FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
06.02.2025 klo 19:05:56 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset: Foorumi aukeaa nopeasti osoitteella ff2.fi!
 
Yhteys ylläpitoon: ff2 ät futisforum2 piste org

Sivuja: 1 [2]
 
Kirjoittaja Aihe: D-lohko (Saksa, Australia, Serbia, Ghana)  (Luettu 2589 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
Wanha futaaja

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Jag ser rött...


Vastaus #25 : 20.06.2010 klo 10:08:34

Uskon, ja kieltämättä myös toivon, Saksan kepittävän Ghanan, jolla on käynyt jonkin verran munkki edellisissä matseissa niiden rankkareiden suhteen. Se miten serbien ja aussien välienselvittelyssä käy, jää nähtäväksi. Serbia on paperilla vahvempi, mutta se ei ennenkään aina ole ratkaissut. Aussit pelasivat viime matsin hyvin ja olisivat ansainneet voittaa, mielestäni se pilkku ja sitä seurannut ulosajo oli vähintään kyseenalainen päätös tuomarilta. Tuomaripeli, joka alkoi hyvin näissä kisoissa, on muutenkin alkanut horjua ja dumarit ovat ottaneet aivan liian isoa roolia viime peleissä. Miksi muuten Serbialle ei näytetty pilkkutilanteesta punaista korttia?   
Raul7

Poissa Poissa


Vastaus #26 : 20.06.2010 klo 10:12:43

Toivotaan että vikoissa peleissä Australia voittaa Serbian ja Ghana Saksan. Ghana ja Saksa jatkoon lohkosta.
Soccerates

Poissa Poissa


Vastaus #27 : 20.06.2010 klo 10:49:36

Pilkku ilman muuta, sillä pallo olisi mennyt maaliin ilman osumaa käteen.

Kortin antamista tuosta on vaikea ymmärtää, täysin kohtuutuon tuomio. Kun puolustava pelaaja seisoo maaliviivalla ja pallo vedetään kuudesta metristä täysillä olkavarren yläosaan, niin mitä voi tehdä? Käsi väliaikaisesti narikkaan vai väistänkö pallon tieltä? Mielestäni kortin saamiseen pitää aina liittyä tietty tahallisuus tai tuottamuksellisuus, tässä rikos oli se, että pelaaja puolusti omaa maaliaan maaliviivalla täysin paikallaan seisten ja pallo pelattiin käteen. Halloo!! Aikaisemmin studiossa puhuttiin käsivirheistä ja nimenomaan korostettiin, että palloa pitää p e l a t a  kädellä että ylipäänsä voidaan viheltää virhe. Pelasiko Kewell palloa kädellä, hä? Vittu, että harmittaa pelaajan puolesta.  

Ausseilta hieno taistelu ja lohkon tilanne mielenkiintoinen. Saksa hoitaa kyllä hatarasti pelaavan Ghanan, mutta Serbialla tulee vaikeeta Australian kanssa.


Tämä ei ole sääntölainaus vaan mielipide: Jos kenttäpelaaja menee maaliviivalle seisomaan, käsi pitää ehdottomasti viedä selän taakse tai vetää kehoon kiinni, muu ansaitsee tulla tulkituksi kädellä pelaamiseksi, koska kehosta irti oleva käsi leventää pallon estettä ilmeisessä maalintekotilanteessa. Tästä seuraa myös se, että punainen on moisesta ansaittu. Näissä kisoissa on sitäpaitsi käynyt ilmi, että pelaajat pyrkivät jatkuvasti hyödyntämään sääntöjen tulkkinnanvaraisuutta ja tuomareiden rajoitettua havaintokykyä. Tämä huomioonottaen on syytä olettaa Kewellinkin toimineen harkitusti niin kuin toimi, kaveri ehkä luotti selviävänsä tilanteesta suurella todennäköisyydellä ilman rangaistuksia.

« Viimeksi muokattu: 20.06.2010 klo 10:51:20 kirjoittanut Soccerates »
Patron

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: KPV


Vastaus #28 : 20.06.2010 klo 11:33:06

Toivotaan että vikoissa peleissä Australia voittaa Serbian ja Ghana Saksan. Ghana ja Saksa jatkoon lohkosta.

? Eiköhän tuossa tapauksessa jatkoon menisi Ghana ja Australia.
Ianway

Poissa Poissa


Vastaus #29 : 20.06.2010 klo 15:57:01

Kaikki mahdolliset jatkoskenaariot:

Ghana: Voittaa lohkon jos voittaa Saksan tai jos pelaa tasan eikä Serbia voita Australiaa.
Lisäksi jatkaa jos pelaa tasan Saksan kanssa tai jos häviää Saksalle maalilla mutta Serbia pelaa tasan Australian kanssa eikä tee lohkossa enemmän maaleja kuin Ghana tai Australia voittaa Serbian alle neljällä maalilla tai neljällä maalilla tehden lohkossa vähemmän maaleja kuin Ghana tai jos häviää Saksalle kahdella maalilla mutta Australia voittaa Serbian alle kolmella maalilla tai kolmella maalilla tehden lohkossa vähemmän maaleja tai jos häviää Saksalle kolmella maalilla mutta Australia voittaa Serbian maalilla tai kahdella maalilla tehden lohkossa vähemmän maaleja kuin Ghana tai jos häviää Saksalle neljällä maalilla mutta Australia voittaa Serbian maalilla tehden lohkossa vähemmän maaleja kuin Ghana.
Päätyy arvontaan jos häviää Saksalle maalilla ja Australia voittaa Serbian neljällä maalilla ja molemmat tekevät lohkossa yhtä paljon maaleja tai jos häviää Saksalle kahdella maalilla ja Australia voittaa Serbian kolmella maalilla ja molemmat tekevät lohkossa yhtä paljon maaleja tai jos häviää Saksalle kolmella maalilla ja Australia voittaa Serbian kahdella maalilla ja molemmat tekevät lohkossa yhtä paljon maaleja tai jos häviää Saksalle neljällä maalilla ja Australia voittaa Serbian maalilla ja molemmat tekevät lohkossa yhtä paljon maaleja.

Saksa: Voittaa lohkon jos voittaa Ghanan eikä Serbia voita Australiaa yli kolmea maalia suuremmalla marginaalilla kuin Saksa Ghanaa tai kolme maalia suuremmalla marginaalilla siten, että on tehnyt yhtä paljon tai enemmän maaleja lohkossa kuin Saksa.
Lisäksi jatkaa kunhan voittaa Ghanan tai pelaa tasan Ghanan kanssa ja Serbia pelaa tasan Australian kanssa tai Australia voittaa Serbian alle seitsemällä maalilla tai seitsemällä maalilla tehden lohkossa vähemmän tai yhtä paljon maaleja kuin Saksa. ( :D )

Serbia: Voittaa lohkon jos voittaa Australian yli neljällä maalilla tai neljällä maalilla tehden lohkossa enemmän tai yhtä paljon maaleja kuin Saksa ja Saksa pelaa tasan Ghanan kanssa tai voittaa Ghanan vähintään kolme maalia pienemmällä marginaalilla kuin Serbia Australian tai jos voittaa Australian alle neljällä maalilla mutta Saksa - Ghana päättyy tasan.
Lisäksi jatkaa kunhan voittaa Australian tai pelaa tasan Australian kanssa ja Ghana häviää Saksalle yli maalilla tai maalilla siten, että on tehnyt lohkossa vähemmän maaleja kuin Serbia.

Australia: Jatkaa jos voittaa Serbian yli seitsemällä maalilla tai voittaa Serbian seitsemällä maalilla eikä Saksa - Ghana pääty tasapeliin, jossa Saksa tekee yli neljä maalia ja lohkossa vähintään yhtä paljon maaleja kuin Australia tai voittaa Serbian viidestä kuuteen maalilla eikä Saksa-Ghana pääty tasapeliin tai voittaa Serbian neljällä maalilla ja Saksa voittaa Ghanan yli maalilla tai maalilla siten, että Ghana on tehnyt lohkossa vähemmän maaleja kuin Australia tai Ghana voittaa Saksan tai voittaa Serbian kolmella maalilla ja Saksa voittaa Ghanan yli kahdella maalilla tai kahdella maalilla siten, että Ghana on tehnyt lohkossa vähemmän maaleja kuin Australia tai Ghana voittaa Saksan tai voittaa Serbian kahdella maalilla ja Saksa voittaa Ghanan yli kolmella maalilla tai kolmella maalilla siten, että Ghana on tehnyt lohkossa vähemmän maaleja kuin Australia tai Ghana voittaa Saksan tai voittaa Serbian maalilla ja Saksa voittaa Ghanan yli neljällä maalilla tai neljällä maalilla siten, että Ghana on tehnyt lohkossa vähemmän maaleja kuin Australia tai Ghana voittaa Saksan.
Päätyy arvontaan jos voittaa Serbian maalilla ja Ghana häviää Saksalle neljällä maalilla ja molemmat ovat tehneet lohkossa yhtä paljon maaleja tai jos voittaa Serbian kahdella maalilla ja Ghana häviää Saksalle kolmella maalilla ja molemmat ovat tehneet lohkossa yhtä paljon maaleja tai jos voittaa Serbian kolmella maalilla ja Ghana häviää Saksalle kahdella maalilla ja molemmat ovat tehneet lohkossa yhtä paljon maaleja tai jos voittaa Serbian neljällä maalilla ja Ghana häviää Saksalle  maalilla ja molemmat ovat tehneet lohkossa yhtä paljon maaleja.
barbarian

Poissa Poissa


Vastaus #30 : 20.06.2010 klo 23:36:41

Saksa on tosiaan pakkovoiton edessä Ghana-ottelussa, sillä tappion myötä joukkue putoaa väistämättä jatkosta. Tasapelikään ei riitä jatkoon, jos Serbia voittaa Australian tai jos Australia voittaa Serbian seitsemällä maalilla. ;)

Toisaalta myös Ghana on lohkoykkösen paikastaan huolimatta erittäin tukalassa paikassa; tasapeli riittää jatkopaikkaan, mutta tappion myötä jatko riippuu jo Serbiasta. Saksa - Ghana -pelistä voikin tulla erittäin jännittävä, sillä molemmat joukkueet ovat miltei pakkovoiton edessä. Myös Serbia - Australia -peliin jää väkisinkin panosta vähintään Serbian osalta, sillä Serbiallehan riittää joka tapauksessa jatkopaikkaan voitto Australiasta. Australian tilanne on tukalin: sen on toivottava, että Ghana ensin voittaa Saksan ja sen jälkeen Australian on kaadettava Serbia.

edit: Harvoinpa on ollut näin monessa lohkossa näin totaalisen auki olevia tilanteita. Ylos
« Viimeksi muokattu: 20.06.2010 klo 23:38:42 kirjoittanut barbarian »
Sivurajatapaus

Poissa Poissa


Vastaus #31 : 21.06.2010 klo 12:54:33

Aussit pelasivat viime matsin hyvin ja olisivat ansainneet voittaa, mielestäni se pilkku ja sitä seurannut ulosajo oli vähintään kyseenalainen päätös tuomarilta. Tuomaripeli, joka alkoi hyvin näissä kisoissa, on muutenkin alkanut horjua ja dumarit ovat ottaneet aivan liian isoa roolia viime peleissä. Miksi muuten Serbialle ei näytetty pilkkutilanteesta punaista korttia?   

Tahallisesta käsivirheestä tulee keltainen kortti. Molemmille serbialaisille käsipalloilijoille tuli juuri se.

Super-slo-mo'sta näki, että Kewell liikkui maaliviivalla sivuttain kohti palloa. Esti siis tahallisella käsivirheellä maalin. Siitä tulee punainen.
HexiFutaa

Poissa Poissa


Vastaus #32 : 21.06.2010 klo 14:57:54

Otto Fredrikson liputtaa Saksan puolesta ja hehkuttaa samalla videolla MM-kisojen veskarilegendoja.

"- En voi olla mainitsematta David Seamanin ponihäntää. Se oli legendaarinen ilmestys MM-kisoissa." Ylos
Raul7

Poissa Poissa


Vastaus #33 : 23.06.2010 klo 22:59:20

Ihan oikeat jatkoonpääsijät lohkosta. Kun kattoo tuota koostetta tuosta Australia-Serbia ottelusta niin huomaa että peli oli ollut todella tiukka sillä Serbialla monta paikkaa tasottaa peli ja Australian voittaa suurinumeroisemmin.
Mesi

Paikalla Paikalla

Suosikkijoukkue: FC Trompi, TamU, FC Ankkalinna


Vastaus #34 : 23.06.2010 klo 23:12:20

Ghanan lohkovoitolle Ylos
Ei ihan osunut, mutta jatkoon silti ja vielä "helpommalle" puolelle kaavioo. USA matsi tulee olemaan kyllä huikea trilleri. Mielummin kuitenkin USA ja Uruguay, kun Englanti ja Argentiina.
Playermanager

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: ropsin eurocup vastustajat :)


Vastaus #35 : 24.06.2010 klo 00:06:19

Harmi mikä tahansa muu olisi kelvannut noista jatkoon paitti ei Ghana. Pettymys on suuri. Olisi loppunut ainakin Afrikan maiden suosiminen siihen paikkaan. Tänäänkin vääriä paitsioliputuksia, joista Ghana hyötyi lisäksi linjasta eikä yllätys ilmeisesti FIFA:lla joku pakkomielle saada yksi afrikan maa edes jatkopeleihin.
Viduka

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Floyd Mayweather Jr, Chelsea


Vastaus #36 : 24.06.2010 klo 10:18:05

Kyllä Ghana mielestäni ihan ansaitusti meni jatkoon. Vaikka he hävisivät 0-1 Saksalle, niin joukkue jaksoi silti taistella. Pärjääväthän ne siellä peleissä ilman Essieniäkin, vaikka jos Essien Ghanassa tällä hetkellä pelaisi, niin joukkue pelaisi vielä paremmin.

Onnittelut toki Ghanalle jatkoonpääsemisestä. Hieno joukkue. ;) Ylos
barbarian

Poissa Poissa


Vastaus #37 : 24.06.2010 klo 10:30:38

Harmi mikä tahansa muu olisi kelvannut noista jatkoon paitti ei Ghana. Pettymys on suuri. Olisi loppunut ainakin Afrikan maiden suosiminen siihen paikkaan. Tänäänkin vääriä paitsioliputuksia, joista Ghana hyötyi lisäksi linjasta eikä yllätys ilmeisesti FIFA:lla joku pakkomielle saada yksi afrikan maa edes jatkopeleihin.

Millä tavalla Ghana hyötyi tuomarilinjasta jatkoonpääsyä ajatellen? Saksan olisi pitänyt voittaa Ghana 4-0, jotta Australia olisi mennyt maalierossa Ghanan ohi, eikä siihen olisi Saksalla tuossa pelissä riittänyt rahkeita edes ääriliberaalin paitsiolinjan myötä.

Tässä lohkossa kyllä sähellettiin ristiin harvinaisen huolellisesti. Australia olisi voinut päästä jatkoon, jos se olisi hävinnyt avausottelunsa Saksalle siedettävimmin lukemin. Saksa olisi varmistanut jatkopaikkansa jo aiemmin eikä olisi joutunut selkä seinää vasten, jos se ei olisi hävinnyt katastrofaalisesti Serbialle. Ghanalle sama, jos se ei olisi taipunut yllättävään tasapeliin Australiaa vastaan (joka oli äärettömän lähellä pudottaa Ghanan jatkosta). Serbia puolestaan voitti lohkon kovimman maan, mutta sähläsi muut pelinsä ja putosi siten jatkosta.

Jokaisella joukkueella siis yksi selkeä moka, paitsi Serbialla kaksi. Näinkin ajateltuna oikeat joukkueet ovat jatkossa. Australialle hatunnosto hyvästä venymisestä viimeisessä ottelussaan, mutta murskaava Saksa-tappio osoittautui lopulta ratkaisevaksi maalierovertailussa.

 
Sivuja: 1 [2]
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa