Lorenzo
Poissa
Suosikkijoukkue: * * * *
|
|
Vastaus #350 : 29.07.2011 klo 02:08:08 |
|
BP ei rikkonut lakia tai tapahtuman järjestyssääntöä millään tavalla.
|
|
|
|
lefaikone
Poissa
Suosikkijoukkue: Sakke Saarinen
|
|
Vastaus #351 : 29.07.2011 klo 02:15:15 |
|
Kyllä poliisilla on oikeus pidättää ihmisiä epäiltynä rikoksen aikomuksesta. Eihän kukaan ole syyllistynyt lain silmissä rikokseen, ennen kuin oikeus on hänet siitä tuominnut.
|
|
|
|
Lorenzo
Poissa
Suosikkijoukkue: * * * *
|
|
Vastaus #352 : 29.07.2011 klo 02:20:50 |
|
Kyllä poliisilla on oikeus pidättää ihmisiä epäiltynä rikoksen aikomuksesta. Pohjois-Koreassa ehkä. Suomessa pidätyksen edellytyksenä on syy epäillä "todennäköisin syin" tehdystä rikoksesta, ts. näytön tulee olla riittävän vahva.
|
|
|
|
lefaikone
Poissa
Suosikkijoukkue: Sakke Saarinen
|
|
Vastaus #353 : 29.07.2011 klo 02:32:57 |
|
Kaveri - jolla on vastaavanlaisissa tapahtumissa järjestyssääntöjen räikeästä rikkomisesta ja yleisen turvallisuuden vaarantamisesta pitkä historia - tekee omasta henkilökohtaisesta jihadistaan ilmoituksen nettiin, jonka jälkeen ilmaantuu ilmoitetulle/oletetulle tapahtumapaikalle. Räjähdysherkässä suurtapahtumassa tämä on mielestäni varsin riittävä syy pidätykseen.
|
|
|
|
|
Savon keisari
Poissa
|
|
Vastaus #355 : 29.07.2011 klo 02:52:42 |
|
Jos nyt kerran pykäliä ruvetaan nussimaan, niin tuolla ei liene tämän kanssa mitään tekemistä, vaan kyseessä on poliisilain §20:n perustuva kiinniotto. http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1995/1995049320 § Rikoksilta ja häiriöiltä suojaaminen Poliisimiehellä on oikeus poistaa paikalta henkilö, jos hänen uhkauksistaan tai muusta käyttäytymisestään voidaan päätellä, että hän todennäköisesti syyllistyisi henkeen, terveyteen, vapauteen, kotirauhaan tai omaisuuteen kohdistuvaan rikokseen.
Henkilö saadaan poistaa paikalta myös, jos hän käyttäytymisellään aiheuttaa taikka hänen uhkaustensa tai muun käyttäytymisensä ja aiemman käyttäytymisensä perusteella vastaavassa tilanteessa on todennäköistä, että hän aiheuttaa huomattavaa häiriötä tai välitöntä vaaraa yleiselle järjestykselle ja turvallisuudelle. (15.7.2005/525)
Jos paikalta poistaminen on ilmeisesti riittämätön toimenpide eikä häiriötä tai vaaraa voida muutoin poistaa, henkilö voidaan ottaa kiinni. Kiinni otettu voidaan pitää säilössä niin kauan kuin on todennäköistä, että hän syyllistyy 1 momentissa tarkoitettuun rikokseen tai aiheuttaa häiriötä tai vaaraa, kuitenkin enintään 24 tuntia kiinniottamisesta. Omalta osalta mitenkään ottamatta tähän tapaukseen kantaa edelleenkään ilman kummempia tietoja.
|
|
« Viimeksi muokattu: 29.07.2011 klo 19:01:12 kirjoittanut Savon keisari »
|
|
|
|
|
Lorenzo
Poissa
Suosikkijoukkue: * * * *
|
|
Vastaus #356 : 29.07.2011 klo 03:00:51 |
|
BP ei kuitenkaan käyttäytynyt tilanteessa häiritsevästi. Ensimmäisen momentin edellytys "todennäköisesti syyllistyisi henkeen, terveyteen, vapauteen, kotirauhaan tai omaisuuteen kohdistuvaan rikokseen" ei missään tapauksessa toteudu. Aikaisemman käytöksen perusteella BP:lta oltaisiin korkeintaan voitu evätä pääsy ottelutapahtumaan, viitaten banaaninheittelyihin ja pitch invasioneihin. Kiinniottoon ne eivät missään tapauksessa riitä.
|
|
|
|
neugierig
Poissa
|
|
Vastaus #357 : 29.07.2011 klo 03:04:14 |
|
Kyllä poliisilla on oikeus pidättää ihmisiä epäiltynä rikoksen aikomuksesta. Eihän kukaan ole syyllistynyt lain silmissä rikokseen, ennen kuin oikeus on hänet siitä tuominnut.
Minority Reportissa..
|
|
|
|
Savon keisari
Poissa
|
|
Vastaus #358 : 29.07.2011 klo 03:05:09 |
|
Jep, tuolta tuo vaikuttaisi näiden tietojen valossa. Toisaalta mainitsemisi syin voitaisiin evätä jatkossakin, ja aiemminkin oltaisiin voitu, sitten pääsy kaikkiin jalkapallo-otteluihin kys. henkilöltä.
|
|
|
|
ForzaInter
Poissa
Suosikkijoukkue: FC Mieshuorat
|
|
Vastaus #359 : 29.07.2011 klo 05:50:09 |
|
BP ei kuitenkaan käyttäytynyt tilanteessa häiritsevästi. Ensimmäisen momentin edellytys "todennäköisesti syyllistyisi henkeen, terveyteen, vapauteen, kotirauhaan tai omaisuuteen kohdistuvaan rikokseen" ei missään tapauksessa toteudu. Aikaisemman käytöksen perusteella BP:lta oltaisiin korkeintaan voitu evätä pääsy ottelutapahtumaan, viitaten banaaninheittelyihin ja pitch invasioneihin. Kiinniottoon ne eivät missään tapauksessa riitä.
Edes minä en ole näin paska maallikko lakiasioissa. Olihan tuohon ihan selvä peruste. Kysy joltain lakia lukeneelta, jollet usko, tai kehota kinkyä testaamaan kiinnioton lainmukaisuus oikeusasteissa.
|
|
|
|
PG
Poissa
Suosikkijoukkue: Dynaaminen taitotasoylivoima pienessä tilassa
|
|
Vastaus #360 : 29.07.2011 klo 05:56:44 |
|
Suomessahan edes rikoksen suunnittelu ei ole rikos. Tuskin BP edes suunnitteli tuossa sen kummempia. Näin ollen meikäläisen on hankala ymmärtää tuota kiinniottoa. Pelkkä kielto päästä ottelutapahtumaan olisi riittänyt erinomaisen hyvin, JOS tuo jotain toimenpiteitä edes vaati. Olisi kyllä mielenkiintoista kuulla perusteet tapahtuneelle.
|
|
|
|
Jortsukka
Poissa
|
|
Vastaus #361 : 29.07.2011 klo 06:21:57 |
|
BP voi olla vaikka millainen kehari tahansa, silti hänen toimintaansa säätelevät aivan eri tekijät kuin poliisin. Edes Venäjällä tai Pohjois-Koreassa ei toimita niin.
Ei niin, niissä kaveri olisi joko a)tapettu tai b)laitettu jollekkin työleirille/vankilaan loppuiäkseen. Varsinkin jälkimmäisessä tuo olisi täysin varma juttu ja aikoja sitten. Suomessahan edes rikoksen suunnittelu ei ole rikos. Tuskin BP edes suunnitteli tuossa sen kummempia. Näin ollen meikäläisen on hankala ymmärtää tuota kiinniottoa. Pelkkä kielto päästä ottelutapahtumaan olisi riittänyt erinomaisen hyvin, JOS tuo jotain toimenpiteitä edes vaati. Olisi kyllä mielenkiintoista kuulla perusteet tapahtuneelle.
Aivan samalla tavalla poistetaan humalaisia, jotka eivät ole tehneet mitään rikosta, usein paikalta jos poliisi epäilee että tämä aiheuttaisi häiriötä. Jos siis henkilö x on aiheuttanut häiriötä paikalla y, niin voivat hyvin olettaa että hän tekisi sitä uudestaan, varsinkin jos on vähänkin antanut tähän suuntaa. Toki en tiedä mitä on tapahtunut ennen tuota poistamista, mutta ei tuo nyt kauhean ihmeelliseltä tempulta poliisilta tunnu. Jos edellisenä päivänä on jo aiheuttanut provokaatiota ja toiminut sääntöjen vastaisesti. Se on toki sitten eri asia tulisiko myös ulkomaisten fanien vastaavaan toimintaan puuttua kovemmin, mielestäni tulisi.
|
|
« Viimeksi muokattu: 29.07.2011 klo 06:28:23 kirjoittanut Jortsukka »
|
|
|
|
|
Kronos
Poissa
|
|
Vastaus #362 : 29.07.2011 klo 06:42:03 |
|
Olihan tuohon ihan selvä peruste. Kysy joltain lakia lukeneelta, jollet usko, tai kehota kinkyä testaamaan kiinnioton lainmukaisuus oikeusasteissa.
Sama. t: lakisetä
|
|
|
|
iivu
Poissa
Suosikkijoukkue: ♥
|
|
Vastaus #363 : 29.07.2011 klo 06:44:37 |
|
'Lutuurimaissa' on tunnetuille huligaaneille ja muille elämäntapatrolleille tehty erinäisiä ottelutapahtumiin pääsyn estäviä rangaistuksia käsittääkseni sekä seurojen itsensä, että poliisin toimesta. Perus porttikieltojen lisäksi muistan lukeneeni jostain tapauksesta, jossa tunnettu huli joutui ilmoittautumaan ehdonalaisvalvojalleen aina kannattamansa joukkueen pelien aloituspotkun aikaan. Kinky on sen verran kauan tehnyt nimeä itselleen negatiivisessa mielessä (tai minä suomalaisena kukkahattujunttina en ymmärrä värikkäiden persoonien päälle), että ihan rauhassa voisivat puolestani jonkun viiden vuoden totaalibannin antaa kaikista virallisista urheilutapahtumista Suomessa. Eikä tulisi paha mieli, vaikka poliisivaltiossa ilmeisesti asusteltaisiin. Väkivallan ennaltaehkäisylle noin ylipäätänsäkkin näissä tapauksissa e: jos on joutunut kohtuuttoman pitkään olemaan poliisin hellässä huomassa, niin se on toki väärin. .. Suomessahan on huuteluista huolimatta asiat kannattajan näkökulmasta (vielä) helvetin hyvin, ainakin mitä kontrolliin tulee. Nämä tapaukset, joissa joutuu joitain vuosia peräkkäin ilmoittautumaan ottelun alkuhetkillä ja ottelun päättyessä paikallisella poliisiasemalla, ovat 'lutuurimaissa' arkipäivää. Tällaisten rangaistusten langettamiseen ei tarvita edes oikeuden päätöstä, vaan jokainen paikallinen poliisipäällikkö voi sen harkintansa mukaan tehdä. Mitään suuria tekoja moiseen ei vaadita, vaan yleensä riittää se, että on väärässä paikassa väärään aikaan. Myös pelkästään tietynlaisten tifo-tavaroiden hallussapito, mikäli ne eivät ole etukäteen auktorisoituja, riittää kyseisen kaltaiseen rangaistukseen. Fakta on se, että Kinkyn kaltaisessa päästä-varpaisiin kulttuurimiehen "riskitapauksessa" puhuttaisiin helposti esim. 3 vuoden rangaistuksesta, jonka täytäntöönpanossa otetaan huomioon jokainen joukkueen ottelu, vieraspelit mukaan lukien. Tähän verrattuna muutama tunti putkassa, älä lannistu.
|
|
|
|
BEAT!!
Poissa
Suosikkijoukkue: Ilves
|
|
Vastaus #364 : 29.07.2011 klo 07:23:30 |
|
"Toisaalla asiat on vielä pahemmin" - Parempaa argumenttia oikeuttamaan perustuslailla turvattujen oikeuksien sortamisesta saa hakea.
|
|
|
|
Callit
Poissa
|
|
Vastaus #365 : 29.07.2011 klo 07:24:56 |
|
Suomen poliisi on kutakuinkin maailman rehellisin ja oikeudenmukaisin. Itse olen ollut oikeudellisesti kaksi kertaa tekemisissä poliisin kanssa. Eka kerta oikeuteen viemistäni sakoista, toisen kerran tehtyäni eduskunnan oikeusasiamiehelle valituksen erään poliisimiehen ala-ala-arvoisesta käytöksestä. Mitä opin? - Poliisi valehtelee aina. Sakkotapauksessa kaveri valehteli valan alla niin, että tuomariakin hymyilytti, koska sen tarina ei mitenkään sopinut normaaliin ajatteluun. Tuomio kuitenkin tuli, koska tuomarin mukaan he lähtökohtaisesti uskovat poliisiin. Toisella kerralla kusipääkyttä kiisti kaiken huonon käytöksensä, mutta sai eduskunnan oikeusasimieheltä huomautuksen, koska olin oppinut läksyni ja laittanut kameran hyvissä ajoin käymään, kun se kusipää aloitti shownsa. Usko nyt kerralla hyvä Jääskraba, meidän poliisit eivät ole rehellisiä. Ne kaverit siellä ovat aivan normaali janttereita, jotka pyrkivät keskimäärin hoitamaan hommansa mahdollisimman hyvin ja oikeudenmukaisesti. Osittain sama, mutta helvetin monista vaan paistaa läpi sellainen alikersantti-ote kansalaisia kohtaan. Nuoruudessa yksi kaveri aloitti kytissä, on siellä edelleen, ja totesi, että "vanhat konkarit opetti heti, että viimeistään viikon kuluttua olet samanlainen rasisti kuin me". - Nimimerkki "itsekin yhdet väärät ja vittuilun myötä laittoman suuret sakot saanut". Miksi suostuit laittoman suuriin sakkoihin? Tässä tulee esiin juuri tuo alikersanttiote ja kansalaisten lammastelu. Kytät syyllistyy laittomuuteen, kun joku ei vedä kättä lippaan.
|
|
|
|
ForzaInter
Poissa
Suosikkijoukkue: FC Mieshuorat
|
|
Vastaus #366 : 29.07.2011 klo 07:28:29 |
|
Sama.
t: lakisetä
Tämä(kin) topic on varmaan aika lailla "itkeä vai nauraa" -matskua?
|
|
|
|
Bo Cilma
Poissa
|
|
Vastaus #367 : 29.07.2011 klo 08:19:50 |
|
Järjestyslaki: http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/2003/20030612Sen luvun 2 pykälän 3 kohdat 1 ja 2 tarjonnevat perusteita. Lisäksi se suuhunpanemishuudahdus voitaneen tulkita uhkaukseksi seksuaalisesta väkivallasta tai siveellisyyssäädöksen rikkomiseksi. Serbia-Kroatia -huudon ajankohdan BP valitsi sitten juurikin typerästi, kun naapurimaassa oli vastikään tapahtunut massiivinen viharikos. Tällaisten jälkeen lähdetään itkemään jostain pollan mahdollisista muotovirheistä...
|
|
« Viimeksi muokattu: 29.07.2011 klo 08:26:42 kirjoittanut Bo Cilma »
|
|
|
|
|
ilpo
Poissa
|
|
Vastaus #368 : 29.07.2011 klo 08:56:09 |
|
Nyt kun täällä on nostettu esiin Boriksen aikaisempi perseily-historia niin kootaanpa ne nyt yhteen. Mitä Boris on siis aiemmin tehnyt, että ansaitsee putkareissun kannattamansa joukkueen kauden tärkeimmän ottelun ajaksi?
|
|
|
|
A.I.Virtanen
Poissa
|
|
Vastaus #369 : 29.07.2011 klo 08:58:12 |
|
Mitä Boris on siis aiemmin tehnyt, että ansaitsee putkareissun kannattamansa joukkueen kauden tärkeimmän ottelun ajaksi? Eikö sillä joku bitch invaasio ollut taustalla? Tuskin nyt pelkistä huuteluista porttikieltoa olisi tullut.
|
|
|
|
Bo Cilma
Poissa
|
|
Vastaus #370 : 29.07.2011 klo 09:02:13 |
|
Nyt kun täällä on nostettu esiin Boriksen aikaisempi perseily-historia niin kootaanpa ne nyt yhteen. Mitä Boris on siis aiemmin tehnyt, että ansaitsee putkareissun kannattamansa joukkueen kauden tärkeimmän ottelun ajaksi?
Kai ne keskiviikkoiset riittävät sinänsä lain kirjaimen perusteella, mutta varmaankin vanhat vaikuttivat poliisin tilannetulkinnan toleranssiin ke. Oletan kuitenkin, että myös Norjan tapauksella on ollut vaikutusta kireään suhtautumiseen. Kyllä ainakin itselleni tuli mieleen jo ennen ke-peliä, että Norjan murhenäytelmä oli kiristävä Sonskin turvatoimia ke. Kymmenen tuhatta katsojaa tiiviisti pikkustadionille pakkautuneina on saatettu nähdä otollisena kohteena jollekin kotimaan paukapäälle.
|
|
|
|
MacGyver
Poissa
Suosikkijoukkue: VPS
|
|
Vastaus #371 : 29.07.2011 klo 09:11:05 |
|
Uskomatonta perseilyä. Tämän myötä vapautensa puolesta voivat oikeasti pelätä kaikki foorumilla haistavittua joskus käyttäneet vihakirjoittajat. Itse asiassa koko foorum on sellainen vihakeskustelun pesäpaikka jolle voin ennustaa elinikää sellaisen viikko-pari. Puusilmä-huudoistahan on jo alettu rankaisemaan kovalla kädellä matseissa, nyt ollaan siirretty toiseen vaiheeseen eli nettivideoiden postaajien ja tunnepitoisten keskustelijoiden poimimiseen joukosta. Eli jos et halua alkaa kanta-asiakkaaksi paikallisessa poliisisäilössä, suosittelen pikaista viestihistorian tyhjentämistä, ja jalkapallo-otteluissa käymisen lopettamista. Itsekin taidan uskaltaa käydä enää muutaman kerran kaudessa b-junnumatsissa poplari, aurinkolasit ja hattu päällä. He todellakin tekevät sen itse
|
|
|
|
ForzaInter
Poissa
Suosikkijoukkue: FC Mieshuorat
|
|
Vastaus #372 : 29.07.2011 klo 09:14:11 |
|
Uskomatonta perseilyä. Tämän myötä vapautensa puolesta voivat oikeasti pelätä kaikki foorumilla haistavittua joskus käyttäneet vihakirjoittajat. He todellakin tekevät sen itse Hyvin tiivistit. Kyllä kirjoittajalla ja provoajalla on vastuunsa.
|
|
|
|
Ryu
Poissa
Suosikkijoukkue: IVFC, Ac Oulu, Arsenal
|
|
Vastaus #373 : 29.07.2011 klo 09:16:46 |
|
Missäs se Bugo nyt sitten oikein on kun ei tule vastinetta forumille? Lisäksi AC Oulun KPV-tappio on käymättä läpi.
|
|
|
|
BEAT!!
Poissa
Suosikkijoukkue: Ilves
|
|
Vastaus #374 : 29.07.2011 klo 09:20:02 |
|
Kai ne keskiviikkoiset riittävät sinänsä lain kirjaimen perusteella, mutta varmaankin vanhat vaikuttivat poliisin tilannetulkinnan toleranssiin ke. Oletan kuitenkin, että myös Norjan tapauksella on ollut vaikutusta kireään suhtautumiseen. Kyllä ainakin itselleni tuli mieleen jo ennen ke-peliä, että Norjan murhenäytelmä oli kiristävä Sonskin turvatoimia ke. Kymmenen tuhatta katsojaa tiiviisti pikkustadionille pakkautuneina on saatettu nähdä otollisena kohteena jollekin kotimaan paukapäälle.
Varmasti näin kävikin kun tiedostaa tason millä poliisin toimii (ei vain yksittäisen poliisin kohdalta, vaan myös koko organisaation ja johdon osalta). Tällainen ylimitoitettu "poliisioperaatiohan" yhden hassuttelijan takia ei ole mitään uutta, varsinkin kun samalla kymmenet ihmiset kiipeili stadionille vapaasti aitojen yli tai käveli muuten sisään ilman turvatarkastuksia. Neverfoget Mannerheimintie jossa joukkoja yritti hallita alimitoitettu ja pistoolit olallaan kulkenut "joharyhmä". Toki Suomi-Liechtenstein marssia valvottiin suuremmallaj ryhmällä feat. ratsupoliisit " ".
|
|
|
|
|
|