02.04.2023 klo 05:56:39
Tervetuloa,
Vieras
. Haluatko
rekisteröityä
?
Aktivointiviesti
saamatta? Unohtuiko
salasana
?
1 tunti
1 päivä
1 viikko
1 kuukausi
Ikuisesti
Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset
:
Facebook
&
Twitter
Etusivu
Ohjeet
Kirjaudu
Rekisteröidy
Yhteys ylläpitoon: ff2 ät futisforum2 piste org
FutisForum2
>
Yleinen
>
Jalkapallomatkailu
> Aihe:
Istanbul
Sivuja:
1
...
12
[
13
]
Siirry alas
Kirjoittaja
Aihe: Istanbul (Luettu 117857 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
Thouni
Poissa
Suosikkijoukkue: HJK, Artsakh, M'well, Zapresic boys.
Thouni
Vs: Istanbul
Vastaus #300 :
04.03.2023 klo 22:42:19
Aikamoista säätöä oli taas Passoligin kanssa. Tällä kertaa Fatih Karagumrukin ottelussa. En ottanut Besiktasin kortti-passoligia mukaan kun matsilippu ja qr-koodit löytyivät applikaatiostakin. Ekasta turvatarkastuksesta ja Passoligin skannauksesta pääsi läpi. Toisestakin turvatarkastuksesta pääsi läpi, mutta ei porteista kun koneet eivät lukeneet ollenkaan appia. Ei siinä mitään, mutta sama ongelma oli monella muullakin ottelun yleisöstä. Fyysistä korttia ei ollut ja portit eivät jostain syystä appia lukeneet. Järkkärit levittelivät käsiään ja sanoivat että "Voivoi. Ette sitte pääse sisään. Käykää vaikka lipunmyynnistä kysymässä". Lippuluukulle syntyikin sitten hyvä jono kun toistasataa katsojaa lähti tuolta hakemaan kertakäyttöistä passolig-korttia. Portilla sitten lopulta tuo käyntikortin näköinen pahviläpyskä avasi portit.
Itse stadionhan isännöi 3 kuukauden päästä Mestareiden Liigan finaalia. Stadion on sijainniltaan aivan perseessä. Tähän toki vaikuttaa Istanbulin kaupungin massiivinen koko, mutta turistialueilta tuonne menee julkisilla reilusti yli tunti ja kulkupeliä pitää vaihtaa useammin kuin kerran. Taksilla pääsee alle tunnissa, jos ei ole kovaa ruuhkaa. Stadionin välittömässä läheisyydessä ei ole mitään muuta kuin parkkipaikkoja. Tässä pelissä oli kotiyleisöllä käytössä vain pääkatsomo missä 3 kuukauden päästä istuu kaikista rikkaimmat ja tärkeimmät kutsuvieraat. Tiukkojen turvatoimien jälkeen ensimmäisenä oli vastassa muutamat kulkukoirat jotka ilmeisesti asustelivat stadionilla ja sen edustalla. Vessat oli siivottu viimeksi kuukausia sitten ja pari kusilaaria oli tukossa ja lainehti lattialle. Edessäni yksi kundi satutti ikävän näköisesti selkänsä kun astui istuimen päälle jota ei oltu ollenkaan pultattu maahan kiinni ja kaveri teki komean ilmalennon. Kaikki alkaa siis olla valmista seurajalkapallon huipennusta varten.
Toki itse peli oli sitten oikein viihdyttävä. Ja kentällä viiletti mm. Fabio Borini ja aivan liekeissä ollut Mbaye Diagne. Kaiken kruununa kotijoukkueen valmentajana toimi Andrea Pirlo. Toisella jaksolla kotijoukkueen johtoporras asteli aitioista kotiyleisön sekaan vetämään chänttejä. Erdoganin vastaisia huutoja kuultiin, ja voisin olettaa että ainakin aitiosta yleisöön naisia ja lapsia syleilemään tullut nainen on jossain määrin tulevissa vaaleissa mukana.
«
Viimeksi muokattu: 04.03.2023 klo 22:57:48 kirjoittanut Thouni
»
Sivuja:
1
...
12
[
13
]
Siirry ylös
FutisForum2
>
Yleinen
>
Jalkapallomatkailu
> Aihe:
Istanbul
Siirry:
Ole hyvä ja valitse kohde:
-----------------------------
Suomi
-----------------------------
=> Suomen maajoukkue
===> Nuorten maajoukkueet
===> Suomen Maajoukkueen Kannattajat ry
=> Liiga
===> Liigan yleiskeskustelu
===> Otteluseuranta
=> Ykkönen
===> Ykkösen otteluseuranta
=> Kakkonen
===> Kakkosen otteluseuranta
=> Muut sarjat
===> Nuoret
===> Harrastefutis
===> Futsal
=====> Kansainvälinen futsal
=> Naisfutis
=> Cup-kilpailut
===> Cup-otteluseuranta
=> Suomalaiset pelaajat maailmalla
=> Suomalaiset joukkueet maailmalla
-----------------------------
Kansainvälinen
-----------------------------
=> Seurajoukkueet
===> Kausiotsikot
=> Maajoukkueet ja arvokilpailut
===> Naisten Euro 2022
===> Euro 2020
=====> Huuhkajat
=====> Otteluseuranta
===> Arkisto
=====> Venäjä 2018
=======> MM 2018 – otteluseuranta
=====> Alle 19-v. EM-turnaus 2018
=====> Euro 2016 Ranska
=======> Euro 2016 otteluseuranta
=====> Brasilia 2014
=======> MM-2014 liveseuranta
=====> UEFA Euro 2012
=======> Euro 2012 - otteluseuranta
=====> MM-kisat 2010, Etelä-Afrikka
=======> MM-2010 otteluseuranta
=====> Naisten EM-kisat 2009
=====> Alle 21-v. EM-turnaus 2009
=====> EM-kisat 2008, Sveitsi-Itävalta
=======> EM-2008 Otteluseuranta
=====> MM-kisat 2006, Saksa
-----------------------------
Yleinen
-----------------------------
=> Jalkapallokulttuuri
=> Jalkapallomatkailu
=> Jalkapallokuvat
=> Taktiikka, valmennus ja seuratoiminta
=> Palloliitto ja piirit
Ladataan...