FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
18.02.2025 klo 10:22:04 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset: Foorumi aukeaa nopeasti osoitteella ff2.fi!
 
Yhteys ylläpitoon: ff2 ät futisforum2 piste org

Sivuja: 1 ... 3 [4] 5 ... 27
 
Kirjoittaja Aihe: Salon Toverit 2007 - Blast From The Past  (Luettu 28244 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
Sami Näätä

Poissa Poissa


Vastaus #75 : 26.03.2007 klo 10:59:54

Vaihdoin makkaramyynnistä muutaman sanan asianosaisen, rli virallisen makkaramyyjä Sinervon kanssa. Sinervo lupasi nostaa suomalaisen makkaramyyntikulttuurin aivan uudelle tasolle. Ylos Onkohan Sinervolla lihalämpömittari varattu jokaiselle makkaralle. Optimilämpö makkaran keskustassa on lienee 70 celsiusta?

Jos SaTon pelaajat yltävät pelikentällä edes lähellekään vastaavaan suoristustasoon kuin Mr.Sinervo grillin takana niin nousun pitäisi olla itsestäänselvyys, sillä Jaakko on makkaranpaistajana ehdotonta pääsarjatasoa  Ylos
jauge

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: HSV,smjk ja spilin paskaisten ruplien palvojat


Vastaus #76 : 26.03.2007 klo 15:54:22

15.4 klo 19.30 se alkaa, eli suomalaisen urheilukulttuurin uusi aikakausi! Ainakin makkaran paiston osalta sinervo lupaa ainakin 3 erillaista makkara tyyppiä sekä muita pieniä yllätyksiä! Allekirjoittanut on käynyt opiskelemassa ympäri eurooppa erillaisia makkara tekniikoita! Ehkäpä vielä kesän korvilla saadaan järjestettyä olutta katsomoon! varmuudella voin kuitenkin sanoa, että saton nousu ei jää ainakaan tarjoilusta kiinni! Tehdään satosta suomeen st.paulin kaltainen kultti joukkue, sitä suomalainen urheilu kipeästi tarvitsee!!!

T: Mr Bratwurst J.Sinervo 
Sami Näätä

Poissa Poissa


Vastaus #77 : 26.03.2007 klo 16:21:14

15.4 klo 19.30 se alkaa, eli suomalaisen urheilukulttuurin uusi aikakausi! Ainakin makkaran paiston osalta sinervo lupaa ainakin 3 erillaista makkara tyyppiä sekä muita pieniä yllätyksiä! Allekirjoittanut on käynyt opiskelemassa ympäri eurooppa erillaisia makkara tekniikoita! Ehkäpä vielä kesän korvilla saadaan järjestettyä olutta katsomoon! varmuudella voin kuitenkin sanoa, että saton nousu ei jää ainakaan tarjoilusta kiinni! Tehdään satosta suomeen st.paulin kaltainen kultti joukkue, sitä suomalainen urheilu kipeästi tarvitsee!!!

T: Mr Bratwurst J.Sinervo 

Et kai kylmiltäsi aio makkarakojua pystyttää Suomen Cupiin? Ei pelaajatkaan sinne mistään pystymetsästä mene, vaan harjoittelevat ahkerasti kaksi kertaa viikossa. Ehdottaisinkin, että Jaakko alkaisi treenaamaan kabanossin kääntäämistä kentän laidalla aina samoina aikoina kuin joukkuekin treenaa. Myös fyysisestä puolesta olisi hyvä pitää huoltaa jottei paikat revähdä tosipaikan tullessa - makkaran paistokin on pohjimmiltaa voimalaji. Toivon joukkueen ja Jaakon itsensä puolesta, että hän on valmis niin henkisesti kuin psyykkisestikin kun kausi pyörähtää käyntiin.
jauge

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: HSV,smjk ja spilin paskaisten ruplien palvojat


Vastaus #78 : 26.03.2007 klo 20:10:47

Ei pelkoa, että paikat revähtäis. tälläkin kaudella jo ainakin 100 makkaraa syöneenä, saattaa mennä jopa ylikunnon puolelle!!!! Suomen cup saadaan kyllä hoidettua suht kivuttomasti kunhan vehkeet vaan on kunnossa! Olen kyllä havainnut saton leirissäpieniä nälkiintymisen merkkejä, mutta eiköhän se korjaannu ens kauden aikana joka äijälle 10kg lisää (jerelle 20kg) niin pysyy syys myrskyillä maankamaralla
jauge

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: HSV,smjk ja spilin paskaisten ruplien palvojat


Vastaus #79 : 26.03.2007 klo 20:13:26

niin se viellä et makkarat on laatutavaraa, eikä mitään skeidaa mihin ollaan normaali oloissa totuttu nauttimaan. kabanossi on 2 laatua sinervon makkaroihin verrattuna!!!!!
Herodes

Poissa Poissa


Vastaus #80 : 26.03.2007 klo 21:47:30

Jyväskylän kauppahallissa paikallisen palvaamon myyjä kertoi huhun, jonka mukaan SaTon makkarakojussa myydään, itse michelin-kokki Hans Välimäen, pursottamaa luonnonsuolimakkaraa. Jos ja kun tämä pitää paikkansa tulen paikalle jo pelkästään tuon kulinaristisen nautinnon vuoksi.
carlos

Poissa Poissa


Vastaus #81 : 27.03.2007 klo 10:58:40

Seurajohdon päätös lähettää skoutit Turun yöelämään on osoittautunut viisaaksi ratkaisuksi. SaTon päämajaan on viikonlopun jäljiltä tihkunut tietoja,joiden mukaan tuleva Suomen Cupin vastustaja JyTy leijailee jo valmiiksi jossain stratosfäärissä heidän omasta mielestään suotuisan arvontatuloksen siivittämänä. Tämä sopii selkeänä altavastaaja otteluun lähtevälle SaTolle, jonka leirissä sillä ottelun lähtökohtien - Tovereilla vain voitettavaa, JyTyllä vain hävittävää - toivotaan kääntyvän turkulaisia vastaan. 100 prosentin valmistautuminen on 60 prosenttia suorituksesta filosofoi Juhani Tamminen aikanaan ja pitääkin toivoa, että Salon tekonurmella henki kukistaa materian ja SaTo jatkaa taivaltaan seuraaville kierroksille. Tovereiden leirissä tunnelmat jan itseluottamus ovat katossa ottelun lähestyessä, sillä johan Liverpool ja Kreikka ovat omalla esimerkillään osoittaneet, että huonommallakin materiaalilla on mahdollista menestyä cup-kilpailuissa.

Ei pidä paikkaansa. JyTylle kausi 2007 on "Season of love". Uusien, pinkkien peliasujen myötä JyTy on löytänyt uuden, pehmeämmän otteen jalkapalloon ja elämään yleensä. Tähän elämänkatsomukseen kuuluu erottamattomasti vastustajien kunnioittaminen. Joten, tulevasta koitoksesta huolimatta uskaltanen sanoa: JyTy rakastaa teitä!
Sami Näätä

Poissa Poissa


Vastaus #82 : 27.03.2007 klo 11:30:05

Ei pidä paikkaansa. JyTylle kausi 2007 on "Season of love". Uusien, pinkkien peliasujen myötä JyTy on löytänyt uuden, pehmeämmän otteen jalkapalloon ja elämään yleensä. Tähän elämänkatsomukseen kuuluu erottamattomasti vastustajien kunnioittaminen. Joten, tulevasta koitoksesta huolimatta uskaltanen sanoa: JyTy rakastaa teitä!

Ei rakasta 15.4. jälkeen  ;)

Hienoa kuitenkin, että JyTy on "in touch with its feminine side" - voin vielä selvittää voisiko pelin siirtää tekonurmelta kukkaiskedolle?
Sami Näätä

Poissa Poissa


Vastaus #83 : 27.03.2007 klo 15:36:27

Päivällä ehti jo nousta kylmä hiki pintaan Salon Urheilutoimiston kenttämestarin varamiehen varamiehen ilmoitettua, että sunnuntaina, ennen Tovereiden klo.19.30 alkavaksi suunniteltua harjoituspeliä turkulaista FC Dynamoa vastaan, Salpa-92 on peli joka kestää klo.20.00 asti. Tämä olisi auttamattomasti tarkoittanut ottelun peruuttamista tai siirtämistä toiselle ajankohdalle. Onneksi en varamiehen varamiehen sanoihin luottanut, vaan soitin Salpan ko.joukkueen valmentajalle ja tiedustelin kuinka pitkään heidän pelinsä kestää. Onneksi paikallisten superjunnujen peliaika on vain 2x35 min. joten klo.18.00 alkavan ottelun pitäisi olla ohi hyvissä ajoin ennen Tovereiden pelin alkua.

Asian varmistuttua tilasin erotuomarikerholta tuomarin sunnuntaiseksi ja kaikki näyttäisi olevan kunnossa ottelua silmällä pitäen. Yhtä pientä ykstyiskohtaa lukuunottamatta - SaTolla ei nimittäin ole sunnuntaiseksi maalivahtia. Kiljusella on lauantaina äfäärejä hoidettavinaan, jotka estävät urheilemisen vielä sunnuntai-iltanakin eikä SaToa aiemmissa peleissä pystyssä pitänyt "Shucker" taida tällä kertaa päästä tolppien väliin. Onneksi viikko on vasta aluillaan ja ainakin vielä toivoa täynnä - pari kandidaattia tolppien väliin löytyy jo SaTon skouttien papereista, mutta neuvottulut ovat niiltä osin pahasti kesken. Toivottavasti vielä lähipäivinä pääsisi raportoimaan uudesta maalivahtivärväyksestä.
RaulGomez

Poissa Poissa


Vastaus #84 : 27.03.2007 klo 18:01:36

Nyt kannattaa tosissaan ruveta katsomaan skouttien papereita sillä takavuosien kunnioitusta vastustajissa jo olemuksellaan herättänyt rankkarispesialisti ei hanskoja käsiinsä aio viikonloppuna laittaa. Pallo
Vegard Heggem

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: SaTo


Vastaus #85 : 28.03.2007 klo 09:29:56

Mielestäni SaTon kannattaisi lähteä JyTy peliin ns.Manu taktiikalla: 90min täysin altavastaajana, mutta lopussa isketään voittomaali vaparihässäkästä, ns.lucky bounce.
Sami Näätä

Poissa Poissa


Vastaus #86 : 28.03.2007 klo 11:43:59

Mielestäni SaTon kannattaisi lähteä JyTy peliin ns.Manu taktiikalla: 90min täysin altavastaajana, mutta lopussa isketään voittomaali vaparihässäkästä, ns.lucky bounce.

ManU:n hiljattain pusertama voitto Liverpoolista O'Shean yliaikamaalilla on todellinen osoitus ns. voittamisen kulttuurista, jonka uskoisin olevan yksi SaTon monista vahvuuksista - onnellahan ei maalin kanssa ollut mitään tekemistä. Tovereiden "mental toughness" joutuu Suomen Cupissa todella kovalle koetukselle, mutta luotan siihen, että satolaisten munia on keitetty kauemmin kuin 3 minuuttia eivätkä ne lässähdä kovassakaan paikassa.

Houllierin lanseeraama ja sittemmin Rafan menestyksekkäästi ainakin eurokentillä harjoittama "9 miestä pallon alle ja yksi piikkiin"-taktiikka tulee olemaan Tovereiden ase tiukassa väännössä kolmea sarjaporrasta ylempänä pelaavaa vastustajaa vastaan. Kuten joukkuueen puolustuksen kivijalka Jani Vuorinenkin asian hyvin ilmaisi, "miksi pelata keskikentän kautta kun sen voi helposti ylittääkin!"
Vegard Heggem

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: SaTo


Vastaus #87 : 28.03.2007 klo 12:23:22

Eiköhän viime kohtaamisessa se ollut Manu jolla oli "9 miestä pallon alla ja yksi piikissä" vai oliko sitten niin että Liverpool oli vain niin paljon parempi, paljoa ei Manulla ainakaan säpinää ollut hyökkäyskolmanneksella: http://www.eurosport.com/football/premiership/2006-2007/statsmatch_mtc145395.shtml

Niin tai näin, luotto Morattiin on vahva. Uskon hänen keittävän keitot jättiyllätykseen. FORZA SaTo !!

PS. Viime pelissä ei tarvinnut ylittää keskikenttää pitkällä pallolla kertaakaan, mistä lie johtui..  ;)
Herodes

Poissa Poissa


Vastaus #88 : 28.03.2007 klo 13:52:44

keskiviikkona 28.3 Jyväskylässä nähty mies sortseissa ja teepaidaissa. (Edellisenä lauantaina havaittu myös paidaton mies, mutta syyt olivat toiset.)

lämpötila 14.2 °C, paine 1025.8 hPa, kosteus 33%, länsituulta 2 m/s

Onko Keskisuomenkeitaaseen vihdoin tulossa, ilmastonmuutoksen myötä, Salolainen ilmasto.
expertise

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: salon toverit


Vastaus #89 : 28.03.2007 klo 14:02:50

Pikkupossua Vasempana puolustajana pelaava Jussi Isotalo ei pääse sunnuntaina Dynamo-peliin.
Syy: veljesten virpomistraditio.
Sami Näätä

Poissa Poissa


Vastaus #90 : 28.03.2007 klo 17:56:16

keskiviikkona 28.3 Jyväskylässä nähty mies sortseissa ja teepaidaissa. (Edellisenä lauantaina havaittu myös paidaton mies, mutta syyt olivat toiset.)

lämpötila 14.2 °C, paine 1025.8 hPa, kosteus 33%, länsituulta 2 m/s

Onko Keskisuomenkeitaaseen vihdoin tulossa, ilmastonmuutoksen myötä, Salolainen ilmasto.

Ainakin Salon keskustan perusteella saattaisi helposti luulla olevansa jossain Välimeren rannalla - heijastuuko ilmastonmuutos jo jyväskyläläiseen ruokakulttuuriin?
Sami Näätä

Poissa Poissa


Vastaus #91 : 28.03.2007 klo 18:10:13

Korviini on kantautunut vähintäänkin huolestuttavia uutisia joiden mukaan 6. divarin maalikuninkaaksin povattu Jere "Salon Recoba" Tiainen olisi loukannut pelin tiimellyksessä polvensa ja valitettavasti kyseessä sama jalka, josta opretoitiin eturistiside pari vuotta sitten - Suomisen Tapsaa lainatakseni "Aijai sentään!" Lasijalkainen tähtipelaaja oli tänään käynyt näyttämässä polveaan lääkärissä, mutta tarkemmat tulokset selviävät vasta huomisen magneettikuvauksen jälkeen - siihen asti pelkäämme pahinta ja toivomme parasta.
Sami Näätä

Poissa Poissa


Vastaus #92 : 29.03.2007 klo 11:23:35

Sunnuntaina SaTon pelaavat kauan odotetun harjoituspelin samassa 6. divisioonassa lohkossa pelaavaa turkulaista FC Dynamoa vastaan ja samalla on varmistunut uusi harjoituspeli sunnuntaille 8.4. jolloin Saloon Tovereiden vastustajaksi saapu divisioonaa ylempänä pelaava FC Turku  Ylos
expertise

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: salon toverit


Vastaus #93 : 29.03.2007 klo 19:16:36

Korviini on kantautunut vähintäänkin huolestuttavia uutisia joiden mukaan 6. divarin maalikuninkaaksin povattu Jere "Salon Recoba" Tiainen olisi loukannut pelin tiimellyksessä polvensa ja valitettavasti kyseessä sama jalka, josta opretoitiin eturistiside pari vuotta sitten - Suomisen Tapsaa lainatakseni "Aijai sentään!" Lasijalkainen tähtipelaaja oli tänään käynyt näyttämässä polveaan lääkärissä, mutta tarkemmat tulokset selviävät vasta huomisen magneettikuvauksen jälkeen - siihen asti pelkäämme pahinta ja toivomme parasta.

"polvestani imettiin verta", JereTianen 29.3. Kuulostaa pahalta, toivoa on kuitenkin vielä jäljellä.

SaTo - Fc Turku (8.4 klo:19.30) tulee olemaan todennäköisesti "tiukka vääntö" ja " hektinen jännitysnäytelmä". Fc - Turun valmentaja kuvaili joukkuettaan taitavaksi ja fyysiseksi, ja ilmoitti kauden tavoitteeksi nousun (neloseen). Minun korvaani kuulostaa melko SaTomaiselta joukkueelta. Toivon mukaan pääsiäislampaan sulattelu menee mukavassa ilmapiirissä ja ilmassa.
fcturku-82

Poissa Poissa


Vastaus #94 : 01.04.2007 klo 10:00:12

fc turku ei ole mikään älyttömän fyysinen juokkue, mutta tykkää pelata fyysistäpeliä.. (rehdisti kuitenkin). odotan todella tiukkaa vääntöä ens sunnuntain matsista.. toivottavasti pahoilta takaiskuilta vältytään... näkyilee sunnuntaina...
Sami Näätä

Poissa Poissa


Vastaus #95 : 01.04.2007 klo 22:55:43

Tänään pelattiin Salon tekonurmelle mielenkiintoinen harjoitusottelu, jossa Salon Toverit kohtasivat tulevan lohkovastustajansa 6. divisioonasta, eli FC Dynamon. Ottelua oli kauan ja hartaudella odotettu Tovereiden leirissä, sillä se olisi ensimmäinen joka tarjoaisi joukkuelle perspektiiviä siitä mitä tuleman pitää.

Varsin hyvissä ja keväisissä olosuhteissa pelattu ottelu päättyi lopulta SaTo:n voittoon luvuin 2-1, mutta lopputulosta tärkeämpää tässä vaiheessa oli itse peli. Dynamo tarjosi hyvän vastuksen kotijoukkueelle, vaikka SaTo loikin enemmän vaarallisia maalipaikkoja ja loppulukemat olisivat saattaneet olla helposti paljon suuremmatkin.

Tovereiden pelissä oli paljon hyviä elementtäjä, mutta paljon jäi myös parannettavaa. Dynamo oli joukkueena selkeästi parempi Saton luottaessa sen pelaajien "indivifual efforttiin". Kärjistetysti voisikin sanoa, että Dynamo oli joukkue ja SaTo 11 yksilöä.

Vanhan urheilukliseen mukaan hyvä joukkue voittaa huonollakin pelillä ja sikäli kun se pitää paikkansa Tovereilla on pullat varsin hyvin uunissa.
« Viimeksi muokattu: 01.04.2007 klo 22:57:10 kirjoittanut Sami Näätä »
mandela

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: SalPa, Besiktas


Vastaus #96 : 02.04.2007 klo 00:57:50

Dynamo on ollut aikoinaan tunnettu hurjista rappauksistaan, pysyikö tunteet kurissa?
expertise

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: salon toverit


Vastaus #97 : 02.04.2007 klo 01:12:34

Dynamo on ollut aikoinaan tunnettu hurjista rappauksistaan, pysyikö tunteet kurissa?

en tiedä kiehuiko pinnan alla mutta otteet olivat puolin ja toisin melko puhtaita.

SaTo oli edelleen lupauksia herättävä, sillä potentiaalia olisi todellakin paljon parempaan.Tämän pelin pohjalta saadaan varmasti vietyä peliä askel tai pari eteenpäin, semminkin kun ostoslistalla on fläppitaulu!

ja voitto on kuitenkin aina voitto. vistin ja jupen komeat maalit riittivät.
Sami Näätä

Poissa Poissa


Vastaus #98 : 02.04.2007 klo 15:42:13

SaTo teki jälleen eilesestä pelistä jälleen itselleen vaikeamman kuin sen olisi tarvinnut olla. Ensimmäistä kertaa käytetty 4-4-2 muodostelma ei oikein toiminut ja pakka niin sanotusti levisi pahemman kerran, varsinkin kun pallottomilta pelaajilta ei oikein vaadittavaa liikettä löytynyt. Ilmeisesti monet SaTon pelaajat olivat liikenteessä lyijypainot nilkoissa tai sitten se oli raskas viikonloppu joka painoi jaloissa - jälkimmäinen vaihtoehto on toki erittäin epätodennäköinen.

Pallottomana ei tultu tarpeeksi alas tarjoamaan syöttöäpaikkoja ja toisaalta taas hyökkäyspäässä ratkaisusyötöt lähtivät liian aikaisin ja nopeasti. Tämä hätiköinti johti siihen, että tuleksettoman pystysyötön jälkeen vastustaja pääsi iskemään vastaan liian helpolla - yhdellä syötöllä Dynamo saattoi ohittaa käytännössö 4 SaTon ylintä pelaajaa. Onneksi tällä kertaa vastustaja ei edellämainitusta seikasta huolimatta pystynyt rakentamaan huippuvaarallisia paikkoja, mutta jatkossa SaToa kyllä rankaistaan tuollaisesta pelistä.

Liikaan itseruoskintaan on turha syyllistyä sillä tosiasia on kuitenkin se, että SaTo otti eilen voiton sekä loi vastustajaa enemmän ja vaarallisempia maalipaikkoja. Se, että parannettavaa jäi todella paljon onkin oikeastaan vain positiivinen asia - jos SaTo voittaa noinkin huonolla pelillä, niin jos ja kun se saa pelinsä kulkemaan niin sillä ei pitäisi olla hätäpäivää 6. divisioonassa.
RaulGomez

Poissa Poissa


Vastaus #99 : 02.04.2007 klo 19:52:26

Nöyryyttä pitää löytyä!

 
Sivuja: 1 ... 3 [4] 5 ... 27
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa