FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
18.02.2025 klo 19:22:45 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset: Foorumi aukeaa nopeasti osoitteella ff2.fi!
 
Yhteys ylläpitoon: ff2 ät futisforum2 piste org

Sivuja: 1 ... 18 [19] 20 ... 23
 
Kirjoittaja Aihe: Juhani Ojala  (Luettu 151601 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
SirL

Poissa Poissa


Vastaus #450 : 10.05.2014 klo 17:37:55

Avauksessa klo 19 alkavassa kotimatsissa Volgaa vastaan.

Molemmilla joukkueilla ihan hyvin panosta, kun Volgalla vielä mahdollisuudet nousta suoran putoajan paikalta pois ja Terek taas yrittää pysyä pois putoamiskarsinnoista, johon on vain yksi piste eroa.
erno

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: RMA, Dortmund, City, United, Chelski, Bayern, Arsu


Vastaus #451 : 10.05.2014 klo 18:57:58

Suhteellisen helpolla Terekin puolustus pääsi ekalla jaksolla. Jude joutui keskialueella tekemään yhden sankarikatkon, kun Semenovin passi tuli nelisen metriä liiaksi eteen.
erno

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: RMA, Dortmund, City, United, Chelski, Bayern, Arsu


Vastaus #452 : 10.05.2014 klo 20:07:30

2-0 voitto Terekille, sarjapaikka varmistunee huomenna. Terekin puolustuksessa melko vähätöinen matsi, mutta ne vähät tilanteet Semenov ja Jude hoitivat pääsääntöisesti tosi hyvin. Jude oikeastaan jokaisen matsin tyyliin oli mun mielestä oman joukkueensa hyvää keskikastia. Semenov ja Ivanov selvästi parhaat, sen jälkeen Komorowski, Jude ja Rybus.
« Viimeksi muokattu: 10.05.2014 klo 20:09:34 kirjoittanut erno »
Savon keisari

Poissa Poissa


Vastaus #453 : 15.05.2014 klo 16:10:59

Ojala on avauskokoonpanossa, kun Terek kohtaa Venäjän liigan päätöskierroksella Rubin Kazanin klo 17.30 Suomen aikaa. Rubinilla on Eremenko avauksessa.
erno

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: RMA, Dortmund, City, United, Chelski, Bayern, Arsu


Vastaus #454 : 15.05.2014 klo 21:19:51

Judelle ysikymppinen ja lappu.

Yhteenvetona kaudesta sen verran että Jude pääsi 19 kertaa kentälle (max 30 peliä) ja oli tuolla joukkueensa 8. eniten pelannut. Toppareista loppukaudesta penkille juuttunut Ferreira pelasi enemmän joskin ero oli lopulta marginaalinen n. 60min.

Whoscored arvio Juden koko kauden mittarilla Terekin kolmanneksi parhaaksi pelaajaksi ja kaikki pelaajat huomioiden neljänneksi parhaaksi (Semenov ei siis täytä Terek peliminuuteillaan minimum apps vaatimusta). Koko sarjassa keskiarvosana 7.03 tuo sijan 54. Terekin paras eli Oleg Ivanov sai arvosanan 7.07 ja oli tuolla sarjan 42. Semenovin kevät oli sen verran vahva että Terek-peliesitysten perusteella whoscored olisi rankannut tuon sijalle 8 koko sarjassa. Keskiarvolta (syksy+kevät) Semenov taitaa olla Juden kanssa samassa 7.03:ssa, joskin laskin tämän päässä eli tuossa voi olla heittoa.

Sysipaskan kauden pelanneeksi jengiksi Terekin puolustus on selvinnyt hyvin, ainoastaan 3 jengiä päästi sarjassa vähemmän maaleja. Lienee aika harvinainen recordi jengille joka oli sarjan puolen välin tienoilla viimeisenä.
Savon keisari

Poissa Poissa


Vastaus #455 : 15.05.2014 klo 21:39:41

Capello toki valitsi tämän Semjonovin ainakin alustavasti myös Venäjän MM-kisajoukkueeseen. En nyt ole ihan varma mutta ei tuolla taida pahemmin aikaisempia maaotteluita olla, jos yhtään.
Jälkeenpäin voidaan sanoa, että menee koko talven parhaimpiin hankintoihin koko liigassa. Loukkaantumiset yms. huomioon ottaen Terekillä olisi varmasti tehnyt säilymisen kanssa tiukempaa.

e. Toki voidaan Ojalastakin sanoa samaa. Menetti paikkansa loukkaantumissyistä mutta sitten otti paikkansa takaisin. Kyllä nuo pari valintaa "tähdistöön" ja joukkueen päästettyjen maalien määrät puolestaan puhuu.
« Viimeksi muokattu: 15.05.2014 klo 21:52:40 kirjoittanut Savon keisari »
erno

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: RMA, Dortmund, City, United, Chelski, Bayern, Arsu


Vastaus #456 : 15.05.2014 klo 21:52:46

Semenov pisti mun silmiin topparintontilta tuollaisen kolmisen kappaletta MAN OF MAN tason performansseja mikä on aika kova suoritus kun kattelin sen aikana ehkä 7 Terekin matsia. Jude-Semenov duona on sellainen että ensi kaudella niillä on mun mielestä resurssit olla sarjan kahden parhaan toppariparin joukossa.
erno

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: RMA, Dortmund, City, United, Chelski, Bayern, Arsu


Vastaus #457 : 01.07.2014 klo 20:26:52

Terek on palannut harjoituksiin ja Itävaltaan harjoitusleirille, kuten kaikki muutkin tällä hetkellä preseasonilla olevat joukkueet nähtävästi. Pari harkkapeliä on takana, 0-0 Wiener Neustadtia vastaan ja 1-4 tappio Metallurg Donetskille. WN:ä vastaan Judelle 90min ainoana terekläisenä ja MD:tä vastaan eka 45min. MD matsissa Terekin puolustus ja maalivahti ihan täyttä paskaa koosteen perusteella. 3-0 maalissa Judella suuri osuus.
erno

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: RMA, Dortmund, City, United, Chelski, Bayern, Arsu


Vastaus #458 : 09.07.2014 klo 19:30:26

Judelle 71min Terekin 4-2 voitossa Aalenista. Aiheutti Aalenin ensimmäiseen maaliin johtaneen pilkun liukumalla keskityksen eteen ja tuomari tulkitsi että pallo pysähtyi käteen. Enkä siis väitä että tuomarin tulkinta on väärä, koska streami oli kuvattu kentän tasolta n. 45m päästä paskalla zoomilla.

Se mitä tuota katselin, niin Terekin puolustuspeli oli edelleen täysin sekaisin. Semenovin paluuta odotellessa...
erno

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: RMA, Dortmund, City, United, Chelski, Bayern, Arsu


Vastaus #459 : 16.07.2014 klo 13:05:12

Judelle 90min Terekin 2-1 tappioon päättyneessä harkkamatsissa FC Nürnbergiä vastaan. Tässä välissä Terek on ottanut myös Baselilta 2-1 pataan ja tuossa matsissa Jude ei pelannut. Tänään seuraavaa harkkamatsia kun vastaan tulee ykkösliigan Fleetwood Town. Toivottavasti tällä kertaa Terek päästäisi alle 2 maalia.

edit: 3-2 Terekille päätyi peli Fleetwood Townia vastaan. Tänään toppareina Semenov ja Komorowski, mutta perus 2 meni omiin tälläkin kokoonpanolla. Vähe heikolta näyttää. Ei siis välttämättä Juden näkökulmasta, vaan siitä että kolme pitäisi tehdä voittaakseen.
« Viimeksi muokattu: 16.07.2014 klo 19:18:53 kirjoittanut erno »
erno

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: RMA, Dortmund, City, United, Chelski, Bayern, Arsu


Vastaus #460 : 20.07.2014 klo 11:48:56

Jude - Semenov toppariparina 90min, kun Terek haki 2-1 voiton Eintracht Frankfurtista. Eintrachtin maali tuli erikoistilanteesta jossa nähdäkseni Semenov otti ilmakaksinkamppailussa 100-0 pataan, Terekin maaleista ei hajua.
« Viimeksi muokattu: 20.07.2014 klo 11:53:31 kirjoittanut erno »
Savon keisari

Poissa Poissa


Vastaus #461 : 04.08.2014 klo 18:06:11

Terekin osalta liigakausi käynnistyi juuri hetki sitten Amkar Permiä vastaan. Ojala aloittaa vaihtopenkin puolelta.
Savon keisari

Poissa Poissa


Vastaus #462 : 10.08.2014 klo 15:50:59

Ojala oli myös eilen penkillä, kun Terek pelasi 1-1 Rubin Kazanin kanssa.
Sinänsä tässä ei mitään dramatiikkaa ole, vaan joukkue on palannut siihen permanenttiin mikä oli tarkoituskin ennen Kudrjashovin loukkaantumista, jolloin Komorowski siirrettiin vasemmaksi laitapakiksi ja Ojalalle aukesi paikka avauksen topparina.
Nyt Komorowski-Semjonov on avauksen topparipari ja Ojalan asemaan ei liene muutosta luvassa ilman loukkaantumisia tms.
erno

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: RMA, Dortmund, City, United, Chelski, Bayern, Arsu


Vastaus #463 : 10.08.2014 klo 15:52:36

Oikeasti tossa ei taida olla kyse mistään permanenttiin palaamisesta, vaan siitä että Jude ei pelannut preseasonilla hirveän hyvin.
Jalkapalloministeri

Poissa Poissa


Vastaus #464 : 19.08.2014 klo 06:49:07

Koko peli penkillä 1-0 voitossa Mordoviaa vastaan.
blazematuidi

Poissa Poissa


Vastaus #465 : 22.08.2014 klo 18:02:56

Penkillä juuri alkaneessa ottelussa Arsenal Tulaa vastaan.
Sneijder

Poissa Poissa


Vastaus #466 : 22.08.2014 klo 18:08:49

Penkillä juuri alkaneessa ottelussa Arsenal Tulaa vastaan.

Heikko on kyllä Ojalan tilanne kun Terekillä toinen ottelu neljän päivän sisään, ja vielä sarjajumbo vastassa, ja siltikään häntä ei haluta päästää kentälle.
Jonatan

Poissa Poissa


Vastaus #467 : 22.08.2014 klo 18:34:33

Ei ole häävi tilanne maajoukkueenkaan kannalta. Toivio Moisanderin lisäksi ainut toppari A-maajoukkueessa, joka saa peliaikaa ulkomailla ja tämäkin kai enimmäkseen laitapakkina. Mäntylä, Ojala ja Arajuuri kuluttavat puolestaan penkkiä.
Röytän Karhu

Poissa Poissa


Vastaus #468 : 22.08.2014 klo 18:39:50

Toivio on tainnut pelata koko kauden topparina.
Sneijder

Poissa Poissa


Vastaus #469 : 22.08.2014 klo 18:40:06

Mäntylä, Ojala ja Arajuuri kuluttavat puolestaan penkkiä.

Mäntylä pelannut kahdessa ottelussa viimeisen parin viikon sisällä, ja huomenna saattaa hyvinkin olla lisää peliaikaa tiedossa kun joukkueella liigamatsi ja moni pelaaja varmasti vielä väsynyt keskiviikon Bukarestin reissusta.
Savon keisari

Poissa Poissa


Vastaus #470 : 22.08.2014 klo 23:57:13

Viisi kierrosta pelattu ja Ojalalla saldona kaikista otteluista täydet minuutit penkillä. Terekillä sujunut ihan hyvin, 10 pistettä nyt kasassa.

Eilen Terekin nettisivuilla julkaistiin Ojalan haastattelu. http://fc-terek.ru/newslist/#4305
Omien näkemystensä mukaan kesäleirit menivät hyvin ja kunto oli hyvä, mutta nyt tietysti pelituntuman puute vaivaa. Hyväksyy kuitenkin roolinsa tehdä parhaansa ja odottaa mahdollisuutta. Loppu haastattelu keskittyykin sitten yksityiselämään, mikä käydään läpi perheenjäsenten ja tyttöystävän ammatteja, opiskelupaikkoja ja ruoanlaittotaitoja myöten.
Sneijder

Poissa Poissa


Vastaus #471 : 29.08.2014 klo 16:49:52

Tänäänkin kuluttaa penkkiä. Ei ole pelannut minuuttiakaan tämän kauden liigaotteluissa.
Silti Mixulla näyttää luottoa löytyvän.
erno

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: RMA, Dortmund, City, United, Chelski, Bayern, Arsu


Vastaus #472 : 30.08.2014 klo 11:09:03

Meinaatko että kuukauden kestävän penkityksen jälkeen pitäisi jättää antaa maajoukkuekutsut antamatta? Olisi tuolla taktiikalla pidellyt niin sanotusti hiljaista Suomen maajoukkueessa läpi sen historian...
Sneijder

Poissa Poissa


Vastaus #473 : 30.08.2014 klo 11:53:34

Meinaatko että kuukauden kestävän penkityksen jälkeen pitäisi jättää antaa maajoukkuekutsut antamatta? Olisi tuolla taktiikalla pidellyt niin sanotusti hiljaista Suomen maajoukkueessa läpi sen historian...

Jättihän Mixu Mäntylänkin pois. Vai keksitkö muuta syytä hänen poisjäämiseen kuin vähäisen peliajan seurajoukkueessa? Tuskinpa mitkään siirtokuviotkaan ovat syynä, koska nehän on pakko olla hoidettuna viimeistään sunnuntaina,  eli viikko ennen Färsaaret-matsia.
erno

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: RMA, Dortmund, City, United, Chelski, Bayern, Arsu


Vastaus #474 : 30.08.2014 klo 11:56:45

Mäntylällä on vähän pidempi penkitys takana kuin yhden kuukauden. Toki tuossa ruuhkassa päässyt kahdesti kentälle. Mäntylähän on oikeasti ollut penkitettynä siitä saaka kun tuo Championship Group viime keväänä alkoi, eli säännöllisestä peliajasta on reilu puoli vuotta aikaa. Ja tuota säännöllistä peliaikaa ei kestänyt kuin pari kuukautta.

Plus jos Tero nyt johonkin siirtyy, niin sen on luultavasti parempi viettää ensimmäinen viikko seurajoukkueensa kanssa kuin maajoukkueessa jotain vitun kääpiösaarta vastaan matsissa jossa se tuskin pääsisi pelaamaan.
« Viimeksi muokattu: 30.08.2014 klo 12:00:39 kirjoittanut erno »

 
Sivuja: 1 ... 18 [19] 20 ... 23
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa