FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
16.10.2018 klo 21:18:00 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset: Foorumi aukeaa nopeasti osoitteella ff2.fi!
 
Yhteys ylläpitoon: ff2 ät futisforum2 piste org

Sivuja: 1 ... 4 [5]
 
Kirjoittaja Aihe: Tilastoyhteenvetoja Jorma Teräksen tilastoista  (Luettu 33232 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
Julkea bulbul

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: TamU (JJK)


Vastaus #100 : 16.10.2017 klo 17:05:27

Ohessa koko karsintojen tilastokoonti. Vertailusta kiinnostuneille WC14-karsintojen pelaajakohtaiset tilastokoonnit: syötöt, puolustuksen kaksinkamppailut, hyökkäyksen ja kaikki kaksinkamppailut sekä katkot, kuljetukset jne. sekä EC16-karsintojen pelaajakohtaiset tilastokoonnit.

Syötöt
Nimi/ 90 minSyöttö-%Vaikeat / 90 minVaikeiden syöttö-%Vaikeita kaikista
Kaikki33677 %9040 %27 %
Laitapuolustus3673 %1237 %31 %
Topparit8980 %1832 %20 %
Keskikenttä15078 %4145 %27 %
Hyökkäys3571 %1340 %36 %

Kaksinkamppailut
PuolustusHyökkäys
Kaikki
NimiMaassa / 90 minVoitto-% Ilmassa / 90 minVoitto-% Maassa / 90 minVoitto-% Ilmassa / 90 minVoitto-% Kaikki kaksink. / 90 minVoitto-%
Kaikki6653 %2863 %5344 %3040 %17750 %
Laitapuolustus1054 %355 %437 %135 %1849 %
Topparit1561 %1572 %258 %453 %3564 %
Keskikenttä3050 %751 %2746 %1145 %7648 %
Hyökkäys544 %163 %1643 %1333 %3640 %

Muut
NimiKatkot / 90 minKuljetukset / 90 minPitämiset / 90 minMTY / 90 minAlustukset / 90 min
Kaikki8220206,05,0
Laitapuolustus18430,31,1
Topparit28210,80,2
Keskikenttä319112,62,4
Hyökkäys5552,31,3

Syötöt
NimiMinuutitOnnistuneet syötötKaikki syötöt/90 minSyöttö-%
Arkivuo4681101593169 %
Uronen27065822779 %
Raitala365831182970 %
Granlund20153743372 %
Pirinen11731382982 %
Toivio6910152067 %
Lod9025373768 %
Moisander18070924676 %
------
Moisander3601652015082 %
Toivio9019313161 %
Lam6419273870 %
Väisänen4961772073886 %
J. Ojala302891213674 %
Arajuuri8102372993379 %
------
Moisander9026414163 %
Uronen8317242671 %
Lam325911163278 %
Sparv2701101324483 %
Halsti24267853279 %
Yaghoubi11473897082 %
Jensen769121475 %
Saksela9810201850 %
Lod6931892543374 %
Schüller207861054682 %
Ring3991451804181 %
Mattila15665774484 %
P. Hetemaj4081421884176 %
Forsell71113100 %
Tuominen11190100 %
Skrabb12732402880 %
Hämäläinen301821053178 %
R. Eremenko9023333370 %
------
Pukki6921101451976 %
Markkanen19627452160 %
Pohjanpalo36468962471 %
Ro. Riski4124550 %
Soiri20101045100 %
Hämäläinen16336553065 %

Vaikeat syötöt
NimiOnnistuneet vaikeat syötötKaikki vaikeat syötöt/90 minVaikeiden syöttö-%Vaikeita kaikista
Arkivuo1449929 %31 %
Uronen924838 %29 %
Raitala15441134 %37 %
Granlund718839 %24 %
Pirinen26533 %16 %
Toivio15720 %33 %
Lod9161656 %43 %
Moisander13281446 %30 %
------
Moisander20461243 %23 %
Toivio3131323 %42 %
Lam16817 %22 %
Väisänen825532 %12 %
J. Ojala12391231 %32 %
Arajuuri1349527 %16 %
------
Moisander5171729 %41 %
Uronen591056 %38 %
Lam1534944 %29 %
Sparv13301043 %23 %
Halsti1224950 %28 %
Yaghoubi9201645 %22 %
Jensen13433 %25 %
Saksela0760 %35 %
Lod40841148 %33 %
Schüller1018856 %17 %
Ring22461048 %26 %
Mattila814857 %18 %
P. Hetemaj20501140 %27 %
Forsell000-0 %
Tuominen000-0 %
Skrabb28625 %20 %
Hämäläinen1528854 %27 %
R. Eremenko5141436 %42 %
------
Pukki1441534 %28 %
Markkanen620930 %44 %
Pohjanpalo1638942 %40 %
Ro. Riski124550 %100 %
Soiri115100 %10 %
Hämäläinen13261450 %47 %

Puolustuksen kaksinkamppailut
NimiVoitetut maassaKaikki maassa/90 minVoitto-%Voitetut ilmassaKaikki ilmassa/90 minVoitto-%
Arkivuo2037754 %310230 %
Uronen1728961 %710370 %
Raitala1631852 %37243 %
Granlund9221041 %24250 %
Pirinen47557 %37543 %
Toivio34575 %681075 %
Lod48850 %12250 %
Moisander813762 %57471 %
------
Moisander1420570 %1623670 %
Toivio58863 %45580 %
Lam6121750 %000-
Väisänen1935654 %2233667 %
J. Ojala814457 %79378 %
Arajuuri4063763 %5676874 %
------
Moisander27729 %24450 %
Uronen13333 %000-
Lam716444 %34175 %
Sparv1219663 %814557 %
Halsti1222855 %310430 %
Yaghoubi4141129 %23267 %
Jensen12250 %000-
Saksela45580 %23367 %
Lod2850656 %47157 %
Schüller16271259 %0100 %
Ring20461043 %23167 %
Mattila9181050 %221100 %
P. Hetemaj2443956 %57271 %
Forsell1113100 %000-
Tuominen000-000-
Skrabb17514 %000-
Hämäläinen714450 %311327 %
R. Eremenko18813 %0110 %
------
Pukki1426354 %000-
Markkanen29422 %442100 %
Pohjanpalo511345 %14125 %
Ro. Riski000-000-
Soiri115100 %000-
Hämäläinen27429 %000-

Hyökkäyksen kaksinkamppailut
NimiVoitetut maassaKaikki maassa/90 minVoitto-%Voitetut ilmassaKaikki ilmassa/90 minVoitto-%
Arkivuo622427 %28225 %
Uronen714550 %110100 %
Raitala28225 %14125 %
Granlund39433 %110100 %
Pirinen311827 %000-
Toivio12350 %000-
Lod59956 %12250 %
Moisander36350 %0110 %
------
Moisander0310 %110100 %
Toivio222100 %0110 %
Lam111100 %111100 %
Väisänen36150 %16117 %
J. Ojala221100 %56283 %
Arajuuri35160 %1121252 %
------
Moisander13333 %000-
Uronen0440 %222100 %
Lam1330843 %27229 %
Sparv0410 %331100 %
Halsti49344 %23167 %
Yaghoubi6141143 %000-
Jensen291122 %13433 %
Saksela39833 %28725 %
Lod3063848 %1430447 %
Schüller36350 %26333 %
Ring1019453 %310230 %
Mattila35360 %49544 %
P. Hetemaj27461059 %39233 %
Forsell01130 %1113100 %
Tuominen1190100 %000-
Skrabb10171259 %69667 %
Hämäläinen721633 %511345 %
R. Eremenko39933 %12250 %
------
Pukki3173942 %738518 %
Markkanen415727 %14341641 %
Pohjanpalo23521344 %17391044 %
Ro. Riski000-01230 %
Soiri462767 %000-
Hämäläinen715847 %6201130 %

Kaikki kaksinkamppailut
NimiVoitetutKaikki/90 minVoitto-%
Arkivuo31771540 %
Uronen32531860 %
Raitala22501244 %
Granlund15361642 %
Pirinen10251940 %
Toivio10141871 %
Lod11212152 %
Moisander16271459 %
------
Moisander31471266 %
Toivio11161669 %
Lam8142057 %
Väisänen45801556 %
J. Ojala2231971 %
Arajuuri1101651867 %
------
Moisander5141436 %
Uronen391033 %
Lam25571644 %
Sparv23401358 %
Halsti21441648 %
Yaghoubi12312439 %
Jensen4141729 %
Saksela11252344 %
Lod761501951 %
Schüller21401753 %
Ring35781845 %
Mattila18342053 %
P. Hetemaj591052356 %
Forsell233967 %
Tuominen1190100 %
Skrabb17332352 %
Hämäläinen22571739 %
R. Eremenko5202025 %
------
Pukki521371838 %
Markkanen24622839 %
Pohjanpalo461062643 %
Ro. Riski01230 %
Soiri573271 %
Hämäläinen15422336 %

Muut
NimiKatkotKuljetuksetPitämisetMTYAlustuksetKatkot / 90 minKuljetukset / 90 minPitämiset / 90 minMTY / 90 minAlustukset / 90 min
Arkivuo3996037,51,71,20,00,6
Uronen1873136,02,31,00,31,0
Raitala48421011,81,00,50,20,0
Granlund30110013,40,40,40,00,0
Pirinen1057017,73,85,40,00,8
Toivio9000011,70,00,00,00,0
Lod857118,05,07,01,01,0
Moisander22530311,02,51,50,01,5
------
Moisander48411012,01,00,30,30,0
Toivio811108,1,01,01,00,0
Lam9110112,71,41,40,01,4
Väisänen60531010,90,90,50,20,0
J. Ojala42220012,50,60,60,00,0
Arajuuri1091055112,11,10,60,60,1
------
Moisander18040018,00,04,00,00,0
Uronen202002,20,02,20,00,0
Lam27129617,53,32,51,70,3
Sparv40000113,30,00,00,00,3
Halsti2322008,60,70,70,00,0
Yaghoubi938117,12,46,30,80,8
Jensen520005,92,40,00,00,0
Saksela422003,71,81,80,00,0
Lod5126244106,63,43,10,51,3
Schüller2123129,10,91,30,40,9
Ring4369539,71,42,01,10,7
Mattila18141110,40,62,30,60,6
P. Hetemaj231628525,13,56,21,10,4
Forsell000000,00,00,00,00,0
Tuominen000000,00,00,00,00,0
Skrabb633004,32,12,10,00,0
Hämäläinen16127124,83,62,10,30,6
R. Eremenko733217,03,03,02,01,0
------
Pukki1723241032,23,03,11,30,4
Markkanen946424,11,82,81,80,9
Pohjanpalo141910743,54,72,51,71,0
Ro. Riski000000,00,00,00,00,0
Soiri113114,54,513,54,54,5
Hämäläinen442132,22,21,10,61,7
Julkea bulbul

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: TamU (JJK)


Vastaus #101 : 16.10.2017 klo 17:39:21

Jos nyt jotain poimii viime karsintojen Mixu-Kanerva-tandemiin nähden, niin:
- syöttömäärät ja syöttöprosentit tippuivat luonnollisesti paljon, koska pallonhallinnasta luovuttiin suosiolla. Silmiinpistävin muutos on toppareiden työskentelyssä, sillä viime karsinnoissa vaikeita syöttöjä lähti toppareiden jalasta 12 ottelua kohti ja 46 %:n tarkkuudella omille. Hyvin iso merkitys osoitteettoman roiskinnan lisääntymiseen taktiikan lisäksi oli Moisanderin saikkuilulla ja muilla pelipaikoilla sekä hieman yllättäen Toiviolla, joka viime karsinnoissa oli erittäin hyvä vaikeissa syötöissä.
- puolustuksen ilmakaksinkamppailuissa otettiin huomattava (58% -> 72%) askel parempaan, mikä oli nimenomaan edellisen täpän syntipukkien eli puujalkatoppareiden ansiota. Hyökkäyksessa haastettiin maassa huomattavasti vähemmän ja kukkupallot lentelivät useammin keskikenttää ja hyökkäystä kohti. Tai no, ohi.
- hyökkäys pääsi maalipaikoille todella vähän, mutta edellisissä karsinnoissa olikin Färsaareet auttamassa asiaa
- pelaajakohtaisesti en nyt jaksa sen tarkemmin käydä läpi, mutta Arkivuo taitaa olla pelaajista se, jolla taso laski eniten. Varsinkin kaksinkamppailuissa tipahdus oli melkoisen synkkä: viime karsinnoissa voitti 65 % kaikista kaksinkamppaiuista, nyt 40. :(Alas
Julkea bulbul

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: TamU (JJK)


Vastaus #102 : 29.12.2017 klo 12:16:50

Yli 360 min Jorma Teräksen tilastoimana pelanneiden uratilastot

Päivitetty 17.9.2018

Eniten syöttöjä / 90 min
R. Eremenko62
Litmanen61
Mattila59
Sparv52
Schüller50
Moisander49
Tainio49
P. Hetemaj47
A. Eremenko46
Ring45
Väisänen45
M. Väyrynen43
Hyypiä42
Lam40
J. Ojala40
Toivio38
Lampi38
Kolkka37
Halsti36
Pasanen36
Lod36
Uronen33
Hurme33
Kallio33
Arajuuri32
Granlund32
Arkivuo31
Tihinen31
Hämäläinen31
Sjölund31
Raitala30
Heikkinen29
Pohjanpalo26
Soiri23
Ri. Riski23
Porokara21
Forssell21
Pukki21
S. Kuqi19
Johansson18
Kuivasto15

Paras syöttö%
Soiri89 %99/111
Väisänen87 %381/437
Moisander87 %1853/2129
Sparv87 %1690/1943
Lam85 %361/426
Toivio84 %1024/1214
J. Ojala84 %369/440
Halsti83 %581/704
R. Eremenko82 %2420/2939
M. Väyrynen82 %730/891
Litmanen82 %940/1154
Hyypiä81 %777/956
P. Hetemaj81 %1241/1530
Ring81 %1177/1455
Arajuuri81 %604/750
Mattila80 %262/326
Tihinen80 %625/780
Pasanen80 %1000/1251
Schüller80 %494/620
Uronen79 %571/720
Lampi79 %338/428
Tainio77 %665/861
Heikkinen77 %568/737
Lod76 %494/649
Kolkka76 %595/781
Forssell76 %271/357
Hämäläinen75 %728/970
Kallio75 %533/714
Kuivasto74 %57/77
Raitala74 %615/828
Pukki74 %574/774
Pohjanpalo74 %285/386
Porokara73 %67/92
Arkivuo73 %747/1028
Granlund72 %111/155
A. Eremenko71 %565/798
Ri. Riski70 %172/244
Sjölund70 %224/320
Johansson69 %269/389
Hurme67 %99/148
S. Kuqi65 %59/90

Vaikeita syöttöjä / 90 min
A. Eremenko21
Litmanen20
R. Eremenko19
Tainio15
Mattila15
Kolkka12
Lod12
P. Hetemaj12
Sjölund12
Schüller11
Hurme11
Hyypiä11
Ring11
Hämäläinen10
Arkivuo10
Lampi10
Pohjanpalo9
Sparv9
Moisander9
M. Väyrynen9
Kallio9
Pasanen9
Lam9
Raitala8
Granlund8
Halsti8
Uronen8
Johansson8
J. Ojala8
Forssell7
Ri. Riski7
Pukki7
Tihinen7
Toivio7
Porokara6
S. Kuqi6
Heikkinen5
Väisänen5
Heikkinen5
Kuivasto4
Soiri4

Vaikeiden syöttö%
Soiri68 %13/19
Litmanen61 %224/370
R. Eremenko56 %500/890
Sparv54 %186/347
Moisander53 %213/402
Kolkka53 %140/265
Hyypiä53 %131/249
Forssell53 %66/126
Lam51 %46/91
Hämäläinen49 %157/320
Halsti49 %78/159
M. Väyrynen49 %95/194
Lod49 %106/217
P. Hetemaj48 %183/380
Mattila48 %39/82
Tainio47 %124/262
Lampi47 %52/110
A. Eremenko47 %174/369
Pohjanpalo47 %65/139
Pasanen46 %140/308
Schüller45 %64/141
Sjölund44 %53/120
Johansson44 %77/173
Ring44 %152/344
Pukki44 %114/258
Väisänen43 %22/51
Tihinen43 %74/172
Toivio42 %88/211
Kallio41 %80/194
Uronen41 %72/175
J. Ojala41 %34/83
Kuivasto41 %9/22
Porokara39 %11/28
Ri. Riski36 %28/77
Raitala36 %84/233
Hurme36 %18/50
Heikkinen36 %49/137
Arkivuo34 %108/322
Granlund30 %12/40
Arajuuri30 %36/121
S. Kuqi29 %8/26

Vaikeita kaikista%
A. Eremenko46 %
Johansson44 %
Sjölund38 %
Pohjanpalo36 %
Forssell35 %
Kolkka34 %
Hurme34 %
Lod33 %
Pukki33 %
Hämäläinen33 %
Litmanen32 %
Ri. Riski32 %
Arkivuo31 %
Tainio30 %
Porokara30 %
R. Eremenko30 %
S. Kuqi29 %
Kuivasto29 %
Raitala28 %
Kallio27 %
Hyypiä26 %
Granlund26 %
Lampi26 %
Mattila25 %
P. Hetemaj25 %
Pasanen25 %
Uronen24 %
Ring24 %
Schüller23 %
Halsti23 %
Tihinen22 %
M. Väyrynen22 %
Lam21 %
Moisander19 %
J. Ojala19 %
Heikkinen19 %
Sparv18 %
Toivio17 %
Soiri17 %
Arajuuri16 %
Väisänen12 %

Voitetut kaksinkamppailut maassa
Hyypiä68 %7
J. Ojala66 %6
Arajuuri64 %8
Tainio63 %19
Tihinen62 %8
Pasanen59 %11
Moisander59 %9
Toivio59 %8
Väisänen57 %8
Arkivuo56 %11
Schüller56 %15
P. Hetemaj55 %21
Heikkinen55 %16
Raitala55 %12
Lod55 %17
Mattila54 %17
Uronen54 %13
Halsti53 %9
Lampi53 %13
Soiri53 %18
Sparv52 %12
M. Väyrynen52 %21
Kolkka50 %15
Lam50 %13
Kallio50 %12
Ring50 %19
Granlund49 %14
A. Eremenko48 %21
Sjölund46 %20
R. Eremenko46 %15
Pukki46 %16
Ri. Riski46 %16
Johansson45 %15
Kuivasto45 %8
Hämäläinen44 %14
Pohjanpalo44 %14
Hurme42 %12
Porokara40 %17
Forssell40 %14
Litmanen39 %11
S. Kuqi29 %17

Voitetut kaksinkamppailut ilmassa
Hyypiä72 %10
Arajuuri72 %9
Tihinen72 %9
Tainio70 %4
Pasanen68 %4
Kuivasto68 %5
Kallio67 %5
J. Ojala64 %6
Uronen64 %3
Sparv62 %5
Lam60 %2
Heikkinen59 %4
Väisänen58 %7
Moisander58 %5
Schüller58 %2
Toivio55 %5
S. Kuqi55 %28
Granlund54 %3
Mattila48 %5
Raitala48 %3
Halsti48 %6
M. Väyrynen46 %5
Pohjanpalo46 %10
Kolkka46 %3
P. Hetemaj45 %4
Ring44 %3
Forssell44 %13
Lampi42 %4
Hurme41 %8
Johansson41 %14
Lod41 %4
Litmanen41 %6
Hämäläinen40 %7
R. Eremenko37 %2
Arkivuo36 %3
Sjölund33 %4
A. Eremenko27 %4
Ri. Riski26 %4
Pukki24 %5
Porokara17 %4
Soiri0 %3

Katkot
Hyypiä17,6
Granlund13,9
Mattila13,3
Moisander12,6
Tihinen12,5
Arajuuri12,3
Tainio11,8
Toivio11,6
Lampi11,6
Sparv11,2
Pasanen11,0
Väisänen10,6
J. Ojala10,6
Hurme10,2
Heikkinen10,2
Schüller10,1

Kuljetukset
Soiri6,3
R. Eremenko5,1
A. Eremenko4,5
Lod4,4
Ri. Riski4,3
Johansson4,0
Pohjanpalo3,9
P. Hetemaj3,7
Pukki3,6
M. Väyrynen3,5
Porokara3,4
Hämäläinen3,3
Lam3,2
Arkivuo3,1
Ring3,1

Pitämiset
A. Eremenko7,1
Litmanen6,3
R. Eremenko6,1
P. Hetemaj4,8
Soiri4,2
Lod3,8
M. Väyrynen3,4
Pohjanpalo3,2
Pukki2,9
Lam2,7
Mattila2,7
Tainio2,3
Ring2,3
Sparv2,2
Hurme2,0
Ri. Riski2,0

Maaliyritykset
R. Eremenko2,3
Pukki2,1
Ri. Riski2,0
Pohjanpalo2,0
Soiri1,3
Lam1,2
Lod1,2
Mattila1,1
P. Hetemaj0,8
Ring0,8
Hämäläinen0,7
Schüller0,5
Toivio0,5
Sparv0,5
Hurme0,5

Alustukset
Lod1,4
R. Eremenko1,3
Soiri1,3
Ri. Riski1,2
Hämäläinen1,2
Pukki1,0
Ring0,9
Schüller0,8
P. Hetemaj0,8
Lam0,8
Pohjanpalo0,7
Uronen0,6
Mattila0,5
Arkivuo0,5
Tainio0,5
Raitala0,5
« Viimeksi muokattu: 17.09.2018 klo 17:20:22 kirjoittanut Julkea bulbul »
Julkea bulbul

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: TamU (JJK)


Vastaus #103 : 29.12.2017 klo 12:32:28

Foorumistikilpailussa saatujen pisteiden aiheuttaman hyvän mielen hyminän säestämänä jaksoin viimein päivittää myös ketjun kolmen ensimmäisen viestin tilastot. Uratilastot oli pakko siirtää uuteen viestiin tuohon ylle, koska uusien pelaajien päästessä listoille kasvoi tilastoviestin merkkimäärä yli sallitun enkä ollut tajunnut alkujaan varata riittävän montaa viestiä ketjun alusta. Uusina tämän vuoden aikana kyseiselle yli 360 minuuttia Jorman tilastoimana -listalle nousivat Väisänen ja Lam. Molemmat ovat syötelleet hyvin, mutta vältelleet vaikeita syöttöjä, Väisänen onnitumisten perusteella ihan aiheesta. Väisänen on pärjännyt varsinkin maakaksinkamppailuissa ihan hyvin, Lamkin kohtuullisesti pelipaikka huomioiden.

Kanervan aikaan palaaminen tarkoitti paluuta takaisin perinteiselle tasolle myös tilastojen perusteella, varsinkin puolustuksen kaksinkamppailuissa. Värisyttää vieläkin Backen tilastoja katsellessa, vaikka edelleen täytyy muistaa, että tilastoja ei ollut parantamassa yhtään heppoista vastustajaa. Paitsi Kosovo.

Vuoden 2017 aikana yllättävän moni ottelu päätyi jollain saralla top-5-listalle, vaikeaa oli vain vaikeissa syötöissä. Ylos
ronaldo99

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Manu, PSG, Real Madrid


Vastaus #104 : 29.12.2017 klo 14:13:58

Komea toi Kuqin 28 kaksinkamppailua ilmassa per peli Ylos
Julkea bulbul

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: TamU (JJK)


Vastaus #105 : 29.12.2017 klo 14:35:16

Komea toi Kuqin 28 kaksinkamppailua ilmassa per peli Ylos

Jep, kertoo melko hyvin, mihin tarkoitukseen Kuqi on kentälle vaihdettu pelin lopuissa. Parhaimmillaan minuutin peliajalla (luonnollisesti lisäajat päälle, mutta ei näy tilastossa) kolme ilmakaksinkamppailua eli 270 / 90 min. Ylos Hieman yllättäen Tintti pitää kuitenkin nimissään ennätystä suurimmasta hyökkäyspään ilmakaksinkamppailujen määrästä yhdessä ottelussa päädyttyään Serbia-awayssa 2007 23 kaksinkamppailuun. Lukemaan Tintti pääsi 77 minuutissa, kun Shefkin rynnisti parhaimmillaan 22 ilmakaksinkamppailuun 69 minuutin aikana samojen karsintojen kotipelissä Serbiaa vastaan. Shefki vei noista 11, Tintti 10.

Edit. Laitetaan nyt huvikseen päälle vielä ottelukohtaiset kaksinkamppailumääräennätykset (järjestyksessä minuutit, kaksinkamppailut, voittoprosentti):
P. Hetemaj90   39   59 %   Färsaaret   vieras   1-3   7.9.2014
A. Eremenko90   38   47 %Puola   koti   0-0   12.9.2007
Ring   90   38   47 %   Kreikkakoti   1-1   11.10.2014
A. Eremenko   89   38   45 %   Belgia   koti   2-0   6.6.2007
Johansson   89   37   38 %   Belgia   vieras   0-0   13.10.2007
Johansson   77   36   39 %   Serbia   vieras   0-0   8.9.2007
S. Kuqi   69   35   37 %   Serbia   koti   0-2   2.6.2007
Heikkinen   89   34   47 %   Puola   koti   0-0   12.9.2007
P. Hetemaj   90   33   39 %   Romania   vieras   1-1   8.10.2015
Johansson   90   33   33 %   Saksa   vieras   1-1   14.10.2009
« Viimeksi muokattu: 29.12.2017 klo 14:50:16 kirjoittanut Julkea bulbul »
Hugh

Paikalla Paikalla

Suosikkijoukkue: Kilo IF


Vastaus #106 : 29.12.2017 klo 18:59:27

Iso Ylos jälleen näille. Noissa 360 minuutin tilastoissa pistää silmään mm. se, että Mattila on yllättävänkin korkealla useammalla listalla (kuten olitkin nostanut esiin edellisen sivun viesteissä). Sinänsä ei ole yllätys, että monessa tilastossa kärkipäätä miehittävät aktiiviuransa jo päättäneet ukot. Mutta syöttöprosenttitilastoa kuitenkin hallitsevat nyky-Huuhkajat (ja Moisander).
Julkea bulbul

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: TamU (JJK)


Vastaus #107 : 29.12.2017 klo 19:23:03

Iso Ylos jälleen näille. Noissa 360 minuutin tilastoissa pistää silmään mm. se, että Mattila on yllättävänkin korkealla useammalla listalla (kuten olitkin nostanut esiin edellisen sivun viesteissä). Sinänsä ei ole yllätys, että monessa tilastossa kärkipäätä miehittävät aktiiviuransa jo päättäneet ukot. Mutta syöttöprosenttitilastoa kuitenkin hallitsevat nyky-Huuhkajat (ja Moisander).

Vaikka varmaan syykin on selkeä, niin temetainioilen silti eli luonnollinen selitys tuolle on pelitavan muutos: syöttöprosenteissa näkyy toisaalta Mixun pallonhallinta, mutta myös hieman yllättäen Kanervan aika. Vaikeiden syöttöjen määrässä suhteessa kaikkiin syöttöihin kärki on vanhaa kaartia eli Hodarin aikalaiset eivät syöttöprosenteissa kärjessä keiku, sillä sen aikainen roisk roisk näkyy syöttöprosenteissa. Siksipä esim. Litin ja Hyypiän syöttöprosentteja voi pitää hyvinä, vaikkeivat aivan listan kärjessä pyörikään. Tainio on ihan hyvä esimerkki pelityylien erosta, koska pelasi suht samalla pelipaikalla läpi Hodgsonin ja Mixun aikakausien: 71 % vs. 81 %.
Julkea bulbul

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: TamU (JJK)


Vastaus #108 : 02.01.2018 klo 13:45:59

Haaveissa olisi, että näistä tilastoista saisi irti oikeasti jotan merkitsevyyksiä, mutta koska siihen ei juuri nyt riitä aika, niin leikitään nyt uuden vuoden kunniaksi ala-astetason analyysillä. Alla Jorman tilastoimat ottelut siten, että y-akselilla on kaksinkamppailujen voittoprosentti ja x-akselilla syöttöprosentti.



Ala-astedosenttitason analyysinä tuosta voi todeta, että yli 55 %:n kaksinkamppailujen voittoprosentilla ottelu päätyy aina voittoon, samoin yli 85 %:n syöttötarkkuudella. Melko varmasti voiton tai vähintään pisteen tuova yhdistelmä on 80 % syötöistä omille ja viedä kaksinkamppailuista yli puolet. Luonnollisesti noin yksinkertaista se ei ole ja varmasti ajan myötä tulee vastaan ääriesimerkki kuvaajan vasemman laidan Serbia vierastasurille, joskin siihen voi mennä kauan, sillä totaalidominassiottelut ovat Suomella niin harvassa.

Laitetaan nyt kaupan päälle vielä erikseen puolustuksen ja hyökkäyksen kaksinkamppailut:




Puolustuspään kaksinkamppailuissa melko turvallinen raja menee 60 %:ssa, hyökkäyksessä 50 %:ssa. Sinänsä ihan mielenkiintoista, että täällä on joskus hyökkäyspään kaksinkamppailutilastoja väheksytty, mutta kyllä nekin selkeä indikaattori voiton todennäköisyydestä ovat.
« Viimeksi muokattu: 02.01.2018 klo 14:07:29 kirjoittanut Julkea bulbul »
Tresor

Poissa Poissa


Vastaus #109 : 03.01.2018 klo 12:34:34

Mielenkiintoisia nämäkin.

Suomi on onnistunut voittamaan 43 prosentin kaksinkamppailuvoitoilla. Wales-Suomi 2009? Vai joku tuskainen voitto vaikeasti äännettävissä entisissä neuvostotasavalloissa?
Julkea bulbul

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: TamU (JJK)


Vastaus #110 : 03.01.2018 klo 12:41:38

Mielenkiintoisia nämäkin.

Suomi on onnistunut voittamaan 43 prosentin kaksinkamppailuvoitoilla. Wales-Suomi 2009? Vai joku tuskainen voitto vaikeasti äännettävissä entisissä neuvostotasavalloissa?

Äkkiseltään muistelisin, että tuorein Turkki-voitto harkkapelistä, mutta pitää vielä tarkistaa.

Edit. Ja näin, 2-3 voittoon päättynyt vieraspeli Turkissa toukokuussa 2012. Muut alle 50 % kaksinkamppailuilla voitetut ottelut ovat juuri kyseinen Wales-ottelu (48 %) sekä Kosovo-away (49 %).

Edit2. Niukasti alle (99/199) menee vielä 1-0 kotivoitto Valko-Venäjästä viime eurokarsinnoista.
« Viimeksi muokattu: 03.01.2018 klo 16:25:06 kirjoittanut Julkea bulbul »
Tsei Tsei

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Tampere United


Vastaus #111 : 05.01.2018 klo 16:40:10

Huikeaa nähdä tässä Litin dominointia syöttötilastoissa. Ja sitten muuten "kultaisen sukupolven" dominoiontia ilmakaksinkamppailuissa. Ja Litiltä vielä prime time tilastojen ulkopuolella.

Jep, kertoo melko hyvin, mihin tarkoitukseen Kuqi on kentälle vaihdettu pelin lopuissa. Parhaimmillaan minuutin peliajalla (luonnollisesti lisäajat päälle, mutta ei näy tilastossa) kolme ilmakaksinkamppailua eli 270 / 90 min. Ylos Hieman yllättäen Tintti pitää kuitenkin nimissään ennätystä suurimmasta hyökkäyspään ilmakaksinkamppailujen määrästä yhdessä ottelussa päädyttyään Serbia-awayssa 2007 23 kaksinkamppailuun. Lukemaan Tintti pääsi 77 minuutissa, kun Shefkin rynnisti parhaimmillaan 22 ilmakaksinkamppailuun 69 minuutin aikana samojen karsintojen kotipelissä Serbiaa vastaan. Shefki vei noista 11, Tintti 10.

Tuo Serbia away oli totaalista persroiskintaa toivottomassa asemassa olevalle Tintille. Kotipelissä Serbiaa vastaan Vidic dominoi aika rumasti Shefkiä ja Miklua vastaan.
Julkea bulbul

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: TamU (JJK)


Vastaus #112 : 05.01.2018 klo 16:57:48

Huikeaa nähdä tässä Litin dominointia syöttötilastoissa. Ja sitten muuten "kultaisen sukupolven" dominoiontia ilmakaksinkamppailuissa. Ja Litiltä vielä prime time tilastojen ulkopuolella.

Joskus aiemminkin asiasta maininnut, mutta Litmasen vaikeiden, peliä edistävien syöttöjen dominoinnista saa ehkä parhaan kuvan liian suuriin saappaisiin joutuneen Losan tilastoihin vertaamalla. Määrä / ottelu suunnilleen sama, mutta onnistumisprosentti aivan eri planeetalta ja toisaalta myös osuus kaikista syötöistä vähäisempi eli Losa haki turhan taajaan ratkaisevia syöttöjä, kun Litmanen rytmitti peliä myös perussyötöillä. Lisäksi on hyvä muistaa, että Litti oli jo lähinnä enää maajoukkueeseen kokoonparsittu auringonlaskun ratsastaja persroiskivassa taktiikassa, kun Jorma tilastoinnin aloitti ja silti tilastot ovat tuolla tasolla. Ylos
Cassiano

Poissa Poissa


Vastaus #113 : 05.01.2018 klo 17:44:50

Litti ei palloa paljon kahta tai kolmea kosketusta enempää pitänyt, vaan jos ratkaisusyötön paikkoja ei ollut avoinna niin sitten jakoi viereen/alas. Losasta itsellä ainakin se muistikuva että hieroi palloa itsellään niin kauan kunnes tuli se paikka pistää ratkaisusyöttö/-laukaus tai menettää.
Julkea bulbul

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: TamU (JJK)


Vastaus #114 : 05.01.2018 klo 17:51:14

Litti ei palloa paljon kahta tai kolmea kosketusta enempää pitänyt, vaan jos ratkaisusyötön paikkoja ei ollut avoinna niin sitten jakoi viereen/alas. Losasta itsellä ainakin se muistikuva että hieroi palloa itsellään niin kauan kunnes tuli se paikka pistää ratkaisusyöttö/-laukaus tai menettää.

Tuohon liittyy juuri se pelinrytmittämisen taito, missä Litmanen oli toki maailmanluokkaa loppuun asti. Joka tapauksessa Jorman tilastoimat pitämiset eivät kaksikolla hirvittävästi eroa, joskin ne eivät toki mitanneet hautomisaikaa.

Edit. Kuljetuksissa tuo mainitsemasi ero sitten tuleekin näkyviin.
Julkea bulbul

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: TamU (JJK)


Vastaus #115 : 17.09.2018 klo 13:23:06

Kaikki listat on nyt päivitetty eli ketjun kolme ensimmäistä viestiä sekä pelaajien uratilastot. Kuten pelikohtaisissa tilastotopikeissa on tullut mm. Jorman suulla todettua, Kanervan kaksinkamppailujen käyrä sojottaa eroottisesti yläviistoon.

Ottelukohtaisten tilastojen toppeihin on tänä vuonna ollut paljon enemmän tunkua kuin bottom-osastolle. Ylos Pelaajista parhaiden suoritusten listoja ovat pistäneet uusiksi kaksinkamppailuissa ilkeä nallekarhumme Arajuuri sekä Kamara.

Uratilastoihin pääsemiseksi vaaditun 360 tilastoidun minuuttimäärän ovat saavuttaneet tämän vuoden puolella Väisänen, Soiri sekä Granlund. Näistä Soiri dominoi kaikkia syöttötilastoja laitapelaajalle hämmästyttävällä tavalla. Syöttelee harvoin, mutta erinomaisesti. Haastaa myös paljon ja kohtuullisen onnistuneesti. Väisänen syöttelee myös hyvin ja kohtuu aktiivitsesti varmoja syöttöjä, mutta niissä harvoissa haastavissa syötöissä onkin sitten haasteita. Väisäsellä on toppariksi kirittävää vielä kaksinkamppailuissa, Soirilla on ilmakaksinkamppailuissa voittotili kokonaan avaamatta.

Ettei Granlundille tulisi paha mieli, todettakoon, että on ollut parempi kuin Hurme. Ja katkoo paljon. Ylos

Ilmakaksinkamppailuissa Arajuuri on tunkenut itsensä jo Hyypiän ja Tihisen väliin vain 0,3 %-yksikön päähän kärkipaikasta. Puolustuksen ilmakaksinkamppailuissa valtikka onkin Paulukselle jo vaihtunut, maakaksinkamppailuissa ollaan toki sen verran kaukana, että sitä ei tule nappaamaankaan.

Seuraavaksi listoille pyrkivistä Tuominen (212 min) ahdistelee jopa itse Kuqia kaksinkamppailujen määrässä (45 vs 40 / 90 min) sillä erolla, että tilastot ovat lähes täysi peilikuva toisistaan eli Tuominen pärjää maassa (53 vs 29 %), Härkä pärjäsi ilmassa (55 vs 33 %).
Julkea bulbul

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: TamU (JJK)


Vastaus #116 : 17.09.2018 klo 13:46:25

Päivitetään samaan syssyyn pari muutakin tilastoa, kun ne niin mukavasti ovat muuttuneet. Alla eniten kaksinkamppailuja / ottelu:

Tuominen   90   43   40 %   Unkari   koti   1-0   8.9.2018
P. Hetemaj90   39   59 %   Färsaaret   vieras   1-3   7.9.2014
A. Eremenko90   38   47 %Puola   koti   0-0   12.9.2007
Ring   90   38   47 %   Kreikkakoti   1-1   11.10.2014
Tuominen   90   38   47 %   Viro   koti   1-0   11.9.2018
A. Eremenko   89   38   45 %   Belgia   koti   2-0   6.6.2007
Johansson   89   37   38 %   Belgia   vieras   0-0   13.10.2007
Johansson   77   36   39 %   Serbia   vieras   0-0   8.9.2007
S. Kuqi   69   35   37 %   Serbia   koti   0-2   2.6.2007
Heikkinen   89   34   47 %   Puola   koti   0-0   12.9.2007

Oheisissa kaavioissa ensin kaikki onnistuneet syötöt vs. voitetut kaksinkamppailut ja alemmissa ensin sama jako puolustuksen kaksinkamppailujen osalta ja sitten hyökkäyksen.






Unkari-ottelu teki ruman hännän kuvaajan vasempaan reunaan, mutta edelleen lähtökohtaisesti avain voittoon on pallon omillesaannin lisäksi onnistuminen sekä puolustuksen että hyökkäyksen kaksinkamppailuissa. Vain kerran on tullut tappio, kun on voitettu hyökkäyksen kaksinkamppailuista yli puolet ja se tapahtui Unkaria vastaan vieraissa 2014. :o

Edit.
  • Kun puolustuksen kaksinkamppailuista on voitettu yli 55 %, saldo on ollut 19-6-6, alle 55 %:lla 6-19-20
  • Kun hyökkäyksen kaksinkamppailuista on voitettu yli 45 %, saldo on ollut 21-13-9, alle 45 %:lla 4-12-17
  • Kun kaikista kaksinkamppailuista on voitettu yli 50 %, saldo on ollut 20-10-5, alle 50 %:lla 4-15-21
  • Kun syötöistä yli 80 % on mennyt omille, saldo on ollut 18-12-12, alle 80 %:lla 7-13-14. Kyseisistä alle 80 %:n syöttelyllä saavutetuista voitoista neljä on tullut Kanervan johdolla.
« Viimeksi muokattu: 17.09.2018 klo 16:31:26 kirjoittanut Julkea bulbul »
Tsei Tsei

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Tampere United


Vastaus #117 : 17.09.2018 klo 15:34:04

Mahtavaa työtä! Kuvastaa kyllä hyvin kaksinkamppailujen merkitystä lajissa ja juuri Mixun ajan suurinta heikkoutta. Moisander ja Toivio eivät riittäneet parina kaksinkamppailuissa eikä tuota saatu kompensoitua syöttöpelillä.

Tuo Unkari vieraissa 2014 oli kyllä sellainen peli, joka olisi tapahtumien perusteella pitänyt voittaa, joten kelpaa tilastolliseksi poikkeamaksi.
Julkea bulbul

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: TamU (JJK)


Vastaus #118 : 17.09.2018 klo 17:41:54

Mahtavaa työtä! Kuvastaa kyllä hyvin kaksinkamppailujen merkitystä lajissa ja juuri Mixun ajan suurinta heikkoutta. Moisander ja Toivio eivät riittäneet parina kaksinkamppailuissa eikä tuota saatu kompensoitua syöttöpelillä.

Kiitos kiitos. Ajattelin aikanikuluksi kaivella myös todisteita Pukin kasvavasta ilkeydestä, mutta harmillisesti kunnollisia en löytänyt. Oheisessa maakaksinkamppailut esiinnostavassa kaaviossa on lähinnä nähtävissä, miten ilkeys aaltoilee. Pientä nousua on ehkä havaittavissa, mutta valitettavasti tämän tarkan tilastollisen analyysin perusteella seuraava peli tulee olemaan silkkaa paskaa kaksinkamppailujen osalta, mutta sitten ilkeys saa jälleen vallan ja lohkon loppupeleissä puolustajat lentelee sivurajojen yli nelivitosen heilahduksen voimasta.

Julkea bulbul

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: TamU (JJK)


Vastaus #119 : 18.09.2018 klo 10:47:35

Päivitinpä vielä tämän viestin mukaiset botto-5-listat pienellä listoille pääsyn vaatimusten säädöillä. Viimeisen parin vuoden aikana tehdyt suoritukset tummennettuna.

Vähiten syöttöjä 90 min pelanneena
Toivio7Espanjavieras1-122.3.2013WCQ14
Pukki7Makedoniatasapeli0-023.3.2018Friendly
Forssell8Ruotsivieras5-07.6.2011ECQ12
Kuivasto9Serbiavieras0-08.9.2007ECQ08
Arajuuri10Belgiavieras1-11.6.2016Friendly

Huonoin syöttö% (min. 20)
Nurmela43%10/23Serbiavieras0-08.9.2007ECQ08
Hämäläinen43%10/23Ruotsivieras0-57.6.2011ECQ12
Arajuuri43%10/23Kroatiakoti0-19.10.2016WCQ18
Arkivuo47%17/36Turkkivieras2-024.3.2017WCQ18
A. Eremenko48%12/25Serbiavieras0-08.9.2007ECQ08

Huonoin vaikeiden syöttö% (min. 10)
Arkivuo7%1/15Turkkivieras2-024.3.2017WCQ18
Arkivuo10%1/10Unkarikoti0-113.6.2015ECQ16
Arajuuri10%1/10Ukrainavieras1-012.11.2016WCQ18
J. Ojala17%2/12Kroatiakoti0-19.10.2016WCQ18
R. Eremenko18%2/11Venäjävieras3-015.10.2008WCQ10

Puolustuksen kaksinkamppailut (min. 15)
Moisander33%7/21Liechtensteinvieras1-19.9.2009WCQ10
Kallio35%7/20Kreikkavieras2-16.2.2008Friendly
Moisander35%6/17Puolavieras0-029.5.2010Friendly
Sjölund38%6/16Serbiavieras0-08.9.2007ECQ08
R. Eremenko38%6/16Unkarivieras0-011.10.2011ECQ12

Hyökkäyksen kaksinkamppailut (min. 15)
Pukki13%2/15Ranskakoti0-17.9.2012WCQ14
Pukki20%4/20Ranskavieras3-015.10.2013WCQ14
Pohjanpalo22%5/23Puolavieras5-026.3.2016Friendly
Pukki24%4/17Kreikkakoti1-111.10.2014ECQ16
Pukki24%6/25Espanjavieras1-122.3.2013WCQ14

Tämän viestin mukaisten indeksien perusteella Jorman tilastoimien ottelujen parhaat ja huonoimmat kokonaissuoritukset:
Parhaat ottelut
Hyypiä10Liechtensteinvieras1-19.9.2009WCQ10
Arajuuri9Maltavieras0-526.3.2018Friendly
J. Ojala9Georgiakoti1-112.10.2012WCQ14
Halsti9V-Venäjäkoti1-07.6.2013WCQ14
Sparv9Färsaaretvieras1-37.9.2014ECQ16
Arajuuri9Kosovovieras0-15.9.2017WCQ18
Toivio9P-Irlantivieras3-315.8.2012Friendly
Ring9Luxemburgvieras0-326.3.2013Friendly
Tihinen9Liechtensteinvieras1-19.9.2009WCQ10
J. Ojala9Tsekkikoti2-221.5.2014Friendly

Huonoimmat ottelut yli 60 min pelanneista. Nimen perässä pelatut minuutit, sitten arvosana:
Heikkinen905Serbiakoti0-22.6.2007ECQ08
Ri. Riski815Slovakiavieras2-118.11.2014Friendly
Moisander905Islantivieras3-26.10.2016WCQ18
M. Väyrynen905Ruotsivieras0-57.6.2011ECQ12
Uronen835Ukrainakoti1-211.6.2017WCQ18
A. Eremenko795Ruotsivieras0-57.6.2011ECQ12
Sjölund905Serbiavieras0-08.9.2007ECQ08
Pukki905Makedoniatasapeli0-023.3.2018Friendly
Furuholm895Turkkivieras2-326.5.2012Friendly
Pukki615Georgiakoti1-112.10.2012WCQ14

  • Pisimpään ilman syöttöäkään omille on pelannut Zeneli (10 min) Espanjaa vastaan kotona 2014, Riku Riski sai yhden syötön omille 45 minuutissa Unkaria vastaan kotitappiossa 2015, kolme karkasi vihulle.
  • Pelvas pelasi kevään Makedonia-voitossa lähes kokonaisen puoliajan ilman vaikeaa/peliä edistävää syötön yritystäkään. 90 minuuttia ilman omille mennyttä vaikeaa/peliä edistävää syöttöä ovat pelanneet Arajuuri x3, Väisänen, Tihinen, Arkivuo x3, Pirinen, J. Ojala, Pukki, Raitala, Sorsa, Pasanen, Heikkinen, M. Väyrynen, Saksela, Arkivuo ja Kauko. Näistä Kaukolla oli eniten yrityksiä (7) viime Unkari-pelissä.
  • Positiivista, että kukaan ei ole pelannut edes puoliaikaa voittamatta kaksinkamppailua! Schüller on päässyt lähimmäksi 35 minuutin peliajalla Luxembourg-vierasvoitossa, jolloin joutui tukalaan tilanteeseen kerran puolustustaessa ja kerran hyökätessä. Eniten kaksinkamppailuja ilman voittoja on vääntänyt Njazi 13 minuutin peliajalla Ranskaa vastaan, jolloin Ranskan puolustus vei kaikki kolme maa- ja kolme ilmakamppailua.
  • Hyvin vähillä kokonaisminuuteilla löytyy kolme pelaajaa (Perovuo, Kopteff ja Roope Riski), jotka eivät ole saaneet tuntea onnistuneen maakaksinkamppailun fiilistä ja itse asiassa samat kaverit eivät ole voittaneet yleensäkään yhtään kaksinkamppailua. Ilmakaksinkamppailuista nimiä löytyykin sitten jo kahdeksan, joista Soiri (0/13) on ainoa, joka on hypännyt palloa kohti yli kerran.
ronaldo99

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Manu, PSG, Real Madrid


Vastaus #120 : 18.09.2018 klo 11:08:34

Toivion 7 syöttöä per peli on kova Ylos Asiasta tekee kuitenkin hyväksyttävämmän, koska Espanja kyseessä.

 
Sivuja: 1 ... 4 [5]
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines