FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
21.05.2018 klo 20:20:15 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset: Foorumi aukeaa nopeasti osoitteella ff2.fi!
 
Yhteys ylläpitoon: ff2 ät futisforum2 piste org

Sivuja: 1 ... 4 [5]
 
Kirjoittaja Aihe: Tilastoyhteenvetoja Jorma Teräksen tilastoista  (Luettu 29254 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
Julkea bulbul

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: TamU (JJK)


Vastaus #100 : 16.10.2017 klo 17:05:27

Ohessa koko karsintojen tilastokoonti. Vertailusta kiinnostuneille WC14-karsintojen pelaajakohtaiset tilastokoonnit: syötöt, puolustuksen kaksinkamppailut, hyökkäyksen ja kaikki kaksinkamppailut sekä katkot, kuljetukset jne. sekä EC16-karsintojen pelaajakohtaiset tilastokoonnit.

Syötöt
Nimi/ 90 minSyöttö-%Vaikeat / 90 minVaikeiden syöttö-%Vaikeita kaikista
Kaikki33677 %9040 %27 %
Laitapuolustus3673 %1237 %31 %
Topparit8980 %1832 %20 %
Keskikenttä15078 %4145 %27 %
Hyökkäys3571 %1340 %36 %

Kaksinkamppailut
PuolustusHyökkäys
Kaikki
NimiMaassa / 90 minVoitto-% Ilmassa / 90 minVoitto-% Maassa / 90 minVoitto-% Ilmassa / 90 minVoitto-% Kaikki kaksink. / 90 minVoitto-%
Kaikki6653 %2863 %5344 %3040 %17750 %
Laitapuolustus1054 %355 %437 %135 %1849 %
Topparit1561 %1572 %258 %453 %3564 %
Keskikenttä3050 %751 %2746 %1145 %7648 %
Hyökkäys544 %163 %1643 %1333 %3640 %

Muut
NimiKatkot / 90 minKuljetukset / 90 minPitämiset / 90 minMTY / 90 minAlustukset / 90 min
Kaikki8220206,05,0
Laitapuolustus18430,31,1
Topparit28210,80,2
Keskikenttä319112,62,4
Hyökkäys5552,31,3

Syötöt
NimiMinuutitOnnistuneet syötötKaikki syötöt/90 minSyöttö-%
Arkivuo4681101593169 %
Uronen27065822779 %
Raitala365831182970 %
Granlund20153743372 %
Pirinen11731382982 %
Toivio6910152067 %
Lod9025373768 %
Moisander18070924676 %
------
Moisander3601652015082 %
Toivio9019313161 %
Lam6419273870 %
Väisänen4961772073886 %
J. Ojala302891213674 %
Arajuuri8102372993379 %
------
Moisander9026414163 %
Uronen8317242671 %
Lam325911163278 %
Sparv2701101324483 %
Halsti24267853279 %
Yaghoubi11473897082 %
Jensen769121475 %
Saksela9810201850 %
Lod6931892543374 %
Schüller207861054682 %
Ring3991451804181 %
Mattila15665774484 %
P. Hetemaj4081421884176 %
Forsell71113100 %
Tuominen11190100 %
Skrabb12732402880 %
Hämäläinen301821053178 %
R. Eremenko9023333370 %
------
Pukki6921101451976 %
Markkanen19627452160 %
Pohjanpalo36468962471 %
Ro. Riski4124550 %
Soiri20101045100 %
Hämäläinen16336553065 %

Vaikeat syötöt
NimiOnnistuneet vaikeat syötötKaikki vaikeat syötöt/90 minVaikeiden syöttö-%Vaikeita kaikista
Arkivuo1449929 %31 %
Uronen924838 %29 %
Raitala15441134 %37 %
Granlund718839 %24 %
Pirinen26533 %16 %
Toivio15720 %33 %
Lod9161656 %43 %
Moisander13281446 %30 %
------
Moisander20461243 %23 %
Toivio3131323 %42 %
Lam16817 %22 %
Väisänen825532 %12 %
J. Ojala12391231 %32 %
Arajuuri1349527 %16 %
------
Moisander5171729 %41 %
Uronen591056 %38 %
Lam1534944 %29 %
Sparv13301043 %23 %
Halsti1224950 %28 %
Yaghoubi9201645 %22 %
Jensen13433 %25 %
Saksela0760 %35 %
Lod40841148 %33 %
Schüller1018856 %17 %
Ring22461048 %26 %
Mattila814857 %18 %
P. Hetemaj20501140 %27 %
Forsell000-0 %
Tuominen000-0 %
Skrabb28625 %20 %
Hämäläinen1528854 %27 %
R. Eremenko5141436 %42 %
------
Pukki1441534 %28 %
Markkanen620930 %44 %
Pohjanpalo1638942 %40 %
Ro. Riski124550 %100 %
Soiri115100 %10 %
Hämäläinen13261450 %47 %

Puolustuksen kaksinkamppailut
NimiVoitetut maassaKaikki maassa/90 minVoitto-%Voitetut ilmassaKaikki ilmassa/90 minVoitto-%
Arkivuo2037754 %310230 %
Uronen1728961 %710370 %
Raitala1631852 %37243 %
Granlund9221041 %24250 %
Pirinen47557 %37543 %
Toivio34575 %681075 %
Lod48850 %12250 %
Moisander813762 %57471 %
------
Moisander1420570 %1623670 %
Toivio58863 %45580 %
Lam6121750 %000-
Väisänen1935654 %2233667 %
J. Ojala814457 %79378 %
Arajuuri4063763 %5676874 %
------
Moisander27729 %24450 %
Uronen13333 %000-
Lam716444 %34175 %
Sparv1219663 %814557 %
Halsti1222855 %310430 %
Yaghoubi4141129 %23267 %
Jensen12250 %000-
Saksela45580 %23367 %
Lod2850656 %47157 %
Schüller16271259 %0100 %
Ring20461043 %23167 %
Mattila9181050 %221100 %
P. Hetemaj2443956 %57271 %
Forsell1113100 %000-
Tuominen000-000-
Skrabb17514 %000-
Hämäläinen714450 %311327 %
R. Eremenko18813 %0110 %
------
Pukki1426354 %000-
Markkanen29422 %442100 %
Pohjanpalo511345 %14125 %
Ro. Riski000-000-
Soiri115100 %000-
Hämäläinen27429 %000-

Hyökkäyksen kaksinkamppailut
NimiVoitetut maassaKaikki maassa/90 minVoitto-%Voitetut ilmassaKaikki ilmassa/90 minVoitto-%
Arkivuo622427 %28225 %
Uronen714550 %110100 %
Raitala28225 %14125 %
Granlund39433 %110100 %
Pirinen311827 %000-
Toivio12350 %000-
Lod59956 %12250 %
Moisander36350 %0110 %
------
Moisander0310 %110100 %
Toivio222100 %0110 %
Lam111100 %111100 %
Väisänen36150 %16117 %
J. Ojala221100 %56283 %
Arajuuri35160 %1121252 %
------
Moisander13333 %000-
Uronen0440 %222100 %
Lam1330843 %27229 %
Sparv0410 %331100 %
Halsti49344 %23167 %
Yaghoubi6141143 %000-
Jensen291122 %13433 %
Saksela39833 %28725 %
Lod3063848 %1430447 %
Schüller36350 %26333 %
Ring1019453 %310230 %
Mattila35360 %49544 %
P. Hetemaj27461059 %39233 %
Forsell01130 %1113100 %
Tuominen1190100 %000-
Skrabb10171259 %69667 %
Hämäläinen721633 %511345 %
R. Eremenko39933 %12250 %
------
Pukki3173942 %738518 %
Markkanen415727 %14341641 %
Pohjanpalo23521344 %17391044 %
Ro. Riski000-01230 %
Soiri462767 %000-
Hämäläinen715847 %6201130 %

Kaikki kaksinkamppailut
NimiVoitetutKaikki/90 minVoitto-%
Arkivuo31771540 %
Uronen32531860 %
Raitala22501244 %
Granlund15361642 %
Pirinen10251940 %
Toivio10141871 %
Lod11212152 %
Moisander16271459 %
------
Moisander31471266 %
Toivio11161669 %
Lam8142057 %
Väisänen45801556 %
J. Ojala2231971 %
Arajuuri1101651867 %
------
Moisander5141436 %
Uronen391033 %
Lam25571644 %
Sparv23401358 %
Halsti21441648 %
Yaghoubi12312439 %
Jensen4141729 %
Saksela11252344 %
Lod761501951 %
Schüller21401753 %
Ring35781845 %
Mattila18342053 %
P. Hetemaj591052356 %
Forsell233967 %
Tuominen1190100 %
Skrabb17332352 %
Hämäläinen22571739 %
R. Eremenko5202025 %
------
Pukki521371838 %
Markkanen24622839 %
Pohjanpalo461062643 %
Ro. Riski01230 %
Soiri573271 %
Hämäläinen15422336 %

Muut
NimiKatkotKuljetuksetPitämisetMTYAlustuksetKatkot / 90 minKuljetukset / 90 minPitämiset / 90 minMTY / 90 minAlustukset / 90 min
Arkivuo3996037,51,71,20,00,6
Uronen1873136,02,31,00,31,0
Raitala48421011,81,00,50,20,0
Granlund30110013,40,40,40,00,0
Pirinen1057017,73,85,40,00,8
Toivio9000011,70,00,00,00,0
Lod857118,05,07,01,01,0
Moisander22530311,02,51,50,01,5
------
Moisander48411012,01,00,30,30,0
Toivio811108,1,01,01,00,0
Lam9110112,71,41,40,01,4
Väisänen60531010,90,90,50,20,0
J. Ojala42220012,50,60,60,00,0
Arajuuri1091055112,11,10,60,60,1
------
Moisander18040018,00,04,00,00,0
Uronen202002,20,02,20,00,0
Lam27129617,53,32,51,70,3
Sparv40000113,30,00,00,00,3
Halsti2322008,60,70,70,00,0
Yaghoubi938117,12,46,30,80,8
Jensen520005,92,40,00,00,0
Saksela422003,71,81,80,00,0
Lod5126244106,63,43,10,51,3
Schüller2123129,10,91,30,40,9
Ring4369539,71,42,01,10,7
Mattila18141110,40,62,30,60,6
P. Hetemaj231628525,13,56,21,10,4
Forsell000000,00,00,00,00,0
Tuominen000000,00,00,00,00,0
Skrabb633004,32,12,10,00,0
Hämäläinen16127124,83,62,10,30,6
R. Eremenko733217,03,03,02,01,0
------
Pukki1723241032,23,03,11,30,4
Markkanen946424,11,82,81,80,9
Pohjanpalo141910743,54,72,51,71,0
Ro. Riski000000,00,00,00,00,0
Soiri113114,54,513,54,54,5
Hämäläinen442132,22,21,10,61,7
Julkea bulbul

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: TamU (JJK)


Vastaus #101 : 16.10.2017 klo 17:39:21

Jos nyt jotain poimii viime karsintojen Mixu-Kanerva-tandemiin nähden, niin:
- syöttömäärät ja syöttöprosentit tippuivat luonnollisesti paljon, koska pallonhallinnasta luovuttiin suosiolla. Silmiinpistävin muutos on toppareiden työskentelyssä, sillä viime karsinnoissa vaikeita syöttöjä lähti toppareiden jalasta 12 ottelua kohti ja 46 %:n tarkkuudella omille. Hyvin iso merkitys osoitteettoman roiskinnan lisääntymiseen taktiikan lisäksi oli Moisanderin saikkuilulla ja muilla pelipaikoilla sekä hieman yllättäen Toiviolla, joka viime karsinnoissa oli erittäin hyvä vaikeissa syötöissä.
- puolustuksen ilmakaksinkamppailuissa otettiin huomattava (58% -> 72%) askel parempaan, mikä oli nimenomaan edellisen täpän syntipukkien eli puujalkatoppareiden ansiota. Hyökkäyksessa haastettiin maassa huomattavasti vähemmän ja kukkupallot lentelivät useammin keskikenttää ja hyökkäystä kohti. Tai no, ohi.
- hyökkäys pääsi maalipaikoille todella vähän, mutta edellisissä karsinnoissa olikin Färsaareet auttamassa asiaa
- pelaajakohtaisesti en nyt jaksa sen tarkemmin käydä läpi, mutta Arkivuo taitaa olla pelaajista se, jolla taso laski eniten. Varsinkin kaksinkamppailuissa tipahdus oli melkoisen synkkä: viime karsinnoissa voitti 65 % kaikista kaksinkamppaiuista, nyt 40. :(Alas
Julkea bulbul

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: TamU (JJK)


Vastaus #102 : 29.12.2017 klo 12:16:50

Yli 360 min Jorma Teräksen tilastoimana pelanneiden uratilastot

Eniten syöttöjä / 90 min
R. Eremenko62
Litmanen61
Mattila59
Sparv52
Schüller50
Moisander49
Tainio49
P. Hetemaj47
A. Eremenko46
Ring45
M. Väyrynen43
Hyypiä42
Väisänen40
J. Ojala40
Toivio38
Lampi38
Kolkka37
Pasanen36
Halsti36
Lam35
Lod34
Hurme33
Kallio33
Uronen33
Arkivuo31
Tihinen31
Arajuuri31
Hämäläinen31
Sjölund31
Raitala30
Heikkinen29
Pohjanpalo26
Ri. Riski23
Porokara21
Pukki21
Forssell21
S. Kuqi19
Johansson18
Kuivasto15

Paras syöttö%
Moisander87 %1853/2129
Sparv87 %1484/1706
Väisänen86 %226/263
Toivio85 %862/1009
J. Ojala84 %369/440
Lam83 %261/315
Halsti83 %544/657
R. Eremenko82 %2420/2939
M. Väyrynen82 %730/891
Litmanen82 %940/1154
Hyypiä81 %777/956
P. Hetemaj81 %1241/1530
Ring81 %1177/1455
Arajuuri81 %491/607
Mattila80 %262/326
Tihinen80 %625/780
Schüller80 %371/464
Pasanen80 %1000/1251
Uronen80 %497/625
Lampi79 %338/428
Tainio77 %665/861
Heikkinen77 %568/737
Kolkka76 %595/781
Forssell76 %271/357
Pukki76 %536/709
Lod75 %325/432
Hämäläinen75 %728/970
Kallio75 %533/714
Kuivasto74 %57/77
Pohjanpalo74 %275/370
Raitala74 %561/762
Porokara73 %67/92
Arkivuo73 %747/1028
A. Eremenko71 %565/798
Ri. Riski70 %172/244
Sjölund70 %224/320
Johansson69 %269/389
Hurme67 %99/148
S. Kuqi65 %59/90

Vaikeita syöttöjä / 90 min
A. Eremenko21
Litmanen20
R. Eremenko19
Tainio15
Mattila15
Kolkka12
P. Hetemaj12
Sjölund12
Lod11
Hurme11
Schüller11
Hyypiä11
Ring11
Hämäläinen10
Arkivuo10
Lampi10
Moisander9
M. Väyrynen9
Sparv9
Pohjanpalo9
Kallio9
Pasanen9
Raitala9
Lam8
Halsti8
Uronen8
Johansson8
J. Ojala8
Forssell7
Ri. Riski7
Tihinen7
Pukki7
Porokara6
Toivio6
S. Kuqi6
Heikkinen5
Väisänen5
Arajuuri5
Kuivasto4

Vaikeiden syöttö%
Litmanen61 %224/370
R. Eremenko56 %500/890
Sparv54 %163/301
Moisander53 %213/402
Kolkka53 %140/265
Hyypiä53 %131/249
Forssell53 %66/126
Lam51 %38/75
Halsti50 %74/148
Lod50 %72/145
Hämäläinen49 %157/320
M. Väyrynen49 %95/194
P. Hetemaj48 %183/380
Mattila48 %39/82
Tainio47 %124/262
Pohjanpalo47 %62/131
Lampi47 %52/110
A. Eremenko47 %174/369
Schüller46 %47/103
Pasanen46 %140/308
Pukki46 %103/226
Sjölund44 %53/120
Johansson44 %77/173
Ring44 %152/344
Tihinen43 %74/172
Kallio41 %80/194
J. Ojala41 %34/83
Kuivasto41 %9/22
Toivio40 %67/167
Uronen39 %60/152
Porokara39 %11/28
Ri. Riski36 %28/77
Hurme36 %18/50
Heikkinen36 %49/137
Väisänen35 %11/31
Raitala35 %78/220
Arkivuo34 %108/322
S. Kuqi29 %8/26
Arajuuri25 %23/91

Vaikeita kaikista%
A. Eremenko46 %
Johansson44 %
Sjölund38 %
Pohjanpalo35 %
Forssell35 %
Kolkka34 %
Hurme34 %
Lod34 %
Hämäläinen33 %
Litmanen32 %
Pukki32 %
Ri. Riski32 %
Arkivuo31 %
Tainio30 %
Porokara30 %
R. Eremenko30 %
Raitala29 %
S. Kuqi29 %
Kuivasto29 %
Kallio27 %
Hyypiä26 %
Lampi26 %
Mattila25 %
P. Hetemaj25 %
Pasanen25 %
Uronen24 %
Lam24 %
Ring24 %
Halsti23 %
Schüller22 %
Tihinen22 %
M. Väyrynen22 %
Moisander19 %
J. Ojala19 %
Heikkinen19 %
Sparv18 %
Toivio17 %
Arajuuri15 %
Väisänen12 %

Voitetut kaksinkamppailut maassa (voitto%, kaksinkamppailuja/90 min)
Hyypiä68 %7
J. Ojala66 %6
Tainio63 %19
Arajuuri63 %8
Tihinen62 %8
Väisänen62 %8
Pasanen59 %11
Toivio59 %8
Moisander59 %9
Arkivuo56 %11
P. Hetemaj55 %21
Heikkinen55 %16
Schüller55 %15
Raitala54 %12
Mattila54 %17
Lampi53 %13
Uronen52 %13
Halsti52 %9
Sparv52 %12
M. Väyrynen52 %21
Lod51 %16
Lam51 %14
Kolkka50 %15
Kallio50 %12
Ring50 %19
A. Eremenko48 %21
Sjölund46 %20
R. Eremenko46 %15
Ri. Riski46 %16
Pukki45 %17
Johansson45 %15
Kuivasto45 %8
Hämäläinen44 %14
Pohjanpalo44 %14
Hurme42 %12
Porokara40 %17
Forssell40 %14
Litmanen39 %11
S. Kuqi29 %17

Voitetut kaksinkamppailut ilmassa (voitto%, kaksinkamppailuja/90 min)
Hyypiä72 %10
Tihinen72 %9
Tainio70 %4
Arajuuri69 %9
Pasanen68 %4
Kuivasto68 %5
Kallio67 %5
J. Ojala64 %6
Sparv63 %6
Uronen62 %3
Lam61 %2
Heikkinen59 %4
Väisänen58 %7
Moisander58 %5
S. Kuqi55 %28
Toivio54 %5
Raitala51 %3
Schüller50 %2
Mattila48 %5
Halsti48 %6
M. Väyrynen46 %5
Kolkka46 %3
Pohjanpalo45 %10
P. Hetemaj45 %4
Ring44 %3
Forssell44 %13
Lampi42 %4
Hurme41 %8
Johansson41 %14
Litmanen41 %6
Hämäläinen40 %7
R. Eremenko37 %2
Lod37 %4
Arkivuo36 %3
Sjölund33 %4
A. Eremenko27 %4
Ri. Riski26 %4
Pukki24 %5
Porokara17 %4

Katkot
Hyypiä17,6
Mattila13,3
Kallio12,7
Moisander12,6
Tihinen12,5
Arajuuri12,0
Tainio11,8
Lampi11,6
Toivio11,6
Sparv11,5
Väisänen11,4
Pasanen11,0
J. Ojala10,6
Hurme10,2
Heikkinen10,2

Kuljetukset
R. Eremenko5,1
A. Eremenko4,5
Ri. Riski4,3
Johansson4,0
Lod4,0
Pohjanpalo3,9
P. Hetemaj3,7
Pukki3,6
Lam3,6
M. Väyrynen3,5
Porokara3,4
Hämäläinen3,3
Arkivuo3,1
Ring3,1

Pitämiset
A. Eremenko7,1
Litmanen6,3
R. Eremenko6,1
P. Hetemaj4,8
M. Väyrynen3,4
Pohjanpalo3,2
Lod3,1
Pukki2,9
Mattila2,7
Lam2,6
Tainio2,3
Ring2,3
Sparv2,2
Hurme2,0
Ri. Riski2,0
Hämäläinen2,0

Maaliyritykset
R. Eremenko2,3
Ri. Riski2,0
Pukki2,0
Pohjanpalo2,0
Lam1,3
Mattila1,1
Lod0,9
P. Hetemaj0,8
Ring0,8
Hämäläinen0,7
Schüller0,6
Hurme0,5

Alustukset
Lod1,3
R. Eremenko1,3
Ri. Riski1,2
Hämäläinen1,2
Pukki1,0
Ring0,9
Lam0,9
Schüller0,9
P. Hetemaj0,8
Pohjanpalo0,7
Uronen0,6
Mattila0,5
Arkivuo0,5
Raitala0,5
Tainio0,5
Julkea bulbul

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: TamU (JJK)


Vastaus #103 : 29.12.2017 klo 12:32:28

Foorumistikilpailussa saatujen pisteiden aiheuttaman hyvän mielen hyminän säestämänä jaksoin viimein päivittää myös ketjun kolmen ensimmäisen viestin tilastot. Uratilastot oli pakko siirtää uuteen viestiin tuohon ylle, koska uusien pelaajien päästessä listoille kasvoi tilastoviestin merkkimäärä yli sallitun enkä ollut tajunnut alkujaan varata riittävän montaa viestiä ketjun alusta. Uusina tämän vuoden aikana kyseiselle yli 360 minuuttia Jorman tilastoimana -listalle nousivat Väisänen ja Lam. Molemmat ovat syötelleet hyvin, mutta vältelleet vaikeita syöttöjä, Väisänen onnitumisten perusteella ihan aiheesta. Väisänen on pärjännyt varsinkin maakaksinkamppailuissa ihan hyvin, Lamkin kohtuullisesti pelipaikka huomioiden.

Kanervan aikaan palaaminen tarkoitti paluuta takaisin perinteiselle tasolle myös tilastojen perusteella, varsinkin puolustuksen kaksinkamppailuissa. Värisyttää vieläkin Backen tilastoja katsellessa, vaikka edelleen täytyy muistaa, että tilastoja ei ollut parantamassa yhtään heppoista vastustajaa. Paitsi Kosovo.

Vuoden 2017 aikana yllättävän moni ottelu päätyi jollain saralla top-5-listalle, vaikeaa oli vain vaikeissa syötöissä. Ylos
ronaldo99

Paikalla Paikalla

Suosikkijoukkue: Manu, PSG, Real Madrid


Vastaus #104 : 29.12.2017 klo 14:13:58

Komea toi Kuqin 28 kaksinkamppailua ilmassa per peli Ylos
Julkea bulbul

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: TamU (JJK)


Vastaus #105 : 29.12.2017 klo 14:35:16

Komea toi Kuqin 28 kaksinkamppailua ilmassa per peli Ylos

Jep, kertoo melko hyvin, mihin tarkoitukseen Kuqi on kentälle vaihdettu pelin lopuissa. Parhaimmillaan minuutin peliajalla (luonnollisesti lisäajat päälle, mutta ei näy tilastossa) kolme ilmakaksinkamppailua eli 270 / 90 min. Ylos Hieman yllättäen Tintti pitää kuitenkin nimissään ennätystä suurimmasta hyökkäyspään ilmakaksinkamppailujen määrästä yhdessä ottelussa päädyttyään Serbia-awayssa 2007 23 kaksinkamppailuun. Lukemaan Tintti pääsi 77 minuutissa, kun Shefkin rynnisti parhaimmillaan 22 ilmakaksinkamppailuun 69 minuutin aikana samojen karsintojen kotipelissä Serbiaa vastaan. Shefki vei noista 11, Tintti 10.

Edit. Laitetaan nyt huvikseen päälle vielä ottelukohtaiset kaksinkamppailumääräennätykset (järjestyksessä minuutit, kaksinkamppailut, voittoprosentti):
P. Hetemaj90   39   59 %   Färsaaret   vieras   1-3   7.9.2014
A. Eremenko90   38   47 %Puola   koti   0-0   12.9.2007
Ring   90   38   47 %   Kreikkakoti   1-1   11.10.2014
A. Eremenko   89   38   45 %   Belgia   koti   2-0   6.6.2007
Johansson   89   37   38 %   Belgia   vieras   0-0   13.10.2007
Johansson   77   36   39 %   Serbia   vieras   0-0   8.9.2007
S. Kuqi   69   35   37 %   Serbia   koti   0-2   2.6.2007
Heikkinen   89   34   47 %   Puola   koti   0-0   12.9.2007
P. Hetemaj   90   33   39 %   Romania   vieras   1-1   8.10.2015
Johansson   90   33   33 %   Saksa   vieras   1-1   14.10.2009
« Viimeksi muokattu: 29.12.2017 klo 14:50:16 kirjoittanut Julkea bulbul »
Hugh

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Kilo IF


Vastaus #106 : 29.12.2017 klo 18:59:27

Iso Ylos jälleen näille. Noissa 360 minuutin tilastoissa pistää silmään mm. se, että Mattila on yllättävänkin korkealla useammalla listalla (kuten olitkin nostanut esiin edellisen sivun viesteissä). Sinänsä ei ole yllätys, että monessa tilastossa kärkipäätä miehittävät aktiiviuransa jo päättäneet ukot. Mutta syöttöprosenttitilastoa kuitenkin hallitsevat nyky-Huuhkajat (ja Moisander).
Julkea bulbul

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: TamU (JJK)


Vastaus #107 : 29.12.2017 klo 19:23:03

Iso Ylos jälleen näille. Noissa 360 minuutin tilastoissa pistää silmään mm. se, että Mattila on yllättävänkin korkealla useammalla listalla (kuten olitkin nostanut esiin edellisen sivun viesteissä). Sinänsä ei ole yllätys, että monessa tilastossa kärkipäätä miehittävät aktiiviuransa jo päättäneet ukot. Mutta syöttöprosenttitilastoa kuitenkin hallitsevat nyky-Huuhkajat (ja Moisander).

Vaikka varmaan syykin on selkeä, niin temetainioilen silti eli luonnollinen selitys tuolle on pelitavan muutos: syöttöprosenteissa näkyy toisaalta Mixun pallonhallinta, mutta myös hieman yllättäen Kanervan aika. Vaikeiden syöttöjen määrässä suhteessa kaikkiin syöttöihin kärki on vanhaa kaartia eli Hodarin aikalaiset eivät syöttöprosenteissa kärjessä keiku, sillä sen aikainen roisk roisk näkyy syöttöprosenteissa. Siksipä esim. Litin ja Hyypiän syöttöprosentteja voi pitää hyvinä, vaikkeivat aivan listan kärjessä pyörikään. Tainio on ihan hyvä esimerkki pelityylien erosta, koska pelasi suht samalla pelipaikalla läpi Hodgsonin ja Mixun aikakausien: 71 % vs. 81 %.
Julkea bulbul

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: TamU (JJK)


Vastaus #108 : 02.01.2018 klo 13:45:59

Haaveissa olisi, että näistä tilastoista saisi irti oikeasti jotan merkitsevyyksiä, mutta koska siihen ei juuri nyt riitä aika, niin leikitään nyt uuden vuoden kunniaksi ala-astetason analyysillä. Alla Jorman tilastoimat ottelut siten, että y-akselilla on kaksinkamppailujen voittoprosentti ja x-akselilla syöttöprosentti.



Ala-astedosenttitason analyysinä tuosta voi todeta, että yli 55 %:n kaksinkamppailujen voittoprosentilla ottelu päätyy aina voittoon, samoin yli 85 %:n syöttötarkkuudella. Melko varmasti voiton tai vähintään pisteen tuova yhdistelmä on 80 % syötöistä omille ja viedä kaksinkamppailuista yli puolet. Luonnollisesti noin yksinkertaista se ei ole ja varmasti ajan myötä tulee vastaan ääriesimerkki kuvaajan vasemman laidan Serbia vierastasurille, joskin siihen voi mennä kauan, sillä totaalidominassiottelut ovat Suomella niin harvassa.

Laitetaan nyt kaupan päälle vielä erikseen puolustuksen ja hyökkäyksen kaksinkamppailut:




Puolustuspään kaksinkamppailuissa melko turvallinen raja menee 60 %:ssa, hyökkäyksessä 50 %:ssa. Sinänsä ihan mielenkiintoista, että täällä on joskus hyökkäyspään kaksinkamppailutilastoja väheksytty, mutta kyllä nekin selkeä indikaattori voiton todennäköisyydestä ovat.
« Viimeksi muokattu: 02.01.2018 klo 14:07:29 kirjoittanut Julkea bulbul »
Tresor

Poissa Poissa


Vastaus #109 : 03.01.2018 klo 12:34:34

Mielenkiintoisia nämäkin.

Suomi on onnistunut voittamaan 43 prosentin kaksinkamppailuvoitoilla. Wales-Suomi 2009? Vai joku tuskainen voitto vaikeasti äännettävissä entisissä neuvostotasavalloissa?
Julkea bulbul

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: TamU (JJK)


Vastaus #110 : 03.01.2018 klo 12:41:38

Mielenkiintoisia nämäkin.

Suomi on onnistunut voittamaan 43 prosentin kaksinkamppailuvoitoilla. Wales-Suomi 2009? Vai joku tuskainen voitto vaikeasti äännettävissä entisissä neuvostotasavalloissa?

Äkkiseltään muistelisin, että tuorein Turkki-voitto harkkapelistä, mutta pitää vielä tarkistaa.

Edit. Ja näin, 2-3 voittoon päättynyt vieraspeli Turkissa toukokuussa 2012. Muut alle 50 % kaksinkamppailuilla voitetut ottelut ovat juuri kyseinen Wales-ottelu (48 %) sekä Kosovo-away (49 %).

Edit2. Niukasti alle (99/199) menee vielä 1-0 kotivoitto Valko-Venäjästä viime eurokarsinnoista.
« Viimeksi muokattu: 03.01.2018 klo 16:25:06 kirjoittanut Julkea bulbul »
Tsei Tsei

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Tampere United


Vastaus #111 : 05.01.2018 klo 16:40:10

Huikeaa nähdä tässä Litin dominointia syöttötilastoissa. Ja sitten muuten "kultaisen sukupolven" dominoiontia ilmakaksinkamppailuissa. Ja Litiltä vielä prime time tilastojen ulkopuolella.

Jep, kertoo melko hyvin, mihin tarkoitukseen Kuqi on kentälle vaihdettu pelin lopuissa. Parhaimmillaan minuutin peliajalla (luonnollisesti lisäajat päälle, mutta ei näy tilastossa) kolme ilmakaksinkamppailua eli 270 / 90 min. Ylos Hieman yllättäen Tintti pitää kuitenkin nimissään ennätystä suurimmasta hyökkäyspään ilmakaksinkamppailujen määrästä yhdessä ottelussa päädyttyään Serbia-awayssa 2007 23 kaksinkamppailuun. Lukemaan Tintti pääsi 77 minuutissa, kun Shefkin rynnisti parhaimmillaan 22 ilmakaksinkamppailuun 69 minuutin aikana samojen karsintojen kotipelissä Serbiaa vastaan. Shefki vei noista 11, Tintti 10.

Tuo Serbia away oli totaalista persroiskintaa toivottomassa asemassa olevalle Tintille. Kotipelissä Serbiaa vastaan Vidic dominoi aika rumasti Shefkiä ja Miklua vastaan.
Julkea bulbul

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: TamU (JJK)


Vastaus #112 : 05.01.2018 klo 16:57:48

Huikeaa nähdä tässä Litin dominointia syöttötilastoissa. Ja sitten muuten "kultaisen sukupolven" dominoiontia ilmakaksinkamppailuissa. Ja Litiltä vielä prime time tilastojen ulkopuolella.

Joskus aiemminkin asiasta maininnut, mutta Litmasen vaikeiden, peliä edistävien syöttöjen dominoinnista saa ehkä parhaan kuvan liian suuriin saappaisiin joutuneen Losan tilastoihin vertaamalla. Määrä / ottelu suunnilleen sama, mutta onnistumisprosentti aivan eri planeetalta ja toisaalta myös osuus kaikista syötöistä vähäisempi eli Losa haki turhan taajaan ratkaisevia syöttöjä, kun Litmanen rytmitti peliä myös perussyötöillä. Lisäksi on hyvä muistaa, että Litti oli jo lähinnä enää maajoukkueeseen kokoonparsittu auringonlaskun ratsastaja persroiskivassa taktiikassa, kun Jorma tilastoinnin aloitti ja silti tilastot ovat tuolla tasolla. Ylos
Cassiano

Poissa Poissa


Vastaus #113 : 05.01.2018 klo 17:44:50

Litti ei palloa paljon kahta tai kolmea kosketusta enempää pitänyt, vaan jos ratkaisusyötön paikkoja ei ollut avoinna niin sitten jakoi viereen/alas. Losasta itsellä ainakin se muistikuva että hieroi palloa itsellään niin kauan kunnes tuli se paikka pistää ratkaisusyöttö/-laukaus tai menettää.
Julkea bulbul

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: TamU (JJK)


Vastaus #114 : 05.01.2018 klo 17:51:14

Litti ei palloa paljon kahta tai kolmea kosketusta enempää pitänyt, vaan jos ratkaisusyötön paikkoja ei ollut avoinna niin sitten jakoi viereen/alas. Losasta itsellä ainakin se muistikuva että hieroi palloa itsellään niin kauan kunnes tuli se paikka pistää ratkaisusyöttö/-laukaus tai menettää.

Tuohon liittyy juuri se pelinrytmittämisen taito, missä Litmanen oli toki maailmanluokkaa loppuun asti. Joka tapauksessa Jorman tilastoimat pitämiset eivät kaksikolla hirvittävästi eroa, joskin ne eivät toki mitanneet hautomisaikaa.

Edit. Kuljetuksissa tuo mainitsemasi ero sitten tuleekin näkyviin.

 
Sivuja: 1 ... 4 [5]
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines