FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
30.05.2024 klo 22:23:50 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset: Foorumi aukeaa nopeasti osoitteella ff2.fi!
 
Yhteys ylläpitoon: ff2 ät futisforum2 piste org

Sivuja: 1 ... 8 [9] 10 11
 
Kirjoittaja Aihe: Tilastoyhteenvetoja Jorma Teräksen tilastoista  (Luettu 90761 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
Julkea bulbul

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: TamU (JJK)


Vastaus #200 : 30.11.2022 klo 13:51:21

Tänään olisi aivan liikaa tekemistä, mikä aukaisi erinomaisen paikan paeta eli siirtää stressiä eteenpäin ja keskittyä näihin olennaisempiin juttuihin, jotka tahtovat nykyisin jäädä turhan helposti palkallisten hommien jalkoihin. Alla siis tilastokatsous tämänvuotiseen Kansojen liigaan. Jos haluaa vertailla edeltäneisiin karsintoihin / Kansojen liigoihin, niin oheisista linkeistä löytyy:

Syötöt
Nimi/ 90 minSyöttö-%Vaikeat / 90 minVaikeiden syöttö-%Vaikeita kaikista
Kaikki46783 %10446 %22 %
Laitatuet7875 %2337 %29 %
Topparit16587 %2647 %15 %
Keskikenttä17585 %3654 %20 %
Hyökkäys4972 %2041 %41 %

Kaksinkamppailut
PuolustusHyökkäys
Kaikki
NimiMaassa / 90 minVoitto-% Ilmassa / 90 minVoitto-% Maassa / 90 minVoitto-% Ilmassa / 90 minVoitto-% Kaikki kaksink. / 90 minVoitto-%
Kaikki5557 %2754 %5343 %1345 %14751 %
Laitatuet1464 %537 %932 %150 %2849 %
Topparit1760 %1762 %333 %367 %4059 %
Keskikenttä1954 %441 %2049 %120 %4450 %
Hyökkäys543 %150 %2243 %840 %3642 %

Muut
NimiKatkot / 90 minKuljetukset / 90 minPitämiset / 90 minMTY / 90 minAlustukset / 90 min
Kaikki8223287,76,3
Laitatuet20640,71,0
Topparit35451,50,2
Keskikenttä238122,4,3
Hyökkäys4573,50,8

Syötöt
NimiMinuutitOnnistuneet syötötKaikki syötöt/90 minSyöttö-%
Uronen2671181434883 %
Alho3491151554074 %
Soisalo11337483877 %
Taylor10232767 %
Niskanen17337593163 %
R. Jensen9028404070 %
Granlund7816202380 %
------
Ivanov4952963366188 %
L. Väisänen4392262655485 %
S. Väisänen5032335997 %
Tenho9066757588 %
O'Shaughnessy10432474168 %
R. Jensen3412042336188 %
------
Lingman2581711966887 %
Schüller3192162477087 %
Lam308103080 %
Kairinen9353615987 %
Nissilä12836483475 %
Taylor3010113391 %
Antman8821282975 %
Hostikka16131810172 %
Soiri2000-
Valakari5720243883 %
Kamara4713153697185 %
Lod7734404785 %
------
Pukki44859811673 %
Pohjanpalo25934551962 %
Valakari246623100 %
Källman20336431984 %
F. Jensen5710142271 %
Forss53491544 %
Lod17561834373 %

Vaikeat syötöt
NimiOnnistuneet vaikeat syötötKaikki vaikeat syötöt/90 minVaikeiden syöttö-%Vaikeita kaikista
Uronen13301043 %21 %
Alho21551438 %35 %
Soisalo5131038 %27 %
Taylor0190 %33 %
Niskanen6221127 %37 %
R. Jensen39933 %23 %
Granlund37843 %35 %
------
S. Väisänen34775 %12 %
Tenho5111145 %15 %
O'Shaughnessy4141229 %30 %
R. Jensen1026738 %11 %
------
Lingman23411456 %21 %
Schüller26471355 %19 %
Lam000-0 %
Kairinen6111155 %18 %
Nissilä6151140 %31 %
Taylor0130 %9 %
Antman8121267 %43 %
Hostikka163417 %33 %
Soiri000--
Valakari13533 %13 %
Kamara39661359 %18 %
Lod7131554 %33 %
------
Pukki1938850 %47 %
Pohjanpalo926935 %47 %
Valakari114100 %17 %
Källman814657 %33 %
F. Jensen26933 %43 %
Forss0580 %56 %
Lod10291534 %35 %


Puolustuksen kaksinkamppailut
NimiVoitetut maassaKaikki maassa/90 minVoitto-%Voitetut ilmassaKaikki ilmassa/90 minVoitto-%
Uronen1417682 %26233 %
Alho1424658 %29222 %
Soisalo8141157 %14325 %
Taylor000-000-
Niskanen813762 %34275 %
R. Jensen6101060 %13333 %
Granlund23367 %111100 %
---------
Ivanov2130570 %2139754 %
L. Väisänen1929666 %1723574 %
S. Väisänen0240 %361150 %
Tenho25540 %69967 %
O'Shaughnessy46567 %48750 %
R. Jensen1428750 %1319568 %
---------
Lingman1018656 %0410 %
Schüller19341056 %611355 %
Lam0260 %000-
Kairinen8111173 %12250 %
Nissilä610760 %0110 %
Taylor12650 %000-
Antman14425 %000-
Hostikka131733 %116100 %
Soiri000-000-
Valakari16917 %000-
Kamara1221457 %13133 %
Lod45680 %000-
---------
Pukki36150 %000-
Pohjanpalo0210 %221100 %
Valakari12850 %000-
Källman38438 %12150 %
F. Jensen24650 %000-
Forss12350 %000-

Hyökkäyksen kaksinkamppailut
NimiVoitetut maassaKaikki maassa/90 minVoitto-%Voitetut ilmassaKaikki ilmassa/90 minVoitto-%
Uronen411436 %000-
Alho818544 %13133 %
Soisalo15420 %0110 %
Taylor0190 %000-
Niskanen314721 %111100 %
R. Jensen0220 %111100 %
Granlund12250 %000-
---------
Ivanov47157 %67186 %
L. Väisänen25140 %37143 %
S. Väisänen0120 %000-
Tenho000-111100 %
O'Shaughnessy0110 %111100 %
R. Jensen0410 %12150 %
---------
Lingman920745 %000-
Schüller69367 %0100 %
Lam0130 %000-
Kairinen24450 %000-
Nissilä26433 %000-
Taylor0390 %113100 %
Antman5101050 %000-
Hostikka116100 %000-
Soiri000-000-
Valakari0350 %0120 %
Kamara29511057 %0100 %
Lod5121442 %0110 %
---------
Pukki2045944 %39233 %
Pohjanpalo724829 %918650 %
Valakari114100 %000-
Källman11241146 %411536 %
F. Jensen471157 %14625 %
Forss461067 %12350 %
Lod8221136 %14225 %

Kaikki kaksinkamppailut
NimiVoitetutKaikki/90 minVoitto-%
Uronen20341159 %
Alho25541446 %
Soisalo10241942 %
Taylor0190 %
Niskanen15321747 %
R. Jensen8161650 %
Granlund46767 %
-----
S. Väisänen391633 %
Tenho9151560 %
O'Shaughnessy9161456 %
R. Jensen28531453 %
0000 %
Lingman19421545 %
Schüller31551656 %
Lam0390 %
Kairinen11171665 %
Nissilä8171247 %
Taylor261833 %
Antman6141443 %
Hostikka352860 %
Soiri000-
Valakari1101610 %
Kamara42761555 %
Lod9182150 %
0000 %
Pukki26601243 %
Pohjanpalo18461639 %
Valakari231167 %
Källman19452042 %
F. Jensen7152447 %
Forss6101760 %
Lod12341735 %


Muut
NimiKatkotKuljetuksetPitämisetMTYAlustuksetKatkot / 90 minKuljetukset / 90 minPitämiset / 90 minMTY / 90 minAlustukset / 90 min
Uronen2767229,12,2,40,7,7
Alho391170410,12,81,80,01,0
Soisalo1263009,64,82,40,00,0
Taylor001000,00,09,00,00,0
Niskanen211262010,96,23,11,00,0
R. Jensen10000010,00,00,00,00,0
Granlund12000013,80,00,00,00,0
-----------
S. Väisänen302005,40,03,60,00,0
Tenho510005,01,00,00,00,0
O'Shaughnessy1121109,51,70,90,90,0
R. Jensen46242012,10,51,10,50,0
-----------
Lingman241013088,43,54,50,02,8
Schüller37361210,40,81,70,30,6
Lam301019,00,03,00,03,0
Kairinen1014109,71,03,91,00,0
Nissilä924036,31,42,80,02,1
Taylor212106,03,06,03,00,0
Antman454334,15,14,13,13,1
Hostikka011000,05,65,60,00,0
Soiri2000090,00,00,00,00,0
Valakari302014,70,03,20,01,6
Kamara382129267,34,05,50,41,1
Lod553425,85,83,54,72,3
-----------
Pukki814201031,62,84,02,00,6
Pohjanpalo421501,40,70,31,70,0
Valakari000000,00,00,00,00,0
Källman665522,72,72,22,20,9
F. Jensen215003,21,67,90,00,0
Forss131001,75,11,70,00,0
Lod4612102,13,16,20,50,0

Osa nimistä on kahdessa kohtaa ihan tarkoituksella eli neljän keskikentällä laitapelaajat on niputettu keskikenttämiehiksi, kolmella topparilla laitatuiksi. Laitapakit on samassa laitatukien kanssa, koska pieni otanta ja laiskuus. Jaottelussa on varmasti virheitä, sillä olen koostanut tilastoja poikkeuksellisesti selvin päin.

Vertailu olisi loogista edelliseen Kansojen liigaan, sillä vastustajien taso ja pelien merkitys vastaavat toisiaan, mutta tuolloin en vielä jaksanut erotella kolmen topparin ja kahden topparin otteluilta toisistaan kyseiseen koosteeseen. Toisaalta olin niihin aikoihin tehnyt koosteen kaikista EM-karsinkojen jälkeisistä kolmen topparin otteluista, mihin on siinä mielessä mielekästä verrata, että samalla voi nähdä toppareiden vaihdoksen mahdollisen vaikutuksen. Kolmantena voi vertailla edellisiin MM-karsintoihin, joissa tein tarkastelussa jaon saman tapaan kuin nyt. Sekavaa? Kyllä, ja se varmasti näkyy analyysissä.

  • Kokonaissyöttömäärät ovat nousseet kaikkiin vertailukohteisiin nähden, mutta taso on pysynyt samana ja vaikeissa syötöissä hieman parantunut. Syöttömäärä on kasvanut niin toppareilla kuin keskikentälläkin, mutta alkuaikojen kolmen topparin viritelmään nähden erityisesti keskikentällä, minkä voisi tulkita siten, että pelinavaamiseen on saatu keskikenttä paremmin mukaan. Keskikentän syöttöprosentti on hieman tippunut, mutta siihen on selkeänä syynä huomattava vaikeiden määrän nousu, mikä sekin kertoo pelinavaamisen muutoksesta.
  • Puolustuksessa kaksinkamppailut ovat keskittyneet enemmän ilmakamppailuiksi ja niissä on pärjätty heikommin kuin MM-karsinnoissa, mutta muuten perustasolla. Suurin ero on itse asiassa Ivanovin ilmakaksinkamppailujen "romahdus" ja toisaalta pois on myös Arajuuri. Hyökkäyksessä on roiskittu vähemmän eli ilmakaksinkamppailujen määrä on vähentynyt, mutta niissä on pärjätty paremmin. Sekin tukee kehittyneen pallonhallinnan narratiivia. Kaksinkamppailujen määrässä ei kokonaisuutena juuri eroa ole ja aina on positiivista, että kokonaisuutena on voitettu enemmän kuin hävitty.
  • Katkojen määrä on kasvanut selvästi vertailukohteista ja nimenomaan laitatukien/-puolustajien sekä toppareiden osalta. Viittaisiko sitten rohkeampaan prässiin? Kuljetukset, pitämiset ja maalipaikat ovat tilastollisesti yllättävän vakaita karsinnoista toiseen.
  • DOS:n Kansojen liiga jäi hyvin tyngäksi, mutta taltioitujen otteiden perusteella hän on toppareista ainoa, joka pallollisena todella ottaa riskiä ja se kyllä sitten näkyikin.

Alla vielä ottelukohtaisten tilastoarvosanojen keskiarvot yli 180 min pelanneilla tämän viestin mukaisin perustein, minkä lisäksi algoritmi ottaa siis nykyisin huomioon myös alhaisten kaksinkamppailujen määrän tapauksissa hyvät suoritukset, joskin pienemmällä painotuksella sekä, uskokaa tai älkää, myös MAALIT! Tuplavaikutusta ei ole eli maali kumoaa sitä vastaavan maaliyrityksen ja antaa luonnollisesti enemmän arvosanaan.
Keskiarvo
Uronen2677,7
Alho3496,5
---
Ivanov4957,8
L. Väisänen4397,6
R. Jensen4317,2
---
Lingman2586,9
Schüller3197,0
Kamara4717,0
---
Pukki4486,4
Pohjanpalo2596,3
Källman2037,5
Lod2526,6

Puolustus siis toimii Alhoa lukuun ottamatta tasaisen varmasti, keskikenttäkin on tylsän tasapaksu (Kamara ei enää erotu edukseen), mutta hyökkäyksessä algoritmi on selkeästi rakennettu Källmania varten. Ivanov saa kuitenkin Kansojen liigan parhaan pelaajan kruunun. En tiedä keneltä ja missä, mutta ikävää, jos jää näin vain virtuaalisesti luvatuksi. Toivottavasti Palloliitto ottaa koppia.
Julkea bulbul

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: TamU (JJK)


Vastaus #201 : 30.11.2022 klo 17:39:54

Ketjun pari ensimmäistä viestiä päivitetty, samoin pelaajakohtaiset listat. Tänä vuonna listoille päässeet ottelut ja pelaavat on tummennettu. Parhaiden otteluiden listoille pääsi kolme ottelua, jokainen eri kategorioissa. Huonojen otteluiden lista sen sijaan pysyi ennallaan!

Yli 360 minuuttia Jorman tilastoimana sai täyteen Lingman, R. Jensen ja Källman. Tilastoista käy hyvin ilmi Ison ero korvaamaansa DOS:iin eli syötöt ovat helppoja syöttöjä siinä, missä DOS hakee paljon vaikeita ja rakentaa peliä siten enemmän. Isolla myös yllättävän isoja vaikeuksia maakaksinkamppailuissa, jotka ovat toppariksi heikolla tasolla. Hän paikkaa niitä onneksi melko suurella katkomäärällä. Källmanilta tasaisen hyvää tekemistä, jolla kyllä ansaitsee paikkansa kärkkymässä avauspaikkaa. Lingmanilta erinomaista tekemistä pallollisena, mutta kaksinkamppailut jättääkin sitten parantamisen varaa. Ensi vuodelta toivotaan mm. ensimmäistä ilmakaksinkamppailuvoittoa.
Sabah Al Khair

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Allahu Snackbar


Vastaus #202 : 11.12.2022 klo 11:43:34

Mahtaako Huuhkajilta olla tilastoa eniten maaleja syöttäneistä pelaajista? Onko Litmanen kärjessä? Tuli vaan mietittyä, kun eilisessä Ranskan pelissä Griezmann nousi jaetulle kärkisijalle heidän taulukoissaan.
RonaldoR9Finland

Paikalla Paikalla

Suosikkijoukkue: SJK,Suomen maajoukkue,Real Madrid


Vastaus #203 : 11.12.2022 klo 22:44:53

Toi olisi mielenkiintoista. Nopea tsekkaus ja Transfrmarkt näytti että esim Pukilla olisi enemmän syöttöjä kuin Litillä .
Julkea bulbul

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: TamU (JJK)


Vastaus #204 : 12.12.2022 klo 16:36:03

No tranfermarkt nyt ei ainakaan ole kovin hyvä lähde, sillä sinne on hyvin epätarkka vuosikymmenten takaisissa tilastoissa. Sen mukaan Litmanen on aloittanut syöttelemään vasta vuodesta 2007 alkaen.
RonaldoR9Finland

Paikalla Paikalla

Suosikkijoukkue: SJK,Suomen maajoukkue,Real Madrid


Vastaus #205 : 12.12.2022 klo 18:43:47

No tranfermarkt nyt ei ainakaan ole kovin hyvä lähde, sillä sinne on hyvin epätarkka vuosikymmenten takaisissa tilastoissa. Sen mukaan Litmanen on aloittanut syöttelemään vasta vuodesta 2007 alkaen.
Kappas vaan. En hoksannut ja ihmettelinkin miten voi olla Litmasella niin vähän syöttöjä
Julkea bulbul

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: TamU (JJK)


Vastaus #206 : 24.06.2023 klo 12:35:16

Sain viimein päiviteltyä ottelukohtaiset ennätykset tähän viestiin. Jonkin verrankin listat menivät uusiksi vuoden 2022 alusta lähtien. San Marino -ottelu nosti useammankin parhaiden syöttöprosenttien listalle, muuten nousut olivat yksittäisiä. Ivanov pistää uusiksi niin ilmakaksinkamppailu- kuin katkotilastoakin, joista jälkimmäinen on ihan mielenkiintoista. Kertooko sitten kyvystä nousta linjasta ja ajoittaa oikein prässi hyökkäävään pelaajaan? Aiemmin kyseinen lista on ollut hyvin Sparv- ja Hyypiä-painotteinen, jotka olivat tunnettuja sijoittumisestaan ja oikea-aikaisista katkoista, ehkä Ivanovkin opitaan tuntemaan.

Veikkaan, että Antman pistää vielä pitämis- ja kuljetuslistat uusiksi tässä muutaman vuoden sisään. Nytkin pääsi listoille vähän reippaalla puolikkaalla pelillä, mutta mitä saakaan aikaan, kun kestävyys (ja järki) kasvavat ja jaksaa vähän pidempään?
Julkea bulbul

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: TamU (JJK)


Vastaus #207 : 24.06.2023 klo 12:53:43

Olen noihin ottelutilastoketjuihin väittänyt ihan, mitä sattuu, niin päivitetään nyt tähän viestiin arvosanakeskiarvojen mukainen listaus otteluista. Lisää pohdintaa tässä viestissä ja siitä eteenpäin.

OtteluPelipaikkaVTHTulosPvmKA
Liechtensteinkotivoitto3-015.11.20198,40
San Marinovierasvoitto0-103.06.20118,35
Azerbaidzhankotivoitto1-011.10.20088,30
Liechtensteinvierasvoitto0-211.06.20198,14
Maltavierasvoitto0-526.03.20188,00
Färsaaretvierasvoitto1-307.09.20147,95
Moldovakotivoitto4-102.09.20117,82
Virovierasvoitto0-112.10.20187,82
Walesvierasvoitto0-228.03.20097,80
Kazakstanvierasvoitto0-212.10.20217,77
Latviavierasvoitto0-210.08.20117,77
Belgiakotivoitto2-006.06.20077,75
Puolakotitasapeli0-012.09.20077,75
Armeniakotivoitto3-015.10.20197,75
San Marinokotivoitto6-019.06.20237,75
Saksavierastasapeli1-114.10.20097,70
Kazakstankotivoitto1-004.09.20217,70
V-Venäjäkotivoitto2-009.06.20187,67
Färsaaretkotivoitto1-007.09.20157,65
Irlantikotivoitto1-014.10.20207,64
Luxemburgvierasvoitto0-326.03.20137,50
P-Irlantivierastasapeli3-315.08.20127,45
Georgiavierasvoitto0-110.09.20137,45
P-Irlantikotitasapeli1-111.10.20157,41
Kreikkakotivoitto1-005.09.20197,35
Bulgariakotivoitto2-011.10.20207,35
Tsekkivierasvoitto0-111.09.20127,35
Liechtensteinkotitasapeli1-107.06.20177,33
Armeniavierasvoitto0-226.03.20197,32
Virokotivoitto3-009.11.20177,30
Ranskakotitappio0-107.09.20127,25
Virokotivoitto1-011.09.20187,25
Turkkikotitasapeli2-209.10.20177,23
Bosniakotivoitto2-008.06.20197,23
P-Irlantivierasvoitto0-125.03.20237,23
Sloveniakotivoitto2-014.08.20137,21
Unkarivierasvoitto1-205.03.20147,20
Kreikkakotivoitto2-015.10.20187,20
Sloveniakotivoitto2-016.06.20237,20
Azerbaidzhanvierasvoitto1-205.09.20097,18
Ruotsikotitappio1-207.10.20117,18
Romaniavierastappio2-005.06.20187,17
Unkarivierastappio2-018.11.20187,17
Unkarivierastappio1-014.11.20147,15
Montenegrokotivoitto2-007.06.20227,15
Liechtensteinvierastasapeli1-109.09.20097,14
Islantikotivoitto1-002.09.20177,14
Kosovovierasvoitto0-105.09.20177,09
Bulgariavierasvoitto1-215.11.20207,09
Venäjävierastappio1-016.06.20217,05
Montenegrovierasvoitto0-226.09.20227,05
Waleskotivoitto2-110.10.20097,00
Unkarivierastasapeli0-011.10.20117,00
Walesvierastasapeli1-116.11.20137,00
Turkkivierastappio2-024.03.20177,00
Slovakiavierastappio2-118.11.20146,95
Kreikkavierastappio2-118.11.20196,95
Puolavierastasapeli0-029.05.20106,95
Waleskotitappio0-103.09.20206,95
Tanskavierastappio3-121.03.20236,95
Bosniavierastappio2-314.06.20226,92
Hollantikotitappio0-206.09.20116,91
Kroatiavierastasapeli1-106.10.20176,90
Romaniavierastappio0-111.06.20226,90
Norjavierastasapeli1-120.11.20226,90
Makedoniavierastasapeli0-023.03.20186,86
Belgiavierastasapeli0-013.10.20076,85
Kreikkavierastappio2-106.02.20086,85
Walesvierastappio3-118.11.20206,83
Romaniakotitasapeli1-123.09.20226,83
Islantivierastappio3-206.10.20166,82
Georgiakotitasapeli1-112.10.20126,80
Romaniavierastasapeli1-108.10.20156,80
Irlantivierasvoitto0-106.09.20206,80
Ukrainakotitappio1-209.10.20216,80
Belgiavierastasapeli1-109.02.20116,79
Kreikkakotitasapeli1-111.10.20146,77
Ukrainavierastappio1-012.11.20166,77
P-Irlantivierastappio2-129.03.20156,75
Bulgariavierastappio2-126.03.20086,73
V-Venäjäkotivoitto1-007.06.20136,73
Ruotsivierastappio0-507.06.20116,71
Islantivierastasapeli1-126.03.20226,70
Serbiavierastasapeli0-008.09.20076,65
Venäjävierastappio3-015.10.20086,65
Italiavierastappio2-023.03.20196,65
Saksakotitasapeli3-310.09.20086,64
V-Venäjävierastasapeli1-111.06.20136,60
Kosovokotitasapeli1-105.09.20166,60
Kreikkavierastappio1-015.11.20186,60
Ukrainavierastasapeli1-128.03.20216,60
Sveitsivierastappio3-231.03.20216,60
Bosniakotitasapeli2-224.03.20216,59
Belgiavierastappio2-021.06.20216,59
Bosniavierasvoitto1-313.11.20216,59
Tsekkikotitasapeli2-221.05.20146,58
Virokotitappio0-104.06.20216,58
Espanjakotitappio0-206.09.20136,55
Italiakotitappio1-208.09.20196,55
Waleskotitasapeli0-001.09.20216,55
Itävaltavierastasapeli1-128.03.20176,54
Puolavierastappio5-026.03.20166,50
Slovakiavierastappio2-029.03.20226,50
Norjavierastappio2-029.03.20166,46
Bosniakotitasapeli1-104.06.20226,46
Unkarikotitappio0-113.06.20156,45
Kreikkavierasvoitto0-104.09.20156,45
Bosniavierastappio4-112.10.20196,45
Ranskakotitappio0-216.11.20216,45
Turkkivierasvoitto2-326.05.20126,42
Romaniakotitappio0-214.10.20146,41
Unkarikotivoitto1-008.09.20186,41
Espanjavierastasapeli1-122.03.20136,40
Serbiakotitappio0-202.06.20076,35
Ranskavierastappio3-015.10.20136,35
Italiavierastappio2-006.06.20166,32
P-Makedoniavierastasapeli1-117.11.20226,29
Portugalivierastappio2-029.03.20116,25
Ranskavierasvoitto0-211.11.20206,25
Puolavierastappio5-107.10.20206,19
Belgiavierastasapeli1-101.06.20166,14
Ukrainakotitappio1-211.06.20176,10
Ranskavierastappio0-207.09.20216,10
Kroatiakotitappio0-109.10.20166,09
Saksavierastappio2-031.08.20166,00
Tanskavierasvoitto0-112.06.20215,75
« Viimeksi muokattu: 24.06.2023 klo 19:11:27 kirjoittanut Julkea bulbul »
Julkea bulbul

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: TamU (JJK)


Vastaus #208 : 25.06.2023 klo 12:00:25

Voittavan ottelun rakenteita on tullut silloin tällöin pohdittua niillä alkeellisilla palikoilla, joita olen osannut käsitellä. Alla tarkasteluja  Kanrvan alkuajoilta sekä nyt, kun menestyksekäs kädenjälkensä on ehtinyt vaikutta jo pitkään.

  • Kun puolustuksen kaksinkamppailuista on voitettu yli 55 %, saldo on ollut 19-6-6, alle 55 %:lla 6-19-20
  • Kun hyökkäyksen kaksinkamppailuista on voitettu yli 45 %, saldo on ollut 21-13-9, alle 45 %:lla 4-12-17
  • Kun kaikista kaksinkamppailuista on voitettu yli 50 %, saldo on ollut 20-10-5, alle 50 %:lla 4-15-21
  • Kun syötöistä yli 80 % on mennyt omille, saldo on ollut 18-12-12, alle 80 %:lla 7-13-14. Kyseisistä alle 80 %:n syöttelyllä saavutetuista voitoista neljä on tullut Kanervan johdolla.


  • Kun puolustuksen kaksinkamppailuista on voitettu 55 % tai yli, saldo on ollut 39-9-15, alle 55 %:lla 8-24-31
  • Kun hyökkäyksen kaksinkamppailuista on voitettu 45 % tai yli, saldo on ollut 32-16-17, alle 45 %:lla 15-17-29
  • Kun kaikista kaksinkamppailuista on voitettu 50 % tai yli, saldo on ollut 41-13-14, alle 50 %:lla 6-20-32
  • Kun syötöistä 80 % tai yli on mennyt omille, saldo on ollut 34-19-30, alle 80 %:lla 13-14-16.

Puolustuksen kaksinkamppailuissa aiemmin mutulla vedetty raja 55 %:iin pitää edelleen hyvin paikkansa, samoin se, että kaikista kaksinkamppailuista kannattaa voittaa enemmän kuin hävitä. Ajatuksena hyvin yksinkertainen, mutta tilastollisesti silti yllättävän selkeä. Sen sijaan hyökkäyksen kaksinkamppailujen raja 45 %:ssa ja jo aiemmin hieman häilyvä syöttöprosentin raja 80 %:ssa ovat menettäneet merkityksensä. Tulkitsisin niin, että Kanervan aikana on hävitty kohtuullisesti pärjätyillä hyökkäyksen kaksinkamppailuilla, mutta toisaalta voitettu myös heikoilla, mikä tukee otteluketjuissa esitettyä teoriaa siitä, että tällä hetkellä Suomen yksi vahvuuksista on kliininen viimeistely, mutta mahdollisesti sen lisäksi myös parantunut syöttötyöskentely.

Edelleen yhdistelmä yli 80 %:n syöttelystä ja 50 % tai yli kaksinkamppailujen voitoista on taannut voiton saldolla 30-8-6.
Julkea bulbul

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: TamU (JJK)


Vastaus #209 : 25.06.2023 klo 12:48:32

Kun muu perhe sairastaa ja nukkuu, niin mihinkäs sitä juhannustaan paremmin käyttäisi. Alla Kanervan ajan tosipelit eli Kansojen liiga, karsinnat ja kisat. Koska 80 % ei antanut yhtään mitään, nostin syöttörajan jollain tavalla järkevästi eli siten, että 5/6 syötöistä menisi omille.
  • Kun puolustuksen kaksinkamppailuista on voitettu 55 % tai yli, saldo on ollut 23-3-8, alle 55 %:lla 2-3-10
  • Kun hyökkäyksen kaksinkamppailuista on voitettu 45 % tai yli, saldo on ollut 13-3-4, alle 45 %:lla 12-3-14
  • Kun kaikista kaksinkamppailuista on voitettu 50 % tai yli, saldo on ollut 22-3-3, alle 50 %:lla 3-3-15
  • Kun syötöistä 83,3 % tai yli on mennyt omille, saldo on ollut 11-3-7, alle 83,3 %:lla 14-3-11.

Hyvin selkeästi näkyy se, että Kanervan menestyksen tae on ollut kaksinkamppailuissa pärjääminen. Tosipeleissä on korostunut edelleen myös hyökkäyspäässä edes siedettävä pärjääminen. Syötöt sen sijaan kertovat lähinnä sen, että paskallakin pallollisella pelillä on pärjätty ja toisaalta kohtuullinen taso ei kuitenkaan ole ollut tae voitosta.

Edit. Seuraavina juhlapyhinä pureudun Jorma Teräksen tuoreimpaan herkkuun eli vaikeisiin syöttöihin hyökkäysalueella. Oispa joulu!
« Viimeksi muokattu: 25.06.2023 klo 12:53:15 kirjoittanut Julkea bulbul »
Gusty Spence

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Linfield


Vastaus #210 : 25.06.2023 klo 16:58:26

Hämmästyttävän tarkkaan kaksinkamppailujen voittaminen kertoo ottelun voittajan, vaikka Callit toki kertoi tämän jo 15 vuotta sitten.
Julkea bulbul

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: TamU (JJK)


Vastaus #211 : 25.06.2023 klo 18:13:14

Callit kertoi myös, että
Ainahan on kaksinkamppailu on parempi voittaa kuin hävitä, mutta hyökkäyskaksinkamppailujen voittaminen ei ole ihan hirveän tärkeä juttu. Tämä ihan sillä perusteella, että jo aika monta vuotta on tullut seurattua nahkahousujen maajengin Gomezin ja Klosen 2-kamppailutilastoja, jotka pyörivät hyvissäkin matseissa 30-40% välimaastossa. Hyökkääjällä on siis oikeus ottaa riskejä ja sen myötä hävitä 2-kamppailuja.

..., mikä voi pitää yksittäisten pelaajien kohdalla paikkaansa, mutta tilastojen perusteella joukkueena kannattaa hyökkäyspään kaksinkamppailuissa olla parempi kuin Gomezin tai Klosen yksilöinä. Esim. Pukin ilmakaksinkamppailuthan ovat ihan kuraa, kun ei edes yritä niitä voittaa, mutta kentällä on hyvä olla joku, joka voittaa ne pallot omille.
kokistuoppi

Paikalla Paikalla

Suosikkijoukkue: #HindenburgtheOligarchy


Vastaus #212 : 25.06.2023 klo 18:20:11

Callitin rehabilitaatio tästä uudesta maailmanjärjestyksestä vielä puuttuisikin.
Gusty Spence

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Linfield


Vastaus #213 : 25.06.2023 klo 22:41:40

Callit kertoi myös, että
..., mikä voi pitää yksittäisten pelaajien kohdalla paikkaansa, mutta tilastojen perusteella joukkueena kannattaa hyökkäyspään kaksinkamppailuissa olla parempi kuin Gomezin tai Klosen yksilöinä. Esim. Pukin ilmakaksinkamppailuthan ovat ihan kuraa, kun ei edes yritä niitä voittaa, mutta kentällä on hyvä olla joku, joka voittaa ne pallot omille.

Callit tekee tuossa sen virhepäätelmän, että koska hyökkääjät häviävät enemmistön kaksinkamppailuistaan, ei hyökkääjien kaksinkamppailuprosenteilla ole niin väliä.

Kiinnostavaa olisi tietää, miksi Riven Huuhkajat pärjää niin hyvin kaksinkamppailuissa. Suomi on toistavasti voittanut maita, jotka lyövät Suomen materiaalivertailussa. Kyse ei ole suonenvedosta tai sattumasta, kuten Jorman ja Bulbulin ansiokas tilastokoontikin kertoo.

Ovatko oikeasti esim. Schüller tai Ivanov kv-tason pelaajia vai miksi heidän tilastonsa näyttävät toistuvasti niin hyviltä huuhkajanutussa?
ihimine

Poissa Poissa


Vastaus #214 : 26.06.2023 klo 00:24:32

Kuuntelisin podcastin, jossa Rive olisi mukana pohtimassa yllä esitettyjä kysymyksiä.
Jorma Teräs

Poissa Poissa


Vastaus #215 : 26.06.2023 klo 15:07:07

Kiinnostavaa olisi tietää, miksi Riven Huuhkajat pärjää niin hyvin kaksinkamppailuissa. Suomi on toistavasti voittanut maita, jotka lyövät Suomen materiaalivertailussa. Kyse ei ole suonenvedosta tai sattumasta, kuten Jorman ja Bulbulin ansiokas tilastokoontikin kertoo.
Itse näkisin hyvinkin oleellisena asiana sen, mitä tuolla viimeisimmässä tilastotopikissa hiukan sivusin Alhon kohdalla: Riven johdolla puolustuksen (maa)kaksinkamppailuja hävitään merkittävästi vähemmän kuin aikaisemmin. Hodarin ja Disco-Stun joukkueilla kaksinkamppailuja oli n. 80/peli kun Markun kanssa ollaan hiukan päälle 60:n, ja vaikka prosentit eivät merkittävästi parempia olekaan niin siitä tulee kymmenkunta hävittyä kaksinkamppailua vähemmän joka ottelussa. Se voisi johtua siitä, että SYSTEEMI on kaikille selvä, joukkue puolustaa sen mukaisesti kurinalaisesti ja riskittömästi, pelaajatyypit ovat juuri nyt erilaisia kuin silloin, nykyinen joukkue pitää palloa enemmän tai rikkoo vähemmän, jalkapallo lajina ja tapa pelata on muuttunut vuosien mittaan, tai joku ihan muu.
erno

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: RMA, Dortmund, City, United, Chelski, Bayern, Arsu


Vastaus #216 : 27.06.2023 klo 10:27:31

Kaksinkamppailuissa ajoitus ja suunta on jokseenkin tärkeimmät tekijät tällä tasolla ja uskaltaisimpa arvata, että Riven tän hetken systeemissä suomalaiset joutuu aikaisempaa harvemmin kaksinkamppailutilanteisiin huonolla ajoituksella ja huonosta suunnasta. Toisaalta Suomelta puuttuu aikaisempaan nähden myös selkeästi rikkova pelaaja, joka rikkeillään aiheuttaa merkintöjä hävittyjen kaksinkamppailujen sarakkeeseen, vaikka monet noista rikkeistä olikin vaikutukseltaan positiivisia Suomen peliin.

Kolmantena katseet Schüllerin suuntaan. Veikkaan tarkastamatta että Rade voitti edellisen päävalmentajan aikana n. 25% kaksinkamppailuista ja nyt n. 73%. Tähän liittyy hyvin vahvasti syyleri pelaajana ja tämä on nähty myös muissa yhteyksissä.
« Viimeksi muokattu: 27.06.2023 klo 10:48:30 kirjoittanut erno »
Rikkiviisas

Poissa Poissa


Vastaus #217 : 27.06.2023 klo 12:24:13

Toinen tekijä on se, että etenkin laidoilla peliä ohjataan enemmän ja näin ollen etenkään laitapakit eivät myy itseään heti.
Aiemmin iso ongelma oli muodon hajoaminen ja sen Kanerva on saanut kuriin, EM-kisoissa nähdyllä tavalla jopa hyökkäyksen kustannuksella, mutta tästä on päästy eteenpäin. Toisin sanoen vastustaja ohjataan sellaisiin tilanteisiin, joissa tilanne rauhoittuu alaspäin syötöllä, vastustaja tekee virheen tai sitten pakotetaan kaksintaisteluun, jossa suomalaisella on yliote. Hodgsonilla oli aika samanlainen ote eli tilanteet eivät tulleet yllätyksinä ja kaksinkamppailua haetaan tilanteessa, jossa on varmistus.

Aiemmin muodon hajotessa jouduttiin hakemaan rikettä tai kaksintaistelutilannetta, koska seuraava tilanne olisi ollut vaarallinen. Tämän takia maajoukkueessa oli kaikenlaisia pelaajia pohjalla ja Markus Heikkinen lienee malliesimerkki pelaajasta, jonka tehtävä oli suojata linjaa. Aiemmin taas Hyypiä nousuillaan teki vähän samaa työtä, tästähän se Hollanti-pelin punainen Baxterin aikanakin tuli.
Julkea bulbul

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: TamU (JJK)


Vastaus #218 : 27.06.2023 klo 15:07:19

Kaksinkamppailuissa ajoitus ja suunta on jokseenkin tärkeimmät tekijät tällä tasolla ja uskaltaisimpa arvata, että Riven tän hetken systeemissä suomalaiset joutuu aikaisempaa harvemmin kaksinkamppailutilanteisiin huonolla ajoituksella ja huonosta suunnasta. Toisaalta Suomelta puuttuu aikaisempaan nähden myös selkeästi rikkova pelaaja, joka rikkeillään aiheuttaa merkintöjä hävittyjen kaksinkamppailujen sarakkeeseen, vaikka monet noista rikkeistä olikin vaikutukseltaan positiivisia Suomen peliin.

Kolmantena katseet Schüllerin suuntaan. Veikkaan tarkastamatta että Rade voitti edellisen päävalmentajan aikana n. 25% kaksinkamppailuista ja nyt n. 73%. Tähän liittyy hyvin vahvasti syyleri pelaajana ja tämä on nähty myös muissa yhteyksissä.

Toisaalta, jos entisiä aletaan muistelemaan, Suomelta puuttuu myös Hetemaj, joka rikkeitä hakien kompensoi tilastoja saamalla niiden kautta voitettuja kaksinkamppailuja Euroopan huipputasolla.

Jos tarkoitat edellisellä päävalmentajalla Backea, niin Schüllerin rivi oli puolustuksessa 9 kpl(/90min) 65 % ja hyökkäyksessä 11 kpl 57 %, jos olet muiden tapaan yrittänyt unohtaa kyseisen ajanjakson ja ajattelit Mixua niin lukemat olivat 10 kpl 52 % ja 4 kpl 57 %. Kanervan aikana 14 kpl 57% 4 kpl 45 %. Molempien exien kohdalla tietysti oman haasteensa tulkitsemiseen tuo se, että pelejä oli melko vähän. Vaikka katselsisi karsinnoittain, niin erityisen merkittävää nousua kaksinkamppailuprosenteissa ei ole tullut viime vuosina. Sen sijaan, mikä on noussut (kaksinkamppailujen määrän lisäksi), ovat katkot (Kanerva 10,5 kpl/90min, Backe 9,5 kpl, Mixu 5,3 kpl) ja toisaalta syöttötyöskentely on noussut ihan eri tasolle (Kanerva 85 % vs Backe 71 % :D).

Yksi rakentelemani ja jo koekäytössä ollut algoritmini on ollut ernon tahallisen liioiteltujen prosentuaalisten tai määräarvioiden muuttaminen todellisuutta vastaaviksi, mutta tämä ei nyt valitettavasti antanut kovin hyvää dataa sen taustalle vaan lisää epävarmuutta. >:(
Gusty Spence

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Linfield


Vastaus #219 : 28.06.2023 klo 11:49:35

Listasin kauniin kesäpäivän kunniaksi Riven päävalmentajakauden kilpailulliset ottelut kronologisessa järjestyksessä. Vastustaja, kaksinkamppailuprosentti ja tulos.

27 kertaa joko Suomi tai vastustaja voitti kaksinkamppailut vähintään 52,5-prosenttisesti (eli 5 prosenttiyksikön erolla vastustajaan). 26 kertaa tuo joukkue myös voitti ottelun. Ainoa poikkeus on Turkki-tasapeli kuuden vuoden takaa. Tuolloin Suomen kaksinkamppailu% oli 53,5, mutta peli päättyi 2-2.

Suomi on ylittänyt maagisen 52,5 rajan kaikissa meneillään olevien karsintojen voitoissaan. Well done mr. Kanerva.

Huuhkajilla on 14 ottelun voitoton putki matseissa, joissa vastustaja on voittanut kaksinkamppailut. Keväällä 2019 Armenia kaatui, vaikka Armenia voitti 50,6 % kaksinkamppailuista. Yksi kamppailuista Suomelle ja prosentit olisivat 50-50.

Suomella on viiden matsin tappioton putki otteluissa, joissa Suomi voitti kaksinkamppailut. Bosnia voitti Suomen viime vuonna 3-2, vaikka Suomi vei kaksinkamppailut 51,4 %.

Huonoin voiton kaksinkamppailu% on Kosovoa vastaan vuodelta 2017, 48,7 %. Huuhkajat vei 1-0 vieraissa. Paras tappion prosenttiluku on edellä mainittu 51,4.

Yhteenvetona: kaksinkamppailuprosentti korreloi todella vahvasti ottelun tuloksen kanssa. Se korreloi myös vahvasti sen kanssa, tuntuuko peli olevan kontrollissa vai täyttä kaaosta. Katastrofimatsien prosentit ovat surkeita, makeimpien voittojen prosentit komeita.

Ihan kaikkea kaksinkamppailujen voitto ei kerro matsista. Suomi nimittäin voitti kaksinkamppailut Parkenilla kesällä 2021. Mutta toisaalta tuo lienee ollut avain siihen, että Suomi saattoi ylipäänsä voittaa matsin.


2023
SM h 77/130 = 59,2% voitto 6-0
SVN h 91/159 = 57,2% voitto 2-0
NI a 107/200 = 53,5% voitto 1-0
DEN a 68/140 = 48,6% häviö 1-3

2022
MON a 85/158 = 53,8% voitto 2-0
ROM h 77/150 = 51,3% tasapeli 1-1
B&H a 72/140 = 51,4% häviö 2-3
ROM a 65/150 = 43,3% häviö 0-1
MON h 78/143 = 54,5% voitto 2-0
B&H h 69/142 = 48,6% tasapeli 1-1

2021
FRA h 64/134 = 47,8% häviö 0-2
B&H a 84/157 = 53,5% voitto 3-1
KAZ a 91/172 = 52,9% voitto 2-0
UKR h 79/158 = 50,0% häviö 1-2
FRA a 60/129 = 46,5% häviö 0-2
KAZ h 92/159 = 57,9% voitto 1-0
em BEL n 58/125 = 46,4% häviö 0-2
em RUS a 90/182 = 49,5% häviö 0-1
em DEN a 76/150 = 50,7% voitto 1-0
UKR a 62/128 = 48,4% tasapeli 1-1
B&H h 66/138 = 47,8% tasapeli 2-2

2020
WAL a 64/131 = 48,9% häviö 1-3
BUL a 104/183 = 56,8% voitto 2-1
IRE h 102/188 = 54,3% voitto 1-0
BUL h 85/164 = 51,8% voitto 2-0
IRE a 67/132 = 50,8% voitto 1-0
WAL h 73/148 = 49,3% häviö 0-1

2019
GRE a 78/177 = 44,0% häviö 1-2
LIE h 82/141 = 58,2% voitto 3-0
ARM h 103/191 = 53,9% voitto 3-0
B&H a 67/160 = 41,9% häviö 1-4
ITA h 69/165 = 41,8% häviö 1-2
GRE h 74/132 = 56,0% voitto 1-0
LIE a 102/161 = 63,4% voitto 2-0
B&H h 77/141 = 54,6% voitto 2-0
ARM a 85/172 = 49,4% voitto 2-0
ITA a 71/149 = 47,7% häviö 0-2

2018
HUN a 96/198 = 48,5% häviö 0-2
GRE a 101/197 = 51,3% häviö 0-1
GRE h 105/214 = 49,1% voitto 2-0
EST a 113/212 = 53,3% voitto 1-0
EST h 98/178 = 55,1% voitto 1-0
HUN h 111/214 = 51,9% voitto 1-0

2017
TUR h 91/170 = 53,5% tasapeli 2-2
CRO a 96/190 = 50,5% tasapeli 1-1
KOS a 77/158 = 48,7% voitto 1-0
ICE h 105/192 = 54,7% voitto 1-0
UKR h 62/139 = 44,6% häviö 1-2
TUR a 96/205 = 46,8% häviö 0-2
Ruttukorva

Poissa Poissa


Vastaus #220 : 28.06.2023 klo 12:11:25


Yhteenvetona: kaksinkamppailuprosentti korreloi todella vahvasti ottelun tuloksen kanssa. Se korreloi myös vahvasti sen kanssa, tuntuuko peli olevan kontrollissa vai täyttä kaaosta. Katastrofimatsien prosentit ovat surkeita, makeimpien voittojen prosentit komeita.

Vau, mikä ketju. Ymmärrän, että kaksinkamppailut on yksi tärkeimmistä selittävistä tekijöistä voitolle.
Mitä johtopäätöksiä siitä voisi vetää peliin?
Auttaako kaksinkamppailujen voittamiseen enemmän joukkueen onnistunut pelisysteemi (jonka ansiosta huonompikin pelaaja loistaa) vai yksittäisen pelaajan taidot?
Metsän poika

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: RoPS, TPV


Vastaus #221 : 28.06.2023 klo 12:14:01

 Bb:n Julkea voisi arpoa vastustajien laatua kuvaavan kertoimen, jolloin saisi absoluuttisen totuuden kuvaamaan Suomen oman pelin onnistumista puhdistettuna vastustajan paskuuden/hyvyyden vaikutuksesta. Helppohan se on jotain San Marinoja vastaan loistaa.
kokistuoppi

Paikalla Paikalla

Suosikkijoukkue: #HindenburgtheOligarchy


Vastaus #222 : 28.06.2023 klo 19:20:53

Bb:n Julkea voisi arpoa vastustajien laatua kuvaavan kertoimen, jolloin saisi absoluuttisen totuuden kuvaamaan Suomen oman pelin onnistumista puhdistettuna vastustajan paskuuden/hyvyyden vaikutuksesta. Helppohan se on jotain San Marinoja vastaan loistaa.

Mutta jälkikäteisarvioissa yleensä jokainen vastustaja muuttuu paskaksi hävittyään Suomelle.
ifota

Poissa Poissa


Vastaus #223 : 28.06.2023 klo 21:57:14

Vau, mikä ketju. Ymmärrän, että kaksinkamppailut on yksi tärkeimmistä selittävistä tekijöistä voitolle.
Mitä johtopäätöksiä siitä voisi vetää peliin?
Auttaako kaksinkamppailujen voittamiseen enemmän joukkueen onnistunut pelisysteemi (jonka ansiosta huonompikin pelaaja loistaa) vai yksittäisen pelaajan taidot?


Mielestäni sekä että. Suunnilleen tasavahvoja maita vastaan olemme pärjänneet hyvin Rive & co onnistuneiden pelisuunnitelmien johdosta, mutta huippumaita vastaan yksilötaidot eivät vaan tahdo riittää.
Julkea bulbul

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: TamU (JJK)


Vastaus #224 : 02.07.2023 klo 12:24:15

Listasin kauniin kesäpäivän kunniaksi Riven päävalmentajakauden kilpailulliset ottelut kronologisessa järjestyksessä. Vastustaja, kaksinkamppailuprosentti ja tulos.

Ylos

Ohessa vielä aiemminkin tässä ketjussa käyttämäni esitystapa eli syöttöprosentti vs. kaikki kaksinkamppailut. Aiemmin kuvaajassa tosiaan korostuivat myös syötöt, mutta nyt se näyttää parhaiten edellä keskusteltuun tapaan kaksinkamppailuiden merkityksen. Otin tällä kertaa mukaan vain kilpailulliset ottelut ja jaksoin jopa jakaa valmentajittain, jos siitä nyt jotain selvää saa.



Bb:n Julkea voisi arpoa vastustajien laatua kuvaavan kertoimen, jolloin saisi absoluuttisen totuuden kuvaamaan Suomen oman pelin onnistumista puhdistettuna vastustajan paskuuden/hyvyyden vaikutuksesta. Helppohan se on jotain San Marinoja vastaan loistaa.

Oikein hyvä ajatus, mutta en jaksanut viedä pidemmälle kuin tarkastella kaksinkamppailuprosentit aina karsinnan korijaon mukaan. Nopeasti vilkaistuna eri valmentajien välillä on melko vähän eroa ja hieman yllättäen Mixun ajan prosentit ykköskorilaisia vastaan kaikkein parhaat.
« Viimeksi muokattu: 02.07.2023 klo 12:42:16 kirjoittanut Julkea bulbul »

 
Sivuja: 1 ... 8 [9] 10 11
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa