FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
21.01.2017 klo 11:38:43 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset: UPA846-koodilla $10 alennus iHerbiin!
 
Yhteys ylläpitoon: ff2 ät futisforum2 piste org
Sivuja: [1]
 
Kirjoittaja Aihe: Palloliitoon uusi kartta Pähkinäsaaren rauhan (1323) aikaisen tilalle!  (Luettu 12258 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
Mersault

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: muutosvastarintaliikemies


: 09.10.2013 klo 08:50:25

Palloliiton nettisivujen Alujoukkuetoimintaosioon on ansiokkaasti listattu aluevalmentajat:

Lainaus
Aluevalmentajat

Matti Kuitunen
aluevalmentaja, pojat
Kaakkois-Suomi
puh. 044 022 0034
matti.kuitunen(a)palloliitto.fi

Kai Nyyssönen
aluevalmentaja, pojat
Itä- ja Keski-Suomi
puh. 044 320 6077
kai.nyyssonen(a)palloliitto.fi

Jarkko Wiss
aluevalmentaja, pojat
Tampere, Turku ja Satakunta
puh. 040 567 5317
jarkko.wiss(a)palloliitto.fi

Stephen Ward
aluevalmentaja, pojat
Keski-Pohjanmaa ja Vaasa
tel. 044 783 1371
stephen.ward(a)palloliitto.fi

Jani Honkavaara (oto)
aluevalmentata, pojat
Uusimaa

Mika Riutto (oto)
aluevalmentaja, pojat
Helsinki


Tuosta listasta voi hyvällä omallatunnolla vetää sen johtopäätöksen, että Palloliittossa on käytössä Pähkinäsaaren rauhan myötä 1323 julkaistu kartta. Pähkinäsaaren rauhan jälkeen Suomeen on liitetty muutama neliömetri lisää maata ja parhaimmillaan suomalaiset ovat voineet kusta Jäämereen mökkilaiturilta. Toki kartat on hintavia, varsinkin jos ne käy maanmittauslaitoksen asiakaspalvelusta lunastamassa, mutta jos vaikka tuon Suomen kartan hankkimisen lisäisi ensi vuoden budjettiin ja joku toimiston väestä voisi pyytää jälkikasvuaan nappaamaan kännykkäkameralla kuvan koulussa olevasta Suomen kartasta ja tuosta kännykkäkuvan kartasta toimiston tarkkasilmäisin kaveri voisi tiirailla, että mihin asti Suomi nykyisin ulottuu. Eikä Suomen jalkapallon tason kannalta juurikaan haittaa vaikka tuon kuvan pohjalta, myös Tromssa liitettäisiin Suomen Palloliiton alaisuuteen.

Mutta ohan se hienoa, että tällaista aluejoukkuetoimintaa kuitenkin on, tai sitten ei ole.
Mersault

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: muutosvastarintaliikemies


Vastaus #1 : 09.10.2013 klo 08:57:08

Lainaus
Aluevalmentajat 2013/2014

Helsinki         
julkaistaan myöhemmin     
   
Suomi         
Jaakko Pulkkinen (Kuopio)    jaakko.pulkkinen(a)palloliitto.fi    050 330 9320
Tom Nevanpää (Jyväskylä)    tom.nevanpaa(a)norssi.jyu.fi    050 586 0368

Keski-Suomi         
Markus Paananen (Tampere)    markus.paananen(a)ilves.fi    040 737 6000
Mari Kokkonen (Mikkeli)    marikokkonen(a)suomi24.fi    0500 88 1159

Länsi-Suomi         
Petri Merisaari    pate.merisaari(a)hotmail.com    040 739 6167
Leo Tommila    leo.tommila(at)aifk.fi    050 305 3963

Pohjois-Suomi         
Sami Nikkola    sami.nikkola(a)palloliitto.fi    050 595 6279
Kari Koivikko    kari.koivikko(at)dnainternet.net    040 729 2950

Uusimaa         
Rosa Lappi-Seppälä    rhodon.events(a)gmail.com    050 5810 981
Pekko Söderström    pekko.soderstrom(a)tips.inet.fi    0400 723 466

Maalivahdit         
Kim Ekroos    kim.ekroos(a)kaapo.fi    040 733 6481
Juha Rantanen    juha.rantanen(a)inspecta.fi    040 826 1189

Meinasi unohtua. Tyttöpuolella näköjään Pohjois-Suomi on liitetty Suomeen. Kaipa tuohonkin löytyy jostakin joku syy.
Jalkapalloministeri

Poissa Poissa


Vastaus #2 : 09.10.2013 klo 18:35:01

Meinasi unohtua. Tyttöpuolella näköjään Pohjois-Suomi on liitetty Suomeen. Kaipa tuohonkin löytyy jostakin joku syy.

Eipä ole, vaan Pohjois-Suomi on omanaan. Kuopio ja Jyväskylä muodostavat Suomen. Itä-Suomeksi noita ei iljetty nimetä, ja Tampere vei jo paikan Keski-Suomesta.
 
Sivuja: [1]
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines