Jalkapallo on laji, jossa filmaaminen on yleisesti hyväksyttyä. Siitä ei jaeta kunnollisia sanktioita, eikä lajissa ole olemassa sellaista kulttuuria, että esim. omat joukkuekaverit halveksunnallaan laittaisivat filmaamiselle stopin. Tämä tekee hallaa jalkapallon imagolle sellaisissa maissa kuin Suomi, USA ja Kanada, mutta vastaavasti filmaamisen hyväksyminen on jalkapallon imagolle edullista esim. espanjan- ja italiankielisessä maailmassa. Ei taida olla kovin tarkoituksenmukaista pyrkiä kehittämään jalkapalloa sellaisten maiden kuin Suomi, USA ja Kanada ehdoilla.
Kyllähän filmaaminen melko kovaa kritiikkiä saa mm. brittien saarilla, toki latino maissa homma taitaa olla niin, että asia on ihan yleisesti hyväksyttävämpää ja jopa suotavaa. Itse vapareidenn/pilkujen kalastelu ei mielestä ole niin vastenmielistä, kuten se turha maassa makoilu ja kieriskely vaikkei niin koskisikaan.
"Jäähyt" voisi olla ihan ookoo tapa niille, jotka viettävät maassa turhan kauan aikaa teeskennellen kipua toki tätä voi olla hieman vaikea toteuttaa, mutta ainakin lopettaisi suurimman osan tästä. "Jäähyssä" myös se hyvä puoli, että yhden pelaajan alivoimalla pelaaminen vaikkapa minuutin ajan ei ole ollenkaan niin suuri paha kuin kendossa.
Itsekin pelaan ja täytyy kyllä sanoa, että välillä voi sattua ja saatanasti muttei koskaan ole tarvinnut kentän pinnassa montaa minuuttia makoilla, ymmärrän kyllä senkin puolen etteivät omat pelini ihan yhtä kovia pelejä ole kuin nämä jotenka niin usein ei kyllä satu ja niin pahasti.