http://www.veikkausliiga.com/uutiset/2021/02/16/pelialustan-uusiminen-ykkosasiana-arto-tolsa-areenan-kehittaminen-eteneeVeikkausliigakin on uutisoinut aiheesta. Tuosta paistaa taas kaupungin päättäjien asenne, että Veikkausliiga on tärkeä asia eikä KTP. Puhumattakaan KTP:n naisista, PeKa:sta, KyPa:sta ja ties kuinka monesta juniorijoukkueesta jotka kaupunki näkee ilmeisesti vain riesana ja kulueränä. Varmaan siellä toivotaan kädet ristissä, että KTP tippuu heti takaisin syksyllä, ettei vaan tarvitsisi tehdä mitään. Ikinä ei varmaan tulla miettimään, että mitäs jos olosuhteisiin panostamisella saataisiin enemmän nuoria lajin pariin ja parempaa menestystystä tulevaisuudessa.
Pitäisi vaan hyväksyä se, että kaupunki ei välitä ja ruveta keräämään pitkäjänteisesti yksityistä rahoitusta jalkapalloinfralle. Meillä ei oikeastaan olisi varaa siihen, että pienen budjetin lisäksi meidän talviharjoittelu- ja stadionolosuhteet ovat Veikkausliigan huonoimmat ja Ykköseenkin heikohkot.
Yksityinen stadion saattaisi olla vaihtoehto mikäli sille löytyisi tontti yhtä loistavalta paikalta missä nykyinen stadion sijaitsee. Ikävä kyllä ei löydy mikäli kaupunki ei lahjoita AT areenan alueita ilmaiseksi käyttöön. Kaavan pitäisi myös sallia jotain muuta rakentamista alueelle kuin pelkkä stadion ja harjoituskenttiä. Sillä tavoin yksityisen rahan stadion saattaisi olla jollain tavalla edes teoriassa mahdollinen. Kaupunki jos jossain vaiheessa alkaa tuota kehittämään, niin se tullaan tekemään laastaripaikkausmenetelmällä, jossa lähinnä korjataan nykyistä lahoavaa kokonaisuutta, eikä kehitetä.
Ymmärrän että kentän kunto on tällä hetkellä prioriteetti numero uno, mutta kyllä puukatsomon uusiminen pitäisi olla lähes yhtä korkealla sijalla investointeja suunniteltaessa. Ja siitä pitäisi tehdä kerralla kunnollinen, ei mikään uusi väliaikaisratkaisu joka palvelee seuraavat 40 vuotta huonosti. Uuden katsomon olisi oltava kaikin puolin moderni sisältäen riittävät oheistilat palvelemaan niin käyttäjiä kuin yleisöäkin ja mahdollistaa seuratoiminnan kehittämisen ravintola- ym. tiloineen, katsojakapasiteetin oltava myös +1500. Kun tämä on valmis niin sen jälkeen täysremontti nykyiselle pääkatsomolle, joka alkaa kunnoltaan vastaamaan Ruotsinsalmen taisteluiden aikaisia hylkyjä... Jos näiden jälkeen riittää vielä innostusta niin suunnittelupöydälle uimalan puoleinen päätykatsomo