Miksi ihmeessä A-Maajoukkueen apuvalmentajana toimii Jyrä? Eikö olisi ollut järkevämpää laittaa hommaan joku nuorempi ja sellainen josta voisi olla hyötyä suomalaiselle jalkapalloilulle vielä esim. 20-30v?
Mieleen tulee lähinnä Keke, Zico, Mixu, jne...
Kommentteja?
Ymmärrän hyvin sen, että karsastetaan henkilöä, jonka uskotaan kuuluvan historiaan ja sielläkin merkityksettömään rooliin. Silti pidän pulloliiton ratkaisua täysin ymmärrettävänä. Palloliiton linjaushan on ollut, että päävalmentajan palkkaan satsataan äärimmäiselle kipukynnykselle asti, mikä tarkoittaa sitä, että kakkosvalmentajaksi otetaan halpismalli. Tämän Baxterkin on varmasti hyväksynyt eikä tule selittelemään menestymättömyyttä sillä, ettei keilojen asettelijalla ollut mestaruuksia 2000-luvulta.
Jyrästä vielä sen verran, että mies on mielestäni mitä hauskin studiokommentaattori. On sellainen hymyilevä ja hyväntuulinen kaveri, jonka ääni ja painotukset antavat usein (ei aina) ymmärtää, että nyt tulee painavaa asiaa. Kun miestä sitten kuuntelee, niin huomaa melko pian, ettei sillä ole esim. yksittäisen ottelun seuraamiselle mitään annettavaa. Osittain jo siksi, ettei se tiedä oikeastaan mitään, mitä urheilusivujen tunnollinen lukija ei tietäisi. "Downing on... ööö... käsittääkseni enemmän ehkä ööö..." Lisäksi puhuu välillä ihan silkkaa paskaa, kun kommentoi maita, joissa se on käynyt korkeintaan ilmatilassa ylilennolla.