FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
20.08.2017 klo 08:07:40 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset: UPA846-koodilla $10 alennus iHerbiin!
 
Yhteys ylläpitoon: ff2 ät futisforum2 piste org
Sivuja: [1] 2 ... 15
 
Kirjoittaja Aihe: EM-kisaveikkaus - tulosseuranta ja keskustelut - lopputulokset  (Luettu 35195 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
Tiksa

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: KuPS, Huuhkajat, PSG, HJK, Brønshøj, Brentford


: 26.04.2016 klo 12:57:44

Veikkaukset ja veikkausten tilastoyhteenveto

Tulokset:

SijaVeikkaajaPisteitä yhteensäAlkulohkoAlkulohkosta jatkoonMaalintekijätJatkopelitPalkinnot
1Emile216.9965.993922846
2Pärre214.9952.9936249012
3hotdogs213.2564.2533148616
4J1022V207.9370.9333187214
5marcelo vieira da silva207.0261.0236207218
6Koboltti206.358.336247216
7Angulo203.1863.1836285818
8Juhana201.7376.733912668
9kalevi lagerstam201.1558.1533306614
10Siem199.2451.2436247216
11JIJIJSO198.4553.4533207220
12le zebre197.8360.8339206018
13ive196.740.736226632
14JaakobH196.357.333246022
15sheng195.7345.7336227220
16Vasuri194.8856.8836265818
171934194.8745.8739207812
18ilkkes191.363.336205814
19Isoveivi190.851.833167218
20Pumba190.4564.4536245214
21kuraeero190.2576.2536145212
22vasurinho190.0353.033387818
23Pluris189.8557.8536245814
24ariaga189.1158.1133166418
25Eastmann188.8962.893624588
26Hyper_Verottaja188.4264.423620644
27tylerdurden188.3258.3236206410
28nitoja4187.9549.9536246612
29naula187.659.636245810
30Jsn187.5565.553626528
31ForzaKaka187.2462.243326588
32zesii186.8867.8833205214
33*** FF2 ***186.5550.5536206416
34chila186.4963.4939205212
35robyboy186.355.33920648
36rijon186.2559.2539205810
37Hornando185.6366.6333205412
38sulo185.3571.353618528
39Ponsse185.1561.153620644
40Stanleyjub184.5564.553618588
41Ariel Ortega184.3463.343324568
42Keiko184.344.336266414
431892184.1863.183914644
44Julluh184.149.133245820
45Makarov183.9742.9733206028
46P1nt0183.6666.663918528
47Huppoe183.2352.233330608
48Ratchet183.251.236246012
49zeniemo182.2556.2542165810
50Drew182.1459.143326568
51Conlon182.142.136266612
52arttum181.9352.9339185814
53Nurkkamursu181.8555.8536185814
54Betnley181.7971.793618524
55Epekepe181.762.73920528
56Melieber181.4363.433626524
57Archon181.0263.023616588
58TeleAlli180.9553.9539245212
59hephep180.956.93620608
-fox180.951.93926568
61juhni180.8752.8736245810
62Jesé180.754.736205812
63VekkuliVeli180.6465.6433205012
64stroger180.3564.3536145214
65Nebe999180.338.33626728
66Jokoma1805836205412
67Bauge179.8963.8936164420
68Kratos179.4551.4536205814
69Vituiks Män179.3356.333918588
70Cel178.8553.8539145418
71Kaikkitietäväkö?178.1367.1333204612
72Gooru178.0352.0336165816
73Pyrkka177.8658.8639145214
74GWS177.7560.753924468
75Sompi177.4156.4133245212
76murtaja177.3560.353916584
77yliveto177.1559.1536204616
78Kurbanmamedov176.739.733305816
79Parlour176.561.533125812
80waltsuwhite176.3771.373914448
81Finarfin175.9849.983624588
82Axo175.4846.4833205818
83kaunis_niska175.3563.353624448
84-elaias175.1549.1536185814
85ihimine175.1348.1333245812
86junnari175.149.136205812
87Perry175.0549.0536185814
88jaja175.0440.0433246414
89K.Karpov174.4548.4536205416
90Try-Pastilli174.468.43614524
91Måtti174.151.133245214
92Norsu-fani174.0753.0739105814
93Asilum174.0666.063605814
94andyy30174.0554.0536225012
95kaukaasiantuntija173.8949.8936224620
96OHTO173.7557.753014648
97ex-adriano173.3171.313618444
98stefusnap173.0541.0536206412
99tursas172.9452.943616644
100Sakee172.654.63626524
101orm172.5855.5833184620
102Carlito172.4548.4536225214
103disko172.243.233265218
104Missikeisari172.1555.153912588
105Tottenhamsteri171.9555.9536145214
106Karl Den Lille171.8558.8533224612
107Incrível171.8343.8336305210
108ovesty171.7758.773386012
109Budjettiriihen alijäämä171.5839.5836185820
110Lanedinho171.4259.423620524
111Nyhtöpossu171.3861.383614528
112ese171.3349.334285814
113Fer171.243.23626588
114Sergei Analtov17174396520
115litti86170.8946.8936205810
116fchp170.8547.8539205212
117Verbal170.7954.7936204812
118ze_pip170.7553.7539145212
119Baresi170.763.73984614
120Osterdeich170.3256.3236204018
121XTB170.2353.2333205014
122JukuMrlanen170.0556.0530185214
123Leinad169.9945.9930185422
124onoffon169.7145.713620608
125upsukka169.6348.633320608
126Sawgang169.5765.574214408
127KIPEE169.1748.173386614
128BadaBing169.1355.133618528
129hardluckpool168.8351.833918528
130armandos168.7553.7533185212
131Haksis168.3353.333920524
132Superlupaus168.0251.0233224418
133Shefki Wilson167.6362.6333124812
134duvin167.1341.133626586
135Limakutziero167.0564.053914464
136Riquelme166.9549.953918528
137mustikkasormi166.759.733144614
138Velmu166.6746.6736205212
139thiou166.5847.5833185810
140Antik166.467.43320388
141Laitalinkki166.356.33620468
142nikkkke166.2847.2833224618
143García165.6548.6539185010
Razr165.6553.653622468
145mata91165.543.53614648
146Takapihan tähti165.3543.3536245210
147kone1165.2857.2836204012
148Rossoneri83165.1855.183612584
149Avain165.150.139204610
150Finte164.8459.8433144612
151Stromae164.7360.733624404
152Wagner164.736.730147212
153Sörsselssön164.660.63618464
154Andrei164.5370.53368464
155Led L Kid164.2947.2933244614
156Susi164.2446.2436244612
157Maailman Rikkain Ankka163.753.73620468
158Olppa163.4766.473914404
159Gesert163.4347.433685814
160D Ramoray163.3753.3730185210
161Balazs Dzsudzsak162.6346.633618584
162Litt45162.252.2368588
163Dimes162.1552.15368588
164The Missionary161.9557.95366584
165Mies_Hevosena161.7546.753320584
166waccoe161.749.736144616
167japi #15161.6746.6733204022
168Melg161.6548.653324524
169Thumb161.652.633204610
170Mombasa161.3759.373618408
Di Michele161.3762.373312468
172risto-reipas161.359.34210464
173naapurin ritva161.257.23665210
174uniikki161.0757.073614468
175boller161.0358.0333144610
176makmana160.8841.8833245210
177Puff160.854.83610528
178Hijo del Pipa160.7545.753326524
179lintu lentää160.6542.653628468
180Nahkabanjo160.2747.2733145214
181nihististi160613916440
182Jorma Teräs159.6559.653616444
183plektra159.6353.63368584
184Veslagas159.5749.573024524
185Holmgård159.5351.533612528
186hyvä häviäjä158.8838.8836205212
187asian-tunti-a158.748.73685016
Lapa10158.757.73325016
189Maksimi158.6558.65368524
190Binääripyhimys158.436.436145418
191Manc158.3543.3533125218
192Speedy157.7543.753612588
193Geejuna157.6552.653324408
194Job157.545.536204016
195Ormu157.0459.043612464
196el Blanco157.0255.023618444
197Arto Mannonen156.9156.91364528
198INKMAN156.7251.723914448
199Jack the Ripper156.6856.683614464
200Yltiöoptimisti156.6352.63368528
201JortsuOde156.4765.47398404
202lörtsy155.8561.853614404
203Janiho155.7551.753614504
204Molo Toure155.4845.483614528
205Boomhauer155.4549.4536204010
206Chuck154.4846.483622464
207Ianway154.4147.412714588
208marsu154.1849.183914520
209#11153.9341.93368608
210TMK153.950.93918388
211Ameobi153.655.636124010
212Jalitmane10153.341.336204016
213mrtactic153.1950.193910468
21413ergkamp152.4449.4433164014
215watkuli152.342.33616580
216ALPPIK152.2249.223314524
217rulezman151.5559.55368444
218Bamsenaattori151.1651.163612520
219nahkaparturi151.0237.023026508
220Ribun150.9746.973614468
221Andreas150.8354.833684012
etutolppa18150.8345.8339144012
223ribaff150.5556.553610408
Suvi150.5544.553620464
225Enzo Scifo150.4644.463085810
226IiVee150.4446.44362588
227Marko Myyry150.0544.0536203416
228qlizz149.9257.923612404
229joonas.k149.1343.133614524
230jormakaariainen148.8954.893614440
231Jude10148.854.83618328
232AnHat148.3552.353612408
233PawnStar147.9548.95334584
234GaLi147.5246.523320408
235Julkea bulbul147.3264.323312344
236Mortimer147.2544.2533204010
237Ia146.9345.933318464
238teeksonen146.940.9368584
239Liehari50146.8854.88366464
240ikeri146.342.33624404
241Vince146453912464
242torki145.753.73683810
243Erityistapaus145.6140.6127244212
244Tumba145.652.63916344
245Tiksa145.540.533204012
246Vernuri144.9557.953314400
247Premiere144.7342.733612468
248Edmundo144.648.63612408
249Effenberg144.4537.453320468
250Partisaani144.339.33316524
251Simba144.2750.273614404
252Virkamies78143.3545.3536163412
253Nautakansleri143483384014
254Takaakierto142.9454.943010444
255Luan142.8446.843012468
256Finnish Kebab142.843.833203412
257Sukillepotkija142.6356.634214264
258Heiska142.4547.453320348
259maakato142.0154.013612328
260Mendoooza141.9540.953318464
261LahenNjr141.0337.0336144014
262Knappe139.4350.433312404
263Wilhelm85138.0545.053316404
264stqlu138.0244.02368446
265mustajoki137.7642.76336524
266Merlin136.4553.453312380
267Kanuuna-Keen135.4347.433612400
268kosh134.7839.782716520
269FCLegirus133.9845.98366460
270lahana132.0854.083612264
271mcAll130.6854.68366340
272segundamano128.9456.943662010
273Kemisti128.6836.683618344
274E-Lova127.8550.85398264
275Kui Kui124.3340.33308388
276jööti-jäbä121.8448.84334324
277Bunuel121.447.43012320
278hzn4000118.1242.12368320
279Mesi117.0531.05368384
280Omien maalien erikoismies111.445.43012240
281filippo10303324388
Harrastesarja
0vehka1196.6567.6539205218
0Beth171.846.833204626
0DiaVoLoAC186.268.23624508
0Skege1704830245810
0Litranen200.962.93622728
0huckerby150.0553.053322348
Vekara168.9574.9536143410

Skaban kärjesssä:
1. peli: INKMAN 6.40
2. peli: JaakobH 9.05
3. peli: thiou, etutolppa18, Jude10 11.50
4. peli: Sergei Analtov, el Blanco 15.60
5. peli: Sergei Analtov 19.75
6. peli: Sergei Analtov 21.55
7. peli: Sergei Analtov 25.08
8. peli: kalevi lagerstam 25.51
9. peli: marcelo vieira da silva 29.16
10. peli: Pumba   32.08
11. peli: Pumba 32.08
12. peli: Pumba 37.38
13. peli: Pumba 38.38
14. peli: Juhana 42.46
15. peli: Juhana 46.63
16. peli: Juhana 49.43
17. peli: Juhana 54.43
18. peli: Juhana 54.43
19. peli: Juhana 59.38
20. peli: Juhana 64.38
21. peli: Juhana 69.99
22. peli: Juhana 76.56
23. peli: Juhana 77.56
24. peli: Juhana 77.56
26. peli: Juhana 80.56
28. peli: Juhana 87.16
30. peli: Juhana 101.33
32. peli: Juhana 105.33
34. peli: Juhana 118.93
36. peli: Juhana 123.73 (alkusarja)
37. peli: Betnley 123.79
38. peli: Sergei Analtov 129
39. peli: Sergei Analtov 135
40. peli: Sergei Analtov 141
41. peli: Sergei Analtov 147
42. peli: Sergei Analtov 153
43. peli: Sergei Analtov 153
44. peli: Juhana 153.73
45. peli: Juhana 163.73
46. peli: Juhana 163.73
47. peli: Juhana 171.73
48. peli: Emile 180.99
49. peli: Emile 194.99
50. peli: Emile 210.99
51. peli: Emile 210.99
LOPPUTULOKSET: Emile 216.99

Jatkoveikkaukset:
NeljännesvälierätPuolivälierätVälierätFinaaliMestari
ARanska286281261148101
ASveitsi27247100
ARomania1415100
AAlbania241000
BEnglanti2862571427019
BVenäjä18944410
BWales17433621
BSlovakia12929000
CSaksa285282245147118
CPuola27920753193
CUkraina12911100
CPohjois-Irlanti263000
DEspanja27924017210317
DKroatia26412752163
DTurkki16115820
DTsekki799000
EItalia282174652818
EBelgia27617853143
ERuotsi21537710
EIrlanti290000
FPortugali28314856192
FItävalta2561221321
FIslanti20836400
FUnkari212000

Maalintekijä- ja alkusarjaveikkaukset jouduttiin heivaamaan toiseen viestiin:
http://futisforum2.org/index.php?topic=194330.msg10315270#msg10315270
« Viimeksi muokattu: 11.07.2016 klo 17:40:48 kirjoittanut Tiksa »
Bunuel

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Kansandemokraattinen jalkapallo


Vastaus #1 : 04.05.2016 klo 13:52:27

Mielestäni MM-kisoissa oli loistava systeemi kertoimineen, sille Ylos
Tiksa

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: KuPS, Huuhkajat, PSG, HJK, Brønshøj, Brentford


Vastaus #2 : 10.05.2016 klo 11:03:40

Varmaan olisi kohta aika pistää pystyyn kisaveikkaus.

Mennäänkö samalla formaatilla kuin viimeksi MM-kisoissa vai onko muutostoiveita?
http://futisforum2.org/index.php?topic=167683.0

Onko missään tietoja mitä palkintoja jaetaan? Viimeksihän mm-kisoissa oli ongelmia kuin kisojen tähdistöjoukkuetta ei nimetty yksiselitteisesti.


Avaan veikkauksen tänään:

Teen pari pientä muutoksia:
- jatkopelin painoarvoa lasketaan hieman (e: koska alkusarjassa on vähemmän pelejä kuin 32 joukkueen mm-kisoissa)
- veikattavaksi tulee myös loppuottelun tuomari (e: koska aika monta muuta palkintoveikkausta jää pois)

Alkusarjan peleihin kertoimet tältä aamulta William Hilliltä:
(Ensimmäinen, jonka Google antoi "euro 2016 odds" haulla.)

   10.6.   22:00      Ranska   -   Romania      1.4      4      8   
   11.6.   16:00      Albania   -   Sveitsi      5.5      3.3      1.65   
   11.6.   19:00      Wales   -   Slovakia      2.45      2.87      3   
   11.6.   22:00      Englanti   -   Venäjä      2      3.1      3.75   
   12.6.   16:00      Turkki   -   Kroatia      3.3      3.1      2.15   
   12.6.   19:00      Puola   -   Pohjois-Irlanti      1.8      3.2      4.5   
   12.6.   22:00      Saksa   -   Ukraina      1.53      3.75      6   
   13.6.   16:00      Espanja   -   Tsekki      1.53      3.75      6   
   13.6.   19:00      Irlanti   -   Ruotsi      2.8      3      2.5   
   13.6.   22:00      Belgia   -   Italia      2.45      2.9      3   
   14.6.   19:00      Itävalta   -   Unkari      1.8      3.2      4.5   
   14.6.   22:00      Portugali   -   Islanti      1.65      3.3      5.5   
   15.6.   16:00      Venäjä   -   Slovakia      1.73      3.25      4.2   
   15.6.   19:00      Romania   -   Sveitsi      3.4      3.25      1.91   
   15.6.   22:00      Ranska   -   Albania      1.17      6      10   
   16.6.   16:00      Englanti   -   Wales      1.8      3.1      4   
   16.6.   19:00      Ukraina   -   Pohjois-Irlanti      1.8      3.1      4   
   16.6.   22:00      Saksa   -   Puola      1.57      3.5      5   
   17.6.   16:00      Italia   -   Ruotsi      1.95      3.1      3.5   
   17.6.   19:00      Tsekki   -   Kroatia      3      3      2.2   
   17.6.   22:00      Espanja   -   Turkki      1.61      3.5      4.5   
   18.6.   16:00      Belgia   -   Irlanti      1.57      3.3      5.5   
   18.6.   19:00      Islanti   -   Unkari      2.2      3      3   
   18.6.   22:00      Portugali   -   Itävalta      2.15      3.1      3   
   19.6.   22:00      Sveitsi   -   Ranska      4.33      3.4      1.67   
   19.6.   22:00      Romania   -   Albania      2      3      3.4   
   20.6.   22:00      Slovakia   -   Englanti      4.8      3.6      1.57   
   20.6.   22:00      Venäjä   -   Wales      2.2      3      3   
   21.6.   19:00      Ukraina   -   Puola      2.7      3      2.37   
   21.6.   19:00      Pohjois-Irlanti   -   Saksa      10      6      1.17   
   21.6.   22:00      Kroatia   -   Espanja      3.75      3.2      1.83   
   21.6.   22:00      Tsekki   -   Turkki      2.62      2.9      2.5   
   22.6.   19:00      Unkari   -   Portugali      6      3.6      1.5   
   22.6.   19:00      Islanti   -   Itävalta      3.3      3.1      2   
   22.6.   22:00      Italia   -   Irlanti      1.61      3.3      5   
   22.6.   22:00      Ruotsi   -   Belgia      3.8      3.25      1.8   
                                 
« Viimeksi muokattu: 10.06.2016 klo 23:37:49 kirjoittanut Tiksa »
Laitalinkki

Poissa Poissa


Vastaus #3 : 10.05.2016 klo 11:37:49

Avaan veikkauksen tänään:                  

Tiksalle Ylos Tuoppi
Litt45

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: HJK, ManU


Vastaus #4 : 10.05.2016 klo 13:29:56

Hyvää duunia Ylos

Jossain toisessa topicissa oli linkitetty tämä group stage simulator, jota voi käyttää apuna veikkausten tekemisessä.
marcelo vieira da silva

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Morbo


Vastaus #5 : 27.05.2016 klo 18:30:19

Joku oli laittanut vain kolme pelaajaa maalintekijäveikkaukseen. Tasoituksen antamiselle Ylos
vasurinho

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Musta/valkotelevisioissa oikealle hyökkäävä Suomi


Vastaus #6 : 27.05.2016 klo 22:01:52

Mielestäni MM-kisoissa oli loistava systeemi kertoimineen, sille Ylos

Kyä tää on tuopin arvonen, Tiksalle Tuoppi
1934

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: ToTa & TP-47


Vastaus #7 : 28.05.2016 klo 09:25:37

Ainaki kahella veikkaajalla näky olevan Varane vielä veikkaukissa mukana, vaikka mies on ilmeisesti sivussa.
XTB

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Més que un Palloseura


Vastaus #8 : 28.05.2016 klo 10:24:26

Ainaki kahella veikkaajalla näky olevan Varane vielä veikkaukissa mukana, vaikka mies on ilmeisesti sivussa.

Hep, korjaillaan noita sitten, kunhan lopullisesti EM-rosterit ovat selvillä.
___

Tiksalle tuoppitypyn tarjoilemana Tuoppi.
XTB

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Més que un Palloseura


Vastaus #9 : 30.05.2016 klo 21:34:11

Juhanalla mielenkiintoinen valinta kisojen parhaaksi pelaajaksi - ja yhdeksi maalitykeistä - ottaen huomioon hänen alkulohko-otteluveikkauksensa. Vai unohtuiko pelaajan kansallisuus?
vasurinho

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Musta/valkotelevisioissa oikealle hyökkäävä Suomi


Vastaus #10 : 30.05.2016 klo 23:18:06

Juhanalla mielenkiintoinen valinta kisojen parhaaksi pelaajaksi - ja yhdeksi maalitykeistä - ottaen huomioon hänen alkulohko-otteluveikkauksensa. Vai unohtuiko pelaajan kansallisuus?

Tai sitten Robert vain on Juhanan mielestä kisojen paras pelaaja
Effenberg

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Bayern München


Vastaus #11 : 31.05.2016 klo 05:00:33

Mistä muuten löytyisi paras kisaennakko, jossa olisi todennäköisimmät aloituskentälliset jokaiselta maalta?
tursas

Poissa Poissa


Vastaus #12 : 31.05.2016 klo 07:01:49

Mistä muuten löytyisi paras kisaennakko, jossa olisi todennäköisimmät aloituskentälliset jokaiselta maalta?

Tossa puolen vuoden takaa Predicted lineups for every EURO 2016 contender

UEFAn Euro 2016 sivut on muutenkin hyvät ja löytyy tuoreempaakin settiä, esim. 7h takaa Puola preview: http://www.uefa.com/uefaeuro/news/newsid=2369885.html

Guardian-tason ennustuksia kuuden suuren aloituksista parin kuukauden takaa: https://www.theguardian.com/football/2016/mar/28/euro-2016-england-france-spain-germany-belgium-italy-starting-xi

Joku espn ja goal.com varmaan natsaa myös.

Itse tykkään selata myös liittojen sivuja ja suosikkimaiden medioita. Tämä tosin vaatii liikaa aikaa ja kielolitaitoa ja paikallistuntemusta, joten forumille huutelemalla saa sen parhaan kisaennakon tietysti.

Yks oikoreitti ois napata jokasesta lohkosta yks maa ja tsekata jostain heidän urheilujulkaisustaan lohkoennakko.
Jack the Ripper

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: IF Gnistan, Jokerit FC, Oakland Raiders


Vastaus #13 : 31.05.2016 klo 16:58:06

Finalistit (2)
Englanti
Saksa
   
Euroopan mestari (1)   
Ranska

???
Laitalinkki

Poissa Poissa


Vastaus #14 : 31.05.2016 klo 17:32:12

???

Lainaus Tiksan avausviestistä:

Uutinen
Veikkausten ei tarvitse olla loogisia. Voit siis esim. veikata finalisteiksi Ranskaa ja Saksaa ja mestariksi Puolaa.
Bunuel

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Kansandemokraattinen jalkapallo


Vastaus #15 : 03.06.2016 klo 12:41:31

Paljon kohua herättänyt MM-kisaveikkaukseni on saanut perillisen. Pelaajavalinnat vielä tekemättä mutta kaavion eteneminen ja mestari on jo selvillä Ylos Ei muuta ku kisat käyntiin!
McManaman

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Liverpool


Vastaus #16 : 03.06.2016 klo 13:55:59

Kylläpäs Englannille riittää luottoa foorumilla. Englanti on tällä vuosituhannella ottanut Espanjalta ikuisen alisuorittajan viitan, joten eiköhän se kulli jää löysäksi kuin lasagne Spurs pelaajien housuissa tälläkin kertaa.
Tiksa

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: KuPS, Huuhkajat, PSG, HJK, Brønshøj, Brentford


Vastaus #17 : 04.06.2016 klo 00:21:17

Muutamia nopeita poimintoja silmiin osuineista virheistä:

LahenNjr harjoitelkoon kuuteentoista laskemista. (Veikattuna alkulohkoista jatkoon 18 joukkuetta.)
Led L Kid voi toki veikata myös toisen joukkueen finaaliin.
Partisaani ja Merlin tarkastakoon pelaako Slovenia kisoissa. (Kyllä mä arvaan mitä te tarkoitatte, mutta ...)

Ei kannata laskea sen varaan, että mä tulen huomauttamaan täällä tai yksityisviestillä virheistä, vaan tarkastaa ne veikkaukset ihan itse.
J1022V

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Sarjanousijat


Vastaus #18 : 04.06.2016 klo 11:06:27

Mielenkiintoista, että aika monessa tähdistökentällisessä on pelaajia joukkueista, jotka kaavion mukaan pääsisivät pisimmillään puolivälieriin. Eikös pääasiassa noihin tähdistökentällisiin valita vaan semifinaali- ja finaalijoukkueiden pelaajia, mitä nyt aina silloin tällöin joku James Rodriguez aikaisemmilta kierroksilta.

Mutta eipä näiden tosiaan tarvinnut loogisia olla. Kai tuokin on tapa hajauttaa vastukset ja parantaa todennäköisyyksiä.
Tiksa

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: KuPS, Huuhkajat, PSG, HJK, Brønshøj, Brentford


Vastaus #19 : 05.06.2016 klo 02:45:03

Mielenkiintoista, että aika monessa tähdistökentällisessä on pelaajia joukkueista, jotka kaavion mukaan pääsisivät pisimmillään puolivälieriin. Eikös pääasiassa noihin tähdistökentällisiin valita vaan semifinaali- ja finaalijoukkueiden pelaajia, mitä nyt aina silloin tällöin joku James Rodriguez aikaisemmilta kierroksilta.

Kuudentoista joukkuueen em-kisoissa valinnat tähdistöön joukkueen sijoituksen mukaan menivät seuraavasti:

2012:
mestari (espanja) 10
hopea (italia) 4
hävinneet semifinalistit (saksa, portugali) 7
muut 2

2008:
mestari (espanja) 9
hopea (saksa) 3
hävinneet semifinalistit (venäjä, turkki) 5
muut 6

2004:
mestari (kreikka) 5
hopea (portugali) 4
hävinneet semifinalistit (hollanti, tsekki) 4
muut 10

2000:
mestari (ranska) 7
hopea (italia) 6
hävinneet semifinalistit (portugali, hollanti) 6
muut 3

1996:
mestari (saksa) 3
hopea (tsekki) 3
hävinneet semifinalistit (ranska, englanti) 8
muut 4

Eli painotus on top-4 joukkueissa varsinkin silloin kun ne ovat "odotettuja" joukkueita, mutta jos siellä on yllättäjiä ja joku suurmaa tippuu, niin kyllä sieltä aina muutama suurmaiden tähtipelaaja nostetaan mukaan.

Lainaus
Mutta eipä näiden tosiaan tarvinnut loogisia olla. Kai tuokin on tapa hajauttaa vastukset ja parantaa todennäköisyyksiä.

Sinällään mä en ymmärrä miksi vastauksia kannattaisi hajauttaa todennäköisyyksiä. Itse mä en tämänkaltaisessa kisassa jaksaisi kiinnostua olenko 70. vai 170. Jos kärkisijoista aikoo kamppailla niin paras taktiikka siihen lienee ottaa näkemys mestarista ja vetää koko veikkaus loogisesti sen mukaan: esim. Saksa mestariksi ja runsaasti saksalaisia pelaajia tähdistöön.
Kratos

Poissa Poissa


Vastaus #20 : 05.06.2016 klo 09:49:40

Sinällään mä en ymmärrä miksi vastauksia kannattaisi hajauttaa todennäköisyyksiä. Itse mä en tämänkaltaisessa kisassa jaksaisi kiinnostua olenko 70. vai 170. Jos kärkisijoista aikoo kamppailla niin paras taktiikka siihen lienee ottaa näkemys mestarista ja vetää koko veikkaus loogisesti sen mukaan: esim. Saksa mestariksi ja runsaasti saksalaisia pelaajia tähdistöön.


Sama. Reilu hajotus on varma tapa menettää kärkipäänsijoituksia lopuksi.

OHTO

Poissa Poissa


Vastaus #21 : 05.06.2016 klo 16:41:16

Kaneen näyttäisi olevan kova luotto vaikka näytöt majutasolla vaatimattomat. Ei tule tekemään kahta börsää enempää eikä ole lähelläkään all starsia.
Tiksa

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: KuPS, Huuhkajat, PSG, HJK, Brønshøj, Brentford


Vastaus #22 : 07.06.2016 klo 02:55:12

Pistetääs vähän väliaikastatistiikkaa. (Tämä jäänee ainoaksi katsaukseksi ennen perjantaita.)

Ekat 132 veikkaajaa veikkaisivat alkulohko-otteluita seuraavasti:

         1      X      2   
   Ranska   -   Romania      121      10      1   
   Albania   -   Sveitsi      2      27      103   
   Wales   -   Slovakia      45      67      20   
   Englanti   -   Venäjä      100      29      3   
   Turkki   -   Kroatia      5      50      77   
   Puola   -   Pohjois-Irlanti      127      4      1   
   Saksa   -   Ukraina      128      2      2   
   Espanja   -   Tsekki      114      14      4   
   Irlanti   -   Ruotsi      7      57      68   
   Belgia   -   Italia      18      88      26   
   Itävalta   -   Unkari      104      22      6   
   Portugali   -   Islanti      100      26      6   
   Venäjä   -   Slovakia      58      57      17   
   Romania   -   Sveitsi      8      46      78   
   Ranska   -   Albania      127      4      1   
   Englanti   -   Wales      108      20      4   
   Ukraina   -   Pohjois-Irlanti      64      60      8   
   Saksa   -   Puola      92      36      4   
   Italia   -   Ruotsi      77      49      6   
   Tsekki   -   Kroatia      10      33      89   
   Espanja   -   Turkki      107      20      5   
   Belgia   -   Irlanti      117      11      4   
   Islanti   -   Unkari      84      41      7   
   Portugali   -   Itävalta      66      49      17   
   Sveitsi   -   Ranska      3      36      93   
   Romania   -   Albania      71      49      12   
   Slovakia   -   Englanti      6      29      97   
   Venäjä   -   Wales      39      61      32   
   Ukraina   -   Puola      6      47      79   
   Pohjois-Irlanti   -   Saksa      1      3      128   
   Kroatia   -   Espanja      21      53      58   
   Tsekki   -   Turkki      17      66      49   
   Unkari   -   Portugali      5      8      119   
   Islanti   -   Itävalta      21      54      57   
   Italia   -   Irlanti      118      12      2   
   Ruotsi   -   Belgia      13      40      79   
                        

Ja maiden menestyksestä arvioitiin seuraavaa:

               Neljännesvälierät      Puolivälierät      Välierät      Finaali      Mestari   
   A      Ranska      132      130      122      65      39   
   A      Sveitsi      123      25      1      0      0   
   A      Romania      70      2      0      0      0   
   A      Albania      8      1      0      0      0   
   B      Englanti      132      121      67      35      11   
   B      Venäjä      91      24      4      1      0   
   B      Wales      79      17      1      1      1   
   B      Slovakia      55      8      0      0      0   
   C      Saksa      131      131      119      72      58   
   C      Puola      130      97      23      8      1   
   C      Ukraina      64      2      0      0      0   
   C      Pohjois-Irlanti      7      1      0      0      0   
   D      Espanja      129      111      84      50      11   
   D      Kroatia      123      56      20      4      0   
   D      Turkki      75      5      2      1      0   
   D      Tsekki      39      8      0      0      0   
   E      Italia      130      76      21      10      8   
   E      Belgia      126      88      27      7      2   
   E      Ruotsi      102      18      3      0      0   
   E      Irlanti      12      0      0      0      0   
   F      Portugali      129      65      26      8      0   
   F      Itävalta      116      55      7      2      1   
   F      Islanti      93      13      1      0      0   
   F      Unkari      13      2      0      0      0   
                                          

Tiksa

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: KuPS, Huuhkajat, PSG, HJK, Brønshøj, Brentford


Vastaus #23 : 07.06.2016 klo 03:06:42

Maalintekijät   
Thomas Müller   111
Robert Lewandowski   89
Antoine Griezmann   80
Cristiano Ronaldo   69
Harry Kane   67
Álvaro Morata   34
Romelu Lukaku   26
Mario Mandžukić   24
Zlatan Ibrahimović   21
Olivier Giroud   19
Mario Gómez   15
Kevin De Bruyne   11
Gareth Bale   10
Jamie Vardy   9
Artem Dzyuba   7
Graziano Pellè   7
Dimitri Payet   7
Marc Janko   6
Marko Arnautović   6
Eden Hazard   5
Wayne Rooney   4
Anthony Martial   3
Toni Kroos   3
Mesut Özil   2
Pedro   2
André-Pierre Gignac   1
Aritz Aduriz   1
Martin Harnik   1
Fyodor Smolov   1
André Schürrle   1
Sam Vokes   1
Cesc Fàbregas   1
Daniel Sturridge   1
Hakan Çalhanoğlu   1
Ivan Perišić   1
Nikola Kalinić   1
Daniele De Rossi   1
David Silva   1
Arkadiusz Milik   1
Nolito   1
Blaise Matuidi   1

Kisojen paras pelaaja
Antoine Griezmann   23
Paul Pogba   22
Thomas Müller   21
Robert Lewandowski   11
Harry Kane   8
Mesut Özil   8
Dimitri Payet   4
Manuel Neuer   4
Cristiano Ronaldo   4
Andrés Iniesta   4
Kevin De Bruyne   2
Gianluigi Buffon   2
Eden Hazard   2
David Alaba   2
Anthony Martial   2
Zlatan Ibrahimović   1
Koke   1
Joe Hart   1
Daniele De Rossi   1
Wayne Rooney   1
Dele Alli   1
Hugo Lloris   1
Wayne Hennessey   1
Ivan Rakitić   1
Olivier Giroud   1
Blaise Matuidi   1
Álvaro Morata   1

Loppuottelun tuomari
Nicola Rizzoli   34
Mark Clattenburg   24
Björn Kuipers   21
Viktor Kassai   14
Cüneyt Çakır   13
Clément Turpin   10
Felix Brych   5
Jonas Eriksson   4
Carlos Velasco Carballo   2
Svein Oddvar Moen   1
Ovidiu Hațegan   1
Collina   1
Martin Atkinson   1

All-Stars joukkue   
Thomas Müller   101
Paul Pogba   87
Antoine Griezmann   86
Sergio Ramos   72
Robert Lewandowski   67
Manuel Neuer   59
Mats Hummels   58
Jérôme Boateng   54
Harry Kane   45
Jordi Alba   36
Toni Kroos   35
Laurent Koscielny   34
Patrice Evra   34
Cristiano Ronaldo   33
Dimitri Payet   30
Hugo Lloris   28
Kevin de Bruyne   27
Łukasz Piszczek   25
Luka Modrić   24
Mesut Özil   24
Joe Hart   20
Andrés Iniesta   20
Chris Smalling   17
Juanfran   17
David Alaba   17
Gareth Bale   14
Eden Hazard   13
Bacary Sagna   12
Ivan Rakitić   12
Sergio Busquets   12
Álvaro Morata   12
Gianluigi Buffon   11
Toby Alderweireld   11
Nathaniel Clyne   10
Darijo Srna   9
Giorgio Chiellini   9
Jonas Hector   8
Pepe   8
Blaise Matuidi   8
Koke   8
Dele Alli   8
Danny Rose   7
Leonardo Bonucci   7
Vincent Kompany   7
Cesc Fàbregas   7
Mario Mandžukić   7
Jan Vertonghen   6
Gerard Piqué   6
Gary Cahill   6
Zlatan Ibrahimović   6
Grzegorz Krychowiak   6
David Silva   6
Romelu Lukaku   6
Olivier Giroud   6
Jakub Błaszczykowski   5
Anthony Martial   5
Wayne Rooney   5
Jamie Vardy   5
Thibaut Courtois   4
David de Gea   4
Ricardo Rodríguez   4
Christian Fuchs   4
Stephan Lichtsteiner   4
Mario Gómez   4
Emre Can   3
Kamil Glik   3
Radja Nainggolan   3
Jack Wilshere   3
N'Golo Kanté   3
Thiago Motta   3
Danijel Subašić   2
Kyle Walker   2
Andrea Barzagli   2
César Azpilicueta   2
Vieirinha   2
Vedran Ćorluka   2
Eric Dier   2
John Stones   2
Igor Smolnikov   2
André Schürrle   2
Daniele De Rossi   2
Sami Khedira   2
Mario Götze   2
Lukas Podolski   2
Raheem Sterling   2
Yannick Ferreira Carrasco   2
Bastian Schweinsteiger   2
Graziano Pellè   2
Wojciech Szczęsny   1
Robert Almer   1
Wayne Hennessey   1
Dani Carvajal   1
Philipp Lahm   1
Caner Erkin   1
Lucas Digne   1
Antonio Rüdiger   1
Raphaël Varane   1
Ricardo Carvalho   1
Šime Vrsaljko   1
Martin Hinteregger   1
Aleksandar Dragović   1
Thomas Vermaelen   1
Raphael Varane   1
Gylfi Sigurðsson   1
Georgi Shchennikov   1
Sergei Ignashevich   1
Samuel Umtiti   1
Raphaël Guerreiro   1
Hakan Çalhanoğlu   1
Ross Barkley   1
Martin Harnik   1
Zlatko Junuzović   1
Marco Reus   1
Igor Denisov   1
André Gomes   1
Axel Witsel   1
Aaron Ramsey   1
João Moutinho   1
Karim Bellarabi   1
Pedro   1
Marko Arnautović   1
Ivan Perišić   1
Alessandro Florenzi   1
Nani   1
Antonio Candreva   1
Kamil Grosicki   1
Alfreð Finnbogason   1
Artem Dzyuba   1
Aritz Aduriz   1
Sam Vokes   1
Daniel Sturridge   1
Marc Janko   1

Esim. Vincent Kompanya (tai Varanea tai Lahmia tai Reusia) veikanneet varmaan haluavat tarkastella veikkaustaan vielä kerran.
« Viimeksi muokattu: 07.06.2016 klo 03:09:57 kirjoittanut Tiksa »
George Beast

Paikalla Paikalla


Vastaus #24 : 07.06.2016 klo 13:48:53

Edmundon näkemys Englannin ja Harry Kanen ylivoimasta tuli hieman puskista mutta Tuoppi
 
Sivuja: [1] 2 ... 15
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines