FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
02.12.2023 klo 23:46:03 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset: Foorumi aukeaa nopeasti osoitteella ff2.fi!
 
Yhteys ylläpitoon: ff2 ät futisforum2 piste org

Sivuja: [1] 2
 
Kirjoittaja Aihe: Täällä seuraamme erotuomari Svein Oddvar Moenin urakehitystä  (Luettu 26707 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
Toldo

Poissa Poissa


: 08.10.2016 klo 16:41:24

En tiedä onko oikea osio tälle topicille, ja modet lukottakoon jos niin parhaaksi näkevät, mutta itseäni ainakin kiinnostaisi seurata millaisiin kansainvälisiin otteluihin (seura- ja maajoukkuetasolla) tämä sankari vielä pääsee ja miten niissä suoriutuu.

Isossa kuvassahan tämä Islanti-Suomi oli toki pienen kategorian ottelu ja pahempiakin virheitä on sattunut paljon kovemmillekin tekijämiehille. Haluan kuitenkin uskoa että jokainen tällainen iso virhe vaikuttaa tuomareiden "track recordiin", kun huippuotteluiden tuomarivastuita jaetaan. Tälle sankarillehan näitä toilailuja on sattunut ennenkin.

Se lienee ainakin selvää, että Suomen otteluissa herraa ei vähään aikaan nähdä. Ei siksi että Suomella jotain valtaa tai merkitystä olisi, mutta FIFA:lla tai UEFA:lla tuskin on erityistä halua juuri tätä herraa asettaa Suomen otteluiden tuomariksi, kun historia on tiedossa ja vaihtoehtoja on paljon muitakin. Mielelläni tietysti näkisin miten lämpimän vastaanoton Moen saisi Suomen kotiottelussa.
« Viimeksi muokattu: 08.10.2016 klo 16:44:52 kirjoittanut Toldo »
Budjettiriihen alijäämä

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Virkaintoiset narikkahapettajat, uhritietoisuus


Vastaus #1 : 08.10.2016 klo 18:08:58

Melkein voisi stickyksi laittaa...?
Aikas vekkuleita kertomuksia ovat mm. nuo Saksa-Skotlanti-läpät puoli minuuttia ennen lisäajan loppua päätettyine peleine kesken kiimaisimman loppurynnistyksen, sun muut tapahtumat.
rysty

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Suomi, България & muut altavastaajat


Vastaus #2 : 08.10.2016 klo 22:28:10

Saisiko linkkiä missä näistä vekkuleista sattumuksista voi lukea lisää?
D mies

Poissa Poissa


Vastaus #3 : 15.10.2016 klo 13:48:17

Ystävämme Svein Oddvar taas työn touhussa sunnuntai-iltana Vålerenga-Stabäk -tasitossa: http://nr.soccerway.com/matches/2016/10/16/norway/eliteserien/valerengen-idrettsforeningen/stabak-idrettsforening/2175283/?ICID=PL_MS_10

Noh, enpä tietysti odottanutkaan, että Islannin kohelluksella miehen kotimaan uraan mitään vaikutusta olisi, mutta enpä juuri usko kv-urankaan siihen tyssäävän.
Jack

Poissa Poissa


Vastaus #4 : 31.10.2016 klo 12:30:12

Moenille ei kv-matseja (CL tai EL) tällä(kään) viikolla, ainoa Elite-ryhmän tuomari joka ei ole viheltänyt yhtään Champions league -(lohkovaihe)matsia tällä kaudella. Joulukuun alkupuolella tulee kuulemma seuraavat kategoriamuutokset, jolloin nähdään jatkaako Elitenä (eli onko vain väliaikaisesti koirankopissa kunnes oppii nostamaan punaisen erotuomarin koskemattomuuden loukkaamisesta).

« Viimeksi muokattu: 31.10.2016 klo 21:32:10 kirjoittanut Jack »
Toldo

Poissa Poissa


Vastaus #5 : 31.10.2016 klo 18:04:53

Siis onko UEFA:n hyllytyksen ainoa virallinen syy se ettei Moisander saanut punaista korttia?  :D Alas

Pätevä peruste tuokin, mutta eikö täysin väärin perustein hyväksytty "maali" ole kaiken järjen mukaan vielä raskauttavampi peruste?
Jack

Poissa Poissa


Vastaus #6 : 31.10.2016 klo 21:31:45

Siis onko UEFA:n hyllytyksen ainoa virallinen syy se ettei Moisander saanut punaista korttia?  :D Alas

Pätevä peruste tuokin, mutta eikö täysin väärin perustein hyväksytty "maali" ole kaiken järjen mukaan vielä raskauttavampi peruste?

Ei mulla mitään tietoa mistään virallisista syistä ole (kysy Collinalta), mutta erotuomarin koskemattomuus on niin ehdoton (ja se sellaisena halutaan pitää), että se tuossa erotuomaritarkkailijan silmin oli varmaan se suurin moka (varsinkin kun se saattoi olla avustava joka "näki" pallon käyneen maalissa).

Esim tässä tapauksessa tuomarin kv-ura loppui tähän: http://www.dnaindia.com/sport/report-african-nations-cup-referee-suspended-after-head-butt-incident-1341672

Kun taas se ruotsalainen tuomari, joka hyväksyi Thierry Henry'n käsimaalin Irlantia vastaan FIFA 2010 -karsinnoissa pääsi lopputurnaukseen.

Timppa Lammas

Poissa Poissa


Vastaus #7 : 01.11.2016 klo 14:54:04

EIköhän se ole ihan selvä homma että jos ei osaa näitä pelejä puolueettomasti viheltää niin niitä ei sitten vihelletä. Vaikka järjestöt on korruptoituneita, ei nekään voi tämmöistä sormien läpi katsella. Moisander ei saanut punaista korttia koska tuomari tajusi itsekin mokanneensa mutta ei viitsinyt enää asiaa korjata. Mutta perusperiaate on, jos ei ole varma niin ei vihellä.
Jack

Poissa Poissa


Vastaus #8 : 01.11.2016 klo 18:47:18

Tuolta lisätietoa hyllytyksestä ja Moenin omat kommentit jos norja sujuu: http://www.tv2.no/a/8697441/

Mombasa

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Homovitun huutaminen


Vastaus #9 : 01.11.2016 klo 20:27:21

Sinänsä ihan ymmärrettävää, että hyllytyksen syynä on tuo Moisanderin tilanne. Periaatteessa siitä olisi aika brutaalia rankaista, ettei tuomari yksinkertaisesti vain näe tilannetta ja/tai kuten jossain viestissä todettiin, saattoi avustavalla olla osuutta asiaan. Moisanderin repiminen taas oli räikeää tuomarin koskemattomuuden loukkaamista ja tämä ei voinut jäädä tuomarilta huomaamatta. Ainoa huomioitava seikka tuomareiden virheissä ei siis ole virheiden seuraukset, vaan syyt niihin ja minkälaisia virheet ovat olleet.

Toki liikaa jos tulee virheitä, niin niistäkin hyllyä tottakai.

Toldo

Poissa Poissa


Vastaus #10 : 01.11.2016 klo 22:32:33

Sinänsä ihan ymmärrettävää, että hyllytyksen syynä on tuo Moisanderin tilanne. Periaatteessa siitä olisi aika brutaalia rankaista, ettei tuomari yksinkertaisesti vain näe tilannetta ja/tai kuten jossain viestissä todettiin, saattoi avustavalla olla osuutta asiaan.

Boldattuun sen verran että tuohan juuri on pahin virhe minkä tuomari voi tehdä, eli hyväksyä maalin vaikka ei näe ylittikö pallo maaliviivan. Hyllytyksen paikka ilman muuta ja varmasti se on tässä asiassa painanut, vaikka virallisesti niin ei sanotakaan.

Vähän luulen että tuo Moisanderin tilanne on ilmoitettu ainoaksi viralliseksi syyksi vain koska todellinen skandaali eli maalin hyväksyminen on jo hyssytelty pois julkisuudesta eikä sitä haluta enää turhanpäiten lähteä kaivelemaan.
« Viimeksi muokattu: 01.11.2016 klo 22:37:21 kirjoittanut Toldo »
Mombasa

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Homovitun huutaminen


Vastaus #11 : 02.11.2016 klo 05:15:50

Boldattuun sen verran että tuohan juuri on pahin virhe minkä tuomari voi tehdä, eli hyväksyä maalin vaikka ei näe ylittikö pallo maaliviivan. Hyllytyksen paikka ilman muuta ja varmasti se on tässä asiassa painanut, vaikka virallisesti niin ei sanotakaan.

Vähän luulen että tuo Moisanderin tilanne on ilmoitettu ainoaksi viralliseksi syyksi vain koska todellinen skandaali eli maalin hyväksyminen on jo hyssytelty pois julkisuudesta eikä sitä haluta enää turhanpäiten lähteä kaivelemaan.

Kuten edellisessä viestissäni jatkoin, virheen merkitys ei ole ainoa merkitsevä asia. Tuomarit vain joskus sattuvat näkemään väärin ja joskus se osuu hyvinkin merkittävään kohtaan. Mistään hyssytelystä tuskin kysymys, vaikka onhan tuo maalikin painanut vaakakupissa hyllytystä mietittäessä.
Jack

Poissa Poissa


Vastaus #12 : 05.12.2016 klo 12:59:50

Nyt on Moen saanut nimityksen kv-otteluun, torstaina Eurooppa-liigan AZ Alkmaar - Football Club Zenit.

Vekara

Poissa Poissa


Vastaus #13 : 05.12.2016 klo 13:05:03

On se niin väärin Alas
Billy the Badger

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: ФК «Вітрила» Сілтавуоренранта


Vastaus #14 : 05.12.2016 klo 13:08:51

Mielenkiinnolla seuraamme, sillä Gazpromilta ei voitelurahaa puutu. Ylos
D mies

Poissa Poissa


Vastaus #15 : 03.09.2017 klo 07:19:45

Höpiskö nuo eilen studiossa, että Moenin kv-pelit olis ohi?
S.K.

Paikalla Paikalla

Suosikkijoukkue: Klubi


Vastaus #16 : 03.09.2017 klo 08:05:44

Höpiskö nuo eilen studiossa, että Moenin kv-pelit olis ohi?
Höpisi. Selostaja muistaakseni mainitsi, että syynä olisi Moenin tiputtaminen pois kansainvälisten tuomareiden listalta.
Pääjehu

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: i Lupi


Vastaus #17 : 03.09.2017 klo 10:07:02

Yhtään tietämättä mitä studiossa on pölisty, Moen pudotettiin kesällä UEFA:n eliittikategoriasta ykköskategoriaan. Alennettiin siis, vaikka FIFA-lätkä rinnassa säilyykin. Kv-pelejä ei kylläkään ole tullut tämän kauden puolella.
esjonne_

Poissa Poissa


Vastaus #18 : 03.09.2017 klo 11:35:28

Oikeus tapahtui Ylos

Ihan sama vaikka hyllytysperuste oli se, ettei Moisanderille näytetty punaista. Hyvä, että tämä janari ei vihellyksillään pilaa (ainakaan hetkeen) kv-pelejä.
D mies

Poissa Poissa


Vastaus #19 : 08.10.2017 klo 13:30:17

Onpa ollut taas näemmä hommissa 28.9. Eurooppa-liigan pelissä Partizan-Kiovan Dynamo. Kyllähän noissa tuomarihommissa ilmeisestikin ilman hyllytystä aika raskaitakin yksittäisiä virheitä saa tehdä, jos muutoin toiminta on laadukasta.
Mombasa

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Homovitun huutaminen


Vastaus #20 : 08.10.2017 klo 14:19:32

Onpa ollut taas näemmä hommissa 28.9. Eurooppa-liigan pelissä Partizan-Kiovan Dynamo. Kyllähän noissa tuomarihommissa ilmeisestikin ilman hyllytystä aika raskaitakin yksittäisiä virheitä saa tehdä, jos muutoin toiminta on laadukasta.


Kova kierrätys olisi tuomareissa jos jokaisen ison virheen pistettäisiin pitkäksikin aikaa hyllylle. Toivottavasti tämä vittupää onnistuu kuitenkin pysymään poissa ainakin suomalaisten silmistä, sillä pelkän naaman näkeminen, tuo mieleen sellaiset traumat, että ei hyvää tee.
Laitalinkki

Poissa Poissa


Vastaus #21 : 19.10.2017 klo 22:52:18

Tänään Villarreal-Slavia Praha.
D mies

Poissa Poissa


Vastaus #22 : 13.12.2018 klo 13:39:33

Kesällä on vielä tuominnut Eurooppa-liigan karsintamatsin, mutta syksyn ja alkutalven peleissä eio ole enää näkynyt. Norjan liigan pelejä on vislannut. Mites nuo FIFA-tuomarinimitykset menee? Kalenterivuosittainko, eli kohta pitäs tulla ensi vuodelle uudet?

https://resources.fifa.com/image/upload/2017-refereeing-international-lists-2904162.pdf?cloudid=pqpqzgibhx16j51erpes
Vekara

Poissa Poissa


Vastaus #23 : 06.10.2021 klo 14:52:18

Viisi vuotta täyteen tänään. Edelleen tuoreessa muistissa.

Moen on tehnyt näköjään mukavan tilin Saudi-Arabiassa. Edelliset kaksi vuotta kuitenkin pelkästään kotimaan otteluita lukuun ottamatta Egyptin Supercupia.
« Viimeksi muokattu: 06.10.2021 klo 14:54:50 kirjoittanut Vekara »
D mies

Poissa Poissa


Vastaus #24 : 06.10.2021 klo 15:45:36

FC Hongan A-junnuissa pelasi Moen niminen jätkä. Teki mieli käydä kysymässä, onko sukua...

 
Sivuja: [1] 2
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa