Mitkä ovat kärkiporukat? Kuka voi yllättää?
Mutuillaan hieman viime kausien perusteella monen joukkueen nykytilanteesta sen enempää tietämättä.
Harjun Potku kamppaillee ensi kaudellakin sarjavoitosta. Runko on säilynyt pääosin kasassa ja perinteisesti tunkua on muualtakin harjoituskauden käynnistyessä kuluvan kuun aikana. Nähtäväksi jää nähdäänkö Potkulta yleensä vahvan alkukauden jälkeinen väliaikainen sulaminen myös tulevalla kaudella.
Nousu nuukahti hieman viime kauden lopulla kaiketi pelaajien muiden kiireiden takia(?), enkä kyllä tiedä mitään joukkueen tulevan kauden pelaajatilanteesta. Jos samoja pelureita nähdään, joukkue löytynee vähintään ylemmästä keskikastista.
JIlves oli edellisellä Nelosen visiitillään vakuuttava, mutta Kolmosessa meno oli liian kovaa. JIlveksen topikin perusteella tällä hetkellä asioita on vielä paikoin auki, mutta veikataan JIlves silti mukaan kärkikahinoihin. Omista junioreista on aiemminkin kasvanut uusia pelureita edustukseen ja osa sai ilmeisesti jo Kolmosessa vastuuta.
KaPa-51 on viime kausina ollut lähes varma kärkisijojen ja ylemmän keskikastin välimaastossa oleva joukkue. Pelaajamateriaali ei ensi kaudellakaan riittäne tosissaan sarjavoitosta kamppailuun, mutta sekoittavat varmasti sarjan voittokamppailua voittamalla muita kärkijoukkueita.
LPK on täysi mysteeri. Viime kausi oli melkoinen mahalasku pariin aikaisempaan verrattuna, joten nähtäväksi jää jatkaako joukkue nykyisellä kurssillaan vai palaako takaisin kärjen tuntumaan.
FCV II petrannee ensi kaudella ihan jo siitä syystä, että edustus putosi Kolmoseen. Edelliskerrallahan FCV II kamppaili alkukaudesta jopa kärkipaikasta, kun edustus pelasi sarjatasoa ylempänä.
Riemua voi povata suurimmaksi "yllättäjäksi", koska osa liikuntalaisista on aiemmin kuullun perusteella aikonut hypätä toimintaan mukaan joukkueen noustessa Neloseen. Tuon toteutumisasteesta riippuen Riemu voi kamppailla jopa sarjavoitosta.
FCK esitti viime kaudella paikoin hyviä otteita ja eteenpäinmenoa oli ainakin kahteen edelliskauteen verrattuna havaittavissa. Tuloksista löytyi kuitenkin paljon niukkoja tappioita, noita jos saavat käännettyä voitoiksi, kohenee sarjasijoitus useammankin pykälän eikä ylempi keskikastikaan olisi mahdoton ajatus.
KeuPasta on vaikea sanoa paljoa. Viime kaudella joukkueesta löytyi kyllä hyviä yksilöitä, mutta kokonaisuus tuntui jäävän vajaaksi.
MuurYstä en tiedä muuta kuin että karsintaottelussa FCV II:ta vastaan olivat pallollisesti ilmeisesti hieman alakynnessä, mutta käyttivät maalipaikkansa tehokkaasti. Puhtaasti tuon perusteella veikataan pääsylippua putoamiskamppailuun. Kunhan ei nähtäisi viime kauden HuKin kaltaista rämpimistä. Toki eiköhän näiden puheiden jälkeen joukkue esiinny edukseen.