Ihanko M13 vertaat Mikkolaa Colliniin?
Jos oikein yrittää niin saattaahan tämän heiton humoristisuus olla tuosta nähtävissä. En tietenkään vertaa, vaikka tilanteen ollessa päällä tuo lähimmäksi osuukin. Perusajatuksena täysin naurettavaa, että liigassa pelaava pelaaja käy pelaamassa alemmassa sarjassa, saati ratkaisemassa liigasta tippuvia tai sinne nousevia jossain muissa väreissä,kuin omissaan. Mikään ei selitä sitä, että nousun ja tippumisen ratkaisevassa ottelussa toisen joukkueen avauksessa nähtiin viisi ( jumalauta 5) kolmannen osapuolen pelaajaa. Se on ollutta ja mennyttä ja juurikin siksi osa historiaa, mitä sitä kieltämään. Nythän JyPK on näyttänyt kuuluvansa liigaan eli strategia selvästi toimi, vaikka se täysin lajin arvojen vastainen olikin.
Pelituntumaa ja kokemusta hankitaan jalkapallossa yleensä toisin tavoin. Hyvin harvalla joukkueella on mahdollisuus järkevään kakkosjoukkuetoimintaan eikä näidenkään välillä nähdä suurta pelaajaliikennettä saman kauden sisällä. Nyt asia on meillä kierretty ja väistetty ja näitä tapauksia nähdään ympäri Suomen myös jatkossa. Toimintaa ei näillä järjestelyillä edes tarvitse kehittää kohti kansainvälistä suuntaa.
Mahdollisten nousukarsinta-apujen kannalta spekulointi on vielä turhaa, mutta kääntäisin asian toisinpäin: mitä PK-35 hyötyisi tuosta?
Niin on. Edelleen: tässä yhteistyössä taidetaan olla aika lähellä sen alkuperäistä tarkoitusta eli ei mitään pois näiltä. Toki mahdollisuudet ei ihan yhteneväiset ole kaikilla, mutta sehän tietysti normaalia ja asiaan kuuluvaa. Toivottavasti pienemmät näkevät näkevät HPS:sän loppukauden ajan yhtenä isoista, kuten myös sarjasijoitus antaa olettaa.
Todellisuudessa ei mitään, vaikka tuskin mitään ajatusta vastaan, että Kokkola tai Oulu vaihtuu Helsinkiin. Saavat pidettyä rosterin isona, kun pelaajia ei tarvitse lainata tai siirtä muihin joukkueisiin, tämä varmaan ainoa hyöty.
Onneksi TPV:hen on kuitenkin kokeneita pelaajia riittänyt vielä runsain mitoin niin Tampereen kuin Ylöjärvenkin Ilveksistä.
Mitäköhän tässä on taustalla? Y-Ilveksen nostaminen mukaan tähän keskusteluun on mielenkiintoista, sillä huhu kertoo myös TPV:n tarjonneen jonkin sortin kompensaatiota vuorojen/pelien tms.muodossa siirrosta, jossa seura ei itse ole ollut aktiivinen osapuoli. Ylöjärvellä tätä ei koettu tarpeelliseksi.. Tekstisi sävystä voisi helposti päätellä, että vika Y-ilveksen heikossa ajanjaksossa on jossain muualla kuin Y-ilveksessä? Kukapa kissan hännän nostaisi, jos ei kissa itse? Tampereen Ilveksestä pois siirtyneiden osalta uskon kyseessä olleen pitkälti pelaajien oma tahto. Elämäntilanteet, ympäristö, henkilökemiat,peliaika, mikä milloinkin, mutta luulisin näin. Jälleen huhu, mutta värväystoimintaa ei kuuleman mukaan näin päin harrasteta ainakaan toistaiseksi. Toiseen suuntaan en osaa sanoa, mutta jostain syystä TPV:n tyttö- ja naisfutiksen puolta ei tuohon yhteistyökuvioon liitetty. Tästä oli muistaakseni tiedotus myös virallisilla kanavilla. Olisiko tässä sitten se syy? TPV:stä on kyllä siirtynyt pelaajia muualle, eli eivät jarruttele. Ehkä ja toivottavasti taustalla käydään keskustelua toimintamalleista ja tavoista.
Ilveksen 2-joukkue
Juurikin näin! Varmasti miettivät Ilveksessä tarkasti mikä on sopivin tapa edetä ja lähtevät sitä tavoittelemaan. Pelaajamassa ja osaaminen varmasti riittäisi ykköseen asti. Nopealla vilkaisulla sarjataulukkoon vaikuttaa aika todennäköiseltä. Myöskään TPV:n suunnitelmia on paha arvailla, mutta näyttäisi olevan hyvällä mallilla. Mihinkään tarkoitukselliseen ympäryskuntien joukkueiden alasajoon en usko näiden kahden osalta, tyhmäähän se olisi.
Seurojen välinen kilpailu tekee toki aina hyvää paikallisten pelaajien kannalta, sillä olihan kuulemma Ilveksen liigaringistäkin haettu äskettäin täydennystä Paltsareihin, mutta Ipa oli nokittanut tarjoamalla vastineeksi paikan avauksessa... Jos pitää paikkansa, niin on vähän erikoista toimintaa tälle kaudelle virallisen yhteistyöseurasopimuksen allekirjoittaneille tamperelaisseuroille.
Ei niin mitään käsitystä mitä keskenään touhuavat. Kuten aiemmin sanoin, itsekkin ihan huhujen varassa. Kuulostaa kyllä niin oudolta kuviolta, että lieneekö kaikki faktat ainakaan oikein. Että Ilves muuttaisi kokoonpanoa, koska TPV on kysynyt pelaajasiirrosta? No, mistä näistä tietää, onhan kummatkin joukkueista ainakin raporttien perusteella kärsinyt loukkaantumisista. Hienoa olisi,jos näiden kahden välile syntyisi oikea yhteistyö yhdistettynä naapurikuntiin kaiken teennäisyyden keskellä. Aivan,kissan häntä jne.. Se on ilmoitettu, että yhteistyö on kehitetty miesten joukkueiden välillä. Toteutus tuossa on ollut aika hämmentävän hiljaista.
Pahoittelut Ykkösen seuraajille kaikesta aiheen vierestä olevasta kirjoittelusta.