FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
10.12.2018 klo 11:33:41 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset: Foorumi aukeaa nopeasti osoitteella ff2.fi!
 
FF2-kauppa:kauppa.ff2.fi, Yhteys ylläpitoon: ff2 ät futisforum2 piste org

Sivuja: [1] 2 ... 57
 
Kirjoittaja Aihe: Vaasan Palloseura 2018 - Joga bonitolla joko kullille tai divariin  (Luettu 302050 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
wastedrepublic

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Vepsu


: 23.01.2018 klo 13:22:04


Vaasan Palloseura
Perustettu: 1924
Kotistadion: Hietalahti/Elisa stadion (kapasiteetti: 6009)
Kausia ylimmällä sarjatasolla: 55 (2018 mukaan luettuna)
Sijoitus maratontaulukossa (SM-taso): 5.
Suomen mestaruuksia: 2 (1945, 1948)
SM-hopeaa: 5 (1932, 1941, 1949, 1997, 1998)
SM-pronssia: 2 (1938, 2013)

Seuran nettilinkit
 Kotisivut
 Lippukauppa
 Facebook
 Twitter
 Instagram
 Youtube

Kannattajat - Geezers Hietalahti juhlii tänä vuonna 20 vuotta. Tuoppi
 Facebook
 Twitter
 Instagram

Muuta
 VPS-tilastoja ja muita listauksia vuosien varrelta

 VPS 2018 Offseason
 VPS 2017
 VPS 2016
 VPS 2015
 VPS 2014
 VPS 2013
 VPS 2012
 VPS 2011
 VPS 2010
 VPS 2009
 VPS 2008
 VPS 2007

 Steven Morrissey-ketju
 Juha Hakola-ketju
 Jerry Voutilainen-ketju
 Petri Vuorinen-ketju
 Kenestä VPS:n uusi valmentaja?- Jotkut nimimerkit kaivannevat tätä ketjua piakkoin

Good Company-julkaisut
 Good Company 1/2018

VPS:n kausi 2017
Odotukset olivat korkealla, maailman kauneinta seuraa odotti taas €uropelit ja Vuorisen joga bonito pääsisi viehättämään nyt myös ulkomailla. Cupissa kävi niin kuin on tapana käydä, eikä uusi muoto lohkohassutteluineen auttanut Vepsua pidemmälle kuin ensimmäiselle pudotuspelikierrokselle: Interiä vastaan tuli vieraissa 2-0 takkiin ja cupkiima loppui siihen. Heti ensimmäiselle liigakierrokselle osui HJK-away. Bana oli kyllä unohtanut puheen PVA:sta, ja tyrmäyshän tuli lukemin 5-0. Toisella kierroksella kaupunkiin saapuivat SJK, joka vei pisteet lukemin 1-3. Eli 1-8 maaliero kahdesta ensimmäisestä kierroksesta. Mitä vittua nyt taas.

Onneksi vire löytyi, ja jo Rovaniemellä kolmannella kierroksella kääntyi kurssi (2-4). Pikkuhiljaa pistesarakkeeseen kertyikin mukavasti pisteitä, ja sopivasti kauden puolivälissä Vepsu olikin toisena Klubin perässä. Kalju homo ei ole enää vastuussa pallojen pyörittelystä, mutta saihan joku toinen pukumies arvottua Olimpija Ljubljanan Vepsulle ensimmäiselle kierrokselle. Vastus oli paha, mutta Vepsu ei kumartanut. Asiantuntijapiireissä oltiin yksimielisiä siitä mikä oli Vuoden sykähdyttävin urheiluhetki 2017.  

Toisella kierroksella vastaan tuli Pukki ja Brøndby. Jatkoonmeno olisi johtanut kiimaiseen Hajduk Split-away reissuun, mutta Meerits lahjoi vastustajalle yhden maalin, ja näin unelmat Lyonista kuolivat tällä kertaa jo toisella kierroksella. Vituttaa kyllä vieläkin, että 235k€ valui ohi suun, ja että ei päässyt Splitin rannoille Torcidan hakattavaksi.


Eurohuumaa parhaimmillaan.

Vepsu oli kuitenkin pelannut hienosti puolet kaudesta tuloksellisesti, ja loppukausi olikin vain kuljetusmatka kohti uusia mitaleita ja euroseikkailuja. Loppukausi kuluikin lähinnä tuopin pohjaa katsoessa, ja tuloksia en muista, mutta europaikkaa ei irronnut. Yksi voitto kuitenkin joukkue otti Veli Lammen ja Ville Koskimaan kunniaksi. Kauden päätyttyä apuvalmentaja Jani Sarajärvi jätti seuran, ja hänet korvattiin jalkapalloprofessori Ricardo Duartella. Ehkä puuttuva pala olikin portugalilainen joka ymmärtää joga bonitoa? Se jää nähtäväksi.

VPS:n Kausi 2018
Toista vuotta putkeen VPS treenasi vielä reilu kuukausi kauden jälkeen, ja pelattiin myös harjoituspeli KuPS:ia vastaan marraskuun lopussa. Ottelussa nippu testipelaajia saivat mahdollisuuden näyttää tasonsa. Testipelaajat ottelussa olivat: Kristian Heinolainen, Eero-Matti Auvinen, Akseli Kalermo, Berkant Güner , Noi Olafsson , Paul Obi ja Domas Ewelike . Myös tammikuussa pelattiin yksi harjoitusottelu. Aatu Kujanpää sai mahdollisuuden näyttää taitonsa Umeå FC:tä vastaan testipelaajana. Ignatius Adukor sekä Taira Tomita kävivät myös Vepsun testattavina.

Maaliskuussa pelataan harjoitusottelu Tukholmassa BP:tä vastaan, jos he jäävät Ruotsin Cupin lohkovaiheeseen.

Pelaajat 2018:
 Maalivahdit:
  1. Marko Meerits (2018)
  12. Samu Volotinen (2018+1)

 Puolustus:
  2. Timi Lahti (2019)
  3. Eero-Matti Auvinen (2019)
  4. Jesper Engström (2019+1)
  5. Aubrey David (2018)
  13. Elhadji Ciss (Laina: kesäkuu 2018, jatkettiin kauden loppuun)
  15. Hindrek Ojamaa (2019)
  19. Akseli Kalermo (2018+1)
  30. Alexander McQueen (2018)

 Keskikenttä:
  6. Jerry Voutilainen (2019+1)
  7. Juha Hakola (2018)
  8. Sebastian Strandvall (2018)
  9. Juho Lähde (2019+1)
  14. Omar Jama (2018+1)
  16. Aatu Laatikainen (2019)
  17. Joonas Vahtera (2019)
  21. Fabrice Gatambiye (2019+3)
  22. Berkant Güner (2018+1)
  18. Aatu Kujanpää (2018+2)
  20. Marco Privitera (Laina: kesäkuu 2018)

 Hyökkäys:
  10. Steven Morrissey (2019)
  11. Douglas Caé (2018+1)
  20. Samu Alanko (2020+1)
  23. Ibrahima Gueye (Laina: kesäkuu 2018, jatkettiin kauden loppuun)

Taustahenkilöt 2018
  Päävalmentaja: Petri Vuorinen (2020)
  Valmentaja: Ricardo Duarte (2018)
  Maalivahtivalmentaja: Henri Sillanpää (2018)
  Fysiikkavalmentaja: Carlos Fradao (2018+1)
  Videovalmentaja: Rodrigo Picchioni (2018)
  Joukkueenjohtaja: Jouko Jokinen
  Huoltaja: Teemu Luoma

Siirrot 2018:
 Sisään/in
  Douglas Caé (Portuguesa RJ)
  Omar Jama (PS Kemi)
  Berkant Güner (Eintracht Braunschweig)
  Eero-Matti Auvinen (AC Oulu)
  Hindrek Ojamaa (JJK)
  Akseli Kalermo (AC Oulu)
  Aatu Kujanpää (Kerho 07)
  Aubrey David (PS Kemi)
  Elhadji Ciss (Laina: FC Sion)
  Ibrahima Gueye (Laina: FC Sion)
  Marco Privitera (Laina: FC Sion)
  Alexander McQueen (PS Kemi)
  Samu Alanko (FK Austria Wien II)

 Ulos/ut
  Kim Böling (FF Jaro)
  André Clennon (Keşla FK)
  Ebrima Sohna (Keşla FK)
  Markus Jürgenson (Levadia Tallinn)
  Samba Sillah (FF Jaro)
  Jonas Levänen (FC Honka)
  Ville Koskimaa (KPV)
  Mikko Viitikko (Fredrikstad FK)
  Veli Lampi (lopettanut)
  Thomas Haas (VfB Eichstätt)

Talven harjoitusottelut:
pe24-11-2017klo17:45KuPSVPS2-0(2-0)Raportti
la20-01-2018klo18:45VPSUmeå FC 1-0(1-0)Raportti
la10-03-2018klo14:00IF Brommapojkarna VPS0-0(0-0)Raportti
la24-03-2018klo16:00GIF Sundsvall VPS2-0(1-0)Raportti
pe30-03-2018klo14:00VPSFF Jaro3-0(1-0)Raportti
Ruotsissa pelattavien otteluiden alkamisajat ovat paikallista aikaa.

Suomen Cup 2018:
pe26-01-2018klo18:45VPSFF Jaro2-0(0-0)RaporttiOtteluketjuKooste
la03-02-2018klo18:30PKKUVPS0-5(0-2)RaporttiOtteluketjuKooste
la10-02-2018klo17:45VPSKPV3-3(2-2)RaporttiOtteluketjuKooste
la17-02-2018klo17:45VPSTPV6-0(2-0)RaporttiOtteluketjuKooste
pe02-03-2018klo19:00SJKVPS1-0(1-0)RaporttiOtteluketjuKooste
su18-03-2018klo14:00HJKVPS4-1(0-0)RaporttiOtteluketjuKooste
 
Veikkausliiga 2018:
la07-04-2018klo15:00VPSFC Inter2-0(1-0)RaporttiOtteluketjuKooste
la14-04-2018klo16:00VPSRoPS0-1(0-1)RaporttiOtteluketjuKooste
su22-04-2018klo16:00IFK MariehamnVPS2-2(1-1)RaporttiOtteluketjuKooste
ke25-04-2018klo18:30VPSIlves1-1(1-0)RaporttiOtteluketjuKooste
su29-04-2018klo17:00VPSHJK1-2(1-0)RaporttiOtteluketjuKooste
su03-05-2018klo18:30VPSPS Kemi3-1(2-0)RaporttiOtteluketjuKooste
ma07-05-2018klo18:30TPSVPS0-1(0-0)RaporttiOtteluketjuKooste
ma14-05-2018klo18:30VPSFC Honka1-1(0-1)RaporttiOtteluketjuKooste
pe18-05-2018klo18:30IlvesVPS0-0(0-0)RaporttiOtteluketjuKooste
ti22-05-2018klo18:30VPSKuPS0-2(0-1)RaporttiOtteluketjuKooste
la26-05-2018klo15:00FC LahtiVPS1-1(0-0)RaporttiOtteluketjuKooste
pe01-06-2018klo20:00VPSSJK1-1(1-0)RaporttiOtteluketjuKooste
ti12-06-2018klo18:30RoPSVPS1-0(0-0)RaporttiOtteluketjuKooste
la16-06-2018klo18:30FC InterVPS1-3(0-1)RaporttiOtteluketjuKooste
ke20-06-2018klo18:30VPSIFK Mariehamn4-1(2-0)RaporttiOtteluketjuKooste
ma25-06-2018klo18:30HJKVPS5-0(2-0)RaporttiOtteluketjuKooste
la30-06-2018klo15:00PS KemiVPS0-1(0-1)RaporttiOtteluketjuKooste
ke04-07-2018klo18:30VPSTPS2-0(2-0)RaporttiOtteluketjuKooste
su08-07-2018klo18:30FC HonkaVPS0-1(0-0)RaporttiOtteluketjuKooste
su22-07-2018klo17:00KuPSVPS1-2(1-2)RaporttiOtteluketjuKooste
su29-07-2018klo18:30VPSFC Lahti2-2(2-1)RaporttiOtteluketjuKooste
su03-08-2018klo20:00SJKVPS0-0(0-0)RaporttiOtteluketjuKooste
pe11-08-2018klo17:00VPSSJK0-2(0-1)RaporttiOtteluketjuKooste
la17-08-2018klo18:30TPSVPS4-1(2-0)RaporttiOtteluketjuKooste
pe24-08-2018klo18:30VPSIFK Mariehamn1-1(1-1)RaporttiOtteluketjuKooste
pe31-08-2018klo18:30FC LahtiVPS1-1(1-0)RaporttiOtteluketjuKooste
to13-09-2018klo18:30FC InterVPS1-1(1-1)RaporttiOtteluketjuKooste
ma17-09-2018klo18:30VPSIlves1-2(0-2)RaporttiOtteluketjuKooste
la22-09-2018klo16:00PS KemiVPS0-2(0-0)RaporttiOtteluketjuKooste
la29-09-2018klo17:00VPSKuPS0-3(0-1)RaporttiOtteluketjuKooste
su07-10-2018klo17:00HJKVPS1-0(0-0)RaporttiOtteluketjuKooste
su21-10-2018klo14:30VPSRoPS1-2(0-0)RaporttiOtteluketjuKooste
la27-10-2018klo15:00FC HonkaVPS3-1(2-0)RaporttiOtteluketjuKooste
« Viimeksi muokattu: 29.10.2018 klo 17:46:58 kirjoittanut wastedrepublic »
wastedrepublic

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Vepsu


Vastaus #1 : 23.01.2018 klo 13:23:29

Tilastolistauksia.

Maalipörssi
PelaajaVeikkausliigaSuomen CupFriendlyYteensä
Douglas Caé808
Juha Hakola303
Steven Morrissey213
Juho Lähde202
Aatu Kujanpää101
Sebastian Strandvall11

Maalisyötöt
PelaajaVeikkausliigaSuomen CupFriendlyYhteensä
Aatu Kujanpää303
Juha Hakola202
Steven Morrissey202
Jesper Engström202
Sebastian Strandvall11
Juho Lähde101
Douglas Caé101
Aatu Laatikainen101

Pelatut minuutit
PelaajaVeikkausliigaSuomen CupFriendlyYhteensä
Hindrek Ojamaa540180720
Jesper Engström540180720
Marko Meerits540135675
Juha Hakola528133661
Douglas Caé470135605
Aatu Laatikainen457129586
Eero-Matti Auvinen45090540
Steven Morrissey49445539
Jerry Voutilainen346135481
David Aubrey36090450
Omar Jama30696402
Juho Lähde23445279
Akseli Kalermo18090270
Timi Lahti18090270
Sebastian Strandvall17251223
Berkant Güner81135216
Joonas Vahtera7084154
Aatu Kujanpää11631147
Samu Volotinen9045135
Fabrice Gatambiye4761108
Ibrahima Gueye99
Elhadji Ciss00

KuPS-ottelu (24.11.2017) tilastoimatta koska silloin ilmeisesti mentiin kendovaihdoilla. Silloin pelasivat: Samu Volotinen, Jesper Engström, Eero-Matti Auvinen, Akseli Kalermo, Kristian Heinolainen, Juha Hakola, Aatu Laatikainen, Noi Olafsson, Berkant Güner, Joonas Vahtera, Paul Obi, Samba Sillah, Fabrice Gatambiye ja Domas Ewelike
« Viimeksi muokattu: 21.03.2018 klo 11:25:24 kirjoittanut wastedrepublic »
laitakoira

Poissa Poissa


Vastaus #2 : 23.01.2018 klo 14:28:57

En oikeen ymmärrä miksi uusi topiikki tarvittiin mutta hieno avaus silti
abcp

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Vepsulona


Vastaus #3 : 23.01.2018 klo 14:55:03

Jotta saatiin liigajoukkueelle liigatason topic Ylos
Pelle-Wermanni

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Vaasan Palloseura


Vastaus #4 : 23.01.2018 klo 16:17:51

Vaasan Palloseura testaa tällä viikolla isokokoista topparia
wastedrepublic

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Vepsu


Vastaus #5 : 23.01.2018 klo 16:28:24


Jahas, vaikka noita Ruotsin sarjoja on tullut katsottua vähän liikaakin (?) välillä niin tämä oli kyllä tuntematon. Veli pelailee FK Sarajevossa (Joachim Abukor) ja näyttää olevan aikamoinen maailmanmatkaaja.
laitakoira

Poissa Poissa


Vastaus #6 : 23.01.2018 klo 18:51:39

Ei kyllä taaskaan vakuuta tämänkään miehen CV. Ihmettelen miksi vepsu on edes ottanut tämän miehen testiin kun ei ole pelannut eikä edes päässyt Geflen edustuksen penkille kertaakaan??? Uskon kyllä että siihen on syynsä.. Huomion arvoista on myös se että Gefle pelaa vain superettanissa ja lisäksi sijoittui vasta sijalle 12 viime vuonna..! Vähän valoja päälle nyt sinne toimistoon. Jos mies ei ole edes päässyt kokoonpanoon kertakaan noin alhaisessa jengissä niin mikä on sitten mahis että olis vepsussa vahvistus tai edes ringinleventäjä??
« Viimeksi muokattu: 23.01.2018 klo 19:14:21 kirjoittanut laitakoira »
Carsten Tancker

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Vaasan Palloseura


Vastaus #7 : 23.01.2018 klo 19:42:53

Ei kyllä taaskaan vakuuta tämänkään miehen CV. Ihmettelen miksi vepsu on edes ottanut tämän miehen testiin kun ei ole pelannut eikä edes päässyt Geflen edustuksen penkille kertaakaan??? Uskon kyllä että siihen on syynsä.. Huomion arvoista on myös se että Gefle pelaa vain superettanissa ja lisäksi sijoittui vasta sijalle 12 viime vuonna..! Vähän valoja päälle nyt sinne toimistoon. Jos mies ei ole edes päässyt kokoonpanoon kertakaan noin alhaisessa jengissä niin mikä on sitten mahis että olis vepsussa vahvistus tai edes ringinleventäjä??

Ei kai testaamisessa voi hävitä mitään? Dafaahan tuli aikoinaan jostain Ruotsin puulaaki-sarjasta.
raita

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: VPS, Blue Samurai, Huuhkajat


Vastaus #8 : 23.01.2018 klo 20:19:05

Dafaa taisi pelata Ruotsin 3.divarissa ennenkuin tuli Suomeen ja Vepsuun. Oli kyllä aikamoinen löytö.

Jos tämä uusi jannu olisi yhtä kova niin aijai.

Keskikentälle on jo vähän liikaakin miehiä, mutta Kalermon ja Auvisen agenttifirman ainoa työtön on tällä hetkellä Dafaa. Olisi jännä nähdä takaisin Vepsussa, jos pysyisi kunnossa.
« Viimeksi muokattu: 23.01.2018 klo 20:24:45 kirjoittanut raita »
CarlesP

Poissa Poissa


Vastaus #9 : 23.01.2018 klo 20:27:13

Ruotsin, Norjan ja Tanskan alasarjoistakin voi löytää oikein hyviä pelaajia Veikkausliigaan. Assis, Dafaa jne. PS Kemikin hommasi tälle kaudelle pelaajan Ruotsin nelostasolta. Vaikka tämän testijantterin CV ei päätä huimaakaan, voi hän silti olla ihan tekijämies kotoiseen liigaan. Joku Erik Törnrooskin oli hankkinut kannuksensa Ruotsin divareista ja silti dominoi.

Vastahan Viitikkokin siirtyi Norjan kolmostasolle, vaikka ei tainnut ihan päin persettä Vaasassa pelata.
Pelle-Wermanni

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Vaasan Palloseura


Vastaus #10 : 23.01.2018 klo 20:49:45

Peten pelitapatarinaa VPS-TV:ssä:
https://m.youtube.com/watch?t=566s&v=YSWd2qObotM

Itse kuulin etenkin nää avainsanat (kuin suoraan P-W:n viesteistä 2017):
Neljän linja Ylos
Monipuolisempi pelinavaus Ylos

Tääkin oli kiva kuulla viime kauden havaintona:
”Se voi joskus tarkoittaa, että on pidempi syöttö, koska niin me tehtiin alkukaudestakin maaleja. Sieltä tuli pidempää syöttöä”

Monipuolisempi ja menestyvämpi pallonhallinta-Vepsu 2018 Ylos. Aikaa toki tarvitaan paljon, että pelaajat osaavat hallita eri pelitilanteet ja lukuisat vaihtoehdot niin, että joukkuepeli toimii. Ei välttämättä yksi kausi vielä riitä. Mutta aikaa voi hyvin antaa, kun perusta on järkevämmällä pohjalla.
« Viimeksi muokattu: 23.01.2018 klo 21:14:19 kirjoittanut Pelle-Wermanni »
wastedrepublic

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Vepsu


Vastaus #11 : 24.01.2018 klo 12:58:00

Peten pelitapatarinaa VPS-TV:ssä:
https://m.youtube.com/watch?t=566s&v=YSWd2qObotM

Mielenkiintoinen pätkä. Kiva että näitä tulee myös useampi. Ja muistaakseni jostain olen lukenut että on luvassa mielenkiintoisia uutuuksia mediapuolella tänä vuonna. Lähde taisi olla tiedottajan Instagram.

Kommenteista löytyi tämmöinen palaute :)


e. Lisätään vielä

Uutinen
@THelminen Vuoden eka #radiohietalahti julki perjantaina. Podiin tulossa uudistuksia: Julkasut jatkossa soundcloudiin, enemmän pelaajia ääneen, liikkuvaa kuvaa ja osa jaksoista tehdään toisella kotimaisella kielellä. #vepsu #veikkausliiga
« Viimeksi muokattu: 24.01.2018 klo 13:12:30 kirjoittanut wastedrepublic »
MacGyver

Paikalla Paikalla

Suosikkijoukkue: VPS


Vastaus #12 : 24.01.2018 klo 14:23:37

Ei muuta kuin saksanturkkilaiselle nauha käsivarteen Ylos

Petri Vuorinen livenä Vepsun Facebookissa kello 16.15. Pitääpä yrittää ehtiä kuunnella.

Radio Hietalahden uudistukset kuulostavat vielä erittäin hyviltä. Jo viime kaudella heittämällä Suomen parhaiden jalkapallomediojen joukkoon Ylos
sammy19

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: VPS


Vastaus #13 : 24.01.2018 klo 14:28:20

Ei muuta kuin saksanturkkilaiselle nauha käsivarteen Ylos

Petri Vuorinen livenä Vepsun Facebookissa kello 16.15. Pitääpä yrittää ehtiä kuunnella.

Radio Hietalahden uudistukset kuulostavat vielä erittäin hyviltä. Jo viime kaudella heittämällä Suomen parhaiden jalkapallomediojen joukkoon Ylos

Moi Tommi :)

Hyviä ajatuksia Peteltä! Missään nimessä ei luovuta pallonhallinnasta, mutta lisävariaatiot enemmän kuin tervetulleita hyökkäyspeliin.

Ja kivoja juttuja myös nämä mediapuolen uudistukset ja pätkät. Elämä hymyilee taas
Lomillé

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: VPS


Vastaus #14 : 24.01.2018 klo 17:20:14

Avaukselle massiivinen Ylos ja topic seurantaan. Ehdin kuunnella livelähetystä vain hetken - jotain erityisen mielenkiintoista asiaa?
Komigenare

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: VPS


Vastaus #15 : 24.01.2018 klo 18:54:31

Jatkoa eiliselle pelitapavideolle

Tällä kertaa käsitellään pelin avaamista ja etenemistä.
Pelle-Wermanni

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Vaasan Palloseura


Vastaus #16 : 24.01.2018 klo 20:02:41

Jatkoa eiliselle pelitapavideolle

Tällä kertaa käsitellään pelin avaamista ja etenemistä.

Hyvää peruskauraa jalkapallosta Ylos

Ainut kritiikki tulee siitä, että näitä ei tullu eetteriin jo marraskuussa, kun olis ollu suurin tarve positiivisen ilmapiirin palauttamiselle. Mut ehdottomasti parempi myöhään kuin ei milloinkaan :)
laitakoira

Poissa Poissa


Vastaus #17 : 24.01.2018 klo 20:21:54

Jatkoa eiliselle pelitapavideolle

Tällä kertaa käsitellään pelin avaamista ja etenemistä.
Mielenkiintoisia videoita. Aika harvinaista että seura puhuu näinkin avoimesti pelitavasta. Kannattaisi silti olla varovainen ja olla paljastamatta ihan jokaista yksityiskohtaa että ei auteta tulevia vastustajia liiankin paljon
Pelle-Wermanni

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Vaasan Palloseura


Vastaus #18 : 24.01.2018 klo 20:48:37

Mielenkiintoisia videoita. Aika harvinaista että seura puhuu näinkin avoimesti pelitavasta. Kannattaisi silti olla varovainen ja olla paljastamatta ihan jokaista yksityiskohtaa että ei auteta tulevia vastustajia liiankin paljon

Aika yleisellä tasolla Pete tossa kävi taktiikoita läpi. Ja eihän kukaan vastustaja pysty estämään, kun sanot, että kuljetat ohi, jos on paikka, tai syötät jos ei oo paikkaa kuljettaa, ja että syötät pitemmän, jos on paikka eikä oo mahdollisuutta kuljettaa tai syöttää lähelle jne. :D
sammy19

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: VPS


Vastaus #19 : 25.01.2018 klo 10:07:14

Vielä tuohon Vuorisen 44 minuutin haastatteluun muutama pointti:

1. Puolustuspelaaminen. Mies puhui melko paljon puolustuspelaamisesta. Kieltämättä huonoa puolustamista useammassakin pelissä ja maaleja meni omiin liikaa. Mutta mitä useammin ja mitä lähempänä omaa maalia pallo menetetään, sitä enemmän vastustaja saa paineen ja mahdollisia puolustajien virheitä ja vastustajien maaleja syntyy. Tämä menee varmasti pitkässä juoksussa ihan todennäköisyyksien mukaan. Parempi olisi pyöriä siis siellä vastustajan boksin ympärillä. Tämän Petekin tajuaa, mutta viime kaudella jääräpäisesti pelattiin alhaalta vaikka ei päästy sieltä pois.

Toki tuo matalassa blokissa puolustaminen on varmasti myös tärkeää ja toivottavasti joukkue siinä kehittyy.

2. Pelaajamateriaali. Pete vaatii paljon ja haluaa voittaa suomenmestaruuden. Sen hän sanoi ääneen tuossakin. Hän sanoi suoraan myöskin pelaajahankintoihin käytettävän rahan olevan liian pieni. Piikkiä seuralle, että ei voi vuosi toisensa jälkeen taistella mitaleista jos materiaali on huonompi kuin kaverilla. Varmasti totta, mutta onhan se pakko mennä talous edellä.

3. Pallonhallinta. Kuten aiemminkin olen kirjoittanut, pallonhallinta pitää olla perustana, koska se linja on nyt valittu. MUTTA mietityttää vaan nuo vahvemmat vastustajat, vierasottelut, huonokuntoiset kentät, otteluruuhkat ja väsyneet pelaajat... Jos pallonhallinnalla ei saada noista peleistä tulosta, olisiko syytä olla vaihtoehtoinen pelitapa? Toki jos halutaan puolustaa esimerkiksi vahvempaa vastustajaa vastaan pallolla, niin 0-0 on saatavissa ja se voi jossain pelissä ollakin hyvä taktiikka. Mutta helvetin tylsää sitä on katsoa.

4. INTOHIMO. Pidän Peteä yhtenä Suomen intohimoisimmista valmentajista. Oikealla tavalla intohimoinen. Ei kuten Kuqi. Tämän soisi fanina näkyvän myös kentällä. Viime kaudella peli meni aivan liian usein virkamiespalloiluksi. Tunteet puuttuivat ja pelaajat miettivät kentällä mielummin pelikirjaa kuin olisivat antautuneet pelin vietäväksi. Mikään ei ole katsomoon parempaa kuin flow-tilassa oleva pelaaja.

5. Vuorinen puhui upeasti tämän kauden valmennustiimistään, Sarajärvestä, Sillanpäästä, Paularinteestä, viime kauden joukkueesta... Hän on kyllä hieno mies ja aivan varmasti pelaajien parissa pidetty valmentaja. Todellinen ihmisjohtaja, joka johtaa antaen itsestään kaikkensa ja antaen paljon vastuuta ympärillä oleville toimijoille.
« Viimeksi muokattu: 25.01.2018 klo 10:09:38 kirjoittanut sammy19 »
MacGyver

Paikalla Paikalla

Suosikkijoukkue: VPS


Vastaus #20 : 25.01.2018 klo 10:41:12

2. Pelaajamateriaali. Pete vaatii paljon ja haluaa voittaa suomenmestaruuden. Sen hän sanoi ääneen tuossakin. Hän sanoi suoraan myöskin pelaajahankintoihin käytettävän rahan olevan liian pieni. Piikkiä seuralle, että ei voi vuosi toisensa jälkeen taistella mitaleista jos materiaali on huonompi kuin kaverilla. Varmasti totta, mutta onhan se pakko mennä talous edellä.


Todella mielenkiintoinen pitkä haastattelu kyllä oli. Yllä tärkein: tavoitteena on voittaa mestaruus Ylos

Muutenkin paljon mielenkiintoista juttua siitä mitä tehtiin, mitä ei tehty, missä onnistuttiin ja missä ei onnistuttu.
juristi

Paikalla Paikalla

Suosikkijoukkue: Happy prnda with you makes pleasant


Vastaus #21 : 25.01.2018 klo 10:54:44

Wastedrepublicille Tuoppi Hyvää työtä avauksen kanssa. Paitsi se on jogo bonito :)

Pari ekaa videota todella hyvää jutustelua. Pete osaa kyllä avata omaa ajatusmaailmaansa selkeästi.

Pallonhallinnassa korostuu haastattelussa mainitun havainnoinnin lisäksi myös pallottomien liike, jotta pallollisella pelaajalla on vaihtoehtoja. Se oli mielestäni viime kauden loppupuolella yksi todella suuri kopastuskivi, joka aiheutti useamman kerran ajautumisen omaan nurkkaan parin, kolmen vihulaisen ahdistellessa yksinäistä puolustajaa lähimpien omien katsellessa tilannetta 15m - 20m etäisyydeltä. Pelitapa vaatii paljon koko joukkueelta ja kaverille pitää saada jatkuvasti apuja.

Seuraavaksi pitkän haastiksen kimppuun. Hienoa työtä, näillä lamaannus katoaa ja pieni positiivisuusvire nostaa jälleen päätään.

Pallonhallinta. Kuten aiemminkin olen kirjoittanut, pallonhallinta pitää olla perustana, koska se linja on nyt valittu. MUTTA mietityttää vaan nuo vahvemmat vastustajat, vierasottelut, huonokuntoiset kentät, otteluruuhkat ja väsyneet pelaajat... Jos pallonhallinnalla ei saada noista peleistä tulosta, olisiko syytä olla vaihtoehtoinen pelitapa?

En usko erilaisen pelitavan tuovan pelastusta. Sama parannus saataneen pallonhallinnallakin, kunhan tyyli monipuolistuu selvästi ja jokainen kentällä oleva pelaaja tietää kulloinkin halutun tavoitteen. Väsyneenä pallonhallinta antaa mahdollisuuden vetää henkeä kun taas vireämpänä ja tasatilanteessa/tappiolla tavoitteena pitää olla maalin tekeminen. Vaikuttaa liikkeeseen, sijoittumiseen ja moneen muuhunkin asiaan, mutta ei perusteena olevaan pallonhallintaan pyrkimiseen.
wastedrepublic

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Vepsu


Vastaus #22 : 25.01.2018 klo 12:03:55

Wastedrepublicille Tuoppi Hyvää työtä avauksen kanssa. Paitsi se on jogo bonito :)

Thanks! Jogohan viittaa hienoon peliin (jalkapalloon ylipäätänsä), mutta joga viittaa "hienoon pelaamiseen". Ei mikään niistä oikein sovi Suomen kielen kanssa joten annetaan olla. :)

Huomenna alkaa jo tosipelit. Voisinpa laittaa otteluketjun pystyyn kunhan saan koottua tilastot edellisistä cup-peleistä Jaroa vastaan forkka-muotoon.
Pelle-Wermanni

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Vaasan Palloseura


Vastaus #23 : 25.01.2018 klo 12:27:15

Jos pallonhallinnalla ei saada noista peleistä tulosta, olisiko syytä olla vaihtoehtoinen pelitapa?

En usko erilaisen pelitavan tuovan pelastusta. Sama parannus saataneen pallonhallinnallakin, kunhan tyyli monipuolistuu selvästi ja jokainen kentällä oleva pelaaja tietää kulloinkin halutun tavoitteen.

Itse taas uskon, että monipuolistuva pallonhallintapeli pitää käytännössä sisällään tuon vaihtoehtoisen pelitavan. Pelin tilanteesta riippuen pelataan lyhytsyötöillä ja tarvittaessa hyödynnetään myös pidempiä syöttöjä. Tärkeintä on se, että pallottomat pelaajat tarjoavat vaihtoehtoja syötöille siellä, missä tilaa on. Ja tilan sijaintihan riippuu vastustajan taktiikoista. Klubia vastaan siis peli tulee olemaan ihan erilaista kuin Tepsiä vastaan.

Aikamoinen savotta saada pelaajat tekemään juuri oikeita ratkaisuja jokaisessa tilanteessa, mutta suhtaudutaan optimistisesti mahdollisuuksiin, jos lähtökohta on uusi ja edelliskaudesta opittu. Mut en tiedä, onko vai tuodaanko nää ajatukset nyt vaan enemmän näkyville myös joukkueen lähipiirin ulkopuolelle.
wastedrepublic

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Vepsu


Vastaus #24 : 25.01.2018 klo 12:41:59

Jaro-otteluketju avattu ja lisätty avaukseen.

 
Sivuja: [1] 2 ... 57
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines