Takatasku
Poissa
Suosikkijoukkue: LFC, OPS
|
 |
: 09.04.2018 klo 14:18:15 |
|
"Suomalainen juniorijalkapallo tarvitsee ryhtiliikettä" viestiketjussa ja monessa muusakin on puhuttu olosuhteista. Tehdäänpä nyt porukalla niin, että rakennetaan "paperilla" seuralle jalkapallohalli ja tehdään se niin, etteivät kustannukset karkaa käsistä ja nosta harrastamisen hintaa kohtuuttomasti. Kun yhteiskunta ei kuitenkaan niitä halleja rakenna tarpeeksi, tehdään tänne semmoinen suunnitelma jonka kaikki voi kopioida.
Onnistuisiko?
Oulun Heinäpään halli maksoi 6,7 miljoonaa, mutta eiköhän sen saa halvemmallakin tehtyä.
|
|
|
|
Linkki
Poissa
|
 |
Vastaus #1 : 09.04.2018 klo 15:08:27 |
|
Mielenkiintoinen idea. Ensin pitäisi varmaan määritellä, että tuleeko kentän täyttää virallisten otteluiden kriteerit vai olisiko halli pelkästään harjoitteluun. Jos virallisia otteluja tulee pystyä pelaamaan hallissa, tulee todennäköisesti myös yleisöäkin ajoittain enemmän, jolloin katsomokapasiteetinkin tulee olla suurempi kuin pelkkään harjoitteluun rakennetussa hallissa.
|
|
|
|
petteri72
Poissa
Suosikkijoukkue: Liverpool, MP
|
 |
Vastaus #2 : 09.04.2018 klo 16:16:42 |
|
Lasketaan 8 millin kiinteälle hallille omakustannushinta. (Heinäpää maksoi 6,7 milliä vuonna 2007, sen jälkeen kulut nousseet.)
Oletetaan koroksi 3% ja maksuajaksi 20 vuotta.
Lainanlyhennys + korko: 530 t/a Henkilöstökulut(yrittäjä + 2 muuta htv): 200 t/a Muut ylläpitokulut: 200 t/a Kokonaiskulut: 930 t/a
Jos hallia saadaan myytyä 1500 tuntia vuodessa (kesällä pelataan ulkona) koko hallin vuoron keskihinnan pitäisi olla ilman tukia noin 600 euroa per tunti + alv.
Sikakallista. Sitten aletaan tinkimään. Mitä tekiskuplat maksaa ja miten pitkään kestää? Kokonaan talkoilla halli ei ehkä pyörisi, mutta varmaan kuitenkin halvemmalla?
|
|
« Viimeksi muokattu: 09.04.2018 klo 16:24:23 kirjoittanut petteri72 »
|
|
|
|
|
Metsurin koira
Poissa
|
 |
Vastaus #3 : 09.04.2018 klo 16:22:38 |
|
Lasketaan 8 millin kiinteälle hallille omakustannushinta. (Heinäpää maksoi 6,7 milliä vuonna 2007, sen jälkeen kulut nousseet.)
Oletetaan koroksi 3% ja maksuajaksi 20 vuotta.
Lainanlyhennys + korko: 530 t/a Henkilöstökulut(yrittäjä + 2 muuta htv): 200 t/a Muut ylläpitokulut: 200 t/a Kokonaiskulut: 930 t/a
Jos hallia saadaan myytyä 1500 tuntia vuodessa (kesällä pelataan ulkona) koko hallin vuoron keskihinnan pitäisi olla ilman tukia noin 600 euroa per tunti + alv.
Sikakallista. Mitä tekiskuplat maksaa?
Tekonurmi jotain 300k€ ja kupla päälle 1M€. Vuosittaiset ylläpitokulut sitten joitakin kymppitonneja. Edit: Jos käyttö on junnuharjoitteluun niin silloin kannattaa tehdä pienempi ja vaikka teräsrakenteinen. Maksaa huomattavasti vähemmän.
|
|
« Viimeksi muokattu: 09.04.2018 klo 16:25:37 kirjoittanut Metsurin koira »
|
|
|
|
|
Vanda
Poissa
|
 |
Vastaus #4 : 09.04.2018 klo 22:58:44 |
|
Sen verran noihin käyttötunteihin, että ainakin Helsingissä pelkästään talvikaudella tulee reilusti enemmän tunteja. Koko vuoden osalta tulee sitten varmasti tuplasti tuo määrä. Ainakaan täällä ei ole varaa jättää yhtään hyvää kenttää käyttämättä edes kesäaikaan.
|
|
|
|
|
Varalämmittäjä
Poissa
|
 |
Vastaus #5 : 10.04.2018 klo 07:19:57 |
|
Tämähän riippuu siitä kuinka isoa hallia ollaan rakentamassa. 8vs8 hallin pykää tekonurmineen n. 700 000€ ilman fasiliteetteja. Kuplan käyttöikä on valmistajien mukaan 35 vuotta jos kuplaa ei pureta kesäksi. Muistaakseni yhdestä purusta ja kasaamisesta aiheutuva kuluminen vähentää käyttöikää vuodella (valmistajan mukaan)
|
|
|
|
|
andyjack
Poissa
|
 |
Vastaus #7 : 10.04.2018 klo 10:20:15 |
|
|
|
|
|
Thalian
Poissa
|
 |
Vastaus #8 : 10.04.2018 klo 10:22:16 |
|
Mulle on kerrottu, että täysikokoisen futishallin rakentaminen on pyöreästi kolme miljoonaa, ja puolikkaan noin miljoona. Tähän sitten kaikenlaisia muuttuvia tekijöitä fasiliteettien ja tontin mukaan.
Pienemmissä halleissa on tosiaan se parempi puoli, että ne voidaan helpommin (=halvemmin) tehdä ihan oikeiksi halleiksi, jolloin ylläpitokustannukset (lämmitys ja ilman puhallus oleellisimpina) laskevat selvästi.
|
|
|
|
PaoloRos
Poissa
Suosikkijoukkue: Oulun Pallo-Veikot
|
 |
Vastaus #9 : 10.04.2018 klo 11:23:46 |
|
Riippuu varmaankin mihin päin Suomenmaata myös hallia rakennetaan. Mutta Oulun korkeudelle tärkeintä minusta että kenttä on virallisen kokoinen. Säästetään katsomotiloista, sillä ei tätä hallia ACO tarvitse edutukselleen vaan kaikki sen alapuolella olevat jouikkueet sarjapelejä varten, eikä niissä käy kuin 30-50 katsojaa jotka mahtuu rajojen ulkopuolelle seisomaan. Mutta joukkueet tarvitsee. Ainoa keino saada sarjakautta jatkettua varsinkin talvesta ja keväästä, toki syksystäkin.
Se montako vuoroa sinne voi myydä arkipäivinä (klo 16-22), vkl (klo 8-22), riippuu myös onko halli kunnan vai yksityisen. Jos halli ykistyisen voi muutaman vuoron iltaan myydä lisää.
Täällä on metri lunta vielä ja ainoat pelikentätä tällä hetkellä Arina ja sen viereinen tekonurmi (jos ei tule lumipyry) ja sarjat pitäisi alkaa.
|
|
|
|
|
papadopoulos
Poissa
|
 |
Vastaus #11 : 14.04.2018 klo 07:45:14 |
|
Paljon ison 5v5 kentän kokoisia janushallin tyyppisiä halleja olisi paras ratkaisu.
Olosuhteet pitää saada niin lähelle junnuja, että fillarilla pääsee omatoimisesti pelailemaan koulun jälkeen kun ulkona on pimeää ja kylmää. 5v5 hallin hinnin ja kohderyhmän takia. Näitä tarvitaan 6-12 vuotiaille ainakin meillä päin.
|
|
|
|
Thalian
Poissa
|
 |
Vastaus #12 : 14.04.2018 klo 09:31:06 |
|
Paljon ison 5v5 kentän kokoisia janushallin tyyppisiä halleja olisi paras ratkaisu. Olen samaa mieltä siitä, että pieniä halleja pitäisi tehdä enemmän. Ne kun ovat hinnaltaan sellaisia, että niitä voi pyytää kunnan isiltä ilman pelkoa naurunalaiseksi joutumisesta, mutta niissä voi kuitenkin treenata melko hyvin isommatkin pelurit. Muutaman kunnan ja seuran kokemuksella näissä vain suurimpana jarruna ovat seuran omat toimijat, ja eritoten edustusjoukkueen ympärillä toimivat, jotka ovat sitä mieltä, että jos halli saadaan, niin sen pitää olla suoraan täysikokoinen, muuten sillä ei tehdä mitään.
|
|
|
|
PaoloRos
Poissa
Suosikkijoukkue: Oulun Pallo-Veikot
|
 |
Vastaus #13 : 16.04.2018 klo 09:00:54 |
|
Olen samaa mieltä siitä, että pieniä halleja pitäisi tehdä enemmän. Ne kun ovat hinnaltaan sellaisia, että niitä voi pyytää kunnan isiltä ilman pelkoa naurunalaiseksi joutumisesta, mutta niissä voi kuitenkin treenata melko hyvin isommatkin pelurit. Muutaman kunnan ja seuran kokemuksella näissä vain suurimpana jarruna ovat seuran omat toimijat, ja eritoten edustusjoukkueen ympärillä toimivat, jotka ovat sitä mieltä, että jos halli saadaan, niin sen pitää olla suoraan täysikokoinen, muuten sillä ei tehdä mitään.
En minä kyllä ymmärrä miten tuo 5v5 lajia palvelee, Futsalin harkkapaikkoja löytyy ihan tarpeeksi, harrastajia vaan tarvittaisiin sille lajille lisää. Tai paremminkin valmentajaniilojen asenteenmuokkausta.
|
|
|
|
papadopoulos
Poissa
|
 |
Vastaus #14 : 16.04.2018 klo 10:40:52 |
|
En minä kyllä ymmärrä miten tuo 5v5 lajia palvelee, Futsalin harkkapaikkoja löytyy ihan tarpeeksi, harrastajia vaan tarvittaisiin sille lajille lisää. Tai paremminkin valmentajaniilojen asenteenmuokkausta.
Ihan turha toivo päästä ainakaan meillä päin varaamaan salia futsaliin koulun jälkeen. Itse kyllä mielelläni kannustaisin poikia futsaliin, mutta eipä saleihin pääse millään kun ei niistä meinaa edes omaa vuoroa saada. Treeneissä ei pelaajia tehdä vaan omalla ajalla ja siihen noita halleja tarvitaan. Paikka johon voi mennä notkumaan koulun jälkeen ennen treenejä.
|
|
|
|
Varalämmittäjä
Poissa
|
 |
Vastaus #15 : 17.04.2018 klo 00:42:26 |
|
En minä kyllä ymmärrä miten tuo 5v5 lajia palvelee, Futsalin harkkapaikkoja löytyy ihan tarpeeksi, harrastajia vaan tarvittaisiin sille lajille lisää. Tai paremminkin valmentajaniilojen asenteenmuokkausta.
No 5vs5 palvelee ainakin Belgiassa jossa vielä yli 10-vuotiaat pelaa pikkukentällä( siis puolikkaalla 8vs8 kentällä) 5vs5 . Nyt en muista mikä oli Belgian sijoitus Fifan listoilla, mutta jos se on korkeampi kuin Suomen niin kannattaako ottaa mallia vai takoa päätä seinään isompien kenttien peleillä?
|
|
|
|
|
|