Thodesenin ja joukkueen rungon jatkaessa HIFK:n pelityyliin osataan varautua paremmin, mikä taas vaatii joukkueen valmennukselta taktista variointia tätä kautta enemmän.
Juuri näin. Onneksi Thodesen vaikuttaa työmyyrältä, joka varmasti haluaa kehittää peliä eteenpäin. Vaikuttaa myös sen verran fiksulta kaverilta, että ymmärtää tämän.
Täällä kun on kehuja jaeltu ja ennustuksilla riekuttu
![:D](http://futisforum2.org/Smileys/original/grin.gif)
Niin pakko nostaa Lönnströmin ehkä kovimmaksi saavutukseksi puolustuslinja. Jokaista linjaan tehtyä ja liigapeleihin suunniteltua hankintaa (Patronen, Mäntylä, Sesay, Selander, [ja lopulta myös] Hing-Glover) voi pitää onnistuneena. Tähän päälle Andberg onnistui tuomaan viime kauden tasonsa myös liigaan asti ja Masa pelasi erittäin hyvin loukkaantumisista toivuttuaan.
Alkukaudesta puolustuslinja ja Origi otti monta pistettä. KK (hyökkäyssuuntaan) ja hyökkäys sakkasi siihen asti, että saatiin sille osastolle vahvistusta ja ajettua uusia kuvioita pelaajille.
Ensi kaudella voi taas haastaa Lahtea, Maarianhaminaa ja kenties Ropsia paikasta ylempään loppusarjaan. Tilanne on mennyttä kautta parempi kun joukkue on alusta asti valmiimpi. Voitaisiin mennä myös Cupin alkulohkosta jatkoon.
Talvi tuntuu taas pitkältä.