FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
03.02.2025 klo 10:09:15 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset: Foorumi aukeaa nopeasti osoitteella ff2.fi!
 
Yhteys ylläpitoon: ff2 ät futisforum2 piste org

Sivuja: 1 ... 13 [14] 15 ... 162
 
Kirjoittaja Aihe: Dalla Valle Liverpoolissa  (Luettu 424937 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
honkala

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Savon vapautusarmeija


Vastaus #325 : 28.09.2007 klo 23:28:26

Toivottavsti pää vain pysyy paremmin kuosissa, on vaikuttanut että varma siirto ulkomaille on saanut pienen pojan suht ison pään hiukan sekaisin.

No onhan tämä suht iso siirto toteutuessaan, mutta tällaista Laurin elämä on ollut jo monta vuotta joten ei tässä nyt voi puhua mistään "elämäni suurin juttu, joka voi pistää pään sekaisin". Kuten Lauri itsekin tuossa puhui taas on seurat naukumassa poikaa riveihinsä ja eiköhän tuo taas rauhassa mieti minne tällä kertaa suuntaa Ylos
Ricardo Leite

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Ylimieliset


Vastaus #326 : 29.09.2007 klo 01:19:25

Sinne vaan ulkomaille laadukkaamman valmennuksen ja parempien olosuhteiden perään. Taitaa perustaito olla jo sillä tasolla, että seuraavaksi kehittämistä vaatii fysiikka ja taktinen osaaminen. Suomessa jatkamisen puolustajien pointit toki ymmärrän, mutta kyllähän em. asioiden opettaminen on Euroopan huippuseuroissa kuitenkin hiukan eri tasolla.

Jos pää kestää, eikä koti-ikävän vaivaamisesta ole pelkoa, niin äkkiä vain suurempiin ympyröihin.
John Devey

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Huuhkajat, Ilves


Vastaus #327 : 29.09.2007 klo 08:13:26

Toivottavasti poika älyää ettei Poolissa ole tulevaisuutta. Eihän ne anna tilaisuuksia omille junnuille, hukkaan menee monta vuotta  Alas

PSV tai Ajax olisi mainio osoite mutta saas nähdä miten käy
Rikkiviisas

Poissa Poissa


Vastaus #328 : 29.09.2007 klo 11:09:26

Eihän se olekaan mikään pakko lähteä edustuksen paikka mielessä.
Joskus 19-21 vuotiaana on aika turha lähteä ulkomaille muuten kuin säännöllisen peliajan perässä, mutta justiin tossa 16-18 -vuotiaana jos on mahdollisuus sekä etenkin edellytykset koulun ja perheen puolesta lähteä niin totta hitossa hakemaan tuntumaa kansainväliseen tasoon sekä nauttimaan paremmasta valmennuksesta.

Sitten voi hyvinkin tulla foorumistien sanojen mukaan "maitojunalla" Suomeen 19-21 -vuotiaana ja pelata pari kautta Veikkausliigaa, josta sitten uudelleen ammattilaiskentille.
Landepaukku

Poissa Poissa


Vastaus #329 : 29.09.2007 klo 12:15:33

Samaa mieltä, itse hänen pelejä paljon nähneenä katsoisin parhaaksi, että jäisi vielä Suomeen! Tosin Joensu on kyllä auttamatta jäljessä valmennuksessa ja olosuhteissa, joten siinä mielessä lähdön ymmärtää.
Toivottavsti pää vain pysyy paremmin kuosissa, on vaikuttanut että varma siirto ulkomaille on saanut pienen pojan suht ison pään hiukan sekaisin. Kaikkea hyvää kuitenkin Laurille...muista että kaurapuurollakin pääsee pitkälle

No itsekkin olen kaverin pelejä nähnyt suhteellisen paljon ja sanoisin, että suurimmat puutteet ovat ehkä taktisessa osaamisessa (niinkuin lähes kaikilla suomalaisilla) ja pallottomana liikkumisessa. Pallolliset ominaisuudet ovat Laurilla ikäisekseen huippuluokkaa ja fyysiset ominaisuudetkin on ainakin suomalaiseksi 16 vuotiaaksi aika hyvät.

Mielestäni nyt on hyvä aika ottaa seuraava askel ja lähteä ulkomaille treenaamaan muiden talenttijunnujen kanssa ja pelaamaan kovia junnupelejä. Se, että onko Liverpool se paras vaihtoehto, niin sitä en osaa sanoa. Toivottavasti Lauri valitsee joukkueensa oikein ja pysyy ehjänä, niin tulevaisuudessa näemme D.V:n maajoukkueemme hyökkäyksen kapellimestarina.
Lihansyöjäkasvi

Poissa Poissa


Vastaus #330 : 29.09.2007 klo 14:14:49

No itsekkin olen kaverin pelejä nähnyt suhteellisen paljon ja sanoisin, että suurimmat puutteet ovat ehkä taktisessa osaamisessa (niinkuin lähes kaikilla suomalaisilla) ja pallottomana liikkumisessa. Pallolliset ominaisuudet ovat Laurilla ikäisekseen huippuluokkaa ja fyysiset ominaisuudetkin on ainakin suomalaiseksi 16 vuotiaaksi aika hyvät.

Mitä tarkoitat puutteilla taktisessa osaamisessa? Että hän on kuriton, vai että hänellä ei ole pelinäkemystä? Edellinen voi korjaantua, jälkimmäinen on vähän vaikeampi juttu. Kyllähän suomalaiselta pitäisi löytyä poikkeuksellisen hyvä peliäly jos haluaa huipulle, kuten Litillä, Hyypiällä, Tainiolla ja Forssellilla onkin. Maailmasta löytyy kasapäin sellaisia pallojonglööreitä, että pelkästään tekniikan varassa lupaavinkaan suomipoika ei kapua hirveän korkealle.
JALOPENOT

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Fc Barcelona


Vastaus #331 : 29.09.2007 klo 14:20:56

Tämä kaveri ei maajoukkuetason pelaaja ole!   Alas
Landepaukku

Poissa Poissa


Vastaus #332 : 29.09.2007 klo 14:22:55

Peliälyä kaverilta kyllä löytyy todella paljon ja hän on erittäin hyvä jatkamaan peliä eteenpäin yhdellä kosketuksella ja harhautustaitoakin löytyy paljon. Taktinen osaaminen on siis ihan perushyvää suomalaista tasoa, mutta ei mitenkään erotu sillä joukosta ja välillä surffaileekin hiukan väärissä paikoissa. Ja kuten kirjoitin, pallottomassa liikkeessä on D.V:llä vielä paljon parannettavaa.
vaihtopenkin vasenlaita

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: RoPS


Vastaus #333 : 29.09.2007 klo 14:23:45

Ylimielinen kusipää. Toivottavasti et pääse siellä minne ootkaan menossa koskaan kentälle tai mitään. Loukkaannu ja lopeta uras  :keskari:
Lapland

Poissa Poissa


Vastaus #334 : 29.09.2007 klo 14:34:01

Katkeruutta on niin miellyttävää seurata sivusta!! 8)
Neljä

Poissa Poissa


Vastaus #335 : 29.09.2007 klo 14:41:09

Ihmettelen myös kovasti pessimistien katkeruutta ???, mistä lie ponnistaa.

Kuten on jo todettu, ison joukkueen akatemiassa varmasti oppii monia asioita, vaikkei poolin edustuksessa koskaan otteluita pelaisikaan. Potentiaalia pojalla kuitenkin on, ja sen mitä itse hänen kanssaan olen ollut tekemisissä, niin ihan tavalliselta pojalta vaikuttaa.

Toive-ennustus: 19-vuotiaaksi poolissa ja sitten jonnekin saamaan peliaikaa oikeassa sarjassa.  Ylos
IFM

Poissa Poissa


Vastaus #336 : 29.09.2007 klo 17:07:58

Mites olis jos löisi itsensä läpi ensin Suomessa ja sitten vasta ulkomailla? Mun mielestä se on aika looginen ja hyväksi todettu polku kohti €-kenttiä. Toki jollekin toiselle oikea aika voi olla lähteä 15-16-vuotiaana, mutta omasta mielestäni se on liian aikaista. Nuorena kun elämässä pitää olla sittenkin muuta kuin jalkapallo. Ystävät, koulu ja perhe näyttelevät aika isoa roolia tuon ikäiselle ja jos niistä joutuu luopumaan, voi jossain Liverpoolin akatemiassa tulla aika kova koti-ikävä. Pari kautta Veikkausliigaa alle ja sitten 19-20-vuotiaana ulkomaille...
honkala

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Savon vapautusarmeija


Vastaus #337 : 29.09.2007 klo 18:12:23

Tuntuu että osalla tänne kirjoittelevista ei taida olla hajuakaan Laurin uran vaiheista. Ainakin kommenteista päätellen, eli kerrataan siis: Kaveri on viettänyt jo monien vuosien ajan aikaa Italiassa eri seurojen leireillä ja tämän lisäksi on jo edustanut Interiä ja päätti palata täksi kaudeksi Suomeen ja Jippoon. Pakko selventää kun täällä porukka ihmettelee, että kannattaako tuon ikäisen vielä lähteä ulkomaille. Olette viisi vuotta myöhässä!!!!

Laitetaan vielä pari vuotta vanha haastattelu:

Lainaus
MielihalunaItalia

Laurilla on isänsä kautta kaksoiskansalaisuus. Tämä mahdollistaisi nuorukaiselle pelaamisen myös Italian maajoukkueessa, mikäli taidot ja ennen kaikkea halu riittävät. ja sitä tuntuu piisaavan.
- Tällä hetkellä ykkössijalla on päästä pelaamaan Suomen maajoukkueeseen. Muutaman vuoden päästä olisi sitten tehtävä valinta Suomen ja Italian välillä, Lauri tuumailee.
Lauri on ollut vuosittain jo pienestä pitäen Italiassa. 7-10 -vuotiaana hän pelaili Gaz-nimisen joukkueen (lähellä Vicenzaa) juniorien kanssa maassa ollessaan.
- Jossakin vaiheessa olisi tarkoitus päästä pelaamaan johonkin italialaisseuraan. Olen ollut viime vuosina niin Lazion kuin myös Chievo Veronan junioriorganisaatioissa pelaamassa ja harjoittelemassa, Lauri kertoo.
Viime hiihtolomalla nuorukainen oli Inter Milanin testattavana.
- Eivät italialaisjuniorit olleet minua kummempia. Pärjäsin mielestäni ihan hyvin. Lähden nyt syyskuussa Chievo Veronan juniorileirille, Lauri toteaa tulevasta.
Niinpä. Unelmia on oltava. Laurilla vain myös itseluottamus, asenne ja tahto näyttävät olevan kohdallaan. Katsotaan kuinka nuorukaisen käy.

2.9.2005 / Karjalan Heili / Reijo Karttunen

Noin vuosi tuon jälkeen Lauri teki sopimuksen Interin kanssa, joka purettiin myöhemmin Laurin omasta tahdosta(lukio, jne.)
Dickinson

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Mikaela Ingberg


Vastaus #338 : 29.09.2007 klo 18:13:26

Pakko selventää kun täällä porukka ihmettelee, että kannattaako tuon ikäisen vielä lähteä ulkomaille. Olette viisi vuotta myöhässä!!!!

No kannattaako?
honkala

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Savon vapautusarmeija


Vastaus #339 : 29.09.2007 klo 18:17:13

No kannattaako?

Jos seura on oikea. Yleensähän se Laurilla on ollut. Inter ehkä ainut vikatikki siitä lähtien kun Lauri on (7-vuotiaasta lähtien) eri italialaisia seuroja edustanut. Liverpool on myös mahdollinen vikatikki, mutta ihan oikein että noin kokenut kaveri kokeilee välillä muitakin maita....
p4ska

Poissa Poissa


Vastaus #340 : 29.09.2007 klo 18:37:59

Kaverista ei tällä menolla tule varmaan edes veikkausliiga tason pellaajaa :D
JMR

Poissa Poissa


Vastaus #341 : 29.09.2007 klo 19:49:34

Uusi Kuka Vittu Saarelma Alas
honkala

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Savon vapautusarmeija


Vastaus #342 : 29.09.2007 klo 22:47:36

Uusi Kuka Vittu Saarelma Alas


Forumin asiantuntioille  Alas ::)
mixeri

Poissa Poissa


Vastaus #343 : 29.09.2007 klo 23:12:55

voisiko tämän topicin siirtää osastoon "nuoret". 

Lauri ei ole ole vielä ansainnut topiccia tähän!!!!

Odotetaanko ihan rauhassa että poika kasvaa?
honkala

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Savon vapautusarmeija


Vastaus #344 : 29.09.2007 klo 23:24:19

voisiko tämän topicin siirtää osastoon "nuoret". 

Lauri ei ole ole vielä ansainnut topiccia tähän!!!!

Odotetaanko ihan rauhassa että poika kasvaa?


Löylyä pojat! LÖYLYÄ!!!  Ylos
mixeri

Poissa Poissa


Vastaus #345 : 29.09.2007 klo 23:29:08

Kiuas on kylmä.
honkala

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Savon vapautusarmeija


Vastaus #346 : 29.09.2007 klo 23:33:13

Kiuas on kylmä.

Ilmankos vituttaa  :D Ylos
Chegue

Poissa Poissa


Vastaus #347 : 30.09.2007 klo 02:35:30

Jos lähtee Liverpooliin niin ennustan seuraavaa tulevaisuutta:

5% = Maajoukkuetasoa
15% = Norjaan
30% = Ruotsin liigan pelimies
50% = Jami nami Puustisen manttelinperijä Veikkausliigaan

Kannattaisi suosiolla tulla Zicon oppiin Tampereelle. Täällä on näyttöä siitä, miten yhdestä Englannissa pilatusta lupauksesta tehtiin vielä miljoonan euron pelimies.
« Viimeksi muokattu: 30.09.2007 klo 02:40:38 kirjoittanut Chegue »
konstru

Poissa Poissa


Vastaus #348 : 30.09.2007 klo 04:51:14

Jos lähtee Liverpooliin niin ennustan seuraavaa tulevaisuutta:

5% = Maajoukkuetasoa
15% = Norjaan
30% = Ruotsin liigan pelimies
50% = Jami nami Puustisen manttelinperijä Veikkausliigaan

Kannattaisi suosiolla tulla Zicon oppiin Tampereelle. Täällä on näyttöä siitä, miten yhdestä Englannissa pilatusta lupauksesta tehtiin vielä miljoonan euron pelimies.

Tänne ei tuu mitkään Dala Vallet kun Pate asuu täällä. Muuten oltais aina kukkulan kunkkuija :D
Lihansyöjäkasvi

Poissa Poissa


Vastaus #349 : 30.09.2007 klo 11:46:34

Näinköhän vielä vanha viisaus "juniorivuodet kotimaassa ja ensin huipulle veikkausliigassa, näin Litti ja Hyypiäkin.." jne. enää toimii. Tämän hetken lupaavimmat parikymppiset pelaajat alkavat järjestään olla teininä ulkomaille lähteneitä (Eremenko, Hetemaj, Ääritalo, miksei Petrescukin), vaikka sitten olisivat "maitojunalla" palanneetkin hetkeksi dominoimaan Veikkausliigaa. Vanhemmassakin ikäluokassa näitä olivat Forssell, Eremenko ja Tainio ja Väykkäkin lähti kuitenkin jo 20-vuotiaana.

Uuden sukupolven "ensin huipulle Suomessa"-jannujen (mm. Teemu Turunen, Halsti) odotusarvot ovat uhkaavasti käätyneet laskuun eikä kiinnostus ulkomailla olekaan ollut ihan sellaista kuin olisi toivottu.

Saattaa olla, että nykypäivänä kuilu huippumaiden ja Suomen välillä on sen verran suuri, että kriittisiä teinivuosia on syytä viettää ulkomailla, mikäli koskaan tahtoo ainakaan Norjaa/Sveitsiä korkeammalle.

 
Sivuja: 1 ... 13 [14] 15 ... 162
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa