|
Sukerman
Poissa
|
|
Vastaus #551 : 10.10.2007 klo 20:02:05 |
|
Juuri Saksaan kannattaa nuoren pelaajan siirtyä, jos haluaa kehittyä. Senhän todistaa tapaus Pekka Lagerblom: ura on ollut sensaatiomaisen Bremen-siirron jälkeen tasaista laskettelua, eikä maajoukkueen ex-runkomieslupaukselta odoteta enää mitään. Kiitoksia Bundesliiga.
Hollanti on vahnassa muistissa se suomalaispelaajien trampoliini tähtiin, mutta esimerkit (Litti, Hyyppä, Kolkka) alkavat olla vähän jo muinaishistoriaa. Tai onhan tietenkin Väykkä, Forsen ikätoveri, joka parempien valintojensa kautta loi hohdokkaamman uran. Tai siis hetkinen, mietitäänpä sekunti: onko Väykän tilanne oikeasti parempi kuin Forssellin? Hell no. Syystä tai toisesta sitä vain itketään täällä vähemmän.
Englannista löytyy tietenkin yksinomaan huonoja esimerkkejä: tähdistä Jässi, Niemi, Hyypiä, Tainio, Forssell, Johansson, rivinimistä Heikkinen, Riihilahti, Kuqi. Tulevista Sparv, Ääritalo ja Petrescu. Kaikki turhia jätkiä maajoukkueelle ja suomifutikselle. Kiitoksia Englanti.
Hyypiä, Willem II. Tainio, Auxerre. Niemi, HJK. Mm. näiden opinnot siis suoritettu jossain muualla kuin inglännissä, vaikka demi-lehdestä olet ehkä jotain muuta lukenutkin.
|
|
|
|
AndyLove
Poissa
Suosikkijoukkue: JäPS & Liverpool
|
|
Vastaus #552 : 10.10.2007 klo 22:34:12 |
|
Joo, Barcelona maksoi Ajaxille Litmasesta tuon verran 1999. Samaten Litmanen siirtyi ilmaiseksi HJK:sta MyPaan, mutta MyPa sai Ajax-siirrosta ihan korvauksen samoin kuin Barcelona Liverpoolilta.
Minä muistaisin, että Pool ei Litmasesta maksanut mitään vaan Barca päästi miehen ilmaiseksi.
|
|
« Viimeksi muokattu: 10.10.2007 klo 22:37:42 kirjoittanut AndyLove »
|
|
|
|
|
neliö
Poissa
|
|
Vastaus #553 : 10.10.2007 klo 22:38:04 |
|
Minä muistaisin, että Pool ei Litmasesta maksanut mitään vaan Barca päästä miehen ilmaiseksi.
Littihän oli mukana neuvottelemassa itselleen ilmaista siirtoa Pooliin ja sitten myöhemmin sieltä pois. Näin muistan lukeneeni.
|
|
|
|
lasse11
Poissa
Suosikkijoukkue: itäinen taivas
|
|
Vastaus #554 : 11.10.2007 klo 01:17:53 |
|
Lagerin siirto Bremeniin tuli varmasti aikamoisena yllätyksenä. Tuskin kukaan uskoi sitä ennen, että Pekan lahjat riittäisivät tuon tasoiseen seuraan. Bremeniltä ilmeinen "koita ja voita" -ostos. Pikku hiljaa onkin sitten palattu sille "odotetulle tasolle".
Lager oli kumma kyllä ensimmäisissä Werderin esiintymisissään loistava ja on sen jälkeen keskittynyt sukille potkimiseen. Veikkaan kuitenkin että Royn seuraajaan aikoihin maajoukkueen runkopelaajia kun "Kuningas" Ilola palaa katsomon puolellle.
|
|
|
|
lasse11
Poissa
Suosikkijoukkue: itäinen taivas
|
|
Vastaus #555 : 11.10.2007 klo 01:20:59 |
|
Olihan se upeaa, että Suomen yksi kaikkien aikojen hyökkääjälupauksista sai kuuden Chelsea vuotensa aikana 34 ottelun verran vastuuta (avauksessakin ehkä viisi kertaa?). Lisäksi tarunhohtoisessa Crystal Palacessa tuli vyön alle arvokkaita minuutteja Englannin toiseksi korkeimmalla sarjatasolla. Voi vain kuvitella, miten pahasti Forssell olisikaan voinut möhliä siirtymällä johonkin PSV Eindhoveniin tai Leverkuseniin.
Hollannissa ja Saksassa on täysin vertailukelpoinen määrä silikonipumpattuja bimbojakin Miklun makuun.
|
|
|
|
|
SepiBoban
Poissa
Suosikkijoukkue: Myles Palmer
|
|
Vastaus #557 : 11.10.2007 klo 09:02:54 |
|
Video on ne pieniä poikia ekassa maalissa ihan törkyhieno viimeistely.
|
|
|
|
Jii
Poissa
|
|
Vastaus #558 : 11.10.2007 klo 09:58:20 |
|
Taitavan oloinen kaveri tosiaan
|
|
|
|
Welo
Poissa
Suosikkijoukkue: ACO, Huuhkajat
|
|
Vastaus #559 : 11.10.2007 klo 10:02:46 |
|
Ei jotkut B-junnumatseissa tai kolmosessa tehdyt kikat hirvittävästi vakuuta. Maaleistakin osa oli onnenkantamoisia. Tosin ekan maalin viimeistelylle Montakohan pörssiä B-juniori-ikäisen Miklun vastaavassa koosteessa olisi nähty? Dalla Vallelle toivon toki onnea, ja järkeä oikean maajoukkueen ja parhaan organisaation valintaan.
|
|
|
|
pantse
Poissa
Suosikkijoukkue: Susirajan sissit ja Juha Mieto
|
|
Vastaus #560 : 11.10.2007 klo 10:10:36 |
|
Kyllähän Late on tosi lupaava poika. Taitava, nopea yms. Kynnyskysymys lieneekin varmasti, että lupaavasta pojasta tulee hyvä pelaaja miesten peleihin. Toivotaan
|
|
|
|
honkala
Poissa
Suosikkijoukkue: Savon vapautusarmeija
|
|
Vastaus #561 : 11.10.2007 klo 10:11:48 |
|
Hyvin yrittää pitää Suomen mukana, mutta kun muu maajoukkue koostuu umpisurkeista stadin vässyköistä, niin edes DV ei pystynyt viemään meitä tuon pitemmälle
|
|
|
|
Jaakob
Poissa
Suosikkijoukkue: S
|
|
Vastaus #562 : 11.10.2007 klo 10:35:38 |
|
Laidalla viilettävä no. 10 tuntui pelimieheltä myös (ainakin pari tilannetta nähneenä on helppo näin todeta) Pari keskitystä LDV:n häkkeihin. Hieno poika
|
|
|
|
feedback
Poissa
|
|
Vastaus #563 : 11.10.2007 klo 10:57:19 |
|
Hyvin yrittää pitää Suomen mukana, mutta kun muu maajoukkue koostuu umpisurkeista stadin vässyköistä, niin edes DV ei pystynyt viemään meitä tuon pitemmälle Mitähän sitten poronnussijoiden kakarat on kun vässykät kyykyttää heitä vuodesta toiseen 6-0 .
|
|
|
|
Tsei Tsei
Poissa
Suosikkijoukkue: Tampere United
|
|
Vastaus #564 : 11.10.2007 klo 13:55:21 |
|
Laidalla viilettävä no. 10 tuntui pelimieheltä myös (ainakin pari tilannetta nähneenä on helppo näin todeta) Pari keskitystä LDV:n häkkeihin. Hieno poika Öö, oliko kuitenkaan nro. 10? Olisiko tuo Juuso Simpanen raporttien mukaan noita on keskitellyt? Nro 10 taitaa kuitenkin olla Johannes Westö, joka siis tuossa Bosnia-pelissä pelaa pari kertaa hyvin yhteen Dalla Vallen kanssa. Saatan olla tosin täysin väärässä, mutta kunhan matlockailen raporttien, tuon videon ja googlen avulla.
|
|
|
|
Jaakob
Poissa
Suosikkijoukkue: S
|
|
Vastaus #565 : 11.10.2007 klo 14:39:40 |
|
Öö, oliko kuitenkaan nro. 10? Olisiko tuo Juuso Simpanen raporttien mukaan noita on keskitellyt? Nro 10 taitaa kuitenkin olla Johannes Westö, joka siis tuossa Bosnia-pelissä pelaa pari kertaa hyvin yhteen Dalla Vallen kanssa. Saatan olla tosin täysin väärässä, mutta kunhan matlockailen raporttien, tuon videon ja googlen avulla.
Voinpa olla väärässäkin, ei tässä töissä ollessa tohdi nyt jatkuvasti futisvideoita vahdata..
|
|
|
|
hamit
Poissa
Suosikkijoukkue: SGE
|
|
Vastaus #566 : 11.10.2007 klo 16:01:30 |
|
"oho"
|
|
|
|
|
feedback
Poissa
|
|
Vastaus #568 : 11.10.2007 klo 17:52:42 |
|
Eipä nyt mitenkään ihmeellisesti säväytä. Kosketus palloon toki hyvä, mutta muuten kehittymisvaraa on vaikka millä mitalla. Esim nuo muutamat pakin ohitusyritykset 1 vs 1 tilanteissa on suorastaan heikkoja eikä myöskään osaa laittaa kroppaa ollenkaan eteen. Syötötkin karkailevat varsin usein vihulaiselle (alaspäin tosin saa omille). Kovin hentoinenkin vielä on, mutta se tietysti korjaantuu kun ikää tulee. En tosin lainkaan ihmettele ettei peliaikaa löydy Suomen ykkösestä. Miesten sarjoissa noin selvällä raakileella ei vielä ole mitään käyttöä. Köyhän miehen Forssell noilla näytöillä.
|
|
|
|
Lihansyöjäkasvi
Poissa
|
|
Vastaus #569 : 11.10.2007 klo 18:29:07 |
|
Erittäin potentiaalisen oloinen vikkelä, taitava ja maalipaikat haistava tyyppi, mutta ei vielä omassa ikäluokassaankaan mitenkään über-dominoiva noita heikompiakaan maita vastaan (ehkä osin hentoudesta johtuen). Kehittymisen varaa on.
|
|
|
|
ref
Poissa
Suosikkijoukkue: Giallorossi
|
|
Vastaus #570 : 11.10.2007 klo 18:40:01 |
|
Erittäin potentiaalisen oloinen vikkelä, taitava ja maalipaikat haistava tyyppi, mutta ei vielä omassa ikäluokassaankaan mitenkään über-dominoiva noita heikompiakaan maita vastaan (ehkä osin hentoudesta johtuen). Kehittymisen varaa on.
Lähinnä noiden videoiden perusteella tuli aika samat jutut mieleen. Tosiaankin osaa sijoittua hyvin ja rakentaa peliä älykkäästi, mutta kuitenkin kun pitäisi haastaa niin ei ihan taida uskallus riittää (tai sitten katsoo vain parhaimmaksi tehdä jotain muuta). Myöskin harhasyöttöjä yllättävän paljon. Kuitenkin kokoajan vaarallinen hyökkäyspäässä ja iskee maaleja hyvällä prosentilla. Tule poika Zicon oppeihin pariksi vuodeksi korkoa kasvamaan ja sitten ulkomaiden valloitukseen
|
|
|
|
mrp
Poissa
|
|
Vastaus #571 : 11.10.2007 klo 18:44:40 |
|
Erittäin potentiaalisen oloinen vikkelä, taitava ja maalipaikat haistava tyyppi, mutta ei vielä omassa ikäluokassaankaan mitenkään über-dominoiva noita heikompiakaan maita vastaan (ehkä osin hentoudesta johtuen). Kehittymisen varaa on.
Jep. Ei vissiin 1vs1 tilanteissa ole kovinkaan tappavan hyvä, ainakaan mitä kuullu.
|
|
|
|
Rust
Poissa
|
|
Vastaus #572 : 20.10.2007 klo 20:13:56 |
|
Dalla Valle Urheiluruudussa Jipon pukukopeille Timo "Tinke" Tahvainen myös kuvissa
|
|
|
|
Tavano
Poissa
Suosikkijoukkue: Gary Mackay-Steven
|
|
Vastaus #573 : 20.10.2007 klo 20:23:31 |
|
Laurin murteelle
|
|
|
|
Breedi
Poissa
|
|
Vastaus #574 : 20.10.2007 klo 20:30:25 |
|
Jipon pukukopit . Lauri Dalla Vallen murrekin oli hassunhauskan kuuloista
|
|
« Viimeksi muokattu: 31.08.2008 klo 16:37:11 kirjoittanut Breedi »
|
|
|
|
|
|
|