FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
14.06.2021 klo 06:04:17 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset: Facebook & Twitter
 
FF2-kauppa:kauppa.ff2.fi, Yhteys ylläpitoon: ff2 ät futisforum2 piste org

Äänestys
Kysymys: ?
tsielliini
immobiile
rodrigees
tsatsiiri
de breene
munjaa
hasaard
batšyy
tsäär
tsuibba
tsirkkovi
steekkelempuri
kanee
kritsoviak
hordi alba
uugo jorii
kilian ympappe
siru
joakkim lööv
kruus
naatsi
pepee

Sivuja: [1] 2
 
Kirjoittaja Aihe: Täällä äännämme oikein  (Luettu 4195 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
Taka-Harvey

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Luis Muriel


: 02.06.2021 klo 14:39:33

Kisahuuma nousee. Mitkä joukkueet ja ketkä pelaajat ovat asiantuntijapiirien erikoistarkkailussa tällä kertaa?
Nasde

Poissa Poissa


Vastaus #1 : 02.06.2021 klo 14:41:46

Lädien kriiliss ja maajoukkueeseen palannut pensema
Faaxinho

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Raimo taskusta kaivoi savukalan


Vastaus #2 : 02.06.2021 klo 14:44:22

Pohjanpalo
Lappalainen
Uronen
Väisänen

Olisiko tuossa Suomen joukkueen vaikeimmat ulkomaalaisille? Ehkäpä myös Arajuuri?
Jalitsumies

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Nigel Winterburnin munat ja pekoni


Vastaus #3 : 02.06.2021 klo 15:30:48

nnn golo kanttee
vitamiinivesi

Poissa Poissa


Vastaus #4 : 02.06.2021 klo 15:45:13

Pohjanpalo
Lappalainen
Uronen
Väisänen

Olisiko tuossa Suomen joukkueen vaikeimmat ulkomaalaisille? Ehkäpä myös Arajuuri?

Never forget Arajurri
M. Deianov

Poissa Poissa


Vastaus #5 : 02.06.2021 klo 15:48:00

Petra "rodrigees" Manner ei ole kielinaisia, ennen kuin tämä man(n)eeri on kunnossa.
vitamiinivesi

Poissa Poissa


Vastaus #6 : 02.06.2021 klo 15:48:45

Shakiiri, tsatsiiri, tsatsiikki. Rakkaalla ”pohkeet kuin parrunpätkät”(tune: Innanen) lapsella on monta nimeä.
Tölkkivaari

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: #TunnenSielläTyyppejä


Vastaus #7 : 02.06.2021 klo 15:54:13

Vituttaa jo valmiiksi.

Tai vitutti, kunnes muisti että on kohteessa ison osan alkusarjaa niin ei joudu kuuntelemaan raiskattuja ääntämyksiä.
Bootlegger

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Suomi, SAPA, Roma.


Vastaus #8 : 02.06.2021 klo 16:13:50

Laitan selostajia varten oivallisen linkin: www.forvo.com

Esimerkkinä Szczęsny: https://forvo.com/word/wojciech_szczęsny/#pl
Kimis Adonis

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: TPS


Vastaus #9 : 02.06.2021 klo 16:43:30

Kun alkaa suomalaistyylisesti hävettää kun niitä szczesnyja ei osata Ylellä lausua täydellisesti niin muistakaa hävetä myös niitä kaikkia ulkomaalaisia joilla ei ole käryäkään suomalaisten nimien lausumisesta.

Pohjanpalo
Lappalainen
Uronen
Väisänen

Olisiko tuossa Suomen joukkueen vaikeimmat ulkomaalaisille? Ehkäpä myös Arajuuri?

Ainakaan hollanninkielisillä tämä ei ole pahimmasta päästä, tulee vaan tupla-o:lla. Tyylillä Litmaanen
Chuck

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: kuriositeetit


Vastaus #10 : 02.06.2021 klo 16:56:29

Hauskintahan näissä on että jos selostajat alkavat larppaamaan natiivilausumista, niin tuulareilta tulee katsojapalautetta että lausutaan ihmeellisesti. Ei se niin justiinsa ole, kunhan ei ihan metsään mene.

Savon keisari

Poissa Poissa


Vastaus #11 : 02.06.2021 klo 22:52:14

Kokosin tähän Suomen lohkon vastustajajoukkueiden pelaajien ääntämismallit Forvo-sivustolta. Ihan kaikista ei suoraa mallia löytynyt ja ne jätin tyhjäksi, mutta monesta puuttuvastakin kyllä löytyy tuolta apua, jos hakee esim. pelkällä etunimellä tai sukunimellä. Venäjän joukkueen pelaajista monessa esimerkissä myös etu- ja sukunimen välissä oleva isännimi on mukana, mutta pelkkä etu- ja sukunimen ääntäminen onnistuu kun sen vain jättää pois.

Belgia
1 Thibaut Courtois https://forvo.com/word/thibaut_courtois/
2 Toby Alderweireld https://forvo.com/word/toby_alderweireld/
3 Thomas Vermaelen https://forvo.com/word/thomas_vermaelen/
4 Dedryck Boyata https://forvo.com/word/dedryck_boyata/
5 Jan Vertonghen https://forvo.com/word/jan_vertonghen/
6 Axel Witsel https://forvo.com/word/axel_witsel/
7 Kevin De Bruyne https://forvo.com/word/kevin_de_bruyne/
8 Youri Tielemans https://forvo.com/word/youri_tielemans/
9 Romelu Lukaku https://forvo.com/word/romelu_lukaku/
10 Eden Hazard https://forvo.com/word/eden_hazard/
11 Yannick Carrasco https://forvo.com/word/yannick_carrasco/
12 Simon Mignolet https://forvo.com/word/simon_mignolet/
13 Matz Sels https://forvo.com/word/matz_sels/
14 Dries Mertens https://forvo.com/word/dries_mertens/
15 Thomas Meunier https://forvo.com/word/thomas_meunier/
16 Thorgan Hazard https://forvo.com/word/thorgan_hazard/
17 Hans Vanaken https://forvo.com/word/hans_vanaken/
18 Jason Denayer https://forvo.com/word/jason_denayer/
19 Leander Dendoncker https://forvo.com/word/leander_dendoncker/
20 Christian Benteke https://forvo.com/word/christian_benteke/
21 Timothy Castagne https://forvo.com/word/timothy_castagne/
22 Nacer Chadli https://forvo.com/word/nacer_chadli/
23 Michy Batshuayi https://forvo.com/word/michy_batshuayi/
24 Leandro Trossard https://forvo.com/word/leandro_trossard/
25 Jérémy Doku
26 Dennis Praet https://forvo.com/word/dennis_praet/

Tanska
1 Kasper Schmeichel https://forvo.com/word/kasper_schmeichel/
2 Joachim Andersen
3 Jannik Vestergaard https://forvo.com/word/jannik_vestergaard/
4 Simon Kjær https://forvo.com/word/simon_kj%C3%A6r/
5 Joakim Mæhle https://forvo.com/word/joakim_m%C3%A6hle/
6 Andreas Christensen https://forvo.com/word/andreas_christensen/
7 Robert Skov
8 Thomas Delaney https://forvo.com/word/thomas_delaney/
9 Martin Braithwaite https://forvo.com/word/martin_braithwaite/
10 Christian Eriksen https://forvo.com/word/christian_eriksen/
11 Andreas Skov Olsen
12 Kasper Dolberg https://forvo.com/word/kasper_dolberg/
13 Mathias Jørgensen https://forvo.com/word/mathias_j%C3%B8rgensen/
14 Mikkel Damsgaard https://forvo.com/word/mikkel_damsgaard/
15 Christian Nørgaard
16 Jonas Lössl https://forvo.com/word/jonas_l%C3%B6ssl/
17 Jens Stryger Larsen https://forvo.com/word/jens_stryger_larsen/
18 Daniel Wass https://forvo.com/word/daniel_wass/
19 Jonas Wind
20 Yussuf Poulsen https://forvo.com/word/yussuf_poulsen/
21 Andreas Cornelius https://forvo.com/word/andreas_cornelius/
22 Frederik Rønnow https://forvo.com/word/frederik_r%C3%B8nnow/
23 Pierre-Emile Højbjerg https://forvo.com/word/pierre-emile_h%C3%B8jbjerg/
24 Mathias Jensen
25 Anders Christiansen
26 Nicolai Boilesen https://forvo.com/word/nicolai_boilesen/

Venäjä
1 Anton Shunin https://forvo.com/search/%D0%90%D0%BD%D1%82%D0%BE%D0%BD%20%D0%92%D0%BB%D0%B0%D0%B4%D0%B8%D0%BC%D0%B8%D1%80%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D1%87%20%D0%A8%D1%83%D0%BD%D0%B8%D0%BD/
2 Mário Fernandes https://forvo.com/word/m%C3%A1rio_fernandes/
3 Igor Diveyev
4 Vyacheslav Karavayev https://forvo.com/word/%D0%B2%D1%8F%D1%87%D0%B5%D1%81%D0%BB%D0%B0%D0%B2_%D1%81%D0%B5%D1%80%D0%B3%D0%B5%D0%B5%D0%B2%D0%B8%D1%87_%D0%BA%D0%B0%D1%80%D0%B0%D0%B2%D0%B0%D0%B5%D0%B2/
5 Andrei Semyonov https://forvo.com/word/%D0%B0%D0%BD%D0%B4%D1%80%D0%B5%D0%B9_%D1%81%D0%B5%D1%80%D0%B3%D0%B5%D0%B5%D0%B2%D0%B8%D1%87_%D1%81%D0%B5%D0%BC%D1%91%D0%BD%D0%BE%D0%B2/
6 Denis Cheryshev https://forvo.com/word/%D0%B4%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D1%81_%D0%B4%D0%BC%D0%B8%D1%82%D1%80%D0%B8%D0%B5%D0%B2%D0%B8%D1%87_%D1%87%D0%B5%D1%80%D1%8B%D1%88%D0%B5%D0%B2/
7 Magomed Ozdoyev https://forvo.com/word/%D0%BC%D0%B0%D0%B3%D0%BE%D0%BC%D0%B5%D0%B4_%D0%BC%D1%83%D1%81%D1%82%D0%B0%D1%84%D0%B0%D0%B5%D0%B2%D0%B8%D1%87_%D0%BE%D0%B7%D0%B4%D0%BE%D0%B5%D0%B2/
8 Dmitri Barinov
9 Aleksandr Sobolev
10 Anton Zabolotny
11 Roman Zobnin https://forvo.com/word/%D1%80%D0%BE%D0%BC%D0%B0%D0%BD_%D1%81%D0%B5%D1%80%D0%B3%D0%B5%D0%B5%D0%B2%D0%B8%D1%87_%D0%B7%D0%BE%D0%B1%D0%BD%D0%B8%D0%BD/
12 Yury Dyupin
13 Fyodor Kudryashov https://forvo.com/word/%D1%84%D1%91%D0%B4%D0%BE%D1%80_%D0%B2%D0%B0%D1%81%D0%B8%D0%BB%D1%8C%D0%B5%D0%B2%D0%B8%D1%87_%D0%BA%D1%83%D0%B4%D1%80%D1%8F%D1%88%D0%BE%D0%B2/
14 Georgi Dzhikiya https://forvo.com/word/%D0%B3%D0%B5%D0%BE%D1%80%D0%B3%D0%B8%D0%B9_%D1%82%D0%B0%D0%BC%D0%B0%D0%B7%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D1%87_%D0%B4%D0%B6%D0%B8%D0%BA%D0%B8%D1%8F/
15 Aleksei Miranchuk https://forvo.com/search/%D0%B0%D0%BB%D0%B5%D0%BA%D1%81%D0%B5%D0%B9%20%D0%BC%D0%B8%D1%80%D0%B0%D0%BD%D1%87%D1%83%D0%BA/
16 Matvei Safonov https://forvo.com/search/%D0%BC%D0%B0%D1%82%D0%B2%D0%B5%D0%B9%20%D1%81%D0%B0%D1%84%D0%BE%D0%BD%D0%BE%D0%B2/
17 Aleksandr Golovin https://forvo.com/search/%D0%B0%D0%BB%D0%B5%D0%BA%D1%81%D0%B0%D0%BD%D0%B4%D1%80%20%D0%B3%D0%BE%D0%BB%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D0%BD/
18 Yuri Zhirkov https://forvo.com/search/%D1%8E%D1%80%D0%B8%D0%B9%20%D0%B6%D0%B8%D1%80%D0%BA%D0%BE%D0%B2/
19 Rifat Zhemaletdinov
20 Aleksei Ionov https://forvo.com/search/%D0%B0%D0%BB%D0%B5%D0%BA%D1%81%D0%B5%D0%B9%20%D0%B8%D0%BE%D0%BD%D0%BE%D0%B2/
21 Daniil Fomin
22 Artem Dzyuba https://forvo.com/word/%D0%B0%D1%80%D1%82%D1%91%D0%BC_%D0%B4%D0%B7%D1%8E%D0%B1%D0%B0/
23 Daler Kuzyayev https://forvo.com/word/%D0%B4%D0%B0%D0%BB%D0%B5%D1%80_%D0%BA%D1%83%D0%B7%D1%8F%D0%B5%D0%B2/
24 Andrei Mostovoy
25 Denis Makarov
26 Maksim Mukhin
iivu

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: ♥


Vastaus #12 : 03.06.2021 klo 08:59:18

.. Italian joukkue on tunnetusti suomalaiseen suuhun helpoimmasta päästä, eli jotain hyötyä äidinkielen oppimisestakin, mutta muutama marmoripylväs voidaan silti helposti väistää:

Ciro Immobile, varmaan se yleisin virhe joka kuullaan. Lausutaan kuitenkin Tsiro Immoobile, lausukaa tekin.

Salvatore Sirigu, tuskin pelaa monessakaan pelissä, mutta kokoonpanoluettelossa penkinlämmittäjänä saattaa saada nimensä kuuluviin myös Härmässä. Lausutaan kuin isotissinen lähiparturisi, Siiri. Salvatoore Siirigu.

Federico Bernardeschi, kulttipelaajista kultein, pitää olla vain todella syvällä skenessä jotta osaa arvostaa "Bernan" otteita. Yhtään epäilemättä kisojen tähdistössä, mutta huomatkaa, että nimi ei siis ole Frederico vaan Federico eikä sukunimessä tarvitse suhista kuin suksien. Lausutaan Federiiko Bernardeski.
« Viimeksi muokattu: 03.06.2021 klo 11:19:41 kirjoittanut iivu »
Sabah Al Khair

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Allahu Snackbar


Vastaus #13 : 03.06.2021 klo 15:11:43

Team-oo Poo-key Ylos
Ensimmäinen kosketus

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Oi kallis Suomenmaa


Vastaus #14 : 07.06.2021 klo 19:49:55

En tiedä miksi, mutta tää topsu on viimeistään joko edesauttanut tai jopa saanut kisahuuman päälle, vaikka alkuun nihkeilyttäisi millon mistäkin syystä. (FIFAn, Uefan, Venäjän hanurista olemiset ym. omat yksityiselämän kommervenkit).

Näiden kisojen kohdalla ei varmaan erikseen tarvi sanoa mikä tässä tympäännyttänyt. Mut nyt mennään taas! Suomi pelaa ja Pietarissa tulee vastaan Tsyyba. Harmi ettei Nimaar pelaakaan näissä kisoissa. Eikä Tslaattan Ibrahiiimovits

Mitään tietoa muuten montako pelaajaa kisoissa on mukana Parii Sansermäänistä?

Eiköhän näitä lisää keksi kun selostukset alkaa pyöriä.

« Viimeksi muokattu: 07.06.2021 klo 19:55:56 kirjoittanut Ensimmäinen kosketus »
Guarin

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Portugal, CONMEBOL, Atletico, Boca, Sporting CP


Vastaus #15 : 07.06.2021 klo 20:09:57

Öksleid-Tsämbölein ei taida olla lädien joukkueessa :(
Smaug

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Kampuksen Dynamo, Suomi, futsal ja kuningaslaji


Vastaus #16 : 07.06.2021 klo 20:28:05

Venäjä
3 Igor Diveyev
4 Vyacheslav Karavayev
5 Andrei Semyonov
6 Denis Cheryshev
12 Yury Dyupin
13 Fyodor Kudryashov
14 Georgi Dzhikiya
18 Yuri Zhirkov
22 Artem Dzyuba
26 Maksim Mukhin

"Täällä translitteroimme päin vittua" - tai vähintään "täällä kopioimme angloamerikkalaisen translitteroinnin suomenkieliseen tekstiiin" -topicissa nämä. >:(

Ääntämisohjeista toki Itäisen Suuriruhtinaskunnan Tsaarille Ylos
Smaug

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Kampuksen Dynamo, Suomi, futsal ja kuningaslaji


Vastaus #17 : 07.06.2021 klo 20:32:07

"Täällä translitteroimme päin vittua" - tai vähintään "täällä kopioimme angloamerikkalaisen translitteroinnin suomenkieliseen tekstiiin" -topicissa nämä. >:(

Ääntämisohjeista toki Itäisen Suuriruhtinaskunnan Tsaarille Ylos


Noin vakavammin, saisiko Venäjän, Ukrainan ja P-Makedonian pelaajien ja valmentajien oikeaoppisesta translitteroinnista oman topicin?
Nykykännyköissähän š, ž ja muut vastaavat merkit ovat 1-2 painalluksen päässä, niin ei ole liian paha pitää timanttista translitterointitasoa yllä kisojen ajan.
Savon keisari

Poissa Poissa


Vastaus #18 : 07.06.2021 klo 21:17:38

Eivät nuo toki SFS 4900 -translitteraatiota noudata, mutta on myös väärin sanoa että olisivat "päin vittua" tai että olisivat erityisesti angloamerikkalaisia.  Nuo ovat kuitenkin niitä nimimuotoja, mitä virallisesti Euro 2020 -organisaatio käyttää, ja kun tämän ketjun aiheena on ennemminkin ääntäminen kuin siirtokirjoittaminen, on ääntäminen oleellisempaa. Olen kyllä samaa mieltä, että suomenkielisessä tekstissä olisi paras käyttää tuota suomalaista standardia.

Noista lainatuista suomalaisen standardin mukainen siirtokirjoitus:

3 Divejev
4 Karavajev
5 Semjonov
6 Tšeryšev
12 Djupin
13 Kudrjašov
14 Džikija
18 Žirkov
22 Dzjuba
26 Muhin

Mutta kuten ääntämisesimerkeistä käy ilmi, useatkaan em. nimet eivät ääntämykseltään noudata sitä, mitä olisi jos suomalaisittain "luetaan niin kuin kirjoitetaan".
« Viimeksi muokattu: 07.06.2021 klo 21:24:08 kirjoittanut Savon keisari »
Smaug

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Kampuksen Dynamo, Suomi, futsal ja kuningaslaji


Vastaus #19 : 07.06.2021 klo 22:57:30

Oho! :D
Hyväksyn Keisarin vastauksen. Tuoppi
laardi79

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Großverdiener


Vastaus #20 : 08.06.2021 klo 14:05:52

Kaiserilta ihan hyvää työtä. Artem voisi toki olla Artjom, koska ë -> jo.
00250

Poissa Poissa


Vastaus #21 : 08.06.2021 klo 14:15:38

Ollaanhan siellä YLEn ruotsinkielisellä puolella myös kuulolla, että se ei ole Säääärgio Ramos tai Fredrik Bääärnardeshi.  Topaasille jo valmiiksi Ylos

edit. Pernaardu / Kristiaanu Ronaldu unohtu (brasilianportugalissa kokemukseni mukaan "r" lausutaan "h") 
« Viimeksi muokattu: 08.06.2021 klo 14:23:18 kirjoittanut 00250 »
günthers

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Uli Hoeness


Vastaus #22 : 08.06.2021 klo 14:25:00

Toivottavasti Hannula selostaa Puolan matsit, niin saadaan hyvää monologia nimien ääntämisistä ja varsinkin niihin liittyvistä katsojapalautteista myös itse ottelun aikana.
laardi79

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Großverdiener


Vastaus #23 : 08.06.2021 klo 14:44:06


edit. Pernaardu / Kristiaanu Ronaldu unohtu (brasilianportugalissa kokemukseni mukaan "r" lausutaan "h") 

    Todellakin, riippuu toki, missä kohtaa sanaa se on.

    Riku Salmisen Viktoria Plötzeniä odotellessa.
Assuncao

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Selssi


Vastaus #24 : 08.06.2021 klo 15:06:03

Itselleni tuottaa hankaluuksia Turkin Kaglar Sön-tsuu (Çağlar Söyüncü). Miten lie äännetäänkään. Odotan innolla millaisia sanamuotoja selostamossa ja studiossa kuullaan.

 
Sivuja: [1] 2
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa