FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
05.02.2023 klo 16:15:35 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset: Foorumi aukeaa nopeasti osoitteella ff2.fi!
 
Yhteys ylläpitoon: ff2 ät futisforum2 piste org

Äänestys
Kysymys: ?
tsielliini
immobiile
rodrigees
tsatsiiri
de breene
munjaa
hasaard
batšyy
tsäär
tsuibba
tsirkkovi
steekkelempuri
kanee
kritsoviak
hordi alba
uugo jorii
kilian ympappe
siru
joakkim lööv
kruus
naatsi
pepee

Sivuja: 1 ... 4 [5] 6
 
Kirjoittaja Aihe: Täällä äännämme oikein  (Luettu 26324 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
Taka-Harvey

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Luis Muriel


Vastaus #100 : 20.06.2021 klo 20:44:48

Karhu äänsi muuten Giacomon oikein, mitä en olisi ikipäivänä uskonut. Siriigusta lopussa pakko antaa kuitenkin miinusta.
The Real Wolf

Poissa Poissa


Vastaus #101 : 21.06.2021 klo 08:09:20

Aian Rash. Jo Pentti Salmi tiesi että se on Ian.

- Joo, mutta jos äkillisen ja vilpittömän innostuksen yllättäessä nykyselostajalle sylki tuo selkäytimestä suuhun jonkun toisen kymmeniä vuosia sinne juurruttaman virheellisen ääntämyksen, annettakoon se anteeksi.

Pentti Salmi oli tunnettu hyvästä valmistautumisestaan. Hyvin luultavasti tarkasti ääntämisasuja etukäteen kieliasiantuntijoilta. Niin usein kohdalleen ne napsahtelivat, vaikkakin tankeroenglannilla. (Sen ajan nimitys rallienglannille.)
Jääpoiju

Paikalla Paikalla

Suosikkijoukkue: Würzburger Kickers


Vastaus #102 : 21.06.2021 klo 08:37:11

Onko kukaan käynyt kuuntelemassa miten vaikkapa Tanskassa, Saksassa, Italiassa tai Belgiassa äännetään Suomen pelaajien nimiä? Ja jos menee väärin, niin palautekanaviin homopornoa?
Demian

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Bauhaus


Vastaus #103 : 21.06.2021 klo 09:17:29

Laitan selostajia varten oivallisen linkin: www.forvo.com

Esimerkkinä Szczęsny: https://forvo.com/word/wojciech_szczęsny/#pl

Tämä tuli yllärinä :o
Kimis Adonis

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: TPS


Vastaus #104 : 21.06.2021 klo 12:30:07

Onko kukaan käynyt kuuntelemassa miten vaikkapa Tanskassa, Saksassa, Italiassa tai Belgiassa äännetään Suomen pelaajien nimiä? Ja jos menee väärin, niin palautekanaviin homopornoa?

Ei nyt sentään, hyvät hyssykät. Väärin ääntäminen Suomessa junttia ja ulkomailla lutuuria
Kuku

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Tamperelaiset muoviseurat ja kabinettinousijat


Vastaus #105 : 21.06.2021 klo 13:19:48

Ei nyt sentään, hyvät hyssykät. Väärin ääntäminen Suomessa junttia ja ulkomailla lutuuria
Niinpä, mehän pikemmin häpeilemme vaikeita suomalaisia sukunimiä (esim. Riihimäen suuri poika O'Shaughnessy, on vaikea monelle).
« Viimeksi muokattu: 21.06.2021 klo 13:22:13 kirjoittanut Kuku »
Lopez

Poissa Poissa


Vastaus #106 : 21.06.2021 klo 14:30:50

Onko kukaan käynyt kuuntelemassa miten vaikkapa Tanskassa, Saksassa, Italiassa tai Belgiassa äännetään Suomen pelaajien nimiä? Ja jos menee väärin, niin palautekanaviin homopornoa?

Päin helvettiä veikkaan. Mutta olisikohan sittenkin vähän eroa opetella se Chiellini sanomaan oikein kuin joku Mäenpää tai Järvenpää. Vekkuli topic ja aina yhtä suurella mielenkiinnolla lukee (tai kuuntelee forvosta) miten jotkut puolalaisnimet menee (lapsuuteni "Leh Valesa" nevöforget). Eli näin puolitosikkona alkaa vähän kyllästyttää tuo ainainen "meidän ei tarvitse opetella lausumaan yhtään muun maan nimeä oikein kun ei kukaan osaa suomalaisnimiäkään lausua ulkomailla."
Ja nyt apteekin kautta kotiin lepäämään Rolleyes Tuoppi
Savon keisari

Poissa Poissa


Vastaus #107 : 21.06.2021 klo 16:04:10

Ketjun ensimmäiselle sivulle olin Forvo-ääntämisesimerkit koonnut Suomen lohkon joukkueista. Esim. tuossa Belgia, niin ei tarvitse noita uudestaan vatuloida:
Lainaus

Mitä muiden maiden selostajiin tulee, niin lähtökohtaisestihan esim. venäläiset lausuvat ulkomaiset nimet keskimäärin varsin oikein, kun venäjäksi siirtokirjoitettaessa nimet kirjoitetaan ääntämyksen mukaisesti. Suomenkieliset nimethän muutenkin lausutaan pitkälti kuten kirjoitetaan ja paino ensimmäisellä tavulla, niin ovat todellisuudessa sieltä helpoimmasta päästä ulkomaalaisillekin.
Oulunkylän kenttä

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: K ^DATABASE(1)


Vastaus #108 : 21.06.2021 klo 16:19:24

De Bröyne on äännetty väärin molempien kansanosien toimesta! :)
robyboy

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: I treni di Tozeur


Vastaus #109 : 21.06.2021 klo 21:56:03

- Joo, mutta jos äkillisen ja vilpittömän innostuksen yllättäessä nykyselostajalle sylki tuo selkäytimestä suuhun jonkun toisen kymmeniä vuosia sinne juurruttaman virheellisen ääntämyksen, annettakoon se anteeksi.

Pentti Salmi oli tunnettu hyvästä valmistautumisestaan. Hyvin luultavasti tarkasti ääntämisasuja etukäteen kieliasiantuntijoilta. Niin usein kohdalleen ne napsahtelivat, vaikkakin tankeroenglannilla. (Sen ajan nimitys rallienglannille.)

 Mutta Gullitin nimi tuli Salmelle ilmeisesti yllätyksenä esiin
erään kerran Urheiluruudussa, siis ennen kuin oli noussut maineeseen,
tuloksena varman päälle "shullit" ettei vaan tule vahingossa se g liian kovana
Haksis

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Beşiktaş,Huuhkajat, MilliTakim


Vastaus #110 : 22.06.2021 klo 10:47:26

Ilkei Gündogan tuli pari kertaa

Molemmat nimet väärin.
Kleine

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Roman Pavlyuchenko


Vastaus #111 : 22.06.2021 klo 12:07:55

On kyllä tärkeä topic, kun suurin osa tule haukkumaan ja naureskelemaan väärin äännetyille nimille ilman, että kertovat mikä olisi se oikea ääntämistapa.
_Antisankari_

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: HJK, Juventus, Raiders, Patriots


Vastaus #112 : 22.06.2021 klo 12:13:53

De Bräyn vai De Bröyn?
naapurin ritva

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: FC Koirat


Vastaus #113 : 22.06.2021 klo 18:38:04

Päin helvettiä veikkaan. Mutta olisikohan sittenkin vähän eroa opetella se Chiellini sanomaan oikein kuin joku Mäenpää tai Järvenpää.

Suhteellisen arvovaltaisen Guardian-lehden jalkapallotoimittaja sanoo uskollisesti Tsielliini, vaikka vieressä kollega korjaa joka kerta. ”Pikkumaiden” eli esim. Saksan ja Ranskan nimet lausutaan huolettomammin kuin Yleisradiolla konsanaan myös BBC:ssä, ellei ääneen pääse ko. maassa asuva tai siellä syntynyt ekspertti.
Parsifal

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: MP


Vastaus #114 : 22.06.2021 klo 18:51:17

De Bräyn vai De Bröyn?

Ei kumpikaan. Nimen lopun e äännetään, se ei ole mykkä.

Lisäksi vaihtoehdoistasi sanoisin, että ei ole niin selvästi takavokaali kuin suomen ä, mutta ei myöskään niin etuvokaali kuin ö - ehkä jotain niiden väliltä.
Osterdeich

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Werder


Vastaus #115 : 22.06.2021 klo 23:24:11

...Suomenkieliset nimethän muutenkin lausutaan pitkälti kuten kirjoitetaan ja paino ensimmäisellä tavulla, niin ovat todellisuudessa sieltä helpoimmasta päästä ulkomaalaisillekin.
Ainakin täällä Saksassa ongelmia tuottaa juuri tuo paino ensimmäisellä tavulla, täällä paino menee aina toiselle. Ä- äännettä ei tunneta, joten se menee e:ksi ja lisäksi pitkät vokaalit jäävät lyhyiksi ja samoin kaksoiskonsonantit pelkistyvät "Puki" ja paino ki- tavulle. Sitten saksassa vielä "ei" on "ai" ja "ie" on "ii", mutta kyllä niistä selvää helposti toki saa.
« Viimeksi muokattu: 22.06.2021 klo 23:28:31 kirjoittanut Osterdeich »
Tosipelaaja #20

Paikalla Paikalla

Suosikkijoukkue: Valkeakosken Haka


Vastaus #116 : 23.06.2021 klo 18:43:26

Karhulla päässyt unohtumaan li-tavu Azpilicuetan nimestä.
Hasan Sas

Paikalla Paikalla

Suosikkijoukkue: HJK


Vastaus #117 : 23.06.2021 klo 19:34:15

Kuka teki oman maalin.
Kupari

Poissa Poissa


Vastaus #118 : 27.06.2021 klo 19:16:18

Tsekin Joe Full on kova tekijä Ylos
Ianway

Poissa Poissa


Vastaus #119 : 27.06.2021 klo 20:43:38

Hollannintaitoiset: äännetäänkö Berghuisin nimi tosiaan "beerhaus" kuten Karhu teki?
Edmundo

Paikalla Paikalla


Vastaus #120 : 27.06.2021 klo 20:44:34

Hollannintaitoiset: äännetäänkö Berghuisin nimi tosiaan "beerhaus" kuten Karhu teki?

Berh*-häys.

*se kurkussa tehtävä van Gaal -äänne.
naapurin ritva

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: FC Koirat


Vastaus #121 : 27.06.2021 klo 21:25:38

Tulkaas nyt joku antamaan lopullinen totuus Pelkian pelaajien nimien äänneasusta (että pääsen ”de pryine” -kavereille pätemään)?
Chuck

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Путiн хуйло!


Vastaus #122 : 27.06.2021 klo 21:26:45

Tulkaas nyt joku antamaan lopullinen totuus Pelkian pelaajien nimien äänneasusta (että pääsen ”de pryine” -kavereille pätemään)?

Kokosin tähän Suomen lohkon vastustajajoukkueiden pelaajien ääntämismallit Forvo-sivustolta. Ihan kaikista ei suoraa mallia löytynyt ja ne jätin tyhjäksi, mutta monesta puuttuvastakin kyllä löytyy tuolta apua, jos hakee esim. pelkällä etunimellä tai sukunimellä. Venäjän joukkueen pelaajista monessa esimerkissä myös etu- ja sukunimen välissä oleva isännimi on mukana, mutta pelkkä etu- ja sukunimen ääntäminen onnistuu kun sen vain jättää pois.

Belgia
1 Thibaut Courtois https://forvo.com/word/thibaut_courtois/
2 Toby Alderweireld https://forvo.com/word/toby_alderweireld/
3 Thomas Vermaelen https://forvo.com/word/thomas_vermaelen/
4 Dedryck Boyata https://forvo.com/word/dedryck_boyata/
5 Jan Vertonghen https://forvo.com/word/jan_vertonghen/
6 Axel Witsel https://forvo.com/word/axel_witsel/
7 Kevin De Bruyne https://forvo.com/word/kevin_de_bruyne/
8 Youri Tielemans https://forvo.com/word/youri_tielemans/
9 Romelu Lukaku https://forvo.com/word/romelu_lukaku/
10 Eden Hazard https://forvo.com/word/eden_hazard/
11 Yannick Carrasco https://forvo.com/word/yannick_carrasco/
12 Simon Mignolet https://forvo.com/word/simon_mignolet/
13 Matz Sels https://forvo.com/word/matz_sels/
14 Dries Mertens https://forvo.com/word/dries_mertens/
15 Thomas Meunier https://forvo.com/word/thomas_meunier/
16 Thorgan Hazard https://forvo.com/word/thorgan_hazard/
17 Hans Vanaken https://forvo.com/word/hans_vanaken/
18 Jason Denayer https://forvo.com/word/jason_denayer/
19 Leander Dendoncker https://forvo.com/word/leander_dendoncker/
20 Christian Benteke https://forvo.com/word/christian_benteke/
21 Timothy Castagne https://forvo.com/word/timothy_castagne/
22 Nacer Chadli https://forvo.com/word/nacer_chadli/
23 Michy Batshuayi https://forvo.com/word/michy_batshuayi/
24 Leandro Trossard https://forvo.com/word/leandro_trossard/
25 Jérémy Doku
26 Dennis Praet https://forvo.com/word/dennis_praet/

Tuossahan ne. Ja lausutaan [ˈkɛvɪn də ˈbrœynə]
naapurin ritva

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: FC Koirat


Vastaus #123 : 27.06.2021 klo 21:28:25

Tuossahan ne.

Vähän alusta jne, suurkiitos!
Edmundo

Paikalla Paikalla


Vastaus #124 : 27.06.2021 klo 21:33:15

Tuossa Forvon linkissä on erinomainen esimerkki Hollannin hollannin ja flaamin murre-eron suhteen Kevin De Bruynen nimen kohdalla.

 
Sivuja: 1 ... 4 [5] 6
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa