"…the team of gentlemen, industrial pioneers, Jesuits, conservatives and the wealthy bourgeois." Italian suurin, kaunein ja menestynein jalkapalloseura tavoittelee jälleen Italian mestaruutta ja sekä menestystä eurokentillä. Edelliskausi jäi innovatiiviseksi kokeiluksi ja tällä kaudella korjataan harha-askelia palaamalla vanhaan. Juventuksen minimitavoite on voittaa kansallinen sarja. Miksi? - Koska kyseessä on Juventus.
KAUSI 2020 - 2021

Edelliskausi aloitettiin toiveita herättävillä tuulahduksilla tulevasta ja optimistisella yleisvireellä, kun italialaisen jalkapallon elävä legenda, ikoni ja eleganttiuden ruumiillistuma Andrea Pirlo palkattiin Juventuksen päävalmentajaksi elokuun alkupuolella. Mister Andrean oli tarkoitus valmentaa Juven U23-joukkuetta, muttei ehtinyt siirtää edes viinikaappiaan Alessandriaan ennen kuin käsky kävi edustusjoukkueen ruoriin. Pirlon lopputyötä (
Il calcio che vorrei - jalkapallo jollaista haluaisin) Covercianosta oli kehuttu kovastikin ja hänen visionsa jalkapallosta sai seurajohdon uskomaan johonkin suurempaan. Maurizio Sarri oli jättänyt edelliskaudesta Juventinojen suuhun tervaisen jälkimaun ja asiaan toivottiin ennakkoluulottomasti pikaista parannusta.
Juventuksen kausi alkoi vakuuttavalla voitolla Sampdoriasta, mutta pian Pirlon pelitavan ongelmat alkoivat vaikuttaa tuloksiin negatiivisesti. Joukkueen pelaaminen oli ottelusta toiseen epämääräisen oloista ja huonosti organisoitua. Oliko Pirlon pelitapa liian vaikea hallittavaksi näin nopeasti? Oliko syy pelaajamateriaalin soveltumattomuudessa? Ken tietää. Johtavat pelaajatkaan eivät osoittaneet voitontahtoa ja juuri ennen joulua kärsitty 0-3 kotitappio Fiorentinalle sinetöi epäonnistuneen syyskauden. Joukkueen peli-identiteetti oli usvaisaa kuin Nebbiolon kuori ja mestaruustaistelusta oli tiputtu jo puolessa välissä kautta.
Kevätkaudella nähtiin muutama hyväkin ottelu, mutta viikot kuluivat korvessa vaeltaen. Porto tiputti Juventuksen vierasmaalisäännöllä Mestarien liigasta ja eteni puolivärieriin. Bianconeri-kannattajat saivat pitkästä aikaa jännittää pääsyä myös seuraavan kauden Mestarien liigaan...ja itse asiassa eurokentille yleensäkään. Juventus ylsi lopulta sarjassa neljänneksi, pisteen erolla viidenneksi sijoittuneeseen Napoliin, joka ryssi viimeisen ottelunsa tasapeliin Veronan kanssa.
Kauden kohokohdaksi jäi toukokuun 19. pelattu Italian cupin finaali ja erityisesti ottelun loppuhalailut. Juventus voitti coppan finaalissa Atalantan 1-2 ja pokaalia olivat nostelemassa, Andrea Barzaglia lukuun ottamatta, Juventuksen lähivuosien tärkeimmät runkopelaajat: Gianluigi Buffon, Giorgio Chiellini, Leonardo Bonucci ja Andrea Pirlo itse.
"The men can go away, the executives can go away, but what is really though in this society are the players who has been handed down the feel of winning, of being the absolute best, which isn't equal to any other team." - Gianluigi Buffon
Ottelu merkitsi erään aikakauden loppua. Buffon solmi joutsenlaulusopimuksen Parman kanssa ja palaa sinne mistä kaikki alkoi. Kaikkien aikojen maalivahti lopetti Juventus-uransa pokaaliin. Se lienee vähintä mitä häneltä odotettiin ja mitä hänelle suotiin. Vetreä 43-vuotias on malliesimerkki huippu-urheilijasta ja johtajasta. Toivottavasti Gigi nähdään seurassa vielä jossain toisessa tehtävässä pelaajauran jälkeen.
Pirlon sopimus katkaistiin toukokuussa ja hänen uusi osoitteensa on vielä toistaiseksi tuntematon. Valmentajaura varmasti jatkuu jossain ja joskus.
ALLEGRIN PALUU
Return of the Max Massimiliano Allegri palasi Juventuksen käskyttäjäksi toukokuun lopulla. Sopimuksen on tarkoitus pitää Max seurassa kauden 24/25 loppuun asti ja kustantaa Juvelle 9 miljoonaa euroa kaudesta. Allegri valmensi seeprapaitoja viisi vuotta (2014 - 2019) ja voitti sinä aikana viisi scudettoa sekä neljä coppaa. Sitä ennen Toscanalainen ehti luotsata AC Milanin kertaalleen saapasmaan mestariksi. Allegrin edellinen Juve-kausi päättyi voitokkaasti, mutta soi mollin sävellajissa. Tuolloin scudettoa pidettiin itsestäänselvyytenä ja Torinossa tähyiltiin tiukasti suurinta euroglooriaa. Kun Mestarien liigasta ei pokaalia tullut ja peliesityksistä katosi nousujohteisuus sai Allegri väistyä. Max päätti pitää muutaman vuoden sapattivapaan, jonka aikana hän väläytti tanssitaitojaan paikallisessa "Tanssii tähtien kanssa"-ohjelmassa, mutta piti muuten kohtuullista hiljaiseloa. Omien sanojensa mukaan hän kuitenkin katsoi useita jalkapallo-otteluita, etenkin toisen vuoden lopulla. Allegria huhuttiin pitkään Real Madridin seuraavaksi päävalmentajaksi, mutta paluu Torinoon houkutti miestä Kastilian ylänköä enemmän.
Torinossa Allegri toivotetaan lämpimästi tervetulleeksi eikä monikaan muistele edellisen valmentajakauden lopun peliesityksiä. Paluu mestariksi on tärkeintä ja siihen Allegrilla lienee tehtaan takuu. Serie A:ssa Juventuksen valmentajana 2.27 pistettä per peli ja kaikissa päävalmentajapesteissään yhteensä 2.04.
Allegrin roolin huhuttiin kasvavan päävalmentajan tehtävää suuremmaksi, kenties kattamaan myös urheilutoimenjohtajan tehtävät. Fabio Paratici lähti kyseisestä pestistä Tottenhamiin. Max ei kuitenkaan saanut pestiä hoitaakseen, vaan Paraticin tilalle nimitettiin hänen entinen oikea kätensä Federico Cherubini. Cherubini on varmaan suurelle yleisölle tuntematon nimi, mutta hän on ollut seurassa jo lähes kymmenen vuotta - aiemmin lähimmä U23-joukkueen taustavoimana. Pitkään johtokunnassa istunut Ferrarin entinen tallipäällikkö ja oman elämänsä Marlboro-mies Maurizio Arrivabene tuli Pavel Nedvedin kätyriksi täydentämään spanielin johtamiskykyjä. Allegri toi apuvalmentajakseen pitkäaikaisen luottoratsunsa Marco Landuccin, jonka kanssa yhteistyö kantoi viime kerrallakin hedelmää. Igor Tudor sai lähteä etsimään uutta työnantajaa.
“He believes that this new group of directors will be able to act following the club’s tradition, made of work, sacrifice and, often, victories. Max is back because he recognises these values, we are looking forward to what the future has in store.” - Andrea Agnelli
No mitä Juventukselta on odotettavissa Allegrin toisella aikakaudella? Millaisen valmentajan Juventus sai?
"…äärimmäisen tuloskeskeinen, hyvin pragmaattinen, kliininen, kyyninen valmentaja joka todella asettaa tuloksen aina pelin kehittämisen edelle." - Mitri Pakkanen
Pirlon vallaton idealismi vaihtuu siis kylmään tuloskeskeisyyteen. Mitään vähempää ei voida odottaa seuralta, jonka on palattava voittojen tielle. Allegrin palkkaaminen on siis täysin ymmärrettävää.
Pelillisesti Juve palaa malliin, jossa ottelu ei välttämättä sisällä kaunista jalkapalloa, mutta jonka päätteeksi Juventus on tehnyt enemmän maaleja kuin vastustajansa. Juventuksen ryhmitystä on vaikea ennakoida tässä vaiheessa. Allegri aloittanee neljän pelaajan puolustuslinjalla, mutta taipuu tarvittaessa kolmen topparin alakertaankin. Keskikentän keskustassa pelannee yksi tasapainottava pelaaja / regista, riippumatta siitä mikä on keskikentän ryhmitys. Jos Allegri aloittaa 4-4-2 ryhmityksellä, niin keskikentän keskustan toinen pelaaja (Locatelli / Ramsey / Arthur) pelannee alempana ja toinen (Bentancur / Rabiot / McKennie) box-to-box -roolissa. Harjoitusotteluissa Atalantaa ja Barcaa vastaan Juventus puolusti selkeällä 4-4-2 ryhmityksellä, ajoittain aika matalassakin blokissa, mutta pelinavausvaiheessa muoto muuttui 4-3-3:en, jossa keskikentällä oli registan lisäksi kaksi mezzalaa. Allegri peluutti keskikenttää usein tällä tavoin myös viime vierailullaan.
Jos jotain pitää arvata, niin esimerkiksi näin:
------------ Ronaldo ----Dybala -------------
Chiesa -- Ramsey -- Rabiot -- Cuadrado
A. Sandro -- Chiellini -- DeLigt -- Danilo
------------------- Szczęsny ------------------
MERCATO
Rahahanat pysyivät ajan hengen mukaisesti tämän siirtoikkunan tiukalla. Lainapelaajia palasi kaaderiin ja osa heistä lienee etsimässä seuraavaa osoitetta.
Kesän tähän asti ainoa huomion arvoinen hankinta on brasilialainen Kaio Jorge. 19 vuotias hyökkääjä siirtyi Santoksen riveistä viiden vuoden sopimuksella Torinoon. Luotettavimmat huhut arvioivat siirtokorvaukseksi noin kolmea miljoonaa euroa ja mahdollista miljoonan bonusta. Halpaa kuin peruna. Jorgen sopimus Santosin kanssa oli raukeamassa tämän vuoden loppuun mennessä, joten Santos otti minkä sai. Milanin kerrottiin myös tehneen nuorukaisesta tarjous, mutta pelaaja valitsi Juventuksen. Jorgen arvioitiin aloittavan U23:n mukana, mutta näyttäisi kuitenkin, että mies saa näytönpaikan edusjoukkueessa heti kauden alusta alkaen.

Juventuksen keskikentän laatuvajeesta on puhuttu jo vuosia. Allegrin visio Aaron Ramseystä keskikentän luotettavana ankkurina tuntuu harhaiselta, kun ottaa huomioon kymrin loukkaantumishistorian. Tähän vaivaan lääkkeeksi keitellään Manuel Locatellin siirtoa, joka näyttää kirjoitushetkellä jo aika varmalta. Siirto näyttäisi toteutuvan 35 miljoonan euron hintaan ja tuore Euroopan mestari vahvistaisi Juventusta vuoteen 2026 asti. Kyseessä on yksi viime kauden parhaimmista keskikenttäpelaajista Serie A:ssa ja Italian junnumaajoukkueet läpi kahlannut valmis tähtipelaaja. Kyseisestä siirrosta ei voi kuin olla hyvillään.

Lainalta palasivat maalivahti Mattia Perin (Genoa), puolustajat Luca Pellegrini (Genoa), Mattia De Sciglio (Lyon) ja Daniele Rugani (Cagliari) sekä nuori keskikenttäpelaaja Hans Nicolussi-Caviglia (Parma). Perinille löytynee käyttöä kirittämässä Szczęsnyä ja Pellegrinille Alex Sandroa. De Sciglio on luotettava rotaatiomies, muttei koskaan mitään enempää. Daniele Rugani riittää nelostopparina, mutta halunnee peliaikaa ja katselee vielä lainasiirtoa muualle. Nicolussi Caviglia kärkkynee seuraavaa lainasiirtoa. Myös Marco Pjaca palasin lainalta, mutta jatkoi matkaansa lainapahvilla Torinon karmiininpunaiselle puolelle.
Merih Demiral siirtyi Atalantaan lainalle (3 miljoonaa euroa kaudesta) jonka jälkeen Atalantalla olisi 28 miljoonan euron osto-optio. Viime kauden alussa vastuuta saanut Gianluca Frabotta lainattiin Veronaan (osto-optiolla…luonnollisesti) ja kuten mainittua, niin Gigi Buffon palasi Parmaan.
Jos, ja kun, Locatellin siirto varmistuu, on kesän siirtomarkkinoilla positiivinen etumerkki. Mikään ei tule paikkaamaan Buffonin lähtöä. Ei mikään. Mutta Gigiä ei pidä verratakaan kuolevaisiin. On kunniaksi pelaajille, että heistä tulee edes spekuloitua samassa lauseessa Buffonin kanssa.
Muita kesän merkittäviä tapahtumia oli Giorgio Chiellinin jatkosopimus, joka pitää kapteenin seurassa vielä kahden kauden ajan.
Juve on tulevan kauden Serie A -joukkueista pelaajamateriaaliltaan vahvin. KOKOONPANO
Portieri#1 Wojciech SzczesnyYkköskassari, johon Juventus ei kaadu. 31 vuotias Puolalainen aloittaa viidennen kautensa Juven maalilla. Sopimus ulottuu kesään 2024. "Konsonantin" asema oli vaakalaudalla, kun Gianluigi Donnarummaa huhuttiin joukkueeseen. Gigio valitsi kuitenkin Pariisin valot ja Polakki sai pitää aloittavan maalivahdin viitan harteillaan.
#36 Mattia PerinPalasi Torinoon, mutta tällä kertaa paineettomaan tilanteeseen. Hyötynee selkeästä työnjaosta ja kakkosveskarin tontista. Hyvä varamaalivahti tähän sarjaan.
#23 Carlo Pinsoglio"Pinso" on maailmanluokan koppipelaaja ja aiheesta jo lähes kulttimaineessa. Solmi kesällä kahden vuoden jatkosopimuksen. Miehiä joiden kanssa lähtisin mökkireissulle, veneilemään tai vaikka vierasotteluun Salernoon.
Difensori#4 Matthijs de LigtMaailmanluokan puolustaja, jolle sattuu edelleen silloin tällöin luokattomia virheitä. Viimeisin niistä EM-kisojen käsivirhe jonka seurauksena Hollannin kisamatka katkesi. De Ligtillä on eväät olla maailman parhaita toppareita. Onneksi ikää on vasta 22 vuotta. Nimiä jotka piirretään ottelun kokoonpanoon ensimmäisinä.
#19 Leonardo BonucciLeo pelasi mahtavat EM-kisat ja osoitti, että miehestä on vielä aivan kovimpiinkin karkeloihin. Avaa peliä edelleen taianomaisesti. Viime kausi meni ailahtelevasti ja luotto Bonucciin oli kovasti hiipumaan päin. Toivotaan, että kesän formi jatkuu ja saa vanhalta tutulta valmentajalta maistuvat eväät tulevaan kauteen.
#24 Daniele RuganiEntinen huippulupaus ei koskaan lunastanut odotuksia ja on tätä nykyään korkeintaan mitat täyttävä nelostoppari. Demiralin myynti avasi tilaa kokoonpanossa - Muuten olisi jo seuraavassa osoitteessa.
#37 Radu DragusinRomanialaisnuorukainen nousi viime kaudella edustusjoukkueeseen ja pelasi muutamassa ottelussa ennakkoluulottomasti. Saanee vähäisemmissä kilpailuissa vähäisiä minuutteja. Ei suuria odotuksia tälle kaudelle.
#3 Giorgio ChielliniJoukkueen nestori jatkaa seurassa vielä kaksi seuraavaa kautta! Italian puolustuksen kivijalka kesän kisoissa ja joukkueen itseoikeutettu kapteeni. Piti viime kaudella (ja EM-kisoissa) Lukakua takataskussaan. Kärsinyt viime vuosina paljon loukkaantumisista ja sen vuoksi Giorgion varaan ei voida laskea niin paljoa kuin haluttaisiin.
#12 Alex SandroBrassin jalka on hidastunut huippuvuosista ja varsinkin ylöspäin pelatessa alkaa näyttää melkoiselta turhakkeelta. On kuitenkin edelleen luotettava puolustaja ja lienee Allegrin luottomiehiä myös tulevalla kaudella.
#17 Luca PellegriniTaistelee Alex Sandron kanssa vasemman laitapuolustajan paikasta. Ikää vasta 22 vuotta ja paljon todistettavaa tällä tasolla. Saanee vastuuta brasilialaista virkaveljeään hyökkäävämpänä vaihtoehtona.
#6 DaniloViime kauden harvoja onnistujia. Monipuolinen brassi pelasi viime kaudella kaikkia puolustuspään pelipaikkoja ja jopa keskikentän ankkuria. Monipuolisuutensa vuoksi todella tärkeä pelaaja joukkueelleen.
#2 Mattia De SciglioPuolustuksen luottoratsu, joka ei pelaa koskaan kovin hyvin…joskaan ei myöskään kovin huonostikaan. Viihdyttävä kuin suomalainen stand up -komiikka. Keventäköön muiden puolustajien pelitaakkaa vaikka vieraissa Venetsiaa vastaan ja coppan alkupään otteluissa.
Centrocampisti#11 Juan CuadradoViime kaudella 11 maalisyöttöä ja selkeästi joukkueen parhaimmistoa koko kauden. "Medellinin taikurin" jalka saattaa alkaa hidastua, mutta on silti edelleen vaarallinen haastoissaan. Pelaa kaikkia rooleja oikealla laidalla.
#5 ArthurTuli viime kaudella suurin odotuksin Barcelonasta. Osoitti pystyvänsä laadukkaaseen syöttötyöskentelyyn keskikentän keskellä, mutta ei sitten muuhun pystynytkään. Leikkauksen jäljiltä sivussa vielä muutaman kuukauden.
#30 Rodrigo BentancurUrugeesilta odotettiin viime kaudella nousua pelillisesti seuraavalle tasolle. Sitä ei tullut. Sen sijaan tuli sarja epätasaisia otteluita ja uhkaavia merkkejä radikaalista tason laskusta. Allegrin ajatuksissa Bentancur ei ole keskikentän pohjapelaaja, vaan esiintynee hyökkäävämmässä roolissa. Toivotaan, että tämä tekee Rodrigosta sen pelaajan, jota hänestä on odotettu.
#25 Adrien RabiotVäläytteli viime kaudellakin ajoittain. Oli Ranskan maajoukkueessa avauksen pelaaja EM-kisoissa, joten kyllä sitä laatua löytyy. Eri asia tuntuu olevan vain sen laadun esiin saaminen. Saanee tasaisesti minuutteja Allegrin komennossa keskikentän hyökkäävämmissä rooleissa, ei kuitenkaan liene ensimmäisiä nimiä avauksen listassa. Puolustamaan miehestä ei ole huonostikaan.
#8 Aaron RamseyWalesilaisesta ja Rabiotista voisi ja pitäisi puhua samassa lauseessa. Heidän kontribuutionsa joukkueelle on hyvin saman kaltainen: Välillä laatua ja välillä jotain aivan karmeaa. Sen lisäksi, että Ramseyn otteet kentällä ovat ailahtelevia, on hän edelleen tasaisen tappavaan tahtiin loukkaantuneiden kirjoissa. Allegri vaikuttaa löytäneen Ramseylle uuden roolin registana. Josko se siitä sitten?
#14 Weston McKennieMies tuli viime kaudeksi lainalle Schalkesta ja täksi kaudeksi siirrosta tehtiin pysyvä. Kukaan ei odottanut mieheltä mitään. Oli kuitenkin viime kaudella yksi positiivisimmin esiintyneistä pelaajista. Miehen tekniikka jättää ajoittain huomattavasti jossiteltavaa, mutta paikkaa sitä vajetta kovalla työmoraalilla ja tahdolla. Monipuolinen pelaaja.
#20 Federico BernardeschiBernaboi antoi viime(kin) kaudella enemmän internet-meemeille, kuin joukkueelleen. Silti pelaajasta jotenkin pitää. Koominen huippu-urheilija ja surullisen hahmon ritari. Bernalla oli pieni, mutta merkittävä rooli Italian mestaruusjoukkueessa. Otti tulevaksi kaudeksi pelinumerokseen #20, joka kertoo…varmaan jostain? Jysäytti Atalantaa vastaan pelatussa harjoitusottelussa upean maalin. Toivotaan, että itseluottamus tuo ryhtiä myös peliesityksiin.
#41 Hans Nicolussi CavigliaItalian juniorimaajoukkueet läpi pelannut Juventuksen kasvatti palasi lainakomennukseltaan Parmasta. Viime kausi meni kinkkukaupungissa pieleen polvivamman vuoksi. Saanee näytönpaikan, mutta tuskin mitään todellista roolia…ellei lainata vielä muualle.
#34 Nicolo FagioliParikymppinen italialainen leventää rinkiä samalla periaatteella, kuin Nicolussi Cacigliakin. Laina tekisi vielä hyvää.
Attaccanti#22 Federico ChiesaToisen polven huippupelaaja on Juventuksen seuraava suuruus. Oli viime kauden parhaita pelaajia sekä esiintyi upeasti kesän EM-turnauksessa. Koko maailma katselee.
#44 Dejan KulusevksiRuotsalainen ajettiin viime kaudella sisään seuraan. Tällä kaudella on syytä odottaa tulosta. Potentiaalia on nousta todella kovaksi tekijäksi. Parhaimmillaan nopeissa vastahyökkäyksissä ja pelottava ase vaihtopenkiltä väsyneitä jalkoja vastaan.
#10 Paulo DybalaJoukkueen kapteenistoon kuuluva "Timantti" ei ole vieläkään kirjoittanut odotettua jatkosopimusta. Tällä kaudella pitäisi pelata itselleen asiaankuuluvat sopimusehdot tai nostaa kytkintä. Viime kausi meni loukkaantumisen vuoksi penkin alle ja penkillä. Parhaimmillaan sarjan eliittipelaaja.
#9 Alvaro MorataSolmi viime kauden päätteeksi vuoden jatkon lainasopimukseensa. Viime kausi meni juuri niin kuin Moratalta voi odottaa: Hyvä jakso, jolloin maaleja syntyy vakuuttavaan tahtiin, ja sen ulkopuolella aivan turisti. Puhtaista hyökkäyspelaajiista kuitenkin parhaiten puolustava.
#7 Cristiano RonaldoYksi kaikkien aikojen jalkapalloilijoista ja viime kauden
capocannoniere. Ronaldo tekee tälläkin kaudella vähintään 20 maalia vanhalle rouvalle.
#21 Kaio JorgeRotaatioon. Mielenkiinnolla odotamme ihan mitä vain.
JÄLKIPUHE
Italia voitti euroviisut. Italia voitti euroopan mestaruuden. Voisiko italialainen joukkue olla seuraava mestarien liigan voittaja? Valitettavasti tuskin vielä tulevalla kaudella. Kotimaassa mestaruus on otettava.
Allegrin Juventus tulee nojaamaan tiiviiseen puolustuspeliin ja tulos tulee olemaan kaikista tärkeintä. John Footea vapaasti lainatakseni:
…Italialaiset joukkueet eivät ole 50-luvulta lähtien olleet "puolustavia", ne vain ovat olleet yksinkertaisesti paljon parempia puolustamaan kuin muut. Tätä odotetaan Juventukselta tulevalla kaudella.
Hyökkäyspelin suhteen voidaan olla luottavaisia. Materiaali ei juurikaan kalpene vertailussa mihin tahansa eurooppalaiseen seuraan. Pirlon pelisysteemin hidas hyökkääminen ei palvellut Juventuksen hyökkäyspään pelaajien ominaisuuksia lainkaan. Allegrin pelitavassa hyökättäneen suoraviivaisemmin ja sen luulisi sopivan pelaajamateriaaliin.
Keskikenttä on edelleen suurin kysymysmerkki. Locatellin tulo seuraan voi olla juuri se puuttuva palanen, jonka myötä Juventus palaa ylivoimaiseksi seurajoukkueeksi saapasmaassa.
Juventuksen sarja-avaus on ensi sunnuntaina vieraissa Udinesea vastaan. Sitä seuraavana viikonloppuna Empoli tulee vierailulle Torinoon. Arpaonni oli aloituksen suhteen suotuisa.
Johan tässä on jalkapallosta otettukin etäisyyttä…Jo ainakin muutamia viikkoja. Kausi alkaa jotenkin odottamattoman nopeasti ja yllättää potkaisemalla mustalla diadoralla naamaan. Otan potkun iloiten vastaan. Jos huulesta tulee potkun seurauksena verta, on se vain muistuttamassa asenteesta joka
calciossa pitää olla itsestäänselvyys. Moinen asenne loisti poissaolollaan viime kaudella. Tulevalla kaudella siihen ei ole varaa. Otsikko viittaa sekä Robin hoodin iloisiin veijareihin, että Robert Louis Stevensonin keksimään kuolettavaan aallokkoon. Olkoon tämä joukkue kumpaakin.
