Lienee aika tehdä oma topikki tälle viime syksynä Suomen U-20 maaottelussa Ruotsia vastaan esiintyneelle hyökkääjälle, nyt kun edessä on ensimmäiset Allsvenskan-pelit. Isänsä puolelta suomalaiset juuret omaava Yakoub tuli aika puskista mukaan Palloliiton kuvioihin. Mikä erityisen hienoa, Yakoub teki niin kuin Robin Tihi ja ainakin tässä vaiheessa valitsi Suomen. Kaveri ei puhu suomea, mutta on ilmoittanut olevansa kiinnostunut kyllä oppimaan kielen.
Antonio Yakoub klar för Sirius FotbollTänä vuonna 20-vuotta täyttävä Yakoub on Djurgårdenin kasvatti, mutta pelannut neljä vuotta södertäljeläisen Assyriskan organisaatiossa. Miehissä hän debytoi Norrettanissa jo 2018, eli 16-vuotiaana. Assyriska putosi kakkoseen tuolloin, joka oli Yakoubille hyvä asia. 2019 sarjatasoa alempana nuorukainen pelasi 17 ottelua tehden 9 maalia. Seuraavalla kaudella saldo oli 13 ottelua ja 7 maalia sekä nousu takaisin kolmannelle sarjaportalle. Viime kausi oli Norrettanissa täysosuma, sillä Yakoub teki 14 maalia 28 pelissä.
Hyvin mennyt vuosi herätti mielenkiinnon muissa seuroissa. Yakoub kävi treenaamassa Örebron kanssa ja ilmeisesti myös Espanjassa Real Zaragozan kanssa, joka teki vielä sopimustarjouksen. Siirtoa ei kuitenkaan toteutunut. Lainasopimus osto-optiolla oli sovittu, mutta Zaragoza ei ilmeisesti saanut rekisteröidä kuin yhden uuden pelaajan joten siirto Yakoubin kanssa kariutui viime metreillä. Nyt Allsvenskanin Sirius sai hankittua miehen samaisella laina + osto-optio diilillä.