markkubacke
Poissa
|
 |
Vastaus #1325 : 10.10.2022 klo 19:59:20 |
|
Tummennettuna lopputulos. Unkari jatkokarsinnan kautta kisoihin.
Siellä oli näköjään myös toisen yhtiön kertoimet vuodelta 2014: Yllättävän paljon hajontaa tosiaan näin tuoreeltaan näissä kertoimissa
******* tarjoaa Suomelle myönteisimmät tähän asti nähdyistä:
lohkovoitto: Kreikka 2 Romania 3,5 Unkari 5 Suomi 6 P-Irlanti 50
top2: Kreikka 1,15 Romania 1,80 Unkari 2,10 Suomi 2,75 P-Irlanti 15
Vertailuksi tällaisia kertoimia nyt 2024-karsintoihin: Lohkovoitto: Tanska 1,14 Suomi 10,00 Slovenia 15,00 Pohjois-Irlanti 17,00 Kazakstan 101,00 San Marino 4501,00 Top 2: Tanska 1,03 Suomi 1,83 Slovenia 2,00 Pohjois-Irlanti 8,00 Kazakstan 17,00 San Marino 251,00
|
|
« Viimeksi muokattu: 10.10.2022 klo 20:24:50 kirjoittanut markkubacke »
|
|
|
|
|
Pemari
Poissa
Suosikkijoukkue: I support FF3
|
 |
Vastaus #1326 : 10.10.2022 klo 20:21:12 |
|
Noita 2016 karsintojen kertoimia tutkiessa kannattaa huomioida kohteiden onneton palautusprosentti. Suomen todennäköisyyttä sijoittua kahden parhaan joukkoon ei siis ole arvioitu 30 prosentiksi, kuten tuolla vanhassa ketjussa todettiin.
Ja vaikka nikkke mutuili muuta, niin ei tuo missään nimessä ollut Suomelle lähtökohtaisesti nykyistä helpompi lohko, ei lähimainkaan.
|
|
|
|
Eino Komsi
Poissa
Suosikkijoukkue: Altavastaaja
|
 |
Vastaus #1327 : 10.10.2022 klo 20:39:45 |
|
Raa'an inhorealistisesti lepuutusta Tanskaa vastaan ja kaikki paukut Suomea vastaan
Korjasin inhorealistisemmin ulkomaalaisnäkökulmalipulle.
|
|
|
|
Jorma Teräs
Poissa
|
 |
Vastaus #1328 : 10.10.2022 klo 21:07:42 |
|
Hienoa, että puhutaan jo pakkovoitoista, vaikka karsinnat alkavat kuukausien päästä. Yleensä pakkovoitoista ruvetaan puhumaan vasta ensinmäisen tappion jälkeen.
Joidenkin forkalla vaikuttavien tahojen mukaan Montenegro-peli oli jo pakkovoitto EM-kisoihin pääsyn kannalta 
|
|
|
|
Djortikkaeff
Paikalla
Suosikkijoukkue: Awaiting Construction Oulu
|
 |
Vastaus #1329 : 10.10.2022 klo 21:11:40 |
|
Tanska vieraissa on heti pakkovoitto, tai muuten moraali romahtaa.
|
|
|
|
PohjiksenKingi
Poissa
Suosikkijoukkue: FC Honka
|
 |
Vastaus #1330 : 10.10.2022 klo 21:14:41 |
|
Tanska vieraissa on heti pakkovoitto, tai muuten moraali romahtaa.
Juuri näin. Itseasiassa harjoitusottelut Pohjois-Makedoniaa ja Norjaa vastaan ovat jo pakkovoittoja. Muuten veitsi kiristyy liikaa ennen karsintoja.
|
|
|
|
maness
Poissa
|
 |
Vastaus #1331 : 10.10.2022 klo 21:43:41 |
|
Henkinen selkäranka katkesi oikeastaan jo Romaniatappioon, että aika sama mitä sitä enää pyristellään. Toivottavasti ei sentään maaleitta jäädä.
|
|
|
|
markkubacke
Poissa
|
 |
Vastaus #1332 : 10.10.2022 klo 21:46:19 |
|
Tuolla oli pari juttua Slovenian mediassa karsintalohkosta: https://www.rtvslo.si/sport/nogomet/evropsko-prvenstvo-v-nogometu/zacetek-in-konec-s-kazahi-z-danci-najprej-junija-v-sloveniji/643030https://www.rtvslo.si/sport/nogomet/evropsko-prvenstvo-v-nogometu/kek-ce-bomo-pravi-naj-tudi-drugi-razmisljajo-o-sloveniji/643067Uutisten lopussa on kommenttikenttä. Sieltä poimintoja Google-kääntäjällä sloveenista englanniksi: Finns will be tired because they will have to massively cut down forests for heating this winter. The group is funny. Finland and Kazakhstan. I wouldn't say if it was for hockey...
Slovenia's main opponent for this second place is Finland, which, in my opinion, has more talent and quality.
Oh, but remember 2019, how we jumped when we got a group with Austria, Poland, Israel... and we know how it ended... Here, too, we were lucky with the draw, as there are two such national teams in three groups, including our group. If Finland happens to be second in our group, it will at least free up one place for additional qualifications, as they are ahead of us on the waiting list. A similar case is also in groups A and J. Finland falls..but it can still be very dangerous...especially at home and especially through Pukki..4 points Finland will be tough. I would rather know Israel, Wales, Bosnia. Are you aware that the Finns will salt us? Lisäksi tämä kommentti kuin suoraan Suomen iltapäivälehtien kommenteista: I don't care, because they certainly won't make it to the championship. They will be second to last in the group. Even the Vatican national team would be hard to beat.
|
|
« Viimeksi muokattu: 10.10.2022 klo 21:48:31 kirjoittanut markkubacke »
|
|
|
|
|
Penkkimaalitykki
Poissa
|
 |
Vastaus #1333 : 10.10.2022 klo 21:52:43 |
|
Tummennettuna lopputulos. Unkari jatkokarsinnan kautta kisoihin.
Ja P-Irlanti jolla tuosta viisikosta oli isoin kerroin lohkovoitolle, voitti lopulta koko lohkon. Kreikka puolestaan viimeinen.
|
|
|
|
blackhawk
Poissa
Suosikkijoukkue: TPS, Suomi, Everton
|
 |
Vastaus #1334 : 10.10.2022 klo 23:08:08 |
|
Pakkovoittopuheista tulee mieleen miten 20 vuotta sitten Suomi aloitti EM-karsinnat häviämällä kotona Walesille. Kotimainen media toitotti heti, että karsinnat olivat siinä.
Kreikka aloitti samat karsinnat häviämällä molemmille päävastustajilleen Espanjalle ja Ukrainalle. Kreikka toipui karsintojen katastrofialusta ja juhli kisojen päätteeksi Euroopan mestaruutta.
|
|
|
|
toksikko
Poissa
|
 |
Vastaus #1335 : 11.10.2022 klo 00:16:00 |
|
Aiemmin, kun otteluohjelma vielä sovittiin lohkon joukkueiden kesken, Saksalla oli tapana aloittaa vieraspainotteisesti ja lopettaa kotimatsien sarjaan etukäteen helpoimpia vastustajia vastaan. Tämä on vähän samanlainen ohjelma Suomelle, ja lisäksi mikä tahansa muu tulos kuin tappio avauspelissä olisi myönteinen yllätys, joten siihen ei tarvitse ladata heti kaikkia paukkuja.
|
|
|
|
Oulunkylän kenttä
Poissa
Suosikkijoukkue: HJK, Savannah Bananas
|
 |
Vastaus #1336 : 11.10.2022 klo 07:41:27 |
|
Kanervan johdolla (vrt. Mixu) yksilöt ovat pelanneet joukkueena paremmin kuin seurastatukset ja kulloisenkin päivän vireet antaisivat olettaa. Kakkosija lohkossa on otettavissa, mutta jotakin kehitystä olisi saatava joukkueeseen valitettavien pelaajien urilla tämä syksyn ja alkutalven osalta.
Allsvenskanissa ja Tanskan liigassa pelaavien tyyppien kanssa tulos on parhaimmillaan haettavissa ja tämä on oletusarvo, mutta jotta turistireissua parempi visiitti Saksaan (Seppo Räty oli oikeassa) tulisi, useamman tyypin pitäisi onnistua maailmalla viemään uraa eteenpäin, jotta avaukseen valitettavien pelaajien rinki ei olisi niin ohut kuin nyt se on.
|
|
|
|
W.A. Watanabe
Paikalla
Suosikkijoukkue: FC Lahti, Potkupallopessimismi
|
 |
Vastaus #1337 : 11.10.2022 klo 08:07:01 |
|
Näinpä juuri! Kyllähän Suomi olisi voinut jo 90-luvulla yltää kisoihin jos olisi ollut parempi arvontaonni jos miettii että olisi päästy 94 tai 96 karsinnoissa niihin lohkoihin mistä Jugoslavia oli heitetty pois. Tästähän hyötyivät 94 Kreikka ja 96 Turkki jotka sitten olivat kyseisten kisojen heittopusseja yllättäen.. Ja nyt tosiaan kun kisoissa on jo käyty ja kenellekään ei tarvitse todistella etteikö huuhkajat olisi tarpeeksi hyvä joukkue yltääkseen kisoihin (etenkin nykyään laajennettuihin em kisoihin), niin pitääkin keskittyä siihen miten siellä skaboissa pärjätään.
|
|
|
|
Perstappen
Poissa
Suosikkijoukkue: Slovenia & San Marino
|
 |
Vastaus #1338 : 11.10.2022 klo 08:20:29 |
|
Tätä juuri hain. Pukki tietää parhaiten paikallisen futiskulttuurin. Källman on Kuqimainen härkä, jossa on kaksinkamppailuvoimaa, ehkä ovat kärkiparina ottelussa.  Tanskapelissä Pohjanpalo-->Forss/Skrabb (jos ollaan tappiolla) P-Irlanti: Pukki - Källman aloittaa ja 75min katsellaan sitten tilanteen mukaan vaihtoja. Joo toiminut ihan hyvin toi Källman ja Pukki yhdessä. Pohjanpalo ollessaan maalivireessä tarjoaa eri tyyppisen hyökkääjän vielä siihen vaihdosta.
|
|
|
|
Perstappen
Poissa
Suosikkijoukkue: Slovenia & San Marino
|
 |
Vastaus #1339 : 11.10.2022 klo 08:27:46 |
|
Eli olivat syystä vitoskorissa. Eikös arvonnoissa ollut jäljellä Suomen lohkon kohdalla Pirlanti, Slovakia ja joku muu. Näistä Slovakia olisi ollut kokonaisuutena vahvempi kuin Pirlanti ja kammoarpa, joten pitää Pirlantiin olla todella tyytyväinen.
Jos oikein muistan niin meillä oli 50% mahdollisuus saada joko Slovakia tai P-Irlanti meidän lohkoon eri poikkeussääntöjen takia ennen kuin julkistettiin että Suomen lohkossa on P-Irlanti. Meillä kävi siis siinäkin kohtaa ihan hyvä tuuri.
|
|
|
|
Thouni
Poissa
Suosikkijoukkue: HJK, Artsakh, M'well, Zapresic boys.
|
 |
Vastaus #1340 : 11.10.2022 klo 08:32:25 |
|
Aikaahan tuohon on vaikka kuinka, mutta onko ollut alustavasti mitään suunnitelmia järjestää charter Kazakstaniin? Reittilennoista pitäisi maksaa näillä näkymin sellaiset 600€ ja aikataulut ovat mitä ovat.
|
|
|
|
barbarian
Poissa
|
 |
Vastaus #1341 : 11.10.2022 klo 08:37:42 |
|
Kolme pistettä on vähimmäisvaatimus maaliskuun peleistä, varsinkin kun Slovenialla tulee olemaan 4/6 pistettä kerättynä ennen kesäkuun keskinäistä.
Minusta tässä on Suomen näkökulmasta enemmänkin sellainen "it ain't over till the fat lady sings" -tyyppinen otteluohjelma, sillä kolmesta vikasta ottelusta Suomelle voi budjetoida melko huoletta 9 pistettä (Kazakstan ja Pirkut kotona, San Marino vieraissa). Slovenialla huomattavasti vaikeampi lopetus ja odotusarvo näistä peleistä lähempänä jotain 4 pistettä (Kazakstan kotona, Pirkut ja Tanska vieraissa).
|
|
|
|
Perstappen
Poissa
Suosikkijoukkue: Slovenia & San Marino
|
 |
Vastaus #1342 : 11.10.2022 klo 08:43:23 |
|
Juuri näin. Itseasiassa harjoitusottelut Pohjois-Makedoniaa ja Norjaa vastaan ovat jo pakkovoittoja. Muuten veitsi kiristyy liikaa ennen karsintoja.
Haaland ei harjoituspelejä pelaa, joten Norja on suupala Suomelle. Joukkue on yliarvostettu. Haalandin pelatessa Norja ansaitsee paljon hehkutusta tosin.
|
|
|
|
Chuck
Poissa
Suosikkijoukkue: Путiн хуйло!
|
 |
Vastaus #1343 : 11.10.2022 klo 08:45:58 |
|
Aikaahan tuohon on vaikka kuinka, mutta onko ollut alustavasti mitään suunnitelmia järjestää charter Kazakstaniin? Reittilennoista pitäisi maksaa näillä näkymin sellaiset 600€ ja aikataulut ovat mitä ovat.
Ei varmaan tule kauhean paljoa halvemmaksi, kun pitää kiertää jostain Turkin kautta. Tästä syystä nuo matkustussäännöt ovat tällä hetkellä täysi vitsi.
|
|
|
|
Perstappen
Poissa
Suosikkijoukkue: Slovenia & San Marino
|
 |
Vastaus #1344 : 11.10.2022 klo 08:46:21 |
|
Ihan hauskoja kommentteja Slovenialaisilta.
|
|
|
|
hzn4000
Poissa
|
 |
Vastaus #1345 : 11.10.2022 klo 11:25:17 |
|
Ei varmaan tule kauhean paljoa halvemmaksi, kun pitää kiertää jostain Turkin kautta. Tästä syystä nuo matkustussäännöt ovat tällä hetkellä täysi vitsi.
Just näin. Finskiltä Azereihin charteria kyseltiin aikanaan kisoja varten ja sen meno-paluun hinta olisi ollut samassa luokassa. Ja silloin sai lentää Venäjän yli.
|
|
|
|
Thouni
Poissa
Suosikkijoukkue: HJK, Artsakh, M'well, Zapresic boys.
|
 |
Vastaus #1346 : 11.10.2022 klo 11:59:12 |
|
No ei se mitään. Tuonne asti noilla hinnoilla ei viitsi vain pyörähtämään lähteä, joten täytynee mennä jo edellisenä viikonloppuna Kazakkeihin tai jäädä katsomaan myös matsi Pohjois-Irlantia vastaan. Toivottavasti pelaisivat edes jomman kumman peleistä Almatyssa.
|
|
|
|
sipsipohje
Poissa
|
 |
Vastaus #1347 : 11.10.2022 klo 12:43:06 |
|
No ei se mitään. Tuonne asti noilla hinnoilla ei viitsi vain pyörähtämään lähteä, joten täytynee mennä jo edellisenä viikonloppuna Kazakkeihin tai jäädä katsomaan myös matsi Pohjois-Irlantia vastaan. Toivottavasti pelaisivat edes jomman kumman peleistä Almatyssa.
Mieluummin kuin katsoa Suomi-Tanska stadikalla 
|
|
|
|
Thouni
Poissa
Suosikkijoukkue: HJK, Artsakh, M'well, Zapresic boys.
|
 |
Vastaus #1348 : 11.10.2022 klo 12:44:58 |
|
Mieluummin kuin katsoa Suomi-Tanska stadikalla  Vaikka niin. Ei sitä tule kuitenkaan ihan joka viikko suunniteltua bussireissua Kirgisiaan.
|
|
|
|
PM84
Poissa
|
 |
Vastaus #1349 : 11.10.2022 klo 13:04:54 |
|
Minusta tässä on Suomen näkökulmasta enemmänkin sellainen "it ain't over till the fat lady sings" -tyyppinen otteluohjelma, sillä kolmesta vikasta ottelusta Suomelle voi budjetoida melko huoletta 9 pistettä (Kazakstan ja Pirkut kotona, San Marino vieraissa). Slovenialla huomattavasti vaikeampi lopetus ja odotusarvo näistä peleistä lähempänä jotain 4 pistettä (Kazakstan kotona, Pirkut ja Tanska vieraissa).
Puppua. Kyllä kisapaikka ratkeaa maaliskuussa 2023, täysin riippumatta siitä, kuka on siihen mennessä saanut pelata San Marinoa vastaan, koska karsintojen alussa pelatuista otteluista tulee enemmän pisteitä kuin lopussa  t. tämä ketju Nevöfoget, kun P-Irlanti johti helpon alkuohjelman takia edellisissä EM-karsinnoissa vielä kesäkuun pelien jälkeen puhtaalla pelillä eli 12 pisteellä koko lohkoaan, jossa oli myös Saksa ja Hollanti. Erityisesti Hollantiin oli casuaali yhdeksän pisteen ero (toki silloin vielä ottelumääräkin oli eri). Lopputuloksena sitten P-Irlanti ei lähelläkään kisoja ja jäi kuusi pistettä Hollannista...
|
|
« Viimeksi muokattu: 11.10.2022 klo 13:16:34 kirjoittanut PM84 »
|
|
|
|
|
|
|