Hyödyllisiä linkkejäUEFAWikipediaKassiesaEnsimmäinen kierros arvottiin ja sitä myötä topikki auki! Varmasti mielenkiintoinen karsinta rupeama tulossa taas. Finaali käydään tällä kaudella sitten Prahassa Sinobo Stadiumilla.
1. Kierros (7.7. ja 14.7.)1. FC Alashkert (ARM) - Ħamrun Spartans (MLT)
1-0 |
1-42. Lechia Gdańsk (POL) - Akademija Pandev (MKD)
4-1 |
2-13.
FC Inter (FIN) - FC Drita (KOS)
1-0 |
0-34. FC Dinamo Tblisi (GEO) - Paide Linnameeskond (EST)
2-3 |
1-0, 2-1 jo., 5-6 rp.5. FK Panevėys (LTU) - FC Milsami Orhei (MDA)
0-0 |
0-26. KF Laēi (ALB) - FK Iskra (MNE)
0-0 |
1-07. SC Gjilani (KOS) - FK Liepāja (LVA)
1-0 |
1-38. FC Sfīntul Gheorghe (MDA) - NS Mura (SVN)
1-2 |
1-29.
KuPS (FIN) - FC Dila Gori (GEO)
2-0 |
0-010. MFK Ruomberok (SVK) - FK Kauno algiris (LTU)
2-0 |
0-011. FK Budućnost (MNE) - KF Llapi (KOS)
2-0 |
2-212. Gżira United FC (MLT) - Atlčtic Club d'Escaldes (AND)
1-1 |
0-0, 1-0 jo.13. FK Borac Banja Luka (BIH) - B36 Tórshavn (FRO)
2-0 |
1-3, 3-4 rp.14. NK Olimpija Ljubljana (SVN) - FC Differdange 03 (LUX)
1-1 |
1-1, 2-1 jo.15. St Joseph's FC (GIB) - Larne FC (NIR)
0-0 |
1-016. UE Santa Coloma (AND) - Breišablik (ICE)
0-1 |
1-417. FC DAC 1904 (SVK) - Cliftonville FC (NIR)
2-1 |
3-018. Vķkingur (FRO) - Europa FC (GIB)
1-0 |
2-119. Bala Town FC (WAL) - Sligo Rovers FC (IRL)
1-2 |
1-0, 3-4 rp.20. CS Fola Esch (LUX) - SP Tre Fiori (SMR)
0-1 |
1-321. FC Dinamo Minsk (BLR) - FK Dečić (MNE)
1-1 |
2-122. SP Tre Penne (SMR) - FK Tuzla City (BIH)
0-2 |
0-623. FC Saburtalo (GEO) - FK Partizani (ALB)
0-1 |
1-0, 5-4 rp.24. KF Shkėndija (MKD) - FC Ararat Yerevan (ARM)
2-0 |
2-225. Floriana FC (MLT) - FC Petrocub (MLD)
0-0 |
0-126. Pogoń Szczecin (POL) - KR (ICE)
4-1 |
0-127. Havnar Bóltfelag (FRO) - Newtown AFC (WAL)
1-0 |
1-2, 2-4 rp.28. FC Bruno's Magpies (GIB) - Crusaders FC (NIR)
2-1 |
1-329. FC Flora (EST) -
SJK (FIN) 1-0 |
2-3, 2-4 jo.30. Derry City FC (IRL) - Riga FC (LVA)
0-2 |
0-22. Kierros (21.7. ja 28.7.)1. Gżira United FC (MLT) - FK Radnički Ni (SRB)
2-2 |
2-2, 3-3 jo., 3-1 rp.2. Aris FC (GRE) - FC Gomel (BLR)
5-1 |
2-13. Botev Plovdiv (BUL) - APOEL FC (CYP)
0-0 |
0-24. Fehérvįr FC (HUN) - Gabala FK (AZE)
4-1 |
1-25. İstanbul Başakşehir FK (TUR) - Maccabi Netanya FC (ISR)
1-1 |
1-06. Aris Limassol (CYP) - Neftēi PFK (AZE)
2-0 |
0-37. FK Vele Mostar (BIH) - Ħamrun Spartans (MLT)
0-1 |
0-18. FC Saburtalo (GEO) - FCSB (ROM)
1-0 |
2-49. FK Makedonija Ǵorče Petrov (MKD) - CSKA Sofia (BUL)
0-0 |
0-410. Hapoel Be'er Sheva FC (ISR) - FC Dinamo Minsk (BLR)
2-1 |
1-011. Zira FK (AZE) - Maccabi Tel Aviv FC (ISR)
0-3 |
0-012. KF Vllaznia (ALB) - CS Universitatea Craiova (ROM)
1-1 |
0-313. FC Ararat-Armenia (ARM) - Paide Linnameeskond (EST)
0-0 |
0-0, 3-5 rp.14. FC Kairat (KAZ) - Kisvįrda FC (HUN)
0-1 |
0-115. FC BATE Borisov (BLR) - Konyaspor (TUR)
0-3 |
0-216. Sepsi OSK Sfāntu Gheorghe (ROM) - NK Olimpija Ljubljana (SVN)
3-1 |
0-2, 4-2 rp.17. FC Kyzylzhar (KAZ) - NK Osijek (CRO)
1-2 |
2-018. FK Liepāja (LVA) - BSC Young Boys (SUI)
0-1 |
0-319. SK Rapid Wien (AUT) - Lechia Gdańsk (POL)
0-0 |
2-120.
SJK (FIN) - Lillestrųm SK (NOR)
0-1 |
2-521. Breišablik (ICE) - FK Budućnost (MNE)
2-0 |
1-222. St Patrick's Athletic FC (IRE) - NS Mura (SVN)
1-1 |
0-0, 6-5 rp.23. St Joseph's FC (GIB) - SK Slavia Praha (CZE)
0-4 |
0-724. FC Spartak Trnava (SVK) - Newtown AFC (WAL)
4-1 |
2-125. FK Sūduva (LTU) - Viborg FF (DEN)
0-1 |
0-126. Vķkingur (FRO) - FC DAC 1904 (SVK)
0-2 |
0-227. Pogoń Szczecin (POL) - Brųndby IF (DEN)
1-1 |
0-428. AZ (NED) - FK Tuzla City (BIH)
1-0 |
4-029. Motherwell FC (SCO) - Sligo Rovers FC (IRL)
0-1 |
0-230. Molde FK (NOR) - Elfsborg IF (SWE)
4-1 |
2-131. FC Koper (SVN) - FC Vaduz (LIE)
0-1 |
1-0, 1-1 jo.32. B36 Tórshavn (FRO) - SP Tre Fiori (SMR)
1-0 |
0-033. MFK Ruomberok (SVK) - Riga FC (LVA)
0-3 |
1-234. FC Basel (SUI) - Crusaders FC (NIR)
2-0 |
1-135. Royal Antwerp FC (BEL) - FC Drita (KOS)
0-0 |
2-036. FC Petrocub (MLD) - KF Laēi (ALB)
0-0 |
4-137. Racing FC Union (LUX) - FK Čukarički (SRB)
1-4 |
4-038. PFC Levski Sofia (BUL) - PAOK FC (GRE)
2-0 |
1-139. Vitória SC (POR) - Puskįs Akadémia FC (HUN)
3-0 |
0-040. HNK Rijeka (CRO) - Djurgårdens IF (SWE)
1-2 |
0-241. Vorskla Poltava FC (UKR) - AIK (SWE)
3-2 |
0-1, 0-2 jo.42. Valmiera FC (LVA) - KF Shkėndija (MKD)
1-2 |
1-343. Raków Częstochowa (POL) - Astana FC (KAZ)
5-0 |
1-044.
KuPS (FIN) - FC Milsami Orhei (MDA)
2-2 |
4-145. AC Sparta Praha (CZE) - Viking FK (NOR)
0-0 |
1-2Champions Path1. SP La Fiorita (SMR) - FC Ballkani (KOS)
0-4 |
0-62. Vķkingur (ICE) - The New Saints FC (WAL)
2-0 |
0-03. FK Sutjeska Nikić (MNE) - Klaksvķkar Ķtróttarfelag (FRO)
0-0 |
0-14. Hibernians FC (MLT) - FCI Levadia (EST)
3-2 |
1-15. KF Tirana (ALB) - HK Zrinjski (BIH)
0-1 |
2-36. Lech Poznań (POL) - FC Dinamo Batumi (GEO)
5-0 |
1-17. CFR Cluj (ROM) - Inter Club d'Escaldes (AND)
3-0 |
1-18. FC Tobol (KAZ) - Lincoln Red Imps FC (GIB)
2-0 |
1-03. Kierros (4.8. ja 11.8.)1. FC Spartak Trnava (SVK) - Raków Częstochowa (POL)
0-2 |
1-02. AIK (SWE) - KF Shkėndija (MKD)
1-1 |
1-1, 3-2 rp.3. Viking FK (NOR) - Sligo Rovers FC (IRL)
5-1 |
0-14. Breišablik (ICE) - İstanbul Başakşehir FK (TUR)
1-3 |
0-35.
KuPS (FIN) - BSC Young Boys (SUI)
0-2 |
0-36. Paide Linnameeskond (EST) - RSC Anderlecht (BEL)
0-2 |
0-37. Viborg FF (DEN) - B36 Tórshavn (FRO)
3-0 |
2-18. HNK Hajduk Split (CRO) - Vitória SC (POR)
3-1 |
0-19. CSKA Sofia (BUL) - St Patrick's Athletic FC (IRL)
0-1 |
2-010. Lillestrųm SK (NOR) - Royal Antwerp FC (BEL)
1-3 |
0-211. Brųndby IF (DEN) - FC Basel (SUI)
1-0 |
1-2, 1-3 rp.12. Dundee United FC (SCO) - AZ (NED)
1-0 |
0-713. APOEL FC (CYP) - FC Kyzylzhar (KAZ)
1-0 |
0-014. FC DAC 1904 (SVK) - FCSB (ROM)
0-1 |
0-115. Riga FC (LVA) - Gil Vicente FC (POR)
1-1 |
0-416. Wolfsberger AC (AUT) - Gżira United FC (MLT)
0-0 |
4-017. Maccabi Tel Aviv FC (ISR) - Aris FC (GRE)
2-0 |
1-218. Molde FK (NOR) - Kisvįrda FC (HUN)
3-0 |
1-219. Neftēi PFK (AZE) - SK Rapid Wien (AUT)
2-1 |
0-1, 0-2 jo.20. FC Lugano (SUI) - Hapoel Be'er Sheva FC (ISR)
0-2 |
1-321. Ħamrun Spartans (MLT) - PFC Levski Sofia (BUL)
0-1 |
2-1, 4-1 rp.22. FK Čukarički (SRB) - FC Twente (NED)
1-3 |
1-423. FC Zorya Luhansk (UKR) - CS Universitatea Craiova (ROM)
1-0 |
0-324. FC Vaduz (LIE) - Konyaspor (TUR)
1-1 |
4-225. Sepsi OSK Sfāntu Gheorghe (ROM) - Djurgårdens IF (SWE)
1-3 |
1-326. Fehérvįr FC (HUN) - FC Petrocub (MLD)
5-0 |
2-127. SK Slavia Praha (CZE) - Panathinaikos FC (GRE)
2-0 |
1-1Champions Path1. Vķkingur (ICE) - Lech Poznań (POL)
1-0 |
1-2, 1-4 jo.2. FK RFS (LVA) - Hibernians FC (MLT)
1-1 |
3-13. FC Ballkani (KOS) - Klaksvķkar Ķtróttarfelag (FRO)
3-2 |
1-2, 4-3 rp.4. HK Zrinjski (BIH) - FC Tobol (KAZ)
1-0 |
1-15. FC Shakhtyor Soligorsk (BLR) - CFR Cluj (ROM)
0-0 |
0-1Play-off round (18.8. ja 25.8.)1. CSKA Sofia (BUL) - FC Basel (SUI)
1-0 |
0-22. FC Vaduz (LIE) - SK Rapid Wien (AUT)
1-1 |
1-03. Raków Częstochowa (POL) - SK Slavia Praha (CZE)
2-1 |
0-1, 0-2 jo.4. Djurgårdens IF (SWE) - APOEL FC (CYP)
3-0 |
2-35. Maccabi Tel Aviv FC (ISR) - OGC Nice (FRA)
1-0 |
0-1, 0-2 jo.6. CS Universitatea Craiova (ROM) - Hapoel Be'er Sheva FC (ISR)
1-1 |
0-0, 1-1 jo., 3-4 rp.7. İstanbul Başakşehir FK (TUR) - Royal Antwerp FC (BEL)
1-1 |
3-18. FCSB (ROM) - Viking FK (NOR)
1-2 |
3-19. FK Partizan (SRB) - Ħamrun Spartans (MLT)
4-1 |
3-310. AFC Fiorentina (ITA) - FC Twente (NED)
2-1 |
0-011. Villarreal CF (ESP) - HNK Hajduk Split (CRO)
4-2 |
2-012. 1. FC Köln (GER) - Fehérvįr FC (HUN)
1-2 |
3-013. West Ham United FC (ENG) - Viborg FF (DEN)
3-1 |
3-014. BSC Young Boys (SUI) - RSC Anderlecht (BEL)
0-1 |
1-0, 1-3 rp.15. 1. FC Slovįcko (CZE) - AIK (SWE)
3-0 |
1-016. Molde FK (NOR) - Wolfsberger AC (AUT)
0-1 |
4-017. AZ (NED) - Gil Vicente FC (POR)
4-0 |
2-1Champions Path1. NK Maribor (SVN) - CFR Cluj (ROM)
0-0 |
0-12. FK RFS (LVA) - Linfield FC (NIR)
2-2 |
0-0, 1-1 jo. 4-2 rp.3. Lech Poznań (POL) - F91 Dudelange (LUX)
2-0 |
1-14. KF Shkupi (MKD) - FC Ballkani (KOS)
1-2 |
0-15. HK Zrinjski (BIH) - K Slovan Bratislava (SVK)
1-0 |
0-1, 1-1 jo., 5-6 rp.Vähän poimintoja..
- Ensikertalaisia Euroopassa taas muutama toki. Portugalian Gil Vicente, Unkarin Kisvarda, Kazakstanin Kyzylzhar, Andorran Atletic Club d'Escaldes, Bosnia-Herzegovinan FK Tuzla, Gibraltarin Bruno's Magpies, Kyproksen Aris Limassol.
Sitten voisi varmaan mainita Tanskan Viborgin, toista kertaa ilmeisesti mukana, viimeksi vuonna 2000 UEFA Cupissa. Hamrun Spartans voitti Maltan liigan viime kaudella (tynkäsarja, 7 kierrosta jäi pelamatta) mutta ei saanut silloin UEFA:lta lisenssiä ottelumanipuloinnin takia, nyt on asiat kunnossa ja voivat olla mukana ensimmäistä kertaa Euroopan karsinnoissa sitten kauden 92-93.
- Vaikka kuinka yrittäisi etsiä jotain mielenkiintoisempia pareja tuosta, niin aika vaikeaa on. Pari Balkanin derbyä löytyy sentään sekä Irlanti vastaan Wales-kohtaaminen.