FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
12.02.2025 klo 21:24:46 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset: Foorumi aukeaa nopeasti osoitteella ff2.fi!
 
Yhteys ylläpitoon: ff2 ät futisforum2 piste org

Sivuja: 1 ... 47 [48] 49 ... 140
 
Kirjoittaja Aihe: Italia  (Luettu 435477 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
Horselover Fat

Poissa Poissa


Vastaus #1175 : 04.06.2010 klo 21:38:44

Montolivon avauspaikalle Tuoppi
Lisbie

Poissa Poissa


Vastaus #1176 : 04.06.2010 klo 21:42:26

Montolivon avauspaikalle Tuoppi

Itsekin mietin heti, että Montolivohan se on hyvä vara-Pirlo. :D Mutta katsellaan nyt ensin miten mies kuntoutuu ja mitä metkuja Lippi keksii tilanteeseen.
Horselover Fat

Poissa Poissa


Vastaus #1177 : 04.06.2010 klo 21:51:43

Itsekin mietin heti, että Montolivohan se on hyvä vara-Pirlo. :D

Montolivo on jo pitkään pelannut kutosena, ja on sillä paikalla paljon parempi kuin ylempänä. Itse ajettelin, että Marchisio pelaisi siinä Pirlon paikalla ja Montolivo De Rossin rinnalla.

Mutta katsellaan nyt ensin miten mies kuntoutuu ja mitä metkuja Lippi keksii tilanteeseen.

Gattuson avauspaikalle :uuh:
Lisbie

Poissa Poissa


Vastaus #1178 : 04.06.2010 klo 21:56:22


Gattuson avauspaikalle :uuh:

:D Alas

Itse toivon hartaasti, että Rino on kisoissa Jukka Tammen roolissa.
sacrecoeur

Poissa Poissa


Vastaus #1179 : 05.06.2010 klo 01:45:27

No ennen muinoin oli tapana, että sen kymppipaidan ansaitsee Baggion, Del Pieron ja Tottin kaltainen huippu, joka tekee magiaa kentällä.

Nimenomaan. Hajuttomin ja mauttomin hyökkäys koskaan, vaikka Di Natalen tehot sarjassa sinänsä kunnioitettavat. Koko joukkueessa muutenkin viimeisten tiputusten jälkeen ehkä noin kaksi nykyisellään sympaattista – tai ylipäätään muistettavaa – pelaajaa. Cannavaron, Gattuson ja kumppanitkin olisin jo nähnyt mieluummin katsomon puolella. Kuten valitettavasti myös vanhoista suosikeista Camon, jonka kohdalla kuitenkin toivon edelleen väläytyksiä, mikäli pystyy/ pääsee pelaamaan.

Lainaus
Ois sinne yhden Alessandron voinu ottaa penkille reserviin, ja jättää vaikka sen Quagliarellan himaan...

Kuka tahansa Quagliarellan tilalle (ellei Lippin master plan ole istuttaa ilman minuutteja penkillä, jolloin istukoon omasta puolestani – mieluummin kuin joku joka oikeasti ansaitsisi pelatakin), vaihtoehtojahan riittää. Sama pätee toki useampaan muuhunkin lopulliseen joukkueeseen valittuun, joiden ohi G. Rossi, Borriello ja liuta muita olisi omissa papereissani mennyt kevyesti.

Lainaus
Nyt kun ja jos Pirlo on poissa, on Italia ihan kusessa.

Vaikka odotukset eivät myöskään Pirlon suhteen kovin korkealla olleet (eri lähtökohdista koottu joukkue olisi saattanut pärjätä paremmin ilmankin), voi tosiaan kadota viimeinen ajatuksen hiven valmiiksi aika heikoissa kantimissa olevasta hyökkäyssuunnasta..
PirloMAnia

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Ac Milan,As Bari, Azzurri


Vastaus #1180 : 05.06.2010 klo 10:26:28

Pirlon pelaamista tällä kaudella Leonardon alaisuudessa ei kannata verrata Pirlon pelaamiseen Lippin alaisuudessa. Kyse on kahdesta täysin eri maailmasta, jossa organisointi ja taktiikka tulee aika lailla paremmin esiin, kun puikoissa on Lippi. Pirlo pelasi tällä kaudella valmentajasta ja taktiikasta huolimatta - kuten kaikki muutkin pelaajat siellä keskikentällä ja alhaalla. Joten siihen nähden Pirlon tärkeyden kyseenalaistaminen on väärin perusteltu.

Jos ja varsinkin kun nyt Italian peli tulee perustumaan vahvan kollektiiviseen, organisoituun peliin, olisi juuri Pirlon kaltaisilla pelaajilla merkittävä rooli. Pirlolle on perustava rooli joukkueessa edelleen ja huippuvalmentaja osaa kyllä ottaa irti hänestä sen, miten hän joukkuetta parhaillaan auttaa. Pitää muistaa, että Pirlo ei suinkaan ole vanha pelaaja, ja ihmetyttää, kuinka hänestä puhutaan kuitenkin sellaisena ja jotenkin kulahtaneena pelaajana.

Toivottavasti vaikeat lähtökohdat toimii taas kerran voimavarana
Pintu

Poissa Poissa


Vastaus #1181 : 05.06.2010 klo 13:45:25

Pirlon loukkaantuminen on kyllä melkein pahin mahdollinen takaisku Lippin Italialle. Olen tässä katsellut neljän vuoden takaisia kisoja viime päivinä ja se mikä sieltä erityisesti paistaa silmään on Pirlon pelinrakentelu ja pelin rytmin asettaminen, huikea syöttöarsenaali miehellä. Pirlo oli kuitenkin tärkein hyökkäyspään pelaaja keskikentän pohjalta käsin ja siinä joukkueessa oli kuitenkin erilailla hyökkäyspään maestroja kuin tässä nykyisessä Italiassa.
Uskon kuitenkin että Lippi on valinnut parhaan mahdollisen Italian.

Lippi tietää.
kluru

Poissa Poissa


Vastaus #1182 : 06.06.2010 klo 05:41:35

Italia pelasi eilen Sveitsin kanssa 1-1 -tasurin. Maalin viimeisteli Quagliarella.

Avauskokoonpano:

               Quagliarella Pazzini
  Montolivo Gattuso Palombo Cossu
Zambrotta Chiellini Bocchetti Maggio
                       Marchetti

Cossu Pepe 46'
Quagliarella Di Natale 66'
Pazzini Gilardino 77'
Zambrotta Criscito 81'
Gattuso Iaquinta 85'
Palombo De Rossi 90'
2^16

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Conconi & Ferrari


Vastaus #1183 : 06.06.2010 klo 08:33:29

Pirlo on poissa 2-3 viikkoa. Toivottavasti takatukka saadaan jollain taikatempulla kursittua kasaan ja alkulohkon peleihin mukaan.

Ei tuo Azzurrin meno harjoitusotteluissa ole ollut yhtä vakuuttavaa kuin neljä vuotta sitten. Toisaalta eihän näillä tuloksilla ole mitään merkitystä. Lippi tulee turnauksen aikana peluuttamaan kaikkia kenttäpelaajia ja nyt vain tarkastellaan mitkä palikat ovat kentällä keskenään yhteensopivia.

Mogitus

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Internazionale


Vastaus #1184 : 06.06.2010 klo 08:53:10

Eilinen pelihän pelattiin tosiaan Genevessä.

Italy had also drawn 1-1 with Switzerland in friendly matches before the victorious World Cup campaigns in 1982 and 2006. Both of those were played in Geneva.

Tekeekö Lippi sen jälleen?
PirloMAnia

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Ac Milan,As Bari, Azzurri


Vastaus #1185 : 06.06.2010 klo 12:09:50

Viime kisoen edeltäviin harjoitusotteluihin verrattuna voidaan olla montaa mieltä joukkueesta. Viimeeksi oltiin kovassa tappiottomien matsien putkessa ja siinä hakattiin Saksaa Firenzessä 4-1 ja kaikkea. Jollain tavalla silloin oli yhtenäisempi projekti kasassa ja se jatkui ja jatkui ja silloin tietty sukupolvi pelaajia oli parhaassa iässään, Totti, Nesta,Cannavaro, Zambrotta oli maailman paras paikallaan, Pirlo oli noussut hieman aiemmin todella pinnalle ja näiden lisäksi sitten joukkueen runkoa tukevat pelaajat olivat myös mielenkiintoisia. Camoranesi oli silloin myös huipullaan, Perrotta loistavana duunarina, Gattuson sähinän kultakausi. Grosso..noita oli paljon.

Nyt tilanne on muuttunut, mutta sen ei tarvitse olla tulkittavissa niin draamaattisesti. Tottakai on tietty läjä pelaajia, joiden olisi urakehityksensä myötä odottanut täällä olevan. Rossi, Aquilani, Cassano. Barzaglin nousua on venailtu ja niin edelleen. On kuitenkin uusia vastuunkantajia, tosin erilaisia ja siihen sitten voi vain toivoa Lippin onnistuvan rakentamaan toimiva kokonaisuus. Pirlo on noussut tuon 4 v aikana paikkansa vielä kovempaan eliittiin, De Rossi kenties maailman parhaita paikallaan, mielenkiintoinen Marchisio, kauan kaivattu uutuus toppareihinkin ollaan näkemässä, itseasiassa x2, Chiellinihän on etabloitunut tuolle paikalle ja Bonucci on perin mielenkiintoinen.

Totta on, että se mielikuvitus ja kyky operoida offensiivisessa päädyssä on vähemmällä, varsinkin kun foorumilla aliarvostttu pirlo on poissa jonkin aikaa. Toivotaan DI Natalen pelaavan tasollaan ja muidenkin vaikeamman kauden pelanneiden ratsujen avut tulevat Lippin pelaamisessa esille. Pitää muistaa, että vaikka Juve puolustus on ollut paska, niin onko Ferrara ja Zac olleet ne oikeat miehet sellaisen moderniin organisointiin. Lippi varmasti on seurannut pelejä, tietää mihin tarttua ja sitenkin uskon näiden nostavan tasoa.
Ponsse

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Chelsea, jokerit


Vastaus #1186 : 06.06.2010 klo 14:31:09

Viime kisoen edeltäviin harjoitusotteluihin verrattuna voidaan olla montaa mieltä joukkueesta. Viimeeksi oltiin kovassa tappiottomien matsien putkessa ja siinä hakattiin Saksaa Firenzessä 4-1 ja kaikkea. Jollain tavalla silloin oli yhtenäisempi projekti kasassa ja se jatkui ja jatkui ja silloin tietty sukupolvi pelaajia oli parhaassa iässään, Totti, Nesta,Cannavaro, Zambrotta oli maailman paras paikallaan, Pirlo oli noussut hieman aiemmin todella pinnalle ja näiden lisäksi sitten joukkueen runkoa tukevat pelaajat olivat myös mielenkiintoisia. Camoranesi oli silloin myös huipullaan, Perrotta loistavana duunarina, Gattuson sähinän kultakausi. Grosso..noita oli paljon.

Muuten ihan asiaa, mutta ettei nyt ihan liioittelun puolelle mene niin tällä kaksikolla oli todella vähän tekemistä mestaruuden kanssa. Nesta loukkaantui heti kisojen alussa ja Totti taas aivan ansaitusti putosi surkeiden otteidensa ansiosta vaihtopenkin puolelle, mikä tuntuu varsin monelta aina unohtuvan.
aavikko

Poissa Poissa


Vastaus #1187 : 06.06.2010 klo 15:00:05

Totti taas aivan ansaitusti putosi surkeiden otteidensa ansiosta vaihtopenkin puolelle, mikä tuntuu varsin monelta aina unohtuvan.
Ei kai pitäisi edes vastata, mutta kovat on kriteerit ja odotukset jos "vaihtopenkin puolelle putoamiseen" lasketaan täydet minuutit puolivälierässä, jatkoajalle venyneessä välierässä sekä avauspaikka finaalissa ja surkeiksi otteiksi valinta MM-kisojen tähdistöön.

Totti ei ehkä ollut mikään yksittäinen mestaruuden takuumies joskaan ei noissa kisoissa monestakaan hyökkäyspään pelaajasta saisi näyttävämpää koostetta. Tätä katsellessa voi myös miettä puuttuuko nykyjoukkueesta mahdollisesti jotain.
http://www.youtube.com/watch?v=BBbcDAxlG0k
« Viimeksi muokattu: 06.06.2010 klo 15:01:07 kirjoittanut aavikko »
kyynaama

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Tšekki 2004, Kreikka 2014


Vastaus #1188 : 06.06.2010 klo 15:04:36

Tätä katsellessa voi myös miettä puuttuuko nykyjoukkueesta mahdollisesti jotain.

Cassano olisi ollut Italian luovin ja taitavin pelaaja, mutta Lippi jätti hänet kotiin. Ainakin itse olen sitä mieltä, että Cassano esimerkiksi kärjessä olisi Italia ollut erittäin paljon nykyistä vahvempi, sillä tällä hetkellä joukkueesta vain puuttuu luovat elementit. Alkulohkostahan Italia selvinnee heittämällä jatkoon, mutta kysymyksenä on löytyykö tästä joukkueesta niitä pelaajia, jotka kykenevät ne paikat luomaan, jolla vähänkään laadukkaampia joukkueita haastetaan.
PirloMAnia

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Ac Milan,As Bari, Azzurri


Vastaus #1189 : 06.06.2010 klo 15:19:49

Pitää eritellä ensinnäkin se, mikä on Tottin merkitys ollut Lippin palapelissä ja miten se tulee esiin katselemalla vaikkapa tilastoja. Totti, kuten edellä jo mainittiinkin, oli isossa roolissa loppua kohden. Italialla oli tuolloin useita variaatioita ja niiden mukaan kyettiin tekemään erilaisia ratkaisuja. Oli Perrottan duunia, samaa Iaquintasta. Del Piero toi omat vahvuutensa, Totti toiset, oli Pirlon rooli alempana,De Rossi. Kärkeen oli Toni, Gila, Inzaghi, joskaan ei paljoa pelannut. Joka tapauksessa oli paljon mahdollisuuksia varioida, joka näkyi taktiikassakin kenttämiehityksessä ja niiden varioitumisessa.

On aika moukkamaista siksi nähdä Tottin panos epäonnistuneena, vaan mahdollisuuksia oli enemmän ja myöskin pelaajia voitiin korvata ja pelitapa jousti sen mukaan, mitä tarvittiin.

Vaikka itse olen Cassanoa paljon huudellut, ei hänestä ole järkeä keskustella. Olen melko varma, että Prandelli ottaa hoitaakseen tämän sisäänajon viimeistä mj-palvelusta varten, ja ottaa nuorennusleikkauksen muutenkin harteilleen. Kokenut Lippi ottaa kokeneista pelaajistaan sen mitä irti saa ja spekulaation paikka on sitten myöhemmin. Cassanosta on turha tehdä Jussi JOkista
kyynaama

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Tšekki 2004, Kreikka 2014


Vastaus #1190 : 06.06.2010 klo 16:05:33

Kuka muuten tulee aloittamaan kärjessä Italialla? Onko Gilardino ykköskärkenä ja Pazzini penkillä? Di Natale luultavasti ainakin avauksessa?
Ponsse

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Chelsea, jokerit


Vastaus #1191 : 06.06.2010 klo 17:18:13

Ei kai pitäisi edes vastata, mutta kovat on kriteerit ja odotukset jos "vaihtopenkin puolelle putoamiseen" lasketaan täydet minuutit puolivälierässä, jatkoajalle venyneessä välierässä sekä avauspaikka finaalissa ja surkeiksi otteiksi valinta MM-kisojen tähdistöön.

Totti ei ehkä ollut mikään yksittäinen mestaruuden takuumies joskaan ei noissa kisoissa monestakaan hyökkäyspään pelaajasta saisi näyttävämpää koostetta. Tätä katsellessa voi myös miettä puuttuuko nykyjoukkueesta mahdollisesti jotain.
http://www.youtube.com/watch?v=BBbcDAxlG0k

Kyllä suuriin odotuksiin nähden Totin kisojen voidaan katsoa olleen epäonnistuminen, vaikka joukkue mestaruuden voittikin. Huonojen alkulohkopelien jälkeen Totti aloitti neljännesvälierissä Australiaa vastaan penkiltä ja nuosi takaisin avaukseen pitkälti ammuttuaan pilkun sisään tultuaan samaan matsiin vaihdosta kentälle (tuo olikin Totin ainoa maali koko turnauksessa). Ja jotain miehen "tärkeydestä" kertoo että vaihdettiin finaalissakin pois kentältä jo tunnin pelin jälkeen.

Kuten sanoit ei muillakaan hyökkääjillä silloin kulkenut ja sama tilanne voin hyvinkin toistua näissä kisoissa. Kaikilla muillakin osa-alueilla ollaan jäljessä, ainakin lähtökohdallisesti neljän vuoden takaiseen eli ei hyvältä näytä...
Fortitudo

Poissa Poissa


Vastaus #1192 : 06.06.2010 klo 19:30:20

Olen tämän ykkösen puolellakin jossain yhteydessä jo vuosia sitten todennut, mutta Tottin ollessa poissa kentältä, Italia onnistui tekemään kokonaisen yhden maalin koko kisoissa, ja sekin tuli avausottelussa Ghanaa vastaan Kuffourin karkeasta virheestä. Ja ottaen huomioon, että Totti lepäsi puolikuntoisena monen ottelullisen verran vaihtopenkillä ja silti voitti kisojen syöttöpörssin, kertoo tämä jotakin Tottin merkityksestä mestarijoukkueessa.

Ehkä kisat eivät olleet Baggion tai Zidanen tyylinen tuhkimotarina, mutta uskallan väittää, ettei pyttyä oltaisi Italiassa ilman Tottia nosteltu. Ratkaiseva syöttö Australiaa vastaan pilkkuun johtaneesta tilanteesta Grossolle lähti Tottin lapikkaasta, kuten lähti myös kaksi ensimmäistä maalisyöttöä Ukrainaa vastaan. Lyhyenä annettu kulma Pirlolle Ghana-ottelussa johti maaliin ja niin johti myös Tsekkiä vastaan Matrixin sisään takoma kulmapotku.
PirloMAnia

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Ac Milan,As Bari, Azzurri


Vastaus #1193 : 06.06.2010 klo 19:36:59

Edelleenkin maalipörssiin ei ole katsomista noissa kisoissa. Italian maalikuninkuuden jakoi Materazzi ja Toni, kaksi maalia per nenä. Italialla oli monella rintamalla ratkaisijoita ja kärjistä tuolloin tekivät kaikki vähintään yhden maalin. Alempana Del Piero teki,samoin Totti, samoin Pirlo. Materazzille ne kaksi ja Zambrotta Grosson ohella komppasivat puolustuslinjan maalintekijöitä. Edelleen, Tottin kykeni korvaamaan jollain toisilla vaihtoehdoilla silloin. Turha keskustelu, oliko Totti isossa osassa, koko joukkue oli kollektiivisen onnistumisen myötä isossa roolissa ja monet hehkuttivat esimerkiksi juuri Oddon roolia pukukoppipelaajana..

Italialla ei nyt noita isoja tähtiä ole tuonkaan edestä, joten kollektiivisuus nousee vielä laajempaan osaan.
Lisbie

Poissa Poissa


Vastaus #1194 : 06.06.2010 klo 20:05:33

Kuka muuten tulee aloittamaan kärjessä Italialla? Onko Gilardino ykköskärkenä ja Pazzini penkillä? Di Natale luultavasti ainakin avauksessa?

Gilardino on avauksen sentteri. Laitahyökkääjinä Di Natale ja Camoranesi tai Iaquinta. Pazzini on Gilan varamies Quagliarellan todennäköisesti ja toivottavasti ollessa mukana turistina.
Forza Lupi

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Veikkausliiga, Ykkösliiga ja Liigacup


Vastaus #1195 : 06.06.2010 klo 21:13:24

... Ja ottaen huomioon, että Totti lepäsi puolikuntoisena monen ottelullisen verran vaihtopenkillä ja silti voitti kisojen syöttöpörssin, kertoo tämä jotakin Tottin merkityksestä mestarijoukkueessa...

... mutta uskallan väittää, ettei pyttyä oltaisi Italiassa ilman Tottia nosteltu...

Amen ja täysin ilman Roma-laseja.
FurCa

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: AS Roma, FC Noppa


Vastaus #1196 : 06.06.2010 klo 22:22:25

Kyllä suuriin odotuksiin nähden Totin kisojen voidaan katsoa olleen epäonnistuminen, vaikka joukkue mestaruuden voittikin. Huonojen alkulohkopelien jälkeen Totti aloitti neljännesvälierissä Australiaa vastaan penkiltä ja nuosi takaisin avaukseen pitkälti ammuttuaan pilkun sisään tultuaan samaan matsiin vaihdosta kentälle (tuo olikin Totin ainoa maali koko turnauksessa). Ja jotain miehen "tärkeydestä" kertoo että vaihdettiin finaalissakin pois kentältä jo tunnin pelin jälkeen.

Kuten sanoit ei muillakaan hyökkääjillä silloin kulkenut ja sama tilanne voin hyvinkin toistua näissä kisoissa. Kaikilla muillakin osa-alueilla ollaan jäljessä, ainakin lähtökohdallisesti neljän vuoden takaiseen eli ei hyvältä näytä...

En nyt tiedä mitä paskaa sää oot vetäny, mutta syy siihen, että Totti pelannut kuin muutamassa ottelussa 90 minsaa oli jalassa ollut metallilevy, jolloin jokainen otettu juoksuaskel sattui ja se ettei Totti ollut yli puoleen vuoteen pystynyt pelaamaan/harjoittelemaan. Vaikka Jumala onkin turha sellasta miestä on kentällä pitää 90 minsaa, kun oli alle 45 minsan kunnossa. Tästä huolimatta oli pystyi pelaamaan hyvät kisat. Oli itseasiassa todella suuri yllätys, että Totti kuntoitui edes viime mm-kisoihin.
ilmapallo

Poissa Poissa


Vastaus #1197 : 07.06.2010 klo 02:23:11

Ovathan nuo muutama klippi Tottin viime MM-kisoista osoitus käsittämättömästä tärkeydestä joukkueelle. Vaikea nähdä, kuka huolehtii luovuudesta ja keskikentän ja hyökkäyksen yhdistämisestä.
Rino

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Zokora + Adebayor


Vastaus #1198 : 07.06.2010 klo 11:59:02

Hyvä kooste Italian ulkopuolisen maailman aliarvostetuimman pelaajan kisoista 2006. Epäonnistui kuten laamalla on tapana. Tottihan on syntynyt 1976? Ehkä vielä 2v kuluttua on hakemassa sitä puuttuvaa Euroopan mestaruutta, nuorempana kuin Litti nyt. Vuonna 2000 hänet valittiin finaalin parhaaksi pelaajaksi, vahinko vain että Ranska voitti mestaruuden.
« Viimeksi muokattu: 07.06.2010 klo 12:02:20 kirjoittanut Rino »
PirloMAnia

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Ac Milan,As Bari, Azzurri


Vastaus #1199 : 09.06.2010 klo 12:58:47

Kiitos Marchision nerokkaan tilannetajun (oikeasti suhteellisen huvittava episodi) ja ministeri Calderolin lausuntojen, päästään hyvissä asetelmissa kisoihin. Cannavarohan itse totesi Italian olevan naurettava maa ja itse en siihen paljoa osaa sanoa vastaankaan, joskin on Italiassa lukuisasti mukaviakin puolia.

Maanantaina sitten pelataan ja Pirlokin kertoi tuntevansa olonsa paljon paremmaksi jo.

 
Sivuja: 1 ... 47 [48] 49 ... 140
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa