Mogitus
Poissa
Suosikkijoukkue: Internazionale
|
|
Vastaus #175 : 21.04.2008 klo 18:56:51 |
|
No perhana, niinhän tuo menikin, unohdin Nestan päätöksen kokonaan. Eli Italia ei kovin vakuuttavissa merkeissä mene toppariosastolla. Materazzi tosiaan on kuin varjo vuoden takaisesta maailmanmestarista, ja Barzagli tuntuu liian märkäkorvalta koviin peleihin. Noh, nytpä niitä ainakin tulee, kun alkulohkohöntsytkit ovat todellista taistelua alusta asti.
|
|
|
|
Azzurri #5
Poissa
|
|
Vastaus #176 : 21.04.2008 klo 20:53:20 |
|
Eikohan myos Paolo Cannavaro ole melko vahvoilla kisakoneeseen paasyyn varsinkin nyt kun Materazzi on ollu todella epavarma.
P. Cannavaro olisikin melkoinen kortti kisakoneeseen n. yhden harjoitusottelun maajoukkuekokemuksella.
|
|
|
|
ASR
Poissa
Suosikkijoukkue: AS Roma
|
|
Vastaus #177 : 21.04.2008 klo 20:56:55 |
|
Viimeksi tänään Donadoni kuitenkin sanoi, ettei Del Pieron mahdollisuudet kisojen suhteen ole menetetyt. Hienon kauden on DP pelannut, ja kyllä ehdottomasti ansaitsisi viimeisen tilaisuuden hienolla urallaan siitä huolimatta, että sen väritys on harmillisen mustavalkoinen. Cassano taas on oma lukunsa, jota Donadoni tuskin tulee hyväksymään. Di Natale-Toni on tällä hetkellä varsin selkeä hyökkäyspari, eikä sitä tulekaan muuttaa. Onko sitten jotain Cassanoa/Del Pieroa järkevää ottaa penkille istumaan, on täysin makuasia. Rosina kisoihin?
|
|
|
|
2^16
Poissa
Suosikkijoukkue: Conconi & Ferrari
|
|
Vastaus #178 : 22.04.2008 klo 05:54:19 |
|
Viimeksi tänään Donadoni kuitenkin sanoi, ettei Del Pieron mahdollisuudet kisojen suhteen ole menetetyt. Ainakin Del Piero saisi roiskittua rankkarit keskimääräistä paremmalla varmuudella maaliin, mutta niihinhän liimatukat eivät kompastu, koska Totti on.. no eipäs olekaan mukana, vaan kävi kirurgilla eikä enää saavu kisoihin minkäänlaisella maanittelulla. Deus ex machinan hajoamisesta huolimatta Donadoni luultavimmin täyttää kisakoneen varman päälle. Hasardikääpiö ja -hongankolistaja johtavat pulustusta. Del Piero jää Tottin kanssa vetämään brenkkua jonkin rantalomakohteen aulabaariin. Alkulohkon tappiosuman päätteeksi lehdistössä ryhdytään virittelemään keskustelua Trapin paluusta maajoukkueen ruoriin.
|
|
« Viimeksi muokattu: 22.04.2008 klo 05:57:14 kirjoittanut 2^16 »
|
|
|
|
|
Angulo
Poissa
Suosikkijoukkue: I used to care, but things have changed
|
|
Vastaus #179 : 22.04.2008 klo 09:50:43 |
|
Amauri ilmeisesti seuraava kovanluokan brasilialainen joka vaihtaa maajoukkueensa Eurooppalaiseen (Senna, Deco..), sille varaukseton
|
|
|
|
hertsi-
Poissa
Suosikkijoukkue: olavi mäenpää
|
|
Vastaus #180 : 22.04.2008 klo 09:51:32 |
|
Hieno maa ja hienoja ihmisiä kentällä
|
|
|
|
Maldini_
Poissa
Suosikkijoukkue: Huuhkajat, Juventus
|
|
Vastaus #181 : 24.04.2008 klo 18:30:34 |
|
Olen ja pari kautta fanitellut Quagliarellaa, mahtaakohan tämä kaveri tehdä jo arvokisadebyyttinsä näissä karkeloissa? Pelasi toki jo EM-karsinnoissa. Valitettavasti en nähnyt miehen EM-pelejä, joten vaikea sanoa miten maajoukkueessa pelannut. Maalit toki jälkeenpäin juutuubista. Avaukseen tuskin, mutta vaihdosta kentälle? Kuten jo täällä moneen kertaan on todettu, olisi erittäin hienoa nähdä Del Piero vielä (ehkä viimeisen) kerran tositoimissa arvokisoissa. Mies on aivan huikeassa vireessä ja toivon mukaan jatkuu mahdollisen kisapaikan myötä. Toni toki pitänyt oman tasonsa lähes 40 maalillaan, joten erittäin hyvältä tuo kärkitilanne näyttää.
|
|
« Viimeksi muokattu: 01.05.2008 klo 15:17:48 kirjoittanut Maldini_ »
|
|
|
|
|
Azzurri #5
Poissa
|
|
Vastaus #182 : 12.05.2008 klo 17:47:09 |
|
Viime aikaisilla näytöillä Materazzia ei pitäisi valita ollenkaan koko kisajoukkueeseen. Ala-arvoisten peliesitysten lisäksi mies lienee henkisesti melko alhaalla, jonka kruunasi vielä viikonlopun Serie A-kierros. Potentiaalinen harmonianrikkoja joukkueen sisällä ja liian suuri riskitekijä kentällä. Parempia toppareita löytyy Italiasta juuri nyt kolmetoista tusinassa.
Ja Del Piero Capocannoniere kierros ennen loppua. Voiko olla saamatta kisalippua?
|
|
« Viimeksi muokattu: 12.05.2008 klo 17:48:35 kirjoittanut Azzurri #5 »
|
|
|
|
|
divin codino
Poissa
Suosikkijoukkue: The Artist Formerly Known as #33
|
|
Vastaus #183 : 12.05.2008 klo 23:19:07 |
|
Donadonilta vaaditaan todellakin rohkeutta kyseenalaistaa esim. zambrottan, materazzin ja gattuson avauspaikat. Saapa nähdä.
|
|
|
|
keveli
Poissa
|
|
Vastaus #184 : 13.05.2008 klo 16:24:40 |
|
ITALIAN ALUSTAVA EM-KISAJOUKKUE
Maalivahdit: Christian Abbiati (Atletico Madrid), Marco Amelia, Gianluigi Buffon (Juventus)
Puolustajat: Andrea Barzagli (Palermo), Daniele Bonera (AC Milan), Fabio Cannavaro (Real Madrid), Marco Cassetti (AS Roma), Giorgio Chiellini (Juventus), Alessandro Gamberini (Fiorentina), Fabio Grosso (Lyon), Marco Materazzi (Internazionale), Massimo Oddo (AC Milan), Christian Panucci (AS Roma), Max Tonetto (AS Roma), Gianluca Zambrotta (Barcelona)
Keskikenttäpelaajat: Massimo Ambrosini (AC Milan), Alberto Aquilani (AS Roma), Mauro Camoranesi (Juventus), Daniele De Rossi (AS Roma), Gennaro Gattuso (AC Milan), Riccardo Montolivo (Fiorentina), Simone Perrotta (AS Roma), Andrea Pirlo (AC Milan)
Hyökkääjät: Alessandro Del Piero (Juventus), Antonio Di Natale (Udinese), Marco Borriello, Fabio Quagliarella (Udinese), Luca Toni (Bayern Müncen), Tommaso Rocchi (Lazio)
|
|
|
|
Herstein
Poissa
Suosikkijoukkue: Heitto
|
|
Vastaus #185 : 13.05.2008 klo 16:29:51 |
|
Pippon puuttumiselle :keskari:
|
|
|
|
Lätkis
Poissa
Suosikkijoukkue: VPS, CAS
|
|
Vastaus #186 : 13.05.2008 klo 16:30:47 |
|
Kova on nippu, ei voi muuta sanoa. Materiaali selvästi parempi kuin vaikkapa Saksalla :
|
|
|
|
Tatsi
Poissa
|
|
Vastaus #187 : 13.05.2008 klo 17:48:10 |
|
Rocchi mukana, mutta Pippo puuttuu. Mitä vittua nyt taas :keskari:
|
|
|
|
Mogitus
Poissa
Suosikkijoukkue: Internazionale
|
|
Vastaus #188 : 13.05.2008 klo 19:24:47 |
|
Jos tuo ryhmä on muutakin kuin pelkkää median arvailua, niin Borriello luulisi olevan suht varma paikastaan kisakoneessa Tonin stunttina. Rocchi ei taida targettina oikein toimia ja Del Piero on selvä kakkoshyökkääjä. Quagliarella ja Di Natale taas ovat kakkoshyökkääjän lisäksi sopivia laitarooleihin, joita Donadoni on tainnut käyttää aina välillä.
|
|
|
|
Tavano
Poissa
Suosikkijoukkue: Gary Mackay-Steven
|
|
Vastaus #189 : 13.05.2008 klo 19:27:26 |
|
Aika odotetun näköinen ryhmä, ainakin alustavasti.
|
|
|
|
Lisbie
Poissa
|
|
Vastaus #190 : 13.05.2008 klo 19:31:31 |
|
Rocchi mukana, mutta Pippo puuttuu. Mitä vittua nyt taas :keskari:
Sama. Naks naks oi saammehan... :keskari:
|
|
|
|
Mr.Big
Poissa
Suosikkijoukkue: NUFC
|
|
Vastaus #191 : 13.05.2008 klo 20:54:12 |
|
Onneksi ei ole Pippo mukana,en voi sietää.. Mutta missä on Cassano?
|
|
|
|
erski
Poissa
|
|
Vastaus #192 : 13.05.2008 klo 21:08:52 |
|
Onneksi ei ole Pippo mukana,en voi sietää.. Mutta missä on Cassano?
Materiaali on niin laaja ja tasokas ettei vain mahdu mukaan. Del Pierohan käytännössä tuon Cassanon paikan taisi viedä. Quagliarella ja Di Natale sopivat ehkä paremmin Donadonin systeemiin ja ovat muutenkin olleet koko karsintojen ajan mukana eikä Cassanoa oikein Tonin varamieheksikään voi ottaa.
|
|
|
|
PirloMAnia
Poissa
Suosikkijoukkue: Ac Milan,As Bari, Azzurri
|
|
Vastaus #193 : 14.05.2008 klo 08:35:45 |
|
Cassanon ongelma on, että ei varmaan ole mikään liian siisti tyyppi. ei että siellä millään mukavuudella ollaan, mutta uskon että se vaan siinä räjähdysherkkyydessään on riski ottaa se mukaan yli kuukauden proggikseen.
Itse ottaisin cassanon saman tien ja laittaisin avaukseen ehdottomasti. Mutta donadoni ei nyt noita loogisia ratkaisuja nyt ole muutenkaan liikaa harrastanut. del Piero lienee seinäkoristeena matkassa jonain velvollisuutena hyvän kauden jälkeen. En näe mihin se millään mahtuisi vahvuuksillaan pelaamaan jos aikeena on kisoissa pelata 4-3-3.
|
|
|
|
Mogitus
Poissa
Suosikkijoukkue: Internazionale
|
|
Vastaus #194 : 15.05.2008 klo 12:54:08 |
|
Cassanon ongelma on, että ei varmaan ole mikään liian siisti tyyppi. ei että siellä millään mukavuudella ollaan, mutta uskon että se vaan siinä räjähdysherkkyydessään on riski ottaa se mukaan yli kuukauden proggikseen.
Itse ottaisin cassanon saman tien ja laittaisin avaukseen ehdottomasti. Mutta donadoni ei nyt noita loogisia ratkaisuja nyt ole muutenkaan liikaa harrastanut. del Piero lienee seinäkoristeena matkassa jonain velvollisuutena hyvän kauden jälkeen. En näe mihin se millään mahtuisi vahvuuksillaan pelaamaan jos aikeena on kisoissa pelata 4-3-3.
Jep. Cassano ei tosin sovi yhtään paremmin tuohon 4-3-3 kuin Del Pierokaan. Del Piero on juuri sopiva pelaaja tuohon ryhmään. Kokemusta tarvitaan kärjessäkin ja hän on osoittanut yhä pystyvänsä maalaamaan. Del Piero on sopiva pelaaja siinä vaiheessa, kun pitää heittää hyökkääjää kärkeen ja saada tasoitusmaali, kun on siirryttävä pelaamaan useammalla kuin yhdellä kärkipelaajalla (Di Natale ja Camoranesi lasketaan tässä tapauksessa laitapelaajiksi).
|
|
|
|
Blue Rock
Poissa
|
|
Vastaus #195 : 15.05.2008 klo 17:57:53 |
|
Oma valintani lopulliseksi kisaryhmäksi:
Maalivahdit: Christian Abbiati (Atletico Madrid), Marco Amelia, Gianluigi Buffon (Juventus)
Puolustajat: Andrea Barzagli (Palermo), Fabio Cannavaro (Real Madrid), Giorgio Chiellini (Juventus), Fabio Grosso (Lyon), Marco Materazzi (Internazionale), Massimo Oddo (AC Milan), Christian Panucci (AS Roma), Gianluca Zambrotta (Barcelona)
Keskikenttäpelaajat: Massimo Ambrosini (AC Milan), Mauro Camoranesi (Juventus), Daniele De Rossi (AS Roma), Gennaro Gattuso (AC Milan), Riccardo Montolivo (Fiorentina), Simone Perrotta (AS Roma), Andrea Pirlo (AC Milan)
Hyökkääjät: Alessandro Del Piero (Juventus), Antonio Di Natale (Udinese), Marco Borriello (Genoa), Fabio Quagliarella (Udinese), Luca Toni (Bayern Müncen)
|
|
|
|
Nasty
Poissa
|
|
Vastaus #196 : 15.05.2008 klo 19:38:40 |
|
Omissa papereissani Cassano tulee heti kakkosena Luca Tonin jälkeen, kun Italian hyökkääjiä käydään rankkaamaan. Toki ongelmallinen tapaus ja koska ei ole ollut karsinnoissakaan mukana, niin en odota häntä lopulliseenkaan ryhmään. Kenties seuraavan valmentajan aikakaudella taas sitten. Eiköhän Donadoni kokoa aika kovan hyökkäyksen ilman Cassanoakin. Harmittaa toki Pippo Inzaghin kannalta, ettei vastuuta tule, mutta uusi aika ja uudet miehet.
|
|
|
|
Huulio
Poissa
|
|
Vastaus #197 : 15.05.2008 klo 19:42:31 |
|
Oma valintani lopulliseksi kisaryhmäksi:
Millä perusteella Materazzi ja Oddo mukaan koneeseen? Tonetto ja Cassetti huomattavasti käyttökelpoisempia kavereita kuin Matrix tai sysipaskan kauden pelannut Oddo. Toppareita kuitenkin löytyy Cannavaron rinnalle joku kolmikosta Panucci, Barzagli tai Chiellini, eikä Materazzi todellakaan tämän kauden esityksillä näiden ohi nouse. Muuten valinnat on lähellä samaa mitä itsekin ajattelin.
|
|
|
|
temetainio
Poissa
Suosikkijoukkue: Huuhkajat
|
|
Vastaus #198 : 15.05.2008 klo 19:50:47 |
|
Millä perusteella Materazzi ja Oddo mukaan koneeseen?
Sama. Matrixin vauhti ei enään huipputasolla riitä, ja Oddon kausi on enemmän tai vähemmän mennyt täysin penkin alle.
|
|
|
|
Blue Rock
Poissa
|
|
Vastaus #199 : 15.05.2008 klo 19:58:42 |
|
Millä perusteella Materazzi ja Oddo mukaan koneeseen?
Jees, vaihdetaan Gamberiniin ja Cassettiin siinä tapauksessa
|
|
|
|
|
|