Jugurttibiti
Poissa
Suosikkijoukkue: Arsenal
|
![](http://futisforum2.net/Themes/green/images/post/xx.gif) |
Vastaus #925 : 17.11.2009 klo 16:11:01 |
|
Viime kisoihin piti nimetä joukkue toukokuun puolivälissä. Harjoituspelejä on normaalisti myös tällä kertaa ennen kisoja.
Jep, alustavan joukkueen nimeämisen jälkeen on vielä muutama ottelu ennen lopullisen joukkueen nimeämistä.
|
|
|
|
Rotta Ayala
Poissa
|
![](http://futisforum2.net/Themes/green/images/post/xx.gif) |
Vastaus #926 : 21.11.2009 klo 08:23:28 |
|
http://www.urheiluviikko.net/fabio-cannavaro-thierry-henryn-olisi-pitanyt-olla-juhlimatta/34286/"Fabio Cannavaro: Thierry Henryn olisi pitänyt olla juhlimatta" Kaikin puolin oikea mies kertomaan mikä on oikein ja mikä ei. Mitä nyt Juventuksen konitohtori vähän on piikkiä pistänyt perseeseen/Juven kapteenina sopupelien aikaan. Ja mitäköhän mieltä Fab on Italia-Hollanti pelistä, Van Persie makaa tuskaisena maassa ja Chiellini heittää yläfemmaa joukkuekavereiden (olisikohan itse Fabkin ollut paikalla) hyvästä taklauksesta. Oikein hieno pelaaja mutta mitä voi odottaa pastatutti mieheltä?
|
|
|
|
Mogitus
Poissa
Suosikkijoukkue: Internazionale
|
![](http://futisforum2.net/Themes/green/images/post/xx.gif) |
Vastaus #927 : 21.11.2009 klo 14:13:24 |
|
Miten kertomasi asiat liittyvät tuohon Cannavaron kommenttiin?
|
|
|
|
Rotta Ayala
Poissa
|
![](http://futisforum2.net/Themes/green/images/post/xx.gif) |
Vastaus #928 : 21.11.2009 klo 14:48:41 |
|
Miten kertomasi asiat liittyvät tuohon Cannavaron kommenttiin?
Siten, että tuollaisen track recordin koiruuksissa omaavan kaverin kannattaisi olla kommentoimatta tuontyyppisiä asioita.
|
|
|
|
turo
Poissa
|
![](http://futisforum2.net/Themes/green/images/post/xx.gif) |
Vastaus #929 : 21.11.2009 klo 21:55:49 |
|
Siten, että tuollaisen track recordin koiruuksissa omaavan kaverin kannattaisi olla kommentoimatta tuontyyppisiä asioita.
Ensinnäkään juveahan ei ole tuomittu taikka epäilty mistään sopupeleistä vaan Moggin järjestämistä tuomareista ja siksi toisekseen miten Chiellinin tekemä upea taklaus Cannavaroon liittyy muulla tavalla kun, että Cannavarokin kykeni samanlaisiin joskus nuorempana? Sitä paitsi onhan tuo Henryn toiminta aika irvokasta.
|
|
|
|
Herstein
Paikalla
Suosikkijoukkue: Heitto
|
![](http://futisforum2.net/Themes/green/images/post/xx.gif) |
Vastaus #930 : 23.11.2009 klo 11:59:27 |
|
Miksi Chiellini ei olisi saanut kätellä kanssapelaajaansa, kun selvitti hyvin ajoitetulla ja puhtaalla taklauksella mahdollisen maalipaikan? Loukkaantuminen oli lähinnä huonoa tuuria, ei Chiellinin vika.
|
|
|
|
viktoR
Poissa
|
![](http://futisforum2.net/Themes/green/images/post/xx.gif) |
Vastaus #931 : 26.11.2009 klo 17:08:14 |
|
Näinkö sitten on että Lippi varmistaa jo nyt että Cassano ei mukaan Afrikkaan.. http://www.gazzetta.it/Calcio/Nazionale/26-11-2009/lippi-cassano-602109182213.shtmlTämä tarkoittaa sitä ehdottomasti pitäisi ottaa mukaan Totti ja Del Piero, sekä Rossille peliaikaa.. Ei voi enää luottaa Pirlon pelintekotaitoihin kun katsoo hänen nykykuntoa.. Ruotsia vastaan toiminut 4-2-3-1 näyttäisi(?) tältä: Buffon Maggio Cannavaro Chiellini Grosso Marchisio De Rossi Camo Rossi/Piero/Pirlo Di Natale Totti/Gilardi Mutta sehä nähdään sitten..
|
|
|
|
Lisbie
Poissa
|
![](http://futisforum2.net/Themes/green/images/post/xx.gif) |
Vastaus #932 : 26.11.2009 klo 18:05:05 |
|
Lippi voisi vähän katsella tuonne Milanon ja Borriellon suuntaan. Olisi erittäin mielenkiintoinen vaihtoehto kärkeen nykykunnossaan. Myös vaikkapa kahden kärjen systeemissä Marco ja Gilardino yhdessä kovettaisi ihan mukavasti.
|
|
|
|
uuba
Poissa
|
![](http://futisforum2.net/Themes/green/images/post/xx.gif) |
Vastaus #933 : 26.11.2009 klo 18:07:34 |
|
Lippi voisi vähän katsella tuonne Milanon ja Borriellon suuntaan. Olisi erittäin mielenkiintoinen vaihtoehto kärkeen nykykunnossaan. Myös vaikkapa kahden kärjen systeemissä Marco ja Gilardino yhdessä kovettaisi ihan mukavasti.
Joo Borriello on ollut ihan pirteä viime aikoina, mutta varmaan aika paljolti Paton & Dinhon vireen innoittamana. Paljon enemmän, kun Borriello-Gila -kaksikko, kovettaisi Totti ihan kumman vaan kanssa.
|
|
|
|
Tukeem Abdullah Jafer
Poissa
|
![](http://futisforum2.net/Themes/green/images/post/xx.gif) |
Vastaus #934 : 27.11.2009 klo 00:46:00 |
|
Mitähän tuostakin nyt muka voi päätellä? Kysehän on taas yhdestä median yrityksestä pyöritellä sanat tarkoittamaan jotain, mitä he haluavat julkaista. Tällä kertaa yritys on vieläpä melko heikko ja läpinäkyvä. Tuollaisenaan uponnee vain niihin, jotka sen sellaisenaan tahtovat ymmärtää tai eivät jaksa kriittisesti lukea kuin otsikon. Tosin siitäkin asian voi päätellä kahdella päinvastaisella tavalla. Tämä tarkoittaa sitä ehdottomasti pitäisi ottaa mukaan Totti ja Del Piero, sekä Rossille peliaikaa.. Pitkään sivussa olleen Del Pieron kai tulee ensin antaa näytöt nykykunnostaan. Oikeastaan sama koskee myös Rossia, joka ei missään nimessä ole pelannut niin vakuuttavasti Espanjassa eikä maajoukkueessa, että hän ehdottomasti ansaitsisi paikan kisakoneessa – avauskokoonpanosta puhumattakaan.
|
|
|
|
viktoR
Poissa
|
![](http://futisforum2.net/Themes/green/images/post/xx.gif) |
Vastaus #935 : 27.11.2009 klo 20:33:30 |
|
Mitähän tuostakin nyt muka voi päätellä? Kysehän on taas yhdestä median yrityksestä pyöritellä sanat tarkoittamaan jotain, mitä he haluavat julkaista. Tällä kertaa yritys on vieläpä melko heikko ja läpinäkyvä. Tuollaisenaan uponnee vain niihin, jotka sen sellaisenaan tahtovat ymmärtää tai eivät jaksa kriittisesti lukea kuin otsikon. Tosin siitäkin asian voi päätellä kahdella päinvastaisella tavalla.
Pitkään sivussa olleen Del Pieron kai tulee ensin antaa näytöt nykykunnostaan. Oikeastaan sama koskee myös Rossia, joka ei missään nimessä ole pelannut niin vakuuttavasti Espanjassa eikä maajoukkueessa, että hän ehdottomasti ansaitsisi paikan kisakoneessa – avauskokoonpanosta puhumattakaan.
No miten helvetissä tuosta nyt tehdä selvempää? : ![:)](http://futisforum2.org/Smileys/original/smiley.gif) Ei ole mukana niin ei. Media tiedetään mutta ei nekään 100% paskaa puhu. Del Pieron näytöt tiedetään vaikka olisi loukkaantuneena toukokuuhun saakka.. mutta onhan nyt aikaa antaa niitä nyt kun on palannut. No joo.. ei mikään maailman mahtavin kunto ole Rossilla, mutta eiköhän kuka tahansa sen tajua/nää jos on seurannut Italiaa, että pelin rakentelu ei voi enää nojata Pirloon..
|
|
|
|
Oronzo Canà
Poissa
Suosikkijoukkue: Le minne d'Agatha
|
![](http://futisforum2.net/Themes/green/images/post/xx.gif) |
Vastaus #936 : 27.11.2009 klo 22:53:52 |
|
Cassano ei yksinkertaisesti mahdu joukkuekemian vaatimuksiin Lippin papereissa ja niin se on nähtävä. EIhän Cassanoa herranjestas tarvitse missään kokeilla. Mitä me sillä haemme?Osaako hän syöttää/laukoa?Tajuaako hän taktiikan yms..ei ei ja ei.
Cassano ei sovi joukkueeseen, ei siihen ilmastoon, jolla Lippi haluaa tehdä duunia ja valmistautua lyhyessä ajassa turnaukseen. Lippihän sanoi, että hyökkäyksen osalta homma on jotakuinkin selvä. Cassanolle jää tsänsseiksi loukkaantuminen, tai sitten viime kädessä se, että Totti ei tule. Voi kuulostaa joistain kurjalta, voi olla epäreilua joidenkin korvaan, mutta niin se on. Jaksoin vielä uskoa Tukeemin stooriin siihen, että Cassanoa kokeillaan, mutta en vain ymmärrä miten tätä kautta sitä voidaan kokeilla. Jokainen joka on jotain valmentanut, tietää, miten joidenkin pelaajien vaikutus ei ole vain joukkueelle hyödyksi. Puhtaista pelillisistä näytöistä tässä ei ole kyse, joskaan Cassano ei juurikaan voi vedota mihinkään entisiin maajoukkueloistoihin, ja näin Cassanon kohdalle jää ne näytöt mitä hän on Sampdoriassa antanut. Riittääkö ne? Nyt Cassano on ykkönen joukkueessaan, siis liideri, joka on joukkueen pelillinen napa ja varmasti ottaa ison tilan myös henkisesti. Soveltuuko tämä olosuhteiden pakosta muuttunut Cassano joukkueeseen, jossa ei minkäänlaista viulistin paikkaa ole tarjolla, ainakaan alkuun. Onko MM-kisat taas se paikka kokeilla joukkueen kasvukykyä kera Cassanon?
Nyt voi sitten esittää kysymyksen, että miksi Cassanoa ei ole ajettu joukkueeseen jo aiemmin sisään. Lippi ei halua, ja nyt alkaa olemaan aika myöhäistä sen suhteen. Jos kyse olisi pelillisistä asioista, tottakai Lippi olisi ottanut mukaan jo aikaa sitten, jotta Cassanosta saataisiin maksimi irti, osattaisiin luoda peliin elementtejä, joissa Cassano olisi maksimaalisen hyödyllinen joukkueelle. Cassanon juna meni jo, ja kuitenkin loppupeleissä hän saa vain ja ainoastaan syyttää itseään, ja Lippin kritiosointi on toissijaista siinä, että miksi Real Madrid-tasoinen pelaaja pelaa Sampdoriassa.
|
|
|
|
ref
Poissa
Suosikkijoukkue: Giallorossi
|
![](http://futisforum2.net/Themes/green/images/post/xx.gif) |
Vastaus #937 : 28.11.2009 klo 00:06:26 |
|
Onko muuten Tottiin liittyen ollut viime aikoina mitään konkreettisia lausuntoja mediassa joko itsensä tai sitten Lippin lausumana?
Cassanon tilannetta ruodittiinkin jo edellä asiallisesti, eikä paljoa lisättävää ole. Sääli sinänsä, että Cassano pelillisesti kyllä kuuluisi joukkueeseen ja voisi olla se puuttuva palanen hyökkäyspelissä kohti mitalipelejä. Tottin läsnäolo toki tekisi Cassanosta huomattavasti tarpeettomamman, sillä Il Capitano yksinäänkin tuo jo riittävästi luovuutta ja yllätyksellisyyttä Italian hyökkäyspeliin. Sen sijaan Cassano saattaisi olla tosiaan kokeilemisen arvoinen, mikäli Totti ei tule.
|
|
|
|
PirloMAnia
Poissa
Suosikkijoukkue: Ac Milan,As Bari, Azzurri
|
![](http://futisforum2.net/Themes/green/images/post/xx.gif) |
Vastaus #938 : 28.11.2009 klo 00:14:36 |
|
Tottin tilanteesta en tiedä, sitä tuskin tietää kukaan. Totti on fuoriclasse, joskaan mikään fakta ei tulisi poistamaan minun mielestäni sitä, että se olisi äärimmäisen kusinen temppu valita pelaaja joukkueeseen. Kaiken sen snobbailun jälkeen en itse ainakaan tuota toimintaa cazzoa.
Cassanon tilanne on ohitettava pelillisin seikoin ja puhtaasti otettava hänen oman toimintansa hedelmät ja näin kylvää mitä on niittänyt. En jaksa uskoa amerikkalaiseen "Olen muuttunut"-perusteluun, varsinkin kun päättäjän päätä on melko vaikea tässä pyörtää. Lisäksi Lippi nauttii maailmanmestaruutensa jälkeen sikäli loistavaa arvostusta, että hän voi tehdä miten on tehnyt, lisäksi Cassano-kortin katsominen voi myös olla menettämässä hänen kasvojaan. Tarkoitan, että mikäli homma Cassanon mukaanottamisessa kusisi, olisi se äärimmäisen kiusallinen tilanne.
Me emme voi koskaan tietää miten se menisi, olisiko kuka oikeassa, mutta se on liian iso se riski siinä, ettei homma mene kuitenkaan nappiin. Ja en nyt tarkoita, että cassano höyläisi jonkun muun pelaajan muijaa Durbanissa, vaan niitä pieniä asioita, jotka voi keikuttaa laivaa sen ratkaisevan piirun, jolla se maksimaalinen tulos tulisi. Ja muistetaan, että Cassano on johdattanut maajoukkueen kerran puolivälieriin, ei pidemmälle, joten näinkään ei sen suurempia pelillisiä perusteluja ole antaa tässä katsannossa. No talvi on vielä pitkä, italia on kuuma maa pallon ympärillä ja mikään ei yllätä. Toivoisin, että tämä tie käydään kunniallisesti jollain valitsemalla tyylillä loppuun.
|
|
|
|
Mogitus
Poissa
Suosikkijoukkue: Internazionale
|
![](http://futisforum2.net/Themes/green/images/post/xx.gif) |
Vastaus #939 : 28.11.2009 klo 02:14:13 |
|
Pelillisiä perusteita Cassanon pudottamiselle ei ole. Joku "johdatti vain puolivälieriin" on paska selitys eikä se vähennä Cassanon arvoa. Donadonin joukkue oli aivan sekaisin, ja EM2008 oli Italialla täysin välikisat.
Kuten sanottua, Lippi ei päätöstään pyörrä koska hänellä on ulkopelilliset syyt selvästi. Näistähän on mediassakin spekuloita jos jonkinlaisia tarinoita. Se juonikkuus Italian hyökkäyspelistä puuttuu ja siihenhän se homma lopulta kaatuu. Joku Rossi ei vielä kesää tee, iaquintat ja di natalet ovat aivan yhtä tyhjän kanssa, quagliarelloja ei toivottavasti edes harkita.
Nyt kun oikein miettiin, niin mitä hyökkääjiä Lippi aikoo ottaa mukaan? Gilardino, Di Natale, Toni? Rossi, Iaquinta, Pazzini? Ilman Cassano-tyyppistä hyökkääjää, niin kyllä heikolta kuulostaa.
|
|
|
|
caucho
Poissa
Suosikkijoukkue: Antonio Cassano
|
![](http://futisforum2.net/Themes/green/images/post/xx.gif) |
Vastaus #940 : 28.11.2009 klo 13:03:59 |
|
Pelillisiä perusteita Cassanon pudottamiselle ei ole. Joku "johdatti vain puolivälieriin" on paska selitys eikä se vähennä Cassanon arvoa. Donadonin joukkue oli aivan sekaisin, ja EM2008 oli Italialla täysin välikisat.
Kuten sanottua, Lippi ei päätöstään pyörrä koska hänellä on ulkopelilliset syyt selvästi. Näistähän on mediassakin spekuloita jos jonkinlaisia tarinoita. Se juonikkuus Italian hyökkäyspelistä puuttuu ja siihenhän se homma lopulta kaatuu. Joku Rossi ei vielä kesää tee, iaquintat ja di natalet ovat aivan yhtä tyhjän kanssa, quagliarelloja ei toivottavasti edes harkita.
Nyt kun oikein miettiin, niin mitä hyökkääjiä Lippi aikoo ottaa mukaan? Gilardino, Di Natale, Toni? Rossi, Iaquinta, Pazzini? Ilman Cassano-tyyppistä hyökkääjää, niin kyllä heikolta kuulostaa.
Tähän kyllä täysin sama. Cassano on osoittanut olevansa tällä hetkellä serie A:n paras yksilö ja kuuluisi taitojensa perusteella ilman muuta maajoukkueeseen. Ainoa este on se, että Lippi vihaa Cassanoa sydämensä pohjasta sen takia millainen Cassano ennen oli. Nythän mies on selvästi rauhoittunut vaikka sitä tempperamenttia edelleen löytyy. Silti on aivan selvää että ilman Cassanoa italian hyökkäys ei tule olemaan kovinkaan vaarallinen.
|
|
|
|
PirloMAnia
Poissa
Suosikkijoukkue: Ac Milan,As Bari, Azzurri
|
![](http://futisforum2.net/Themes/green/images/post/xx.gif) |
Vastaus #941 : 28.11.2009 klo 13:33:50 |
|
Pelilliset asiat ovat kuitenkin valmentajan henkilökohtaisia näkemyksiä, joskaan ei nyt kukaan voi kiistää Cassanon kiistatonta taituruutta. Kuten jo sanottu, pelillinen kuppi ei paljoa vaa'assa paina, kun toisessa kipossa on anti henkeen ja toimintatapaan, jota Cassanon preesens ei sitten ilmeisesti tue, ja näin Lippi ei yksinkertaisesti tule siihen riskeeraamaan projektiaan, kenties homma kusee muuhun, mutta CAssano olisi liian iso riski, ainakin miten tämän tällä hetkellä voi ymmärtää.
Tässä on herkullinen tilanne, suuri yleisö vs. Lippi, jossa suuri yleisö haluuaa milloin kukin tuoda näkemyksensä esiin Cassanon välttämättömyydestä ja tarpeesta, samalla Cassano heittää lisää löylyä sunnuntaisin ja jatkaa kansan hiljaista kiihottamista, Lippin pitäessä sama mairea hymynsä lehdistötilaisuuksissa, syyhyten päästä näyttämään oman näkemyksensä vahvuus. Lippi on nimenomaan valmentaja ja edelleenkin yksilöä tärkeämpää on se, että miten joukkue saadaan lyhyessä ajassa kisoja varten iskuun. Siinä ei ole varaa silloin näihin Cassanon tuomiin riskitekijöihin. Ja näillä en tarkoita nyt mitään kiukuttelua ynnä muuta, joita isossa mediassa kutsutaan Cassanatoiksi, vaan niitä jokapäiväisiä asoita, joista muodostuu iso kokonaisuus. Nimenomaan erona on se, että Lippi saa itse valita ne tekijät, jotka tekevät sen hengen ja onko silloin yhden pelaajan panos tosiaankin niin iso, jos paremmalla kollektiivisella toiminnalla voidaan koko joukkueen toiminta taata ja sen iskukestävyys tilanteen vaatiessa.
Itsehän lienen tehneen kantani jo aikoja sitten selväksi, haluaisin kuten muutkin romantikot nähdä Cassanon maajoukkueessa, tekemässä taikaansa, hänhän on kiistatta fuoriclasse, joka oman toiminnan takia ei tule mainituksi suurimpien palloilijoiden joukossa, jossa hänellä taitojensa puolesta kiistatta on paikkansa. Mutta kun homma on henkisiltä kanteilta niin selvää Lippin dialektiikassa, on silloin jo osattava olla valmiina siihen, että tätä koko kansan ihmettä ei enään valitettavasti tulla näkemään ja näin poleemiset kriitikot pääsevät milloin milläkin jalkapalloforumeilla myllyttämään Lippiä vastaan, jolloin taataan taas kerran hieno ilmasto maajoukkueen pelaamiselle juuri kisojen alla. Sitten saamme kuulla kapteenin ympäripyöreitä "suorasanaisia" kapteenin puheita medioissa ja joukkuehenki seisoo käsinkosketeltavana falloksena samalla kuin moni herkuttelee italian mahdollisella epäonnistumisella. On suorastaan koomista lukea, kuinka italia ei voi pärjätä ilman Cassanoa, "ilman Cassanoa italia putoaa alkulohkon jälkeen" yms. kun joukkueen ongelmat ovat täysin jossain muualla, jos katsotaan vaikkapa Azzurrinien menestystä viime aikoina, nuorten pelaajien nousua. Aika tiukan näköinen tulee olemaan maajoukkueen ilme jahka tässä nämä vanhat senaattorit poistuvat, ja siinä ei yksi Cassano kesää tee. Tietenkin Cassanon puolustajilla on omat pätevät argumenttinsä, ja totuus on, että suurin jalkapallolahjakkuus vuosikymmeniin valuu hukkaan, paitsi Genovassa. Tilanteesta itsestään löytyy yksi syyllinen, Cassano itse joka on miinoittanut tiensä ja toimii kuten kuka vain tapakristitty kuolemansa edessä, kääntyen Jumalan puoleen peläten kohtaloaan.
|
|
|
|
Furius
Poissa
|
![](http://futisforum2.net/Themes/green/images/post/xx.gif) |
Vastaus #942 : 01.12.2009 klo 16:33:44 |
|
Totti considers Italy returnNykyisellä pupelluksella Italia pääsee hädin tuskin puolivälieriin. Pelien katsominen on ollut sanalla sanoen masentavaa. Tottin paluu olisi kieltämättä aika epäreilua kisapaikan ansainneita pelaajia kohtaan, ainakin näin ulkopuolisen silmin. Jos pelaajat itse ovat kuitenkin pyytäneet Tottia takaisin... Taidollisesti Totti kuuluu maajoukkueeseen heittämällä. Roomalaisella legendalla olisi kiistatta potentiaalia nostaa maajoukkueen peli uudelle tasolle peliälynsä ja taitojensa avulla. Dinatalet, iaquintat ja gilardinot ovat parhaimmillaan loistavia hyökkääjiä, mutta juonikkuus ja luovuus eivät ole yhdenkään hallitsevia ominaisuuksia. Totti osaa paitsi viimeistellä, myös luoda paikkoja muille. Tässä mielessä hän sopii yksinäiseksi kärjeksi kuin nakutettu - eikä olekaan sattumaa, että Francesco on pelannut Romassa loistavasti juuri tällä pelipaikalla. Yksinkertaistetusti hänet voisi luokitella 2-in-1 pelaajaksi; maalintekijä ja syöttäjä samassa paketissa. Täten hän "säästää" yhden hyökkääjän paikan esimerkiksi hyökkäävälle laiturille. 4-2-3-1 toimi Romalle Spallettin aikakautena. Taktiikassa oleellisena osana olivat huippuvuosiaan viettäneet Mancini ja Taddei laitapelaajina. Heidän ja kymppipaikalla pelanneen Perrottan pystyjuoksujen ansiosta Totti pystyi hyödyntämään luovuuttaan nerokkaiden läpisyöttöjen muodossa. Tämä on jokaiselle romanistalle tuttua juttua. Otin parin vuoden takaisen Roman vertailukohdaksi, sillä näen Italian nykymateriaalissa potentiaalia samankaltaiseen taktiikkaan. Kovettava, joskin epätodennäköinen yläkerta voisi olla muotoa: Rossi - Cassano - Di Natale Totti Realistisempi versio lienee kuitenkin: Camoranesi - Pirlo - Di Natale Totti Näissä molemmissa taktiikoissa on ainoastaan yksi selkeä puute: pääpelivoima. Entäs tapaus Cassano? Olen yhtä mieltä Mogituksen ja muiden kanssa siitä, että Lippi on jättänyt Cassanon Azzurrin ulkopuolelle pelkästään ulkopelillisten seikkojen nojalla. Serie A:n yksi taitavimmista pelaajista kuuluisi ehdottomasti maajoukkueeseen. Kiukuttelun vähentyminenkään ei kuitenkaan saanut Lippiä kutsumaan miestä rinkiin. Tämä jättää kaksi vaihtoehtoa: - Lippillä on henkilökohtaisia antipatioita Cassanoa kohtaan
TAI - Cassano on yksinkertaisesti liian värikäs persoona ja epäsopiva pukukoppipelaaja
Ensimmäisen puolesta puhuu Lippin luonne ja asema italialaisessa jalkapallossa. Hänelle on kerääntynyt matkan varrella muitakin vihamiehiä (mm. case Panucci) ja MM2006-menestyksen varjolla Lippi voi sivuuttaa suurimman osan yleisön huutelusta, eikä hänen tarvitse nöyrtyä kenenkään edessä. Kallistun kuitenkin jälkimmäiseen vaihtoehtoon. Uskon Lippin kykenevän kokeneena valmentajana erottamaan joukkueen hengen kannalta haitalliset ja hyödylliset pelaajat. Todisteena Cassanon haitallisuudesta on vuosi jona hän lähti Romasta. Ainoastaan yksi mies poistui joukkueesta ja talvitauon jälkeen Roma oli kuin uudesti syntynyt. Sattumaa? En usko.
|
|
|
|
viktoR
Poissa
|
![](http://futisforum2.net/Themes/green/images/post/xx.gif) |
Vastaus #943 : 01.12.2009 klo 21:57:25 |
|
Lippi taisi jo selvästi kertoa että Cassano ei sovi hänen taktiikkaansa, end of story.
Romalla 4-2-3-1 toimii edelleen viime pelien perusteella, ja Tottin paluun myötä tuosta muutaman version irti.. Ensimmäinen on tuo laittamasi Camo-Pirlo-Natale;Totti. Mutta jos sitä pääpeliä kaipaa niin:
Camo - De Rossi - Marchisio Pirlo
Totti Gilardino/Quinta
|
|
|
|
FurCa
Poissa
Suosikkijoukkue: AS Roma, FC Noppa
|
![](http://futisforum2.net/Themes/green/images/post/xx.gif) |
Vastaus #944 : 01.12.2009 klo 22:32:12 |
|
Kyllä se on niin on että tällä pupelluksella Italia ei pitkälle kisoissa pötki, Tottin paluu olisi lottovoitto italialaiselle futikselle. Tiputtaisin enemmin jopa Gigin kuin Tottin joukkueesta.
Unelmahan olisi, että myös Cassano saisi pelata voittaa 100-0 esim Camoranesin, joka on tyrkyllä samalle paikalle.
Kovettaisi nähdä tälläinen kokoonpano
Gila Totti Cassano Di Natale
|
|
|
|
Pintu
Paikalla
|
![](http://futisforum2.net/Themes/green/images/post/xx.gif) |
Vastaus #945 : 02.12.2009 klo 13:16:47 |
|
Tiputtaisin enemmin jopa Gigin kuin Tottin joukkueesta.
No nyt. Onneksi tällä palstalla on huumoriakin välillä, mutta kyllähän se niin on että Gigi on viimeinen pelaaja jonka Italian maajoukkueesta voi pudottaa. Korvaajaa yksinkertaisesti ei löytyisi vaikka saisi vapaasti maailmalta valita. Iker päässee lähimmäksi tätä nykyä.
|
|
|
|
Vituiks Män
Poissa
Suosikkijoukkue: Seleção
|
![](http://futisforum2.net/Themes/green/images/post/xx.gif) |
Vastaus #946 : 02.12.2009 klo 15:38:52 |
|
Pistän tämän uutisen nyt Italia-topiciin, koska en ainakaan huomannut Ghanan maajoukkueelle omaa ketjua. Ja uutinen koskee jollain tavalla myös Italian maajoukkuetta. Eli: http://www.hs.fi/urheilu/artikkeli/Ghana+haluaa+MM-ryhm%C3%A4%C3%A4ns%C3%A4+rasismin+uhriksi+joutuneen+Balotellin/1135251181162?ref=rssOlisi mielenkiintoista nähdä Balotelli Ghanan väreissä ensi kesänä, Ghanalla olisi tarvetta huippuhyökkääjälle. En tiedä sitten onko Mariolla haluja lähteä edustamaan "isiensä maita". Melko varma avauskokoonpanon paikka Ghanan paidassa ja suuri vastuu saattavat kyllä houkutella. Eikä nuo rasistiset huutelut varmasti nosta Italian osakkeita miehen mielessä. Tosin en usko, että ne huutelut vähenisivät maajoukkueen vaihdon myötä, voisi käydä päinvastoin.
|
|
|
|
viktoR
Poissa
|
![](http://futisforum2.net/Themes/green/images/post/xx.gif) |
Vastaus #947 : 02.12.2009 klo 16:20:03 |
|
Kyllä se on niin on että tällä pupelluksella Italia ei pitkälle kisoissa pötki, Tottin paluu olisi lottovoitto italialaiselle futikselle. Tiputtaisin enemmin jopa Gigin kuin Tottin joukkueesta.
Unelmahan olisi, että myös Cassano saisi pelata voittaa 100-0 esim Camoranesin, joka on tyrkyllä samalle paikalle.
Kovettaisi nähdä tälläinen kokoonpano
Gila Totti Cassano Di Natale
Varmasti Lippi laittaa muutenkaa neljää hyökkääjää samaan aikaan kentälle.. kolme on maksimi. Mvtn?? Gigi ulos ja Cassano pelaa Camon paikkaa TÄH? Kaikki mikä voi mennä väärin, menee väärin.
|
|
|
|
Joey
Poissa
Suosikkijoukkue: Kuopion Palloseura
|
![](http://futisforum2.net/Themes/green/images/post/xx.gif) |
Vastaus #948 : 02.12.2009 klo 19:34:54 |
|
Cassano - Totti on parasta mitä Italialaisessa futiksessa on nähty ikinä ![Ylos](http://futisforum2.org/Smileys/original/thumbup.gif)
|
|
|
|
PirloMAnia
Poissa
Suosikkijoukkue: Ac Milan,As Bari, Azzurri
|
![](http://futisforum2.net/Themes/green/images/post/xx.gif) |
Vastaus #949 : 02.12.2009 klo 23:32:47 |
|
Tottiin liittyvät spekulaatioit ovat melkein kaikki päätyneet siihen ratkaisuun, että Totti tuskin on avauksen miehiä missään tapauksessa, vaan jotain taustatukea ja tiukkojen hetkien antia. Mitä itse olen ymmärtänyt lehtien perusteella, olisi tämä myös Tottinkin osittainen ehto maajoukkuepaluulle. Muutenkin kun viimeiset kohta 4 vuotta ilman Tottia on menty, on Tottin paluu suoraan ykkösstaraksi jokseenkin kyseenalainen, varsinkin kun Lippi on sinä aikana luottanut muihin miehiin. Mutta Tottin tapaus jokatapauksessa on keväällä päätettävä asia, kuten Gazzetta uutisoi muutama päivä sitten, ja paljon kerkeää siinä polvia menemään paskaksi ja muuttamaan tämänkin tarinan suuntaa.
Cassano-case voidaan sulkea, kunnes jotain täysin mullistavaa tapahtuisi, joka on todella epätodennäköistä. Cassano on 2 v ollut ulkona, tuskin nousee kevään aikana mukaan, kun selkeästikään tahtoa siihen ei ole.
|
|
|
|
|
|