FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
02.04.2023 klo 05:57:02 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset: Facebook & Twitter
 
Yhteys ylläpitoon: ff2 ät futisforum2 piste org

Sivuja: 1 2 [3]
 
Kirjoittaja Aihe: Yleinen keskustelu Ykkösen kaudesta 2023  (Luettu 18588 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
eddi

Poissa Poissa


Vastaus #50 : 16.03.2023 klo 14:15:26

Kori 1 HIFK Gnistan EIF
Kori 2 JäPs SalPa KPV
Kori 3 Jaro MP TPS
Kori 4 JJK SJK-A KäPa
Näätäkeisari

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: MyPa


Vastaus #51 : 16.03.2023 klo 14:22:45

Gnistanin sijoittaminen ykköskoriin yllättää, koska seurasta lähti viime kaudella tai sen jälkeen sarjan yksi parhaita toppareita (Abreu), vissiin joka pelissä pelannut keskikentän tukipilari (Kikuchi), sekä sarjan maalikuningas ja toinen eliittibrassi (Caé ja Morais). Näitä on toki joillain paikattu, ja valmennus on taas vuoden viisaampi, mutta onhan tuossa monta kysymysmerkkiä. Paljon riippuu, että millaisessa vireessä esim. konkarit Medo ja Rasimus ovat, ja että onko Markkasesta luotettavaksi maalintekijäksi.

Ykkösavauksen perusteella TPS ehdoton ennakkosuosikki, mutta peliesityksiltä tähän mennessä tuskin kenenkään mielestä. HIFK näyttää teoriassa taas tosi hyvältä, mutta se on kuitenkin HIFK eikä mikään ole varmaa. Jaro vetelee säästöliekillä, EIF ei ole vahvistunut. Eli taas on pakka aika lailla auki ainakin teoriassa, ristiinpeluuta ja pieniä eroja ja matalia pistekeskiarvoja, ja suonenvetokaudella siellä voi oikeasti olla JäPS kolkuttelemassa liigan portteja.

Paljon tietty ratkaisee, kenellä on parikymmentä tonnia tilaa budjetissa siirtoikkunan auetessa kesällä, yhdellä tähtipelaajalla voi kurssi kääntyä, TJEU viime vuonna Gero ja Jaro.
Herstein

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Heitto


Vastaus #52 : 16.03.2023 klo 14:24:12

Gnistan nousee, TPS karsii, Salpa floppaa, JJK yllättää. Salpan lisäksi putoavat MP ja KäPa, joka pelaa odotuksia paremman kauden.
Feeblebastard

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: FC Mikkeli


Vastaus #53 : 16.03.2023 klo 14:27:42

Eikös Sjk akatemiastakin ole ollut aika paljon liikennettä poispäin?
Jack the Ripper

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: IF Gnistan, sympatiat AFCW, SAFC


Vastaus #54 : 16.03.2023 klo 16:13:15

Gnistanin sijoittaminen ykköskoriin yllättää, koska seurasta lähti viime kaudella tai sen jälkeen sarjan yksi parhaita toppareita (Abreu), vissiin joka pelissä pelannut keskikentän tukipilari (Kikuchi), sekä sarjan maalikuningas ja toinen eliittibrassi (Caé ja Morais). Näitä on toki joillain paikattu, ja valmennus on taas vuoden viisaampi, mutta onhan tuossa monta kysymysmerkkiä. Paljon riippuu, että millaisessa vireessä esim. konkarit Medo ja Rasimus ovat, ja että onko Markkasesta luotettavaksi maalintekijäksi.

Abreun lähdöstä huolimatta puolustukseen Gnistan tuskin kaatuu. Uudet hankinnat Takamäki ja Rasimus täyttävät varsin hyvin Fabianin jättämän aukon ja Ala-Iso on todella potentiaalinen kaveri. Sen sijaan hyökkäyksessä voi tulla ongelmia. Eniten huolettaa keskikentän keskusta, jossa Tolonen on luokassa ikuinen lupaus. Surkean kauden 2021 jälkeen Maximo nosti viime kaudeksi tasoaan, mutta ailahteli muun joukkueen mukana. Vieläkö löytyy kykyä nostaa tasoa vielä napsun verran ylemmäs? Maximon lisäksi keskustassa ovat potentiaalinen breikkaaja Hannes Woivalin sekä Medo ja Malolo, jotka ovat valmistavissa olleet aika pitkälle lopussa kentälle otettavia penkkiveikkoja. Iso kysymysmerkki tuo kalusto kokonaisuudessaan. Hyökkäyksessä Markkanen, Latonen ja Sarr ovat valmistavissa peleissä väläytelleet, mutta toimiiko ruokinta sitten kauden aikana? Siinä Gnistanin menestysmahdollisuuksien kannalta avainkysymys.

Ykkösestä sen verran, että kuuden parhaan joukosta voisi kuvitella löytyvän vakiomenestyjät TPS sekä Jaro ja hyvin potentiaalinen yllättäjä HIFK. Gnistanin täytyy nykyisillä panostuksilla olla ylemmässä jatkosarjassa tai valmennusporras on epäonnistunut pahemman kerran. Muista paikoista taistelevat EIF, JäPS, KPV sekä todennäköisesti nousijoista nousee joku yllättäjä taistelemaan kuuden parhaan joukkoon pääsystä. MP:n tilanne näyttää ennakkoon heikolta ja nousijoista todennäköisesti 1-2 putoaa ensi kauden Ykköseen.

Yleisesti ottaen ulkomaalaiset avainpelaajathan hankitaan juuri keväisin tai keskellä kautta ja useimmiten juuri niihin seuroihin, joilla budjetissa vielä löysää tilaa on tai muuten vain paalua riittää. Eli tarkoittaen tässä tapauksessa TPS:aa, Jaroa ja EIF:a. EIF voi muutamalla kovalla hankinnalla nostaa itsensä ennakkosuosikkien kastiin.
Oldone

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Vuoden 1975 U18


Vastaus #55 : 17.03.2023 klo 14:02:10

Teki mieli laittaa kaikki munat samaan koriin, mutta jaetaan nyt kolmeen.
Kori1 Sijat 1-4 EIF, HIFK, Jaro ja TPS
Kori2 Sijat 5-9 Gnistan, JäPS, KPV,SalPa ja SJK-A
Kori3 Sijat 10-12 JJK, KäPa ja MP
Korien sisällöt laitettu aakkosjärjestykseen eli sijoitus korin sisällä todennäköisesti eri.
Kuten tuolla aikaisemmin mainittiin talvikauden pelit ovat harjoituspelejä. Ykköscupin
voitto hieno juttu JäPSille, mutta pelit halleissa kuitenkin ihan eri juttu kuin ulkopelit.
Järvenpään keskuskentän surkea kunto suosi viime kaudella kotijoukkueen pelityyliä,
mutta uuden valmentajan ajama uusi tapa pelata voi olla vaikeaa noissa olosuhteissa.
Jossitellaan vielä sen verran, että paikkoja korien välillä voisi tapahtua seuraavasti:
EIF, HIFK -> Kori2 ja Gnistan, JäPS -> Kori1
SJK-A -> Kori3 ja MP -> Kori2  (lähinnä toive)

Vielä kaikilla useampi harjoitusottelu ja vaikuttaisi siirryttävän ulkokentille niin ehkä
saadaan parempi kuva kauden alun voimasuhteista. Tietysti kuvetta kaivamalla voimasuhteet
voivat vielä vaihtua ennen alkua ja viimeistään kesän siirtoikkunassa. Monessa seurassa
luulen kuitenkin taloudesta vastaavien viestinä olevan, että rahnoo ei oo ja velkaa ei
passaa enää ottaa.

sulo

Poissa Poissa


Vastaus #56 : 17.03.2023 klo 15:21:09

”Kori1”- gnistan ,hifk, tps
”Kori2”- eif, jaro, jäps, kpv, käpä
”Kori3”-jjk , mp, salpa, sjk

Ihan vaan mutulla ja aakkosjärjestyksessä

 
Sivuja: 1 2 [3]
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa