hotsonni
Poissa
|
 |
: 18.03.2023 klo 13:08:45 |
|
Suomella tällä hetkellä hyviä hyökkääjiä, maalintekijöitä: 9 Fredrik Jensen, FC Augsburg (Saksa) 10 Teemu Pukki, Norwich City FC (Englanti) 19 Marcus Forss, Middlesbrough FC (Englanti) 20 Joel Pohjanpalo, Venezia FC (Italia) 21 Benjamin Källman, Cracovia (Puola)
Mutta ketkä kentälle EM-karsinnoissa? Vai kannattaako Robin Lod laittaa toiseksi hyökkääjäksi, kärjen taakse, kymppipaikalle?
|
|
|
|
kokistuoppi
Poissa
Suosikkijoukkue: Ponikerho
|
 |
Vastaus #1 : 18.03.2023 klo 13:10:18 |
|
Oon tykänny Pukki-Jensenistä, mutta tuskin Fledan pelituntumattomuudella heitetään suoraan avariin.
Itseluottamusta uhkuvaa Jollea ei mielellään penkitä, mutta toisaalta tähän peliin voisi sopia kahden vikkelän kaverin kombo. Pukin seuraksi Källi tai Forssi.
Vaihtoehtoihin olisi toki voinut lisätä myös Antmanin.
|
|
« Viimeksi muokattu: 18.03.2023 klo 13:12:29 kirjoittanut kokistuoppi »
|
|
|
|
|
Ladan keskisormi
Poissa
Suosikkijoukkue: JJK
|
 |
Vastaus #2 : 18.03.2023 klo 13:12:08 |
|
Hyviä hyökkääjiä. Positiivisia hyökkääjiä.
|
|
|
|
hotsonni
Poissa
|
 |
Vastaus #3 : 18.03.2023 klo 13:51:15 |
|
Hyviä hyökkääjiä. Positiivisia hyökkääjiä.
Mixuhan oli itsekin hyvä, positiivinen hyökkääjä. Erinomainen pääpelaaja! Oli nostamassa Boltonia Valioliigaan. Skotlannissa legenda?
|
|
|
|
Pasi Nyrkki
Poissa
|
 |
Vastaus #4 : 18.03.2023 klo 13:56:08 |
|
Pukki-Källman, koska se yhdistelmä on yksinkertaisesti näyttänyt helvetin hyvältä, ja parhaalta kaikista vaihtoehdoista.
Lod kymppinä ja Pukki yksin oli joskus kanssa hyvä, mutta Lod on pelannut viimeaikoina maajoukkueessa melko huonosti.
|
|
|
|
kokistuoppi
Poissa
Suosikkijoukkue: Ponikerho
|
 |
Vastaus #5 : 19.03.2023 klo 13:37:50 |
|
San Marinoa vastaan raikas neljän hyökkäyslinja, kaikki irti hyökkääjiemme pelituntumasta:
Källman - Pukki - Jolle - Forss
|
|
|
|
Ladan keskisormi
Poissa
Suosikkijoukkue: JJK
|
 |
Vastaus #6 : 22.03.2023 klo 20:57:31 |
|
Soiri-Sieppo
|
|
|
|
Osmonkääliö
Poissa
|
 |
Vastaus #7 : 22.03.2023 klo 21:24:01 |
|
Erikoista että suurin osa äänestää Pukki-Jolle -kaksikkoa vaikka tuo ei ole missään vaiheessa oikein toiminut.
|
|
|
|
pilkku seiska
Poissa
Suosikkijoukkue: Just leave me alone - I know what i´m doing
|
 |
Vastaus #8 : 22.03.2023 klo 21:34:00 |
|
Erikoista että suurin osa äänestää Pukki-Jolle -kaksikkoa vaikka tuo ei ole missään vaiheessa oikein toiminut.
Joo, on kyllä melkoista pään iskemistä seinään.
|
|
|
|
tactico
Poissa
Suosikkijoukkue: 15.11.2019
|
 |
Vastaus #9 : 22.03.2023 klo 22:35:06 |
|
Erikoista että suurin osa äänestää Pukki-Jolle -kaksikkoa vaikka tuo ei ole missään vaiheessa oikein toiminut.
Toimihan tuo Romania-awayssa 2015 oikein mainiosti.
|
|
|
|
RonaldoR9Finland
Poissa
Suosikkijoukkue: SJK,Suomen maajoukkue,Real Madrid
|
 |
Vastaus #10 : 22.03.2023 klo 23:17:17 |
|
Pukki-Källman 
|
|
|
|
Sabah Al Khair
Poissa
Suosikkijoukkue: Allahu Snackbar
|
 |
Vastaus #11 : 23.03.2023 klo 09:12:42 |
|
San Marinoa vastaan voisi lähteä rohkeasti kolmella kärjellä: Mace-Pugi-Jolle. Teemu voisi olla vaikka siinä hieman alempana piilokärkenä jakelemassa namupasseja sekä tekemässä juoksuja Jollen ja Forssin luomiin tiloihin.
Forss Pohjanpalo Pukki
|
|
|
|
Hurten
Poissa
|
 |
Vastaus #12 : 23.03.2023 klo 21:34:46 |
|
Erikoista että suurin osa äänestää Pukki-Jolle -kaksikkoa vaikka tuo ei ole missään vaiheessa oikein toiminut.
Viimeksi kun Tanskaa vastaan pelattiin niin kuka sen voittomaalin tekikään.
|
|
|
|
Clint Itäpuu
Poissa
Suosikkijoukkue: Jokke ja suurseurat
|
 |
Vastaus #13 : 23.03.2023 klo 21:58:00 |
|
Viimeksi kun Tanskaa vastaan pelattiin niin kuka sen voittomaalin tekikään.
Ja kenen keskityksestä? Joka just tänään puuttuu. Jollei auttaisi aika paljon jos meillä olisi keskityksiin kykeneviä laitapelaajia.
|
|
|
|
Käännös
Poissa
|
 |
Vastaus #14 : 24.03.2023 klo 20:30:56 |
|
Tuo oli yllättävän toimiva, että Pukki&Antman (todellisuudessa) kärjessä ja Pohjanpalo siinä päävoimaisena alempana jatkamassa maalipotkuja ynm. kärjille ja selkeissä hyökkäystilanteissa virallisella paikallaan.
Jensen&Pukki toisaalta on toiminut aina niin täydellisesti, että melkein ymmällään minkä takia Rive on käyttänyt sitä niin vähän.
|
|
|
|
Julkea bulbul
Poissa
Suosikkijoukkue: TamU (JJK)
|
 |
Vastaus #15 : 24.03.2023 klo 20:46:17 |
|
Jensen&Pukki toisaalta on toiminut aina niin täydellisesti, että melkein ymmällään minkä takia Rive on käyttänyt sitä niin vähän.
Osittain siksi, koska Jensen on ehjänä tai hyvällä pelituntumalla niin harvoin.
|
|
|
|
Käännös
Poissa
|
 |
Vastaus #16 : 24.03.2023 klo 20:54:55 |
|
Osittain siksi, koska Jensen on ehjänä tai hyvällä pelituntumalla niin harvoin.
Juuh vaikea väittää vastaan, mutta itse olisin laittanut häntä silti useammin kentälle ihan vaan sen takia, että Pukki pelaa aina silloin niin paljon paremmin.
|
|
|
|
Zlatanic
Poissa
Suosikkijoukkue: GPR FC, futsal, Marcus "Mace" Forss ja Sirbi.
|
 |
Vastaus #17 : 24.03.2023 klo 20:56:18 |
|
Eilinen roolijako Jollen ja Pukin kanssa oli hyvä. Jolle oli mielestäni Hradeckyn kanssa eilen parhaat. Pukilta ihan ok+. Vaikea peli hyökkääjille eilinen, kun mikään muu osa-alue ollut lähellekään samaa tasoa.
Pukki-Jolle eilisillä näytöillä on minun valinta. Vaikea kuvitella, että BK9 olisi saanut hirveästi myöskään aikaiseksi, vaikka hienosti on esiintynyt majussa. Onhan tilanne sikäli hyvä, että on 4-5 hyökkääjää, jotka ovat euroopan keskitasoa ja yksi vielä parempi.
Paljon pahempi kysymys on kuka näille syöttäisi? Lod on ollut vuoden varjojen mailla, puolustus on mennyt täysin uusiksi eikä toimi. Sparvin jättämä aukko on varmaan se kriittisin, miksi peli ei palvele hyökkääjiä lainkaan, kun ei päästä prässin alta pois muuten kuin kukkupalloilla tai pallonmenetyksillä. Voisko perpa tulla takas?
|
|
|
|
Käännös
Poissa
|
 |
Vastaus #18 : 24.03.2023 klo 21:19:04 |
|
Sekin vielä, että jos Jolle pelaa samalla tavalla epäitsekkäästi kuin eilen, niin Pukin ja Jollen välinen kemia voi vielä korjaantua.
Imho Jollella oli seurajoukkueen penkinlämmittäjänä ja lainapelaajana niin paljon näytettävää, että se näkyi äärimmäisen negatiivisesti hänen minä vs. joukkue asetelmaan. Nyt kun on saanut kerrankin stabiilin roolin Veneziassa, niin pystyy laittamaan joukkueen edun itsensä edelle myös majussa. Tykkään todella paljon muutoksesta joka tapauksessa.
|
|
|
|
Osmonkääliö
Poissa
|
 |
Vastaus #19 : 24.03.2023 klo 21:26:22 |
|
Jolle yllätti kyllä itsenikin. Olin jo heittämässä Jolle-Pukin suhteen hanskoja tiskiin. Ei nyt mikään huippupeli, mutta potentiaalinen. Ei hirveesti ole ysikymppisiä Jolle peräjälkeen vetänyt niin näinköhän avaa su. Vai säästelläänkö supersubiksi jos tarvitaan maali lopussa.
|
|
|
|
Elmo
Poissa
Suosikkijoukkue: @JyvaskylanFutis
|
 |
Vastaus #20 : 25.03.2023 klo 09:03:36 |
|
Jolle yllätti kyllä itsenikin.
Ennenkaikkea siksi, että jotenkin liike näytti parhaalta pitkiin aikoihin ja pelaaminen oli jotenkin irtonaista. Kun nyt saanut pidempään ilmeisesti pelata ja treenata suht ehjänä niin kyllä se näkyy. Oli pitkään sellainen aika kankean ja staattisen oloinen target, mutta vähän on sitä entisaikojen Jollea alkanut taas näkymään. ..tai sitten kuvittelen omiani, mutta tuo fiilis itselleni tuli.
|
|
|
|
Julkea bulbul
Poissa
Suosikkijoukkue: TamU (JJK)
|
 |
Vastaus #21 : 25.03.2023 klo 09:21:41 |
|
Kuvittelin myös nähneeni sähäkämmin liikkuneen Jollen. Muutama näppärä syöttö myös Afrikka-tekusta huolimatta, kuten se ensimmäisen sivurajakuvion reaktiomainen kantapääsyöttö.
|
|
|
|
Osmonkääliö
Poissa
|
 |
Vastaus #22 : 25.03.2023 klo 09:58:10 |
|
Kuvittelin myös nähneeni sähäkämmin liikkuneen Jollen. Muutama näppärä syöttö myös Afrikka-tekusta huolimatta, kuten se ensimmäisen sivurajakuvion reaktiomainen kantapääsyöttö.
Se oli kyllä upea. Taisi yllättää Lodinkin kun ratkaisu oli niin sysipaska. Siitä vähän malttia ja pudotus Antmanille niin ai että!
|
|
|
|
Käännös
Poissa
|
 |
Vastaus #23 : 25.03.2023 klo 12:49:56 |
|
Veneziassa päässyt pitämään kapteeninkin nauhaa. https://www.hs.fi/urheilu/art-2000009466732.htmlMun on vaikea kuvitella, että Jolle olisi kaksi vuotta sitten millään pystynyt näyttämään noin kypsältä ja heti näkyy kentälläkin. Se on vaan jännä yhtälö, että suuri yleisö osaa katsoa ainoastaan maaleja ja niillä Jolle aikaisemmin pystyi oikeuttamaan paikkansa. Kanervan toki olisi pitänyt aina katsoa kokonaisuutta ja eikä sitä, mitä kotikatsomo haluaa nähdä ja luulee parhaaksi. Se ratkaisu toisaalta antoi ainakin tietynlaisen selityssuojan kun valitsi sen yhdistelmän minkä muutkin olisivat valinneet, mutta nyt Kanervalla on sen verran siimaa, että pystyy jatkossa ottamaan henkilökohtaista näkemystäkin. EDIT: Innolla odotan sunnuntain valintoja. Pitäisin itse samana, mutta toisaalta tuo ryhmittäytyminen (varsinkin kun Jolle ei ollut target-pelaaja) vaikutti vähän sellaiselta pelikirjan erikoisjipolta, jota vastustaja ei osannut odottaa.
|
|
« Viimeksi muokattu: 25.03.2023 klo 12:55:56 kirjoittanut Käännös »
|
|
|
|
|
Hiiritin
Poissa
Suosikkijoukkue: HJK
|
 |
Vastaus #24 : 25.03.2023 klo 15:39:22 |
|
Saisiko vaihtoehdon ”ei paria, vaan yksi kärki”? E. Jaa olihan siellä sen tapainen, valitaan se.
|
|
« Viimeksi muokattu: 25.03.2023 klo 15:42:17 kirjoittanut Hiiritin »
|
|
|
|
|
|
|