Eilinen ottelu sateen kastelemalla kentällä antoi varmasti enemmän valmentajille kuin katsojille. Jopa kotimaisen jalkapallon mittapuulla harvinaisen huonoa liikettä kummaltakin joukkueelta. Kotijoukkuetta rassasi varmasti arkipeli, muutama poissaolo korttien takia ja vieraiden onnistunut puolustuspelaaminen, vieraita taas bussimatka.
MP pelasi kuin sarjakärki, ei kaunista, mutta tehokasta. Ensimmäisen puoliajan alkua ja toisen tunnin kohdalla ollutta hetkeä lukuunottamatta MP jäädytti Jaron hyökkäykset tehottomaksi, menetystä kohti eteneväksi pallonliikutteluksi. Päälle kun iskettiin tehokkaasti tarvittavat maalit sopivan hämyisesti, niin ei ihme, että kotijoukkue ja sen kannattajat päästivät tunteen iholle.
Eilisen onnistujia oli jälleen koko joukkueen puolustuspelaaminen, ilahduttavan pirteästi esiintynyt Tobi, vahvasti hyökkäyksiin osallistunut Heinonen ja MP:n kannattajat, jotka tarjosivat visuaalisesti ja äänellisesti kansainvälisen tason kannatusta
![Ylos](http://futisforum2.org/Smileys/original/thumbup.gif)
Hyökkäyspelaaminen oli turhan paljon Tobin varassa, mutta eipä sillä väliä kun tuloksesta pelataan.
Jarolla on tulossa välikausi vaikka joukkue ei ole niin huono kuin sarjasijoituksen perusteella voisi olettaa. Keväällä se oli Mikkelissä huonon alun takia heikolla itseluottamuksella varustettu, nyt taas kotijoukkue pelasi kuin käsijarru päällä vaikka kummassakin ottelussa näkyi otteissa hetkittäin edellisiltä kausilta tuttu vaarallisuus. Poissaolot varmasti vaikuttivat.