FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
07.12.2023 klo 22:38:20 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset: Foorumi aukeaa nopeasti osoitteella ff2.fi!
 
Yhteys ylläpitoon: ff2 ät futisforum2 piste org

Sivuja: [1] 2 ... 14
 
Kirjoittaja Aihe: Liigakarsinnat 2023 | IFK Mariehamn vs. IF Gnistan osa I 25.10., osa II 29.10.  (Luettu 25156 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
Jack the Ripper

Paikalla Paikalla

Suosikkijoukkue: IF Gnistan, sympatiat AFCW, SAFC


: 24.10.2023 klo 12:13:28

Lainaus
Ja se Oolannin sota oli kauhia
Hurraa, hurraa, hurraa,
Kun kolmellasadalla laivalla
Seilas engelsmanni Suomemme rannoilla.
Sunfa-raa, sunfa-raa, sunfa-ralla-lalla-laa
Hurraa, hurraa, hurraa
Ja se oli vihollisen meininki
Hurraa, hurraa, hurraa
Että ampua murskaks se fästinki
Ja ottaa sen sotaväki fangiksi
Sunfa-raa, sunfa-raa, sunfa-ralla-lalla-laa
Hurraa, hurraa, hurraa
Mutta Suomen poijat ne ampuivat
Hurraa, hurraa, hurraa
Että fästingin muurit ne kaikuivat
Ja Oolannin rannat ne raikuivat
Sunfa-raa, sunfa-raa, sunfa-ralla-lalla-laa
Hurraa, hurraa, hurraa



vs.



Viimeisestä paikasta 2024 vuoden Veikkausliigassa taistelevat vuodesta 2005 lähtien yhtäjaksoisesti Veikkausliigassa pelannut IFK Mariehamn ja Gnistan, joka ei 99 vuotisen seurahistoriansa aikana ole pelannut yhtään kautta pääsarjatasolla.

1. Osa 25.10. Gnistan - IFK Mariehamn klo 18:30 @ Mustapekka Areena, Oulunkylä
2. Osa 29.10. IFK Mariehamn - Gnistan klo 15:00 @ Wiklöf Holding Arena, Maarianhamina

Nousukarsintojen historiaa:
2015: PK-35 Vantaa - KTP 0-0, KTP - PK-35 Vantaa 2-3
2016: TPS - Inter 0-0, Inter - TPS 2-0
2017: Honka - HIFK 0-0, HIFK - Honka 1-1
2018: KPV - TPS 0-0, TPS - KPV 1-1
2019: TPS - KPV 0-0, KPV - TPS 0-3
2020: KTP - TPS 0-0, TPS - KTP 1-1
2021: RoPS - AC Oulu 2-1, AC Oulu - RoPS 2-0
2022: TPS - FC Lahti 1-1, FC Lahti - TPS 2-1

Gnistanin ennakko: https://gnistan.fi/2023/10/liigakarsinta-kayntiin-keskiviikkona/
IFK Mariehamnin ennakko: https://www.ifkfotboll.ax/ifk-redo-avgorande-dubbelmotet

Kuten aina, liigakarsinnassa kohtaavat joukkueet, joiden sarjakausi on sujunut hieman eri tahtiin. IFK Mariehamn ei varsinaisesti ole loistanut kotona eikä vieraissa, mutta näennäinen piristyminen haastajasarjassa ja KTP:n surkea alkukausi pelastivat saarelaiset karsintapaikalle. Gnistan puolestaan on ollut Ykkösessä vahva niin kotona kuin vieraissakin. Vain kaksi tappiota 27 ottelussa, mutta yhdeksän tasapeliä ja EIF:n huippukausi hautasivat toiveet suorasta noususta.

Liigakarsinnoissa kaikki paineet ovat Veikkausliigassa tulevalla joukkueella eli IFK Mariehamnilla. Syksyllä 2016 vielä juhlittiin mestaruutta, mutta katoavaista on maine ja kunnia. Nyt seuran peräti 19 vuoden mittainen aika pääsarjatasolla uhkaa tulla päätökseen, mutta toiko voitto Kotkassa riittävästi lisävirtaa karsintojen klaaraamiseen? Gnistan voi lähteä rennosti haastamaan ennakkosuosikkia. Kukaan ei suuresti ylläty, jos IFK Mariehamn vie karsinnat nimiinsä. Nämä ovat todella merkittäviä pelejä Gnistanin seurahistoriassa, joten jokainen pelaaja antaa takuulla kaikkensa viime päivien valmentajauutisista huolimatta.

Kuten yllä oleva historiakatsaus osoittaa, usein nämä karsinnat ovat edenneet niin, että ensimmäinen kohtaaminen on vielä varsin tunnustelevaa ja vasta toisessa osassa pelataan oikein kunnolla. Gnistanilla on kuitenkin iskun paikka heti huomisessa kamppailussa, sillä IFK Mariehamnilta puuttuu ykkösvahti Henriksson pelikiellon vuoksi. Joakim Latonen on ollut hirveässä maalivireessä viime aikoina, mutta maarianhaminalaisten kokenut puolustuslinja tarjoaa ihan uudenlaisen haasteen. Olisiko nyt kokeneen Eero Markkasen astua esiin?
Gnistanin puolustuspelaaminen on hieman hapuillut viime aikoina, joten Kotkassa hanat auki saanut Tuco saattaa olla paha pideltävä. Sarjassa Tucokin osui "vain" kuudesti eikä kukaan muu oikein noussut ylitse muiden. Onko siis Grönvittin riveissä muita potentiaalisia ratkaisupelaajia Tucon lisäksi?

Loppuun kliseiden ilotulitusta: Luvassa tiukkaa, pienten marginaalien vääntöä, jossa voi tapahtua mitä tahansa. Yhden maalin tai mahdollisen punaisen kortin merkitys on aivan valtava.

Huomenna näytös nro I. Katsojan ABC Gnistanin sivuilla: https://gnistan.fi/2023/10/liigakarsinta-katsojan-abc/

Hieno spektaakkeli tulossa!
« Viimeksi muokattu: 24.10.2023 klo 18:58:45 kirjoittanut Jack the Ripper »
JJepa

Poissa Poissa


Vastaus #1 : 24.10.2023 klo 12:23:15

Olisi ollut kiva nähdä Gnistan Veikkausliigassa, mutta haluaisin kuitenkin IFK Mariehamnin pysyvän liigassa.
Bob Maali

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: FC Lahti


Vastaus #2 : 24.10.2023 klo 13:49:24

Kuten yllä oleva historiakatsaus osoittaa, usein nämä karsinnat ovat edenneet niin, että ensimmäinen kohtaaminen on vielä varsin tunnustelevaa ja vasta toisessa osassa pelataan oikein kunnolla.

Vierasmaalisäännön poistuminen viime vuodesta lukien muuttaa kyllä asiaa. 0-0 ei ole enää lainkaan niin todennäköinen kuin ennen.

Karsinnoille Tuoppi
Huupponen
2017

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Tonttilan Super -91


Vastaus #3 : 24.10.2023 klo 14:53:45

Avausviestistä kiva korvamato loppupäiväksi Ylos

Toivon Gnistanin voittoa.
Epeli

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Runkkaan Lupille


Vastaus #4 : 24.10.2023 klo 14:54:32

Gnistanin nousu tekisi hyvää reissaajan lompakolle, mutta kun ne sipsisaari-öveit ovat niiiiin lutuurisia, että en niitä lopettaakaan haluaisi. Ehkä kuitenkin olisi aika IFK:n seurata Stadin kaimaansa divariin.
Kim Suomisen ponnari

Paikalla Paikalla

Suosikkijoukkue: Ainoastaan omien sarjojensa mestarit


Vastaus #5 : 24.10.2023 klo 15:08:57

Mariehamn vähän nyt sattuu vaan kuulumaan HJK:n ja Interin lisäksi Veikkausliigaan (tune: tilastot) niin toivottavasti säilyvät. Olisi myös mielenkiintoista nähdä miten aikakausi ilman grand old mania lähtisi käyntiin suoraan Veikkausliigassa eikä vasta toiseksi korkeimmalla sarjaportaalla.
Glorious

Poissa Poissa


Vastaus #6 : 24.10.2023 klo 15:48:03

Sipsit tippuvat, ovat muutenkin säilyneet viime kausina juuri ja juuri. Nyt rima tippuu, täpärästi.
Maalin koitoksiahan nämä tuppaavat olemaan, mielenkiintoista nähdä miten vierasmaalisäännön poistuminen vaikuttaa.
Oulunkylän kenttä

Paikalla Paikalla

Suosikkijoukkue: K ^DATABASE(1)


Vastaus #7 : 24.10.2023 klo 15:54:47

IFK Mariehamn on parempi joukkue kuin Gnistan, paljoa toivoa Gnistanille ei voi ennakolta antaa. Toivotaan noin muutoin sormet ristissä, että saarireissut jäisivät ensi kaudella välistä!
Switek

Poissa Poissa


Vastaus #8 : 24.10.2023 klo 16:43:04

Saisi kyllä Gnisu nousta.

Saarelaisten parasta ennen päiväys liigaorganisaationa on mennyt jo aikoja sitten. Viime vuodet toiminta ollut vaan sananmukaisesti väsynyttä ja hajutonta liigaan osallistumista.
Oikeastaan jo mestaruuskauden jälkeen koko homma on ollut vuosi vuodelta vaan enemmän aneemista himmailua, jossa vaan surfailaan alemmassa keskikastissa ilman mitään merkittäviä tavoitteita tai päämääriä. Se lisäarvo mitä Mifk Veikkausliigalle tuo on lypsetty kuiviin jo aikoja sitten.

Lutuurisestikin luulisi, että jos se liigapaikka on saarelle aidosti niin merkittävä asia, niin luulisi että jengiä (väestöpohjallisista rajoitteista huolimatta) eksyisi lehtereille se nelinumeroinen määrä enemmän kuin pari kertaa kaudessa.
Reissunakin pidän itse huomattavasti lutuurisempana ajatusta lähijuna-awaysta Ogeliin.

EIFin nousu täyttää seuraprofiililtaan tuon saarelaisten jättämän slotin käytännössä jo yksi-yhteen, jopa seuravärejä myöten.

Toki pelaamallahan nämä kuitenkin ratkotaan ja niin pitääkin.
Pohdiskeleva tunnelma

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: IF Gnistan


Vastaus #9 : 24.10.2023 klo 17:02:47

Lauantain karsinnan karsinnassa näkyivät aika selvästi ennakkosuosikin paineet Gnistanin pelaamisessa, joten ainakin näin ennakkoon tuntuu ihan hyvältä lähteä liigakarsintaan altavastaajan asemasta. Melkoista kiimaa on jo enteiltävissä sekä huomista, että sunnuntain saarireissua kohtaan. Ei siitä kovin kauaa ole, kun ajatus siitä että Kipinä on yhden otteluparin voiton päässä liigasta tuntui lähinnä hassuttelulta silloisen Ogeli's Barin nurkkapöydässä.
Micky Lee

Poissa Poissa


Vastaus #10 : 24.10.2023 klo 18:52:00

Huominen jää välistä mut su reissu on paluuta vaille buukattuna. Taino matsilippu pitää viel hoitaa kans mut ehkä semmosen saa jostain hoidettua viel ennen.
Jack the Ripper

Paikalla Paikalla

Suosikkijoukkue: IF Gnistan, sympatiat AFCW, SAFC


Vastaus #11 : 24.10.2023 klo 18:59:09

Gnistanin ennakko avausosaan: https://gnistan.fi/2023/10/liigakarsinta-kayntiin-keskiviikkona/

Lisätty myös avaukseen.
PalloTV

Poissa Poissa


Vastaus #12 : 24.10.2023 klo 18:59:21

Gnistanin päävalmentaja Joonas Rantanen ennakoi tulevia liigakarsintoja PalloTV:n haastattelussa:

https://pallotv.fi/2023/10/24/pidamme-kiinni-pelillisesta-identiteetistamme-paavalmentaja-joonas-rantanen-gnistan/

Keskiviikkona luvassa vielä IFK Mariehamnin valmentajan Jimmy Warghin mietteitä.
Hoddle

Poissa Poissa


Vastaus #13 : 24.10.2023 klo 19:11:46

Huominen jää välistä mut su reissu on paluuta vaille buukattuna. Taino matsilippu pitää viel hoitaa kans mut ehkä semmosen saa jostain hoidettua viel ennen.

Taitaa ainut mahdollisuus olla ostaa portilta. Näin oli ainakin aiemmin eikä IFK:n sivuilta löydy tietoa mistään muista vaihtoehdoista.
Näätäkeisari

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: MyPa


Vastaus #14 : 24.10.2023 klo 19:43:40

Jos miettii skenaarioita, että millä Gnistan voisi otteluparin voittaa, niin vaaditaan varmaan IFK:n ohipelin kautta tuleva kotivoitto Ogelissa, ja riittävän monen maalin tekeminen saarilla vastahyökkäyksien kautta. Alkukaudesta puolustus oli Gnistanilla aivan rautaa, mutta SJK Akatemia sai sen todella pahasti rei'ille, ja oletettavasti Ahvenanmaalla osataan katsoa Ruudun koosteita - tämän takia tarvitaan ohipeliä, että Gnistan voittaisi kotona. Vaaditaan myös pikkaisen löysempää vannetta pään ympärillä, mutta kaipa tähän voi lähteä paineettomammin kuin SJK-peliin. Vieraissa taas taktiikka olisi skenaariossa rehellinen bussitus, jolloin Sarrilla pitäisi olla vastahyökkäyksissä maalijyvä pikkaisen paremmin kohdallaan kuin viime kuukausina. Markkaselta en odota tässä otteluparissa yhtään mitään, eli varmaan tekee hattutempun.

Tässä kun on EIF:n ja nyt Gnistanin kohdalla hehkutettu futisromantiikkaa, niin osakseen sitä olisi kyllä, jos Medo johdattaisi vielä vanhoilla päivillään seuran historiansa ensimmäiseen liiganousuun.
straiter

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: FC Rotkäppchen Sektkellerei Freyburg


Vastaus #15 : 24.10.2023 klo 19:55:16

Gnisun alakerrassa Ölanderin paluu kokoonpanoon kyllä varmasti auttaa tiivistämisessä, Sukunda ei ollut millään tavalla omalla vahvuusalueellaan laitapakin tontilla.

Keskikentän puolella sitten jää nähtäväksi, mennäänkö samoilla miehillä kuin lauantaina vai nouseeko kauden aikana isoja minuutteja kellottanut Sukunda Kabashin paikalle. Woivalin ja Medo ovat melko varmoja avaajia, samoin yläkolmikko. Linjassa sitten suurin kysymys on Takamäen nenä.
sol

Poissa Poissa


Vastaus #16 : 24.10.2023 klo 20:54:49

Vopite kyläseuralle olla liian iso vuori kiivettäväksi. Maarianhamina kuitenkin pelillisesti hienoisessa nousuvireessä ja Nottajoen lapset osoittivat, että divarin taso tällä kaudella näkemättä paskaa.
Petteri12

Poissa Poissa


Vastaus #17 : 24.10.2023 klo 21:12:28

MIFK:ltä samanlainen kliininen esitys mitä KTP:tä vastaan ni vierasvoitto 0-2 taululle.
Oldone

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Vuoden 1975 U18


Vastaus #18 : 24.10.2023 klo 21:29:45

Nouseminen on kivempaa kuin putoaminen niin eiköhän tämä Gnistanille käänny.
Adinho

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: HJK, SexyPöxyt


Vastaus #19 : 24.10.2023 klo 22:04:24

Lähijuna-awaytä odotellessa. Hyökkää Gnistan!

Mainittakoon, että pääkatsomo jo loppuunmyyty. Enää kybän seisomakatsomopaikkoja vastakkaiselle sivulle sekä 61e VIP-lippuja jäljellä. Luukulla myytäneen huomenna ei-oota. Ylos
https://www.tiketti.fi/if-gnistan-ifk-mariehamn-mustapekka-areena-helsinki-lippuja/94627?b=1

Ia

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: KTP, PeKa, Çaykur Rizespor


Vastaus #20 : 25.10.2023 klo 00:09:37

MIFK:ltä samanlainen kliininen esitys mitä KTP:tä vastaan ni vierasvoitto 0-2 taululle.

Ei tapahdu
DDrogba

Paikalla Paikalla

Suosikkijoukkue: FC Honka


Vastaus #21 : 25.10.2023 klo 00:49:57

Raidejokeri-awaytä odotellessa Ylos
Honka-kasvatit Woivalin ja Tolonen hoitaa tän himaan. Gnistanin nousu on kirjoitettu tähtiin.
Thauvin

Poissa Poissa


Vastaus #22 : 25.10.2023 klo 03:04:40

Onko tuo seisomakatsomo kentän tasolla?
OEA

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: IFK Mariehamn


Vastaus #23 : 25.10.2023 klo 04:44:26

Jännittäähän tämä kun ei IFKsta tällä kaudella ikinä tiedä minkälainen suoritus tällä kertaa nähdään.

Laatu IFKlla varmasti on avauksessa vastustajaa parempi mutta huolettaa miten vanhahko avausmiehistö jaksaa kolme peliä reilun viikon sisään. Ktp:täkin vastaan oli puhti osalla loppu jo 60min jälkeen ja nyt varmasti astetta parempi vastus.

Toinen mikä huolettaa on kyky reagoida pelin sisällä, Rantanen varmasti osaa varioida peliä tarvittaessa mutta IFKn kyky reagoida pelin sisällä tai tuoda vaihtojen kautta muutosta on ollut olematon.

Elmo ja Nissinen poissaolot ei juuri vaikuta mutta jos Coubronne ja Sumusalo molemmat pois avauspelistä niin käy jo kapeaksi alakerta. Toki Sjöroos ja Fonsell jää vielä penkille siinäkin tapauksessa varalle. Saako Sid rooliksi pimentää Latosen oikea jalka samalla tavalla kuin vahti Furtadoa ktp:tä vastaan.

Keskikentän kolmikko vandenHeyden-Sid-Hopcutt pitäisi olla se alue jolla laadullista eroa vastustajaan eniten luodaan ja pitää luottaa että Granlund-Tuco yhteys johtaa maaliin tänäänkin
Helvetintonttu

Poissa Poissa


Vastaus #24 : 25.10.2023 klo 05:10:28

Kerrankin joku muukin vastustaja kuin EIF, osaa Gnisun seurahymnin sanat!

Ja toki IFK Helsingfors

 
Sivuja: [1] 2 ... 14
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa