SerGo
Poissa
Suosikkijoukkue: HJK
|
|
Vastaus #2100 : 16.01.2024 klo 12:34:22 |
|
Mikä siis antaa viitteitä, että olisi tarkoitus vetää kolmen linjalla? Siis muu kuin valmentajien historia, mutta eihän valmentajat yhteen systeemiin ole hirttäytyneet, vaan ryhmitys valitaan pelaajiston mukaan. Nyt on luovuttu Raitalasta ja keskikenttäpelaaja-Peltolan korvaajaa, mitkä ei viittaa kolmen linjaan.
ps. Se eilinen Toivio-keskustelu taisi jäädä mun puolelta kesken. Ei sitä kannattane jatkaa, mutta sitä painottaisin sitä, että Toivio oli oikein hyvä alkukaudella, mutta ne punaiset oli todella painavat ja niihin katosi paljon pisteitä. Samoihin aikoihin palasi muita toppareita ja systeemiäkin vaihdettiin, joten mikä nyt oli mitä. En mä missään nimessä viime kauden Toiviota heikko-osaiseksi varamieheksi laskisi, vaan oli taistellut hyvän aseman itselleen ja on edelleen hyvä toppari erityisesti neljän linjassa.
Jos valmentajien historia viittaa selkeästi kolmen linjan peluuttamiseen ja valmennuksella, urheilujohdolla ja scouting-ryhmällä on niin saumaton yhteistyö kuin kovasti on uskoteltu, niin vaikea uskoa, ettei miehistöä rakennettaisi nimenomaan valmennuksen (Sibilan) toiveiden mukaiseksi. Tottakai sekin on mahdollista, että tämä on syystä tai toisesta päätymässä neljän linjaan, mutta siihen en usko hetkeäkään, että tämä tehdään vain koska Mäki meni ryssimään Pikkaraisen ja jonkun toisen topparin hankinnat. Mitä Joonaan sitten tulee, niin toivossa on toki hyvä elää, ja ihan ok-tasollahan tuo parhaimmillaan viime kauden alussa veti. Itse en vain jotenkin jaksa uskoa siihen, että tuonikäinen peluri yltäisi enää viimeisenä sopimusvuotenaan aivan parhaalle tasolleen, vaan pidän ikävä kyllä todennäköisempänä hidasta mutta varmaa laskeutumista eläkemoodiin. Itse olisin pitänyt Jugin 100 kertaa ennemmin kuin Joonan, mutta peruuttamaton virhe tämän asian suhteen tehtiin tietysti jo syksyllä 2021.
|
|
|
|
muumi
Poissa
Suosikkijoukkue: minä en nettikiusaa
|
|
Vastaus #2101 : 16.01.2024 klo 12:47:52 |
|
Toivio oli ihan hyvä, mutta kyllä siihen alkukauden suureen rooliin vaikuttivat väistämättä myös kahden itseoikeutetun avaajan, Tenhon ja Halmeen loukkaantumiset. Samasta syystä Raitalaa jouduttiin peluuttamaan topparina neljän linjassa, pohjanoteerauksena se Toivion pelikiellon aikainen Kotka-peli, jossa toppariparina pelasivat Peltola ja Raitala.
Loppukaudesta Toiviolla tai Raitalalla ei ollut asiaa optimiavaukseen, jossa kaikkien kunnossa ollessa pelasivat Halme, Tenho ja Peltola. Aivan ansaitusti. Aapo Halme olisi kunnossa ollessaan ja terveenä pysyessään varmaan tämän maan top 3 -toppari. Toivio taas oli tuossa hierarkiassa loppukaudesta se neljäs tai viides vaihtoehto, nyt vuotta vanhempana tuntuisi olevan kakkostoppari, kunnes vahvistuksista tiedotetaan ja mahdollisesti sen jälkeenkin.
Joo, pitkälti näin. Tottakai loukkaantumiset vaikuttaa, mutta ei ne toisaalta Toivion hyviä esityksiä poista. Klubilla oli erittäin leveä ja laadukas toppariosasto viime kaudella. Turhankin leveä. Oli miten oli, tuo keskustelu lähti SerGon Toivion tason vähättelystä ja tapahtuneen vääristelystä, kuinka Toivio lähinnä kulutti penkkiä ja oli varamiehen varamies. Jos valmentajien historia viittaa selkeästi kolmen linjan peluuttamiseen ja valmennuksella, urheilujohdolla ja scouting-ryhmällä on niin saumaton yhteistyö kuin kovasti on uskoteltu, niin vaikea uskoa, ettei miehistöä rakennettaisi nimenomaan valmennuksen (Sibilan) toiveiden mukaiseksi. Tottakai sekin on mahdollista, että tämä on syystä tai toisesta päätymässä neljän linjaan, mutta siihen en usko hetkeäkään, että tämä tehdään vain koska Mäki meni ryssimään Pikkaraisen ja jonkun toisen topparin hankinnat.
Valmentajien historia on kakkosvalmentajuutta ja eri seuroissa/joukkueissa kuin 2024 Klubi. Hyvät valmentajat sopeutuu sen hetkiseen joukkueeseen, kuten eilisessä pressissäkin todettiin. Ei Sibilä eikä Ossi ole sanonut julkisuuteen toiveitaan. Sen sijaan ovat puhuneet Peltolasta keskikenttämiehenä jne. Saa nähdä, mikä on ryhmitys ensi viikolla ja huhtikuussa.
|
|
|
|
SerGo
Poissa
Suosikkijoukkue: HJK
|
|
Vastaus #2102 : 16.01.2024 klo 12:53:37 |
|
Valmentajien historia on kakkosvalmentajuutta ja eri seuroissa/joukkueissa kuin 2024 Klubi. Hyvät valmentajat sopeutuu sen hetkiseen joukkueeseen, kuten eilisessä pressissäkin todettiin. Ei Sibilä eikä Ossi ole sanonut julkisuuteen toiveitaan. Sen sijaan ovat puhuneet Peltolasta keskikenttämiehenä jne. Saa nähdä, mikä on ryhmitys ensi viikolla ja huhtikuussa.
Toki näinkin. Toisaalta yhdessä harvoista Klubiin liittyvistä huhuista seuran on kerrottu olevan 186-senttisen ja TM-arvoltaan 150k:n vasemman wingbackin/laitatopparin perässä. Kaukana Miron korvaajasta, mutta hyvinkin mahdollisen oloinen rotaation lisätoppari kolmen linjalla pelattaessa. Näillä tiedoilla annan kolmen linjalle 2/3 ja neljän linjalle 1/3 todennäköisyyden. Edit: Klubin somessa eilisistä harjoituksista ihan hauska n. minuutin video: https://x.com/hjkhelsinki/status/1747208130885267802?s=20. Kuka tunnistaa n. 23 sekunnin kohdalla esiintyvän (junnu?)molarin? Öst ja Henriksson vilahtelevat myös kuvissa, mutta tämä on selvästi joku kolmas. Nätytää aika lyhyeltä, mutta tämä voi selittyä sillä, jos tälle vähän aiemmin videolla läpyt antava pipopäinen kaveri on Elmo. Tuskin kuitenkaan Moser, eikä tuo Ramulakaan kyllä ole. Pienen googlettamisen jälkeen veikkaan Vilho Tuokkolaksi.
|
|
« Viimeksi muokattu: 16.01.2024 klo 13:09:12 kirjoittanut SerGo »
|
|
|
|
|
Untermars
Poissa
Suosikkijoukkue: HJK
|
|
Vastaus #2103 : 16.01.2024 klo 13:03:25 |
|
IFK M matsi 26.1 klo 14:00. Perjantai päiväpeliä pukkaa. Kaipa sinne katsojiakin otetaan, kun lipunmyynnistä Twitterissä horistaan.
|
|
|
|
Fisuu
Poissa
Suosikkijoukkue: Klubi
|
|
Vastaus #2104 : 16.01.2024 klo 13:16:57 |
|
IFK M matsi 26.1 klo 14:00. Perjantai päiväpeliä pukkaa. Kaipa sinne katsojiakin otetaan, kun lipunmyynnistä Twitterissä horistaan.
Kyseessä on tosiaan liigacup avaus, jota klubi nyt käyttää nyt vissiin ekana harkkamatsina. Iltapäivä duunista vapaaksi ja lounaan jälkeen etkoilemaan
|
|
|
|
Oulunkylän kenttä
Poissa
Suosikkijoukkue: HJK, Savannah Bananas
|
|
Vastaus #2105 : 16.01.2024 klo 13:24:08 |
|
Ulkomaisista mahdollisista uusista värväyksistä, miltähän olisi tuntunut, että ensimmäiset harjoitukset olisivat olleet tuossa hallissa? Ensimmäinen kokemus ei saa olla shokki. Hienoa, että tuommoinenkin pätkä on Klubin toimesta saatu tehtyä. Viestinnällä ei ole syytä hävetä.
|
|
« Viimeksi muokattu: 16.01.2024 klo 13:27:11 kirjoittanut Oulunkylän kenttä »
|
|
|
|
|
4-5-2
Poissa
Suosikkijoukkue: Helsingin Jalkapalloklubi
|
|
Vastaus #2106 : 16.01.2024 klo 13:30:19 |
|
Ulkomaisista mahdollisista uusista värväyksistä, miltähän olisi tuntunut, että ensimmäiset harjoitukset olisivat olleet tuossa hallissa? Ensimmäinen kokemus ei saa olla shokki.
No, ei toi kuitenkaan mikään Pihliksen ghettokupla ole...
|
|
|
|
Panze
Poissa
Suosikkijoukkue: Manchester United, Huuhkajat
|
|
Vastaus #2107 : 16.01.2024 klo 13:31:35 |
|
Itse luulen, että Toivio voi olla uuden valmentajan oletetussa pelitavassa varsin hyvä pelaaja. Toki Joonakaan ei enää mikään raketti ole jalalla, mutta miehen loistava syöttövalikoima mahdollistaa nopean pallonhallintafutiksen.
|
|
|
|
Fisuu
Poissa
Suosikkijoukkue: Klubi
|
|
Vastaus #2108 : 16.01.2024 klo 13:33:13 |
|
Ulkomaisista mahdollisista uusista värväyksistä, miltähän olisi tuntunut, että ensimmäiset harjoitukset olisivat olleet tuossa hallissa? Ensimmäinen kokemus ei saa olla shokki.
Klubin Instassa oli Antun haastis treenien jälkeen ja valitteli myös, että tuon junnukuplan alusta on myös vähän surkea. Siirtyvät ensi viikolla Taliin.
|
|
|
|
Frodo Reppuliukko
Poissa
|
|
Vastaus #2109 : 16.01.2024 klo 13:49:51 |
|
Eihän tuo nykyinen rosteri tosiaan pahalta näytä parhaimmillaan. Tuola on vain etenkin alakerrassa isoja riskitekijöitä, missä kondiksessa jätkät on ja pysyykö kasassa. Oikeastaan kaikilla näillä, Halme, Pettersson, Ylitolva, Raitanen, KKB sekä tietty Moren. Lisäksi Toivio on taas vuoden vanhempi. Samoin Atom keskikentällä, vaikka huikea pelaaja onkin, niin jossain vaiheessa se ikä alkaa näkymää kaikilla. Hyökkäyksessä ja laiturityypeissä riittää jannua ihan hyvin, mutta onko sellaista takuuvarmaa maalinsylkijää.
|
|
|
|
Hunaja
Poissa
Suosikkijoukkue: Barbara Pravi, Elli Haloo & Dorothea Wierer <3
|
|
Vastaus #2110 : 16.01.2024 klo 13:51:39 |
|
Koska saamme Ari Virtaselta shokkiuutisen siitä, että Klubin treeneissä on kätelty pelaajia Keskisellä ihan kasuaali letti, joululomalla on selkeästi vierailtu Mikkelissä
|
|
|
|
Untermars
Poissa
Suosikkijoukkue: HJK
|
|
Vastaus #2111 : 16.01.2024 klo 14:24:42 |
|
Klubin Instassa oli Antun haastis treenien jälkeen ja valitteli myös, että tuon junnukuplan alusta on myös vähän surkea. Siirtyvät ensi viikolla Taliin.
OT: Oliko KB? Siis katsoin twitteristä, ja youtubessakin oli KB.
|
|
|
|
_1907_
Poissa
|
|
Vastaus #2112 : 16.01.2024 klo 14:29:25 |
|
Löytyisihän Veikkausliigasta vielä esim. Bubacar Djaló, jos kukkaron nyörejä höllätään sopivasti. Tokkopa tuo vastaa puhelimeen... Rrriiiiing rrriiiiiingggg ***HJK V.Maeki soittaa*** (Painaa punaista)
|
|
|
|
Fisuu
Poissa
Suosikkijoukkue: Klubi
|
|
Vastaus #2113 : 16.01.2024 klo 14:34:23 |
|
OT: Oliko KB? Siis katsoin twitteristä, ja youtubessakin oli KB.
OT: Oli KB, meikän moka. Näitä pelaajahaastiksia on kyllä kiva kuulla. Niistä saa vähän enemmän irti joukkueen tämän hetken fiiliksistä, mikä klippien perusteella vaikuttaa hyvältä.
|
|
|
|
äftsicä
Poissa
|
|
Vastaus #2114 : 16.01.2024 klo 14:50:49 |
|
Toki näinkin. Toisaalta yhdessä harvoista Klubiin liittyvistä huhuista seuran on kerrottu olevan 186-senttisen ja TM-arvoltaan 150k:n vasemman wingbackin/laitatopparin perässä. Kaukana Miron korvaajasta, mutta hyvinkin mahdollisen oloinen rotaation lisätoppari kolmen linjalla pelattaessa. Näillä tiedoilla annan kolmen linjalle 2/3 ja neljän linjalle 1/3 todennäköisyyden. Jos katsotaan vain niitä asioita joita valmennus ja urheilujohto ovat meille tähän mennessä kertoneet, tukee se mielestäni enemmän neljän linjaa. Otetaanpa nykyiset palikat käyttöön ja koitetaan luoda näistä "hyökkäävä" "juoksuvoimainen" "pallonhallinta" "prässäävä" pelitapa. Lisätään joukkoon Ossin mainitsemat "Tenho" ja "Peltola". Muista hankinnoista ei ole ollut viitteitä vaan tarkoitus on saada pelipaikat nuorille, joten näillä mennään. Meillä on molemmille laidoille juoksuvoimaiset suht hyökkäävät laitapuolustajat. Tietysti herää kysymys ovatko riittäviä alaspäin. Jukka Raitala sai tylysti pakit ja hän ei sovi neljän linjaan pakiksi eikä toppariksi. Rosterin konkareista Toivio viihtyy Klubin tasolla vain neljän linjassa ja määrällisesti toppareita on vähän. Joten ei näistä voi oikein muuta rakentaa. Varsinaista kymppiä meillä ei ole mutta keskikentälle löytyy muuten paljon erilaisia tyyppejä. Laidoilta meiltä löytyy todellisia 1vs1 taitureita hyökkäyksessä, jotka ovat aivan eliittiä tähän sarjaan. Jouksuvoimaa yläoksilla keskellä ja laidoilla on siinä määrin, että prässääminen voi olla aika aggressiivistakin. Pidetään myös kiinni perinteisestä kaksi pelaajaa joka paikalle periaatteesta. Siksipä lähdemme 4-3-3 muodolla: Bande Ezeh Topi Hostikka Möller Anini Kanel Lingman Atom Yli-Kokko " Peltola" Kujasalo Ollila Halme " Tenho" KB Pallas Toivio Petterson Ylitolva Henriksson Öst Näin jokaisella paikalla on yksi laatu-ukko ja yksi nuorempi potentiaalinen kehittyjä. Seurajohdon jankuttaman suunnitelman mukaisesti. Itse kyllä hamuisin vielä huippukärjen ja Jyryn keskikentälle vähintään mutta näin meille ei ole missään vaiheessa kommunikoitu. Ko. viritelmä voi olla kauden alkaessa täysin väärä mutta Ossin, Mäen, Sibilän ja Riihilahden puheita täysin uskoen tuolta se voisi sitten näyttää.
|
|
|
|
Ratinan veteraani
Poissa
|
|
Vastaus #2115 : 16.01.2024 klo 14:52:13 |
|
OT: Oliko KB? Siis katsoin twitteristä, ja youtubessakin oli KB.
Klubi oli itse tägännyt yhteen IG-kuvaan eilen KB:n, kun kuvassa Anttu halaa Ollilaa, joten eivät taida itsekään olla ihan varmoja kuka kukin on
|
|
|
|
muumi
Poissa
Suosikkijoukkue: minä en nettikiusaa
|
|
Vastaus #2116 : 16.01.2024 klo 14:53:06 |
|
Tokkopa tuo vastaa puhelimeen...
Rrriiiiing rrriiiiiingggg ***HJK V.Maeki soittaa*** (Painaa punaista)
Toivottavasti ei soitakaan. Joutuu taas puhutteluun, kun ottaa suoraan yhteyttä pelaajiin.
|
|
|
|
Näätäkeisari
Poissa
Suosikkijoukkue: MyPa
|
|
Vastaus #2117 : 16.01.2024 klo 14:55:17 |
|
Bande Ezeh Topi Hostikka Möller Anini
Kanel Lingman Atom Yli-Kokko
"Peltola" Kujasalo
Ollila Halme "Tenho" KB Pallas Toivio Petterson Ylitolva
Henriksson Öst
Näin jokaisella paikalla on yksi laatu-ukko ja yksi nuorempi potentiaalinen kehittyjä. Seurajohdon jankuttaman suunnitelman mukaisesti. Itse kyllä hamuisin vielä huippukärjen ja Jyryn keskikentälle vähintään mutta näin meille ei ole missään vaiheessa kommunikoitu.
Ko. viritelmä voi olla kauden alkaessa täysin väärä mutta Ossin, Mäen, Sibilän ja Riihilahden puheita täysin uskoen tuolta se voisi sitten näyttää.
KPV:ssä jees kauden pelannut Kujasalo ja milffissä mitäänsanomaton Anini kakkosvaihtoehtoina kuulostaa kyllä enemmän joltain FC Lahdelta, että olisihan tämä melkoisen komiaa upporikasta ja rutiköyhää.
|
|
|
|
äftsicä
Poissa
|
|
Vastaus #2118 : 16.01.2024 klo 14:59:42 |
|
KPV:ssä jees kauden pelannut Kujasalo ja milffissä mitäänsanomaton Anini kakkosvaihtoehtoina kuulostaa kyllä enemmän joltain FC Lahdelta, että olisihan tämä melkoisen komiaa upporikasta ja rutiköyhää.
Siksi itse kyllä hakisin vielä ykköskärjen ja Jyryn keskelle. Maalivahtiosasto kuulostaa myöskin enemmän SJK:lta kuin Klubilta mutta minkäs teet.
|
|
|
|
SerGo
Poissa
Suosikkijoukkue: HJK
|
|
Vastaus #2119 : 16.01.2024 klo 15:14:30 |
|
Siksi itse kyllä hakisin vielä ykköskärjen ja Jyryn keskelle.
Kyllähän Ossi sanoi eilen ihan suoraan, että vahvistus/vahvistuksia haussa ”kaikkiin linjoihin”, eli eiköhän sieltä ole Bojanin korvaajakin vielä tulossa. Kolme hankintaa (toppari, kk, kärki) lienee absoluuttinen minimi mutta toteuma toivon mukaan vähän enemmän.
|
|
|
|
didier
Poissa
|
|
Vastaus #2120 : 16.01.2024 klo 15:26:37 |
|
|
|
|
|
Kausari
Poissa
|
|
Vastaus #2121 : 16.01.2024 klo 15:32:00 |
|
Hunajalla oikein hyvä viesti. Siinä nostettiin esille, että haetaan enemmän laatua, ei määrää. Tuli vaan mieleen, että kuinka monta pelaajaa oikeasti tarvitaan? Mutulla sanoisin, että joukkueessa on ollut "aina" kaksi pelaajaa per pelipaikka plus, pari ylimääräistä paikkoa eli sellaiset 24-25 pelaajaa. Ja loukkaantumisten jne vuoksi on vielä hankittu kauden aikana 2-4 pelaajaa. Minkälaisen ryhmäkoon on nyky-Klubi sitten kaavaillut? Ja jos keskitytään laatuun, niin onko nämä juniorit sitten laatupelaajia? Tuo on vaan jollain tapaa outo ajatusmalli.
|
|
|
|
tamme auto
Poissa
Suosikkijoukkue: nurmileijonat,terijoen hallitus
|
|
Vastaus #2122 : 16.01.2024 klo 15:33:14 |
|
Bande aloittaa penkiltä Mauritania vastaan 16.00 alkaa viaplay näyttää
|
|
|
|
Kant
Poissa
|
|
Vastaus #2123 : 16.01.2024 klo 15:49:45 |
|
Sinällään lehdistötilaisuudessa puhuttiin järkeviä. Seuraava askel epäilemättä edellyttää, että ulkomaalaisvahvistuksilta vaaditaan enemmän, omasta akatemiasta mitataan paremmat tehot ja joukkueen keski-ikää lasketaan. Uskottavalta kuulostaa myös, ettei HJK tarjouskilpailuja kotimaisille kilpakumppaneille häviä. Sen verran parempi maksukyky on muiden tekijöiden ohella, ettei parempia uravaihtoehtoja kotimaassa ole tarjolla.
Olisin silti odottanut, että toimittajat olisivat vaatineet lisää selityksiä miten kilpailukyky alkavalla kaudella turvataan. Liigacup vastaa harjoituspelejä ja kauden alkuun on vielä kosolti aikaa, mutta tarina ei vaikuta nyt uskottavalta.
Olisi myös ollut kiva kuulla miksi HJK haluaa muuttaa niin monta asiaa näin nopealla aikataululla. Kunnianhimo on tietenkin hyvä asia, mutta kun eletään monella mittarilla historian parasta aikakautta, niin on vaikea ymmärtää miksei muutosta haeta hallitummin.
|
|
|
|
rojadirecta
Poissa
|
|
Vastaus #2124 : 16.01.2024 klo 16:05:10 |
|
Katsotaan nyt rauhassa millaisia hankintoja vielä tulee sisään. Jos sisään saadaan esim Jyry ja kolme maireaa ulkomaalaisvahvistusta, ei tässä mistään valtavasta tai valtavan nopeasta muutoksesta puhuta. Kysehän on tuolloin lähinnä siitä, että muutamat rotaatioroolin liigajyrät tai ulkkarit (Paananen, Rogic, Da Graca jne) korvataan junnuilla (Möller, Yli-Kokko, Pettersson jne).
|
|
|
|
|
|