- Voittaja saa lautasen ja merkinnän aikakirjoihin sekä Transfermarktiin
- Voittaja ei saa rahapalkintoa
- Voittaja saa ehkä skipata yhden kierroksen Suomen cupista (KuPS taitaa eurojenginä joka tapauksessa päästä aloittamaan vasta silloin kun tämän skaban voittaja?)
- Voittaja saa voiton liigakauden kenraaliharjoituksesta
- Voittaja saa tuulettaa voittoa
Liigacupin voitosta ei tosiaan (käsittämättömästi) rahapalkintoa saa ja Suomen Cupin huilikierroksen KuPS varmisti jo viime syksynä ja Inter lohkovaiheen päätyttyä.
Tärkein kohta KSP:n listauksessa onkin - ainakin interiläisittäin ajateltuna - tuo ”voittaja saa tuulettaa voittoa”.
Interin pelaajistossa on varsin vähän pelaajia, joilla on kokemusta pokaalin voittamisesta. Aikuisten tasolla Granlund on voittanut liigan ja cupin (sekä EM-kisapaikan) ja Almén cupin, sekä lisäksi junnuissa Seppä ja Derik vähän jotain (hitusen eri kaliiperin titteleitä keskenään).
Viime kaudella tekeminen vaikutti ajoittain siltä, että itseluottamus ei ihan kohdallaan ollut, eikä joukkue uskonut kunnolla itseensä. Se, että saisi olla jonkun kilpailun
paras ja juhlia joukkueen kanssa kopissa pokaalia, voisi tuoda sarjakauden alle melkoisen buustin. KuPS luottanee itseensä ykköshaastajana ihan riittämiin jo lähihistoriansa ansiosta, joten Interille voitto merkitsisi ehkä enemmän. Mieluiten saisi milteipä tulla vaikka rankkarikisan kautta, jos siten saataisiin huuhdottua viime kauden rankkaritraumat pois.