FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
07.02.2025 klo 06:17:14 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset: Facebook & Twitter
 
Yhteys ylläpitoon: ff2 ät futisforum2 piste org

Sivuja: [1] 2 ... 16
 
Kirjoittaja Aihe: Ilves - KuPS 31.5. klo 18:00 @ Tammelan stadion  (Luettu 26153 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
Jämpti

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Mansefutis


: 27.05.2024 klo 19:38:30

Pistetäänpä kerrankin ajoissa matsitopikki auki että päästään kiimaa nostattelemaan!

Veikkausliigan kiimaisessa kärkitaistelussa pisteet ovat kultaakin kalliimpia, kun Ilves isännöi uudistuneessa Tammelassa KuPS:aa. Ilves on vaikean alkukauden jälkeen löytänyt hienon vireen, jonka myötä se on nyt Veikkausliigan kuntopuntarin kärjessä neljällä voitolla ja tasapelillä. Viimeisimmässä vierastasapelissä HJK:n kotikentällä Töölössä olisi siinäkin voitto ollut otettavissa, jos pallo olisi lopussa saatu tyhjään maaliin tai kulmasta tolpaan sijaan verkkoon.

Kaukana Ilveksen vireestä ei ole vierailijakaan, sillä KuPS on viidestä viimeisestä pelistään voittanut kolme ja pelannut kaksi tasan. Kuopiolaisten edellinen tappio on herraties kuinka kaukaa, joten mitään ei ole Ilves saamassa ilmaiseksi nytkään.

Kummankin joukkueen pelissä on ilahduttavan iso rooli omilla kasvateilla, sillä Ilveksen riveistä avainpelaajiksi voidaan laskea ainakin sarjan laiturieliittiin kuuluvat Oiva Jukkola ja Santeri Haarala sekä puolustuksen johtohahmo Tatu Miettunen. Lisäksi omista riveistä nousevaa laatua edustavat Lauri Ala-Myllymäki ja Maksim Stjopin.

KuPS on omassa pelaajatuotannossaan myös vahva, ja sen kirkkaimpana helmenä kiiltää keskikentän 17-vuotias Matias Siltanen. Puolustuksessa luutii 19-vuotias Samuli Miettinen ja laitapuolustajana hieman kokeneempi Taneli Hämäläinen. Penkiltä joukkuetta vahvistavat ainakin Otto Ruoppi ja Arttu Heinonen.

Joukkueilla on myös ristiin siirtyneitä pelaajia. Petteri Pennanen oli useamman vuoden Ilveksen avainhahmo ennen paluutaan kotikulmille Kuopioon ja Axel Vidjeskog haki tärkeää kokemusta lainalla Ilveksen riveissä. Ilveksen puolella taas Joona Veteli, Anton Popovitš ja Santeri Haarala ovat edustaneet KuPS:aa. Popovitš varsinkin oli KuPS-aikanaan keskeinen hahmo savolaisten menestyksen takana useita vuosia.

Esittelyt sikseen: kaiken nähdyn perusteella odotettavissa pitäisi olla kahden hyvin valmennetun ja rohkeasti pelaavan joukkueen kamppailu. Ilveksen alkukauden hurlumhei-kaaosfutis on muuttunut tasapainoiseksi pallonhallintafutikseksi, jossa vahvalla prässillä pyritään voittamaan pallo ylhäällä ja usein pystytään painamaan peli vastustajan päätyyn. KuPS on asteen maltillisempi, mutta myös erittäin organisoidusti hyökkäävä nippu. Ilveksen puolustus on tasapainottunut paljon alkukauden jälkeen, mutta rohkean pelityylin myötä vastustajalle tulee edelleen siunautumaan hyviä iskun paikkoja. KuPS taas on erittäin sitkeä ja kärsivällinen.

Ottelussa KuPS on paperilla ehkä lievä ennakkosuosikki kokeneemman valmennuksen, tasaisemman materiaalin ja voittamisen kulttuurin myötä, vaikka Ilveksen nimilista saattaa ensi hätään kovemmalta näyttääkin. Toisaalta jos Ilves saa keskikentän ruletin pyörimään parhaalla tavalla, ovat kuopiolaisetkin tiukan paikan edessä. Ilveksen kuitenkin pitäisi saada viimeistely huippuiskuun, jos voittoja näistä kärkipeleistä himoitaan. Samoin täyden Tammelan kotietu pitäisi pystyä paaluttamaan. Nyt ei ole varaa hukata paria kolmea avopaikkaa tai höntyillä vastustajalle helppoja osumia.

Kumpikin joukkue on paininut selkeän kärkimiehen löytämisen kanssa. Ilveksen maalipörssiä johtaa Santeri Haarala, joka on toistaiseksi hukannut enemmän paikkoja kuin tehnyt pelitilannemaaleja. Pilkulta on kuitenkin uponnut kolmesti, ja maaleja on jo neljä. Roope Riski olisi se kaivattu maalintekijä, mutta loukkaantumisen jäljiltä terävyys on vielä ollut kateissa, vaikka kolme maalia onkin syntynyt. KuPS:n paras maalintekijä on Joslyn Luyeye-Lutumba kolmella maalillaan ja odotuksia on myös Jonathan Muzingaa kohtaan.

Ilveksen ennakoitu avaus:

------------Riski--------------------
--------------------Haarala---------
-Ulundu------Veteli---------Jukkola
----------Popovitš-Arifi-------------
-Pikkarainen-Miettunen-Mäenpää-
-------------Virtanen---------------

Kertoimet Veikkauksella tällä hetkellä:
Ilves 2,20 - Tasapeli 3,3 - KuPS 3,25

Itse poimin tällä kertoimella kyllä vierasvoiton. Toivottavasti häviän.



« Viimeksi muokattu: 27.05.2024 klo 20:18:06 kirjoittanut Jämpti »
Monzan gorilla

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Suomen nu-metal yhdistys


Vastaus #1 : 27.05.2024 klo 19:44:15

Toistaiseksi kauden kovin haaste tulossa Ilvekselle. Kauhean vaikea veikata lopputulosta. Ehkäpä tasurilta tuoksahtaa.

Toiveissa Pennasen nollaaminen ja Haarala iskemässä ainakin yhden maalin.

KuPSilla kyllä aikamoinen ylikerroin tosiaan.
NOPEAMUSTAMIES

Poissa Poissa


Vastaus #2 : 27.05.2024 klo 19:50:20

Tänne täytyy tulla. Vieläkö on lippuja?
Jämpti

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Mansefutis


Vastaus #3 : 27.05.2024 klo 19:51:48

Tänne täytyy tulla. Vieläkö on lippuja?

On vielä, ja tuskin ihan loppuun menee, mutta kannattanee lähiaikoina ostaa ennen kuin dynaaminen hinnoittelu vetää lippujen hintoja ylös.
TeukkaS

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: ikuinen tuplamestari


Vastaus #4 : 27.05.2024 klo 20:09:14

Widjeskog on Axel ja Ruoppi Otto, mutta muuten kiva avaus. Omiin poikiin lasketaan Jerry Voutilainen ja Saku Savolainen, joista molemmat on kokoonpanossa perjantaina.
Jämpti

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Mansefutis


Vastaus #5 : 27.05.2024 klo 20:18:33

Widjeskog on Axel ja Ruoppi Otto, mutta muuten kiva avaus. Omiin poikiin lasketaan Jerry Voutilainen ja Saku Savolainen, joista molemmat on kokoonpanossa perjantaina.

Nimet korjattu, kiitokset!
Härison

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Kuopion Palloseura


Vastaus #6 : 27.05.2024 klo 20:19:17

Voisiko olla jo perjantai? Ylos Tuoppi
Viktor.Bomboloni

Poissa Poissa


Vastaus #7 : 27.05.2024 klo 20:23:48

KuPSia useamman vuoden on edustanut myöskin Otso Virtanen, tärkeä mies Ilvekselle!
krevis

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: 1923


Vastaus #8 : 27.05.2024 klo 20:58:23

Ja Felppu Aspegren ja Pasi Tuutti... Ilveshän on melkein kuin meiän kakkosjoukkue nykyään. Paidatkin melkein samanväriset.
Jämpti

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Mansefutis


Vastaus #9 : 27.05.2024 klo 21:03:19

Ja Felppu Aspegren ja Pasi Tuutti... Ilveshän on melkein kuin meiän kakkosjoukkue nykyään. Paidatkin melkein samanväriset.

Virta on tosiaan kääntynyt. Ennen KuPS haali Ilveksen parhaimmistoa, nyt sitten Ilves hyötynyt KuPSin säästötalkoista.

Jännä miten paljon seurojen välillä on edestakaista liikennettä. Näistäkin mainituista kumpikin käynyt reitin Ilves-KuPS-Ilves
Tähtiportteri

Poissa Poissa


Vastaus #10 : 27.05.2024 klo 21:30:23

Laitetaas tuolta toisesta topicista tänne:

Mites ruokatarjonta Ilveksen peleissä? Ennen kaikkea vieraskatsomon tarjoilut kiinnostavat.

Mitä löytyy, paljonko maksaa ja onko sen arvoista sekä pelaako palvelut palvelut?
sokerisakari

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Keltainen toukokuu mikset sä jo tuu


Vastaus #11 : 27.05.2024 klo 21:48:06

Elokuussa 2019 murrettiin pitkä ja tuskainen Tammelan kirous hakemalla pisteet Savoon 0-2. Siitä matsista on edelleen mukana Aspegren, Ala-Myllymäki, Miettunen, Virtanen, Pennanen, Savolainen, Heinonen.

Kauden vaikein vierasmatsi meille.



 
vode86

Poissa Poissa


Vastaus #12 : 28.05.2024 klo 07:20:28

Millonkahan tuonne vieraskannattajien katsomoon alkaa lippuja saada ja mistä?
Gpred

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: 1923


Vastaus #13 : 28.05.2024 klo 07:45:37

Vaikea vieraspeli tulossa, ja sinäänsä pistekin olisi ennakkoon ihan hyvä. Veikataan 0-0 Ylos
Potittaja

Poissa Poissa


Vastaus #14 : 28.05.2024 klo 08:49:59

Millonkahan tuonne vieraskannattajien katsomoon alkaa lippuja saada ja mistä?

Tässä linkki vieraskatsomoon:

https://www.lippu.fi/component/seatmap/?affiliate=FSK&evid=18365256

Parisataa lippua taitaa sinne olla kohta myytynä.
minävaa

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Ilves


Vastaus #15 : 28.05.2024 klo 15:32:47

Tässä linkki vieraskatsomoon:

https://www.lippu.fi/component/seatmap/?affiliate=FSK&evid=18365256

Parisataa lippua taitaa sinne olla kohta myytynä.

Ihan kunnioitettavasti menny lippuja jo nyt. Tulee taas upea tunnelma, kun päädyt pistävät parastaan.

Kupsin pelit on jotenkin jäänyt täysin seuraamatta tällä kaudella, joten en tiedä, mitä odottaa muuten kuin, että tiukka matsi varmasti edessä.
Jalitsumies

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Nigel Winterburnin munat ja pekoni


Vastaus #16 : 28.05.2024 klo 16:34:25

Hieno matsi tulossa! Upeaa!
Oxnek

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: KuPS, Huuhkajat


Vastaus #17 : 28.05.2024 klo 19:24:03

Tässä linkki vieraskatsomoon:

https://www.lippu.fi/component/seatmap/?affiliate=FSK&evid=18365256

Parisataa lippua taitaa sinne olla kohta myytynä.
n. 210 tämän hetken tilanne, saataisko 300 täyteen?
Homer

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Valkeakosken Haka


Vastaus #18 : 28.05.2024 klo 22:49:47

n. 210 tämän hetken tilanne, saataisko 300 täyteen?

Voiko tulla tuulettamaan tasapeliä?
krevis

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: 1923


Vastaus #19 : 28.05.2024 klo 23:00:55

Varmaan sen verran itsesuojeluvaistoa piisaa, ettet kotijoukkueen 1-1 tasoitusta kolmen minuutin yliajan viidennellä minuutilla hirveän riehakkaasti ainakaan tuulettele.
Jalitsumies

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Nigel Winterburnin munat ja pekoni


Vastaus #20 : 29.05.2024 klo 06:14:55

Kainaloiden ja persereiän tuulettelijoille Punainen

Tasapelin tuulettelijoille :o

Ilveksen maalien tuulettelijoille Ylos
Kader

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: KuPS, KalPa, DFB-Team, VfB, BvB


Vastaus #21 : 29.05.2024 klo 10:40:19

Viimeksikin 0-3 kylvetettiin Ilvestä Ratinassa ja jotain samanlaista tulee nytkin olemaan.

Ite en taida tällä kertaa jaksaa lähteä tähän peliin kun Lahessa ja Seinäjoella on tullut käytyä ja tulee varmaan käytyä vielä useammissa vieraspeleissä kauden aikana. Lisäksi Ruudusta näkee ihan hyvin.

Lisäksi vielä selityksenä että kiinnostaisi katsoa Helmareiden peli Hollantia vastaan jota mukavampi kattoa sohvalta kuin bussissa kännykästä tihrustaen. Ja siellähän sarjatilanne on mielenkiintoinen.

Toki voihan mieli vielä muuttua ja innostua lähtemään mutta sen stadioninkin ehtii nähdä ja eikä sinällään kiinnosta. Jääkiekon puolellakaan en ole käynyt vielä Nokia Areenalla joten siinä mielessä Tampereen pytingit saisivat jäädä toiseen kertaan.
Wild Flower

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: tampu


Vastaus #22 : 29.05.2024 klo 10:51:49

Melkoista selittelyä kupposilta. Taitaa olla paskat housussa jo tässä vaiheessa.

Näköjään oli kaikki katsomot avautuneet myyntiin (pl. vieraskanattajat) ja joku 5300 lippua myyty. 7000 tulee menemään heittämällä.
Eiccu

Poissa Poissa


Vastaus #23 : 29.05.2024 klo 10:54:58

Melkoista selittelyä kupposilta. Taitaa olla paskat housussa jo tässä vaiheessa.

On kyllä kieltämättä ennennäkemätöntä selittelyä topic täynnä.
Kader

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: KuPS, KalPa, DFB-Team, VfB, BvB


Vastaus #24 : 29.05.2024 klo 11:17:44

Kyllähän yks Ilves helposti kaatuu vaikka ite en paikalla olisikaan ja eiköhän muut KuPS kannattajat huuda minunkin puolesta. :)

Kuopiosta on tullut melkoinen mörkö Ilves perheelle viime aikoina ja siellä ollaan paskat housussa aina kun Kuopiosta tulee jengi.

Veikkausliigassa viime kaudella voitettiin Ilves Kuopiossa 1-0 ja vieraissa 0-3.

Viime lauantaina KuPS kävi voittamassa Kansallisessa liigassa Ilveksen 2-3 Tammelassa. Liigan historiassa ei taida muita tuloksia ollakaan kuin KuPSin voittoja keskinäisissä.

Viime keväänä SM-liigan puolivälierissä KalPa tiputti Ilveksen 4-1 voitoin.

Viime keväänä naisten jääkiekon liigassa puolivälierissä KalPa tiputti Ilveksen 3-1 voitoin.

Joka saralla ollaan oltu Ilvestä vahvempia.

 
Sivuja: [1] 2 ... 16
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa