Gonzalesi
Poissa
Suosikkijoukkue: FC Vaajakoski, Tampereen Ilves
|
|
Vastaus #2150 : 03.12.2024 klo 22:14:24 |
|
Shaw on ilmeisesti loukkaantunut taas eikä matkaa Lontooseen….
Johan se ehti kolmessa ottelussa yhteensä 100min pelata.
|
|
|
|
Beth
Poissa
Suosikkijoukkue: Huuhkajat
|
|
Vastaus #2151 : 03.12.2024 klo 22:50:18 |
|
Harmi ettei kestä Shaw'n paikat pelaamista ja etenkin Arsua vastaan olisi käyttöä ollut. Saa nähdä saako itseään enää koskaan kunnolla pelikuntoon vai meneekö ura loppuun Jonesin jalanjäljissä.
Ikää on 29-vuotta ja taitojensa puolesta ehtisi hyvin olla mukana vielä tässä Unitedin uudessa tukemisessa ja myös Englannin MM-jahdissa.
Saapa nähdä ketkä siellä kolmen linjassa huomenna Lontoossa pelaavat.
|
|
|
|
Optimus Prime
Poissa
|
|
Vastaus #2152 : 03.12.2024 klo 23:31:12 |
|
UtdDistrict @UtdDistrict
🚨 | Luke Shaw's muscle injury is a new injury rather than a reoccurrence of a previous problem. He is expected to be out for a couple of weeks. [@TyMarshall_MEN] No onneksi vain pari viikkoa. Joulun jälkeen uusi paluuyritys?
|
|
|
|
Giggs82
Poissa
|
|
Vastaus #2153 : 03.12.2024 klo 23:58:41 |
|
Kyllä Shaw:n voi alkaa laskea pois vahvuudesta. Jos joskus pystyy pelaamaan niin hyvä, mutta siirtomarkkinoilla pitää melkeinpä toimia niin kuin häntä ei joukkueessa olisikaan.
Ikävä kyllä sopimusta on vielä paljon jäljellä ja palkka sitä luokkaa, että toista maksajaa tuskin löytyy. Toisin sanoen, hyvin mahdollista, että lopulta istuu vaikka penkillä sopimuksensa loppuun.
Harmi tämä Luken tilanne kun kaverilla oli potentiaalia olla ihan huipputason laitapakki. Joukkueen parhaita pelaajia kunnossa ollessa ja toisin kuin moni muu tässä joukkueessa, osaa laittaa tarkkoja keskityksiä boksiin.
Toisaalta voinee sanoa, että on pelannut jopa ihan hyvän uran siihen pahaan loukkaantumiseen nähden. Tai siihen nähden miltä se jalka tätä nykyäkin vielä näyttää. Onneksi ei kuitenkaan loppunut kerralla siihen.
|
|
« Viimeksi muokattu: 04.12.2024 klo 00:01:14 kirjoittanut Giggs82 »
|
|
|
|
|
H.Incandenza
Poissa
|
|
Vastaus #2154 : 04.12.2024 klo 10:13:57 |
|
Shaw on aika raskastekoisen näköinen. Kestäisivätkö paikat paremmin jos ottaisi vähän lihas- ja muuta massaa pois. Toisaalta lihasvammojahan nuo ovat, joten tuskin silläkään olisi vaikutusta.
|
|
|
|
Taavetti_Merimies
Poissa
Suosikkijoukkue: AFCA
|
|
Vastaus #2155 : 04.12.2024 klo 11:00:14 |
|
Ten Hag sanoi aika suoraan hollantilaiseen tyyliinsä että Shaw'n kunto ei tule koskaan kestämään isojen ottelumäärien pelaamista.
Onhan se harmi kun pelaaja joka olisi yksi joukkueensa parhata puolustajia ei vaan pysty pelaamaan kun paikat ei kestä.
|
|
|
|
|
Molden enkeli
Poissa
Suosikkijoukkue: Paulus Arajuuri
|
|
Vastaus #2157 : 04.12.2024 klo 13:09:37 |
|
Ilmeisesti Mazraoui oli kieltäytynyt pitämästä sitä takkia, mistä koko joukkue oli tehnyt sen päätöksen, että kukaan ei pidä sitä ettei media rupea maalittamaan Mazraouita ja toivottiin ettei kukaan huomaisi mitään.
No ainakin jätkät on osoittanut yhtenäisyyttä ja hyvää joukkuehenkeä.
Edit: Vai onko? Joku tuon päätöksen on kuitenkin vuotanut medialle. Onko tässä Amorimin eka kriisi??
|
|
« Viimeksi muokattu: 04.12.2024 klo 13:11:57 kirjoittanut Molden enkeli »
|
|
|
|
|
icebox
Poissa
|
|
Vastaus #2158 : 04.12.2024 klo 13:20:36 |
|
Eipä ollut ensimmäinen kohu Mazran osalta tämän asian tiimoilta. Taisivat Bayernin fanitkin heilutella jotain lakanaa aikanaan, jossa pyydettiin Mazraa kunnioittamaan läntisiä arvoja tms. -- Shawn loukin ja Martinezin pelikiellon myötä onkin sitten täysi mysteeri, kenet Amorim istuttaa kolmanneksi toppareksi illan matsissa. Maguire varmaan se luonnollisin vaihtoehto olisi, mutta hieman hirvittäisi nähdä häntä siinä roolissa, kun liike ei vaan riitä pelaamaan "laidalla" ja Sakaa vastaan voisi tulla melkoinen kiire. Yorolla ei ole ollenkaan pelituntumaa, joten häntä tuskin avaukseen uskallettaisiin heittää. Maguiren voisi laittaa myös kolmikon keskelle ja hieman notkeamman de Ligtin vasemmalle/oikealle, mutta eipä sekään ihan optimaaliselta kuulosta. Casemiroa ei toivottavasti toppariksi istuteta. Ei ihan hirveästi yllättäisi, jos de Ligtin ja Mazraouin rinnalta löytyisi Dalot illalla ja laitapuolustajana viilettäisi vasemmalla Malacia.
|
|
|
|
Van de Pol
Poissa
|
|
Vastaus #2159 : 04.12.2024 klo 21:15:26 |
|
Shawn loukin ja Martinezin pelikiellon myötä onkin sitten täysi mysteeri, kenet Amorim istuttaa kolmanneksi toppareksi illan matsissa. Maguire varmaan se luonnollisin vaihtoehto olisi, mutta hieman hirvittäisi nähdä häntä siinä roolissa, kun liike ei vaan riitä pelaamaan "laidalla" ja Sakaa vastaan voisi tulla melkoinen kiire. Yorolla ei ole ollenkaan pelituntumaa, joten häntä tuskin avaukseen uskallettaisiin heittää. Maguiren voisi laittaa myös kolmikon keskelle ja hieman notkeamman de Ligtin vasemmalle/oikealle, mutta eipä sekään ihan optimaaliselta kuulosta. Casemiroa ei toivottavasti toppariksi istuteta.
Ei ihan hirveästi yllättäisi, jos de Ligtin ja Mazraouin rinnalta löytyisi Dalot illalla ja laitapuolustajana viilettäisi vasemmalla Malacia. Maguire saatiin avariin parsittua ja Malacia laitetaan kyllä aika kovaa paikkaan. No tähän peliin ei sinällään odotuksia ole niin ehkä paineeton lähtökohta voisi toimia molemmille.
|
|
|
|
Optimus Prime
Poissa
|
|
Vastaus #2160 : 05.12.2024 klo 00:08:41 |
|
Kaikille kenkää.
|
|
|
|
Van de Pol
Poissa
|
|
Vastaus #2161 : 05.12.2024 klo 00:13:05 |
|
Hävittiin erikoistilanne maaleilla ja tällästä on taso kärjessä. Kaikista osa-alueista otetaan irti ja mitään ei saa ilmaiseksi. Hieman harmissaan että oltiin heikkoja tänää, mutta ei tähän voi olla pettynyt kun ihan hyvin roikuttiin mukana. Prosessi kesken ei muuta kun seuraavaa koitokseen!
|
|
|
|
Combine
Poissa
Suosikkijoukkue: ManU
|
|
Vastaus #2162 : 05.12.2024 klo 00:24:59 |
|
Joo-o. Aika tappavan tehokasta tuo Arsun kulmapotkupelaaminen. Taitaa olla nyt 23 maalia heillä kulmista viime ja tämän kauden aikana. Paljonkohan Unitedin lukema on, 3? Toisella puoliajalla keskikenttä tuntui näytti puuttuvan Manulta kokonaan ja sitä myöden pelinrakentelu oli olematonta ja kenttätasapaino hukassa. Positiivista on Amorimin reagointi peliin ja vaihdot, mutta tietääkö kukaan enää kentällä mitä tehdä pelaajien vaihtuessa tiheään tahtiin… Nooh, eteenpäin
|
|
|
|
JR97
Poissa
Suosikkijoukkue: There's only one United! Ja vain yksi Haka!
|
|
Vastaus #2163 : 05.12.2024 klo 00:44:55 |
|
En tiedä, että kuinka tyhmä pitää valmennuksen olla, ettei reagoida noihin kulmiin vaan typerästi jatketaan aluepuolustuksella. Näkihän sen jo aasikin, että mitä tulossa koko ajan.
|
|
|
|
Valonheitin
Poissa
|
|
Vastaus #2164 : 05.12.2024 klo 00:48:56 |
|
ManU oli pykälän verran Arsua heikompi, mutta ei esityksen vuoksi kannata vielä toivoa menettää. Toki muutamia huolestuttavia asoita nousi (taas) esille, mutta jotain hyvääkin nähtiin. Manu sai jopa useamman kerran pelattua hyvän pallon puoliksi kääntyneelle keskikentän pohjalle ja näin saatiin prässin ohittava syöttö ja pelaaja positiiviseen peliasentoon. Harmiksi nämä tulivat useamman kerran Ugartelle Brunon sijaan, mutta eiköhän tämä ollut osittain Arsenalin taktinen valinta.
Plussat
-vaikka itse toivon Maguiren vaihtavan maisemaa mahdollisimman pian, niin näytti pärjäävän kolmen linjassa ihan ok. Ei tietenkään oikein sovi aktiivisen pelitavan muottiin, mutta on ihan käyttökelpoinen vaihtoehto pitkän kauden aikana. -Arsu loi aika vähän paikkoja ja ManU pystyi jopa pitämään palloa, mikä ei männä vuosina ole ollut aina ihan helppoa. -Yoron paluu, vaikutti ihan hyvältä. -muutenkin topparit pelasivat ihan ok pelin.
Miinus
-todella vaikeaa luoda maalipaikkoja, Garnacho on aika turhake, jos ei pääse haastamaan. Tänään ei kyllä pysynyt edes pallo sen verran hallussa, että olisi päässyt edes alkuun. -wingbackit eivät luo oikein mitään uhkaa ylöspäin, vaikka tänään ohjeistus oli varmasti pelata puolustavammin. Mutta yksilötaito ei oikein riitä. -Höjlundin ongelmat kohdepelaajana. -valmennuksen JA pelaajien kyvyttömyys reagoida kulmiin, vaikka Stoke on niissä ollut perinteisesti hyvä.
Sitten se mielestäni isoin kysymys: Garnachon ja Rashfordin kohdalla on kyllä syytä miettiä, jos heidän peliälynsä ja halu tehdä töitä pallottomana tulee koskaan olevan riittävällä tasolla. Molemmilla tuntuu olevan sama asenne, että vastustajan mennessä ohi, ongelma siirretään muille. Garnachoa voi vielä ikänsä puolesta koulia, mutta Radhford ei oikein löydä sitä kipinää, vaikka valmennus vaihtuu usein.
|
|
|
|
Molden enkeli
Poissa
Suosikkijoukkue: Paulus Arajuuri
|
|
Vastaus #2165 : 05.12.2024 klo 01:09:49 |
|
En tiedä, että kuinka tyhmä pitää valmennuksen olla, ettei reagoida noihin kulmiin vaan typerästi jatketaan aluepuolustuksella. Näkihän sen jo aasikin, että mitä tulossa koko ajan.
Helpommin sanottu kuin tehty. Arsenalin kulmakuvio on niin loppuunsa hiottu, että jokaisella joukkueella on suuria ongelmia noiden kanssa. Sen lisäksi Rice ja Saka jakelee kerta toisensa jälkeen pallot sentilleen sinne minne kuuluukin. Piti katella ihan hidastuksia miten ne tuon tekevät ja en kyllä oikein tiedä miten noi pitäisi pysäyttää. Takatolpalla on aluksi vitullinen sumppu, joka ajoittaa juoksun maalille täydellisesti aiheuttaakseen kaaosta ja blokkaamaan puolustajia ja maalivahtia luoden tilaa taustajuoksijoille. Taustajuoksijat pitäisi saada pysäytettyä, mutta miten sä noita Saliboita ja Gabrieleita pysäytät muuten kuin rikkomalla? Tietty yksi keino olisi ettei antaisi yli kymmentä kulmaa heille. Siitä voisi vaikka aloittaa.
|
|
|
|
Narttu
Poissa
Suosikkijoukkue: Newcastle & TPS
|
|
Vastaus #2166 : 05.12.2024 klo 08:40:45 |
|
Helpommin sanottu kuin tehty. Arsenalin kulmakuvio on niin loppuunsa hiottu, että jokaisella joukkueella on suuria ongelmia noiden kanssa. Sen lisäksi Rice ja Saka jakelee kerta toisensa jälkeen pallot sentilleen sinne minne kuuluukin.
Piti katella ihan hidastuksia miten ne tuon tekevät ja en kyllä oikein tiedä miten noi pitäisi pysäyttää. Takatolpalla on aluksi vitullinen sumppu, joka ajoittaa juoksun maalille täydellisesti aiheuttaakseen kaaosta ja blokkaamaan puolustajia ja maalivahtia luoden tilaa taustajuoksijoille. Taustajuoksijat pitäisi saada pysäytettyä, mutta miten sä noita Saliboita ja Gabrieleita pysäytät muuten kuin rikkomalla?
Tietty yksi keino olisi ettei antaisi yli kymmentä kulmaa heille. Siitä voisi vaikka aloittaa.
Ainakaan aluepuolustus ei näytä toimivan. Kai tuossa pitäisi olla miesvartiointi ja sitten ei sovi hävitä omaa paria
|
|
|
|
Jynkky
Poissa
|
|
Vastaus #2167 : 05.12.2024 klo 10:06:35 |
|
En tiedä, että kuinka tyhmä pitää valmennuksen olla, ettei reagoida noihin kulmiin vaan typerästi jatketaan aluepuolustuksella. Näkihän sen jo aasikin, että mitä tulossa koko ajan.
Nää kommentit ja ohjeet "sohvavalmennukselta" on aina parhaita! Harmi, kun koko valioliiga on täynnä noita tyhmiä valmentajia....
|
|
|
|
Utelias Vili
Poissa
Suosikkijoukkue: RB Leipzig
|
|
Vastaus #2168 : 05.12.2024 klo 10:22:31 |
|
Ainakaan aluepuolustus ei näytä toimivan. Kai tuossa pitäisi olla miesvartiointi ja sitten ei sovi hävitä omaa paria Mutulla sanoisin, että United on aika lyhyt joukkue ainakin verrattuna Arsenaliin, joten ehkä tuokin on vähän ongelmallinen tapa. Toppareissa oli toki eilen kokoa, mutta Hojlundia lukuunottamatta muualla sitten oikeen ei. Ensimmäinen puoliaika oli eilen oikeastaan aika hyvä, mutta vaihdot sitten pisti homman plörinäksi toisella puoliajalla.
|
|
|
|
Seatsniffer
Poissa
|
|
Vastaus #2169 : 05.12.2024 klo 10:24:37 |
|
xG:t Arsu 2.97 ja United 0.26. Ei kai siinä ole mitään sellittämistä. Ekat kolme varttia oli ihan hyvää, mutta maalipaikkoja ei saatu luotua yhtään. Arsenalin maali noista kulmista tosiaan roikkui ilmassa koko ajan. Se on vaan sillä lailla, että pikkuhiljaa pitäisi myös näitä kovia vieraspelejä voittaa. Vielä ollaan todella alkuvaiheessa Amorimin kanssa, joten annetaan kaikelle aikaa. Kuitenkin seuraava askel olisi se, että haetaan vierasvoitto Lontoosta tai Anfieldiltä. Yoron paluulle
|
|
|
|
Jynkky
Poissa
|
|
Vastaus #2170 : 05.12.2024 klo 10:32:11 |
|
xG:t Arsu 2.97 ja United 0.26. Ei kai siinä ole mitään sellittämistä.
Ei kahta sanaa: Parempi voitti... Mutta tuo xG on kyllä erikoinen.... Dalotin ekan puoliajan paikka sai huimat 0,06xG:tä... Sanoisin, että kyllä tuosta enemmän tehdään kuin 6/100. Samoin Antonyn paikka vapaapotkusta ei vissii keränny xGtä juurikaan...
|
|
|
|
icebox
Poissa
|
|
Vastaus #2171 : 05.12.2024 klo 10:55:58 |
|
Eipä Arsenalikaan hirveämmin saanut paikkoja luotua muuten kuin erikoistilanteista. Yhden tilastoijan mukaan Arsenal loi xG:tä yhteensä 2.84 josta 2.19 erikoistilanteista. https://x.com/markstatsbot/status/1864436051713933697/photo/3Eipä siinä, ihailtavan hyvin Arsenal noita kulmia pelasi ja käyttivät kyllä kaikki blokkaukset, repimiset ja työntämiset hyväksi mitä voivat. Ensimmäisessäkin maalissa Timber antoi oikeaoppisen tönäisyn Höjlundin selkään kun oli hän oli ponnistamassa ja täten juutti oli 20cm väärässä paikassa pallon tullessa kohdalle. Unitedin paketti pysyi ihan hyvin koossa puolustaessa ja Arsenalin prässinkin alta United tuli ihan jouhevasti useampaan otteeseen, mutta eväät kyllä loppuivat nopeasti Unitedilla hyökkäyskolmanneksella. Bruno oli eilen heikko ja hänen hyödyllisyytensä joukkueelle näyttää edelleen tippuvan radikaalisti mitä kauempana vastustajan maalista hän joutuu pelaamaan. Lisäksi kurinalaisuudessa oli vähemmän yllättäen ongelmia, kun useampaan kertaan hän lähti ihan omille teilleen prässäämään Arsenalin puolustuslinjaa jättäen keskikentälle mukavan aukon Ugarten yksin täytettäväksi. Silti EOM verrattuna ETH:n aikoihin Vielä kun hyökkäyspelaamiseen tulisi enemmän vaarallisuutta niin Amorimin projekti alkaisi näyttämään jo tässä vaiheessa oikein hyvältä. Matsejakin on mukava nykyään katsella, kun United ei pelaa koripalloa jalkapallon sijaan ja kentällä nähdään muutakin kuin roiskimista ja päästä päähän ravaamista.
|
|
|
|
Pariisin Perhonen
Poissa
|
|
Vastaus #2172 : 05.12.2024 klo 11:00:26 |
|
Kuitenkin seuraava askel olisi se, että haetaan vierasvoitto Lontoosta tai Anfieldiltä.
Sanoisin, että tässä on aika paljon askeleita vielä otettavana ennen tätä. Nuo ovat kuitenkin tällä hetkellä sellaisia paikkoja vierailla, että hyvälläkin suorittamisella jää helposti luu käteen. Kyllähän tässäkin pelissä oli jo positiivisia merkkejä, vaikka voitosta ei United käytännössä taistellutkaan. Voittoa tuskin kovin moni odottikaan ja tärkeintä on nyt, että homma menee tasaisesti eteenpäin vaikka sitten pienin askelin ja hiljalleen pelaajienkin usko menestykseen palautuu.
|
|
|
|
hoppana
Poissa
Suosikkijoukkue: Man United
|
|
Vastaus #2173 : 05.12.2024 klo 11:03:55 |
|
Tätä matsia ei sit päässyt näkemään. Ulkomailla syrjäisessä pubissa kaksi vanhaa spurguu oli sitä mieltä että Aberdeen-Celtic pitää olla yhdellä screenillä ja toisella screenillä joku oli halunnut city-forestin ja niillä mentiin vaikka usea yritti neuvotella asiasta.
Yhtään mistään en ole ilmeisesti jäänyt paitsi. Maalit tuli nähtyä flashscoren koosteesta, jotenkin tuntuu että molemmissa kulmissa arsun ukkoja oli tuplasti enemmän maalin edessä. Toisessa maalissa mielestäni kaikki "olivat ottaneet opikseen" ekasta maalista ja siirtyneet ekalle tolpalle odottamaan ja kas ihmettä kulma tuleekin pitkänä takatolpalle jossa ei enää ole kuin Mazraoui muutaman kymmenyksen myöhässä ja Onanan viivahiireilylle pistäisin myös pienen kysymysmerkin. Tosin ahdasta tuossa oli maalin edessä joten aika vähän tehtävissä.
|
|
|
|
Namke
Poissa
|
|
Vastaus #2174 : 05.12.2024 klo 11:28:20 |
|
En tiedä, että kuinka tyhmä pitää valmennuksen olla, ettei reagoida noihin kulmiin vaan typerästi jatketaan aluepuolustuksella. Näkihän sen jo aasikin, että mitä tulossa koko ajan.
Pelaajatkin tyhmiä kun maalista laukoo ohi/torjuttavaksi. Perhana myös kun puolustajat oli aikoinaan tyhmiä kun eivät ymmärtäneet puolustaa Robbenin ja Messin vasenta jalkaa ikinä. Jos pelataan miesvartiointia, niin kyseenalaistettaisiin miksi ei osata merkata omaa miestä jne. Koska maalit eivät ole toisen joukkueen hyvyyttä, vaan päästävän joukkueen huonoutta.
|
|
|
|
|
|