erno
Poissa
Suosikkijoukkue: RMA, Dortmund, City, United, Chelski, Bayern, Arsu
|
|
: 28.09.2006 klo 07:49:48 |
|
http://www.fczwolle.nl/index.asp?strPageType=nieuwsitem&intNieuwsID=2041
Mogelijk nieuwe versterking 26-09-2006
FC Zwolle is nog altijd druk zoekende naar versterking en we hopen binnenkort het eerste resultaat te kunnen presenteren. Over 2 weken zal Petri Oravainen naar Nederland komen om medisch gekeurd te worden. Petri is een Finse buitenspeler (zowel voor de linker- als rechterkant) die momenteel uitkomt voor de Finse ploeg HJK Helsinki. Hij zal echter pas in november inzetbaar zijn aangezien de Finse competitie dan afgelopen is. Later meer info hierover op deze site.
Vapaana käännöksenä sen verran että 2 viikon päästä Oravainen matkaa lääkärintarkastukseen ja Veikkausliigan loputtua siirtynee Zwolleen höntsäämään.
|
|
« Viimeksi muokattu: 03.03.2007 klo 19:46:05 kirjoittanut erno »
|
|
|
|
|
JJO
Poissa
Suosikkijoukkue: PENUS PENUS PENUS PENUS PENUS PENUS PENUS PENUS
|
|
Vastaus #1 : 28.09.2006 klo 07:54:26 |
|
Ei sinänsä kovin yllättävää. Loukkaantumiset ja nuorempien esiinmarssi (Erfan, Sorsa sekä aiemmin Perpa) ovat vieneet roimasti takavuosien minuutteja, Nure ja Pohja pystyvät pelaamaan laidalla ja nollanelosessa on lisää lupaavia linkkejä (Äijälä, Vasara) odottamassa mahdollisuuttaan. Jos koskaan lähtee ulkomaille kokeilemaan, pian olisi jo aika.
Mites sopimustilanne, rahaa tiedossa vai ilmaissiirto? Ei taida olla enää kasvattajarahaan mahdollisuuksia kundin iän puolesta kai.
|
|
|
|
erno
Poissa
Suosikkijoukkue: RMA, Dortmund, City, United, Chelski, Bayern, Arsu
|
|
Vastaus #2 : 28.09.2006 klo 07:57:16 |
|
Luulen että siirron toteutuminen vaatii sen että Oravainen on sopimukseton pelaaja eli loppuisikohan sopimus tämän kauden loppuun ?
|
|
|
|
Kärsäsilmä
Poissa
|
|
Vastaus #3 : 28.09.2006 klo 08:35:29 |
|
Janhan se siellä ruorissa
|
|
|
|
idän_ihme
Poissa
|
|
Vastaus #4 : 28.09.2006 klo 08:44:47 |
|
Ihan fiksu siirto Pexiltä. Onhan hän edelleen liigan parhaita laitahyökkääjiä, mutta peliaikaa ei tule kun samalle paikalle on jo mm Zeneli. Oikeastaan olisi ehkä kannattanut siirtyä jo aiemmin. Eikös Oravainen ollut jo pari vuotta sitten jossain maajoukkueen etelänhöntsyturnauksessa?
|
|
|
|
Jorma Teräs
Poissa
|
|
Vastaus #5 : 28.09.2006 klo 10:50:23 |
|
Mites sopimustilanne, rahaa tiedossa vai ilmaissiirto? Ei taida olla enää kasvattajarahaan mahdollisuuksia kundin iän puolesta kai.
Ilmaisesta siirrosta puhuttiin ykkösellä missä lainattiin Nelkun urheilu-uutisia. Ei sinänsä mikään yllätys, Oravainen kuuluu samaan kastiin kuin jotkut Sebastian Sorsa, Sampsa Timoska, Heikki Aho jne. Kelpaa kyllä ulkomaille, kunhan ei tarvitse mitään siirtokorvauksia maksaa.
|
|
|
|
Dickinson
Poissa
Suosikkijoukkue: Mikaela Ingberg
|
|
Vastaus #6 : 28.09.2006 klo 10:55:49 |
|
Onhan hän edelleen liigan parhaita laitahyökkääjiä, mutta peliaikaa ei tule kun samalle paikalle on jo mm Zeneli.
EOM, jos ei liigassa saa peliaikaa, voi lähteä Hollantiin.
|
|
|
|
erno
Poissa
Suosikkijoukkue: RMA, Dortmund, City, United, Chelski, Bayern, Arsu
|
|
Vastaus #7 : 28.09.2006 klo 10:59:20 |
|
Niin, Zwollehan on kuitenkin Hollannin ykkösdivarin jengi ja vieläpä lähempänä divarin viimestä sijaa kuin ensimmäistä. 12 FC Omniworld 8 10 13 FC Emmen 8 9 14 AGOVV Apeldoorn 8 8 15 FC Zwolle 8 6 16 FC Eindhoven 8 6 17 TOP Oss 8 6 18 Fortuna Sittard 8 5 19 Helmond Sport 8 4 20 Cambuur Leeuwarden 8 3
|
|
« Viimeksi muokattu: 28.09.2006 klo 11:01:47 kirjoittanut erno »
|
|
|
|
|
kinkladze
Poissa
|
|
Vastaus #8 : 28.09.2006 klo 11:07:56 |
|
Ei ole menetys. Onnea vaan Pexille Hollantiin.
|
|
|
|
Thouni
Poissa
Suosikkijoukkue: HJK, Artsakh, M'well, Zapresic boys.
|
|
Vastaus #9 : 28.09.2006 klo 14:21:45 |
|
Pexin siirtoa ulkomaille tässä on jo parin kauden verran odoteltu, mutta ei ole tällä kaudella ollut oikein iskussa joten ei pahemmin haittaa vaikka lähtisikin.
|
|
|
|
Joga Bonito
Poissa
|
|
Vastaus #10 : 13.10.2006 klo 13:57:48 |
|
HJK:n Oravainen ei myönnä siirtoa 13.10.2006 12:03
IS Veikkaajassa hollantilaisseura FC Zwolleen yhdistetty Petri Oravainen ei myönnä aikeitaan lähteä sopimuksensa päätyttyä HJK:sta hollantilaisseuraan.
FC Zwolle pelaa Hollannin toiseksi korkeimmalla sarjatasolla ja joukkuetta luotsaa entinen FC Jokerien valmentaja Jan Everse.
Oravaisen sopimus HJK:n kanssa päättyy tähän kauteen ja IS Veikkaaja kertoi miehen suuntaavan Hollantiin. Oravainen itse ei siirtoaikeitaan ainakaan myönnä.
- Kirjoittelua on ollut. Pelataan tämä kausi pakettiin ja ruvetaan vasta sitten juttelemaan sen jälkeisistä asioista, Oravainen kertoo.
Alkukaudesta loukkaantuneena ollut Oravainen on joutunut HJK:ssa vaihtomiehen rooliin paria viimeistä peliä lukuun ottamatta, kun Erfan Zeneli on ollut pääasiallinen aloittaja vasemman laitalinkin paikalla.
Oravainen pääsi taas viime peleissä avaukseen ja kiitti valmentajaa luottamuksesta iskemällä maalin MyPa:n verkkoon viimeistä edellisessä liigapelissä.
Sunnuntaina Oravainen iskee FF Jaron kimppuun ja toivoo voiton pitävän Klubin mestaruushaaveet elossa.
- Toivotaan, että TamU kompastuu ja päästää viimeisessä pelissä nappaamaan mestaruus. Meidän on kuitenkin vain keskityttävä hoitamaan oma homma kunnolla, TamUn peleihin emme voi vaikuttaa, Oravainen toteaa.
HJK hamuaa 12. perättäistä tappiotonta ottelua sunnuntaina FF Jaroa vastaan Töölön jalkapallostadionilla.
(MTV3)
|
|
|
|
Edmundo
Poissa
|
|
Vastaus #11 : 12.01.2007 klo 23:30:38 |
|
Oravainen debytoi tänään. Oli avauksessa, mutta otettiin vaihtoon 34. minuutilla. Ei tietoa oliko kyse loukkaantumisesta vai jostain muusta. Moisander pelasi totutusti koko pelin 1-3-tappiossa. Edit: nilkkavamma käsittääkseni. Ennen sitä Oravainen oli jo ehtinyt tehdä hyvän vaikutuksen kotiyleisöön hyvällä tekniikallaan ja "tempuillaan".
|
|
« Viimeksi muokattu: 13.01.2007 klo 00:21:31 kirjoittanut Edmundo »
|
|
|
|
|
Sakallio
Poissa
Suosikkijoukkue: Rauno Ojasen puoliaikaomena
|
|
Vastaus #12 : 15.01.2007 klo 10:59:35 |
|
Maikkarin uutinen puhuu nilkan nivelsiteistä. MTV3.fi
|
|
|
|
Salvatore
Poissa
|
|
Vastaus #13 : 16.02.2007 klo 22:16:02 |
|
Katos Perkele! Oravainen vieny Zwollen 43min. kohdalla 0-1 johtoon. Nyt tilanne 1-2. Petri Oravainen kohta maajoukkueen porteilla kenties..
|
|
|
|
Edmundo
Poissa
|
|
Vastaus #14 : 16.02.2007 klo 22:21:25 |
|
Ooh, näköjään palasi loukkaantumiseltaan suoraan avaukseen (hyökkäyksen oikealle laidalle). Maali oli peruskamaa. Irtopallo boksin sisään oikealle laidalle ja tarkka sijoitus maalivahdin ohi taka-alanurkkaan.
|
|
« Viimeksi muokattu: 17.02.2007 klo 01:03:42 kirjoittanut Edmundo »
|
|
|
|
|
Mazaa
Poissa
|
|
Vastaus #15 : 26.02.2007 klo 22:55:56 |
|
"Vähän" myöhässä, mutta viime perjantain 2-1-voitossa pelasi 71 minuuttia alusta. Moisanderille totutusti täydet minuutit.
|
|
|
|
Zorbas
Poissa
Suosikkijoukkue: Veikkausliigajoukkueet, joilla olosuhteet kunnossa
|
|
Vastaus #16 : 27.02.2007 klo 15:22:38 |
|
Petri Oravainen kohta maajoukkueen porteilla kenties.. Just... taitaa olla vähän yliromanttinen kuva joillakin hollantilaisen seurajalkapalloilun tasosta. Maajoukkueeseen ei millään tulppaanidivarin näytöillä ole mitään asiaa. Veikkausliigapelaajillakin on vaikeuksia mahtua karsintajoukkueeseen, vaikka pelaavat huomattavasti kovemmassa sarjassa. Muistakaa nyt, että joku Kopteffkin on Hollannin pääsarjatasolla kova tekijä.
|
|
|
|
Edmundo
Poissa
|
|
Vastaus #17 : 27.02.2007 klo 15:48:14 |
|
Uuh...
|
|
|
|
kuyrpa-koeman
Poissa
Suosikkijoukkue: suomifutis
|
|
Vastaus #18 : 27.02.2007 klo 15:49:04 |
|
Muistakaa nyt, että joku Kopteffkin on Hollannin pääsarjatasolla kova tekijä.
Mutta veikkausliigassa ei mahtuisi edes avauskokoonpanoon.
|
|
|
|
Edmundo
Poissa
|
|
Vastaus #19 : 28.02.2007 klo 14:27:30 |
|
Ja tuosta perjantain pelistä sen verran, että nähtävästi syötti Zwollen ensimmäisen maalin.
|
|
|
|
Edmundo
Poissa
|
|
Vastaus #20 : 02.03.2007 klo 22:33:54 |
|
Oravainen, Moisander ja Mäenpää kaikki pelasivat täydet ottelut tämänpäiväisessä suomalaisottelussa Den Bosch - Zwolle.
|
|
|
|
Tsei Tsei
Poissa
Suosikkijoukkue: Tampere United
|
|
Vastaus #21 : 03.03.2007 klo 19:43:26 |
|
Miten päättyi?
|
|
|
|
joks11
Poissa
Suosikkijoukkue: Rakennusliike M. Seppälä Oy
|
|
Vastaus #22 : 03.03.2007 klo 19:49:31 |
|
Oravainen, Moisander ja Mäenpää kaikki pelasivat täydet ottelut tämänpäiväisessä suomalaisottelussa Den Bosch - Zwolle.
Pelasivatko hyvin?
|
|
|
|
erno
Poissa
Suosikkijoukkue: RMA, Dortmund, City, United, Chelski, Bayern, Arsu
|
|
Vastaus #23 : 03.03.2007 klo 19:52:55 |
|
Itseasiassa Oravainen otettiin vaihtoon 6min ennen ottelun loppumista. Peli päättyi 2-2, suomalaisten ainoa tilastomerkintä on Niklas Moisanderin ottama keltainen kortti. Zwollen kotisivuilta löytyvässä rapskassa ei mainita yhtäkään suomalaista sanallakaan. Tuo on ilmeisesti Peksi jos en ihan väärin tunnista.
|
|
« Viimeksi muokattu: 03.03.2007 klo 19:55:57 kirjoittanut erno »
|
|
|
|
|
Edmundo
Poissa
|
|
Vastaus #24 : 03.03.2007 klo 19:54:06 |
|
Päättyi 2-2, en tiedä peliesityksistä mitään. Voin pistää VI:n arvosanat tänne, kunhan läpyskä ensi viikolla ilmestyy.
Ja Oravainen otettiin sittenkin kentältä 83. minuuttilla. Raportoin nähtävästi ennen ottelun päättymistä.
Edit: Erno ehti ensin.
|
|
|
|
|
|