FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
21.02.2025 klo 14:40:46 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset: Foorumi aukeaa nopeasti osoitteella ff2.fi!
 
Yhteys ylläpitoon: ff2 ät futisforum2 piste org

Sivuja: 1 ... 27 [28] 29 30
 
Kirjoittaja Aihe: Venäjä  (Luettu 126723 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
Nahka_Tapsa

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Tapio-san


Vastaus #675 : 01.02.2016 klo 16:34:01

http://www.fifa.com/mm/Document/AFFederation/Generic/02/58/14/48/2015FIFAStatutesEN_Neutral.pdf

Lainaus
8 Change of Association

1.
If a Player has more than one nationality, or if a Player acquires a new nationality, or if a Player is eligible to play for several representative teams
due to nationality, he may, only once, request to change the Association for which he is eligible to play international matches to the Association of another Country of which he holds nationality, subject to the following conditions:

a) He has not played a match (either in full or in part) in an Official Competition at “A” international level for his current Association, and at the time of his first full or partial appearance in an international match in an Official Competition for his current Association, he already had the nationality of the representative team for which he wishes to play.

Eli jos Neustädterillä on juniorimaaotteluita virallisista kilpailuista (EM- ja MM-kisat tai karsinnat), ei FIFAn sääntöjen mukaan pitäisi pystyä vaihtamaan, koska Venäjän kansalaisuutta ei noiden aikaan ollut.
Edmundo

Paikalla Paikalla


Vastaus #676 : 01.02.2016 klo 16:45:53

Eli jos Neustädterillä on juniorimaaotteluita virallisista kilpailuista (EM- ja MM-kisat tai karsinnat), ei FIFAn sääntöjen mukaan pitäisi pystyä vaihtamaan, koska Venäjän kansalaisuutta ei noiden aikaan ollut.

Mutta "kelpoisuus" Venäjän passiin oli. Tällainen ennakkotapaus on Algerian Ryad Boudebouz, joka vaihtoi Ranskan junnumaajoukkueista Algeriaan vuonna 2010, kun sai vanhempiensa kotimaan passin.
Savon keisari

Poissa Poissa


Vastaus #677 : 01.02.2016 klo 16:52:08

Afrikassa tuo meno nyt on vielä villimpää. Varsinkin Päiväntasaajan Guinealla on ollut useita pelaajia, jotka eivät saisi oikeasti maata edustaa, koska eivät täytä mitään ehtoa kohdasta " 7 Acquisition of a new nationality".
Nahka_Tapsa

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Tapio-san


Vastaus #678 : 01.02.2016 klo 17:34:59

Mutta "kelpoisuus" Venäjän passiin oli. Tällainen ennakkotapaus on Algerian Ryad Boudebouz, joka vaihtoi Ranskan junnumaajoukkueista Algeriaan vuonna 2010, kun sai vanhempiensa kotimaan passin.

Kai nuo käsitellään sitten tapauskohtaisesti. FIFAn ylöskirjaamien sääntöjen mukaan ei kuitenkaan olisi pitänyt (minun käsitykseni mukaan) olla mahdollista.
David Fuster

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: europelit


Vastaus #679 : 10.06.2016 klo 15:06:05

EM-kisat ovat näytön paikka Venäjän maajoukkueelle. Huomenna voitto Englannista olisi loistava alku turnaukselle! Ylos Pallo Dzagoevin puuttuminen joukkueesta saattaa näkyä aika selvästi keskikentän pelin tasossa. Dzagoev kuitenkin yksi Venäjän parhaimmista keskikenttämiehistä.
Ari Ratanen

Poissa Poissa


Vastaus #680 : 10.06.2016 klo 16:25:22

Dzagoevin lisäksi myös Denisov uupuu. Itse todella skeptinen jatkoonmenolle, mutta toivottavasti olen väärässä.
caucho

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Antonio Cassano


Vastaus #681 : 11.06.2016 klo 11:43:05

Venäjä valui Capellon aikana sellaiseen alemmustilaan että tuon korjaamiseen menee vielä aikaa. Jos Venäjä ei jää lohkon jumboksi, on se jo hieno saavutus Slutskilta.
Osterdeich

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Werder


Vastaus #682 : 12.06.2016 klo 00:32:18

Veikkaisin kyllä tämänpäiväisellä esityksellä tuota viimeistä sijaa. Ei minkäänlaista pelinrakentelua.
Ari Ratanen

Poissa Poissa


Vastaus #683 : 28.06.2016 klo 07:54:36

Tämä varmaankiin kuuluu tänne. Toki Shirokov oli itse jo kerennyt kumoamaan nämä uutiset ja kertonut olevansa Mamaevin kanssa hyvissä väleissä.
https://life.ru/t/%D1%81%D0%BF%D0%BE%D1%80%D1%82/424987/roman_shirokov_izbil_mamaieva_v_razdievalkie_zastupivshis_za_lieonida_slutskogho

Venäjää osaamattomille vapaamuotoinen tiivistys, eli Mamaevin silmäkulmaan ilmestynyt vamma johtui virallisen selityksen mukaan kuntosalilla saadusta vammasta, mutta nyt huhutaan, että kaikki sai alkunsa seuraavasta tapahtumasta: Slovakia pelin jälkeen Mamaev alkoi huutaa pukukopissa, että miten paljon jo pelkkä tasapeli olisi hävettänyt Slovakian kaltaista joukkuetta vastaan, mutta he jopa hävisivät, koska kentällä oli tuollaista paskaa (osoittaen Neustädteriä) ja vasta puoliajalla vaihdettiin kunnon pelaajia (mies itse). Slutski oli tämän jälkeen kehottanut Mamaevia pyytämään anteeksi, mutta mies oli ignooranut tämän ja painunut suihkuun. Seuraavana aamuna Slutski oli toistamiseen pyytänyt, että Mamaev pyytäisi anteeksi, mutta tämä päättyi vain heidän sanaharkkaan ja lähes tappeluun, ellei muut pelaajat olisi tulleet väliin. Tämän jälkeen tilanne oli rauhoittunut, mutta pysynyt silminnähden kireänä ja lopulta kuntosalilla Mamaev oli alkanut jälleen soittaa suutansa ja pilkkaamaan Slutskia, mihin Shirokov oli kyllästynyt ja paukauttanut miestä turpaan. CSKA:n pelaajat olivat sitten antaneet Mamaeville selväksi, että lisää on luvassa, mikäli muutosta ei tule ja vihdoin tämän jälkeen Mamaev oli tajunnut hiljentyä. Kaikkien hämmästykseksi Slutski laittoi Mamaevin aloituskokoonpanoon Walesia vastaan sanoen hänelle, että jos hän on muka niin hyvä pelaaja, niin näyttäköön sen kentällä. No jokainen näki, miten siinä sitten kävi.
« Viimeksi muokattu: 28.06.2016 klo 09:13:51 kirjoittanut Ari Ratanen »
Jalitsumies

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Nigel Winterburnin munat ja pekoni


Vastaus #684 : 28.06.2016 klo 08:58:58

Tämä varmaankiin kuuluu tänne. Toki Shirokov oli itse jo kerennyt kumoamaan nämä uutiset ja kertonut olevansa Mamaevin kanssa hyvissä väleissä.
https://life.ru/t/%D1%81%D0%BF%D0%BE%D1%80%D1%82/424987/roman_shirokov_izbil_mamaieva_v_razdievalkie_zastupivshis_za_lieonida_slutskogho
Mamaev vaikuttaa kaikin puolin hienolta mieheltä :D
ariaga

Poissa Poissa


Vastaus #685 : 28.06.2016 klo 22:45:36

Mamaev vaikuttaa kaikin puolin hienolta mieheltä :D

"Jo kropasta näkee yhteiskuntakelpoisuus..." tai "hyvä olo näkyy..." -topikissa tämä janari muutenkin. Eli ei yllätä tällaiset uutiset.
Edmundo

Paikalla Paikalla


Vastaus #686 : 05.07.2016 klo 16:51:28

Mamaev oli homokaverinsa Kokorinin kanssa vähän bailaamassa Monte Carlossa ja nyt ensinmainittu janari on tiputettu Krasnodarin kakkosjoukkueeseen videon tultua julki. Hieno mies, kuten sanottua.

https://www.youtube.com/watch?v=5mhW1-YU60E
Edmundo

Paikalla Paikalla


Vastaus #687 : 15.07.2016 klo 18:47:18

TsSKA:n brassipakki Mario Fernandes on saanut Venäjän kansalaisuuden. Putinin allekirjoituksella, tietenkin, kuten Neustädterkin. Myös Krasnodarin brassikärki Ari on parhaillaan hakemassa Venäjän passia, joten piakkoin taitaa Sbornajan riveissä raikaa samba. Maalivahti Guilhermehän ehti jo saada passinsa ja oli mukana EM-miehistössä. Hän tosin haki kansalaisuutensa virallista reittiä ilman Putinin myötävaikutusta.
David Fuster

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: europelit


Vastaus #688 : 11.10.2016 klo 12:04:37

Venäjä pelasi toissapäivänä ystävyysottelun Costa Ricaa vastaan Krasnodarin uudella stadionilla. Kapasiteettia tällä stadionilla on 34 291. Venäjä hävisi ottelun lukemin 3-4. Ratkaisu tapahtui ottelun lisäajalla kun Vasili Berezutski kaatoi Joel Campbellin ja siitä tuomittiin rankkari. Campbell laittoi pallon tarkasti maaliin rankkarista ja ottelu ratkesi siihen.

Ottelun ratkaisu: https://www.youtube.com/watch?v=Dxwh-oC4-so

Herstein

Paikalla Paikalla

Suosikkijoukkue: Heitto


Vastaus #689 : 24.05.2018 klo 16:40:11

Onkos täällä Venäjän maajoukkueen tuntijoita? Millä odotuksin isäntämaa lähtee kohta alkaviin MM-kisoihin. Pikaisen nettiskouttauksen perusteella tuloksellisesti meno on ollut aika vaisua ja kokoonpanokin on muuttunut melko rajusti ottelusta toiseen. Onko jotain valistuneita arvauksia siitä, minkälaisella avauskokoonpanolla Venäjä olisi kisoihin lähdössä?
Ari Ratanen

Poissa Poissa


Vastaus #690 : 24.05.2018 klo 17:38:42

Kukaan ei odota juuri mitään. Helpon alkulohkon vuoksi orastavat toiveet jatkoonpääsystä toki on.

eriatarka

Poissa Poissa


Vastaus #691 : 25.05.2018 klo 14:34:15

Uskon ja toivon, että isäntäjoukkueen valtavat paineet kasautuvat siinä määrin, että Venäjä häviää Egyptille, minkä seurauksena karsiutuu jatkopeleistä. Ei minkäänlaista sympatiaa heru roistovaltion maajoukkuetta kohtaan.
Osterdeich

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Werder


Vastaus #692 : 30.05.2018 klo 23:20:07

Kovin vakuuttavaa ei Venäjän peli ollut, kun hävisivät tänään Itävallalle 1-0.
W.A. Watanabe

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: FC Lahti, Potkupallopessimismi


Vastaus #693 : 30.05.2018 klo 23:48:34

Yuri Zhirkov on näköjään saunonut itsensä joukkueeseen..
Ari Ratanen

Poissa Poissa


Vastaus #694 : 31.05.2018 klo 07:25:30

Yuri Zhirkov on näköjään saunonut itsensä joukkueeseen..
Ollut toisena kärkenä? MVNT ???
D mies

Poissa Poissa


Vastaus #695 : 31.05.2018 klo 09:51:00

Vieläköhän nuo ehtis valmentajaa vaihtaa?
Ari Ratanen

Poissa Poissa


Vastaus #696 : 31.05.2018 klo 16:33:44

Lainaus
— Сегодня играли в четыре защитника. Довольны ли схемой и нет ли желания вернуться к игре в пять защитников после такой игры?
— Какой игры? Что значит – такой игры?
— Ноль ударов и моментов.
— Надо футболистам дать почувствовать эту схему. Мы готовим и другую. То, что ударов не было, это из-за последнего паса. Но не надо так переживать: и Смолов бил по воротам, и Черышев, там вратарь отбил (возможно, Черчесов имеет в виду прострел с нулевого угла. – Прим. "Чемпионата").

— Может, вы неправильно поняли? Мы имеем в виду не только удары, но и ошибки.
— Ну дайте мы игру разберем сначала. Я сказал ребятам, что, возможно, были недостаточно свежи, но сделали максимум, чтобы игру перевернуть. Тем более соперник был не свежее. Плохо, что ошибки были. Нам нужно их исправить, и мы сделаем это, когда будем готовы. Это не алиби, нужно давать результат, но нам не удалось.


Vielä ei ole myöhäistä potkuille!!! Berdyev kisojen ajaksi puikkoihin ja raapimaan joukkue lohkokakkosena jatkoon!
David Fuster

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: europelit


Vastaus #697 : 31.05.2018 klo 22:35:40

Carrera valmentajaksi ja Spartakin pelityyli siihen niin jatkopaikka ois varma.
David Fuster

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: europelit


Vastaus #698 : 05.06.2018 klo 22:14:44

VENÄJÄ pelasi tänään 1-1 tasurin turkkia vastaan. Tasuriwau, valoa tunnelin päässä Cherchesov!?
Ari Ratanen

Poissa Poissa


Vastaus #699 : 05.06.2018 klo 23:15:31

Viimeisin voitto on sitten viime vuoden lokakuulta, Cherchesovin mukaan peli on mennyt eteenpäin :D Joukkueella on kyllä jo ennen kisoja köntsät housussa, joten toivottavasti saavat turnauksessa edes yhden pisteen. Kaikkien aikojen floppi tulossa Alas

 
Sivuja: 1 ... 27 [28] 29 30
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa