FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
18.02.2025 klo 19:23:37 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset: Facebook & Twitter
 
Yhteys ylläpitoon: ff2 ät futisforum2 piste org

Sivuja: 1 ... 4 [5]
 
Kirjoittaja Aihe: FC Hämeenlinna - TP-47 3.5. klo 15 Kaurialan Olympiastadionilla  (Luettu 3447 kertaa)
0 jäsentä ja 2 vierasta katselee tätä aihetta.
fchp

Poissa Poissa


Vastaus #100 : 03.05.2008 klo 20:37:24


Ekstra  Ylos. Sille huivipäiselle naisihmiselle, jonka tuomarille huutelut ja muut random huutelut veti kyllä hymyn huuleen.


Näitä herkkupaloja jouduttiinkin odottamaan tällä kertaa toiselle jaksolle asti, mutta eiköhän tämäkin korjaannu kun tuntuma paranee Ylos
keskuspuolustaja

Poissa Poissa


Vastaus #101 : 03.05.2008 klo 20:40:53

Näitä herkkupaloja jouduttiinkin odottamaan tällä kertaa toiselle jaksolle asti, mutta eiköhän tämäkin korjaannu kun tuntuma paranee Ylos

Tai humalatila nousee?  ;)
Ismona

Poissa Poissa


Vastaus #102 : 04.05.2008 klo 10:34:05

Jaskasta oli oikein hieno lehtikuva posarissa, vois vaikka näpätä kuvan ja laittaa tietokoneelle taustakuvaks ;) :D
analoogi

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: TP-47


Vastaus #103 : 05.05.2008 klo 13:16:14

Tässä vielä posarin rapoa...kuvan kera:


Lainaus

TP-47:n Jaakko Isteri löysi tehonsa ratkaisuhetkillä
Ykkönen: Torniolaisjoukkue nousi tappioasemasta voittoon Hämeenlinnassa

FC Hämeenlinna 1

TP-47 2

Pasi Honkanen

Hämeenlinna

Tornion Pallo-47:n viime kauden tehotykki Jaakko Isteri, 24, hukkasi ensin pari namupaikkaa, mutta sen jälkeen hän onnistui vastaavasti kahdesti viimeistelyssä.

Kaurialan epätasaiselle nurmella kotijoukkue FC Hämeenlinna hävisi Ykkösen avauskierroksen matsin TP-47:lle 1-2 (0-0).

Tauolla peliin tullut FC Hämeenlinnan Olli Lehtimäki hyödynsi 51. minuutilla TP-47:n alakerran pahan haksahduksen ja hankki pirteästi keskeltä puolustusta pallon. Lehtimäen osumaan syöttäjäksi kirjattiin Anssi Laine.

- Kenttä ei ollut oikein kunnossa. Vasta Hämeenlinnan maalin jälkeen aloimme laittaa palloa linjan taakse ja lopetimme näpertelyn, ratkaisija Jaakko Isteri tuumasi.

Barsk poissa

Isterillä oli avauspuoliajalla loistopaikka, kun hän avopaikassa nosti pallon ohi maalin. Lehtimäen johtomaalin jälkeen Isterin tuikkauksen ehti niukin naukin maaliviivalta pelastamaan mahtavalla venytyksellä vasen laitapakki Ville Priha.

- Jaakolla oli jo kaksi loistopaikkaa, mutta onneksi kolmas kerta sanoi toden. Vaikean kautta tämä voitto tuli, TP-47:n valmentaja Oleg Eprintsev luonnehti.

Isteri tasoitti 74. minuutilla, kun kotijoukkueen puolustuksen ja maalivahti Saku Pesosen kommunikaatio petti täydellisesti. Isterin tasoitusmaalin syöttäjäksi merkattiin Alfred Mapoka.

- Maalivahti taisi huutaa, että hän tulee ottamaan pallon, mutta hän ei tullutkaan. On sitä tullut helpompiakin maaleja tehdyksi, Isteri sanoi.

TP-47:n Luis Vanderlein laukausta Isteri onnistui ohjata 79. minuutilla sen verran, että maalivahti Pesonen hämääntyi ja tuhri pallon verkon perukoille. Maali kuulutettiin ensin Luis Vanderlein tekemäksi, mutta Isteri oli kuitenkin todellinen maalinikkari.

- Mikko Barsk (nivusvaiva) oli poissa, joten minulle jäi vastuu maalinteosta. Kahden osuman jälkeen on huomattavasti helpompi lähteä seuraavan peliin, kuusi maalia viime kaudella tehnyt Isteri sanoi.

Runsaasti paikkoja

Barskin paikalla hyökkäyksessä viiletti Isterin aisaparina Johannes Herala, jonka hyvän puskun ensimmäisellä puoliajalla Pesonen torjui kulmaksi.

Toppari Gaston Bindzi loukkasi myös nivusensa ja takareitensä jo ennen puolen tunnin täyttymistä. Kentän sivuun siirtyneen Bindzin tilalle tuli Andrei Skljarov.

TP-47:n kapteeni Jukka Hakasalon sormi valahti pois paikaltaan. Hakasalon paikan vartti ennen loppua otti Olli Vilppola.

- Toisaalta meillä oli onnea, mutta meillä oli ennen ratkaisua runsaasti paikkoja. Tosin lopussa Hämeenlinnan tasoitus oli lähellä. Kolme pistettä ja lämmin ilma lämmittävät mukavasti, Eprintsev sanoi.
« Viimeksi muokattu: 05.05.2008 klo 13:20:11 kirjoittanut analoogi »

 
Sivuja: 1 ... 4 [5]
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa