FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
13.02.2025 klo 10:49:55 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset: Facebook & Twitter
 
Yhteys ylläpitoon: ff2 ät futisforum2 piste org

Sivuja: 1 ... 11 [12] 13 ... 34
 
Kirjoittaja Aihe: Yukha Of malinen Kazakstanissa  (Luettu 75487 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
Mystinen metsätyömies

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Taide, tiede ja rikollisuus.


Vastaus #275 : 23.01.2007 klo 11:10:00

Suvereenille Microsoft intternet komistukselle  Ylos
Kange kaitsja

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Luís Fernando!


Vastaus #276 : 23.01.2007 klo 11:47:10

Jessika - Dzhessiku

Kaipa se on parempi kirjoittaa asiat niin kuin paikalliset sen ääntävät lukiessaan :)
misteri

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: FF Poker Tour I Bracelets: Final, Main, Money


Vastaus #277 : 23.01.2007 klo 12:06:14

Kendo-OT-pläjäys: Oululainen kiekkoilija Huikari vuonna keppi ja kivi, muistaako kukaan? Silloisen Neuvostoliiton turnauksissa isännät "kohteliaasti" kirjoittivat nimen väärin "Hukari". Etunimikin taisi vielä olla Juha?
Kyllä. OT jatkuu, mies on muuten harvoja akateemisesti koulutettuja maajoukkueessa esiintyinetä Kendoilijoita
The evil fish

Poissa Poissa


Vastaus #278 : 23.01.2007 klo 12:22:36

Tuota tuota... Onko pesti nyt varma, eli nimet paperissa? Täällä puhutaan niin kuin olisi, mutta missään ei näy sellaista tietoa.  >:(
Kuku

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Tamperelaiset muoviseurat ja kabinettinousijat


Vastaus #279 : 23.01.2007 klo 12:51:44

Tuota tuota... Onko pesti nyt varma, eli nimet paperissa? Täällä puhutaan niin kuin olisi, mutta missään ei näy sellaista tietoa.  >:(
Sopimuksesta ei ole tullut mitään tietoa. Kaikki tähänastinen on netin ja Kazakhstanin kautta saatuja uutisia. Faktaa on se, että Juha Malinen on harjoitusleirillä Karagandan Shahterin kanssa Dubaissa, ja raporteissa häntä on kutsuttu "uudeksi päävalmentajaksi". Kysymys on kai eräänlaisesta kihlauksesta, joka voi vielä purkautua ennen kuin nimiä saadaan paperiin. Voisi kuvitella että siellä on päävalmentaja samalla tavalla testattavana kuin muutamat pelaajatkin.
Kuku

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Tamperelaiset muoviseurat ja kabinettinousijat


Vastaus #280 : 23.01.2007 klo 19:48:10

Shahterin stadionilla näyttäisi olevan muovikenttä:
http://www.shahter.kz/foto/data/sh-2006/0003.jpg
Jonkin aikaa kestäneellä matlockauksella selvisi, että oikea nurmi on, kummiskin. Verkkarimiehistä aikaisin keväällä otetussa kuvassa näkyy luultavasti juuri levitetty siirtonurmi, minkä johdosta näyttää muovilta. Myöhemmin samalta stadionilta otetuissa kuvissa pelataan jo oikealla nurmella. Todiste että nurmikuvat otettu myöhemmin samalla kaudella: kyseisen Intertoto-pelin kuvagalleriassa näkyy samainen verkkarimiesten kuva stadionin sisäänkäynnin luona merkinnällä "Shahter 2006". I rest my case.  :)

Varakentällä on muovinurmi, jolla pelataan luultavasti ensimmäiset sarjapelit.

Aroilmaston ahkerille nurmenhoitajille vielä erikseen  Ylos
kuqi ja pehmeet tatsi

Poissa Poissa


Vastaus #281 : 23.01.2007 klo 19:50:03

Lainaus
Aroilmaston ahkerille nurmenhoitajille vielä erikseen  Peukku ylös
koska voidaan suomessa sanoa samaa ???
Kuku

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Tamperelaiset muoviseurat ja kabinettinousijat


Vastaus #282 : 23.01.2007 klo 19:57:35

Ei koskaan, kun ei ole Keski-Aasian mannerilmastoa. Meillähän tuota nurmikon kaipaamaa vettä tulee muutenkin taivaalta (paitsi viime kesänä vähän tökki) ja talvet ovat siedettäviä. Ahkeruudesta voidaan olla monta mieltä  ::)
« Viimeksi muokattu: 23.01.2007 klo 21:34:58 kirjoittanut Kuku »
kinkladze

Poissa Poissa


Vastaus #283 : 23.01.2007 klo 23:44:35



http://www.gismeteo.ru/towns/35394.htm
Kuku

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Tamperelaiset muoviseurat ja kabinettinousijat


Vastaus #284 : 24.01.2007 klo 11:13:33

kun taasen tilastot kertoo:
http://www.climate-zone.com/climate/kazakhstan/celsius/karaganda.htm

http://www.climate-zone.com/climate/finland/celsius/helsinki.htm
http://www.climate-zone.com/climate/finland/celsius/oulu.htm

Poikkeussäät on näemmä siirtynyt Suomesta sinne (tilanne 24.1.). Täytyypä seurata kehitystä. Monissa talvijutuissa voi tosin olla länsieurooppalaisten ja amerikkalaisten vilukissojen ekstraa.
« Viimeksi muokattu: 24.01.2007 klo 11:23:03 kirjoittanut Kuku »
Kuku

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Tamperelaiset muoviseurat ja kabinettinousijat


Vastaus #285 : 24.01.2007 klo 19:53:25

Leiriuutisia lähteestä www.shahter.kz

Lainaus
Shahter - Al-Sha'ab 1:1  24. tammikuuta 2007

Shahter pelasi Dubain leirillä vuorossa olleessa testipelissä tasapelin 1:1. Joukkueemme vastustaja oli Arabiemiraattien mestaruuskamppailun johdossa oleva Al-Sha'ab.
 
Tässä pelissä karagandalaisen joukkueen valmentaja Juha Malinen antoi näyttömahdollisuuden tulokkaille ja nuorille, jotka ovat testattavana Shahterissa. "Vuorimiesten" vakiokokoonpano lepäsi tämän päivän ennen huomista vaativaa peliä.
 
Shahterille maalin ampui Ogorodnikov, joka on pelannut aikaisemmin Zenitissä (Pietari). Karagandan seuran maalia vartioi Aleksandr Grigorenko.

Huomenna 25. tammikuuta Shahter mittailee voimiaan dnepropetrovskilaisen Dneprin kanssa.

Ja ihan totta, paikallista liigajohtajaa vastaan pelasivat. Malinen ei ole muuten hävinnyt KZ-urallaan vielä kertaakaan, mutta epäilenpä että huomenna putki katkeaa...
« Viimeksi muokattu: 24.01.2007 klo 19:56:46 kirjoittanut Kuku »
kinkladze

Poissa Poissa


Vastaus #286 : 24.01.2007 klo 20:39:28

Leiriuutisia lähteestä www.shahter.kz

Ja ihan totta, paikallista liigajohtajaa vastaan pelasivat. Malinen ei ole muuten hävinnyt KZ-urallaan vielä kertaakaan, mutta epäilenpä että huomenna putki katkeaa...


Olen eri mieltä. Huomenna Maltsa heittää ykkösrotsin kehiin ja sitten alkaa viikate heilua.  JOS Karaganda kaataa Dnjepron huomenna olisi se sama kuin Klubi04 kaataisi AC milanin Talissa. Ylos Tuoppi
« Viimeksi muokattu: 24.01.2007 klo 20:40:46 kirjoittanut kinkladze »
Ridge Forrester

Poissa Poissa


Vastaus #287 : 24.01.2007 klo 22:10:34

Onko Malinen nyt menossa valmentamaan Kazakstanin alle 21-vuotiaiden maajoukkuetta vai Shahterin joukkuetta, joka pelaa Kazakstanin liigaa tms? ???

Joka tapauksessa tsemppiä maailmanmatkaajalle. Tuoppi
Kuku

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Tamperelaiset muoviseurat ja kabinettinousijat


Vastaus #288 : 24.01.2007 klo 22:32:09

Onko Malinen nyt menossa valmentamaan Kazakstanin alle 21-vuotiaiden maajoukkuetta vai Shahterin joukkuetta, joka pelaa Kazakstanin liigaa tms? ???

Joka tapauksessa tsemppiä maailmanmatkaajalle. Tuoppi

U21-maajoukkueen pesti voidaan unohtaa, nyt on liigajoukkueen kanssa harjoitusleirillä Dubaissa. Nimiä ei ole vielä missään papereissa. Leirin jälkeen pitäisi asioiden selvitä.
Tonton Zola Moukoko

Poissa Poissa


Vastaus #289 : 24.01.2007 klo 23:16:33

Tietojeni mukaan neuvottelut ovat yhä käynnissä ja sopimuksista ilmoitellaan lähiaikoina. Juha on saanut Shahterilta yllättävän seikkaperäisen sopimustarjouksen.
hatsi

Poissa Poissa


Vastaus #290 : 25.01.2007 klo 11:37:44

Tarjous jo pöydällä?
Saako udella, että kuinka luotettavasta tietolähteestä voidaan puhua?
Kuku

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Tamperelaiset muoviseurat ja kabinettinousijat


Vastaus #291 : 25.01.2007 klo 16:38:03

Pataan tuli Dnepriltä komiasti 0-4 tämänpäiväisessä harjoituspelissä. Täytyy tietysti muistaa, että nyt vastustaja oli Ukrainan liigan kärkijoukkueita. Dneprin sivuilta tihkuneiden tietojen mukaan Shahterin pallohallintaprosentti oli ollut kuitenkin hyvä.
dusanbasek

Poissa Poissa


Vastaus #292 : 29.01.2007 klo 08:25:53

Dneprin sivuilta tihkuneiden tietojen mukaan Shahterin pallohallintaprosentti oli ollut kuitenkin hyvä.

Eteenpäin on menty.
Kuku

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Tamperelaiset muoviseurat ja kabinettinousijat


Vastaus #293 : 29.01.2007 klo 15:01:10

Eteenpäin on menty.
Sanotaan puolustukseksi, että ensimmäisen puoliajan Shahter pelasi ykkösmiehistöllä, ja hyvän pallonhallintaprosentin ansiosta taukotilanne oli 0-0. Toisella puoliskolla Malinen alkoi kokeilla nuoria ja tulokkaita odotetulla 0-4 -tuloksella.

31.1. pitäisi olla peli syyrialaista Aasian Cupin finalistia vastaan ja 2.2. "Hazar"-nimistä azeriseuraa vastaan.
« Viimeksi muokattu: 29.01.2007 klo 15:07:21 kirjoittanut Kuku »
Taigu

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: En keskustele yleisömääristä - älä sinäkään!


Vastaus #294 : 30.01.2007 klo 14:11:57

Toivotaan että Malinen saa sopimuksen niin häntä ei näy Suomessa kommentoimassa futispelejä ja mainostamassa itseään  Ylos
shots

Poissa Poissa


Vastaus #295 : 30.01.2007 klo 14:39:43

Uutinen
Malinen lähellä sopimusta Kazakstanin pääsarjaseuraan
30.01.2007 12:59
 
Jalkapallovalmentaja Juha Malisen ura on jatkumassa Kazakstanin pääsarjassa.

Malinen on leireillyt viimeiset kaksi ja puoli viikkoa Dubaissa kazakstanilaisen Shakter Karagandan kanssa ja johtanut joukkueen harjoituksia paikallisessa urheilukeskuksessa.

Malinen ei ole vielä solminut sopimusta Karagandan kanssa, mutta yhteisymmärrys on syntymässä. Hän saapuu kotiinsa Kuopioon ensi viikon alussa, jolloin hänellä pitäisi olla valmis sopimuspaperi odottamassa allekirjoitusta.

- Sopimus on erittäin todennäköinen. Kaikki on suullisesti sovittu, eikä mikään asia pane vastaan. Vuoden sopimuksesta on puhuttu, Malinen kertoi tiistaina.

Malisen mukaan Kazakstanin jalkapalloliitto on vaikuttanut siihen, että Karaganda on palkkaamassa hänet. Alun perin Malinen ja liitto keskustelivat alle 21-vuotiaiden maajoukkueen valmentamisesta, mutta se suunnitelma on nyt haudattu.

Kazakstanin pääsarjan ensimmäinen kierros pelataan 31. maaliskuuta. Sarja päättyy 10. marraskuuta.

(MTV3-STT)

Kuku

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Tamperelaiset muoviseurat ja kabinettinousijat


Vastaus #296 : 30.01.2007 klo 14:56:18

Alkaa tosiaan olla ratkaisevat hetket, kun sopimuksia pelaajienkin kanssa on jo tehty ensi kaudeksi.

Tässä seuran isoherran Grigori Lorijan kommentit valmentajaa sivuten (www.shahter.kz):

Onko uusi valmentaja tyytyväinen joukkueeseen?
- Juha Malinen ihailee eräitä pelaajia ja avustajiaan. Pankaamme merkille, että harjoituksissa joukkueen kanssa työskentelevät valmentajat Aleksandr Nesterov, Vladimir Tsheburin ja Valeri Sitalo.
« Viimeksi muokattu: 31.01.2007 klo 12:06:22 kirjoittanut Kuku »
bronks

Poissa Poissa


Vastaus #297 : 30.01.2007 klo 15:58:25

- Juha Malinen ihailee eräitä pelaajia ja avustajiaan.
:-[ Ylos
Gheddafi

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Ne, jotka ei koskaan pärjää


Vastaus #298 : 30.01.2007 klo 16:02:33

Mitä helvettiä toi kommentti tarkoittaa? ??? ???  :(
Viinioksa

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Fingland


Vastaus #299 : 30.01.2007 klo 16:14:46

Malinen tullut ulos kaapista?

 
Sivuja: 1 ... 11 [12] 13 ... 34
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa