FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
28.03.2026 klo 12:51:12 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset:
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Sivuja: [1] 2 ... 21
 
Kirjoittaja Aihe: 26.04. klo. 20:30 HJK - Haka Finskillä ja Urholla | Klassikko isolla K:lla  (Luettu 17327 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
Vastapallo

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Isabelle Forrerin massiivinen juomapullo


: 21.04.2010 klo 15:52:52

 vs.  

22 Suomen mestaruutta vs. 9 Suomen mestaruutta
10 Suomen Cupia            vs. 12 Suomen Cupia
Suomen pääsarjahistorian
menestynein seura        vs. Suomen Cup -historian menestynein seura

Mistä on kyse?

Ensi viikon maanantain toinen Veikkausliigakoitos tarjoaa futiskansalle Suomalaisen jalkapallon todellisen Klassikon, kun Finnair Stadiumilla iskevät yhteen Helsingin Jalkapalloklubi ja Valkeakosken Haka. Yhteistä kilpailuhistoriaa seuroilta löytyy 1930-luvulta asti ja vuosien saatossa monet mestaruudet, mitalit ja europaikat on ratkaistu näiden seurojen välillä. Pääkaupungin suurseuran ja pienen tehdaskaupungin keulakuvan välille on siis vuosien saatossa rakentunut mitä parhain viha-rakkaussuhde. Klassikot ovat kauden aikana ne ottelut, joita ei saa hävitä - missään olosuhteissa. Sen tietävät niin seurat, joukkueet, valmentajat, pelaajat kuin kannattajatkin. Voittamalla kauden aikana Klassikot, on osa kaudesta jo pelastettu.

Lähimenneisyys

Kuluvana vuonna HJK ja Haka ovat kohdanneet jo kerran, kun Uusi Lahti Cupin välierissä HJK nylki Hakan varsin junioripitoisen ryhmän puhtaasti lukemin 3-0. Liigacupissa joukkueet arvottiin eri lohkoihin ja Hakan jäätyä ulos pudotuspeleistä, ei talven aikana toista kertaa kohdattu. Viime kaudenkin osalta HJK on niskan päällä, sillä HJK haki kahteen otteeseen pisteet Koskista. Ensin Liigacupissa puhtaasti 2-0 ja parin kuukauden päästä Hakan kotiavauksessa numeroin 1-2. Tuossa ottelussa koettiin Valkomustien osalta yksi kipeimmistä hetkistä seurojen yhteisessä historiassa, kun Hakasta HJK:iin tunteita herättäneiden tapahtumien jälkeen siirtynyt Valeri Popovits teki sinivalkoraidallisessa paidassa maalin Hakan verkkoon koskilaisten pyhässä paikassa, Tehtaan kentällä. Edellinen liigakohtaaminen seurojen välillä pelattiin viime heinäkussa Finskillä, jossa Klassikko oli jälleen kerran nimensä veroinen. Värikkäiden vaiheiden jälkeen pisteet tasattiin lukemin 3-3.

Viime vuosikymmenellä HJK ja Haka kohtasivat liigaotteluissa 23 kertaa, joista HJK voitti kuusi ja Haka kahdeksan. Peräti yhdeksän otteluista päättyi pistejakoon. Maalittomaan tasapeliin viime vuosikymmennellä päädyttiin kuitenkin vain kahdesti, joten maaleja ottelusta sopii odottaa.

Lähtökohdat otteluun

Klassikko on läpi vuosien ollut sellainen ottelu, jota ennen sarjataulukkoon on turha kurkistella. Valmentajien ei tarvitse olla huolissaan siitä, että motivoituvatko pelaajat antamaan parhaansa ottelussa. Seurojen yhteinen historia varmistaa sen, että kentällä annetaan varmasti ihan jokainen taistelun murunen, joka irroitettavissa on. Yhtäkään tilannetta ei jätetä kesken, eikä ainoatakaan kaksinkamppailua hävitä ilman taistelua.

Kummankin joukkueen pistetili on joka tapauksessa Veikkausliigan osalta jo avattu, sillä HJK haki ensimmäisellä kierroksella tyylipuhtaan voiton Kuopiosta lukemin 0-5 ja Haka tasasi pisteet maalittomasti TPS:n kanssa Tehtiksellä. HJK:n peliesitys oli Kuopiossa tuloksen valossa vakuuttava, mutta toisaalta todella vaisusti esiintynyt KuPS ei tarjonnut HJK:lle oikeastaan minkäänlaista mittaria joukkueen nykyisestä tasosta. Haka sen sijaan sai TPS:sta kohtuullisen tasonmittarin ja ottelu osoitti ainakin sen, että Hakan vahvuudet, eli kentän keskikaista toimii hyvin, hyökkäystä lukuunottamatta. Vaikka pallo saatiin useasti hyökkäyskolmannekselle, niin vaarallisia maalipaikkoja Haka ei rakentanut oikeastaan yhtäkään. Talvikaudella Hakan heikkoudeksi osoittautunut laitapuolustus toimi odotettua paremmin ja Janne Korhonen oli maalilla itse varmuus.

HJK:lla on puolestaan heittää kehiin liigan kovin laiturikaksikko Dawda Bah'n ja Sebastian Sorsan muodossa, joten Hakan laitapuolustukselle tulee varmasti kiire Finskillä. Hakan keskikentän timantti joutuu myös taistelemaan kovia miehiä vastaan, sillä Cheyne Fowler ja Medo osoittivat Kuopiossa jälleen kerran sen, että he osaavat hommansa kentän keskustassa.

Ottelun ratkaisu löytyykin varmasti juuri HJK:n laidoilta ja Hakan keskikentän keskustasta. Kestääkö Hakan paketti yhtä tiiviinä kuin TPS:aa vastaan? Pystytäänkö Bah'n nousut ja Sorsan vaaralliset keskitykset minimoimaan? Pystyykö Hakan keskikentän tasapainottavat pelaajat suojaamaan puolustuslinjaa läpi ottelun? Saako Hakan keskikenttä pelin hallinnan itselleen ja sitä kautta rakennettua tarpeeksi laadukkaita maalipaikkoja ottelun voittamiseksi? Näihin avainkysymyksiin saadaan vastus ensi maanantaina.

HJK pääsee otteluun hieman paremmin levänneenä, sillä Hakalla on vielä ennen Klassikkoa edessään Suomen Cupin ottelu FC Hämeenlinnaa vastaan. Ottelu pelataan torstaina 22.04. Parolassa.

Kokoonpanot

Kotijoukkue HJK:lla on suurimmalta osin liigan laadukkain materiaali, jota ei käsittääkseni loukkaantumisetkaan liiallisesti häiritse tällä hetkellä. Polvivaivainen Akseli Pelvas on varmuudella sivussa ja ilmeisesti myös Janne Saarinen viettää maanantain ottelun telakalla. Ainakin Kuopiossa Muurisen taktiikka lähti siitä, että Juho Mäkelä oli yksin piikissä ja Erfan Zeneli hänen alapuolellaan. Uskoisin, että Hakaakin vastaan Muurinen asettaa kentän keskustaan kolme pelaajaa, joten taktiikka voisi näyttää esimerkiksi tältä:

                             Mäkelä
Bah            Medo                  Fowler             Sorsa
                            Riihilahti
Kansikas         Ojala             Magnusson         Rafinha
                             Wallen

Vierailijoiden sairastupa on kohtuullisen tyhjänä ja ainoa pomminvarma poissaolija on virolaishyökkääjä Maido Pakk. Kysymysmerkkejä ovat TPS-matsissa loukkaantuneet Toni Kuivasto ja Jaakko Juuti, sekä talvella polvensa telonut Mikko Innanen. Regillio Nooitmeerin pelaaminen riippuu pelilupa-asioista. Uskoisin, että ainakin Kuivasto parsitaan Klubia vastaan avauskuntoon, joten Haka avannee näin:

                   Santala            Nam
                                Osei            
                   Gela                 Hynynen
                             Kauppila
Mattila         Kuivasto          Parviainen        Nooitmeer
                             Korhonen

Luulen, että Santalalle annetaan näyttöpaikka vanhaa seuraansa vastaan. Jos Kauppila ei ole avauskunnossa, niin Ben Traore ottaa hänen paikkansa keskikentän pohjalla. Jos Kuivasto ei pysty pelaamaan, ottaa Markus Joenmäki hänen paikkansa topparina. Laitapakeiksi vaihtoehtoja löytyy Joenmäen, Juutin ja Juuso Salosen muodossa.

Tulosveikkaus

Tällä kertaa maalijuhlia ei ole luvassa, vaan Haka tukkii keskustan niin hyvin, että Klubi jää nollille.

HJK - Haka 0-1 (0-0)
Nam 64'

Yleisöä: 3412

e: Klubin Cup mestaruuksien määrä oikeaksi
« Viimeksi muokattu: 21.04.2010 klo 16:05:19 kirjoittanut Vastapallo »
Homer

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Valkeakosken Haka


Vastaus #1 : 21.04.2010 klo 16:27:00

Hyvä ennakko. Traore pelasi varsin mukavasti  Kuivaston tilalla, joten voipi olla, että pelaakin topparina? Onkohan Jape Mattila vielä vähän toipilaana, eikä aloittaisi?

Veikkaanpa, että Oseille annetaan ohje laukoa kaukaa ja kovaa, joten eiköhän nähdä kuukauden maali Osein laukomana. Liian vähän noita loistavia laukojia nähään Veikkausliigassa, nyt HJK:n verkot tötterölle. Ylos
Amado Guevara

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Klubi


Vastaus #2 : 21.04.2010 klo 16:27:06

No nyt oli sellainen avaus, jota toivoisi jokaiseen otteluketjuun.

Kuopion sarja-avauksen myötä poistui monta kysymysmerkkiä, jotka viimeiset huonot harjoitusottelut olivat nostaneet ilmoille. Vaikka KuPS oli tosiaan surkea, niin yli kymmenen vuoden aikana en ole itse koskaan ollut mukana katsomassa viiden maalin vierasvoittoa (Cupin matseja ei lasketa).

Toivottavasti tällä kertaa myös Haka keskittyy pelaamaan jalkapalloa, eikä potkimaan miehiä sairastuvalle ja vetelemään järjettömiä liukkareita takaapäin, kuten viime kaudella vastaavassa ottelussa, nyt jo penkin takana huutelevan Sami "Houmou" Ristilan, johdolla tehtiin.

Luotetaan että Klubin puolustus pitää myös Hakaa vastaan ja Bah sekä Sorsa vyöryttävät laidoilta hyökkäyksiä siten, että Super-Mäksä ja Hoesen niittaavat niistä tarvittavat maalit.

HJK - Haka 3-1  Mäkelä, Hoesen, Sorsa - Nam
Vastapallo

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Isabelle Forrerin massiivinen juomapullo


Vastaus #3 : 21.04.2010 klo 16:29:25

Traore pelasi varsin mukavasti  Kuivaston tilalla, joten voipi olla, että pelaakin topparina?

Ihan totta. Itseasiassa, jos Kuikka ei ole kunnossa niin avauksen topparipari saattaa hyvin olla Parviainen - Traore. Kuikan ollessa kunnossa Traore on joko keskikentän pohjalla tai penkillä.
S.K.

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Klubi


Vastaus #4 : 21.04.2010 klo 16:58:29

Tulihan se sieltä ja avaukselle jälleen kerran. Ylos

Klubin avaus on hyvin lähellä tuota Vastapallon mainitsemaa, tosin voidaan mennä myös näin:

                    Mäkelä             Hoesen
Bah               Medo                Fowler              Sorsa
Kansikas         Ojala             Magnusson/         Rafinha
                                        Kärkkäinen
                             Wallen

Tai sitten samalla kuin Kuopiossa. Hoesenin uskon saavan aivan varmasti peliaikaa, mutta avauspaikka ei ole aivan varma.
« Viimeksi muokattu: 21.04.2010 klo 17:01:19 kirjoittanut S.K. »
Rantasipi

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Eurokiimassa


Vastaus #5 : 21.04.2010 klo 16:59:45

Haka on aiemmin jättänyt laitapelaamisen vähemmälle huomiolle ja niinkin kova pelaaja, kuin Strandvall istutettu tästä syystä penkille. HJK lähteekin matsiin 99% varmuudella kahdella kärjellä ja kahdella kk-pelaajalla. Medo ja Fowler riittävät täysin tukkimaan Hakan keskikentän, vaikka siellä kolme kaveria pelaisikin. Ja Mursu laittaa HJK:n hyökkäämään laitojen kautta.

Hakan aseet onkin sitten siinä. Mikäli Ristilä ei tajua tähän matsiin laittaa painorvoa laitapelille, lyö HJK taululle 3-0 tai 4-0 numerot. Jos taas Strandvall nähdään kentällä ja Ristilä edes yhtään haluaa estää HJK:n laitapelin onnistumista, tullaan näkemään 1-0 tai 2-0 kotivoitto. Kaikilla osa-alueilla HJK on parempi ja Huttusen lähdän jälkeen myös valmennuksenkin osalta.
Luotto kotijoukkueeseen on todella kova ja mestaruuskrapula haihtui viimeistään jo ennätyskovan pre-sesonin aikana.


HBL kirjoittaa seuraavana aamuna: HJK revavåldtäckte Haka 4-0 :)

edit: no korjataan, että Korhonen taitaa olla hitusen Wallenia parempi :)
Ja kuinkas monta ottelua HJK on nyt pelannut Liigassa ilman tappiota?
« Viimeksi muokattu: 21.04.2010 klo 17:05:39 kirjoittanut Töps »
Vastapallo

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Isabelle Forrerin massiivinen juomapullo


Vastaus #6 : 21.04.2010 klo 17:03:28

Haka on aiemmin jättänyt laitapelaamisen vähemmälle huomiolle ja niinkin kova pelaaja, kuin Strandvall istutettu tästä syystä penkille. HJK lähteekin matsiin 99% varmuudella kahdella kärjellä ja kahdella kk-pelaajalla. Medo ja Fowler riittävät täysin tukkimaan Hakan keskikentän, vaikka siellä kolme kaveria pelaisikin. Ja Mursu laittaa HJK:n hyökkäämään laitojen kautta.

Hakan aseet onkin sitten siinä. Mikäli Ristilä ei tajua tähän matsiin laittaa painorvoa laitapelille, lyö HJK taululle 3-0 tai 4-0 numerot. Jos taas Strandvall nähdään kentällä ja Ristilä edes yhtään haluaa estää HJK:n laitapelin onnistumista, tullaan näkemään 1-0 tai 2-0 kotivoitto. Kaikilla osa-alueilla HJK on parempi ja Huttusen lähdän jälkeen myös valmennuksenkin osalta.
Luotto kotijoukkueeseen on todella kova ja mestaruuskrapula haihtui viimeistään jo ennätyskovan pre-sesonin aikana.


HBL kirjoittaa seuraavana aamuna: HJK revavåldtäckte Haka 4-0 :)

Siitä olen kyllä samaa mieltä, että Ristilän pitää vakavasti harkita tuon 4-4-2 -timanttinsa levittämistä keskikentän linjaksi, jossa on puhtaat laiturit. Se voisi Klubia vastaan olla paikallaan.

Sen sijaan kaikilla osa-alueilla Klubi ei ole parempi, koska Hakan tolppien välissä on liigan paras maalivahti.
erno

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: RMA, Dortmund, City, United, Chelski, Bayern, Arsu


Vastaus #7 : 21.04.2010 klo 17:07:14

Realistisessa maailmassa Klubin kunto noin muutenkin on täysi mysteeri. Edellisen matsin Klubi toki voitti, mutta peli ei ollut mitenkään hyvää ja vastustajajoukkue oli selvästi paskempi kuin esimerkiksi genraaliharjoituksessa nähty Viikinkien kakkosjoukkue. 4-0 veikkaukset ihan hyvin TPS:ää vastaan pelannutta Hakaa vastaan on täyttä scheissea, mutta kyllä mä Klubia kuitenkin hienoisena ennakkosuosikkina pidän.
Rantasipi

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Eurokiimassa


Vastaus #8 : 21.04.2010 klo 17:15:23

Realistisessa maailmassa Klubin kunto noin muutenkin on täysi mysteeri. Edellisen matsin Klubi toki voitti, mutta peli ei ollut mitenkään hyvää ja vastustajajoukkue oli selvästi paskempi kuin esimerkiksi genraaliharjoituksessa nähty Viikinkien kakkosjoukkue. 4-0 veikkaukset ihan hyvin TPS:ää vastaan pelannutta Hakaa vastaan on täyttä scheissea, mutta kyllä mä Klubia kuitenkin hienoisena ennakkosuosikkina pidän.
Toisten maailmassa realismi on sitä, mitä tuossa kirjoitat, toisten maailmassa taas ollaan kaukana siitä. Hienoa, että noilla perusteilla arvostat muiden veikkaukset paskaksi. Pessimismille nyt ja aina Ylos
erno

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: RMA, Dortmund, City, United, Chelski, Bayern, Arsu


Vastaus #9 : 21.04.2010 klo 17:19:54

Mä perustan realismini lähimenneisyyden peliesityksiin ja tuloksiin. Viimeisen kuukauden aikana on saatu puhtaasti turpaan lahelta ja jarolta, voitettu sysipaska viikkarit hikisesti ja vielä paljon sysipaskan alapuolella ollut kups selvin numeroin.

Hakalta en ole nähnyt muita pelejä kuin tuon TPS:ää vastaan pelatun kotitasurin ja siinä haka oli n. 50min parempi joukkue, eikä missään vaiheessa varsinaisen huono.
« Viimeksi muokattu: 21.04.2010 klo 17:20:59 kirjoittanut erno »
Eki83

Poissa Poissa


Vastaus #10 : 21.04.2010 klo 17:49:33

HJK tulee kyllä valitettavasti teurastamaan Hakan varsinkin, jos Ristilä lähteeä peliin samanlaisella naurettavan korkealla pelaavalla puolustuslinjalla kuin Tepsua vastaan. Nooitmeerin olisi sitten parempi olla hyvä ja pelikunnossa tai muuten Bah'lle tulee vähän turhan helppo iltapuhde kyykyttää Hakan oikeaa pakkia.
Möpsi

Poissa Poissa


Vastaus #11 : 21.04.2010 klo 18:23:13

Yhteistä kilpailuhistoriaa seuroilta löytyy 1930-luvulta asti

Kiinnostaisi tietää mitä.
Vastapallo

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Isabelle Forrerin massiivinen juomapullo


Vastaus #12 : 21.04.2010 klo 18:25:58

Kiinnostaisi tietää mitä.

Rehellisyyden nimissä en tiedä. Lähdin olettamuksesta, että Hakan saatua alkunsa 1934 olisi seurat jo jossain muodossa kohdanneet. Ilmeisesti sitten ei, joten jälleen kerran olisi kannattanut tehdä aavistuksen laajemmat tarkistukset kirjoittamisen yhteydessä.
Möpsi

Poissa Poissa


Vastaus #13 : 21.04.2010 klo 18:34:11

Okei. Ei ollut tarkoitus olla näsäviisas. Hakan historiat on vähemmällä luvulla. Jotain pokaalikisaa tmv. epäilin. Tämä kaksikko on, luulisin, itselläni useimmiten näkemäni ottelupari. Paljon on taas odotuksia.
Möpsi

Poissa Poissa


Vastaus #14 : 21.04.2010 klo 19:06:03

Jostain Hakan historiasta löytyi oheinen:
Lainaus
Vuonna 1945 Palloliitto pyöritti kaksilohkoista (Suomen) sarjaa seuloen näin tulevat joukkueet Mestaruussarjaan. Näissä peleissä Haka kohtasi ensimmäisen kerran myös myöhemmin niin tutuksi tulleen vastustajan HJK:n, jonka hieman kyseenalaisen rangaistuspotkukilvan jälkeen kaikkien yllätykseksi voitti maalein 3-2. Jatko olikin sitten vähemmän voitollista ja pelaaminen Suomen-sarjassa jatkui.

Tuo edellä kerrottu sarja taidetaan listata yleisesti pääsarjaksi. Lohkovoittajat pelasivat SPL:n SM:stä, ja 2x4 jatkoi 1945/46 SM-sarjassa, lohkojen 2 huonointa mm. (Haka ja HJK) + 4 muuta Suomen sarjassa.
Rantasipi

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Eurokiimassa


Vastaus #15 : 21.04.2010 klo 19:45:12

Kun vähän kaivelin nettiä, niin käsittääkseni 60-luvulle ajoittuu HJK-Haka-otteluiden erityisluonne. Aiemmin toki jo oli yhteistä historiaa, mutta jotenkin tuntuu siltä, että myös muualla klassikko-statukset luodaan juurikin lajin kultaisina vuosina, jotak ajoittuiuvat juuri kyseiselle vuosikymmenelle.

HJK:"1960-vuonna Helsingistä oli viisi joukkuetta pääsarjassa. HJK:n pelaajavalmentajaksi tuli Aulis Rytkönen [2], joka palasi ranskalaisesta Toulouse FC:stä. Klubi putosi sarjasta 1962, mutta nousi heti seuraavana kautena takaisin. Nousukaudella hyökkäyskaksikko Jaakko Murtovaara  – Hannu Kankkonen tekivät yhteensä 72 maalia (34+38). Sen jälkeen HJK on pelannut pääsarjassa yhtäjaksoisesti. 1964 HJK voitti nousijana kultaa ja pääsi seuraavana kautena ensimmäistä kertaa Euroopan Cupiin, jossa kohtasi Manchester Unitedin. 1965 ja 1966 Klubi oli hopealla.

Vuonna 1967 HJK:n yleisökeskiarvo oli lähes 6600. Lisäksi kymmenessä HJK:n vuosien 1964–1969 kotiottelussa oli yli 10 000 katsojaa, ennätyksenä HJK–Haka-pelin 17 293 vuonna 1965. Ajan suuri tähti oli Kai Pahlman, joka keräsi ihastelijoita kuuluisalla banaanipotkullaan kuten myös virtuoosimaisella pianonsoittotaidollaan. HJK voitti ensimmäisen Suomen Cupinsa vuonna 1966.
"

Haka:"1960-luku  oli Hakalle menestyksekästä aikaa. Vuoden 1960 tuloksiin tuskin yltää enää mikään joukkue. Haka sai 41 pistettä 44 mahdollisesta, maalisuhde oli 78–23, ja seurasta tuli Suomen ensimmäinen tuplamestari (liigan ja cupin voitto samalla kaudella). 1960-luvulla Haka voitti kolme mestaruutta eikä sijoittunut kertaakaan seitsemän parhaan ulkopuolelle."
« Viimeksi muokattu: 21.04.2010 klo 19:47:12 kirjoittanut Töps »
S.K.

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Klubi


Vastaus #16 : 21.04.2010 klo 19:48:42

Ja kuinkas monta ottelua HJK on nyt pelannut Liigassa ilman tappiota?
17 ottelua Kuopion vierailun jälkeen. Edellinen liigatappio 31.5.2009 Rovaniemellä, eli jos Klubi ei maanantaina Hakalle häviä niin Klubi on ollut liigassa yli 11kk voittamaton. Ylos

Klubin edellinen kotitappio on niinkin kaukaa kuin 26.10.2008. Vastustajana oli silloin FC Lahti.

Laitetaan nyt ne putken ottelut ihan esille:
28.6.2009 HJK - FC Inter 2-0
1.7.2009 VPS - HJK 3-4
5.7.2009 Jaro - HJK 0-2
12.7.2009 KuPS - HJK 0-3
19.7.2009 TPS - HJK 1-1
26.7.2009 HJK - Haka 3-3
2.8.2009 MIFK - HJK 0-0
9.8.2009 Honka - HJK 1-1
16.8.2009 HJK - JJK 1-1
23.8.2009 Lahti - HJK 1-2
13.9.2009 HJK - RoPS 4-0
20.9.2009 HJK - VPS 2-0
23.9.2009 TamU - HJK 1-2
27.9.2009 HJK - MYPA 1-0
4.10.2009 Inter - HJK 1-1
17.10.2009 HJK - Jaro 1-1
16.4.2010 KuPS - HJK 0-5

Liigan ennätykseen on toki vielä matkaa. Se on 21 ottelua ja Klubin hallussa kausilta 2004-2005. Honka - HJK osuu tulevaisuudessa mahdollisen ennätyksen ratkaisevaksi otteluksi ja sinnekin on vielä todella pitkä matka.
« Viimeksi muokattu: 22.04.2010 klo 14:13:32 kirjoittanut S.K. »
Rantasipi

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Eurokiimassa


Vastaus #17 : 21.04.2010 klo 19:51:30

Kiitos! Ja laitetaan nyt se edellinen ennätys näkyviin:
HJK 21 14.9.2004 - 6.8.2005  (4 ottelua 2004 ja 17 ottelua 2005)
Vastapallo

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Isabelle Forrerin massiivinen juomapullo


Vastaus #18 : 21.04.2010 klo 19:54:36

Kun vähän kaivelin nettiä, niin käsittääkseni 60-luvulle ajoittuu HJK-Haka-otteluiden erityisluonne. Aiemmin toki jo oli yhteistä historiaa, mutta jotenkin tuntuu siltä, että myös muualla klassikko-statukset luodaan juurikin lajin kultaisina vuosina, jotak ajoittuiuvat juuri kyseiselle vuosikymmenelle.

Joo, eiköhän tämän parivaljakon Klassikko-status juonna juurensa juurikin tuonne 60-luvulle.
Samuldinho

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: puipa nousee


Vastaus #19 : 21.04.2010 klo 21:13:39

Hieno avaus Vastikselta, hieno ottelu tulossa Ylos
JDredd

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: TF 141


Vastaus #20 : 21.04.2010 klo 21:58:52

Hieno avaus Vastikselta, hieno ottelu tulossa Ylos

Itselleni kyllä kelpaisi tylsä ja yksipuolinen perseraiskauskin. Ennakkotietojen ja -oletusten perusteella Klubi on selvä ennakkosuosikki, mutta se ei ole ennenkään mitään taannut. Toivottavasti avustavat erotuomarit ovat tehtäviensä tasalla ja Mäkelä pääsee juoksemaan kankealta Kuivastolta karkuun riittävän monta [1..n] kertaa.
Aachi

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Koirat haukkuu, mutta karavaani kulkee


Vastaus #21 : 22.04.2010 klo 07:10:13

Hieno ottelu tulossa jonka Klubi vie kaiken järjen mukaan 4-0. Ylos Haka kohtaamiset on aina kauden yksi kohokohdista Ylos

Kuivasto oli vitun pihalla Tepsiä vastaan mikäli samanlainen puuhastelu jatkuu Helsingissä voi rumatkin lukemat tulla. :)
« Viimeksi muokattu: 22.04.2010 klo 07:11:50 kirjoittanut Aachi »
Aarhus

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Im nobody,nobody is perfect,therefore Im perfect


Vastaus #22 : 22.04.2010 klo 08:01:49

Hieno ottelu tulossa jonka Klubi vie kaiken järjen mukaan 4-0. Ylos Haka kohtaamiset on aina kauden yksi kohokohdista Ylos

Kuivasto oli vitun pihalla Tepsiä vastaan mikäli samanlainen puuhastelu jatkuu Helsingissä voi rumatkin lukemat tulla. :)

Olin itse peliä katsomassa ja muutamaa pikku virhettä lukuunottamatta Kuivasto oli Parviaisen kanssa yksi Hakan parhaista pelaajista. En ymmärrä häneen kohdistuvaa kritiikkiä foorumilla. Kuikka dominoi täydellisesti pääpalloja vaikka vastassa oli Wusu. Noh, kaikilla on mielipiteensä.

Veikataan kuitenkin, että ylimielisyyttä pursuava Hupi(+fanit) ottaa maanantaina takkiin 0-2.

Hakan maaleista vastaa...Kuivasto ja Santala.
Möpsi

Poissa Poissa


Vastaus #23 : 22.04.2010 klo 08:13:10

klassikko-statukset luodaan

Kerrat ja jatkuvuus tuon statuksen tekee (harvinaisuus yli sata kertaa pääsarjassa). Kun kohtaamiset harvenee, haalenee klassikkostatus.
Rantasipi

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Eurokiimassa


Vastaus #24 : 22.04.2010 klo 08:33:13

Kerrat ja jatkuvuus tuon statuksen tekee (harvinaisuus yli sata kertaa pääsarjassa).
Ehkä joillekin.

Väitän kuitenkin aika vahvasti, että 60-luvun mestaruustaistoista lähtien Haka on ollut HJK:n ehdoton ja oikeastaan ainut pitkäaikainen vastustaja. Tämä vaatii sen, että seurat myös taistelevat vuosi vuodelta samoista sijoista. Klassikko-statuskin on näiden kahden välille luotu jo useampi vuosikymmen sitten ja jo 80-luvulla näiden otteluiden status oli samaa luokkaa kuin nytkin. Ellei jopa suurempi. Kyllä Klubi on pelannut samassa sarjassa usemman vuosikymmenen ajan monen muunkin joukkueen kanssa, mutta ei ne vuodet näistä kohtaamisista mitään klassikkoja ole tehneet. Kups-HJK oli lähtökohdiltaan varsin kaukana tästä statuksesta. Ja HJK-TPS parista yritetään nyt hieman väkisinkin klassikkomatseja tehdä, juuri pitkän otteluhistorian vuoksi.

Ja jos katsotaan ulkomailta jo klassikoksi muodostuneita vuosittaisia otteluita, niin niissä ovat vastakkaisn joko saman kylän pojat tai menestyneimmät seurat. Myös poliittiset tai uskonnolliset syyt ovat voineet nostaa otteluiden statusta.

SS: hetkessä ei klassikoita luoda, mutta kyllä taustalla pitää olla paljon muutakin, jotta ko. status otteluille muodustuu. Ja tämä status muodustuu hienojen otteluiden ja mestaruustaisteluiden kautta itsestään, ei väkisin väännettynä.

Kun kohtaamiset harvenee, haalenee klassikkostatus.
Kun otteluiden panos vähenee, vähenee myös niiden status.
« Viimeksi muokattu: 22.04.2010 klo 08:36:50 kirjoittanut Töps »

 
Sivuja: [1] 2 ... 21
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa