FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
22.02.2026 klo 19:39:50 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset:
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Sivuja: 1 ... 28 [29] 30 ... 205
 
Kirjoittaja Aihe: Manchester United 2010/11 - Last taste of Glory for Fergie's Fledglings?  (Luettu 438674 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
Joey

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Kuopion Palloseura


Vastaus #700 : 10.08.2010 klo 17:56:15

Heittäisin kyllä hyvästit Özilille tässä kohtaa, olisko Juven 25wee Diego mahdollista napata siinä ois niin samantyylinen pelaaja kuin Scholesy keskelle.
Ööö.. ei?
Callit

Poissa Poissa


Vastaus #701 : 10.08.2010 klo 17:59:53

Ja tietenkin aina Valioliigaan siirtymisessä tulee kysymykseen fyysiikka. Siinä itse näen myös mahdollisen heikkouden.
Özil on aina ollut ja tulee aina olemaan huono 2-kamppailija, se on sen tyyli. Muutoin en näe fysiikassa sen ihmeempää ongelmaa, kyseessä on varsin kovakuntoinen kaveri. Ylipäänsä ero bundesliigan ja valjun fyysisyydessä on hiuksenhieno. Santa Cruz, Hleb ja Rosicky käynevät esimerkeistä.
Jugurttibiti

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Arsenal


Vastaus #702 : 10.08.2010 klo 18:06:08

Ylipäänsä ero bundesliigan ja valjun fyysisyydessä on hiuksenhieno. Santa Cruz, Hleb ja Rosicky käynevät esimerkeistä.

Hleb ja Rosicky kokivat juuri hieman heikon fysiikkansa takia kovia Valioliigassa. Hleb tuosta muistaakseni marisikin Lontoon ruuhkaisuuden lisäksi, että kovaa ja väärin otetaan jatkuvasti jne. Rosicky on tätä nykyä aika heppoinen ilmestys, vähän ruista ranteeseen ei olisi pahaksi.

Özil olisi varmasti mainio vahvistus Manulle tuleviksi vuosiksi, muttei mikään automaattinen joukkueen ykkösmies tai paras pelaaja. Rooney, Vidic, Vds, Evra nyt ainakin ovat (painosanalla vielä) Öziliä edellä, kun asetetaan Manun tärkeimpiä ja parhaimpia pelaajia järjestykseen. Keskikentän ykkösmies tämä lutuinen turkkilaissaksalainen olisi todennäköisesti, ainakin itse kovana Özil-fanina uskoisin näin.
Lätkis

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: VPS, CAS


Vastaus #703 : 10.08.2010 klo 18:08:55

Ylipäänsä ero bundesliigan ja valjun fyysisyydessä on hiuksenhieno. Santa Cruz, Hleb ja Rosicky käynevät esimerkeistä.
Fyysisiltä vaatimuksilta Bundesliga on lähimpänä Valioliigaa suurista sarjoista (ainakin minun mielestä), se on sanottava. Siinä mielessä Özilillä on ihan hyvät eväät sopeutua.
Keitetty Lobsteri

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Nure ja Giggs


Vastaus #704 : 10.08.2010 klo 18:22:19

Kertokaapas joku Özilin otteita paremmin tunteva, olisiko hän kahden kärjen ja laitalinkkien taktiikassa kärjessä, keskikentän keskustassa vai laidalla?

Edit: Itselleni ei ole selvää siis, mihin rooliin miestä hankittaisiin? Vai hankittaisiinko vain hyvä/lupaava pelaaja ja mahdollisten hyvien otteiden myötä pelisysteemi rakentuisi hänen ympärilleen?
Mitkä olisivat mahdolliset kenttäryhmitykset hyökkäyspään osalta esim. Fulhamia vastaan kotona ja jotain eurooppalaista jättijoukkuetta vastaan vieraskentällä CL:n semeissä, Özil kentälle ympättynä...
« Viimeksi muokattu: 10.08.2010 klo 18:34:12 kirjoittanut Keitetty Lobsteri »
straiter

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: FC Rotkäppchen Sektkellerei Freyburg


Vastaus #705 : 10.08.2010 klo 18:41:01

Kertokaapas joku Özilin otteita paremmin tunteva, olisiko hän kahden kärjen ja laitalinkkien taktiikassa kärjessä, keskikentän keskustassa vai laidalla?

Edit: Itselleni ei ole selvää siis, mihin rooliin miestä hankittaisiin? Vai hankittaisiinko vain hyvä/lupaava pelaaja ja mahdollisten hyvien otteiden myötä pelisysteemi rakentuisi hänen ympärilleen?
Mitkä olisivat mahdolliset kenttäryhmitykset hyökkäyspään osalta esim. Fulhamia vastaan kotona ja jotain eurooppalaista jättijoukkuetta vastaan vieraskentällä CL:n semeissä, Özil kentälle ympättynä...

Viime kausi meni 4-2-3-1 taktiikassa kärkimiehen alapuolella tai keskikentän timantissa kärkimiesten alapuolella. Toissakausi meni enemmän timantissa laidalla, jossa peli sujui ihan hyvin sielläkin. Paras vaihtoehto peluutukselle on tuo ensinmainittu vaillinaisen puolustusosaamisen /-halun johdosta.
Keitetty Lobsteri

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Nure ja Giggs


Vastaus #706 : 10.08.2010 klo 18:49:40

Ferguson kyllä suosii vahvaa laitureiden peluuttamista "kymppipaikan" sijaan. Mitään
4-3-1-2-virityksiä tullaan tuskin näkemään (sääli) ja tuo 4-2-3-1:kin jää 4-4-2:n ja 4-3-3:n alle. Kyllä näillä numeroilla kikkaileminen on sitten kivaa :D
« Viimeksi muokattu: 10.08.2010 klo 18:51:49 kirjoittanut Keitetty Lobsteri »
Waky

Poissa Poissa


Vastaus #707 : 10.08.2010 klo 18:53:13

Muutoin en näe fysiikassa sen ihmeempää ongelmaa, kyseessä on varsin kovakuntoinen kaveri. Ylipäänsä ero bundesliigan ja valjun fyysisyydessä on hiuksenhieno. Santa Cruz, Hleb ja Rosicky käynevät esimerkeistä.

En muista yhtäkään Bundesliigasta tullutta pelaaja joka olisi suorilta sopeutunut. Ja jo mainituista niin ainoastaan Cruz oli selkeä vahvistus (toki Blackburn ei nyt mikään huipputiimi ole). Ja ainakin omaan mieleen jäi MM-kisoista Özilin totaalinen sammuminen about joka matsissa missä pelasi edes lähelle 80 minuuttia.

Yleensä näitä Bundestähtiä on hehkutettu ennen siirtoa, harvemmin (kellä, Klinsmann?) heillä on ollut mitään dominoivaa vaikutusta. Esim. jo ManU:sta löytyvä Berbatov otti reitin top-4 joukkueeseen Tottenhamin kautta.

Ja edelleen, täällä puhutaan peliä tekevän keskikenttämiehen tarpeesta. Ongelma vain on, että joko aletaan ulostaa kärkiä tai sitten tuonne keskikentälle ei Özilin puolustusinnolla ole asiaa. Ja jos Berbatov saisi pelata omaa peliään hän tipahtaisi aika lailla juuri tuohon samaan paikkaan ryhmityksessä missä Özil olisi.

En edelleenkään sano etteikö Özilillä olisi käyttöä, mutta itse enemmän himoitsisin noista Bundesliigan pelaajista paria kaveria FCB:n riveistä koska varsinkin toinen uppoasi nykyryhmitykseen suorilta avaukseen.
De Souza

Poissa Poissa


Vastaus #708 : 10.08.2010 klo 18:56:06

Benzema oli vuosi sitten parempi kuin Özil nyt, mutta kuinkas kävikään?

En tiedä, mitä Benzema oli tehnyt vuosi sitten, mutta viime kauden aikana syyskaudella Özil oli bundesliigan paras pelaaja. Talvella oli pari kuukautta kestänyt kriisi/väsymys, joka helpotti loppukaudesta. MM-kisoissa oltiin sitten jo lähellä syyskauden esityksiä.

Nuorilla pelaajilla ympäristön muutos ei suju niin aina niin hyvin kuin toivoisi ja Özililtä on lopulta melko ohuesti näyttöjä, vaikka mennyt vuosi sujuikin hyvin.

Ihan hyvin voi puhua kahdesta peräkkäisestä vahvasta kaudesta. Kaudella 08-09 maaleja syntyi vähän vähemmän, mutta esim. syötöissä oltiin käytännössä viime kauden tehoissa (14 ja nyt 17). Kausi 08-09 oli nimenomaan Özilin läpimurtokausi, joka huipentui viime kesänä Saksan Özilin johdolla voittamaan U21 Euroopan mestaruuteen. Viime kausi oli sitten jatkumoa tälle.

Oikeastaan kausi 08-09 oli esityksiltän tasaisempi kuin viime kausi. Tosin viime kaudella syksyn huippujakso oli sitten Özilin tähänastisen uran paras.

Özil on aina ollut ja tulee aina olemaan huono 2-kamppailija, se on sen tyyli. Muutoin en näe fysiikassa sen ihmeempää ongelmaa, kyseessä on varsin kovakuntoinen kaveri.

Viimeistelyn ohella Özilillä on kuitenkin eniten kehitettävää vielä kuntopuolella. Ei missään nimessä valmis tapaus fysiikaltaan.
« Viimeksi muokattu: 10.08.2010 klo 19:01:56 kirjoittanut De Souza »
Michele

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Juventus, TamU


Vastaus #709 : 10.08.2010 klo 19:06:42

Heittäisin kyllä hyvästit Özilille tässä kohtaa, olisko Juven 25wee Diego mahdollista napata siinä ois niin samantyylinen pelaaja kuin Scholesy keskelle.
Enemmänkin semmoinen Sneijderin ja Kakan sekoitus toki pienillä vajaavaisuuksilla. Mutta SAF varmasti saisi kaiken irti Diegosta toisin kuin Torinon puuhastelijat. :(
Eiccu

Poissa Poissa


Vastaus #710 : 10.08.2010 klo 19:10:44

En tiedä, mitä Benzema oli tehnyt vuosi sitten, mutta viime kauden aikana syyskaudella Özil oli bundesliigan paras pelaaja.

Benzema valittiin 07-08 kaudella Ranskan liigan vuoden pelaajaksi voitettuaan maalikuninkuuden. Yhteensä teki tuolla kaudella 52 pelissä 32 maalia ja syötti 8. Seuraavalla kaudella liigassa (08-09) syntyi 17 maalia ja CL:ssa 5. Benzemahan on vuoden Öziliä vanhempi, joten sikäli vertailu on paikallaan.

En toki odota Özilin floppaavan, mutta nuorilla pelaajilla ympäristön muutos ei aina suju odotetusti, kun siirrytään hyvistä Eurooppalaisista seuroista todellisiin suurseuroihin.
straiter

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: FC Rotkäppchen Sektkellerei Freyburg


Vastaus #711 : 10.08.2010 klo 19:33:50

Enemmänkin semmoinen Sneijderin ja Kakan sekoitus toki pienillä vajaavaisuuksilla. Mutta SAF varmasti saisi kaiken irti Diegosta toisin kuin Torinon puuhastelijat. :(

Valju nyt olisi Diegon kaltaiselle pelaajalle huonoin mahdollinen vaihtoehto. Johan se Saksassa viimeisellä kaudella nähtiin, että kun mies otetaan kunnolla kiinni ja potkitaan vartti sukille, niin Diego menee joko täysin yöhön tai hajottaa kasettinsa ja nappaa typerän ulosajon.
Kyykky

Poissa Poissa


Vastaus #712 : 10.08.2010 klo 20:23:38

Tolla logiikalla hyviä pelaajia löytyy siis vain ns. ehdottomista huippujengeistä. Ja sellaiseksi ei lasketa MM-kolmosen liigan jengiä, joka jatkuvasti sijoittuu sijoille 1-3.

Öziliä ei ole kukaan vielä edes hinnoitellut. Jos viittaat mainintoihin 10-15 miljoonasta, niin unohdat sen, että poika on ensi kesänä ilmainen.

Kummasti se on perinteisesti siirtohintoja (kysyntää) nostanut, jos pelaaja on onnistunut huippuliigan huippujoukkueessa vrt. heikommat sarjat/porukat. Lukemattomia kertoja on nähty, ettei maajoukkueessa onnistuminen korreloi suoraan seurajoukkuemenestyksen kanssa.

En unohda, vaan totean pikemmin, että hinta ilman huippupotentiaalia olisi ehkä 3 M£. Valmiista huippupelaajasta maksettaisiin pikaisesti jonkun kovan seuran taholta parikymmentä miltsiä, ettei vain luiskahda kilpailijoiden riveihin, vaikka sopimus onkin lopuillaan.
Callit

Poissa Poissa


Vastaus #713 : 10.08.2010 klo 20:31:14

En muista yhtäkään Bundesliigasta tullutta pelaaja joka olisi suorilta sopeutunut. Ja jo mainituista niin ainoastaan Cruz oli selkeä vahvistus (toki Blackburn ei nyt mikään huipputiimi ole).
Yleensä näitä Bundestähtiä on hehkutettu ennen siirtoa, harvemmin (kellä, Klinsmann?) heillä on ollut mitään dominoivaa vaikutusta. Esim. jo ManU:sta löytyvä Berbatov otti reitin top-4 joukkueeseen Tottenhamin kautta.

Aika eri tavalla näemme tuon asian. Kun lädisteillä on ollut sellaista "vain Valjussa voi todistaa luokkansa" mentaliteettia, olen käyttänyt juuri noita em. herroja esimerkkeinä, koska niitten esitykset ja rooli on ollut Valjussa 1:1 se mikä bundeksessa. Santa Cruzilla sitten taso nousi roimasti.

Lainaus
ainakin omaan mieleen jäi MM-kisoista Özilin totaalinen sammuminen about joka matsissa missä pelasi edes lähelle 80 minuuttia.
Ei se mikään kuntoihme ole ollut bundeksessakaan. Väsymiseen on vaikuttanut miehen kahden vuoden yhtämittainen urakointi. Tämän saman selityksen piikkiinhän on pistetty Englannin floppaaminenkin, joten kai siinä jotain perääkin voi olla.

Lainaus
edelleen, täällä puhutaan peliä tekevän keskikenttämiehen tarpeesta. Ongelma vain on, että joko aletaan ulostaa kärkiä tai sitten tuonne keskikentälle ei Özilin puolustusinnolla ole asiaa.

Tämän argumentin ymmärrän oikein hyvin. Mesut on periaatteessa tietyn roolin pelaaja, jolle pitäisi olla sopiva paikka katsottuna. En tunne Manun tilannetta niin, että voisin ottaa kantaa.

Callit

Poissa Poissa


Vastaus #714 : 10.08.2010 klo 20:34:59

Valmiista huippupelaajasta maksettaisiin pikaisesti jonkun kovan seuran taholta parikymmentä miltsiä, ettei vain luiskahda kilpailijoiden riveihin, vaikka sopimus onkin lopuillaan.
Mesut on valmis huippupelaaja (joka saattaa vielä kehittyäkin) eikä todellakaan irtoa alle 20 miljoonalla. Jos Bremen kuittaa esim 15 miljoonaa, kuittaa Mesut (lipevine agentteineen) allekirjoituspalkkiona sen 5-10 miljoonaa.  Tai sitten palkka on vastaavasti tähtitieteellinen.
J.P. Sarja

Poissa Poissa


Vastaus #715 : 10.08.2010 klo 20:36:36

Santa Cruzilla sitten taso nousi roimasti.

Isojen poikien leikeissä onkin sitten taas ylijäämää.
fuat usta

Poissa Poissa


Vastaus #716 : 10.08.2010 klo 21:01:40

En muista yhtäkään Bundesliigasta tullutta pelaaja joka olisi suorilta sopeutunut.

Muistin parannusta:

berbatov- tottenham
ballack- chelsea
lehmann- arsenal

Eiköhan Özil sopeudu vallanmainiosti. En kuitenkaan usko että häntä kiinnostaa siirtyä vanhan seniilin alaisuuteen.

Aapinen

Poissa Poissa


Vastaus #717 : 10.08.2010 klo 21:26:54

Dietmar Hamann oli ainakin pätevä pelimies valjuun... :)
J.P. Sarja

Poissa Poissa


Vastaus #718 : 10.08.2010 klo 22:07:49

lehmann- arsenal

Pelasi Arsenalissa tasan yhden hyvän kauden, eikä tuo tainnut kyllä olla Lehmannin ensimmäinen kausi.
Henski

Poissa Poissa


Vastaus #719 : 10.08.2010 klo 22:15:24

Viime kauden "hankalissa" Valioliigaotteluissa valtaosa pelattiin yhdellä hyökkääjällä, joten vika oli joko pelitaktiikassa tai heikossa noudattamisessa. Tuohon nostamaasi asiaan taustajuoksuista kaksi hyökkääjää voisi tuoda ratkaisun, koska heiltä pitäisi löytyä luontaista taipumuta pystyliikkeeseen. Erikoistilanteet ovat toinen asia, kenties Cleverley sitten joskus auttaa?

Jonkun pitää olla edelläkävijä jalkapallossa ja taktiikat muuttuvat sitä mukaa, kun vanhoja omaksutaan hyvin ja siihen kehitetään taas uutta lääkettä. Niinpä seuraava askel Unitedissa voi hyvin olla paluu hyökkäävämpään ryhmitykseen, jossa tarvittaessa toinen hyökkääjä putoaa peittämään syöttösuuntia keskialueelle, mutta hyökkäystilanteessa kaksi kärkeä pelaavat melko ylhäällä.
 
Uusia tuulia toki aina sopivissa kohdin tarvitaan, mutta kyllä oma ajatuksenjuoksuni menee sitä rataa, että valitettavasti nykyisen materiaalin oloissa Unitedilla ei ole mahdollisuutta pidemmän päälle rakentaa voittavaa taktiikkaa noiden suuntaviivojen mukaan. Tuo vaatisi minusta kk:n keskustaan vielä nykyistä asteen kahden verran kovempaa materiaalia.

Nykyisen squadin tapauksessa ainoa järkevältä kuulostava kokeiltava vaihtoehto olisi jo aiemmin mainittu tilanne, jossa Berbatovin roolia tarkastettaisiin, mutta olisiko hänestä sitten vielä esim. menneiden aikojen Cantonan roolin nähden puolustavampaan rooliin, niin epäilen. Ruuni on joka tapauksessa se hyökkäyksen ylin operaattori. Pitää edelleenkin muistaa, että viime kaudellakin useissa otteluissa hieman heikonnäköisestä hyökkäyspelistä huolimatta puolustuksen virheet maksoivat usein pisteitä/ratkaisevia maaleja eli alakerran tiivistäminen on se avain mestaruuskamppailuihin.


Viime kausi meni 4-2-3-1 taktiikassa kärkimiehen alapuolella tai keskikentän timantissa kärkimiesten alapuolella. ...Paras vaihtoehto peluutukselle on tuo ensinmainittu vaillinaisen puolustusosaamisen /-halun johdosta.
Edellä pohjustettu liittyy tähän siten, että juuri Straiterin mainitsemat roolit olisivat niitä mitä varten Özil voisi Fergien papereihin mahtua. Luultavasti näin käydessä Fergie tulisi ajan kanssa pyrkimään siihen, että myös sitä puolustusvelvoitetta ja taitoa kehitettäisiin hieman Scholesin tyylliin ja täten joissain otteluissa Özilin kaltainen pelaaja saattaisi pelata myös kahden kk:n keskustan toisena miehenä puolustavamman pelaajan kanssa.

Joka tapauksessa nähdäkseni Özilin hankita olisi kyllä melko lailla kova isku muutaman United-pelaajan toiveille uransa jatkosta tässä seurassa. Mieleen tulevat ainakin Berbatov ja Anderson, jotka nyt muutenkin ovat jo hankalassa tilanteessa. Ensimmäinen siksi, että sopivaa roolia ei kaikkiin otteluihin tunnu löytyvän ja jälkimmäinen riittämättömien näyttöjen vuoksi. Kaiken kaikkiaan tuolla siirrolla olisi kyllä siis aika merkittävä vaikutus asetelmiin joukkueen sisällä, ja vieläpä näin lähellä kauden alkua, että näinköhän Fergie enää tuota korttia katsoo?

Oma tuntemukseni tällä hetkellä on, että todennäköisyydet ovat kuitenkin jo aikalailla sen puolella, että ”näillä mennään”. Eikä Barcan mahdollinen kiinnostus ja siihen liittyvät lausunnot kovin hyvää lupaile. Se on kuitenkin selvää, että huhuttu n. 13 miljoonaa siirtokorvaus on kyllä, varsin pienistä näytöistä huolimatta (siis minun silmääni), nykymaailmassa kuitenkin aikalailla alakanttiin tämäntasoisen potentiaalin omaavasta pelaajasta. Siinä mielessä mahdolliselle ostajalle aika vähäriskinen sijoitus.
candidate

Poissa Poissa


Vastaus #720 : 10.08.2010 klo 23:42:14

Ai niin onko moderaattorien tehtävä valvoa, että täällä ei keskustella asioista?

On turha ampaista Liverpool-topicin tielle ja ottaa nokkiin negatiivishenkisistä/vähättelevistä kommenteista.

Ei tietenkään mihinkään UG-tasolle ole valuttava, ei sillä, mutta suurin osa viime aikaisesta keskustelusta kuuluisi ehkä sittenkin yleiselle puolelle huhuketjuun tai muuhun vastaavaan.

No, ehkä allekirjoittanut odottelee asioiden palaamista takaisin itse aiheeseen ja pysyttelee tästä sopasta sivussa.
« Viimeksi muokattu: 10.08.2010 klo 23:44:42 kirjoittanut candidate »
Waky

Poissa Poissa


Vastaus #721 : 11.08.2010 klo 06:06:04

Aika eri tavalla näemme tuon asian. Kun lädisteillä on ollut sellaista "vain Valjussa voi todistaa luokkansa" mentaliteettia, olen käyttänyt juuri noita em. herroja esimerkkeinä, koska niitten esitykset ja rooli on ollut Valjussa 1:1 se mikä bundeksessa. Santa Cruzilla sitten taso nousi roimasti.

No omilla silmilla nahtyna Hleb eika Rosicky koskaan olleet sellaisia voimia Arsenalille kuin olivat Dortmundille ja Stutgartille ja varsinkin Hleb sitten lahti "maitojunalla" Espanjan kautta takaisin Saksaan. Ja molemmat Hleb ja Rosicky karsivat selkeasti valjun fyysisyydesta, varsinkin Hlebia siirrettiin aika helposti irti pallosta. Cruzin kohdalla tosiaan nosti tasoa, toki heti kun meni tasokkaampaan joukkueeseen se "taso havisi". Edelleenkin Cruzin kohdalla on vaikea sanoa miten parjaa huippujoukkueessa, Cityssa kun ei tilaisuutta tullut kun Hughes potkittiin ulos ennenkuin mies edes tuli kuntoon. Ne harvat matsit Cityn paidassa eivat vakuuttaneet. Meno oli samanlaista kuin aikanaan Bayernissa ja rooli samanmoinen Cityssa (eli penkkimies jos ei lasaretissa).

Ei se mikään kuntoihme ole ollut bundeksessakaan. Väsymiseen on vaikuttanut miehen kahden vuoden yhtämittainen urakointi. Tämän saman selityksen piikkiinhän on pistetty Englannin floppaaminenkin, joten kai siinä jotain perääkin voi olla.

Ensin todetaan kovakuntoiseksi ja sitten seuraavana lahtee selittely. Ei esim. Bayernin kavereilla tuntunut jaloissa painavan. (IMO tuo selitys on puutaheinaa englantilaisilta, siita voisi keskustellakin mutta toisessa topicissa)
Waky

Poissa Poissa


Vastaus #722 : 11.08.2010 klo 06:12:55

Muistin parannusta:

berbatov- tottenham
ballack- chelsea
lehmann- arsenal

Eiköhan Özil sopeudu vallanmainiosti. En kuitenkaan usko että häntä kiinnostaa siirtyä vanhan seniilin alaisuuteen.

En laske, varsinkaan silloista Tottenhamia, huippujoukkueeksi. Ja jos huomasit olin jo Berbatovin listannut ja hanellakin oli Valioliigassa kaynnistysvaikeuksia. Kauden toinen puolisko meni jo upeasti.
Ballack ei todellakaan ollut enaa parhaimmillaan Englannissa, oliko sitten normaalia tasonlaskua vai sopeutumista? Toki FCB:n kavereita pidan eri kategoriassa kuin muuta BL pelaajia. Joukkue kun on ainoa, jossa tosiaan pitaa paan kestaa ja joukkue taynna huippuja. Osoittaa jo jotain kaverista jos on joukkeen johtava pelaaja.
Lehmann taisikin sopeutua aika suorilta. My bad.

Ja kaikkien listattujen etu Oziliin verrattuna on kokemus. Varsinkin Ballackilla & Lehmannilla.
Waky

Poissa Poissa


Vastaus #723 : 11.08.2010 klo 06:15:56

Se on kuitenkin selvää, että huhuttu n. 13 miljoonaa siirtokorvaus on kyllä, varsin pienistä näytöistä huolimatta (siis minun silmääni), nykymaailmassa kuitenkin aikalailla alakanttiin tämäntasoisen potentiaalin omaavasta pelaajasta. Siinä mielessä mahdolliselle ostajalle aika vähäriskinen sijoitus.

Tama on totta etta kaveri irtoaisi halvalla. Rollekin maksoi suunnilleen saman verran tullessaan aikanaan joukkueeseen ja silloin mies ei viela ollut tehnyt kuin "pari kikkaa harjoitusmatsissa".

EDIT: Ja jos mies sopii laituriksi niin kylla sille osastolle periaatteessa tilaa loytyy. Ainakaan siella taso ei niin vakaa ole kuin tuolla karkien suunnalla.
« Viimeksi muokattu: 11.08.2010 klo 06:22:06 kirjoittanut Waky »
Callit

Poissa Poissa


Vastaus #724 : 11.08.2010 klo 09:29:35

No omilla silmilla nahtyna Hleb eika Rosicky koskaan olleet sellaisia voimia Arsenalille kuin olivat Dortmundille ja Stutgartille ja varsinkin Hleb sitten lahti "maitojunalla" Espanjan kautta takaisin Saksaan.
Maitojunalla Barcelonaan? Joku raja sentään. Kuten jo totesin olivat pelaajina juuri samanlaisia bundeksessa kuin valjussa. Toki status joukkueessa oli astetta tärkeämpi Dortmundissa ja Stuttgartissa, mutta se johtui tietysti pelikavereista. Tekeminen oli samaa. Kaksinkamppailuvoima yhtä olematonta, mutta driblaukset ja syötöt samanlaisia. Eli ihan turha maalailla, että joku pelaaja "ei sovi fyysiseen valjuun".

 
Sivuja: 1 ... 28 [29] 30 ... 205
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa