FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
10.10.2025 klo 06:53:28 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset: Foorumi aukeaa nopeasti osoitteella ff2.fi!
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Foorumilla päivitys 27.5.25 klo 23-24. Lisäämme GA4:n sivustolle

Sivuja: 1 ... 6 [7] 8 ... 31
 
Kirjoittaja Aihe: MP & MiKi 2007  (Luettu 67320 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
bluevitonen

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: MP


Vastaus #150 : 26.03.2007 klo 21:46:03

Otteluraportti MP-FC Kuusankoski on nyt luettavissa MP:n kotisivuilta. Oikein hyvää analyysiä Lanelta. En ollut paikalla näkemässä tapahtumia, mutta raportti kyllä valaisee pätevästi joukkueen nykytilan. Kokeneen pelimiehen lahjomaton (mutta myös rakentava) näkemys. Voi kun tällaista saisi joskus lukea sanomalehtien urheilusivuilta.

Mikko Huotari on noussut ilmeisesti avauskokoonpanon mieheksi, aika hyvin juniorilta, mutta geenithän ovat kunnossa. Olisi hyvä jos MP pystyisi pitämään tällaiset mikkeliläiset toisen polven futaajat riveissään; Mika Pasanen ja Marko Vaittinen mukaanlukien. Huotari jr. ja Vaittinen jr. ovat minulle vielä aivan tuntemattomia kavereita, mutta odotukset ovat korkealla, perinteet velvoittavat.
Lortto

Poissa Poissa


Vastaus #151 : 27.03.2007 klo 18:06:11

Tuosta MiKi-Riverball ottelusta on ladattavissa kooste Riverball:in etusivulta osoitteesta www.riverball.fi
President

Poissa Poissa


Vastaus #152 : 27.03.2007 klo 21:32:24

e
« Viimeksi muokattu: 15.04.2007 klo 13:27:46 kirjoittanut President »
Ricardo Leite

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Ylimieliset


Vastaus #153 : 30.03.2007 klo 11:39:15

Miksi vitussa MP ei saa harjoituspeliin ryhmää jalkeille  ???
bluevitonen

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: MP


Vastaus #154 : 30.03.2007 klo 12:19:29

Miksi vitussa MP ei saa harjoituspeliin ryhmää jalkeille  ???

"Loukkaantumiset, työesteet sekä joidenkin pelaajien henkilökohtaiset esteet aiheuttivat sen, että MP:n valmentaja olisi joutunut nostamaan pelaajia jopa C-nuoristakin,..."

Näin tiedottaa MP. Rinki ei ole joukkueella iso ja amatööripohjalta näitä sarjoja Suomessa pelataan. Sääli. Olisi ollut mielenkiintoista nähdä tulevan kesän lohkovastustajien kohtaaminen ulkokentällä.
Yellow

Poissa Poissa


Vastaus #155 : 30.03.2007 klo 18:29:43

Miksi vitussa MP ei saa harjoituspeliin ryhmää jalkeille  ???

No saapahan Warkaus jk keskittyä rauhassa viikonlopun salivuorollaan harjoittelemaan maalintekoa.
Ricardo Leite

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Ylimieliset


Vastaus #156 : 30.03.2007 klo 18:40:50

No saapahan Warkaus jk keskittyä rauhassa viikonlopun salivuorollaan harjoittelemaan maalintekoa.

Harjoittelevat toki pihalla. Mutta siinä sitä onkin hiomista. Silti.
Dickinson

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Mikaela Ingberg


Vastaus #157 : 30.03.2007 klo 18:42:05

Eikös WJK:lla ollut samoja ongelmia? ???
Ricardo Leite

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Ylimieliset


Vastaus #158 : 30.03.2007 klo 19:05:28

Eikös WJK:lla ollut samoja ongelmia? ???

Oli, mutta eipä ollut joukkueella silloin sopimuksiakaan kuin n. 15 kappaletta. Lisäksi oli kuuden miehen vajaus johtuen intistä + muut selitykset, jotka tietenkin ovat vain selityksiä.

Mutta olisin luullut, että MP:lla on sen verran laaja rinki kasassa tässä kohtaa kautta, ettei pelejä tarvitsisi peruuttaa. Toki kuten Kuitunen sanoi, ei tässä vaiheessa kannata välttämättä kakkosmiehistöllä höntsäilläkään. Luulin vain MP:n ringin olevan suurempi.
pena pena

Poissa Poissa


Vastaus #159 : 01.04.2007 klo 22:11:02

MP:stä tuli sitten MyPa:n farmijoukkue. 

Yksittäisille pelaajille sopimus avaa varmaan mahdollisuuksia, mutta tuskin sen kummempia kuin aiempi seurojen välinen sopimus.  Muutenkin olen aika skeptinen tämän sopimuksen eduista MP:lle.  Jotenkin tuntuu, että kun pallo on ollut pitkään hukassa, niin lähdetään sitten liigaseuran talutusnuoraan. 

Eiköhän Mikkelin seudulta jalkapallo-osaamista ole omastakin takaa.  Jos sitä osaamista ei osata täysillä hyödyntää, niin kai sitten on parempi pyytää "isoja poikia" näyttämään mallia.

Mutta toivottavasti olen vain pessimistinen, katkeroitunut valittaja.  Ehkä todellakin on mahdollista kehittää MP:tä seurana myös tällaisen sopimuksen myötä.
Morley

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Urskin beer stand, Juvan Kisa


Vastaus #160 : 02.04.2007 klo 00:46:18

Aika lailla samoin ajatuksin ollaan täälläkin. Mikäli Länsi-Savon jutussa ei olisi ollut kuvaa, olisin saattanut pitää asiaa hetken aprillipilana. No, onneksi Väyrys-uutinen oli jo lehden ensimmäisillä sivuilla..

Ensimmäisenä tästä tulee sellainen olo, että kerma kakun päältä lähtee paperitehtaan varjoon ja Mikkeliin jäävät vain jämät. Kyynisesti asiaa katsomalla taas päätyy tulokseen, että niin kävisi joka tapauksessa, joten hyvä yrittää asiasta edes jotenkin hyötyä. Ja on tässä olemassa mahdollisuuskin.

MP:n toiminta on ollut pahassa alamäessä viime vuodet. Tällöin Sinisillä olisi ollut tilaisuus palauttaa jalkapallon uskottavuus Mikkelissä, mutta eipä se johtanut oikein mihinkään satunnaisista hyvistä matseista huolimatta. Putoaminen ei sikälikään enää yllättänyt. Aivan kuten Pena Pena sen sanookin. Pallo hukassa. Viime vuodet MP on muistuttanut tuuliajolla ajelehtivaa laivaa, joka lopulta törmäsi karikkoon viime syksynä.

Viikonloppuna jouduttiin perumaan harjoituspeli, koska porukkaa ei saatu kasaan. Viime kausina on koettu melkoisia loukkaantumissumia, joten ehkä tästä yhteistyöstä voisi koitua kriisin kohdalla pelastus kapealla ja melko junnupitoisella materiaalilla pelaavalle joukkueelle.

Alennustilaan ajautunut mikkeliläinen jääkiekko saatiin nousuun ulkopuolisin opein (valmentaja Jyväskylästä ja seuran pomo Kuopiosta), joten ehkä tässä on samanlainen mahdollisuus. Jukureiden kaltaista ostojoukkuetta en Urheilupuistossa halua koskaan nähdä, mutta joitain oppeja on jäähalliltakin löydettävissä. Nimenomaan tämä puheenjohtaja Kivisen korostama positiivinen draivi voisi MyPan opettamana löytyä.

Syöksykierre on kuitenkin tavalla tai toisella pysäytettävä, joten jos se tällä MyPa-sopimuksella onnistuu, niin hyvä. Periaatteessa vituttaa ajatellakin sitä, että Myllykoskelta tulee pelaajia käymään "farmiseurassa", mutta tähän ajatukseen on nyt syytä tottua. Ehkä kolmessa vuodessa taustat saadaan rakennettua siihen kuntoon, että yhteistyösopimuksen lopussa MP on taas hyvinvoiva ja kehittyvä jalkapalloseura.
bluevitonen

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: MP


Vastaus #161 : 02.04.2007 klo 17:19:27

MyPa on puhdas ammattilaisjoukkue, joka on viimeaikoina pestannut pelaajia varsin kaukaisistakin maista. Tämä todistaa seuran kunnianhimoa. Suomen mestaruus ja champions liiga ovat jokavuotiset tavoitteet. Ajat kuitenkin muuttuvat ja Voikkaalta saimme viime vuonna kuulla karuja uutisia paperiteollisuuden tulevaisuudesta. Ja ilman paperitehtaiden tukeahan MyPa pelaisi kolmosessa, Haka ehkä vähän korkeammalla.

Tänä päivänä kuitenkin MyPa on Suomen huipulla ja MP kakkosessa. Ne ajat kun kaksi mikkeliläisjoukkuetta pelasi mestaruussarjassa ovat ohi eivätkä palaa vaikka niin toivoisimmekin. Nykytilanteessa MyPa on MP:lle lähin ja loogisin yhteistyökumppani ammattilaistasolla.

Viime kaudellahan Niki Helenius "vahvisti" MP:tä hakien pelituntumaa loukkaantumisen jälkeen. Ehkäpä jotain vastaavaa voisi odottaa syntyvän tämän uuden sopimuksen myötä, varsinkin kun MyPa:n rinki on laaja ja laadukas. Farmipelaajat eivät kuitenkaan ole mikään kestävä keino menestykseen Mikkelissä ja ovathan valmentaja Kuitunen ja pj Kivinen korostaneet halua rakentaa joukkuetta pitkäjänniteisesti nimenomaan mikkeliläistä pelaajista.

Sopimus tasoittanee lupaavan mikkeliläisjuniorin väylää liigajoukkueen rinkiin. Potentiaalisia voittajia ovat siis lahjakkaat mikkeliläispalloilijat ja MyPa:n scouttausosasto, MP:n edustusjoukkueelle tämä sopimus ei ehkä tuo mitään sen kummempia menestysedellytyksiä. Paljon on vielä Kuitusella ja Kivisellä työsarkaa edessä ennenkuin MP pelaa taas huipulla.
tribla

Poissa Poissa


Vastaus #162 : 05.04.2007 klo 13:38:24

Kissojen kotisivuilta seuraavaa:

Kissojen valmentaja Janne Wilkman on suunnitellut joukkueelleen pienimuotoisen leirityksen Pitkäperjantaille ja lauantaille.

Perjantain ohjelmassa on aamuharjoitus ja iltapäivällä kello 13.00 ottelu PePoa vastaan Urpolassa. Lauantaina on aamuharjoitus kello 9.30, sen jälkeen ruokailu ja pieni huili. Kello 15.00 alkaa paikalliskamppailu MP:tä vastaan. Ottelusta tuleekin kova paikallisvääntö. Molempien joukkueiden valmentajat varmasti toivovat, että enää ei tulisi lisää loukkaantumisia, koska sarja alkaa jo kolmen viikon kuluttua.

Kissojen riveistä on varmuudella poissa Iiro Kiukas (polvi), Teemu Sutinen (reisi), Teemu Kokko (nilkka) ja Jaakko Hokkanen (polvi). Lisäksi muutaman muunkin pelaajan pelaaminen on vielä vähän epävarmaa.

Matti Jaatisen opiskelu Thaimaassa jatkuu vielä toukokuulle. Toivotamme Matin jo nyt tervetulleeksi takaisin joukkueeseemme.

Kissojen nuoret pelaajat saavat peleissä näytön paikkoja, koska niin moni on loukkaantunut.


Lisäksi:

MiKi hakee vielä yhtä vahvistusta loukkaantumisten harventamaan rivistöönsä.

Kissojen haaviin on tarttunut kolossimainen toppari Stanislav Jourgvelevitch, jonka pituus on 197 senttiä. Painoa mieheltä löytyy noin 100 kiloa.

Stanislav on pelannut viimeiset vuodet Joutsenossa III-II -divisioonaa. Vuonna 2000 hän pelasi TP-47:ssa Torniossa I-divisioonaa. Viime kaudella hän teki topparin paikalta 16 maalia Kultsulle. Se olikin koko sarjan toiseksi paras maalimäärä.

Nyt Stanislav on on halukas pelaamaan sarjaporrasta ylempänä, ja Kissat toivoo saavansa hänestä hyvän vahvistuksen joukkueeseensa.

Stanislav Jourgvelevitchin otteita voit seurata lauantaina 7.4. kello 15.00 MiKi-MP -ottelussa Urpolassa.

Tervetuloa!
Yellow

Poissa Poissa


Vastaus #163 : 06.04.2007 klo 22:09:37

MP-Keitele Jazz (III div) 4-1.
Miki -PEPO 0-1.

Huomenna sitten klo 15 kauden toinen derby. MP:llä ainakin on useita avainpelaajia sivussa pikku kolhujen takia, nuoret junnut saa taas oivan näyttöpaikan mihin paukut riittää.
Dickinson

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Mikaela Ingberg


Vastaus #164 : 07.04.2007 klo 18:32:20

Ja miten kävi?
tupla-t

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Hammarby IF


Vastaus #165 : 07.04.2007 klo 18:57:05

MiKi - MP 3-1  Ylos Ylos Ylos Tuoppi Tuoppi Tuoppi
Dickinson

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Mikaela Ingberg


Vastaus #166 : 07.04.2007 klo 18:58:44

Jaahans, jännäksi menee Mikkelin herruus kaudella 2007.

Olikos millanen peli noin muuten? MiKin voitto ansaittu?
pena pena

Poissa Poissa


Vastaus #167 : 07.04.2007 klo 22:41:36


Olikos millanen peli noin muuten? MiKin voitto ansaittu?

Kissojen voitto oli ansaittu.  MP painoi alussa myötätuulen turvin, mutta sai loppujen lopuksi koko pelissä vain pari laukausta aikaiseksi.  Kissat pelasi rauhallisemmin ja hallitsi varsinkin toista jaksoa. 

Ilmatila oli täysin kissojen hallussa.  Siksi olikin ihmeellistä, että MP heitti jatkuvasti löysiä kukkupalloja Mikin maalille, aivan toivotonta.  Kissojen venäläispuolustaja napsi pääpallot suvereenisti ja pelasi muutenkin maltilla.

Tällä hetkellä näyttää siltä, että kokemus vie voiton nuoruuden innosta.  MP:llä on vielä paljon työtä, jos meinaa sarjassa pärjätä.  Itse asiassa vaikuttaa siltä, että molemmat mikkeliläisjoukkueet ovat ainakin alkukauden todella vaikeuksissa, sen verran sekavaa peli molemmilla on.
Dickinson

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Mikaela Ingberg


Vastaus #168 : 07.04.2007 klo 22:49:30

Ei kyllä kovin lupaavalta kuulosta. Käykö nyt kuitenkin niin, kuin pelättiin, eli molemmat joukkueet pelaavat sarjapaikasta läpi kauden? MP:n ensimmäiset harkkamatsit antoi merkkejä paremmasta, mutta tosipelien lähestyessä tuntuu otteet heikentyneen. Toivottavasti nuori joukkue saa hyvän alun kaudelle, muutoin voi itseluottamus kärsiä ja mitä vain voi tapahtua.
elinho

Poissa Poissa


Vastaus #169 : 10.04.2007 klo 07:54:52

Liputan kyllä MiKi:n puolesta Ylos
tribla

Poissa Poissa


Vastaus #170 : 10.04.2007 klo 09:04:11

Mikkelin Kissat ja toppari Stanislav Jourgvelevitch ovat sopineet jatkosta kissapaidassa.
Sopimuksen ensimmäinen vaihe kattaa kevätkierroksen 10 ensimmäistä Kakkosen ottelua.   

Kakkosen sarjatauon ajan " Stassa " edustaa sopimuksen mukaisesti SiU:ta ja sopimusta on tarkoitus
jatkaa syyskierroksella. Toivotamme Stassan tervetulleeksi Mikkeliin ja Kissoihin !
 


Kissat kukisti harjoitusottelussa Mikkelin Palloilijat 3-1. (1-0). Molemmista joukkueista puuttui
pelaajia vakikokoonpanosta ja pelin tasoon vaikutti myös Urpolan kumirouheella puhaltanut raikkaan
voimakas kentänmyötäinen kevättuuli.

Ottelun alku alkoi MP:n painostuksella. Vahvaan myötätuuleen pelanneet sinipaidat saivat pallon pidettyä pitkään
kissojen kenttäpuoliskolla. Tulosta eivät tuottaneet edes useat kulmapotkut. Tuulen hieman tyynnyttyä ja MiKi:n
pelattua maata pitkin ote kääntyi kissoille. Ensimmäisen puoliajan loppupuolella Samu Puujalka onnistui
maalinteossa siirtäen kissat taukojohtoon.

Toisen puoliajan alku edettiin tasaisesti, kunnes MiKi:n Jesse Särkkä maalasi hienon yhdistelmän päätteeksi
jo 2-0 lukemat kissoille. Hetki tämän jälkeen MP onnistui maalinteossa kulmapotkun jälkitilanteessa, maalintekijänä
Juha-Matti Murtonen. Kauan ei Murtonen maaliaan ehtinyt juhlia, kunnes hänet poistettiin kentältä todella rumien
otteiden seurauksena. Tähän tapahtumaan MP:n peli jähmettyi viimeistään täysin ja kissoista onnistui maalinteossa
vielä Jonne Ikonen.

Vaikka molemmilta joukkueilta puuttuikin muutama runkopelaaja, paikallistaiston voitto toi varmasti MiKi:n
joukkueelle mukavaa lisäpotkua harjoitteluun ennen kauden alkua. Se myös tiedetään, että niillä pelaajilla on
pärjättävä jotka kunnossa ovat. Kaikki muu lienee jossittelua. Pirteästi pelanneesta kissalaumasta esimerkkiä
näytti keskikentällä ahertanut Tuomo " Topo " Pöyry. Lupaavia otteita esitti myös testissä ollut toppari Stanislav
Jourgvelevitch, jonka pesti jatkuu Mikkelin Kissoissa.
 
Näin kissojen nettisivuilla.
« Viimeksi muokattu: 10.04.2007 klo 09:06:40 kirjoittanut tribla »
bluevitonen

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: MP


Vastaus #171 : 12.04.2007 klo 19:16:11

Huh, olipa kylmä pääsiäinen Mikkelissä. Ensivaikutelmat paikkakunnan joukkueista tuli kuitenkin saatua.

MiKi-PePo (0-1): Kissat säästeli ykkösmiehistöään seuraavan päivän derbyyn. Varsin huonoa peliä Kissoilta, PePo jätti hyvän kuvan; Lappeenrannan ykkösjoukkue tällä hetkellä? Kamppailee varmaan noususta tiukasti Kultsun kanssa Kaakkois-Suomen kolmosessa ensi kesänä.

MP-FC Keitele Jazz (4-1): Vähän parempi peli kuin edellinen. Ensivaikutelma tulevan kauden MP:stä: nuoruus ja pieni koko. Yksi nuorukaisista, Jesse Mattson teki vaikutuksen laitapakkina ja sitten linkkinä; järkevää peliä, syötteli useimmiten lähimmälle vapaalle miehelle, rauhalliset otteet ja tekniikkaa riittävästi, fysiikka kuitenkin miesten peleissä kysymysmerkki.

MP-MiKi (1-3): Huonoa peliä tuulisessa säässä. Kissoilla vähän kokeneempi miehistö. Tuomo Pöyry oli ehkä kentän paras, venäläinen toppari vaikuttaa myös asialliselta vahvistukselta. Kajon kanuuna Samu Puujalka pääsi kerran irti Tuukka Sirviöltä ja heti maali, kyllä Kissoille tästä miehestä vielä hyötyä on.

MP:n miehistö ei ihmeitä esittänyt. Mutkan esitys oli tahdoton, Murtoselta sopii odottaa parempaa, Roivas oli koko viikonlopun parhaimmistoa loukkaantumiseen saakka, nuori Timo Mattila saattaa kyllä olla tulevaisuuden pelimies, sensijaan edellisen päivän suosikkini Mattson ei ollut tässä pelissä enää niin vakuuttava. Muita MP:n nuoria en tunnistanut kun käsiohjelmaa ei tällaisiin tapahtumiin ole tarjolla.

MP on siis ensi kesänä todella nuori kun nyt puuttuneet "konkarit" Sundberg ja Hynönen ovat loukkantumisherkkiä ja urakehityskin on viime kausina ollut laskeva. Mutkan sijaan/rinnalle kärkeen voisi Kuitunen kyllä kokeilla Mika Pasasta (ei myöskään esiintynyt viikonloppuna), Pasasen loistava potkutekniikka ja itsekkyys ovat kärkimiesten normaaleja avuja paremmissakin sarjoissa.

En kyllä muista MP:llä olleen näin omatuottoista joukkuetta koskaan vaikka jokunen vuosikymmen on tultu peliä seurattua; siinä 70-luvun alun huippujoukkueessakin oli muistaakseni pari ostomiestä. Tällainen materiaali voi kyllä sopia varsin hyvin Kuitusen valmennuspersoonalle ja on mielenkiintoista nähdä kuinka joukkue kesän aikana oppii pelaamaan.

Jalkapallohienoudet karttoivat siis Mikkeliä pääsiäisenä, mutta kyllä ne ovat olleet vähissä aikaisempinakin vuosina tähän vuodenaikaan pelatuissa harjoitusotteluissa, sarjatasosta riippumatta.
vili bin ali muhammad

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: https://www.youtube.com/watch?v=GvSk5AhFWrc&index=


Vastaus #172 : 12.04.2007 klo 22:33:54

Huhujen mukaan Soljanderin Janne ei olisikaan tulossa MiKi:in vahvuuteen ???

Voiko joku varmistaa tynkähuhun?
sutikka

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: MIKI kuin Manchesterin punaiset...


Vastaus #173 : 13.04.2007 klo 11:44:25

en oo kyl kuullu et koko janari olis ees tulossa miki:n!! mut ainahan sitä mikin vahvuuteen saa yrittää :)
mikähän tää tämmönen huhu sit on?
Karlos12

Poissa Poissa


Vastaus #174 : 13.04.2007 klo 13:35:33

en oo kyl kuullu et koko janari olis ees tulossa miki:n!! mut ainahan sitä mikin vahvuuteen saa yrittää :)
mikähän tää tämmönen huhu sit on?


Taitanee jäädä huhuksi tuo Solkun Mikiin tulo, vaikka kovasti haluaisin vielä joskus nähdä Mikin paidassa nuo solkun salaman nopeat jalat :). Uskon että miehellä edelleen riittää nopeutta ja maalintekohaluja, onhan mies synnynnäinen maalintekijä.  Tuoppi

 
Sivuja: 1 ... 6 [7] 8 ... 31
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa