Peledinho
Paikalla
Suosikkijoukkue: Huuhkajat & modetiimi
|
 |
Vastaus #2575 : 14.03.2011 klo 22:34:25 |
|
Onhan tuo aivan maaginen kosketus ja hetki muutenkin  Virkkusen huuto 
|
|
|
|
|
outdraw
Poissa
Suosikkijoukkue: Sempre Xavi
|
 |
Vastaus #2576 : 15.03.2011 klo 08:39:57 |
|
Noiden jannujen vedoista sen verran, että ovat tarkkoja, mutta pommeja ei lähde. Jos sinne saataisiin tykitystä, niin mv saattaisi pudottaakin pallon, nyt se menee vain lähes aina vähän ohi. Barcelona voisi yrittää hankkia Llorentea Madridin sijaan (hinta n. 15M). Bojan on mitä on, ja voisi hyötyä jostain lainakaudesta, ja mitään en 21-vuotiaan kohdalla kirjoittaisi vielä lopulliseksi, kun kaveri ei saa kunnolla edes yrittää. Athleticin pelejä tällä kaudella muutaman katsoneena veikkaisin, että Llorente olisi erinomainen yleisavain tuollaisiin lukkoihin. Saattaa olla jopa Madridin palapelistä se puuttuva palanen, koska keskitysvoimaa sieltä löytyy.
|
|
|
|
|
Joey
Poissa
Suosikkijoukkue: Kuopion Palloseura
|
 |
Vastaus #2577 : 15.03.2011 klo 10:23:22 |
|
Barcelona voisi yrittää hankkia Llorentea Madridin sijaan (hinta n. 15M).
Ei muuten varmasti irtoaisi läheskään noin halvalla.
|
|
|
|
|
Stringer
Poissa
|
 |
Vastaus #2578 : 15.03.2011 klo 11:35:05 |
|
Joku kymppi lisaa niin voisi lahtea.
|
|
|
|
|
Incrível
Paikalla
Suosikkijoukkue: Gavi
|
 |
Vastaus #2579 : 15.03.2011 klo 11:48:34 |
|
Joku kymppi lisaa niin voisi lahtea.
Jos Athleticissa ollaan vähääkään seurattu esimerkiksi tammikuun siirtomarkkinoita niin ei lähtisi vielä tuollakaan. Llorenten pelillinen merkitys baskeille on huikean suuri eikä suoranaista korvaajaa ole näköpiirissä missään, ellei Athletic luovu pelaajapolitiikastaan, mihin taas en jaksa oikein uskoa, ainakaan vielä.
|
|
|
|
|
Stringer
Poissa
|
 |
Vastaus #2580 : 15.03.2011 klo 12:14:07 |
|
Ja jos olisin Real tai Barcelona niin mitaan 30 milj en lahtisi Llorentesta kylla maksamaan.
|
|
|
|
|
Rikkiviisas
Poissa
|
 |
Vastaus #2581 : 15.03.2011 klo 12:49:12 |
|
Llorentea ei tosiaan kannata. Isompi merkitys Athleticille ja sitä kautta hintalappu suurempi. Toisaalta pelaajan ei itsensä kannata myöskään siirtyä minnekään, etenkään kun tarjolla vain penkkipaikka.
Muutenkin Llorente on ehkä liian kovaa tasoa, ei nyt toki mikään Shefki Kuqi-tyyppinen puhdas rymistelijä vaan enemmänkin välimuoto, joka osaa pelata jalkapalloa, mutta penkillekin pääseminen on eteenpäin menoa ja tarvittaessa voi olla siellä boksissa luomassa hämminkiä.
|
|
|
|
|
feedback
Poissa
|
 |
Vastaus #2582 : 15.03.2011 klo 13:43:18 |
|
On noissa merkittävä ero siinä, että kakkospalloja seurataan ja se tulee yllätyksenä vähän kaikille. Sen sijaan nopea maalipotku avuliaan pallopojan avulla on kautta maailman sivu johtanut nopeisiin vastahyökkäyksiin kun vihellyksen jälkeen keskittyminen herpaantuu ja lähdetään valumaan alaspäin, mutta vastustajan pelaaja on aloittanut juoksunsa, jonka maalivahti huomaa. Kunnon vastaiskujoukkueet erikseen harjoittelevat noita.
Tsori nyt offtopik, mutta pakko puuttua kun on hieman kummallinen näkemys. Kyllä ne puolustavatkin joukkueet ovat osanneet kautta maailman sivun valmistautua vastustajan nopeisiin maalipotkuihin ihan siinä missä maalipotkun antava joukkue nopean maalipotkun antamiseen. F-junnuissa sitten nämä että pallon mennessä hyökkäyksen päätteeksi omista päätyrajan yli niin käännetään selkä ja annetaan vastustajan antaa se maalipotku koko oman pakan ohi/yli. Maalipotkussa joku yksittäinen hyökkääjää saattaa kääntää selän ja jäädä makoilemaan paitsioon/paitsion tuntumaan ihan tarkoituksella (väijymään mahdollista ylhäältä saatavaa katkoa), kaikki muut tulevat pelin alle sillä samalla sekunnilla kun pallo menee päädystä yli. Ihan perusjuttuja jo junnuille. Käytännössä maalipotkuissa puolustava joukkue on lähes aina kokonaan pelin alla, annetaan se maalipotku sitten kuinka nopeasti tahansa. Blokatuissa laukauksissa tilanne on tietysti täysin toinen etenkin Barcan tapauksessa kun laitapakkeja myöden osallistutaan hyökkäykseen. Huonolla tsäkällä se laukauksen kimmoke pomppii suoraan keskialueella päivystävälle vastustajalle, josta joukkue voi hyvin päästä johonkin 2 vs 3 tms hyökkäykseen. Nämä ovat aina paljon vaarallisempia kuin joku maalipotku. Maalipotkuissa puolustavalla joukkueella on aina enemmän aikaa reagoida puolustussuuntaan lähtöön kuin missä tahansa pallonmenetyksessä pelitilanteessa.
|
|
|
|
|
Rikkiviisas
Poissa
|
 |
Vastaus #2583 : 15.03.2011 klo 14:32:30 |
|
Ihan perusjuttuja jo junnuille.
Kumma vaan kun ammattilaisille sitten vuodesta toiseen sattuu nukahduksia...
|
|
|
|
|
Tyrant
Poissa
Suosikkijoukkue: azulgrana
|
 |
Vastaus #2584 : 15.03.2011 klo 15:02:23 |
|
On varmistunut että Luis Enrique jättää Barcelonan B joukkueen tämän kauden jälkeen ja siirtynee valmentamaan jotakin Primera jengiä. Jos Nolito ja Soriano lähtevät myös kesällä, niin mahdollisesti peesaavat Enriqueta samaan seuraan.
Vahvin suosikki B joukkueen valmentajaksi ensi kaudelle on Barcan kasvatti sekä entinen pelaaja Oscar Garcia, joka on tehnyt hienoa duunia Juvenil A:ssa, jossa joukkue johtaa omaa sarjaansa eikä ole hävinnyt otteluakaan, vaikka ehkä joukkueen suurin sielu (Rafinha) siirtyikin Barcan B joukkueeseen kesken kauden.
|
|
|
|
|
feedback
Poissa
|
 |
Vastaus #2585 : 15.03.2011 klo 15:25:10 |
|
Kumma vaan kun ammattilaisille sitten vuodesta toiseen sattuu nukahduksia...
Annas mulle joku esimerkki kun Barcaa vastaan on saatu maalipotkusta aikaan joku vaarallinen nopea vastahyökkäys. Ja oleellista edelleen on se että maalipotkussa puolustavalla joukkueella on satavarmasti ihan joka ikinen kerta enemmän aikaa reagoida puolustukseen lähtöön kuin ihan missä tahansa pelitilanteessa tapahtuvassa pallon menetyksessä.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 15.03.2011 klo 15:27:25 kirjoittanut feedback »
|
|
|
|
|
León
Poissa
Suosikkijoukkue: Nettihuligaani
|
 |
Vastaus #2586 : 15.03.2011 klo 15:30:02 |
|
On varmistunut että Luis Enrique jättää Barcelonan B joukkueen tämän kauden jälkeen ja siirtynee valmentamaan jotakin Primera jengiä. Jos Nolito ja Soriano lähtevät myös kesällä, niin mahdollisesti peesaavat Enriqueta samaan seuraan.
Míchel Valenciaan tai Atléticoon, Luis Enrique pariksi kaudeksi Getafeen ja Pepin jälkeen Barçaan? Ei mikään mahdoton skenaario, ainakin kannattajat haluaisivat Luisin Barcelonan luotsina nähdä, enkä usko miehellä itselläänkään olevan mitään sitä vastaan.
|
|
|
|
|
Rikkiviisas
Poissa
|
 |
Vastaus #2587 : 15.03.2011 klo 15:59:37 |
|
Annas mulle joku esimerkki kun Barcaa vastaan on saatu maalipotkusta aikaan joku vaarallinen nopea vastahyökkäys. Olihan niitä viime kaudella. Erityisesti kun laitapakit nousevat niin piinkova ammattilainenkin saattaa miettiä sen sekunnin tai kaksi liikaa alaspäin lähtemistä. Sen vuoksi noita sattuu kaikissa ammattisarjoissa vuosittain. Samaten kun kaikkia muitakin "junnumokia". Ja oleellista edelleen on se että maalipotkussa puolustavalla joukkueella on satavarmasti ihan joka ikinen kerta enemmän aikaa reagoida puolustukseen lähtöön kuin ihan missä tahansa pelitilanteessa tapahtuvassa pallon menetyksessä. Ok, sovitaan että sun isä on kovempi jätkä.
|
|
|
|
|
|
|
Loordie
Poissa
Suosikkijoukkue: Deal with it
|
 |
Vastaus #2589 : 15.03.2011 klo 19:50:46 |
|
"Barça B manager Luis Enrique will be leaving the club at the end of the season"
4 viestiä ylempänä...
|
|
|
|
|
|
|
El Conejo
Poissa
|
 |
Vastaus #2591 : 15.03.2011 klo 23:13:35 |
|
edit. syöpä->kasvain
Tuskin vielä on tietoa siitä, onko kasvain pahanlaatuinen... Mutta kyllä tollanen aina pysäyttää 
|
|
|
|
|
Peledinho
Paikalla
Suosikkijoukkue: Huuhkajat & modetiimi
|
 |
Vastaus #2592 : 15.03.2011 klo 23:17:55 |
|
Ohhoh, no toivotaan ettei ole pahanlaatuinen.. Jaksamisia Abidalille!!
|
|
|
|
|
Incrível
Paikalla
Suosikkijoukkue: Gavi
|
 |
Vastaus #2593 : 15.03.2011 klo 23:48:09 |
|
Toivottavasti kaikki menee operaatiossa hyvin ja maailman paras vasen pakki tekee pikaisen paluun kentille. Ànims, Éric!
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 15.03.2011 klo 23:51:06 kirjoittanut Young Guns »
|
|
|
|
|
Jääskraba
Poissa
Suosikkijoukkue: kaikki jotka pärjää
|
 |
Vastaus #2594 : 15.03.2011 klo 23:52:19 |
|
Sama!
Jos ihan Barcan kannalta ajatellaan, tämä on valtava isku joukkueelle, koska Abidal on ollut mielestäni Barcan 2. paras pelaaja tällä kaudella ja puolustuksen ylivertainen tukipilari. Lisäksi tällainen ei voi olla vaikuttamatta joukkueen yleiseen mielialaan.
|
|
|
|
|
Nils
Poissa
|
 |
Vastaus #2595 : 15.03.2011 klo 23:55:50 |
|
Toivotaan, että kyseessä on hyvänlaatuinen kasvain, kuten itselläni oli aikoinaan. Tosin diagnoosi varmistui vasta, kun möykky poistettiin.
Voimia.
|
|
|
|
|
Tyrant
Poissa
Suosikkijoukkue: azulgrana
|
 |
Vastaus #2596 : 16.03.2011 klo 01:47:18 |
|
Ilmeisesti hyvissä ajoin todettu tuo kasvain ja sen leikkaaminen pois on lääkärin mukaan rutiinioperaatio, josta pelikuntoon toipumiseen menee noin 4 viikkoa. Jaksamisia maailman parhaalle puolustajalle!
Nyt jos koskaan joukkue tarvitsee tarzanin paluuta kentille.
|
|
|
|
|
|
Hornando
|
 |
Hornando
Vastaus #2597 : 16.03.2011 klo 10:49:24 |
|
Nyt jos koskaan joukkue tarvitsee tarzanin paluuta kentille.
Sama. Ja jaksamisia Abidalille, aika hirveitä aina tämmöiset uutiset vaikka hyvälaatuinen kasvain onkin.
|
|
|
|
|
el_capitan
Poissa
Suosikkijoukkue: Tunnelmaa huonontava elämysmatkailijamieshuora
|
 |
Vastaus #2598 : 16.03.2011 klo 11:12:02 |
|
Abidal, hieno mies! Toivottavasti lekurit saavat miehen entistä ehommaksi.
|
|
|
|
|
outdraw
Poissa
Suosikkijoukkue: Sempre Xavi
|
 |
Vastaus #2599 : 16.03.2011 klo 11:24:06 |
|
Lucho on MD:n mukaan saanut tarjoukset siis Sportingista, Getafesta, Mallorcasta, Valenciasta ja Sevillasta. Taitaa olla liioittelua, eli noista puhuttiin lähinnä vaihtoehtoina. Abidalin vaiva siis maksassa (hetkinen, eikös Abi ollut muslimi?  ), joka leikataan ylihuomenna. Ilmeisesti ei siis mikään kohtuuttoman paha vaiva, ja onneksi mj-taukokin tulee väliin.
|
|
|
|
|
|
|
|