FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
12.02.2026 klo 21:37:04 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset:
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Sivuja: 1 ... 16 [17] 18 ... 139
 
Kirjoittaja Aihe: F.C. Barcelona 2010-11 - Millor del món... i millor de la història!  (Luettu 298817 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
Guillermo

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: SMJ


Vastaus #400 : 20.07.2010 klo 11:59:45

Niin, se on sinun mielipiteesi. Xavi ja Iniesta neppailevat keskenään keskikentällä palloa, siinä missä Messi kuljettaa pallon yksin läpi 90 metriä ja Zlatan tekee maaleja peniksen kärjellään.
Jääskraba

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: kaikki jotka pärjää


Vastaus #401 : 20.07.2010 klo 12:01:05

Totta, unohdin Zlatanin peniksen...
Saaben

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Blågult, Zlatan,Guidetti, PS Kemi, RoPS.


Vastaus #402 : 20.07.2010 klo 12:46:23

Siitä lienemme kaikki kuitenkin yhtä mieltä, että yhden kauden perusteella Zlatanin julistaminen flopiksi ei ole kovinkaan fiksu ratkaisu keneltäkään? Kuinka mieli muuttuisikaan, jos ensi kausi toisi jackpotin kaikilla osa-alueilla?

Sitä ennen tapahtuva arvailu Villan vaikutuksesta Zlatanin tuottavuuteen yms. on aivan turhaa. Se kun on moneen kertaan todistettu, että se ennustaminen tuppaa olemaan vaikea laji.

Tuleva kausi määrittelee vahvasti Zlatanin, pl. tietenkin mahdollisten loukkaantumisten vaikutus. Zlatanin myyminenhän viime kauden perusteella olisi sulaa hulluutta.
Messy

Poissa Poissa


Vastaus #403 : 20.07.2010 klo 14:50:21

Itsekin kyllä olen sitä mieltä, että jos tuosta Zlatan-kaupasta haluaa jotain syntipukkia etsiä, niin syyttävä sormi osoittaa ennemmin kohti Barcelonaa ja sen taustahenkilöitä kuin Zlatania. Eihän se nyt Zlatanin vika ole, että seura maksoi miehestä ylihintaa, jonka takia tuo Loordien toitottama hinta-/laatusuhde ei ole huipussaan. Itse olen edelleen sitä mieltä, että Zlatan pelasi kelvollisen ensimmäisen kauden uudessa seurassa, ei missään nimessä erinomaista, mutta en todellakaan alkaisi flopiksikaan tuomitsemaan. Olen lähes varma, että Zlatan jää, sillä mikään seura ei taida tällä hetkellä olla valmis maksamaan ruotsalaisesta sitä summaa, jota Barça haluaisi. Cityynkin on yhdistetty viime päivinä enemmän mm. Balotellia ja Dzekoa kuin Ibraa. Toisaalta ymmärrän myös, että seura kuuntelee tarjouksia Zlatanista, sillä €12M vuosipalkka on kova hinta pelaajasta, jonka avauksen paikka ei ole mitenkään varma, etenkin nyt kun seura ei ole taloudellisesti erityisen vahva.

Tänään julkaistiin ensi kauden sarjaohlema, jonka alku näyttää Barcelonan osalta seuraavalta:

29.8. Racing Santander - Barcelona
12.9. Barcelona - Hercules
19.9. Atletico - Barcelona
22.9. Barcelona - Sporting
26.9. Athletic - Barcelona

Noita ennen vielä harjoitusottelut seuraavasti:

29.7. Vålerenga - Barcelona @ Oslo
4.8. K-League All-Stars - Barcelona @ Soul
8.8. Guoan - Barcelona @ Peking

Ja Espanjan Supercopa:

14.8. Sevilla - Barcelona
21.8. Barcelona - Sevilla

Joan Gamper Trophy:

25.8. Barcelona - AC Milan
Guillermo

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: SMJ


Vastaus #404 : 20.07.2010 klo 15:06:16

http://www.youtube.com/watch?v=Vz5VL3mcso4&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=3Xs_5vMw5OU

Jengi näyttää unohtaneen miten hyvästä pelaajasta oikeasti on kyse. Hiustyylille myös Ylos
Jääskraba

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: kaikki jotka pärjää


Vastaus #405 : 20.07.2010 klo 16:40:09

Zlatanhan on huippupelaaja, ei siinä mitään. Kyse on kuitenkin siitä, mikä olisi Barcalle kannattavinta. Kannattavin-sana käsittää myös taloudellisen puolen. Jos rahasta ei tarvisi välittää, Zlatan jäisi puolestani ilman muuta. Kovin on vaan kallis mies mahdolliseksi penkkiveikoksi tai rotaatiomieheksi. Paras tuotto tulisi mahdollisesti myymällä, jos rahaa tarpeeksi tulisi.

Floppihan tuo viime kausi ei Zlatanin tapauksessa kokonaisuudessaan urheilullisesti ollut, vain kauden jälkipuolisko oli sitä floppiosastoa.

Näyttää olevan Barcalla aika hyvin paketti kasassa, jos oletetaan, että Marquez jää Busquetsin varamieheksi (johon mies on melkein liiankin hyvä).

Täytyy myös myöntää, että Busquetsin peli MM-kisoissa oli äärimmäisen vakuuttavaa. Viime kaudella Barcassa mies ei oikein kertaakaan pelannut noin hyvin (mielestäni) kuin nyt MM-kisoissa. Mikähän lie erona? Mahdollisesti se, että sai pelata toisen puolustavan keskikentän kanssa? 
outdraw

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Sempre Xavi


Vastaus #406 : 20.07.2010 klo 17:10:10

Guardiola piti eilen ensimmäisen lehdistötilaisuuden tulevaa kautta varten, olen MD:n tekstin perusteella koonnut tähän jotain asioita:

- Cesc: "Maksaa paljon, jos tulee. Ymmärrän, että hän on Arsenalille tärkeä pelaaja, eivätkä he halua neuvotella, vaikka haluaisimme, että hän tulisi. En ole optimisti tai pessimisti, ymmärrän mitä hän maksaa, ja että Wenger haluaa pitää hänet."

- Madrid: "Emme voi voittaa heitä nollissa (viitaten rahaan), joten sen pitää tapahtua 'innolla' (entusiasmo). -- En tiedä, onko liiga kahden kamppailu, varmasti kuitenkin joukkueet taistelevat, eikä hommasta tule sen helpompaa (kuin viime kaudella)."

- Villa: "Tekee paljon maaleja ja voi pelata laidalla tai keskellä, toivottavasti hänen uransa viisi-kuusi kautta onnistuvat ja hän on onnellinen."

- Touré: "Tourén lähtö on meille suuri menetys. Ymmärrän, että hän halusi enemmän peliaikaa, jota en hänelle antanut. Tein kaikkeni ja enemmän, jottei Yaya olisi lähtenyt, mutta tilanne oli mikä oli (viittaako rahatilanteeseen tms?, ei käy selville), ja hän päätti lähteä, vaikka hän oli haluttu pukukoppiin, emmekä voineet asialle mitään tehdä."

- MM-voitosta: "Voitto ei ole pelkästään Barcelonan voitto. Kun joukkue voittaa MM-kisat, on voitto kaikkien voitto. Barcelonasta oli paljon pelaajia, mutta pitkään madridismoa edustanut del Bosque oli valmentajana. Barça on onnistunut kantamaan oman osuutensa. En olisi voinut kuvitellakaan, että Pedro pelaa MM-finaalissa. Uskoin häneen, ja siksi hän onnistui" -- Guardiola kertoo myös näkemystään siitä, että Victorin Zaragoza, SuperDepor ja Quinta del Buitre ovat osaltaan luoneet Espanjan taktiikkaa, eikä se ole mikään Barçan yksinoikeus.

- Caso Márquez: "Rafa on ollut täällä jo seitsemän vuotta, ja se on hänen päätettävissään. Jos hän haluaa jäädä, olen onnellinen, mutta edelleenkään en voi luvata hänelle niin paljoa peliaikaa, kun hän haluaa. Hän voi/saattaa lähteä.

- Ibra: "Hän on Barçan pelaaja, ja mitä olemme puhuneet, pysyy meidän välillämme. Hän päättää tulevaisuudestaan, ja edelliskausi oli erittäin hyvä. Hän on erityislaatuinen pelaaja, ja viime kausi päättyi, kuten päättyi, ja hänen roolinsa oli siinä keskeinen. En ole puhunut sen paremmin entisen kuin nykyisenkään presidentin kanssa hänen myyntiin laittamisestaan. Ibra tekee aina töitä päästäkseen avaukseen, ja hän on ammattimaisimpia pelaajia, jota olen koskaan tavannut."

- Chygrynskiy: "Olisin halunnut pitää hänet, mutta tilanne oli mikä oli. Sama kuin jos seura sanoo, että Iniesta pitää myydä: minä vastustan, mutta jos taloustilanne sitä vaatii..." "Olisin halunnut jatkaa hänen kanssaan, mutta olen seuran mies, työntekijä, jonka pitää tehdä työnsä hyvin. Minulla ei ole avaimia kaikkeen, ja täytän vain osani. Jos seuralla on välttämättömiä asioita, minä tottelen."

- Kv. pelaajat: "Maajoukkue menee aina edelle. En tiedä, onko pelaaja, joka palaa lomiltaan 9. päivä vielä pelikunnossa 11. päivä."

- Henryn lähtö: "Barçan tulee olla kiitollinen Henrylle, kuten kaikille muillekin pelaajille. On eri asia, pelasiko hän paremmin vai huonommin, mutta uskoakseni meille jäi hyvä kuva, ja toivon hänelle kaikkea parasta jatkossa. Hänen lähtönsä oli hänen oma päätöksensä."

- Pepin sopimustilanne: "Olen erittäin tyytyväinen sopimukseen, ja lupaan vain ponnistella, jotta ihmiset voisivat jatkossakin olla ylpeitä joukkueesta. Olen erittäin otettu ja tyytyväinen juntan arvostukseen työtäni kohtaan, ja on suuri kunnia, että he tarjosivat kuuden vuoden sopimusta, mutta en halua sellaista." "Työskentelen paremmin lyhyen sopimuksen kanssa; minun on tiedettävä, että hommat toimivat ja nähtävä halu jatkaa eteenpäin. Jos teemme kolmen tai neljän vuoden sopimuksen, mutten saa feedbackiä ensimmäisen jälkeen, minä lähden. Ei ole mitään paikkaa, jossa olisin mielummin kuin täällä, ja jos homma toimii, ei ole mitään huolta siitä, ettenkö jatkaisi täällä." "Minulla oli hyvä suhde Laportan kanssa, ja nyt samoin Rosellin kanssa. Hän halusi tarjota minulle pidempää sopimusta jatkuvuuden kannalta, mutta toistan, etten ajattele näin." "Minulle maksetaan erittäin hyvin. Uudella presidentillä on saapuessaan tuhat asiaa tehtävänään, ja hän asetti toiset asiat tämän edelle, mutta tavatessamme järjestämme kaiken kuntoon. Tästä syystä asiaa on lykätty, eikä ole moniakaan hankalia klausuuleja, ja olen erittäin helppo valmentaja pitää."

- B-jengin nousu: "Reservin nousu Segundaan on erittäin hieno asia, ja haluan onnitella Luis Enriqueä saavutuksestaan. Ei ole sama juttu pelata Segunda B:n kentillä kuin Valladolidia tai Betisiä vastaan. Joukkue on erittäin nuori, ja siinä on erittäin mielenkiintoinen 'base' - jos he pystyvät pelaamaan Segundaa, on tämä loistava uutinen seuralle. Meillä on samalla iso rinki junnuissa, jotta sieltä voi nostaa ykkösjoukkueeseen. Tämä tarjoaa hyvän 'handicapin', joka on siis se, että pidän canteran pelaajista."

- Aikataulut (Rosell haluaa siis pelata otteluita aikaisempaan ajankohtaan kuin vasta kymmeneltä illalla, jotta peleihin on helpompi perheiden tulla): "Ymmärrän presidentin aikeet, mutta suuria muutoksia ei ole luvassa. Jaume Rouresin porukoilla (La Sexta) on oikeus asettaa aikataulut."

- Lainat: "Haluamme lainata samat pelaajat kuin viime vuonna, ja etsimme heille seuroja."

Lopuksi Guardiola vähän avautui vielä viime kaudella saamastaan sakosta, mutta siinä nyt ei ole mitään uutta :)
aquel

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: FC Barcelona


Vastaus #407 : 20.07.2010 klo 17:30:36

Nin, tätä Ibran floppaamistahan piti katsoa kauden jälkeen. Mitkä fiilikset mm. Rikkiviisaalla tai Aquelilla nyt on? Kannattiko kortti sittenkään katsoa loppuun, vai olisiko pitänyt foldata ajoissa? (Yleensä Aquel kaivaa historiasta viestejä tällaisissa tilanteissa, mutta itsehän en moiseen alennu )
Fiilikset eivät ole muuttuneet ainakaan omalla kohdallani mihinkään suuntaan, sillä Zlatanin osalta kortteja ei ole vielä katsottu läheskään loppuun saakka. En edelleenkään usko ruotsalaisen siirtyvän tänä kesänä Kataloniasta mihinkään. Villan oston myötä Barcelona ei tietenkään ole enää yhtä riippuvainen ruotsalaisesta, mikä on pelkästään hyvä juttu, sikäli jos Zlatan osaa ottaa haasteen vastaan miehekkäästi ja parantaa otteitaan entisestään (ja samalla Barcelonan pelisysteemin pitäisi muokkautua tarpeen mukaan entistä paremmin Zlatanin vahvuuksille sopiviksi). Uskon Ibran olevan sen verran kunnianhimoinen, ettei luovuta yhden vähän huonomman kauden jälkeen. Seuran taloudellinen tilanne voisi pakottaa tekemään liikkeitä suuntaan tai toiseen, mutta katsotaan nyt, mitä tapahtuu...

Ja mitä Guardiolan kommentteihin tulee, niin nehän olivat pelkästään järkeviä, sillä tottahan kuka tahansa pelaaja saa lähteä, jos välttämättä haluaa.

Turha tota Zlatan-Eto'o siirtoa on enää vääntää kun se jauhettiin jo aiemmin loppuun asti selväksi ja todettiin, että sen siirron takana saattoi olla muitakin tekijöitä kuin pelkästään pelilliset seikat. Taidat olla aikamoinen jääräpää kun aina jankutat vanhoista asioista etkä ota huomioon kaikkia tekijöitä vaan pelkästään ne mitkä sopivat tukemaan mielipiteitäsi ::).

Sitä paitsi Zlatanin siirtoa ei voida vielä tuomita huonoksi kaupaksi jos Zlatan ei siirry mihinkään ja pelaa parilla seuraavalla kaudella huippukaudet.
Sama.

Oma kommenttini ainakin vain näpäytys ikuisille kiistakumppaneilleni, nyt jo kaikkien palvoma Pep on asettunut puolelleni
Tästä haluaisin lisätietoja. Käsittääkseni Pep kehui Zlatanin viime kautta hyväksi eikä päinvastoin. Toki Pep kommentoi myös sitä, että Zlatan saa lähteä, jos haluaa (kuten loppujen lopuksi kuka tahansa), mutta painotti ruotsalaisen olevan tärkeä pelaaja jäädessään. Turha tuosta kommentista on mielestäni nostaa sen suurempaa haloota...

Vai että olemme ikuisia kiistakumppaneita? :D Katsotaan, mitä ensi kausi tuo tullessaan... ;)

19.9. Atletico - Barcelona
Jahas, jo kauden kolmannessa liigapelissä Blaugrana ottaa sitten kuokkaan...

Marraskuun 28. päivää odotellessa...
outdraw

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Sempre Xavi


Vastaus #408 : 20.07.2010 klo 19:38:29

Fiilikset eivät ole muuttuneet ainakaan omalla kohdallani mihinkään suuntaan, sillä Zlatanin osalta kortteja ei ole vielä katsottu läheskään loppuun saakka jne.

Zlatanista ei todellakaan pidä luopua tässä vaiheessa. Paljon Pedroa laadukkaampi laituri/kakkosaalto Villasta, vuoden verran pelejä takana... Zlatan pitää itseään varmasti niin hyvänä, ettei pelkää haastetta niin paljoa, että lähtisi saman tien pelaamaan vailla paineita johonkin Cityyn.
Loordie

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Deal with it


Vastaus #409 : 20.07.2010 klo 23:43:23

Hyvin sain ainakin keskustelua aikaiseksi täällä, mikä oli tarkoituskin. Ja kyllä, jankkaan niin kauan kuin näen olevani oikeassa ;)

Jätän nuo huuhaa-kommentit omaan arvoon, ja keskityn asiaan - kun sitä täältä taas kerrankin löytyy.

Ja mitä Guardiolan kommentteihin tulee, niin nehän olivat pelkästään järkeviä, sillä tottahan kuka tahansa pelaaja saa lähteä, jos välttämättä haluaa.

...

Tästä haluaisin lisätietoja. Käsittääkseni Pep kehui Zlatanin viime kautta hyväksi eikä päinvastoin. Toki Pep kommentoi myös sitä, että Zlatan saa lähteä, jos haluaa (kuten loppujen lopuksi kuka tahansa), mutta painotti ruotsalaisen olevan tärkeä pelaaja jäädessään. Turha tuosta kommentista on mielestäni nostaa sen suurempaa haloota...

Niin, ja kyllä jokainen tietää valmentajien poliittiset kommentit lehdistölle niin organisaatioon kuin pelaajiin liittyen. Ketään ei haukuta, varsinkin jos suunnitelmissa/mahdollisuutena on myydä yksi lajin kirkkaimmista tähdistä. Tämänkin kaikki kyllä tietävät, eikä se rivien välistä lukeminen ole vaikeaa. Jos Zlatan olisi varmasti jäämässä, Pepin kommentti olisi ollut ennemmin luokkaa "Zlatan ei ole sen enempää myytävän kuin Messi tai Xavikaan, lehdistö voi lopettaa spekulointinsa" tms. Ja kaikki varmasti tietävät, että Zlatan haluaa jäädä - vai pystyykö joku sanomaan syyn miksi ei haluaisi?

Lainaus
Vai että olemme ikuisia kiistakumppaneita? :D  Katsotaan, mitä ensi kausi tuo tullessaan... ; )

Ehkä vain toivon niin, koska argumentaatio sinun ja Rikkiviisaan kanssa perustuu muuhunkin kuin netistä kaivettuihin tilastoihin ;)

Se on hyvä, että ihmisillä riittää usko Zlatanin uuteen tulemiseen, ja jos miehelle sopii supersubin rooli, saa hän mielestäni ilman muuta jatkaa joukkueessa. Jos Pedro jatkaa kehitystään viime kauden ja MM-kisojen tapaan, Ibraa kyllä odottaa penkitys. Sitä *kursivoitulihavoituFAKTAa* ei kukaan kuitenkaan voi kiistää, että Zlatanin hankinta olisi ollut tähän mennessä huono. Villan olisi (luultavasti) saanut jo vuosi sitten, jos siitä Eto'osta kerta oli päästävä eroon.

Se taas on huono asia, että ihmisiä ei kiinnosta jalkapallossa mylläävä rahantuhlaus, mikä ei voi päättyä hyvin. Ihmiset miettivät vain seuraavaa kautta ja oman joukkueen uusia pepsipoikia, mutta eivät kansallisten liigojen tai seurojen taloudellisia tilanteita tai rahan käyttöä. Itseäni nämä asiat sattuvat kiinnostamaan, ja olen todella pettynyt, että blaugrana on lähtenyt tähän kilpavarusteluun Madridin kanssa - varsinkin jos omat lahjakkuudet kuten Pedro ja Bojan jäävät siinä sivussa jalkoihin.

Mutta tottahan se on, jankkaan näitä asioita, kuin harvoin saan järkevää argumenttia vastaukseksi, pl. pari poikkeusta toki.

Ensi kautta odotellessa..

E: Tässä yksi hyvä esimerkki siitä, miten asioita mietitään laajemmassa mittakaavassa kuin "se paukutti kuitenkin 25 byyriä" jne...

Zlatanhan on huippupelaaja, ei siinä mitään. Kyse on kuitenkin siitä, mikä olisi Barcalle kannattavinta. Kannattavin-sana käsittää myös taloudellisen puolen. Jos rahasta ei tarvisi välittää, Zlatan jäisi puolestani ilman muuta. Kovin on vaan kallis mies mahdolliseksi penkkiveikoksi tai rotaatiomieheksi. Paras tuotto tulisi mahdollisesti myymällä, jos rahaa tarpeeksi tulisi.

Floppihan tuo viime kausi ei Zlatanin tapauksessa kokonaisuudessaan urheilullisesti ollut, vain kauden jälkipuolisko oli sitä floppiosastoa.

Näyttää olevan Barcalla aika hyvin paketti kasassa, jos oletetaan, että Marquez jää Busquetsin varamieheksi (johon mies on melkein liiankin hyvä).

Täytyy myös myöntää, että Busquetsin peli MM-kisoissa oli äärimmäisen vakuuttavaa. Viime kaudella Barcassa mies ei oikein kertaakaan pelannut noin hyvin (mielestäni) kuin nyt MM-kisoissa. Mikähän lie erona? Mahdollisesti se, että sai pelata toisen puolustavan keskikentän kanssa? 

Ja komppaan Jääskrabaa muutenkin - Aquelille vielä anteeksipyyntö koskien Busia, huikeat kisat mieheltä! (Tosin toinen maailman parhaista puolustavista kk-miehistä vierellä - Xabi Alonso siis - varmasti myös vaikutti Busin huikeisiin otteisiin)
« Viimeksi muokattu: 20.07.2010 klo 23:48:48 kirjoittanut Loordie »
aquel

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: FC Barcelona


Vastaus #410 : 21.07.2010 klo 05:09:37

Ja komppaan Jääskrabaa muutenkin - Aquelille vielä anteeksipyyntö koskien Busia, huikeat kisat mieheltä!
Ei olisi tarvinnut, mutta kiitos kuitenkin. Joskus satumme jokainen olemaan uskomuksiemme kanssa oikeassa...
Jii

Poissa Poissa


Vastaus #411 : 22.07.2010 klo 09:27:11

Zlatanista ei todellakaan pidä luopua tässä vaiheessa. Paljon Pedroa laadukkaampi laituri/kakkosaalto Villasta, vuoden verran pelejä takana... Zlatan pitää itseään varmasti niin hyvänä, ettei pelkää haastetta niin paljoa, että lähtisi saman tien pelaamaan vailla paineita johonkin Cityyn.

Laituri?
outdraw

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Sempre Xavi


Vastaus #412 : 22.07.2010 klo 10:44:34

Laituri?

Jos ei puhuta mahdollisesta lastauskohokkeesta, niin oletko foorumin ainoa, jolta jäivät mm-kisat väliin? Villahan pelasi jatkuvasti laidalla, ja oli kisojen yksi parhaista pelaajista. Villa voi toki pelata piikissä, mutta on lähes yhtä tehokas laidalta, ja Zlatan on parempi kuin Pedro.

e: ja loistavia uutisia akatemiasta, eli Fontàs on tehnyt vuoteen 2012 kestävän jatkosopimuksen. Márquezin ja Henriquen päivät ovat puolestaan luetut, ja molemmille etsitään ulospääsyä vielä ennen viikonloppua. Todennäköisesti tarkoituksena on rahoittaa Tourén korvike, jos tuo Cesc-siirto lopulta onnistuukin.
« Viimeksi muokattu: 22.07.2010 klo 10:50:01 kirjoittanut outdraw »
Guillermo

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: SMJ


Vastaus #413 : 22.07.2010 klo 11:36:42

Kyllähän tuon viestisi voi lukea niin, että meinasit Zlatanin olevan laituri. Cesc soppa ei näköjään ota loppuakseen, katsellaan mitä tulevan pitää. Itse olen ainakin suhtkoht varma, että näitä Barsan pelaajien kommentteja siirtohuhuista on alteroitu yms, jopa keksitty päästä.

Hyvin saa Rosell ulostettua pelaajia, jos Marquez ja Henrique vielä jättävät seuran. Nyt keskikentälle jää pelimiehistä vain Keita, joten kyllähän tuohon yksi Cesc mahtuisi, itseasiassa näyttää ennemminkin siltä, että tarvetta olisi. Touren korvikkeesta ei tietoa, mutta ei mitään järkeä maksaa yli 5M, kun Busquetsista näyttäisi tulevan kunnon pelimies. Eiköhän ne kieriskelytkin joskus lopu.

Villan osto oli kyllä todella hyvä veto, sillä nyt periaatteessa kärjessä pelaa kokoajan Zlatan/Villa. Bojan ja Pedro voivat keskittyä laiturihommiin. Ikävä kyllä junioreille tuskin hirveästi peliaikaa jää, paitsi Copassa.
Spox

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Aduriz ja Betis


Vastaus #414 : 22.07.2010 klo 11:48:17

Ikävä kyllä junioreille tuskin hirveästi peliaikaa jää, paitsi Copassa.

Onneksi nousivat Segundaan, eiköhän siellä tule paljon tasokkaampia pelejä kuin viime vuosina.
Pallavolo

Poissa Poissa


Vastaus #415 : 22.07.2010 klo 12:13:53

http://www.iltasanomat.fi/urheilu/uutinen.asp?id=2227294&ref=fb
Jii

Poissa Poissa


Vastaus #416 : 22.07.2010 klo 13:02:50

Jos ei puhuta mahdollisesta lastauskohokkeesta, niin oletko foorumin ainoa, jolta jäivät mm-kisat väliin? Villahan pelasi jatkuvasti laidalla, ja oli kisojen yksi parhaista pelaajista. Villa voi toki pelata piikissä, mutta on lähes yhtä tehokas laidalta, ja Zlatan on parempi kuin Pedro.

Jaa se olikin vain sekavasti kirjoitettu viesti. ;)
Joey

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Kuopion Palloseura


Vastaus #417 : 22.07.2010 klo 13:11:05

Cesc soppa ei näköjään ota Bojan ja Pedro voivat keskittyä laiturihommiin.
Bojan varmasti riemuissaan, kun pääsee laidalle. Viime kaudellahan hän vakuutti oikeastaan vain piikissä.
Jii

Poissa Poissa


Vastaus #418 : 22.07.2010 klo 13:17:49

Bojania voi kohta alkaa pitää pikkuisen tyhmänä jos ei vaadi lainasopimusta. Paikka nokkimisjärjestyksessä ei ole tuosta muuttumassa mihinkään lähitulevaisuudessa.
Ryan Joseph Wilson

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: TKT


Vastaus #419 : 22.07.2010 klo 13:23:23

Arsenal-ottelun lisäksi mieleen jäi viime kaudelta ensimmäisen El Clásicon Barcalle ratkaissut upea volley pelissä, jossa Blaugrana ei hyvillä maalintekopaikoilla juhlinut. Parhaimmillaanhan Zlatan on äärimmäisen tehokas viimeistelijä, joka mielestäni sopisi joukkueeseen, jolla tuntuu välillä olevan tapana pyrkiä kuljettamaan pallo maaliin. Hiukan kohtuuttomalta sitäpaitsi tuntuu tuomita ruotsalainen yhden rikkonaisen kauden perusteella.
Guillermo

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: SMJ


Vastaus #420 : 22.07.2010 klo 13:36:16

Hiukan kohtuuttomalta sitäpaitsi tuntuu tuomita ruotsalainen yhden rikkonaisen kauden perusteella.

Tuntuu kyllä uskomattoman kohtuuttomalta ja täysivaltaista idiotismilta ajatella näin. Eihän kukaan edes noin tyhmä voi olla :D

Ibra on varmaankin harjoitellut kesän 200% temmolla ja tekee ensi kaudella 50 maalia. Mahdollisen myynnin ainut syy on raha, koska pelaajana ainulaatuinen.
Incrível

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Gavi


Vastaus #421 : 22.07.2010 klo 17:04:09

Bojania voi kohta alkaa pitää pikkuisen tyhmänä jos ei vaadi lainasopimusta. Paikka nokkimisjärjestyksessä ei ole tuosta muuttumassa mihinkään lähitulevaisuudessa.

Eri. Bojan tulee saamaan edelleenkin yhä enenevissä määrin peliaikaa, mikäli kehitys jatkuu samanlaisena. Viime kauden lopussa nähtiin, että jannu pystyy tiputtamaan maailmantähden nimeltä Zlatan Ibrahimovic penkille. Itselläni on ainakin vahva luotto siihen, että Bojan tulee parin seuraavan vuoden aikana ottamaan sen suuren askeleen megastarojen joukkoon vahvojen esitystensä seurauksena. Mies itsehän totesi äskettäin tehdyssä haastattelussa, että tuntee olonsa vahvaksi ja varmaksi. Tähän voisi heittää: Alku jonkin suuremman?

Zlatanilta on varmasti myös lupa odottaa enemmän ensi kaudella, kun sopeutumisvaikeudet ovat suuremmilta osin takanapäin. Yli 20 maalia liigassa ensi kaudella, varma tieto.

e: ja loistavia uutisia akatemiasta, eli Fontàs on tehnyt vuoteen 2012 kestävän jatkosopimuksen. Márquezin ja Henriquen päivät ovat puolestaan luetut, ja molemmille etsitään ulospääsyä vielä ennen viikonloppua. Todennäköisesti tarkoituksena on rahoittaa Tourén korvike, jos tuo Cesc-siirto lopulta onnistuukin.

Eikös nuo rahat menisi juuri Cescin hankintaan? Viimeisimpien tietojen mukaan Wenkku haluaisi saada Fábregasista vähintään sen 60 milliä(£ vai €?). Tälle kesälle taisi olla käytettävissä se 50 miltsiä (Euroissa), joten kyllä tuohon olisi vielä saatava lisää fyrkkaa. Adrianoon mennyt toistaiseksi lähemmäs 10 miljoonaa, joten jostakin olisi kaavittava 20 milj., jotta Fábregas olisi mahdollista ostaa.

Edit. Fontàsin jatkopahville Ylos Ensi kaudella voisi olla käyttöä kenties jopa Primer Equipossa, neljäntenä topparina. Guardiolahan haluaa antaa junnuille mahdollisimman paljon mahdollisuuksia, joten mielestäni tässä voisi olla yksi potentiaalinen läpi murtautuva pelaaja ensi kautta ajatellen. Toinen asia puolestaan on se, miten kipeästi Andreulle on tarvetta kakkosjoukkueessa. Toki ykkösjoukkueen etu menee aina edelle.
« Viimeksi muokattu: 22.07.2010 klo 17:08:04 kirjoittanut Young Guns »
Jii

Poissa Poissa


Vastaus #422 : 22.07.2010 klo 17:13:19

Eri. Bojan tulee saamaan edelleenkin yhä enenevissä määrin peliaikaa, mikäli kehitys jatkuu samanlaisena. Viime kauden lopussa nähtiin, että jannu pystyy tiputtamaan maailmantähden nimeltä Zlatan Ibrahimovic penkille. Itselläni on ainakin vahva luotto siihen, että Bojan tulee parin seuraavan vuoden aikana ottamaan sen suuren askeleen megastarojen joukkoon vahvojen esitystensä seurauksena. Mies itsehän totesi äskettäin tehdyssä haastattelussa, että tuntee olonsa vahvaksi ja varmaksi. Tähän voisi heittää: Alku jonkin suuremman?

Niin, tätähän tässä on odoteltu. Peliaika on kuitenkin samalla vähentynyt parin kauden takaisesta huipusta (koska edelle on ostettu isoja starboja eikä ole ollut loukkaantumisia).
Messy

Poissa Poissa


Vastaus #423 : 22.07.2010 klo 23:25:38

Bojanista puheen ollen, nuorukainen on ainakin kesällä näyttänyt vetävän kovaa punttikuuria ja alkaa olemaan 19-vuotiaaksi kaveriksi fyysisesti aika kovassa tikissä:

outdraw

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Sempre Xavi


Vastaus #424 : 23.07.2010 klo 00:01:05

Kyllähän tuon viestisi voi lukea niin, että meinasit Zlatanin olevan laituri.

Voi, jos ei osaa suomea :-[

MD uutisoi näin iltamyöhään otsikolla Barça, una Operación Triunfo. Tuo OT:han on Espanjassa sama kuin Idol tms., ja tällä viitataan siihen, että nuorista tulee nyt joku voittaja, joka pääsee isoihin ympyröihin mukaan. Márquezin ja Diman (ja Henriquen, vaikkei pelannutkaan missään vaiheessa) lähdöt tarkoittavat sitä, että mukana on enää kolme topparia, joista Puyol on myös oikean laidan tuuraaja. Lisäksi Tourén (ja Márquezin) lähtö tarkoittaa sitä, että keskikentän keskelle on enää neljä pelaajaa kolmelle paikalle. Ylipäätään ringissä on todennäköisesti viikon päästä vain 19 pelaajaa.

Tarjolla olisi alakerran paikalle tuttu trio Fontàs, Bartra ja Muniesa, arvellakseni tuossa järjestyksessä. Muniesa on kolmikon paras prospekti, mutta toisaalta myös nuorin vain 18 vuoden iällään. Muniesan eduksi voidaan laskea myös molemmilla laidoilla toimiminen, joskin luontaisempi on vasen puoli, ja sinne on jo kolme pelaajaa. Fontàs on kokenein ja fyysisesti kehittynein pelaaja, Bartra puolestaan monipuolisempi, ja pystyy Puyolin tavoin pelaamaan oikealla. Tällä hetkellä Bartra pelaa U19 EM-kisoja. MD vertaa kolmikkoa nykyisiin pelaajiin niin, että Fontàs on lähinnä Márquezia, Bartra Piquétä ja Muniesa Puyolia.

Keskikentälle on tarjolla tuttu duo Jonathan ja Thiago, ja heidän lisäkseen itsellenikin uusi tuttavuus Sergi Roberto. Jonathanista tiedetään, että hän on lähinnä Iniestaa, kun taas Thiago on melko perinteinen kymppi. Roberto puolestaan on lähimpänä Cesciä, ja on tehnyt ilmeisesti loistavaa nousua viime kauden lopulla Juvenil A:sta Atleticiin. Kukaan heistä ei tule korvaamaan tietenkään Tourén lähtöä. Veikkaisin tässäkin kohtaa kupin kallistuvan vanhimman, eli Jonathanin kannalle. Thiagolle ja Sergille hyvää tekisi vuoden "höntsät" Segundassa, kun taas Jonathanilla alkaa olla näytön paikat.

Bojan lainannu vähän Messin lääkkeitä? Kaverihan on aivan hävyttömän lihaksikas ollakseen tosiaan vasta 19. Joku muuten spekuloi Zlatanin punttikuureista, kaveri oli nimittäin todennut Ruotsissa olevansa 4kg ylipainoinen. Tuo tosin ei vie kuin pari viikkoa.

 
Sivuja: 1 ... 16 [17] 18 ... 139
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa