FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
22.02.2026 klo 16:24:08 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset:
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Sivuja: 1 ... 23 [24] 25 ... 139
 
Kirjoittaja Aihe: F.C. Barcelona 2010-11 - Millor del món... i millor de la història!  (Luettu 298851 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
Byron

Poissa Poissa


Vastaus #575 : 10.08.2010 klo 15:28:54

http://www.iltalehti.fi/jalkapallo/2010081012167223_jp.shtml

Özil ilmeisesti menossa Barcelonaan noin 15 miljoonalla.
Dani Alves

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: FC Barcelona


Vastaus #576 : 10.08.2010 klo 17:24:43

http://www.iltalehti.fi/jalkapallo/2010081012167223_jp.shtml

Özil ilmeisesti menossa Barcelonaan noin 15 miljoonalla.

Maistuisi! Tuolla hinnalla nimi nopeasti paperiin.
Eiccu

Poissa Poissa


Vastaus #577 : 10.08.2010 klo 17:27:56

Voihan Özil Barcaan siiryäkin, mutta en laittaisi ihan koko omaisuuttani likoon sen puolesta.

Lainaus
Werder deny Barca agreement over Ozil
August 10, 2010

Werder Bremen director of sport Klaus Allofs insists reports of an agreement with Barcelona over Mesut Ozil are "nonsense".

Respected Spanish paper El Pais claimed on Tuesday that Barca had reached a tentative agreement with Werder to sign Ozil, 21, for €10 million, with the Germany international said to have prioritised a move to Camp Nou.

Allofs, though, claimed the rumours of an agreement with Barca were "nonsense" and said: "There is no agreement with Barca."

Werder's media director, Tino Polster, added: "There are no talks with and no offer from FC Barcelona."

When the player himself was asked about the move on Tuesday morning following training, he told Bild: "I know nothing. I have spoken to no one."

Despite the denials, Allofs has suggested that a deal to sell the player could progress in the near future.

Allofs told the Kreiszeitung Syke newspaper: "It is possible that there is now a bit of movement in the issue, but I am not running backwards and forwards to the fax machine or getting sweaty palms when I check my emails to see if maybe an offer has arrived."

Several top clubs in Europe, including Manchester United, Chelsea and Real Madrid, are said to be interested in Ozil and Sir Alex Ferguson refused to rule out a bid at the weekend, saying "I don't know" when asked if he was hopeful of signing the player.
http://soccernet.espn.go.com/news/story?id=813221&sec=transfers&cc=5739&cc=5739
Tyrant

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: azulgrana


Vastaus #578 : 10.08.2010 klo 17:45:50


Myös Guardiola olisi lähteiden mukaan siirtoa vastaan ja liputtaisi mielummin omille kasvateille. Tälle Ylos. Mielummin pitäisin rotaatiossa luupaavia junnuja, kuin Öziliä, josta ei ole muutenkaan mitään takeita kuinka sopisi Barcelonaan vai kävisikö Hlebit.
« Viimeksi muokattu: 10.08.2010 klo 17:51:42 kirjoittanut Tyrant »
Mogitus

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Internazionale


Vastaus #579 : 10.08.2010 klo 18:36:04

Seurajohto haluaa väkisin tehdä oman tähtihankintansa (vaikkei Özil nyt ihan Villa/Cesc yms. luokkaa olisikaan).
Eiccu

Poissa Poissa


Vastaus #580 : 10.08.2010 klo 19:11:56

Seurajohto haluaa väkisin tehdä oman tähtihankintansa (vaikkei Özil nyt ihan Villa/Cesc yms. luokkaa olisikaan).

Tai lehdistö haluaa tehdä. Barcelonahan ei Bremenin edustajan mukaan ole tehnyt edes tarjousta.
outdraw

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Sempre Xavi


Vastaus #581 : 11.08.2010 klo 07:48:19

Özil vs Hleb on sentään aika iso ero, mutta nyt vaikuttaisi siltä, että Guardiola on tosiaan taipumassa Jonathanin ja Thiagon kannalle. Kannatettavaa tuo on, mutta mielestäni on lapsellista yrittää ostaa Cesc kolminkertaiseen hintaan, mutta sitten sanoa, ettei yhtä lupaavimmista ja jo tasonsa osoittaneista eurooppalaisista futareista voi ostaa, koska omat junnut. Samanlainen, pahempikin, isku vasten J2S:n ja Thiagon kasvoja olisi tuo Cescin hankinta ollut. Ja useiden kymmenien miljoonien hintaan ei voida puhua, että antaisi omalle kasvatille mahdollisuuden, vaan Cesc, vaikka oma kasvatti onkin, on mielestäni hankintatasolla verrattavissa enemmänkin mihin tahansa vahvistukseen.
Prince Domenech III

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: FC Espoo & Sporting Clube de Braga & 曼聯


Vastaus #582 : 11.08.2010 klo 19:39:26

Miltä tulevan kauden paras mahdollinen kokoonpano näyttäisi?
León

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Nettihuligaani


Vastaus #583 : 11.08.2010 klo 20:48:21

Oikeasti:

-------Villa
Pedro---------Messi
---Iniesta
-----------Xavi
------Busquets
Abidal-Puyol-Pique-Alves
-------Valdes

Paperilla:


-------Ibra
Villa---------Messi
---Iniesta
-----------Xavi
------Busquets
Abidal-Puyol-Pique-Alves
-------Valdes

Abidal vs. Maxwell vertailusta voi olla montaa mieltä, itse suosisin Abidalia tuolle paikalle. Adriano on ainakin minulle kääntämätön kortti, pystyykö pelaamaan vasenta laitapakkia? Tuo paikka on tällä hetkellä joukkueen heikoin lenkki... Alvesin kirittäjänä Adriano voi olla hyvinkin tärkeä palanen, Ibra pystyy kyllä Espanjassa puskemaan vaikka 15 maalia kaudessa, jos joku sen pallon päähän laittaa, Alvesin eväät vain vaikuttavat tässä asiassa olevan loppumaan päin.

edittiä.

Itse haluaisin nähdä myös tällaisen sommitelman:

Villa---Ibra
---Messi
KK
Pulustus
VV

Viime kaudella tuo systeemi toimi yllättävän hyvin ja uskoisin tuon tason kärkipelaajien toimivan hyvin yhdessä.
« Viimeksi muokattu: 11.08.2010 klo 20:59:41 kirjoittanut León »
Melamies

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: LIIGA-OPS


Vastaus #584 : 11.08.2010 klo 20:57:55

http://www.iltalehti.fi/jalkapallo/2010081012167223_jp.shtml

Özil ilmeisesti menossa Barcelonaan noin 15 miljoonalla.

Aivan järkyttävää jos lähtee noin halvalla. Werder Bremeninä pyytäisin väh. 30 miljoonaa.
León

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Nettihuligaani


Vastaus #585 : 11.08.2010 klo 21:00:56

Aivan järkyttävää jos lähtee noin halvalla. Werder Bremeninä pyytäisin väh. 30 miljoonaa.
Jolloin lähtisi luultavasti ensi kauden jälkeen ilmaiseksi... 1 kauden pelillinen heikennys ja 15M€ vai 1 kausi Özilin kanssa? Mulla ei ole vastausta tuohon..
Joey

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Kuopion Palloseura


Vastaus #586 : 11.08.2010 klo 21:14:47

Adriano on ainakin minulle kääntämätön kortti, pystyykö pelaamaan vasenta laitapakkia?
Pystyy. Pystyy pelaamaan molemmilla laidoilla sekä pakkia että linkkiä.

Mainitaan samalla, että Bojan onnistui sohimaan U21-maajoukkueen ainokaisen Suomea vastaan pilkulta. Ottelu päättyi 1-1.
outdraw

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Sempre Xavi


Vastaus #587 : 12.08.2010 klo 08:33:24

Nyt urheilulehdet kyydittävät Ibraa pois, tarjolla vaihtoehdot laina tai vaihto Robinhoon. Onneksi täyttä paskaa, koska Robinholla ei tee yhtään mitään, ja Ibra on pelannut nyt hyvin, ja muutenkin alkaa olla tottunut liigaan. Varmat 20 maalia, jos pelaa.

Werderinä möisin ehkä kympillä Özilin ensi kauden jälkeen, ts. kympillä saa nyt oikeudet keskusteluun, mutta siirto vasta vuoden päästä. Jokainen fiksu jengi maksaa tuon kympin nyt, koska ilmaiseksi pääsee hankkimaan vasta talvella, jolloin on jo liian myöhäistä.

e: tulee muuten jännä avaus Supercopaan.

Valdés pelannee, koska pelasi vain puolet Meksikoa vastaan, ja Pinto loukkaantui. Pedrokin pelasi vain parikymmentä minuuttia.

Avaus lienee esimerkiksi Valdés (tai Miño), Adriano, Milito, Abidal, Maxwell, Romeu, Keita, Thiago, Iniesta, Ibra, Messi. Mahdollista myös nähdä Abidal laidalla ja Fontàs pohjalla, tai Fontàs voi olla myös Romeun tilalla. Samoin Messin avauspaikka ei ole mikään selviö. Thiagon tilalla voi myös aivan hyvin olla JDS.

Jengi näyttää toistaiseksi tältä:

Oier, Miño
Maxwell, Adriano, Milito, Abidal, Víctor Sánchez, Fontàs, Muniesa, Bartra, Sergi Gómez
Iniesta, Keita, Dos Santos, Martí Riverola, Sergi Roberto, Thiago, Oriol Romeu
Ibra, Messi, Víctor Vázquez, Nolito

Jos tuohon lisätään Valdés, niin 18 pelaajan lista lienee: Valdés, Miño, Maxwell, Adriano, Milito, Abidal, Fontàs, Bartra, Sánchez, Iniesta, Keita, Thiago, Romeu, Dos Santos, Sergi Roberto tai Riverola, Ibra, Messi, Nolito.
« Viimeksi muokattu: 12.08.2010 klo 08:59:55 kirjoittanut outdraw »
quesis

Poissa Poissa


Vastaus #588 : 12.08.2010 klo 09:29:07

outdrawn listaan, että Villa ei pelannut Meksikoa vastaan ollenkaan, joten eiköhän se ole mukana?
Loordie

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Deal with it


Vastaus #589 : 12.08.2010 klo 09:58:29

Eli jos Villa pelaa, avaus voisi näyttää jotakuinkin tältä:

            Ibra
Villa                  Messi
     Iniesta  Keita
            ???
Maxwell          Adriano
     Abidal   Milito
          Valdes

Kuka ottaa pivoten paikan?


       
outdraw

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Sempre Xavi


Vastaus #590 : 12.08.2010 klo 10:55:58

Romeu tai Fontàs. Villan pelaaminen vielä auki, ite heittäisin melkein avaukseen Iniestan tonne laidalle ja Thiagon kentälle. Myös Fontàs pohjalle, Abidal laitaan ja Maxwell tai Adriano pivoteksi toimisi. Kyllähän tosta Sevillan tasonen jengi saadaan helposti.
Incrível

Paikalla Paikalla

Suosikkijoukkue: Gavi


Vastaus #591 : 12.08.2010 klo 13:45:05

Romeu tai Fontàs. Villan pelaaminen vielä auki, ite heittäisin melkein avaukseen Iniestan tonne laidalle ja Thiagon kentälle. Myös Fontàs pohjalle, Abidal laitaan ja Maxwell tai Adriano pivoteksi toimisi. Kyllähän tosta Sevillan tasonen jengi saadaan helposti.

Miksei Jonathania pivoteksi? Pelasi preseasonilla mielestäni erinomaisesti tuolla paikalla ja omaan silmääni vaikuttaa siltä, että Guardiola olisi peluuttamassa Jonathania k.o. paikalla myös lauantaina.

Ja mitähän järkeä olisi laittaa Maxwell pivoteksi? En muista nähneeni miestä sillä paikalla ikinä. ???
Pallavolo

Poissa Poissa


Vastaus #592 : 12.08.2010 klo 14:11:08

Ja mitähän järkeä olisi laittaa Maxwell pivoteksi? En muista nähneeni miestä sillä paikalla ikinä.

Mitenkään liittymättä kyseiseen tilanteeseen: vaikka sinä et ole nähnyt jotain pelaajaa tietyllä paikalla, se ei tarkoita, etteikö tämä siinä voisi olla hyvä.
Mogitus

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Internazionale


Vastaus #593 : 12.08.2010 klo 14:29:58

Tiettävästi Ajaxissa on pelannut kyseistä paikkaa. Interissä kokeiltiin pariin otteseen ja noihin kokeiluihin se jäi, fyysisyys ei riittänyt alkuunkaan.
« Viimeksi muokattu: 12.08.2010 klo 15:45:38 kirjoittanut Mogitus »
Joey

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Kuopion Palloseura


Vastaus #594 : 12.08.2010 klo 15:02:24

Maxwell tai Adriano pivotena kuulostaisi kyllä aikamoiselta idiotismilta. Melkein sama kuin Sevilla laittaisi Navasin tuohon rooliin.
Loordie

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Deal with it


Vastaus #595 : 12.08.2010 klo 15:09:21

Maxwell tai Adriano pivotena kuulostaisi kyllä aikamoiselta idiotismilta. Melkein sama kuin Sevilla laittaisi Navasin tuohon rooliin.

Maxwellista kyllä ehdottomasti samaa mieltä, mutta eikös Adriano tuolla paikalla pelannut ottelun tai parikin viime kaudella? Ei sillä, että haluaisin miestä tuolla paikalla nähdä, kyllähän siihen esim. outdrawn mainitseman Fontasin (tai sitten JDS:n) istuttaisi.
Joey

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Kuopion Palloseura


Vastaus #596 : 12.08.2010 klo 15:20:52

Maxwellista kyllä ehdottomasti samaa mieltä, mutta eikös Adriano tuolla paikalla pelannut ottelun tai parikin viime kaudella?
Ei ainakaan minun näkemissäni peleissä pelannut, toki en nyt läheskään kaikkia Sevillan pelejä nähnyt.
Tyrant

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: azulgrana


Vastaus #597 : 12.08.2010 klo 23:28:54

Javier Mascherano näyttäisi olevan Barcan kesän kolmas hankinta, raporttien mukaan Liverpool ja Barcelona olisivat päässeet yhteisymmärrykseen ja hinnaksi muodostuisi 15me+Hleb. Tuolla siirrolla kaksi ongelmaa on ratkottu, Hleb on saatu ulostettua ja lisäksi rinkiin on saatu hankittua toinen osaava pelaaja kilpailemaan puolustavan keskikenttä pelurin paikasta. Jos tämä paikkansa pitää niin eiköhän varmistus siirrolle tule huomenna/viikonlopun aikana.

Toki voi olla jälleen ankka, niitä on Espanjan mediasta tullut tänä kesänä runsaasti.
Mogitus

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Internazionale


Vastaus #598 : 12.08.2010 klo 23:40:35

Lähde on argentiinalainen lehti Ole.

http://www.ole.com.ar/futbol-internacional/Lio-presento-Javier_0_315568553.html

Tällainen toimittaja kuin Rory Smith (Daily Telegraphin joku Merseysiden alueen mies) sanoo, että puhui Mascheranon kanssa aamulla ja mitään diiliä ei ollut ainakaan silloin vielä olemassa.

http://twitter.com/rorysmith_tel

En kyllä usko tuohon edes vähää alusta, koska diili olisi niin älytön Liverpoolin kannalta. Hleb on melko kallis pelaaja ja saman paikan pelaajia Pool on hommannut jo kaksi tänä kesänä (Cole ja Jovanovic).
Däkkä

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: doerismo


Vastaus #599 : 12.08.2010 klo 23:59:18

Mascherano ei tunnu sopivan Guardiolan linjaan. Viime kaudella nähtiin kuinka Sergio nousi selväksi ykkösvalinnaksi keskikentän pohjalle ja syrjäytti Tourén. Helppojen syöttöjen jakelija nousi Guardiolan silmissä taklaajan edelle, joten miksi nyt sitten tuotaisiin uusi taklaaja samalle paikalle?

 
Sivuja: 1 ... 23 [24] 25 ... 139
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa