FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
02.03.2026 klo 13:54:19 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset:
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Sivuja: 1 ... 32 [33] 34 ... 139
 
Kirjoittaja Aihe: F.C. Barcelona 2010-11 - Millor del món... i millor de la història!  (Luettu 298894 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
Jääskraba

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: kaikki jotka pärjää


Vastaus #800 : 30.08.2010 klo 13:20:09

Lainaus
jonka molemmat ovat vahvistaneet

Siis luotettavien lähteiden eikä vain nettijuttujen perusteella? Itse en hetkeäkään jaksa uskoa, että asia oikeasti olisi näin. On hyvin vaikea uskoa, että Guardiola (tai sen puoleen juuri kukaan menestyvä ammattivalmentaja) käyttäytyisi näin. Z:n jutuille siirron taustoista on ehkä turha antaa liikaa painoarvoa, melkoiselta kiukuttelulta lähinnä tuntuvat. Sitten on todella huolestuttavaa, jos ne pitävät paikkansa. Toisaalta kun on kyse eteläeurooppalaisesta yritystoimintakulttuurista, kaikki voi olla mahdollista.

Rikkiviisas

Poissa Poissa


Vastaus #801 : 30.08.2010 klo 13:27:53

Siis luotettavien lähteiden eikä vain nettijuttujen perusteella?

Zlatan sanoi keskustellaansa puolen vuoden aikana Guardiolan kanssa kaksi kertaa ja Guardiola vastasi, että sille on olemassa varmaan joku syykin eli ei kieltänyt vaan vastasi klassisella "sun vika"-argumentilla.

Suoraa siis teinidraamasta tämä(kin) episodi.
quesis

Poissa Poissa


Vastaus #802 : 30.08.2010 klo 13:28:31

Guardiola otti itse nimiinsä Diman ja Zlatanin hankinnat sekä Eto'on ulostamisen.
Näistä kolmesta tapauksesta ei tarvi suuremmin keskustella, että kenen ajatuksia olivat. Muiden kohdalla ilmeisesti kyse sitten isomman porukan päätöksistä.

Muistaakseni myös Hleb oli puhtaasti Guardiolan toivomus. Revolverin kirjoitukseen siitä, kuinka Robinho olisi epä-guardiolamainen hankinta, voisikin heittää vastakysymyksen, että mikä sitten on guardiolamainen hankinta? Kyllä ainakin Zlatan oli Robinhon tapaan isopalkkainen ja isoegoinen, vaikkakaan jälkimmäisen vaikutuksesta lähtöön ei varmaan ikinä saada selvyyttä. En siis sillä sano, että olisin Robinhon hankkimisen kannalla, päinvastoin, vaan että Guardiolan hankinnoissa ei mielestäni ole mitään punaista lankaa, ja sikäli Robinhon hankinta ei edes yllättäisi minua suuresti.

Rikkiviisaalta hyviä pointteja myös Guardiolan toimeentulovaikeuksista Zlatanin kanssa.

Ja Jääskraban viimeiseen viestiin: Kyllä minä Zlatanin kommentteja olen mielelläni lukenut ja antaisin niillekin oikeudenmukaisen painoarvon. Sillä nuo mainitsemasi kiukuttelut alkoivat vasta Gamperin jälkeen, kun miehestä ruvettiin neuvottelemaan. Sitä ennen, pitkin kesää, hän ilmaisi selvästi halunsa jäädä. Ja kun on kyse katalonialaisesta oman rintakehän paukuttelukulttuurista, niin en ihmettele lainkaan, että Guardiola kokee olevansa näissä asioissa jääräpäisesti oikeassa, varsinkin kun jonkun ruotsalaisen kanssa menee sukset ristiin. Asia olisi täysin toisi, jos valmentaja olisi ollut ruotsalainen ja ulostettu pelaaja katalaani.
Rikkiviisas

Poissa Poissa


Vastaus #803 : 30.08.2010 klo 13:32:35

Sillä nuo mainitsemasi kiukuttelut alkoivat vasta Gamperin jälkeen, kun miehestä ruvettiin neuvottelemaan. Sitä ennen, pitkin kesää, hän ilmaisi selvästi halunsa jäädä.

Sehän on tuskin mahdollista, että isoegoinen ja täysin keskustelukyvytön, jopa lapsenmielinen, ruotsalainen olisi niin rautainen ammattilainen, että halutessaan jäädä seuraan ei ensimmäisenä polttaisi siltoja vaan odottaisi keskustelutuokiota valmentajan ja seurajohdon kanssa selvittääkseen ongelmat kasvotusten. Mahdoton skenaario koska se tarkoittaisi sitä, että Zlatan ei olisi pahuuden ruumillistuma lintukodossa vaan Guardiola ja muu johto olisivat tehneet virheen, joka on kuin suoraa teinidraamasta.

Guillermo

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: SMJ


Vastaus #804 : 30.08.2010 klo 13:56:17

Paljonkos Zlatanista Barsa saa nyt loppujen lopuksi? 30 milliä? Eli 20 milliä takkiin. Minusta laina Milaniin oli hyvä ratkaisu sen suhteen, että olisi repinyt 10 milliä tältä kaudelta varsinkin jos Pep ei janaria olisi peluuttanut - eli siis aika inhimillinen ratkaisu tuo laina, vaikka aluksi kuulosti absurdilta.

Ongelmaksi muodostuukin UCL:n loppuvaiheen pelit, jolloin joukkue on jo väsynyt. Periaatteessa tammikuun siirtoikkunaan asti ongelmaa ei pitäisi olla(?). Liekö mahdollista, että Rosell tähtäisikin juuri puolen vuoden päähän kenties Fabregasin muodossa?

Guardiolan hankinnat ovat kyllä olleet luokkaat täysin vitun surkeat. Liekö yhtään onnistunutta kauppaa? :D Villakin oli ennemminkin Laportan hankkima, eikä Guardiolan, jos oikein olen käsittänyt. Mies kyllä tuntuu sopivan hyökkäykseen kuin nenä päähän, ei siinä mitään. Muutenkin, Davidin loukkaantumishistoria on todella olematon, joten oletettavissa on että pysyy kyllä kunnossa. Kaikki tämä jotenkin tekee Zlatanin siirron ehkä sittenkin realistikseksi. Itse luulen, että kyseessä on puhtaasti "raha-siirto". Inter kyllä kusi Barsaa 100-0 tässä kaupassa, toivottavasti tulevaisuudessa rahaa ei käytetä enää samanlailla - ja tuskin käytetäänkään. Tältä kaudelta Barsan siirtokassakin on plussaa, mikä on verrattavan hyvin Madridin -80 milliin.
Loordie

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Deal with it


Vastaus #805 : 30.08.2010 klo 14:43:08

Topicin taso selvässä nosteessa Ylos

Minusta hieman typerää osoitella sormella, kuka on se paha setä tässä skenaariossa. Faktat, mitä tiedämme; Pepin ja Ibran välillä oli kismaa, ja sanokoot kuka mitä tahansa, Ibra ei viime kauden näytöillään vakuuttanut valtaosaa faneista, organisaatiosta saati etenkään valmennusjohdosta (lue: Pep). Tämän lisäksi tiedämme Barcelonan tarpeesta leikata kuluissa. Näihin faktoihin pohjautuen voimme siis sanoa, että Pep olisi todennäköisesti istuttanut Zlatania enemmän penkillä kuin kentällä, ja 10milj€ penkkimies on kaikkien mielestä varmaan aika kallis? Conclusion: Ibran pois päästäminen oli oikea ratkaisu.

Kaikki muu - pukuhuoneesta kabinetteihin - tapahtunut vääntö on meille hämärän peitossa. Emme tiedä, mikä ongelma Pepin ja Zatanin välillä oli, mutta on syytä olettaa, että vikaa on molemmissa. Zlatan on nyt toinen esimerkki pelaajasta, jonka kanssa Guardiola ei tule toimeen. Vastaavasti Zlatanin kohdalla löytyy esimerkkejä vaikeasta persoonasta Italiasta, mm. Juventuksen ajoilta. Ei nämä kaikki jutut varmasti tuulesta temmattuja ole. Zlatan oli Pepin haluama hankinta, joka ei varmaan osoittautunutkaan sellaiseksi sateentekijäksi, mitä Guardiola oli kuvitellut. Guardiolalla on kuitenkin valta päättää, ketkä joukkueessa pelaavat. Se, onko luulo (ei tieto) Guardiolan kykenemättömyydestä työskennellä persoonallisten hyökkääjien kanssa paikkaansa pitävä, onko vika oikuttelevassa pelaajassa vai sitten molemmissa, jää jokaisen oman harkinnan varaan. Niin seurajohto ja valmentajat kuin myös pelaajat tai heidän agenttinsa osaavat käyttää mediaa hyväkseen.

Rosellin ja Laportan keskinäisten riitojen vaikuttimesta kyseiseen siirtoon en pidä oikeastaan millään tavalla relevanttina. Laporta jätti seuran taloudellisesti huonossa, mutta urheilullisesti hyvässä jamassa Rosellille. Tästä syystä Rosell on ottanut esille enemmän taloudellisen tilanteen kuin urheilullisen tilanteen, ja olisi mielestäni järjetöntä Rosellilta heivata Ibramihovicin kaltainen profiloitunut pelaaja vain näpäyttääkseen entistä seurajohtajajaa. Ja kuten Rikkiviisaskin jo totesi, Ibra oli Pepin hankinta - Rosellin tulisi heivata tyyliin Villa pois joukkueesta, joka on enemmän Laportan hankinta (tiedän, mahdotonta).

Itse uskon (tai toivon) pelillisten ja taloudellisten seikkojen vaikuttaneen enemmän Ibrasta luopumiseen, kuin kenenkään henkilökohtaisten kemioiden. Säästöjä piti tehdä, ja jos se tarkoitti jostakin kallispalkkaisesta pelaajasta luopumisesta samalla minimoiden pelilliset menetykset, sormi osoittaa automaattisesti Zlatanin suuntaan.
quesis

Poissa Poissa


Vastaus #806 : 30.08.2010 klo 14:56:42

Silläkin oletuksella, että Loordien skenaario olisi täysin "totta", jäisi jäljelle kysymys, miksi Zlatan piti hankkia ja Eto'o poistaa alunperinkään? Nähdäkseni Guardiola on yhtä lailla vastuussa tästä Zlatanin myymisestä kuin hänen hankkimisestaankin, ja kaikkiaan tässä sotkussa tuhraantui kymmeniä miljoonia euroja.
Loordie

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Deal with it


Vastaus #807 : 30.08.2010 klo 15:36:39

Silläkin oletuksella, että Loordien skenaario olisi täysin "totta", jäisi jäljelle kysymys, miksi Zlatan piti hankkia ja Eto'o poistaa alunperinkään? Nähdäkseni Guardiola on yhtä lailla vastuussa tästä Zlatanin myymisestä kuin hänen hankkimisestaankin, ja kaikkiaan tässä sotkussa tuhraantui kymmeniä miljoonia euroja.

Tätä kysymystä minä jankkasin vuosi sitten. Silloin Pep oli voittanut Triplan, ja sai tehdä käytännössä mitä halusi. Muistaakseni Guardiola yritti päästä Eto'osta eroon jo edellisellä kaudella astuessaan ruoriin. Kukaan ei vain suostunut camerunilaisen palkkapyyntöön ja Pep oli vasta raakile Barcelonan peräsimessä. Eto'o myös nautti barcelonismon suosiota, joten yhtä räikeää ulostusta, kuin nyt Zlatanin kohdalla, ei voitu tehdä. Sitten seuraavana kesänä Interin kanssa löydettiin ratkaisu, millä päästiin Eto'osta eroon ja saatiin Pepin päiväuni, Zlatan.

Jotain kauden aikana tapahtui, että Guardiolan mielipide Zlatania kohtaan muuttui niin radikaalisti. Varmasti Pep kantaa tästä siirrosta suurimman vastuun, mutta mielestäni kaikkien on kuitenkin pakko myöntää, että myös Zlatanin omalla tekemisellä on ollut vaikutusta Pepin mielipiteen muutokseen. Bojan syrjäytti Zlatanin, ja mies tuntui olevan paitsiossa koko joukkueessa. Eto'on kohdalla näin ei käynyt, vaan yhteispeli toimi hyvin, huolimatta Guardiolan kyvyttömyydestä työskennellä itsetuntoisten tähtien kanssa, kuten joku täällä muotoili. Jos Zlatanin pelilliset ja seuran taloudelliset asiat olisivat olleet kunnossa, ja Zlatan muuten kelpo mies, en näe syytä miksi Guardiola ei olisi pystynyt samankaltaiseen yhteistyöhön myös Zlatanin kanssa.

Ja kummasti sinäkin tunnut unohtavan, että vaikka tässä sotkussa on tähän mennessä tullut takkiin varmaan ~50milj€ (ja menetettiin ~15 maalia viime kaudella ;) ), tässä samassa sotkussa voidaan jo tulevan kauden aikana säästää 10milj€ palkoissa, unohtamatta sitä 25milj€ mikä miehestä saadaan kuitenkin takaisin. Toki miehen olisi voinut pitää ja yrittää myydä sitten ensi kesänä 35milj€, mutta kuten jo totesin, emme tiedä pukukopin tapahtumista mitään. Zlatanista olisi voinut aiheutua enemmän haittaa joukkueen peliin ja sisäiseen harmoniaan, kuin mitä pelillistä hyötyä blaugrana olisi miehestä enää irti saanut.

Virhe tehtiin jo vuosi sitten, ja nyt vahinkojen korjaaminen näyttää vielä pahemmalta, mutta onko se sitä?
Revolver

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: ¡Viva Fuentealbilla!


Vastaus #808 : 30.08.2010 klo 15:59:15

Kyllä, vastuu kymmenien miljoonien eurojen tuhlaamisesta Zlatanin vaihto-oppilasvuoden yhteydessä on moraalisesti ja oikeastaan myöskin toiminnallisesti ensisijaisesti Guardiolan. Pep on ainakin rajallisesti vastuussa investoinnista vaikkei hänen nimeään papereissa olekaan. Siis samassa mielessä kuin yrityselämässä asian esittelijä on vastuussa investoinnista vaikka lopullisen (nimellisen) päätöksen tekisikin esimerkiksi hallitus. Toki yksinomaan vastuu ei lankea Pepille. Miehen älytön hankintahinta menee osittain Laportan, ja miehen naurettava ulosmyyntihinta osittain Rosellin piikkiin. Se, tekikö kumpikaan ko. herroista mitään merkittäviä virheitä em. prosesseissa, onkin vähän vaikeammin todennettavissa.

Suurempi synti tässä kuitenkin on se, mitä on tapahtunut vuoden aikana. Mielestäni Rikkiviisaan kirjoitus jokunen viesti taaksepäin koskien valmentajan velvollisuutta kohdata pelaajat henkilötasolla ja pyrkiä selvittämään mahdolliset syntyneet ongelmat, osuu erittäin hyvin maaliinsa. Missä nykyaikaisessa organisaatiossa suvaitaan nykyään johtamismallia, mikä perustuu yksisilmäiseen käskyttämiseen? En tokikaan väitä, että tuntisin kovinkaan intiimistä Pepin johtamistapaa, mutta jotain epäilyksiä se herättää, etteivät Zlatanin aikaisemmat valmentaja (tai muut asianosaiset) ole antaneet muita kuin positiivisia lausuntoja (pl. Ajax-aika ja sitä varhaisemmat vaiheet) miehen ammattimaisuudesta. Se, että Pep tulee hyvin toimeen ja saa erittäin paljon irti vaikkapa canteranoista, ei sellaisenaan kerro paljoakaan miehen absoluuttisesta ihmisjohtamisen osaamisesta.

Toisaalta voidaan toki kysyä, että onko kyky repiä se ratkaiseva ylimääräinen 10 prosenttia irti La Masian kasvateista loppujen lopuksi kuitenkin merkittävämpi plussana kuin jonkinasteinen kyvyttömyys toimia rakentavassa hengessä isoegoisten tuontitähtien kanssa miinuksena? Optimoinnistahan tässäkin on viime kädessä kyse. Ja monessa mielessä pitääkin olla.
quesis

Poissa Poissa


Vastaus #809 : 30.08.2010 klo 16:01:32

Ja kummasti sinäkin tunnut unohtavan, että vaikka tässä sotkussa on tähän mennessä tullut takkiin varmaan ~50milj€ (ja menetettiin ~15 maalia viime kaudella ;) ), tässä samassa sotkussa voidaan jo tulevan kauden aikana säästää 10milj€ palkoissa, unohtamatta sitä 25milj€ mikä miehestä saadaan kuitenkin takaisin. Toki miehen olisi voinut pitää ja yrittää myydä sitten ensi kesänä 35milj€, mutta kuten jo totesin, emme tiedä pukukopin tapahtumista mitään. Zlatanista olisi voinut aiheutua enemmän haittaa joukkueen peliin ja sisäiseen harmoniaan, kuin mitä pelillistä hyötyä blaugrana olisi miehestä enää irti saanut.

Virhe tehtiin jo vuosi sitten, ja nyt vahinkojen korjaaminen näyttää vielä pahemmalta, mutta onko se sitä?

Jos ajatellaan, että virhe tehtiin jo vuosi sitten, tuo sinun laskutapasi ontuu. Ei nyt säästetä 10 milliä per kausi, jos verrataan tilanteeseen, että Zlatania ei olisi ikinä ostettu. Ehkä Eto'olle olisi maksettu viimeisen kauden palkka (pari milliä pienempi kuin Zlatanilla), ja sitten päästetty ilmaiseksi. Tilanne olisi sama kuin nyt kokoonpanon puolesta, mutta rahaa olisi säästynyt. Tai kenties olisi hankittu Villa jo vuosi sitten ja myyty Eto'o jonnekin (vaikka alehintaankin takkiin ei olisi tullut niin paljon kuin nyt). Kaikki tietysti hypoteettista ja turhaa, mutta osoittaa, että katsoipa asiaa miten vain, turpaan tuli taloudellisesti.

Ja tavallaan kinastelen tästä asiasta nyt turhaan, koska en edes allekirjoittaisi edellisen viestisi näkemystä. Mielestäni tämä saaga on hoidettu päin helvettiä ja Pep saa minun silmissäni siitä suuren vastuun. Viimeisten sivujen viesteistä mielipiteeni on kyllä selvinnyt.

E: Revolver ehti näköjään välissä tiivistämään hyvin Pepin roolin.
Loordie

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Deal with it


Vastaus #810 : 30.08.2010 klo 16:12:26

Jos ajatellaan, että virhe tehtiin jo vuosi sitten, tuo sinun laskutapasi ontuu. Ei nyt säästetä 10 milliä per kausi, jos verrataan tilanteeseen, että Zlatania ei olisi ikinä ostettu.

Tarkoitukseni olikin tuoda esille, että kun virhe oli jo viime kesänä tehty, paljonko nyt oli enää säästettävistä/pelastettavissa..

Lainaus
Ja tavallaan kinastelen tästä asiasta nyt turhaan, koska en edes allekirjoittaisi edellisen viestisi näkemystä. Mielestäni tämä saaga on hoidettu päin helvettiä ja Pep saa minun silmissäni siitä suuren vastuun. Viimeisten sivujen viesteistä mielipiteeni on kyllä selvinnyt.

E: Revolver ehti näköjään välissä tiivistämään hyvin Pepin roolin.

Emme kinastele, keskustelemme. Yhdyn kyllä mielipiteeseenne Pepin roolista, ja kuten jo sanoin, Guardiola ottaa tässä hässäkässä suurimman vastuun. Mutta muita vaikuttavia tekijöitä ei silti sovi unohtaa - vika ei siis ole yksin Pepin.
quesis

Poissa Poissa


Vastaus #811 : 30.08.2010 klo 17:18:38

...

Jep, näinhän se taitaa olla, kättä päälle ;)
Dexter

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Wesley Sneijder


Vastaus #812 : 30.08.2010 klo 20:33:00

Tältä kaudelta Barsan siirtokassakin on plussaa, mikä on verrattavan hyvin Madridin -80 milliin.
Lisätietoa tästä?

David Villa    40M€
Mascherano  21M€ (+3M€)
Adriano       9.5M€ (+4M€)
--------------------------
                =-70.5M€ (-7M€)

-Marquez (0€)
-Henry    (0€)
-Ibrahimovic (laina ja vasta ensi vuonna 24M€)
-Yaya Toure +26M€
-Henrique,Keirrison,V.Sanchez,Cáceres -> laina
-Chyg tjsp. +15M€
----------------------------
               =+41M€ (ensi kaudelle +24M€)

Jos jotenkin tuosta saat sen voitolliseksi niin ihmettelen. Tällä kaudella (41M€-70M€ =29M€) Barca jäi siis siirtojen valossa 29M€ miinuksen puolelle. Toki jos tähän lisätään Ibra niin miinukselle jäätiin vain 5M€.

E: Nimihirviö unohtu.
« Viimeksi muokattu: 30.08.2010 klo 20:35:45 kirjoittanut Dexter »
k98belvi

Poissa Poissa


Vastaus #813 : 30.08.2010 klo 20:54:10

Jos Barca ei olisi viime kesänä tuhlannut Zlataniin noin käsittämätöntä summaa, olisi heillä saattanut olla tänä kesänä varaa ostaa Cesc. Uskon, että Arsenal olisi myynnyt Cescin, jos pöytään olisi lyöty sellainen 60 millin tarjous. Nythän Barca koki pelkästään imagotappion, kun rahat eivät riittäneet edes vähää alusta.

Zlatanin myyntiä ei voi mitenkään liittää tämän kesän myynteihin. Palkkakulut ovat sitten erikseen. Edelleenkin tuossa Zlatanin oletetussa myyntihinnassa on liikaa ilmaa. Voi olla, että hinta ensi kesänä on lähempänä 15 miljoonaa euroa. Tietenkin jos Zlatan nousee Milanin ykköshyökkääjäksi saattaa hinta olla kohdillaan. Ensi kesäksi Barcan pitää tietenkin varata kassaan se 30 miljoonaa vähintään Cescin siirtoa varten. Riippuen Arsenalin ja Cescin kaudesta, niin hinta tulee vähintään olemaan 30-40 miljoonaa. Barca tuskin haluaa ottaa toista kesää peräkkäin imagotappiota "oman pelaajan" takaisinostossa.
Freddy

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Mikkelin Palloilijat


Vastaus #814 : 30.08.2010 klo 21:22:39

Tämän topicin nousseelle tasolle! Ylos
Guillermo

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: SMJ


Vastaus #815 : 30.08.2010 klo 21:25:46

Lisätietoa tästä?


Lisäsin Ibran rahat tuohon ja muistelin että se oli 30 milliä. No plus minus nolla.
Gerard

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: FC Barcelona ja HJK


Vastaus #816 : 30.08.2010 klo 22:11:58

Silläkin oletuksella, että Loordien skenaario olisi täysin "totta", jäisi jäljelle kysymys, miksi Zlatan piti hankkia ja Eto'o poistaa alunperinkään? Nähdäkseni Guardiola on yhtä lailla vastuussa tästä Zlatanin myymisestä kuin hänen hankkimisestaankin, ja kaikkiaan tässä sotkussa tuhraantui kymmeniä miljoonia euroja.

Eto'ota ei voinut vaihtaa vuosi sitten Valencian Villaankaan, koska Valencia velkojensa takia ei olisi ollut maksukykyinen maksamaan Eto'on älytöntä palkkaa, joten vaihto Zlataniin oli tässä suhteessa järkeenkäyvempi. Inter pystyy vielä maksamaan Eto'on palkan, mutta Valencian ei olisi ollut juurikaan järkeä vaihtaa kovapalkkaista Villaa vielä kovempi palkkaiseen Eto'ohon vaikka välissä olisi jotain saanutkin. Barça (Pep) halusi joko Villan tai Zlatanin, joten Eto'on vaihto Interin Zlataniin oli luonnollisempi sekä toi tietyllä perspektiivillä jotain lisäulottuvuutta jota Villa ei olisi välttämättä tuonut. Olisihan Barça varmaan pystynyt ostamaan Villan jo vuosi sitten Valencialta pelkällä rahallakin, mutta minne he olisivat saaneet myytyä sen jälkeen Eto'on? Sekä Eto'on, Villan, Henryn, Bojanin, Messin, Pedron että Iniestan pitäminen samaan aikaan ringissä ei varmaankaan olisi ollut minkäänlainen vaihtoehto.

Parempi kysymys on, miksi David Villa (niin paljon kuin pelaajasta pidänkin) piti hankkia nyt kesällä jos kerran talous oli/on huonossa jamassa ja joukkueen tridentepaikoilla olivat jo Zlatan, Messi, Bojan, Pedro, Iniesta ja Jeffren ??? Tämä Villan hankkiminen tässä vaiheessa ja sen jälkeinen Zlatanin ulostaminen pilkkahinnalla vasta saavatkin Barçan johdon ja Guardiolan näyttämään todellisilta pelleiltä. Lisäksi tuo on tietyllä tavalla kusetusta niitä kaikkia Barçan faneja kohtaan, jotka menivät viime syksynä ostamaan Zlatanin paidan hänen tehdessään neljän vuoden diilin Barçan kanssa. Voin vain kuvitella kuinka paljon niitä culeja harmittaa.


Edit. Ok täällä ollaan vihjailtu siitä, ettei Zlatan välttämättä ole tullut toimeen valmentajan kanssa, mutta tässä suhteessa Pep olisi kyllä saanut niellä ylpeytensä ja keskustella ongelmista Zlatanin kanssa aikuismaisesti eikä lähteä aina lapsellisesti ulos huoneesta Zlatanin tullessa sinne. Zlatan teki kyllä aika kohtuu kovat tehot siihen nähden että Pep ei tuntunut edes pitävän koko pelaajasta, eli Zlatan ei antanut juurikaan ''pukukoppi''-ongelmien haitata omia peliesityksiään, mutta kuvitelkaapa Zlatanin jälkeä jos hän olisi saanut täyden tuen valmennus- ja seurajohdolta... niinpä.
« Viimeksi muokattu: 30.08.2010 klo 22:34:32 kirjoittanut Gerard »
Desperado

Poissa Poissa


Vastaus #817 : 30.08.2010 klo 23:02:23

Parempi kysymys on, miksi David Villa (niin paljon kuin pelaajasta pidänkin) piti hankkia nyt kesällä jos kerran talous oli/on huonossa jamassa ja joukkueen tridentepaikoilla olivat jo Zlatan, Messi, Bojan, Pedro, Iniesta ja Jeffren ??? Tämä Villan hankkiminen tässä vaiheessa ja sen jälkeinen Zlatanin ulostaminen pilkkahinnalla vasta saavatkin Barçan johdon ja Guardiolan näyttämään todellisilta pelleiltä. Lisäksi tuo on tietyllä tavalla kusetusta niitä kaikkia Barçan faneja kohtaan, jotka menivät viime syksynä ostamaan Zlatanin paidan hänen tehdessään neljän vuoden diilin Barçan kanssa. Voin vain kuvitella kuinka paljon niitä culeja harmittaa.

Varsin validi kysymys, jonka vastaus todennäköisesti löytyy kesäisistä vaaleista. Villan hankinta oli se viimeinen sulka Laportan hattuun, jolla hän pystyi jättämään jälkensä myös kauden 2010/11 joukkueen rakennukseen uuden pelaajan muodossa.

Kaiken kaikkiaan, kuten täällä ollaan ansiokkaasti puitu, on tämä koko Eto'ota, Zlatania sekä Villaa koskeva siirtojen vyyhti varsin moniulotteinen. Asiaan on vaikuttanut kolmen ison egon omaavan ihmisen vaikeudet tulla toimeen keskenään (Eto'o, Zlatan sekä ennen kaikkea Guardiola), Eto'on halu tehdä poislähtö Barcelonasta vaikeaksi (vaikuttimina rakkaus seuraan sekä ehkä aivan vähän myös rahan ahneus), vaalipeli sekä viimeiseksi aivan yksin kertaisesti vain huono tuuri ajoituksen suhteen. Jos vaalit sekä Etelä-Afrikan MM-kilpailut olisivat olleet vasta ensi vuonna, luulen, että Villa olisi jäänyt hankkimatta siirtoikkunan alussa. Hyvinkin mahdollista, että kauteen oltaisiin lähdetty täsmälleen samalla kokoonpanolla, mutta Ibrahimovicin savustus seurasta sekä Villan hankinta olisivat saatu synkronoitua yhteen esimerkiksi jonkin kolmannen osapuolen avulla.

Kaikista eniten tässä harmittaa ja oikeastaan hirvittääkin se, minkälaiseksi Guardiolan valmentajapersoona on paljastumassa. Kyllä hänen halunsa olla selvästi irrallaan joukkueesta sekä johtaa joukkojaan autoritäärisesti oli aikaisemminkin selvillä, mutta kyllä hyvän johtajan itsetunnon täytyy olla niin vahva, että hän pystyy tulemaan toimeen myös toisien oman arvonsa tuntevien tähtien kanssa. Toki tulokset puhuvat toki puolestaan, mutta vastaavan menon jatkuessa myös ne taloudellisetkin tulokset jatkavat viime kauden päätteeksi kuultua karua kieltä.
quesis

Poissa Poissa


Vastaus #818 : 30.08.2010 klo 23:06:58

Eto'ota ei voinut vaihtaa vuosi sitten Valencian Villaankaan, koska Valencia velkojensa takia ei olisi ollut maksukykyinen maksamaan Eto'on älytöntä palkkaa, joten vaihto Zlataniin oli tässä suhteessa järkeenkäyvempi. Inter pystyy vielä maksamaan Eto'on palkan, mutta Valencian ei olisi ollut juurikaan järkeä vaihtaa kovapalkkaista Villaa vielä kovempi palkkaiseen Eto'ohon vaikka välissä olisi jotain saanutkin. Barça (Pep) halusi joko Villan tai Zlatanin, joten Eto'on vaihto Interin Zlataniin oli luonnollisempi sekä toi tietyllä perspektiivillä jotain lisäulottuvuutta jota Villa ei olisi välttämättä tuonut. Olisihan Barça varmaan pystynyt ostamaan Villan jo vuosi sitten Valencialta pelkällä rahallakin, mutta minne he olisivat saaneet myytyä sen jälkeen Eto'on? Sekä Eto'on, Villan, Henryn, Bojanin, Messin, Pedron että Iniestan pitäminen samaan aikaan ringissä ei varmaankaan olisi ollut minkäänlainen vaihtoehto.

Muistaakseni Eto'on siirtoarvoksi laskettiin noin 24 miljoonaa euroa (korjatkaa jos olen väärässä). Puhtaasti tason perusteella hinta olisi ollut paljon kovempikin, mutta koska sopparia oli jäljellä vain yksi vuosi (ja koska tiedossa on, että Barcasta ostetaan polkuhinnalla), hinta oli tuon verran. Tiedossa oli myös, että Eto'o ei olisi suostunut menemään minne tahansa, koska halusi kovan palkan ja kilpailukykyisen seuran. Luulen, että jos Barca olisi tullut vastaan ensimmäisen suhteen (eli laskenut hintaa jotta uusi seura olisi saanut maksettua kovemman palkan), jälkimmäinenkin olisi saatu onnistumaan. Ja sen jälkeen Villa sisään. Täysin turhaa jossittelua, mutta tulipahan mieleen kaiken tämän sirkuksen keskellä.

Ja edelleen, tärkein pointti on mielestäni Guardiolan käytös. Iljettää seurata, kuinka katalaanilehdet ovat asettuneet täysin kritiikittömästi hänen taakseen. Katsokaa vaikka EMD:n päivän strippiä:
http://www.elmundodeportivo.es/web/gen/20100830/53991319043.html
kisumow

Poissa Poissa


Vastaus #819 : 30.08.2010 klo 23:13:54

Kaikista eniten tässä harmittaa ja oikeastaan hirvittääkin se, minkälaiseksi Guardiolan valmentajapersoona on paljastumassa. Kyllä hänen halunsa olla selvästi irrallaan joukkueesta sekä johtaa joukkojaan autoritäärisesti oli aikaisemminkin selvillä, mutta kyllä hyvän johtajan itsetunnon täytyy olla niin vahva, että hän pystyy tulemaan toimeen myös toisien oman arvonsa tuntevien tähtien kanssa. Toki tulokset puhuvat toki puolestaan, mutta vastaavan menon jatkuessa myös ne taloudellisetkin tulokset jatkavat viime kauden päätteeksi kuultua karua kieltä.

Niin, vai ollaanko siellä ystäviä ainoastaan ns. omien poikien kanssa? Esimerksiksi vaikuttaa olevan kovinkin hyvää pataa Messin kanssa kun päästää tätä aikasemmin mj-matseihin/antaa luvan tulla myöhemmin takaisin/antaa miehen itse päättää koska liittyy ryhmään pre-seasonin kanssa. Ei varmasti voi tehäd kovin hyvää joukkuehengelle jos koutsi perustaa jonkun klikin muiden pelaajien kanssa....
Loordie

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Deal with it


Vastaus #820 : 30.08.2010 klo 23:15:44

Parempi kysymys on, miksi David Villa (niin paljon kuin pelaajasta pidänkin) piti hankkia nyt kesällä jos kerran talous oli/on huonossa jamassa ja joukkueen tridentepaikoilla olivat jo Zlatan, Messi, Bojan, Pedro, Iniesta ja Jeffren ??? Tämä Villan hankkiminen tässä vaiheessa ja sen jälkeinen Zlatanin ulostaminen pilkkahinnalla vasta saavatkin Barçan johdon ja Guardiolan näyttämään todellisilta pelleiltä. Lisäksi tuo on tietyllä tavalla kusetusta niitä kaikkia Barçan faneja kohtaan, jotka menivät viime syksynä ostamaan Zlatanin paidan hänen tehdessään neljän vuoden diilin Barçan kanssa. Voin vain kuvitella kuinka paljon niitä culeja harmittaa.

Tähän kysymykseen Desperado antoikin jo vastauksen. Sen lisäksi haluaisin nostaa esille yhden, mielestäni aika itsestään selvän asian; Jo ennen kesän siirtoikkunaa seuran johto (Pep) oli päättänyt, että Zlatan saa lähteä. Jo ennen siirtoikkunan aukeamista oli päätetty, että Villa hankitaan. Kaikki muu oli siis valmiina, paitsi tieto siitä, mihin Zlatan siirtyy.

Ibra todennäköisesti siis tiesi sisimmissään siirrostaan jo, mutta pysyi hiljaa medialle, koska halusi jatkaa uraansa sinipurppuroissa. Tässä olisi samalla yksi syy lisää, miksi Guardiola ei keskustellut Ibran kanssa viimeisinä kuukausina - ei ollut rohkeutta kertoa miehelle, että hänen uran jatkostaan on tehty jo päätös?
Karles

Poissa Poissa


Vastaus #821 : 31.08.2010 klo 08:26:05

Sid Lowen näkemystä Case Ibrasta:
http://www.guardian.co.uk/football/blog/2010/aug/30/zlatan-ibrahimovic-barcelona-david-villa
El Conejo

Poissa Poissa


Vastaus #822 : 31.08.2010 klo 09:05:19

Phil Ball ottaa hänkin kolumnissaan lyhyesti kantaa tapaus-Zlataniin:

Others who have departed the scene, such as the charmless Zlatan Ibrahimovic, have tossed a few darts into the wake left behind them, but that says more about them than it does about their targets. The Swede's infantile dismissal of Guardiola as a 'philosopher' was both sour and pathetic . What's wrong with philosophy if it brings in the trophies

Jotenkin nämäkin kaiffarit ovat päätyneet olemaan Pepin puolella. Onko tässä nyt jotain, mistä he ovat perillä mutta me emme? Hyvin mahdollista, että on, koska he ovat asiaa läheltä seuraavia journalisteja, joilla on oikeasti niitä paljon puhuttuja osapuolten läheisiä lähteitä. Mutta silti, käytössäni olevan tiedon perusteella, Guardiolan foorumilla osakseen saama kritiikki on edelleen mielestäni oikeutettua.
quesis

Poissa Poissa


Vastaus #823 : 31.08.2010 klo 09:28:58

Jotenkin nämäkin kaiffarit ovat päätyneet olemaan Pepin puolella. Onko tässä nyt jotain, mistä he ovat perillä mutta me emme? Hyvin mahdollista, että on, koska he ovat asiaa läheltä seuraavia journalisteja, joilla on oikeasti niitä paljon puhuttuja osapuolten läheisiä lähteitä. Mutta silti, käytössäni olevan tiedon perusteella, Guardiolan foorumilla osakseen saama kritiikki on edelleen mielestäni oikeutettua.

Niin, minäkin olen pistänyt merkille, että tällä foorumilla mennään Zlatan-asiassa osin vastavirtaan. Sportin kyselyt aiheesta (esim: http://www.sport.es/encuestas.asp?idpublicacio_PK=44&idioma=CAS&result=1&cod_encuesta=7732) osoittavat melkoista kahtiajakautuneisuutta, ja sitä on aistittavissa myös lukijapalautteissa ja paikallisessa foorumikirjoittelussa. Täällä ollaan aika selvästi sillä toisella puolella, monet "asiantuntijat" taas siellä toisella.

Mistä lie johtuu? Suomalaisista moraalikäsityksistä, eli että pelaajaa ei näin tulisi kohdella? Vai meidän kylmästä tavasta laskea, että tämä on taloudellisesti kaamea yhtälö? Ainakin meillä on etäisyyttä katalaaniuteen ja muuhun vastaavaan kiihkoiluun, vaikka niin on myös Balleilla ja Loweilla. Ainakaan minun kohdalla tämä ei mene minkään naapurirakkauden piikkiin, sillä minulle Zlatan on ollut tätä ennen persoonana ensin kielteinen, sitten neutraali. Enkä myöskään jaa suomalaisten urheilutoimittajien julistamaa "yhteispohjoismaalaista sympatiseerausta", en totisesti.
outdraw

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Sempre Xavi


Vastaus #824 : 31.08.2010 klo 10:37:13

Topicin taso toki nousussa, mutta tekstiä tulee niin perhanasti, ettei meinaa perässä pysyä. Ehkä pitäisi pysyä Yleisen mukahassutteluista poissa...

Guardiolan jatkosta ilmeisen hyvät riidit täällä kaukokannattajien keskuudessa, koska olen täysin samaa mieltä aquelin ja Revolverin kanssa. Ehkä sillä pienellä lisäyksellä, että veikkaisin Guardiolan lähtevän viimeistään kahden vuoden päästä, jolloin hänen sopimuksensa päättyy. Luis Enriquellä on silloin todennäköisesti kolme kautta Atlèticiä ja kaksi kautta Segundaa takana (ottaen huomioon erinomaisen avauksen en jaksa uskoa tippumiseen), ja Thiago, Jonathan ynnä muut ovat Luchon pelaajia, vaikka vuoden päästä ovatkin melko varmasti jo ykkösjoukkueen ringissä. Tietenkin voidaan turvautua myös ulkopuoliseen apuun, mutta mielestäni ei ole tarvetta. Lucho on osoittanut erinomaisuutensa Segunda-karsintojen playoffeissa, ja tuntee tietenkin seuran täydellisesti. Mielestäni myös tukee Barcelonan ideologiaa, että valmentajatkin otetaan canterasta, jos mahdollista.

Tänään on muuten historiallinen päivä, sillä 15 vuoden tauon jälkeen paita numero 9 palaa canteranolle, kun Bojan vetää legendaarisen numeron selkäpuolelleen.

 
Sivuja: 1 ... 32 [33] 34 ... 139
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa