FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
02.02.2026 klo 03:12:04 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset: FF2 perinteinen joulupatakeräys avattu: Joulupata 2025!
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Sivuja: 1 ... 15 [16] 17 ... 66
 
Kirjoittaja Aihe: Manchester City - 2010/11 - Looking to crack the top three -  (Luettu 159173 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
Kyykky

Poissa Poissa


Vastaus #375 : 02.10.2010 klo 16:07:48

Maailmalla kiertävää liverböörd-luokan City-fania häiritsee se, että joku kirjoittelee perusteltuja mielipiteitään internetin keskustelupalstoilla?
JoyDivision
Vastaus #376 : 02.10.2010 klo 16:22:10

Heh. Mä tiesin,että tää on hyvä sienivuosi ja lisää vaan putkahtaa "jeesuksia". Avautukaa lisää se helpottaa teidän ahdistustanne.
Tekniikka

Poissa Poissa


Vastaus #377 : 02.10.2010 klo 16:32:07

Heh. Mä tiesin,että tää on hyvä sienivuosi ja lisää vaan putkahtaa "jeesuksia". Avautukaa lisää se helpottaa teidän ahdistustanne.

Tosiaan, Liverpool-topikissa nämä :D
Jats

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Ilves


Vastaus #378 : 02.10.2010 klo 20:55:03

Tältä näyttää Eurooppa liigassa:



sarjassakin on mahdollista nousta pykälä/kaksi:



Hyvältä näyttää.

Huomenna C+ näyttää Citi-Newcastle

Tämmöstä varmaan luvassa:

........................................................Hart................................................
Boyata..............Toure K.........Kompany.......Boateng/Lescott
AJ.......................................Yaya.........de Jong.................................Silva
...........................................................Milner...........................................
...........................................Tevez...........................................................
Tulosvetoon: 3-1 (1-1) (tevez x2, AJ) (Carroll)
« Viimeksi muokattu: 02.10.2010 klo 20:58:17 kirjoittanut Jats »
DDrogba
Vastaus #379 : 02.10.2010 klo 21:29:53

Milloin Balotelli on kunnossa?
Tami

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: ASR, Manc, ACO


Vastaus #380 : 02.10.2010 klo 22:35:07

Milloin Balotelli on kunnossa?
Mitä ilmeisemmin marraskuun alkupuolella.
Lätkis

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: VPS, CAS


Vastaus #381 : 03.10.2010 klo 13:51:06

Vai keksiikö joku yhtään ainoata syytä, miksi tarvittava enemmistö ei muokattua säännöstöä haluaisi aikanaan käyttöön ottaa?
Koska se estää kilpailun synnyttämisen ja sementoi suurten asemat, eli mikään pieni- tai keskikokoinen seura ei voisi edes haaveilla kärjen tavoittamisesta? Mielenkiintoista nähdä muuten, mitä City aikanaan tekee, vievätkö asian oikeuteen asti, vai mitä. Niillä rahoilla varmasti saa ihan pätevät asianajat ainakin.

Itse en usko edelleenkään, että nuo säännöstöt ihan tuollaisenaan tulee Valioliigaan käyttöön. Veikkaan joustovaraa olevan enemmän.

Edit: Blankku varmaan tarkoitti muokatulla säännöstöllä tuota, mitä minäkin, eli hieman joustavampi malli UEFA:n vastaavasta.
« Viimeksi muokattu: 03.10.2010 klo 14:00:29 kirjoittanut Lätkis »
Jats

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Ilves


Vastaus #382 : 03.10.2010 klo 20:12:17

2-1 !

tevez,AJ

AJ:ltä huikea maali.

Sarjataulukossakin ollaan unitedin yläpuolella ja mikä parasta Blackpool jatkaa vahvoja otteita ;)

Tuoppi Ylos

powderfinger

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Jämsänkosken Ilves, Huuhkajat, Newcastle United


Vastaus #383 : 03.10.2010 klo 20:27:05

Katkeraa puhetta ehkä, mutta City ei olisi tänään juhlinut ilman Atkinsonin apua. De Jong olisi pitänyt ajaa suihkuun Ben Arfan tahallisesta vahingoittamisesta, Cityn pilkussa Williamson pelasi ensimmäisenä palloa ja kaiken lisäksi vielä boksin ulkopuolella, sekä  viheltämättä jäänyt Newcastlen pilkku.

Uskomaton kokovartalokyrpä tuo De Jong. Olisikohan ihan oikeasti jo pidemmän pelikiellon aika, kun ei muuten näytä menevän jakeluun. Uskomatonta vastustajan kunnioittamattomuutta. Tosin ei kai tästä edes mitään seuraamuksia tule, kun Atkinson jätti hommansa tekemättä? Ei kai tuota voi enää edes kukaan City-fani puolustella?
ManseCityfan

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: C.T.W.A.F.D


Vastaus #384 : 04.10.2010 klo 00:47:55

Katkeraa puhetta ehkä, mutta City ei olisi tänään juhlinut ilman Atkinsonin apua. De Jong olisi pitänyt ajaa suihkuun Ben Arfan tahallisesta vahingoittamisesta, Cityn pilkussa Williamson pelasi ensimmäisenä palloa ja kaiken lisäksi vielä boksin ulkopuolella, sekä  viheltämättä jäänyt Newcastlen pilkku.

Uskomaton kokovartalokyrpä tuo De Jong. Olisikohan ihan oikeasti jo pidemmän pelikiellon aika, kun ei muuten näytä menevän jakeluun. Uskomatonta vastustajan kunnioittamattomuutta. Tosin ei kai tästä edes mitään seuraamuksia tule, kun Atkinson jätti hommansa tekemättä? Ei kai tuota voi enää edes kukaan City-fani puolustella?

Millään tavoin ei mielestäni voi taklausta puolustella, törkeä se oli ja De Jong vois mielestäni hieman miettiä miten tilanteisiin menee..! Tuomarityöskentely oli paikoittain huonoa, pilkun paikkahan se Lescottin tilanne ehdottomasti, ei kahta sanaa. Mutta näitä virheitä sattuu jatkuvasti, ei City suinkaan ainoa joukkue ole joka on niistä hyötynyt.. Pääasia että kolme pinnaa plakkarissa, kakkosena sarjataulukossa ja rakas vihollinen takana. Kukaan muista loppukaudesta, että millä tavalla ne pisteet tuli (paitsi tietysti eräät anticitikirjottelijat).. Ja noista helvetin uefa-säännöksistä ja muista aiheeseen liittyvästä vois blanchflower vaikka vääntää oman topicin jollei sellasta täällä jo ole, ei jaksa samoja juttuja moneen kertaan. Ihan sama asia kun väittely siitä haastaako City muNan, chelskin ja arsenalin mestaruustaistossa, sen näkeen jumalauta sitten kun se on ajankohtasta.. Period.

2-1 !

tevez,AJ

AJ:ltä huikea maali.

Sarjataulukossakin ollaan unitedin yläpuolella ja mikä parasta Blackpool jatkaa vahvoja otteita ;)




Muuten hyvä, mutta toivottavasti B'poolin otteet tosta hieman vaisuuntuvat, ovathan Cityn poijaat muistaakseni seuraavaksi vastassa.. ;)
« Viimeksi muokattu: 04.10.2010 klo 00:55:16 kirjoittanut ManseCityfan »
Carsten Wanker

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Manskun veteraani


Vastaus #385 : 04.10.2010 klo 09:16:18

Mielestäni Juven maalin voisi pistää Hartin piikkiin

Mielestäni ei. Kolo Touren ois pitänyt saada veto purettua päällään mitä siinä yrittääkin vaan ei osu ja toi hämää Hartia aika pahasti.

Joko keskustellaan ruskeista kirjekuorista?
Lätkis

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: VPS, CAS


Vastaus #386 : 04.10.2010 klo 10:54:03

Ihan sama asia kun väittely siitä haastaako City muNan, chelskin ja arsenalin mestaruustaistossa, sen näkeen jumalauta sitten kun se on ajankohtasta.. Period.
Niin kuin Noel Gallagher kehoitti, niin enjoy the moment. Aika turha tuollaista on City-fanin miettiä tällä hetkellä, kun seura elää historiansa mielenkiintoisinta aikaa yli 30 vuoteen. Se, mikä tulee, tulee eteen sitten aikanaa.
Dickov

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: MCFC


Vastaus #387 : 04.10.2010 klo 12:26:41

enjoy the moment
Kappas, Noelhan onkin fiksu mies! Näin teen. :)
xxpotkupallo

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: potkupallojoukkueet


Vastaus #388 : 04.10.2010 klo 13:17:06

De Jong yhtä pitkäksi ajaksi sivuun kuin Arfakin on..alkaa tyhmemmätkin pelaajat oppimaan kuinka kanssapelaajia pitää kunnioittaa!

Sama kaveri saa rapata vuodesta toiseen kaikkee mikä liikkuu..
Sivurajatapaus

Poissa Poissa


Vastaus #389 : 04.10.2010 klo 13:59:58

Jollekin tekis näköjään hyvää hommata ihan vaan elämä....vaikkapa?

Jalkapalloseurojen taloustilanteen seuraaminen on ihan yhtä paljon/vähän "elämää" kuin jalkapalloseuran pelien tai tulosten seuraaminen.

Jännä tosiaan nähdä tulevina vuosina, että miten City pärjää tiukemmilla taloussäännöillä, jotka hyvinkin saattavat tulla jossain muodossa myös Valioliigan sisäisiksi. Ei tämä ole pelkästään Platinin kuningasidea, vaan monet seurat ovat myös pyytäneet tiukempaa taloussäännöstä (lähinnä kai nykyiset suurseurat, asemansa sementoidakseen). Luulisi tiukemman taloudenpidon kelpaavan myös niille pienemmille seuroille, joilla ei ole namusetää. Kun ne tietävät jäävänsä kilpavarustelussa aina jälkeen isoista, niin palkkojen yms. rajoittaminen on varmasti seurajohdon mieleen.
JoyDivision
Vastaus #390 : 04.10.2010 klo 14:17:20

Makoisat 3 pistettä lisää ja tuntuma kärkeen säilyi. City pelasi ehkä yhden kauden surkeimmista matseista ja kovin montaa onnistujaa on vaikea nimetä mutta samapa tuo,kun voitto tuli.
Tevez,Silva,Johnsson ja pienellä varauksella Kompany? siinä mielestäni onnistujat. De Jongin ruma taklaus ja vierailta viheltämättä jäänyt pilkku ovat kai ne suurimmat valituksen aiheet tänään? ja aiheesta molemmat.
En ole De Jongin uraa seurannut todellakaan kuin sen ajan mitä Cityssä mies on ollut ja todeta pitää,että ihan samanlaisia kovaa rappaavia pelaajia löytyy niin monista seuroista etten ihan menis äijää vielä ulos heittämään. Jokuhan täällä tiesi De Jongin jo vuosia tehneen samaa??
Sitten tähän huonoon peliesitykseen löytäisin syyn ihan vaan väsymyksestä...kaksi kovaa ottelua Chelsea ja Juventus alla ja päälle vielä Newcastle niin saattaa olla ettei monet pelaajat vaan ole niin kovassa kunnossa kuin esim. Tevez? joka jaksaa painaa illasta toiseen.
Tässä kaiken City-vittuilun keskellä on jäänyt seuraamatta tarkemmin näiden "suurseurojen" tekemiset ja pelaamiset joten olis mielenkiintoista tietää,että miten siellä selitetään vaisut otteet? onko esim. ManU,Everton,Liverpool ja Aston Villa pelanneet ihan uusituilla kokoonpanoilla,koska pelit eivät ole luistaneet? Cityllähän näitä uusia naamoja on ollut Yaya Toure ja Milner...Silva ja Boateng aika vähillä minuuteilla...ja muuten on menty suht samoilla kuin viimekaudellakin.
Lätkis

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: VPS, CAS


Vastaus #391 : 04.10.2010 klo 14:38:23

Kun ne tietävät jäävänsä kilpavarustelussa aina jälkeen isoista, niin palkkojen yms. rajoittaminen on varmasti seurajohdon mieleen.
Itse olen enemmän palkkakaton ja siirtoikkunan nettokulutuskaton kannattaja kuin tämän FFP-säännöstön.
Dickov

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: MCFC


Vastaus #392 : 04.10.2010 klo 15:23:52

De Jong tiputettiin maajoukkueesta eilisen taklauksen takia.



Vaikka tuota miestä miten katselisi taivaansinisten lasien läpi, pakko silti sanoa, että eilinen taklaus oli kyllä hirvittävä. Hatem Ben Arfalle toipumisia. :(
Eiccu

Poissa Poissa


Vastaus #393 : 04.10.2010 klo 15:31:29

Tässä kaiken City-vittuilun keskellä on jäänyt seuraamatta tarkemmin näiden "suurseurojen" tekemiset ja pelaamiset joten olis mielenkiintoista tietää,että miten siellä selitetään vaisut otteet? onko esim. ManU,Everton,Liverpool ja Aston Villa pelanneet ihan uusituilla kokoonpanoilla,koska pelit eivät ole luistaneet? Cityllähän näitä uusia naamoja on ollut Yaya Toure ja Milner...Silva ja Boateng aika vähillä minuuteilla...ja muuten on menty suht samoilla kuin viimekaudellakin.

ManU ja Everton ovat pelanneet aikalailla normaalin alkukauden, Villa heikentyi viime kaudesta ja Liverpool on sekaisin kuin Haminan kaupunki Matti Nykästä lainatakseni.
el_Diablo

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: visio 2020


Vastaus #394 : 04.10.2010 klo 15:59:07

Lainaus
Koska se estää kilpailun synnyttämisen ja sementoi suurten asemat, eli mikään pieni- tai keskikokoinen seura ei voisi edes haaveilla kärjen tavoittamisesta? Mielenkiintoista nähdä muuten, mitä City aikanaan tekee, vievätkö asian oikeuteen asti, vai mitä. Niillä rahoilla varmasti saa ihan pätevät asianajat ainakin.

kärjessä näyttäisi olevan ne kaksi eniten ulkopuolista rahaa seuraan pumpannutta ja niiden tavoittaminen ei taida onnistua keneltäkään, jos nykyisen tilanteen annetaan jatkua.

paitsi jos jostain löytyy joku vielä rikkaampi idiootti.

ulkopuolisen rahan pumppaaminen nimenomaan estää kilpailun. jos talousasiansa kohtuullisesti hoitaneet arsenal, spurs, liverpool ja manUkin putoavat kelkasta, niin miten pienemmillä seuroilla voisi olla mitään mahdollisuuksia? vai pitääkö jatkossa joka seuran odotella omaa namusetää?

ihan kivalta kuulostaa. jatkossa valioliigan mestari voidaan lukea suoraan forbesin listalta, eikä jalkapalloa tarvitse pelata enää ollenkaan.

manU ja arsenal sentään nousivat asemiinsa omalla työllään (ei arse esimerkiksi 90-luvun puolivälissä poikennut mitenkään tottenhameista, leedseistä, newcastleista tai aston villoista) - miksei joku muu olisi voinut pystyä samaan.
coelb

Poissa Poissa


Vastaus #395 : 04.10.2010 klo 16:10:40

De Jong tiputettiin maajoukkueesta eilisen taklauksen takia.



Vaikka tuota miestä miten katselisi taivaansinisten lasien läpi, pakko silti sanoa, että eilinen taklaus oli kyllä hirvittävä. Hatem Ben Arfalle toipumisia. :(

Hirveä pelaaja. Ja aivan järjetön taklaus. Vasemmalla jalalla ensiksi napit edellä (ohi pallosta) ja sitten vielä oikean jalan viikatteella kaverin jalka murskaksi. Ja kaiken lisäksi janari olisi kyllä ehtinyt palloon ihan ilman liukumistakin. Mutta kun ei.

Kyllähän tolle sialle pitäis jo jotain tehdä valjussakin, ihan näin city-lasien läpi katsottunakin.

http://www.youtube.com/watch?v=d_233MxrENY
Sounesi

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Newcastle, Kups, Zulimanit, Hopeakengät


Vastaus #396 : 04.10.2010 klo 18:14:45

Vopite olla että tämän jälkeen kun taklausta taas tulee joka tuutista saarilla niin De Jong on tuomarien "hampaissa" jatkossa. Vertaa Dacourt, Vieira, Barton jne jne. Mielenkiintoista tosiaan miettiä mitä olis tapahtunut jos Barton olisi taklannut City peluria samalla tavalla.

Sattuuhan näitä aina silloin tällöin muttakun se osuu suosikkijoukkueen parhaimmalle pelaajalle niin se sattuu. Sattuu niin paljon että toivottavasti joku näyttää De Jongin apinalle jossain vaiheessa kautta kaapin paikan.

En uskalla aina ottaa "tahallinen vahingontekotarkoitus" taklauksiin kantaa niin kriittisesti, mutta onhan tuo  ajattelemisen paikka. Pelin aivan alkuhetkillä, vauhti on verkkaista, vähän katsellaan katsellaan peliä. Sitten kohteena vielä keltanokka vastustajalla ns. tähtipelaaja.

Tuollaisia taklauksia yleensä näkee kun peliä on pelattu 70min, ottelu on erittäin kiihkeässä päästä päähän vaiheessa ja pelaajat ovat ehkä väsyneitä. Pois lukien tietysti Keanen taklaus AIH:ta vastaan.
Lätkis

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: VPS, CAS


Vastaus #397 : 04.10.2010 klo 18:21:58

manU ja arsenal sentään nousivat asemiinsa omalla työllään (ei arse esimerkiksi 90-luvun puolivälissä poikennut mitenkään tottenhameista, leedseistä, newcastleista tai aston villoista) - miksei joku muu olisi voinut pystyä samaan.
Nykyään on mahdotonta nousta mestaruustaisteluun keskikastista, vaikka tekisi töitä kuinka paljon ja hyvin tahansa. Kuten sanoin, ei minulla ole mitään esim. palkkakattoa tai siirtokattoa vastaan ole, mutta ulkopuolisen rahan totaalinen kieltäminen ei lämmitä yhtään neutraalista näkökulmasta.

Olen kyllä siis tietyssä määrin rajoitusten kannalla. Namusetäilyä on ollut aina, myös suomalaisessa jalkapallossa ja jääkiekossa.
« Viimeksi muokattu: 04.10.2010 klo 18:28:00 kirjoittanut Lätkis »
Map to the Stars Eddie

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: L'pool F.C.


Vastaus #398 : 04.10.2010 klo 18:27:18

Nykyään on mahdotonta nousta mestaruustaisteluun keskikastista, vaikka tekisi töitä kuinka paljon ja hyvin tahansa. Kuten sanoin, ei minulla ole mitään esim. palkkakattoa tai siirtokattoa vastaan ole, mutta ulkopuolisen rahan totaalinen kieltäminen ei lämmitä yhtään neutraalista näkökulmasta.

No voi voi. Ketä vittua se oikein palvelee, että kaiken maailman tusinajengit nousevat sieltä keskikastista epäreilulla, katteettomalla velkarahalla sotkemaan taloutensa hyvin hoitaneiden kuvioita? Jos kaikki operoisivat Cityn ja Zelssin tavalla, olisi koko Valioliiga konkassa alta kolmen kauden. Ei tämä sirkus montaa vuotta pyöri noilla vapaamatkustajilla.
Lätkis

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: VPS, CAS


Vastaus #399 : 04.10.2010 klo 18:31:18

No voi voi. Ketä vittua se oikein palvelee, että kaiken maailman tusinajengit nousevat sieltä keskikastista epäreilulla, katteettomalla velkarahalla sotkemaan taloutensa hyvin hoitaneiden kuvioita? Jos kaikki operoisivat Cityn ja Zelssin tavalla, olisi koko Valioliiga konkassa alta kolmen kauden. Ei tämä sirkus montaa vuotta pyöri noilla vapaamatkustajilla.
Kuten sanoin, tietyt rajoitukset on varmasti tervetulleita, mutta totaalisen kieltämisen kannalla en ole. Soittaako Mooret kelloa?

Joku voisi sanoa, että Support your local club, niin ei oltaisi tässä tilanteessa :)
« Viimeksi muokattu: 04.10.2010 klo 18:33:25 kirjoittanut Lätkis »

 
Sivuja: 1 ... 15 [16] 17 ... 66
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa