• FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
Päävalikko

Inter Turku Eurooppa-liigassa 2010/11

Aloittaja Venire, 14.07.2010 klo 11:01:39

0 Jäsenet ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

kosh

Lainaus käyttäjältä: hasardinho - 27.07.2010 klo 19:56:24
"Tule seuraamaan kansainvälisen huippuseuran Genkin Ghanan, Israelin ja Huuhkajien tulevan EM-karsintavastuksen Unkarin maajoukkuepelaajien otteita sinimustia vastaan Veritakselle. Lippujen hinnat samat kuin Veikkausliigan ottelussa. Ota kaverisikin mukaan!"

Tuohon voisi tietysti lisätä kaikille 80-luvulla kv-futista seuranneille tutun valmentajan eli Frank Vercauterenin. Hieno pelaaja :ylos:

Erkka

Lainaus käyttäjältä: Hiljainen kostaja - 27.07.2010 klo 19:42:10
Eipä mulla enää niin väliä loppujen lopuksi ole, onko ottelussa se 1000 vai 6000 katsojaa, jos vain seuran tilinpäätös jää voitolle kauden lopuksi. Toki enemmän jengiä, enemmän tunnelmaa ja mitä todennäköisimmin myös enemmän tuloja.
Niin no, Veikkausliigajoukkueen liiketoiminta ei kuitenkaan ole niin suurta, etteikö 5000 katsojan puuttuminen harmittaisi. Jos lipun keskihinta on vaikkapa 12 euroa, niin kyllä sillä 60.000 eurolla kuitenkin ihan pätevän pelurin kaudeksi kiinnittää.

Lainaus käyttäjältä: Hiljainen kostaja - 27.07.2010 klo 19:42:10
Eikä perustuulari myöskään taida tietää mitään Aktian jakamista ilmaislipuista, ellei ole Aktian asiakas.
Todennäköisesti näin. Tilanne oli sama kesän 2009 Sheriff-otteluissa, Aktian keskustan konttorissa oli tuolloin 500 lippua jaossa asiakkaille/henkilökunnalle. Tänä vuonna sitten lippuja tähän Genk-otteluun toimitettiin 300 ja ne annettiin aika pitkälti KaaPon, jota Aktia myös sponsoroi, käytettäväksi. Ilmeisen hyvin ovat tehneet kauppansa, sillä tänään neljän aikoihin oli enää 100 lippua jäljellä.

Kiima-Aho

Kai se pitää käydä skouttaamassa Unkarin janarit ja ihmettelemässä belgialaisten superpelaajaa Elyaniv Bardaa :ylos:. Kovin miellyttävää säätä ei tosin näytä olevan tiedossa. Jalkapallo on talvipeli.

Ravi-Paisti

Onhan tää touhu nyt kamalaa paskaa. Peli alkaa alle 48 tunnin päästä ja vielä en ole onnistunut lippua ostamaan. Käsittämätöntä touhua!

kape

[uutinen]Kotiottelun lipunmyynti päästään aloittamaan vasta tiistain aikana, jolloin uusi lipunmyyntipalvelin saadaan toimintaan. Tarkemmin myynnin käynnistymisestä kerrotaan kotisivuilla välittömästi, kun vaihto on suoritettu.[/uutinen]

Taitaa käydä niin, ettei tämäkään pidä. Miksei suosiolla voida tiedottaa, että otteluun ei myydä yleisiä lippuja. Aktian 300 ilmaislippulaista voivat katsoa ottelun stadionilla, niin tullaan me muut niiden Turkuun saapuvien satojen belgialaisten kanssa tänne foorumille spekuloimaan UEFA:n liveseurantaa. :redface:

enska


Larze3

Lainaus käyttäjältä: Ravi-Paisti - 27.07.2010 klo 20:30:07
Onhan tää touhu nyt kamalaa paskaa. Peli alkaa alle 48 tunnin päästä ja vielä en ole onnistunut lippua ostamaan. Käsittämätöntä touhua!
Tästä lisää tietoa?

Ainakin nettilipunmyynnistä peli löytyy kun painaa torstain päiväystä... Muilla ongelmia lipun ostamisen kanssa?

edit. Entä lipunmyynti toimistolla? Pelaako?

kape

Lainaus käyttäjältä: Larze3 - 27.07.2010 klo 23:39:37
Tästä lisää tietoa?

Ainakin nettilipunmyynnistä peli löytyy kun painaa torstain päiväystä... Muilla ongelmia lipun ostamisen kanssa?

edit. Entä lipunmyynti toimistolla? Pelaako?

Noniin. Interin uutiseen voi siis todellakin luottaa ja nettilipunmyynti avattiin n. 1.5h ennen kuin tiistai vaihtui keskiviikoksi. Joko joku on kokeillut, että toimiiko?

Nelson Mandela

Jep nyt toimii nettimyynti ja lippuja saa näköjään ainakin pääkatsomoon. Olympiakatsomoon ei varmaan voi ennakkoon ostaa lippuja...

e:myöhässä

kape

Lainaus käyttäjältä: Nelson Mandela - 27.07.2010 klo 23:52:33
Jep nyt toimii nettimyynti ja lippuja saa näköjään ainakin pääkatsomoon. Olympiakatsomoon ei varmaan voi ennakkoon ostaa lippuja...

e:myöhässä

Olympiakatsomoon lienee ennakkomyynnissä nuo keskimmäiset lohkot M ja L, kuten liigapeleissäkin. Muita katsomonosia kuin M,L ja O tuskin edes avataan. Turhaa se toki varmasti onkin Interin yleisömäärillä ja jotain kulua tuossa varmaan säästyy.

3000 lienee maksimimäärä, joka torstaina Turussa nähdään ja tällä ennakkomyynnillä ja markkinoinnilla se olisi jo helvetin hyvin. Jos huhut Aktian 300 ilmaislipusta ja 500 belgialaisesta pitävät paikkaansa, niin paria tuhatta muuta henkilöä tuo vielä huutaa katsomoon.

blackhawk

Kyllähän sieltä lipun sai ostettua kun hoksasi klikata kalenterista päivämäärää eikä antanut tyhjän tapahtumalistan hämätä.

Täältä mallia, miltä lipunmyynnin pääsivun pitäisi näyttää:
http://bestilling.aafk.no/

Tarkkaavaisimmat huomasivat varmasti, että tässä ylläolevan linkin esimerkissä on käytössä sama lipunmyyntisofta kuin Interillä.


Pyhäinhäväistys

Pitäisiköhän näille europelien lipuille perustaa oma ketju. Syystä ja toisestakin tuntuu olevan joukkueen kuin joukkueen kohdalla helvetin vaikeaa se tiketin ostaminen.

RS

Tyhmä kysymys, mutta miten tuolta sivuilta onnistuu valitsemaan opiskelijalipun? Näyttäisi olevan valittavissa vain aikuisten ja lasten liput.

papadopoulos

Luin nuo futismaailman jutut ja pakko kyllä sanoa, että ymmärrän Interin linjauksen markkinointi asiassa. Muutenkin tuntuu, että Carita saa aivan turhaa kritiikkiä päälleen. Nämä linjaukset markkinoinnin osalta on varmasti tehty suuremmalla porukalla.

Perus tuulari lukee lehdestä, että neljän päivän päästä on Interilla kotona vastassa JJK. Miettii, että voisihan sitä mennä jos ei muuta ole. Käännettyään sivua hän kuitenkin unohtaa koko asian ja lukee lopputuloksen viiden päivän päästä tekstiteeveeltä.

Toinen perus tuulari lukee lehdestä, että neljän päivän päästä on Interilla kotona vastassa JJK. Miettii, että onhan aika kalliit liput. "En varmaan maksa suomifutiksesta noin paljon". Ei avaa edes tekstiteeveetä kun ei kiinnosta paskaakaan.

Jalkapalloa seuraava henkilö tietää, että liiga on käynnissä ja sitä pelataan perjantaista maanantaihin. Hän avaa netin ja katsoo otteluohjelmasta milloin omalla seuralla on peli ja menee paikan päälle jos pääsee.

Yleiset jutut seuran peleistä ja kiinnostavista pelaajista saavat perus tuularitkin kiinnostumaan seurasta ja tätä kautta se jää mieleen. Näitä juttuja kun ei vain oikein voi hyvän maun rajoissa ostaa. Ottelumainokset ei varmastikkaan maksa itseään takaisin lipputuloissa tai makkaran myynnissä. Niin kalliita ne vain taitavat olla.

Tässä Genk pelissä olen kuitenkin eri linjoilla. Ne perustuularit, jotka seuraavat ns. huippufutista voisivat tulla paikalle sillä pelkällä ajatuksella, että vastassa on eurooppalainen (ei itä-eurooppalainen) seura. Se vain pitäisi heille kertoa. Muuten tuo Genk ei aiheuta mitään mielikuvia vaan voi olla vaikka Romaniasta tai Valko-Venäjältä.

wenrer

Lainaus käyttäjältä: papadopoulos - 28.07.2010 klo 09:46:11
Ne perustuularit, jotka seuraavat ns. huippufutista voisivat tulla paikalle sillä pelkällä ajatuksella, että vastassa on eurooppalainen (ei itä-eurooppalainen) seura. Se vain pitäisi heille kertoa. Muuten tuo Genk ei aiheuta mitään mielikuvia vaan voi olla vaikka Romaniasta tai Valko-Venäjältä.

Ne perustuularit, jotka seuraavat ns. huippufutista, tietävät kyllä, että Genk on entisen maajoukkuepelaajan ja nykyisen ammattikommentaattorin Juha Reinin entinen seura Belgiasta :).

papadopoulos

LainaaNe perustuularit, jotka seuraavat ns. huippufutista, tietävät kyllä, että Genk on entisen maajoukkuepelaajan ja nykyisen ammattikommentaattorin Juha Reinin entinen seura Belgiasta .

No joo...Lähinnä tarkoitin niitä, jotka vaativat Barcan tai Manun pelin, että vaivaantuvat tv:n ääreen ja Englannin tai Saksan, että vaivaantuvat stadikalle. Seuraavat on ehkä väärä ilmaus. Katsovat voisi olla parempi.

kape

Noh, ihan hyvin Inter yrittää lipunmyynnin osalta paikkailla tätä sotkua. Stadionin päälipunmyynti auki tänään 12-18 ja huomenna lipunmyynti stadionilla aukeaa klo 12. Netistä kai voi ostaa lippuja ottelun alkuun asti, mutta sieltä ei ole eläkeläis- eikä opiskelijalippuja saatavilla.

Mr. Mojo Risin

Kannattajat ovat tässä pelissä A-katsomossa ja liput sinne maksavat 10 euroa

lehtovirran kale

Ei mitään ongelmaa Stadionilta saa lippuja.

kape

#170
Lainaus käyttäjältä: Mr. Mojo Risin - 28.07.2010 klo 15:02:25
Kannattajat ovat tässä pelissä A-katsomossa ja liput sinne maksavat 10 euroa

Mistä noita lippuja on mahdollista varata/ostaa? Jos huomenna lippuluukulla haluaa lipun A-katsomoon, niin saako sen tuohon 10€ hintaan. Samapa tuo tosin, kun opiskelijalippu kustantaa 12 euroa.

E: Interhän puhuu paskaa tuossa uutisessaan, joka väittää, ettei netistä ole mahdollista ostaa opiskelija- tai eläkeläislippuja. Nyt nettilipunmyyntiin ovat ilmestyneet erityisryhmienkin liput myyntiin. :ylos:

E2: Uutista onkin jo editoitu myös. :)

kape

Lainaus käyttäjältä: kape - 24.07.2010 klo 22:24:27
Matsiin aikaa nyt kuusi päivää ja tilanne on tämä.

Tällä hetkellä täyttöaste on seuraava: 864/4160

A: 22/559
B: 74/504
C:163/570
D: 156/561
E: 250/531
F: 40/581

= 705/3306

Olympian puoli:

M: 92/433
L: 67/421

=159/854


Noniiin laitetaanpas nyt päivitystä. Oikeastihan lippuja ei ole varmasti ihan näin paljon myyty, sillä kaikki kausikorttipaikat (n. 800) lienevät vielä varauksessa.

Tällä hetkellä täyttöaste on seuraava: 1140/4160. Ilmeisesti n. 200-300 lippua on varattu tässä aamupäivän aikana. Iltaan mennessä 1500 rikki?

A: 98/559 (lippuja varattu ilmeisesti Interin kannattajille?)
B: 85/504
C:199/570
D: 214/561
E: 281/531
F: 40/581

= 917/3306

Olympian puoli:

M: 120/433
L: 103/421

=223/854

papadopoulos

Minnekköhän päin stadionia mahtaa Belgialaisfanit sijoittua?

Sökö

Lainaus käyttäjältä: papadopoulos - 28.07.2010 klo 15:50:29
Minnekköhän päin stadionia mahtaa Belgialaisfanit sijoittua?
Eikös ne päätyyn mene? Muistelisin et joku täällä päädystä puhus, tosin mun muistiin ei ole luottamista. :D

Aapinen

Joku mainitsi täällä Veritas-katsomon jäähallin päädyn.